VERWARRING OVER LONEN EN PRIJZEN NU COMPLEET dichtbij rk! In de Tweede Kamer dreigt het opnieuw 'gekkenwerk' te worden J mi ui en t aar snbaarheid Na aanbevelingen van SER-deskundigen Eten met mate, maar waaruit? «is ingeluk gedood lormde mannenbond ®ldag 21 oktober - T/KWARTET DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 BINNENBAND/COMMENTAAR T.ï X7 doo er 11 rkjiooit een tijd is geweest, waarin p om openheid en duidelijkheid tal gerechtvaardigd was, dan is ■y J de tijd waarin we nu leven, uctuur van ons maatschappelijk is ingewikkelder en daardoor tig opzicht ondoorzichtiger dan verleden. Het is stellig mede ior dat het verlangen van meer groeperingen om in- en aandacht voor him proble- ph voortdurend klemmender iteert. Niet zelden evenwel at bij het claimen van bepaal- lof niet vermeende rechten te rekening wordt (kan worden) ten met de werkelijke mogelijk- ma omdat het inzicht daarin ont- Van Agt (van justitie) heeft nog onlangs enkele behar- ardige opmerkingen gemaakt algemene vergadering van het ands Christelijk Werkgevers- Tel d. Hij zei o.m. dat opvallend irdeel (vaak hun veroordeling) een zonder zich vooraf de te hebben getroost zich in de (vijls zeer goed gefundeerde rijp entatie van de 'tegenpartij' te de en. Slechts een zo groot mo- openheid, zo betoogde deze 2 sman terecht, kan dit (ver)oor- stu onder-inzicht tegengaan. Het rom dat wij met voldoening hebben genomen van het be an de Ziekenfondsraad zijn T0 eringen in het vervolg open- te doen zijn. In deze raad dikwijls uiterst belangrijke za- n de orde, die een zeer groot in de bevolking (hetzij direct, 1 0 ndirect) aangaan. Zo staan in geigadering van donderdag bij- Bui eld op het agendum: het voor van de regering een gediffe- isch vé ■oor de door Klaas van der Veen AMSTERDAM De verwarring is compleet. Nimmer in de na oorlogse sociaal-economische geschiedenis zijn de bij het loon- en prijsbeleid betrokken partijen op zoveel verschillende en uiteenlopen de wegen verzeild geraakt dan nu het geval is. En het wonderlijke daarbij is de regering, wier weg het laatste jaar herhaaldelijk min of meer parallel liep aan die van de vakbeweging, zich nu kort voor het einde van de rit geplaatst ziet op een weg die meer evenwijdig loopt aan die van de werkgevers dan aan die van de vakbeweging. A bePerkt e}Sen risico in de ken öndsverzekering in te voeren, ting tenontwikkeling bij de socaal- 'itrische diensten, de financic- J in het college voor ziekenhuis- Jat ningen en een rapport van de ;ken ssie groepspraktijken en ge scentra. ~"oet van groot belang worden dat de meningsvorming over ke zaken in een college als de hot a fondsraad in het vervolg door o iliciteitsmedia, en andere be- /an i Uenden van nabij kan worden 1 en dat daardoor derhalve j elijke beslissingen hierover be- objectiever kunnen worden *nw' eeld. Er zijn niet zo heel veel, net voor een groot publiek maai ijke zaken bezighoudende in- i en colleges meer, wier hande- 'achter gesloten deuren' plaats- "m o ^aar er noS ^J11. zouden eckêr beslissing van de Ziekenfonds en voorbeeld ter navolging zien. gist 9.15 Comi Stratej Laten we enkele hoofdpunten uit de ontwikkeling nog eens op een rijtje zetten. In het voorjaar- werd al min of meer duidelijk dat de loon- en prijs- matigingsoperatie-1972, die eind vorig jaar, toen de economische vooruitzich ten nog uiterst somber waren, door alle betrokkenen (regering, vakbewe ging en werkgevers) dringend noodza kelijk werd geacht, op een mislukking uit ging lopen. (De cijfers van nu tonen aan dat de loonkostenstijging bijna 1 pet. boven het niveau ligt dat toen door de meerderheid van de SER, kroonleden en vakbeweging, ver antwoord werd geacht en dat ook de prijzen sterker zullen stijgen dan werd aangenomen). Vanuit deze ervaring leefde bij alle sociale partners de wens de infla- tiebestrijding in 1973 beter (en vroeg tijdiger) op te zetten en wel in de vorm van 'harde afspraken' in het kader van een sociaal contract tussen regering en bedrijfsleven. Bij de reeds vóór de zomervakanties gehou den gesprekken lanceerde het kabinet de 'nullijn'-gedachte, dat wil zeggen geen reële inkomensverbetering, neerkomend op een loonkostenstijging van ongeveer negen procent en een prijsstijging van ongeveer vijf pro cent. De beschikbare ruimte zou dan zo goed als geheel voor collectieve voorzieningen moeten worden aange wend. Deze gedachte sprak de werkgevers organisaties en de vakbeweging in principe wel aan, maar de vakcentra les kwamen met een uitgebreide lijst van voorwaarden, waaraan het over heidsbeleid in 1973 'goeddeels' zou moeten voldoen, wilden zij aan de voorgestelde matigingsoperatie kun nen meewerken. De werkgeverscentra les veroordeelden dit stellen van voor waarden-vooraf. De kabinetscrisis leidde er toe dat binnen de vakbeweging steeds veel- vuldiger de vraag werd opgeworpen (en in ontkennende zin beantwoord) of het nog wel mogelijk en zinvol zou zijn met het gekortwiekte kabinet- nitie-opslag in gen nog onzeker 18*4 LEM De beslissing over het mu Riet vestigen van een munitie- (laats in Bergen (N.H.) is nog «in om en. In een openbare verga- van de commissie voor ruimte- ordening van provinciale staten oord-Holland zal dit punt be- d worden en zullen de bezwa- rorden toegelicht. Na de uit- van de commissie zullen SG Ivies opstellen. Dit heeft giste- Jet lid van GS, mr. J. Roelee. 'J dee ld in de vergadering van de Recreatiegebied Spaamwou- 20 mi irin hij als voorzitter optrad, mt kwam aan de orde doordat i-s kmandant van het tweede genie- Z' indo een brief had gezonden le munitie-opslagplaats Velsen, rt het recreatiegebied ligt. Alle 19.15 plaatsen in de provincie zullen Van ome parlementsredactie Biesheuvel een sociaal contract af te sluiten. Daarbij lieten alle drie vak centrales niet na hun voorkeur uit te spreken voor een meer progressief- links geïnspireerd kabinet, omdat daarvan naar him mening grotere be reidheid zou kunnen worden verwacht aan de verlangens der georganiseerde werknemers tegemoet te komen. De miljoenennota en de daarin vermelde beleidsvoornemens gaven de vakbeweging volop aangrijpingspun ten om haar 'politieke koers' nieuwe kracht bij te zetten. Zij verklaarde dat de regering 'op vrijwel geen enkel punt' aan haar wensen was tegemoet gekomen en dat het daarom moeilijk zou zijn met dit kabinet tot een sociaal matigingscontract te komen. De kritiek van de werkgeversorganisa ties was aanzienlijk milder. Van deze zijde werd een sociaal contract, onge acht het voorgestelde overheidsbeleid, nog steeds als een dringende nood zaak gezien en daarom tevens als een mogelijkheid. Voor een plotselinge, onverwachte verandering in de 'krachtsverhoudin gen', zorgde eind vorige week de com missie van economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad (het belangrijkste adviesorgaan van de re gering). In een lange reeks beleids aanbevelingen kwam deze commissie van onafhankelijke kroonleden vanuit de door het Centraal Planbureau voorziene betere economische vooruit zichten tot de conclusie, dat de 'nul lijn' onhaalbaar is en ook niet nodig, dat er volgend jaar wel degelijk ruim te is voor een reële inkomensverbe tering (met een loonkostenstijging van elf procent en dat daarbij desnoods door middel van een prijs maatregel een prijsstijging van 5.5 procent gerealiseerd zou moeten (kun nen) worden. De partijen die een rol spelen in het meningsverschil over lonen en prijzen. Boven: de minister Boersma (links) en Langnian. Midden: de voorzitter van de vakcentrales Ter Heide (NVV, links). Mertens (NKV, midden) en Lanser (CNV, rechts). Onder: de werkgevers voorzitters mr. P. M. H. van Boven (Ned. Chr. Werkgeversverbond, links) en S. C. Bakkenist (VNO). zaakte een golfbeweging die zeker nog maandenlang zal aanhouden. De werkgeversorganisaties spraken hun grote verbazing en ongerust heid over het rapport uit en verklaar den op hun beurt dat bij uitvoering van het voorgestelde beleid afsluiting van een sociaal contract uitgesloten moest worden geacht. (Aan een een zijdige prijsmaatregel bijvoorbeeld zou geen medewerking kunnen wor den verleer Voorts verklaarden zij t er uij een beleid als door de SER- deskundigen voorgesteld ook in 1973 van de inflatiebestrijding praktisch niets terecht zal komen (hetgeen door de SER-deskundigen tot op zekere hoogte ook .liet noodzakelijk wordt geacht) Veel eten is niet zo gezond, daarvan zijn ive onderdehand allemaal wel doordrongen. Maar zelfs met mate en sober eten en drinken kan nog kwaad, als dat voedsel en drinken uit bordjes, schalen en bekers gegeten en gedronken wordt waar giftige stoffen in verwerkt zijn. En dat zijn er niet zo weinig. Een heel klein percentage van alle binnen- en buitenlandse aar dewerkproducten zijn maar irij van akelige gevolgen voor de inwendige mens kunnen hebben, ook al is dat eten nog zo lekker. De Consumentenbond heeft daar een diepgaand onderzoek naar ingesteld en kwam tot de conclusie dat het zó slecht met ons eet- en drinkgerei (althans van aardewerk) gesteld is dat de overheid er hoognodig iets aan moet doen. Dat kan makkelijk als de grenzen van het toelaatbare eens dui delijk in de Warenwet aangegeven worden. De Consumentenbond, die in het okto bernummer verslag van zijn bevindin gen doet, heeft bijna honderd mon sters onderhanden genomen. Tien daarvan bleken helemaal vrij van lood en cadmium, in negenenvijftig zat geen cadmium maar wel lood, en in zeventien geen lood. maar wel weer cadmium. De bond heeft het onderzoek tot gekleurd aardewerk be perkt, wat natuurlijk niet wil zeggen dat witte borden en kopjes bij voor baat al veilig zouden zijn. Het giftige spul is niet alleen in verfstoffen, maar ook in het glazuur gevonden en ook witte borden, kommen, koppen, bekers en schotels plegen nu eenmaal geglazuurd te worden. Wie met cadmium omgaat bijvoor- beeld tijdens zijn werk wordt er mee besmet: hij kan een paar uur na het inademen van de dampen de zgn. metaaldampkoorts krijgen met gr iep verschijnselen, die na een dag weer verdioijnen. Cadmium icordt gebruikt in o.a. metaalwarenfabrieken, maar ook in verffabrieken waar, jawel, vast ook wel kleurstoffen voor aardewerk gemaakt worden. Lood komt niet al leen te pas in schoenfabrieken, de orgelbouwerij, drukkerijen, capsulefa- commi. -• het begrotingsbeleid door- kr t en ondermijnt (hetgeen de le den van deze commissie overigens ontkennen). Handen in 't haar 'Dieptebom' Dit rapport explodeerde als een diep tebom van uitzonderlijk formaat in de sociaal-economische vijver en veroor- De regering, die ook .d de afkeuring door de vakbeweging van haar belang rijkste beleidsvoornemens nog steeds hoop koesterde op de afsluiting van een sociaal akkoord (■vellicht in ruil voor de bereidheid tot een aantal con^esries), ziet deze hot., nu wel helemaal de bodem ing slagen. Hoe wel van regeringszijde tot nu toe zeer voorzichtig op het SER-commissierap- port is gereageerd (de vrees de vakbe weging met het oog op de komende verkiezingen nog verder van zich te verwijderen zal daararn wel niet vreemd zijn), premier Biesheuvel en de ministers Nelissen (financiën) en Boersma (sociale zaken) hebben niet temin duidelijk gemaakt dat de OT,R- d, entreerd worden en de gedach- i het vliegveld Bergen hiervoor wijzen. De provinciale planoio- commissie ziet in het opheffen 'ierrjen aantal kleine opslagplaatsen ördeel en gaat akkoord met een „oi tratie. iproep oelse zei, dat niet te zeggen "wi anneer hun advies en de beslis- e' an de regering te verwachten 'ori eit is, dat geen enkele gemeen- iest' js stelt op een munitie-opslag en in elk geval geen concentra- iewel laatstgenoemde gedachte 5 "ll nziens een verbetering zou bete- De 62-jarige hulp-kanton- Struike uit Rumpt is gister tijdens werkzaamheden op a gesloten gedeelte van rijksweg 2 esd (Gld), door een achteruitrij- auto aangereden en even later ■enPri9. ziekenhuis te Leerdam aan zijn atiê is dingen overleden, waiioni [TEN De 67-jarige mevrouw pros de Jonge-van Meekeren uit lo is gistermorgen bij een ver- mgeluk in Dronten om het leven ,'d, 'en. Zij zat in de auto bij haar loekficl die op een kruising geen voor- irisch Verieende aan een °P een voor- r s weg rijdende personenauto. De werd bij de botsing uit het lig geslingerd. avoi van fi ïii gep Z C ;enties in on en ties terdag De hervormde mannen- op gereformeerde grondslag haar toogdag zaterdag 21 okto- i 'Tivoli' te Utrecht, 's Morgens ert ds. L. van Nicuwpoort uit 'eet over 'de geestelijke situatie Me kerk en onze gemeenten' en ffijjBdags ds. W. Vroegindcweij uit "■1Tts over 'de zin van de kerk- f nu'. DEN HAAG Als freule Wttewaal van Stoetwegen nog lid van de Twee de Kamer was, zou ze misschien deze week weer in de verleiding komen om uit te roepen, dat het 'gekkenwerk' is. Zij kwam 26 november 1970 tot deze uitroep, toen het diep in de nacht was geworden en de deskundige ka merleden in een groot belastingdebat nog steed druk bezig waren met hun amendementen. Zij zei er toen nog bij: ik heb het gevoel dat hier onge lukken gebeuren met mensen, die hier dagen en nachten hebben gewerkt. Later vertelde de f reule dat ze het nu ivel gevleugelde woord van 'gekken werk' had gebruikt omdat bijvoor beeld belastingexpert Nootenboom van de KVP zo bleek zag en met suikerklontjes op de been moest wor den gehouden. Deze wee dan komen weer belangrij ke belastingvoorstellen in de Tweede Kamer aan de orde en drs. Nooten boom en zijn collega's van de confes sionele en progressieve partijen heb ben nu al heel ivat werk verzet en beginnen reeds bleek te zien. Voor vandaag staat het wetsontwerp op de agenda betreffende de fiscale faciliteiten voor zelfstandigen om ge makkelijker een oudedagsreserve te kunnen vormen. Later deze week (morgenavond en donderdag) behan delt de Kamer het verstrekkende voorstel van staatssecretaris Scholten de structuur van het tarief van de inkomenbelasting te wijzigen. Om het niet al le eentonig te maken is het de bedoeling het belastingdebat te onderbrelcen met een discussie over de brief van de minister van CRM over Friese taalpolitiek .Vorige week was drs. J. J. Voogd van de PvdA boos, dat de minister en staatssecreta ris van onderwijs niet beschikbaar zijn voor dit debat, omdat zij met vakantie zijn. De bewindslieden wa ren vertokken, niet wetend, dal de Friese taal zo snel aan de orde zou komen en moest dienen als intermezzo den, ongehuwden etc.) voor gehandi capten. Deze categorie landgenoten wenst een gelijkwaardige behandeling en, nu er gemakkelijk een regeling in de wet mogelijk is, geen afhankelijkheid meer van het oordeel van belasting inspecteurs. Deze en andere proble men komen natuurlijk het laatste ogenblik op tafel. Verwacht wordt, dat het voorstel voor belastingfacili- teilen voor zelfstandigen minder moei lijkheden zal opleveren. De verwarring is compleet. Het kabi net zit met de handen in het haar en vraagt zich af in welke richting nu een in de 1 id houden van de ont wikkeling nog mogelijk is. De werkge ver: centrales 'zien' het niet meer (be halve vellicht in een overheidsingrij pen, r..aar daar zal dit kabinet stellig niet meer aan beginnen), en vele vakeconomen werpen zich op de uit voerige, hier en daar toch wel wat vluchtige argumentatie van de SER- commissie om na te gaan in hoeverre haar visie 'gerechtvaardigd' is. Het is wel zeker dat de discussies in de komende weken (ook in de plenai re vergadering van de SER op 20 oktober, waarin de definitieve beleids- jncn moeten worden uitgestippeld i zich vooral zullen toespitsen op het economisch-mogclijke en het econo- misch-wenselijke. En dat betekent, zoals de ervaring heeft geleerd: virtuoos gegoochel met cijfers, interpretaties en veronderstel lingen, dat grotendeels voorbij gaat aan de wezenlijke problematiek van de huidige verwarde situatie, name lijk het \erschil in visie op de vraag in w lke richting en in hoeverre een aantal verhoudingen in onze maat schappij al dan niet zouden moeten kunnen j worden omgebogen. Elke zuiver-economische benadering van het sociaal-economisch beleidsva- cuum van dit moment zal in de huidige omstandigheden uitzichtloos blijken te zijn. De vakbeweging is zich daarvan hef meest bewust. Zij beseft dat de lijd voor haar werkt. Na de kabinetscrisis, die op korte termijn tot niemve verkiesingen leidt, na de honderd-procent-overwinningen in het havengeschil en het ENKA- conflict en na het rapport van de SER-deskundigen is haar positie dc laatste maanden in aanzienlijke mate versterkt. Daartegenover staat een omgekeerd evenredige verzwakking van de positie van dit kabinet (dat zoveel moeite heeft gedaan zo goed mogelijk op een parallellijn met de vakbeweging te komen, maar het kan verkoren....) en van die der werkge verscentrales. Extra dag? Onzeker irt de belastingdiscussie. Intussen zou staatssecretaris Schelfhout in Frankrijk 'gevonden' zijn. zodat 'on derwijs' ook is vertegenwoordigd bij het Friese taaidebat. Pijnlijk Belastingmaatregelen zijn in den re gel zeer ingrijpend in het persoonlijk leven. Dat is dan ook de reden waar om de Kamer er zich intensief mee bezighoudt. Voor de nieuwe structuur van de tarieven, die staatssecretaris Scholten voorstelt, bestaat over het algemeen wel bewondering. Pijnlijk voor vele Kamerleden is evenwel de manier, waarop de tarieven zijn inge vuld, De oppositie heeft er vooral bezwaar tegen dat de middengroepen 240 miljoen gulden minder moeten betalen. Ze zal zoals we reeds meldden met drastische wijzigingsvoor stellen komen. Ook van de zijde van de confessionele partijen zijn de nodi ge amendementen te verwachten. De eerste tekenen van het 'gekken werk' doet zich nu al voor. Al is hel alleen al om de vreselijke haast die moet worden gemaakt. Hel voorstel moet deze week door de Kamer behan deld zijn, maar intussen heeft bijvoor beeld nog niemand gedacht aan een vaste aftrek (zoals ook voor be jaar- Voor de belastingslag moet de Tweede Kamer haar werkzaamheden weer re gelen. Er is een voorstel de school- en cursusgeldwet te behandelen THet voor stel ook schoolgeld te heffen va or leerplichtige kinderen heeft de mini- ter ingetrokken. Nu deze 'angel' uit het ontwerp is, zal de Kamer meer geneigd zijn noj) tijd te vinden voor dit wetsontwerp. Om tijd te winnen zal voorzitter mr. Van Thiel vanmiddag verder voorstel len om gelijk met de algemene be schouwingen over troonrede en mil- fe^nennota ook de voorstellen voor t dekken van het begrotingstekort aan de orde le stellen. Maar de financiële commissie uit de Kamer voelt hier weinig voor. De tijdwinst zou niet zoveel te betekenen hebben. De arts in het presidium van de Tweede Kamer, drs. A. D. W. Tilanus van de CHU, partijgenoot van de 'freule, wil kennelijk het 'gekkenwerk' tegengaan en heeft daarom voorge steld dat in de week van de algemene beschouwingen, wanneer het debat donderdag om middernacht nog niet is beëindigd de vergadering vrijdag 13 oktober wordt voortgezel Of dit 'medische' voorstel het zal halen, is zeer de vraag. De meeste ijverige kamerleden vinden del helemaal niet gek in de nacht door te vergaderen in plaats ran op vrijdag 13 oktober weer bijeen le komen. wonder Een Tsjechisch echtpaar van over de zeventig, dat nauwelijks Engels spreekt, heeft de hoofdprijs van een miljoen Amerikaanse dollars gewonnen in de staatsloterij van New York. Mevrouw Anna Müzerak, die het win nende lot voor drie dollar in het stadje Little Falls op de kop getikt had, mag nu kiezen: het hele miljoen (bijna drieëneenkwart miljoen gulden) ineens of vijftigduizend dollar per jaar, zolang ze leeft, maar gezien haar leeftijd zal ze het eerste wel gekozen hebben. Met het winnende papiertje in de hand spoedde'mevrouw Mizerak zich naar het plaatselijke ziekenhuis, waar haar blinde man verpleegd wordt. Die kon alleen maar verbijsterd stamelen: 'een wonder', uiteraard in het Tsje chisch, maar dat was voor iedereen welsprekend genoeg. wonder 2 Een ander wonder betreft de Britten: tot dusver staan ze bepaald niet be kend wegens hun bovenmatige geest drift voor het leren van vreemde talen, maar dat gaat veranderen. De instituten die lessen in vreemde talen geven, hebben voor deze herfst dertig procent meer cursisten ingeschreven dan vorig jaar. Dat schijnt verband te houden met de Britse toetreding lol de EEG. Nu dat, ondanks alle verzet, toch gaat gebeuren, willen veel Engel sen plotseling echt kunnen meepra ten, vooral in het Frans, maar ook in het Duits. Grote ondernemingen heb ben hun eigen cursussen voor hun werknemers opgezet, volijverig kan toorpersoneel zit tussen de middag op vreemde woordjes te blokken en volkshogescholen noteren record aan tallen aanmeldingen. Het is overigens natuurlijk nog niet zeker dat de meerderheid van de SER zich achter de denkbeelden van de deskundigen-commissie zal scharen. Deze commissie (voorzitter prof. dr. D. B. J. Schouten, hoogleraar te Til burg, prof. dr. W. Hessel, hoogleraar te Enschede, prof. dr. C. Goedhart, hoogleraar te Amsterdam, prof. dr. F. de Roos, hoogleraar te Amsterdam (VU), en prof. drs. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Plan bureau) is niet het 'alleenzaligmaken de' deel der vijftien kroonleden. Tot dit onafhankelijke college behoren ook deskundigen van naam als dr. J. Zijlstra (president van de Nederland- sche Bank), prof. mr. N. E. H. van Esveld, prof. mr. W. C. L. van der Grinten en prof. dr. H. W. J. Bosman SER-voorzitter drs J. W. de Pous zal als bekwaam en dikwijls succesvol uitvinder van compromissen onge twijfeld ook nu weer pogingen voor bereiden om de verschillende stand punten alsnog op min of meer paral lel lopende lijnen te brengen, maar ook hiervoor zijn de verwachtingen thans minder hoopvol dan ooit. Het ziet cr naar uit, dat niet eventue le verdere 'onderhandelingen' maar uitsluitend de uitslag van de komende. Kamerverkiezingen bepalend zullen zijn voor het antwoord op de vraag of het sociaal-economisch beleidsvacuum in 1973 al dan niet gevuld zal kunnen worden, en zo ja. op welke wijze. brieken, bij diamantbewerking en emailleerbedrijven, maar ook in aar dewerkfabrieken. Loodzouten kunnen een chronische vergiftiging teeweg brengen, die zich 'sluipend' ontwik kelt, meldt de encyclopedie, die cr diverse schrikwekkende verschijnselen aan toevoegt: krampen, gewrichtspijn, bevingen en algemeen verval, buik- verlammingen. Nu ademt een mens bij het eten uit een bordje waar wat van dat lood en cadmium inzit, natuurlijk niet direct de giftige dampen in, net zo min cis bij het nuttigen van een kommetje smakelijke soep of het drinken ran een bekertje gezonde magere melk. Je. gaat er beslist ook niet onmiddellijk dood aan de Consumentengids heeft een waarschuwing tegen precies hetzelfde euvel overgenomen uit een kookboek van 1895 maar dat het dagelijks gebruik van zulk aardewerk op de lange duur schadelijk voor de gezondheid kan zijn, staat als een paal boven water. Doordat de stoffen zich in het lichaam bij beetjes tege lijk opstapelen, zegt men bij dc Con sumentenbond, vermindert je natuur lijke weerstand en is het mogelijk dat je op de duur allerlei ziekteverschijn selen krijgt. Hoe minder heet het eten is en hoe minder zuren het voedsel bevat, hoe minder gevaren het eet- en drinkgerei oplevert. Melk in de ver keerde beker hoeft helemaal niet ge zond te zijn, maar het scheelt bepaald wèl als eten en drinken maar kort in bord, schaal of beker blijven. En uiteraard bevorderen barsten en af schilferingen het vrijkomen van die stoffen ook. Het beste is, adviseert de bond, om al die mooie, maar giftige spullen ge woon weg te gooien en die merken daarvoor in de plaats te kopen die helemaal veilig zijn. Ze worden in het oktobernummer van de Consumenten gids met name genoemd, zodat het aanbeveling verdient dat nummer of een heel abonnement aan te schaffen. Aan het luttele bedrag dat zo'n aan schaf vergt, is nog nooit iemand dood gegaan. ahoy Nog steeds dankzij het succes van de Rode Kruisactie 'Schip Ahoy' (1970) kon ook nu weer een (Martinair)-DC 9 vol gehandicapten een dagtripje ma ken. Ditmaal reisde de groep met de 'vliegende Henry Dunant' naar Lon den en net als vorige keren ging prinses Margriet mee als verzorgster. Hier duwt ze een invalide man naar het vliegtuig. bouwval Trek De filtersigaret blijkt in ons land steeds meer in trek te ko men. Nog niet zo lang geleden werd nog slechts 10 tot 15 procent van de sigaretten met filter gerookt, zo blijkt uit het vakblad van de federatie van sigarenwinkeliers, maar de laatste ja ren liep dat op van 31,2 procent in 1969, via 37 procent in 1970 tot 40,3 procent in 1971. In vele andere lan den is het aandeel van de filters in het sigarettenverbruik veel groter. In Zwitserland en Australië wordt bijna niets anders meer gerookt. .Afkijken Steeds meer buitenlanders vinden de weg naar de Flevohof. Opvallend daarbij is, dat de laatste tijd een aantal buitenlanders een kijkje kwam nemen wegens plannen om in eigen land een dergelijk project van de grond te helpen. In ruim een jaar tijd registreerde de Flevohof in totaal 1.750.000 bezoekers. Na het Forum Romanum en het Pa- lastijn een van de zeven heuvels van Rome - gaat het Romeinse ge- meéntebestuur nu ook het Colosseum voor publiek sluiten. Deskundigen hebben een verontrustend rapport uit gebracht, waarin ze op alle gevaren wijzen: op de derde verdieping vallen sommige trappen gewoon uit elkaar, pilaren onder de gewelven staan te wankelen, het cement is aangetast en de laatste weken zijn er al dertig klompen steen van elk zo'n twintig kilo losgeraakt en in het amfitheater gevallen. Nu heeft keizer Vespasianus het kolossale gebouw al tweeduizend jaar geleden laten optrekken en als je nagaat dat dit en de twee eerder genoemde monumenten in het verle den nooit echt goed zijn onderhou den. mag iedereen nog clik tevreden zijn dat het zo lang gestaan heeft. Daar kunnen onze moderne bouwhe ren een puntje aan zuigen. Eenvoudige reparatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7