AJAX BEGRAAFT DE WERELDBEKER Wereldbeker 'onding' ien Panathinaikos wil nog een wedstrijd Kovacs 'Er komen andere zorgen' ens maar nooit weer Gemser traint wellicht profs TROUW/KWARTET VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 SPORT T13./K13 AMSTERDAM Op de plaats waar Ajax gisteravond zijn triomftocht voltooide door het veroveren van het officieuze wereldkampioenschap werd voor wat Nederland betreft ook de wereldbeker begraven. Ge voeglijk kan worden aangenomen dat het Olympisch Stadion voor de eerste en de laatste keer het decor vormde voor een op deze basis ge schoeide titelstrijd. De ervaringen, die Ajax en eerder Feyenoord met hun respectievelijke Argentijnse te genstanders hebben opgedaan, zullen deze en mogelijk andere nationale vertegenwoordigers bepaald niet sti muleren om nogmaals voor dit over trokken evenement in te schrijven. Dat is maar goed ook. En wel om verschillende redenen. Daar zijn ui teraard allereerst de medische be- iwaren, die aan dit gebeuren kleven. Nadat Feyenoord al het voorbeeld had gegeven, dat een tripje van enkele dagen naar Argentinië zich rowel in fysiek als in psychisch opzicht wreekt, getuige de opmerke lijk negatieve prestatiecurve, ver sterkten de laatste verrichtingen van de Amsterdamse formatie de waarde van die veronderstelling. Toevallig genoeg bleek dat juist in de con frontatie met Feyenoord: 20. Ajax heeft na vorig jaar de tweekamp met Nacional de Montevideo te heb ben genegeerd, ditmaal de medische bezwaren niet laten prevaleren. Te recht werden de wensen van publie ke overwegingen ingecalculeerd. En die luidden, zo was de algemene tendens, dat Ajax de twaalfjarige traditie van de wereldbeker niet op nieuw kon negeren Wat blijkt evenwel? De massa laat zich niet controleren. De toeschou- weers hebben wel degelijk oog ge had voor de betrekkelijkheid van deze intercontinentale ontmoetingen. Nadat in Buenos Aires wederom duidelijk was geworden dat een Ar gentijnse ploeg zijn voornaamste kracht put uit bikkelharde charges, taande de belangstelling. In een dusdanige mate, dat het Olympisch Stadion niet geheel uitverkocht was. En dat terwijl Ajax daar toch op merkelijk veel moeite voor had ge pleegd. Het bestuur moet hebben geweten, dat de NOS, gezien de contracten tussen de UEFA en de EBU het recht had de wedstrijd integraal uit te zenden. Niettemin hield het Ajax-bestuur tot enkele minuten voor de wedstrijd vol, dat daar geen sprake van kon zijn, als het stadion niet uitverkocht was. De grote publiciteit, die aan het overleg tussen Ajax en de NOS werd be steed, stimuleerde het publiek zoda nig dat op de laatste dag toch nog meer dan 10.000 kaarten werden ver kocht. Afgezien van de medische bezwaren en het vrijblijvende karakter van deze tweekamp (je hoéft niet zoals Ajax vorig jaar bewees) blijkt een continuering van dit gebeuren niet wenselijk. Akkoord, Ajax verwierf ook gisteravond weer de sympathie van het internationale voetbalfront. Maar de ploeg stelde zich ook bloot aan de reële bedreiging van een veldslag. En daar zijn ook dat is een tra ditie de Argentijnen veel meer be dreven in dan welke Europese tegen stander ook. In Buenos Aires werden drie weken geleden Ilorst Blanken burg, Johan Cruljff, Sjaak Zwart en Johan Neeskens geslachtofferd. 'Hard?' reageerden de spelers van Independiente later, 'Hard?' hoe kom je daarbij. Dit beeld verschilt in niets van dat wat gebruikelijk is hier.' De Rus Bachramov kon de grove ac ties van Independiente toen niet in zijn beslissingen verwerken. Zo ver ging het zijn Paraguayaanse collega Romeiro eveneens. 'We zijn geen gangsters verkondigden de Argen tijnen de afgelopen dagen nog. Dat kan zijn. Ze brengen wel gangster- ideeën in praktijk. De toch gerouti neerde Amsterdamse formatie re ageerde primitief op de bewegingen van de tegenstander, hetgeen illu stratief mag heten voor de praktijken van Independiente, want Ajax ge draagt zich doorgaans als een beslist niet weke, maar wel als een sportieve ploeg. Maar als Johan Cruljff, onge twijfeld de Nederlandse voetballer met de beste profmcntaliteit, zich Iaat verleiden tot een ongecontroleerde trapbeweglng naar Sé, is dat een be wijs dat de heer Sé hem voordien als bal en niet als opponent beschouwd had. Romei, schijnbaar gewend aan deze handelingen, glimlachte slechts, sprak hier en daar een vriendelijk woord 'Jongen dat moet je niet meer doen, hoor, anders moet ik da delijk weer zeggen, dat je het niet meer moet doen' en liet de twee ploegen verder aanrommelen. Het geen uiteraard het wedstrijdbeeld niet gunstige beïnvloedde. Nee, hoe vreemd het ook mag klin ken, Je mag Je gelukkig prijzen dat de wereldbeker sinds gisteravond symbolisch onder de gewijde grond van het Olmpisch Stadion is gestopt. Betaald voetbal is een commercieel bedrijf. Dat is geen vies woord, al leen de registratie van een feit. Maar de betrokkenen moeten wel de illusie aanwakkeren, dat aan betaald voetbal sportieve aspekten verbon den zijn. En dat Is beslist niet het geval bij de wedstrijden om deze bo kaal. De spelers van Ajax hebben nooit verzwegen dat de beloofde pre mies de grootste aantrekkingskracht vormden om zich te wagen aan deze confrontaties. En Independiente heeft er nooit een geheim van ge maakt dat het hoopte op een derde wedstrijd die de geplunderde club kas zou versterken. Het ging van bei de zijden om de poen. Dat klinkt poenerig en zo moet het ook maar worden beschouwd. JOHN LINSE [STERDAM De apotheose van een 180 minuten woedende voetbaloorlog tussen Ajax en Inde- idiente om de zogenaamde wereldbeker liad nog een vriendelijk karakter ook. Na de 3-0 overwin- g van de tweevoudige Eurepese kampioen wisselden de spelers van beide partijen shirtjes uit. Maar kledingstukken waren niet meer dan besmeurde vlaggen, die een riekende lading moesten dek- i. Want ook de tweede ontmoeting tussen Ajax en de Argentijnse vertegenwoordiger op 'wereldni- u' werd beheerst door grove overtredingen. Niet bepaald door fraai voetbal, waartoe alleen Ajax bij gen bereid was zich in te spannen. Daarom mag het een troost voor dit tweetal mislukte ontmoe- gen zijn, dat het beste voetbal heeft gezegevierd. Ajax kan, dankzij treffers van Neeskens (eerste ft), en twee keer Rep de enige nog ontbrekende beker in zijn prijzenkast plaatsen, het onding Wereld-Cup heet. reldbeker. De naam is mooier de waarheid. De ordinaire schop- tij, die ruim twee weken geleden in inos Aires, de ontmoeting tussen titelhouders van Zuid-Amerika en opa tot een aanfluiting voor het voetbal degradeerde, had voor de ede confrontatie al bij voorbaat or een geladen stemming gezorgd, ax—Independiente was uitgegroeid Teen koude oorlog. Een verbeten- n, die door de massa's op de tri- les van het niet uitverkochte Olym- li Stadion tot het absurde werd rgevoerd. Toen Independiente met Argentijnse vlag hoog boven de kere hoofden verheven, de gras- opmarcheerde, daalde een 'Zuid- irikaans' fluitconcert op hen neer. ire actie, van terugspeelbal tot jante pass, werd door het publiek een oorverdovend kabaal bege- Vreugde na het eerste doelpunt. Arie Haan (links) en de maker van het doelpunt, Johan Nees kens, omarmen elkaar. Ien'. Het lukte Independiente maar ma tig. De hardheid, wilde schoppartijen liever, bleef het belangrijkste bestand deel. En dat terwijl de formatie van trainer Fereiro in vooral Pasoriza en Garisto zeer zeker over klassevoetbal lers beschikt Independiente verzuimde te vaak te voetballen. Echter: de uitnodigende trappen werden door Ajax beloond. Dubbel en dwars zelfs. Ruud Krol schroomde niet om met Zuidameri kaans temperament tegen Balbuena op te treden. Op zijn conto kon dan ook een indrukwekkend aantal overtredin gen genoteerd worden. Dat geldt trou wens voor heel Ajax, dat zich st|eds weer tot tegenmaatregelen liet verlei den. En wat dat betreft slaagde Inde- pendientes taktiek. Piet Keizer bijvoor beeld gunde vooral zichzelf geen ogen blik gelegenheid tot individuele akties. De aanvoerder ageerde slechts. Tegen de scheidsrechter, tegen zijn opponen ten. Zo vaak zelfs, dat de geïrriteerde maestro volledig uit zijn ritme werd gehaald. En Keizer niet alleen. Ook Cruijff waagde zich zelden te laven aan solo's en befaamde passeertechnie- ken. De 'brille' in Ajax spel reikte op technisch gebied aanzienlijk hoger dan dat van de Zuidamerikaanse, maar 'we reldniveau' werd geen seconde zicht baar. De uitnodigend rinkelende kassa was het enige dat belangrijk was. Johan Cruijff: 'Die wereldbeker hoeft voor mij nooit meer'. En Stefan Kovacs: 'Al tijd heb ik die cup als het hoogst be reikbare gezien. Nu weet ik wel beter. Laten we deze ontmoetingen wel af schaffen. De nazorgen van een derge lijk evenement staan in geen verhou ding tot andere zaken als geld en eer. Het wereldkampioenschap moet aan landenploegen overgelaten worden. Dat is voldoende'. Een verplicht nummer, dat en niet meer was ook de tweede ontmoeting tussen de beide clubs. Want ook in de tweede periode bleef het lang een vrij zwakke vertoning. Totdat Ajax na twin tig minuten eindelijk echt vlamde. In een schitterende aanval opgezet door Piet Keizer, kwam de bal op de lin kerflank. bij Johan Cruijff, die scherp voortrok. De perfect opgekomen John Rep (kort daarvoor Sjaak Swart Vi het veld gekomen) kreeg de bal *»ecies voor de voeten en kon ongehinderd dc tweede treffer laten aantekenen. Bijna niemand had er de laatste vijftien da gen een seconde aan getwijfeld. Maar pas na het tweede doelpunt leek de slag definitief beslist. Eindelijk dan was de marge tussen beide teams zo vergroot, dat Independiente echter de aanval kon gaan zoeken. Trainer Ferei ro voerde in de laatste fase twee wij zigingen door: Bulla voor Mircoli en Magan voor Garisto. Independiente's laatste kansen werden niet benut, integendeel zelfs: door het slotoffensief, dat de Argentijnen pro beerden te ontwikkelen kregen de Johan Neeskens scoort Ajax' eerste. Hij heeft de bal langs de kansloze doelman Santoro geschoten. spitsen van Ajax eindelijk de ruimte die zij zich wensten. Johnny Rep gaf aanleiding om het gezang over de we reld-Cup in te zetten. Eerst knalde hij tegen de paal, luttele minuten later bracht een uitgemeten pass van Cruijff de jonge aanvaller wel in beslissende positie en dat betekende 3-0. Een zeer terechte uitslag, dat wel. Maar tegelijktertijd mag gesignaleerd worden, dat Independiente zeker geen waardig representant van het Zuid amerikaanse voetbal is geweest. Ook al daarom is de naam wereldbeker vol ledig misplaatst. Independiente vergat bijvoorbeeld het middenveld, waar Ajax bleef heersen. Daar waar Ajax de wedstrijd maakte, waar het moder ne voetbal wordt beslist, vormde de Argentijnse formatie geen enkel ge wicht. Het ik niet alleen voor de voet balsport. maar vooral ook voor feestend Ajax beter deze zogenaamde wereld cup zo snel mogelijk te vergeten. Het 'eens maar nooit weer' kan niet beter geïnterpreteerd worden. AjaxIndopend leute 3—n d—0) li. Nees- ken* o. 64. Rep 2—0 78. Rep 3—0. Scheids rechter. Romei iParaquay). Toeschouwers: 58.000 Ajax: Stuy Suurb:er. Hulshoff. Blanken burg Krol; Haan. Neeskens, Gerrie Mühren. Swart (Rep), Cruijff. Keizer. Independiente: Santoro; Commisso, Lopez, Sa, Pavonl: Pastnrizza, Garisto iMagan). S(jmc:K'!iwlez; Balbuena, Maglioni Mircoli (Baila). GERRIT DEN AMBTMAN Grieks protest tegen leiding ATHENE (UP1) De Griekse voetbalbond heeft bi] de Europese Voetbalunie (UEFA) een protest ingediend naar aanleiding van de handelswijze van de Russische scheidsrechter Lipatof bij de ontmoe ting Panathinaikos-CSKA Sofia. Naar de mening van de Griekse voetbalbond heeft Lipatof de regels niet juist geïnterpreteerd waar door Panathinaikos is uitgeschakeld CSKA Sofia won twee weken geleden het eerste duel in het kader van hel toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen met 2-1 van Panathi naikos. In de woensdagavond gespeel de ontmoeting werden dezelfde cijfers bereikt met dien verstande dat nu de Grieken de winnaars waren. Een ver lenging was noodzakelijk. In die der tig minuten kwam geen van beide partijen echter tot scoren. Lipatof besloot toen tot het nemen van straf schoppen: vijf voor iedere ploeg. Na dat de Grieken uit vier strafschoppen tweemaal raak hadden geschoten en de Bulgaren driemaal uit evenzovele pogingen, pakte Lipatof de bal op cn verklaarde de wedstrijd voor beëin digd. De Grieken protesteerden tegen deze procedure. Zij zijn van mening dat Lipatof alle vijf strafschoppen had moeten laten nemen. De Griekse voet balbond heeft de UEFA verzocht de wedstrijd te laten overspelen. In het UEFA-Cup-toernooi heeft IFK Helsinki zich uit groep 1 teruggetrok ken. De UEFA heeft naar aanleiding daarvan besloten om tegenstander Hvidrovre IF uit Denemarken auto matisch naar de volgende ronde over te laten gaan. In groep 3 van het toernooi om de UEFA-Cup heeft Grashoppers zich ge plaatst ten koste van het Zwitserse Himes. Grashoppers won woensdaga vond met 2-1 en in de eerste wed strijd met dezelfde cijfers. (Geen 1-2 zoals gisteren abusievelijk stond ver meld). In groep 5 van hetzelfde toer nooi is de wedstrijd tussen Levski Spartak uit Bulgarije en Universiate Cluj uit Roemenië uitgesteld tot 4 oktober. Nog een rectificatie van de uitslag in groep 6 van het UEFA-Cup- toernooi: Lausanne Sport (Zw)- Rode Ster Belgrado (Joeg): 3-2 (en geen 2- 3). Rode Ster won de eerste wedstrijd echter met 5-1 en heeft zich dus voor de volgende ronde geplaatst. toernooi om de UEFA-Cup door in de eindswedstrijd het verlies tegen Sos- nowitz tot 1-0 te beperken. In de thuiswedstrijd hadden de Portugezen met 6-1 gewonnen. Schalke '04 heeft de tweede ronde bereikt van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker voor bekerhouders. De Duitse ploeg won in Sofia na harde strijd met 3-1 van Slavia. De ruststand was 2-0 voor Schalke. De ontmoeting werd woensdag ge staakt na 65 minuten bij de stand 2-1 in het voordeel van de Bulgaren. Volgens de reglementen moet in een dergelijk geval de gehele wedstrijd worden overgespeeld. Door Braun (4e min) en Scheer (32 min) nam Schalke een voorsprong van 2-0. Na rust kreeg de ontmoeting, die werd bijgewoond door 12.000 toe schouwers, een feller karakter. Tien minuten na de hervatting attaqueerde de Schalke-speler Kremers de Bulgaar Tasev. De laatste diende zijn aanval ler een vuistslag toe, waarna de Zwit serse arbiter Scheurer beiden van het veld verwees. De Duitseis kwamen zeventien minuten voor tijd op 3-0. Pas in de laatste minuut scoorde Michailov tegen. Schalke '04 zegevierde in de eerste wedstrijd met 2-1. Ajax juicht. V.l.n.r.: Johnny Rep, Stefan Kovacs, Heinz Stuy, Ruud Krol, Piet Keizer en Johan Neeskens. ARNHEM (ANP) Henk Gemser, conditietrainer van de herenkern- plocg, overweegt een aanbod zich als trainer te voegen bij de professional- groep van de Internationalspeedska- ting League. De uit Arnhem afkomsti ge Gemser was reeds eerder oefen- Vittoria Setubal plaatste zich als 31ste meester van de damesjeugdploeg van ploeg voor de tweede ronde van het de KNSB. Van oreze speciale verslaggevers AMSTERDAM Ajax heeft zijn zin. De met een overdreven predikaat uit gedoste bokaal, die wereldbeker wordt genoemd, staat in Amsterdam. Maar daarmee is alles gezegd. Ook voor de spelers. De Ajacieden zelf reageerden terecht uiterst lakoniek na de 30 winst op Independiente. Aanvoerder Piet Keizer bijvoorbeeld: 'Van mij hoeft het nooit meer. Die wereldbeker is niet meer dan een soort traditie. Echte sportieve waarde is er niet aan verbonden. De Europa Cup is een climax. Geldt als representatief voor het beste Europese voetbal. Maar ik zou niet graag zeggen, dat de wereld beker iets met het voetbal op wereld niveau te maken heeft'. Er komen andere zorgen voor Ajax. Voor Stevan Kovacs was dat het meest kenmerkende kommentaar na de confrontatie met Independiente. Er komen andere zorgen voor Ajax. De ontmoetingen voor de wereldbeker zijn niets meer dan een zorgelijke periode geweest voor de Ajacieden. Want, de wereldbeker, dat stond bij de spelers voorop, na de eerste con frontatie, kon gewoon in Amsterdam gepakt worden. 'Er was', verklaarde Kovacs later, 'voor ons maar een pro bleem. We moesten zeker in de eerste helft steeds verdacht blijven op het spel van die Argentijnen. Ze kunnen verdedigend sterk spelen en dan met snelle uitvallen gevaarlijk worden. Daarom had de achterhoede een wel omschreven taak gekregen, net zoals het middenveld. Neeskens moest bij Pastoriza blijven, Mühren had de vrij heid de man te pakken, die opkwam en Arie Haan moest in de diepte gaan. Van dat laatste is echter weinig terecht gekomen'. Independiente speelde zeker in de eerste helft uiterst bekeken. Kovacs gaf dat ook volmondig toe. 'Indepen diente heeft het goed aangepakt. Daarom was het ook moeilijker voor ons dan de supporters misschien heb ben verwacht Wat tegen Feyenoord niet gebeurde, deed Ajax nu wel. We zijn vooral in de tweede helft voort reffelijk doorgegaan. Daarom ook die twee doelpunten die er nu wel kwa men'. Die twee doelpunten die Ajax uitein delijk ruim afstand deed nemen van de Zuidamerikanen, kwamen op het conto van invaller Johnny Rep. Ko vacs over het waarom van Rep niet Arnold Mühren: 'Swart raakte gebles seerd, een spierblessure en ik dacht zelfs kramp. Sjaikie stond tegenover Pavoni en die man was gewoon erg vermoeid. Ik zag geen reden om daarom Arnold MHühren naar het mid denveld te brengen, gewoon Rep op de vleugel was voldoende'. Johnny Rep, met twee treffers opmer kelijk schitterend in het felle stadion- licht, was uiteraard zeer content met zijn optreden. Kovacs had hem een week geleden nog gewaarschuwd, ge attendeerd. vond Kovacs een beter woord, toen hij sei 'de duivel slaapt nooit'. Voor Rep moest dat een teken zijn geweest, dat hij tegen Indepen diente ingezet zou kunnen worden. Rep: 'Ik heb lang op een kans moeten wachten. Er was gezegd, dat ik tegen FC Groningen mee zou spelen, toen kwam ik alleen maar in de tweede helft aan bod. Nu had ik niets ver wacht. Dat ik toch ingezet werd, was voor mij een verrassing. Maar dk had het in het veld niet moeilijk. Pavoni? Een lieve nette man, meer kan ik er echt niet van zeggen. Verder heb ik hem niet gezien'. Arie Haan en Barry Hulshoff legden nogmaals de nadruk op het grove optreden van de Argentijnen. Haan: 'Ik geloof dat er geen drie plekken op mijn lichaam te vinden zijn. die niet beschadigd zijn. Ongelooflijk wat die mensen allemaal presteerden'. Barry Hulshoff: 'We hebben iets meer gele genheid gehad om te voetballen. Maar niet veel meer. Het ds vrijwel onmo gelijk tegen deze spelers een 12 te proberen. De man, die de bal uit de combinatie zou moeten krijgen, wordt sowieso vroegtijdig afgestopt. Zo was het eveneens onmogelijk om 'diep' te sprinten. Dan werd je hoe dan ook gepakt'. Arie Haan: 'Deze arbiter was nog minder dan de Rus Bachramov'. Huls hoff: 'Elke keer als er een duel werd uitgevochten floot hij. Ongeacht voor welke partij'. Willem Suurbier had hoegenaamd geen moeite gehad met linksbuiten Mircoli, die in Buenos Aires nog als de grootste boosdoener gold. Suur bier: 'In Argentinië heb ik bewust afstand gehouden, de positie gedekt. Dat moet je wel doen in een uitwed strijd. Dan kén je niet provoceren. Dat ligt in Amsterdam uiteraard an ders. Ik heb Mircoli hier kort gedekt. Opdat hij geen enkel eruimte kreeg. Dat is me vrij aardig gelukt dacht ik. Mircoli werd zelfs vervangen'. In de Argentijnse kleedkamer werden ijverig cliché's aan elkaar geregen. Iedereen noemde de ruime zege van Ajax verdiend. Al wenste veteraan Pastoriza aan te tekenen, dat hij 3—0 teveel vond. '20 had de verhoudin gen in het veld beter weergegeven. Overigens vond ik het hier in Amster dam een fijn publiek. Rustiger dan in Argentinië'. Trainer Ferreiro toonde zich eigenlijk het meest tevreden over het feit, dat de wedstrijd orderlijk was verlopen. Ik ben blij, dat we getoond hebben dat Argentijnen beschaafde mensen zijn cn geen Indianen', luidde zijn niet van discriminatie gespeende uitspraak'. De beste ploeg heeft ge wonnen. En dat was Ajax vandaag. Ik had eerlijk gezegd niet anders ver wacht ook. We hebben onze kans in Argentinië al verspeeld. LUUD VERDONCK

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13