ranaka en Tsjoe ergeten verleden Golf van arrestaties op Filippijnen duurt voort Werk voor iedereen betekent zware last voor China k Jordanië boos op Sestduitse autoriteiten Oeganda en Tanzania bijna akkoord en China gaan relaties normaliseren Straaljager boort zich in ijsbar Russische tarweoogst blijft teleurstellend Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. IF/KWARTET DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 IlO (Reuter, UPI. AFP) De Japanse premier Kakoeei Tanaka en zijn Chinese collega en gast al Tsjoe En-lai zijn gisteren tijdens hun bespre kingen in Peking overeengekomen de betrekkingen de twee landen te normaliseren. Dit meldde het Japanse persbureau Kyodo. TER' 1 >i»i t begin van het gesprek tussen itaatslieden heeft premier Tana- icieel zijn verontschuldigingen Tv" «den voor het gedrag van Ja- - - China tijdens de tweede wereld- In het verleden hebben zich "ftkige gebeurtenissen voorge- n, tussen China en Japan, en ik liervoor vandaag mijn excuses to zei Tanaka tegen Tsjoe En er, inaka heeft Tsjoe tevens uitge- 1 voor een bezoek aan Japan. 25 gezamenlijke verklaring voor «J i zou Jordaniërs tui Uen uitwijzen .7 28.25 UN (AP, AFP, Reuter, UPI) De diplomatieke ruzie tussen che landen en West-Duitsland dreigt zich ook tot -Tordanië uit 24-8j iden. 37.73 Tanaka's komst hadden de twee lan den vorige week al vastgesteld dat ze van het bezoek een normalisering van de onderlinge betrekkingen verwach ten, en als logisch uitvloeisel daarvan, het aanknopen van diplomatieke be trekkingen. Dat zal onvermijdelijk lei den tot een diplomatieke breuk tus sen Tokio en Taiwan. BANKET Tijdens een banket ter ere van pre mier Tanaka verklaarde Tsjoe, ervan 41.25 iaanse regering heeft van haar 33 2j adeur in Bonn een rapport ont- waarin zou worden gezegd dat £_van plan is een groot aantal iérs die in de Bondsrepubliek 43.5 uit te wijzen. 88*2' officiële bron in Amman homen dat meer dan 20.000 i6.7jiërs in West-Duitsland werken, zou van plan zijn een specia le hé te benoemen die de belan- - 1 Jordaniërs in West-Duitsland .Jo J ehartigen. 35.9 in is officieel verklaard dat 33.23»iitsland geenszins van plan is aanse arbeiders massaal uit te ia5*Uitwijzingen of het ontzeggen ^plijfsvergunningen gelden bij voor mensen, die worden t van het onderhouden van L, ;n met 'terroristische organisa- het ontplooien van activiteit 36.75^trijd is met de ivet, aldus een jijse woordvoerder. Koeweit en Libyë hebben eer hun ongenoegen kenbaar ge- over Westduitse maatregelen uÜojjlrabieren sinds het Olympische m München. Eerder werd be- 1087 t Cairo Bonn een ultimatum 47I8I fsteld dat als de acties tegen 19 laren niet binnen 24 uur wor- (3/ ftaakt Cairo tot soortgelijke len tegen Westduitsers in zou overgaan. Een Westduitse lerder van de ambassade 47l25 eeft tegengesproken dat Egyp- Libanon ulimatum heeft gesteld. Libyë, nen een jaar met Egypte een sie wil aangaan, heeft de Ara- ,iga gevraagd stappen te doen komen tot een gezamenlijk standpunt ten aanzien van bndeling vanArabieren in de 46.23 publiek. irieven ficiële blad van de Syrische rtij heeft in een hoofdartikel elijkheid geopperd dat de re siding bombrieven aan Israëli- 17,2; ïctionarissen overal ter wereld door Israël zelf op touw is m de reputatie van het Pales- fonl erzet te schaden'. hes i wijst erop dat de Palestijnse «weging geen communiqué itgegeven waarin zij zegt ver antwoordelijk te zijn voor de verzen ding van de bombrieven. Een soortgelijk bericht werd gepubli ceerd door de Palestijnse verzetsbewe ging 'al Saiqa', die vanuit Syrië ope reert. In een verklaring "die in Dama scus werd uitgegeven stond: 'Alles wijst erop dat de Israëlische inlichtin gendienst en het zionisme verantwoor delijk zijn voor de huidige golf van terreur in de wereld'. Over de brief- bommen zegt de verzetsgroep: 'Het aantal van deze brieven en hun plaats van verzending wijzen er duidelijk op dat er geen verband bestaat met de (Palestijnse) verzetsbeweging'. In Australië is gisteren de ontvangst gemeld van een vijftal in Amsterdam geposte briefbommen. De brieven werden ontdekt op een postkantoor m Sydney. Zij zouden bestemd geweest zijn voor Israëlische diplomaten in Canberra. I11 België zijn het afgelopen weekein de vijftig para's naar de luchtmacht basis Florennes gestuurd om de bewa king te versterken. Dat gebeurde na dat een bericht was ontvangen dat Palestijnse commando's van plan wa ren een actie te ondernemen tegen Amerikaanse troepen in Europa. Op de basis Florennes zijn *hans veel Amerikaanse militairen in verband met de aan de gang zijnde NAVO- oefening. overtuigd te zijn, dat China en Japan hun betrekkingen kunnen normalise ren, hum kleine geschillen opzij kun nen zetten en op breed terrein over eenstemming kunnen bereiken. Daar door zouden, volgens de Chinese lei der, de spanningen in de wereld vr- minderen. Hoewel de staat van oorlog tussen onze landen nooit is beëndigd, hebben zich toch persoonlijke culture le, en economische banden ontwik keld, aldus Tsjoe. Sinds Tanaka in juni premier werd, heeft hij steeds gezegd haast te zullen maken met de normalisering van de relaties met China en begrip te hebben voor de Chinese voorwaarden, zo vervolgde Tsjoe. Hij vond het 'hoog tijd deze historische opdracht uit te voeren', in overeenstemming met de wensen van de volken van Japan en China. Tijdens het diner zat de Chinese premier naast Tanaka bij wie hij kleine lekkernijtjes op het bord depo neerde, wat in China gebruikelijk as. Tussen de maaltijd werden ook vele heildronken uitgebracht. ZAKENLIEDEN Japanse zakenlieden hopen op een enorme uitbreiding van de handel met China, wanneer de betrekkingen formeel genormaliseerd zullen zijn. Zij menen, dat Japan China bij zijn economische ontwikkeling kan helpen met goederen, kapitaal en op techno logisch gebied. Ook geloven zij. dat China op de lange duur ten dele de plaats van de Verenigde Staten zou kunnen innemen als belangrijke markt voor de Japanse export. Vol gens berichten in zakenkringen in Tokio is Japan bereid China daartoe grote kredieten te verlenen. De grote vraag is in hoeverre Peking bereid is 7.0'n aanbod te aanvaarden. Een groot aantal leidende Japanse zakenmensen heeft China in het afge lopen jaar bezocht om de toekomstige uitbreiding van de handel voor tc bereiden. Het belangrijkste bolwerk van de Japanse zakenwereld, de Fe deratie van Economische Organisaties, heeft bekendgemaakt, dat haar presi dent. Kogoro Oemoera, China zal be zoeken. wanneer de omstandigheden dit toelaten. De vice-voorzitter van de Federatie, Iviiüsjiro Sato, voorspelde in een vraaggesprek, dat China spoe dig dertig miljoen ton chemische kunstmeststoffen voor zijn landbouw nodig zal hebben. China zou mogelijk in staat zijn Japan grote hoeveelhe den ruwe olie te verschaffen, wanneer het er in slaagt zijn olievoorraden voor de kust te exploreren. In totaal 22 mensen, onder wie 17 kinderen die een verjaardagspartijtje bijwoonden, zijn zondag omgekomen toen een omgebouwde F-86 straaljager bij de start in Sacamento. Californië, neerstortte op een IJssalon. Een vijftiental perso nen werd gewond. Gillende kinderen en volwassenen zochten zich een uitweg in de IJssalon waar ca. 200 mensen zaten en waar volgens de politie een pandemonium uitbrak toen het vliegtuig, dat deelnam aan een luchtvaartshow, brandend neer kwam. Volgens ooggetuigen had het toestel vijftien meter hoogte bereikt, waarna het neerstortte en na een brandslang en vier auto's te hebben aangeraakt, op de IJssalon terechtkwam waar het explodeerde. De piloot overleefde met enkele beenbreuken het ongeluk. MANILLA (AFP, Reuter, ANU) De Filippijnse militaire autoritei ten houdens sinds de afkondiging van de staat van beleg 49 mensen in hechtenis, onder wie een Nederlandse priester, drie senatoren, drie leden van het congres, twee provinciale gouverneurs en ver scheidene journalisten, zo heeft de presidentiële regeringswoordvoer der, Francisco Tadad, bekend gemaakt. Tadad deelde verder mee. dat de ar restaties voortgaan. De drie gearres teerde senatoren zijn Benino Aquino j,r. (secretaris-generaal van de liberale oppositiepartij). Ramon Mi tra (libe raal) en José Diokno (partijloos). De drie leden van het congres, die gevangen zitten, zijn drie leden van de regerende nationalistische partij, Roque Ablan jr., Rafael Aquino sr. en Het Libanese blad An Nahar heeft bericht dat de Libanese regering en leiders van het Palestijnse verzet 'vol ledige overeenstemming' hebben be reikt over maatregelen tot verminde ring van de onderlinge spanning. Pre mier Saeb Salam werd geciteerd: 'Het is allemaal voorbij, God heeft ons van het ergste verlost. Er is over alles overeenstemming bereikt. Er zijn geen complicaties meer overgebleven'. Over het akkoord met de Palestijnen zijn geen bijzonderheden bekendge maakt. Salam heeft aangekondigd dat streng zal worden opgetrede n tegen 'individueel optreden'. 'Wij zijn vast besloten de arm af te hakken van degenen die zouden willen trachten de broederlijke betrekkingen tussen ons te bederven', aldus premier Sa lam. ADVERTENTIE U bóft als u van vis houdt Gestoofde gepaneerde wijtingrolletjes Wrijf 800 gr. wijtingfilets zuinig met zout in Rol ze met de veikant naar buiten op en schik ze in een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen. Bestrooi dc rollen met paneermool en stoof ze vervolgens gaar. Geef er aardappel- of doperwtjes bij. Vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Prodük-tschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20. Den Haag^^ David Puzon, bij wie wapens zijn gevonden. Volgens de presidentiële woordvoer der zijn de meeste arrestaties verricht door militairen en wel zaterdag, vlak voor het aanbreken van de dag en vóór de afkondiging van de staat van beleg door president Marcos. Tadad merkte nog op, dat sommige van de arrestanten zich in preventieve hechtenis bevinden, hetzij omdat zij 'door communistische elementen met de dood bedreigd zijn', hetzij 'omdat hun aanwezigheid op hun arbeidster rein of in hun woonplaats hen zou hebben kunnen betrekken bij activi teit. die de toestand wellicht zou hebben ver-ergerd'. President Marcos heeft als argument voor de afkondi ging van de staat van beleg aange voerd, dat er wetteloosheid op de Filippijnen heerst, wat bleek uit moorden, ontvoeringen, smokkelarij en afpersing. De orde 'Missionarissen van het Hei lig Hart' in Tilburg is niet bijzonder verbaasd over de arrestatie van een van hun priesters in Manilla op de Filippijnen zaterdag: 'Hij was de rege ring daar te progressief'. Pater Lager- wey. (45) uit Haarlem werd gearres teerd in verband met zuiveringsacties, mdat hij werkt bij een uitgeverij, die diverse publicaties op sociaal gebied verzorgt voor de bevolking, in hun eigen taal. Men verwacht niet dat pater Lager- wey zwaar gestraft zal worden: 'Hij heeft nog nooit moeilijkheden gehad met de politie, bovendien heeft hij goede kontakten', zo deelt zijn orde mee. MOSKOU, AP. De tarweoogst in enkele belangrijke Russische land bouwgebieden, die had moetem voor komen dat de oogst van 1972 op een volledige mislukking zou uitlopen, dreigt door slecht weer en een organi satorische chaos eveneens verloren te gaan. Door de mislukte oogst in de tradi tionele tarwe-gebeden in europees Rusland is het Kremlin reeds gedwon gen geweest om voor meer dan een miljard dollar aan graan van de Vere nigde Staten, Canada en Australië te kopen. DAR ES SALAAM (Reuter, UPI) Tanzania en Oeganda naderen overeenstemming over het door Somalië voorgelegde plan om de achtdaagse ruzie tussen beide lan den te beëindigen. Dit is gisteren uit Dar es Salaam in Tanzania vernomen. Somalië heeft een plan voorgelegd dat uit vijf punten bestaat. Het voorstel zou de volgende punten omvaitten: 1) beide landen onthouden zich van agressie door hun eigen strijdkrach ten; 2) beide landen onthouden zich van agressie door middel van derden; 3) beide partijen trekken hun strijd krachten terug van hun gemeenschap pelijke grens: 4) Tanzania stemt toe in de terugtrek king van alle ballingen die de voor malige Oegandese president Milton Oboto steunen uit het grensgebied; en 5) beide landen verklaren dat zij zich verzetten tegen ondermijnende activi teit door andere souvereine staten. Volgens zegslieden uit Somalië zet de Somalische minister van buitenlandse zaken Omar Arteh zijn besprekingen voort met Oegandese functionarissen in Kapala om te bemiddelen. Arteh zou in beginsel al overeenstemming hebben bereikt en het vredesplan ver der uitwerken. Aziaten, die gisteren uit Oeganda in Engeland zijn aangekomen hebben ge zegd dat Oegandese militairen in Kampala iedereen aftuigen en bero ven. Dat zou niet alleen bij Aziaten, maar ook bij Afrikaanse burgers en zelfs politie-agenten gebeuren. 'Het Is verschrikkelijk. Het leger ls volkomen heer en meester', aldus een van de Aziaten. Soldaten zitten mensen ach terna en tuigen hen af, alleen om geld en waardevolle dingen van hen te roven, zo werd verteld. Veel Azia ten hebben gemeld dat de militairen met het geweer in de aanslag hen hadden gedwongen al hun waardevol le bezittingen te overhandigen. Woordvoerders van luchtvaartmaat schappijen in Kampala hebben giste ren verklaard dat de luchtbrug van Aziaten met een Brits paspoort in Oeganda gemakkelijk zou kunnen worden uitgebreid tot duizend vluch telingen per dag. Volgens de woord voerders had het geen zin de lucht brug uit te breiden zolang niet meer Aziaten kaartjes begonnen te kopen voor de overtocht. Gisteren en eergisteren heeft East African Airways een vlucht afgelast, nmdat er te weinig boekingen waren, hoewel 450 Aziaten die op een vlucht van gisteren hadden geboekt, het grootste aantal is in een dag sinds het begin van de luchtbrug. Een Oegandese regeringswoordvoerder heeft nieuwe maatregelen aangekon digd om het vertrek van Aziaten te bespoedigen. Zo wordt nu geëist dat alle Aziaten die de Bank van Oeganda bezoeken om een uitreisvergunning te krijgen voldoende geld moeten meene men voor een vliegtuig- boot- of trein kaartje voor henzelf en hun familiele den. Deze kaartjes moeten worden gekocht voordat de Aziaten het bankgebouw verlaten, aldus de woordvoerder. Azia ten die in Oeganda mogen blijven, moeten binnen een week identiteits bewijzen aanschaffen bij de immigra tie-dienst. (ADVERTENTIE) SE ee opvallendste lichamelij- ïstaties in het tegenwoor- Ihina zijn het planten van 1bomen en het oude ver- al fn dooi dieren en mensen 36.J [ken karren. sycomoren en ontelbare varië- n.i [van populieren en cypressen, 11, in veelvoudige en bloeiende dikwijls omzoomd door hees hagen. de straten in de steden 1111 roen 011 schaduw strekken lometers lang buiten de stad ken. campussen, fabrieksterrei- iuwe woonwijken, vliegvelden, i. dammen en rievieroevers 21 gelijk beplant met bomen, nieuwe delen van Chengchow de lanen met dubbele rijen en, die al meer dan tien me- g zijn, een verrukkelijke aan- inking en Suchow hebben geen zonder schaduw. Kwekerijen (i me jonge bomen kom je over- 1. Van de groenmakers-cam pag is ze wordt genoemd, wordt dat ze de ondraaglijke zomer de kokende steden van het en de drukkende steden in igste-vallei met twee graden 1 heeft. In de heuvels, waar lang werd toegestaan dat 'ètx10 rodeerde en weggleed in de 1 begint het groen vat te krij- de aarde. issing is één van die openbare n, die gewoon niet onderno- erden voor wat officieel de ing' heet, dat wil zeggen de ■listische machtsovername in de Manchu-periode leefden ien e.< Ijke functionarissen van wat j den opstrijken bij het innen 1. ƒ1 lastingen en waren ze niet t om er iets van te besteden y 1 jecten voor het algemeen wel- de revolutie van 1911 was het elzijn' één van de drie beginse- de Kwomintang-partij, die werd door Sun Yat-aen en omen werd door Tsjang Kal- aar het ging ten onder in de beden bij het consolideren politieke macht en de invasie Japanners. rUzen toe werd de Yangste nooit '■riggen overspannen, niet bij J£51 hoewel het dc nationale hoofdstad was van 1929-49. noch stroomopwaarts bij de drielingstad Wuhan, waar de spoorwegrijtuige nop de belangrijkste noord-zuid-verbinding per veerpont moesten worden overge zet, noch verderop bij Chunking, ge durende acht jaar de oorlogshoofdstad van Tsjang Kai-sjek. Tegenwoordig kruisen bruggen op alle drie punten de rivier. In Honen, de provincie van de gruwe lijke hongersnood van 194243 werd in tien jaar een kanaal door rotsen en bergen gehakt om water en elektrisch vermogen te brengen naar het steen achtige Linhdien-district. waar de mensen tien kilometer plachten te lopen met emmers om water te halen. Minder spectaculair, maar in dezelfde geest, ontsproot in Loyang uit aanvan kelijk twaalf arbeiders en een (naai machine een fabriek van 400 man. die schoenen met rubberen zolen maakt voor soldaten en boeren, die eens op stro lipen. Hoever China echter verwijderd blijft van zijn doel van modernisering, is iedere dag duidelijk zichtbaar in de eindeloze stoet twee-wielige karren, die de provinciale steden in en uit rijden. Dit, en niet de vrachtwagens die Canton, Shanghai en Peking be dienen, bepaalt het meer algemene beeld van China. Getrokken door ge mengde spannen ezels, muilezels en paarden of door de gezwollen spieren van een man tussen de berrie, gehol pen door een trektouw om de schou ders, vervoeren de karren gront, mest, stenen, bouwstenen en stalen pijpen, flessen met drank, aardenwerk krui ken. hoge bergen sjalotten, rode u'en, meloenen en andere landbouwproduc ten, vastgeknoopte ladingen banden, kisten, stoelen, oud papier en vodden, zakken graan, zakken kunstmest, ijs blokken, zakken met steenkool, zware boomstammen van 6 meter lengte en al het andere dat het land naar de stad stuurt en vice versa. In China gebeurt het vervoer tc land en op het water nog steeds op de primi tiefste manier. Hier vlotten van bamboe, beladen met goederen en met man kracht voortbewogen. Sommige karren, getrokken door kin deren. vervoeren grootmoeder, die on der een paraplu zit. Sommige, getrok ken door grootmoeder, transporteren kinderen. Iedere door dieren getrok ken kar vervoert naast de bestuurder, barbara tuchman nog een tweede figuur, die languit ligt te slapen boven op de lading. Hele mensenlevens moeten op deze wijze besteed zijn aan het ploeteren over de wegen, met een zeer traag tempo als de lading zwaar is: toen wij eens op een morgen langs twee vrachtkarren met schroot reden en drie uur later terugkeerden zagen we slechts een paar straten verderop de zelfde mensen weer. Hoewel sommigen van de zwoegers gespierde jongemannen zijn, zijn de meesten magere, pezige door de ar beid getekende, verweerde en zweten de ploeteraars, die misschien wel geen landheer meer hebben om hen uit te buiten, maar wier arbeid niet verlicht is sinds vroeger dagen. Een broodma gere oude vrouw, gebogen onder het gewicht van een lading palen, heeft niet veel weg van het struise, roze, altijd glimlachende, idyllisch druiven plukkende meisje, dat de ideale prole tarische vrouw vertegenwoordigt op de omslagen van China's tijdschriften. Dikwijls worden de zwaarste ladingen getrokken door de oudste mensen, alsof fluister het niet in Mao's land van 'strijd' de marxistische jongeren, net als alle anderen, weinig neiging zouden hebben voor het zwaarste werk. Op het water vindt het transport plaats per praam, waarvan vele even eens worden voortgedreven door man kracht Hoewel sommige pramen in lange rijen over de grote kanalen worden getrokken door een sleepboot worden andere getrokken aan een touw door jagers langs de oever. Over de kleinere kanalen worden af zonderlijke schuiten voortbewogen door een man, die met een slakken gang boomt of met gebogen rug een roeispaan heen en weer beweegt over een dol op de achtersteven. Hoe zal al deze menselijke arbeid worden gebruikt wanneer en als Chi na's transport geleidelijk wordt geme chaniseerd? Het doel is nog zover van verwezenlijking, dat het nauwelijks bezorgdheid hoeft te wekken. Trch zijn er al tekenen dat er in de steden te weinig werk is. De volledige werkgelegenheid, een prestatie waar China prat op gaat en waarvan de Chinezen je graag vertel len dat ze het resultaat is van een geplande economie die gunstig af steekt bij het kwaad van onze wedij verende particuliere ondernemingen, wordt slechts bereikt door het inzet ten van grote aantallen voor meer of minder nominale klusjes zonder wer kelijke betekenis. Stoeten van junior assistenten volgen ieder 'leiding ge vend kaderlid' als werden ze betaald om hem toe te juichen, en een grote overdaad aan personeel staat in de hotel-corridors vagelijk te wachten op iets om te doen. Niet minder dan zes personeelsleden van de 'Vriendschaps- winkel' voor buitenlanders klonteren samen rond het geldwisselloket om de supervisie te voeren over het verzilve ren van een American Express-che que. Op het observatorium van Nan king waren op een moment negen man betrokken bij het vervoeren van een zak zand die door één gedra gen kon worden om het terras op te vullen. Het aan het werk houden van de bevolking moet net zo duur zijn, zo niet duurder dan ons systeem om de werklozen met steunen door sociale za ken. De last drukt zwaar op de toe komst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9