Marokkanen baas in eigen units amervragen over iaire-ambtswonmg ÜO Van Aken: belangen Uit de Rijnstreek Arie de Vries wroet met succes in het verleden Damcompetitie T Al? vpiliff stellen Visserij nieuws Vrouw gedood bij ongeval S. M. Borgerding overleden -i UW/KWARTET DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 REGIO L3 4LDWIJK De Marokkanen slapen in bedden boven elkaar, op één kamer. De kamertjes zijn sober en keurig netjes. Rechts foto Ahmar en links Mohammed. OS IV goed zi; na bedi Ij EN De affaire die ont- 1 is rond de geruchtmakende apbeurt aan de burgemees- roning vorig jaar, begint nu landelijk aandacht te trekken, r, zol PSP-kamerlid A. G. van der heeft bij de minister van wed« ^landse zaken een aantal lde h< sn ingediend over deze kwes- gee linister wordt gevraagd of hij genomen heeft van de perspu- es hierover, en of hij een over- kan geven van de gespecificeer- dragen waarom het hier gaat. In rezo vraagt het kamerlid gehandeld in strijd met het treffende artikel (24) van het isitiebesluit burgemeester? De er wordt voorts gevraagd of hij g voor wil dragen dat uitgaven, B. Vi J. Bo irijding met elijk gevolg .jj ;N Zondagavond omstreeks cht zijn twee fietsers met elkaar sing gekomen op het fietspad Wassenaarseweg. De politie of het echtpaar, dat bij dit betrokken was en dat reed in Lei M^ng van het Gorlaeuslaborato- ik G. voo1® VerfK en H. zo spoedig mogelijk contact op Woer( emen met het bureau in de veldstraat. Aanvankelijk leek lsof geen van de betrokkenen had opgelopen. Nadat men de gecontroleerd had, reden allen C ^oor- Nog geen *00 meter van lats van het ongeluk, viel een e fietsers (een 65-jarige Leide- echter weer door onbekende k. Hij werd in het Academisch ihuis opgenomen, waar hij even j overleed. ddelbi P. v. ist-Soe N G. J. R. JO prijs j wel gedaan in strijd met genoemd besluit, niet ten koste van de Leidse gemeen tebegroting gaan, omdat de stad reeds een artikel-12 (lees: arme) gemeente is. Van der Spek vraagt of de minister bereid is maatregelen te nemen tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor de overtreding van het artikel in het rechtspositiebesluit, en of het niet verstandig is om de gemeentebesturen nog eens expliciet te wijzen op ver schillende rechtsregels ten aanzien van de kosten, die zich voordoen bij ambtswoningen. Verkoop- en spelmiddag voor nieuw clublokaal NIEUW-VENNEP Zaterdag 7 okto- ber zullen de vrouwenvereniging, de jongerénclub 'Samen Verder' en de meisjes van 'Jonge Kracht' een ver koop- en spelmiddag organiseren in 't Trefpunt'. De handwerken gemaakt door de vrouwenvereniging en de snuisterijen die de meisjes maakten zullen worden verkocht. 'Samen Verder' zorgt voor de spelen, zoals ballengooien, touwtje- trekken en sjoelen. Een grabbelton en een rad van avontuur zullen niet ontbreken. De opbrengst is voor een nieuw club gebouw. 't Trefpunt' leent zich niet voor creatief bezigzijn en daarom zijn er plannen achter het gebouw een clublokaal te bouwen. De clubs moe ten echter zelf voor de financiën zorgen. ADVERTENTIE rdum 11 iesweek in kscm terwoude em.*6 ERWOUDE De Vredesweek enoeini Sonnen. De werkgroep 'Vrede' ]óor de aktiviteiten het thema ar Zoeterwoude' heeft gekozen, ook de kinderen erbij. Voor er woensdagmiddag in de Loe- nla legenheid hutten te bouwen om wereld te scheppen die ze vinden. Daarna eten ze in woning' pannenkoeken die ter worden gebakken, 's Avonds de ouders in de aula van de mschool discussiëren over de middag en in aansluiting daar- het onderwerp: 'Spelen in de rgt ling' aan de orde worden ge- v.d.Wiel let op't markante van uw kin! Zakenman. Zelfbewust. Met karakter. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig, 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't accentueren van 'n kloeke, blik. Wie anders gel e meesl gebo; hgavond om 8 uur is in Ons geleden ee" praatavond over 'Leefbaar natuul woude' waarbij ook raadsleden zig zullen zijn. een ni« gebeZ lunissaris Vos HST mt afscheid van J jl gepas LEMMERMEER Woensdag Griet 1 'mmissaris W. A. C. Vos, korps- onder Van de gemeentepolitie van er kwal moiermeer. die is benoemd te wee relt (1949) bouw 'De Deining' zullen de Deze mannen afscheid van hun chef, ee fikse os echtgenote, nemen. Vrijwel als tit 'hele korps zal daarbij aanwezig ïr Jan 1 De heer Vos is ongeveer vijf n Haarlemmermeer hoofd van ai itie geweest, een lx v. d. Wiel weet er het fijne van van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Gastarbeiders hebben het in het Westland niet slecht NAALDWIJK 'Wij hier zestien. Vrouw en kinderen thuis. Allemaal getrouwd. Waar? In Marokko, in Hosima. Neen, twee niet getrouwd. Twee geen vrouw'. Het groepje Marokkanen, dat in de woon-units huis, naast het arbeidsbureau bij het sportpark De Hoge Bomen, heeft even het avondeten in de steek gelaten om te kijken wie er zo maar binnen komt vallen en geeft lachend, breed gebarend en zeer wel willend inlichtingen. door Edith Witzleb Het was niet moeilijk om binnen te komen, of ze er zijn of niet zijn, de huisdeur staat gastvrij open. De con versatie is moeilijk en wekt veel hila riteit over en weer. Slechts een enke le van hen spreekt gebrekkig Neder lands. De Marokkaanse gastarbeiders, die veelal uit kleine dorpen in Marok ko komen, voelen zich niettegenstaan de de taalbarrière best thuis in het Westland. Maar ook dat wordt maar moeilijk duidelijk. Of de Westlanders aardig tegen ze zijn? Mimoem, zoals hij zich noemt, een tengere man, met een beetje zilver in het zwarte haar, rent op deze vraag haastig naar zijn kamer om zijn paspoort te laten zien. Hij wijst op zijn geboortedatum en zegt: 'Ja. ja, jarig. Kijk hier jarig'. Zodra het misverstand doordringt schieten we met z'n allen weer in de lach. Veel verschil in klank is er ook niet tussen aardig en jarig. Maar de West landers zijn goed voor de Marokka nen. 'Ze zien ons graag. Goed voor ons', meent degene die wat Neder lands spreekt. Ze werken in ploegen in diverse bedrijven, o.a. bij Fides in De Lier. Het werk is de meesten vertrouwd. Ze hebben in Marokko ook tuinderswerk gedaan, sinaasappels- en druivenkweek. De units zijn eenvoudig, maar de Marokkanen zijn baas in eigen huis en dat weten ze te waarderen. Ze hebben twee kleine keukentjes, waar in ze om beurten Marokkaans eten koken. Ook nu stijgt er een heerlijke wat pikante geur op. Ze hebben met z'n tweeën een kamer, met bedden boven elkaar. Verder zijn er twee .douches, twee toiletten en een conver satiezaaltje met een televisie. Veel vertier is er voor hen niet in Naaldwijk, maar ze schijnen daar niet veel last van te hebben. Ze werken in ploegen, 's ochtends of 's avonds. Mi- moen vertelt dat hij al zes jaar in Nederland is. Hij was die dag ziek en had huisarrest, zodoende had hij mooi de tijd voor het eten te zorgen. Rond de units is een nog jonge groenbe- planting omdat de wooneenheden cr pas sinds maart van dit jaar staan. De geur van het eten dringt steeds scherper door het huis. Ook de con versatie wordt steeds opgewekter. Maar wat ze vertellen-is Marokkaans voor me. Ik haal de schouders op en zeg vliegensvlug: 'Rabarber, rabarber, rabarber'. Ze hebben het mopje on middellijk door en het gelach is niet van de lucht. De units zijn gefinancierd door de Coöp. Centr. Westlandse Snijbloemen veiling en de Bond Westland en kost, alles bij elkaar rond 72.000. De tuinder, bij wie de gastarbeider werkt, betaalt de huur: 145 per maand. De gastarbeider betaalt niets. De Marokkanen zijn over hun ver dienste bij de tuinders ook best tevre den. 'Geld goed'. Ze beginnen voor te rekenen wat ze verdienen. Secreataris L. Middelburg van de Stichting Personeelsvoorziening West land vertelt dat er wel gesprekken gaande zijn om meer van deze units neer te zetten om gastarbeiders onder te kunnen brengen. Dan moet echter in de eerste plaats zeker zijn dat de buitenlandse arbeider blijft. De werk- NAALDWIJK De units voor buitenlandse gastarbeiders bij het sportpark De Hoge Bomen. LEIDEN Met een beetje meer 1 J lm 1 vlll& kjlvllvll rrplulr had T.Dfï 7.'n tweede wedstriid LEIDEN Met een beetje meer geluk had L.D.G. z'n tweede wedstrijd kunnen winnen, maar jammer genoeg maakten blunders een vroegtijdig ein de aan enkele partijen. Toch waren er partijen van goed gehalte. De reserves van L.D.G. brachten het niet tot winst. Tegen het Waddinxveense Ex celsior werd met 12-8 verloren. Uits- slag L.D.G.-IJmuiden: 9-11. SCHEVEN1NGEN 25 september Visserljbe- richten. Besommingen trawlers: SCH 5 9775; SCH 10 15.465: SCH 60 11.920; SCH 196 8740: SCH 323 22.410. Besommingen kustvissers: KW 124 16.765; KW 125 18.870; Z 588 11.280. Noteringen per kg: tong g 9.24-9.49; tong gm S.49-8.72: tong km 7,94-8.39; tong I 7.83-8.32: tong II 7,50-8,21: tarbot I 19-43: tarbot II 0.55-6,41: tarbot III 3,47-3,70; tarbot IV 3,10- 3,40; griet I 3,50-3.60; griet II 2.30-3,30. Per 40 kg: schol gm 49-58; schol m 43-49.5; schol kl 17-34: schelvis km 60-65; schelvis I 48-56; schelvis II 40-46: wijting gestr. 40-50; schar 25-30: tong schar I 80-90: kabeljauw m 80-98: kabeljauw I 67-74; kabeljauw II 58-65; kabeljauw III 45-60: verse makreel 29-48. Per 100 kg kabeljauw gr 250-275. Maatjesharing per kantje: volle haring 118; steurharlng 113; gezouten makreel 63,70. Aanvoer. 730 kisten kabeljauw; 56. schol; 120 wijting; 65 schar; 25 makreel; 345 schelvis en 35 diversen; 3300 kg tong en tarbot; 306 kantjes gez. haring; 14 zout. makreel. Verwachte aanvoer voor morgen: westkust Schcvcningen 307, ca. 10 kustvissers. Aan de maandagmarkt werd in IJmuiden aangevoerd: 157 kisten en 235 premlkistcn schelvis, 31S kisten en 556 premiekisten wijting, 5.065 kisten on 2267 kleine kisten haring, 186 kisten en 259 kleine kisten makreel. 1.751 kisten kabeljauw, 1.905 kisten schol, 92 kisten schar, 132 kisten tarbot. 78 kisten varia, 627 stuks stijve kabeljauw en 15.900 kg tong. Aan de maandagmarkten werden besomd:KW 11 18.000: KW 29 23.800; KW 32 23.000; KW 51 14.100: KW 52 6.300: KW 87 8.710; KW 113 12.600; 117 14.40: KW 13 9.900; KW 132 13.600; KW 145 29.800; KW 149 27.700: KW 152 13.600: KW 87 28.400; KW 195 21.100; KW 197 15.500: KW 205 1.80. KW 214 11.60: KW 1U6 14.300; KW 110 5.600; KW 127 6.500; KW 174 13.200; KW 178 13.40: KW 1S9 15.800: KW 190 16.00; KW 21 17.00; KW 211 9 80; WR25 13.400; WR 32 15.100; WR 45 9 000: WR 50 10.60: IJM 181 6.90: IJM 154 11.0; VL 7 9.S00SCH 117 16.000. Spanvissers: KW 42 en 135 36.600: KW 44 en 85 850: KW 06 en 218 47.600: KW 206 en IJM 207 31.400. KW 33 en 180 31.900; IJM 215 en 221 28.000. n al die ^ha<w«le kledingstukken jolen bij shoe-inn •N In het weekend werd bij de firma Raaphorst in). Er werden suède kleding- ontvreemd ter waarde van ilden. De daders verschaften wondei^683118 door de glazen voordeur i hem', if®"0'1- - en w ALPHEN Twee Alphenaren, de 21 jarige R. R. en de 22-jarige P. v. d. S. hebben zondagavond omstreeks 19 uur voor een vreemd spektakel gezorgd. Zij morrelden eerst wat aan deur en etalages van de juwelier P. Kelder man op de hoek Van Mandersloo- stoord. De jongelui konden beiden naar alarmeerde onmiddellijk de poli tie. Ondertussen hadden de jongelui op de nadering van wat publiek de vlucht genomen. Met een auto reden zij naar de juwelierszaak van de firma P. Tuyn aan de Hooftstraat. Daar wierpen zij een autokrik door een der etalageruiten. Ook hier bleken zij door naderend pubLiek te zijn ge stoord. De jongelui kpnden beiden worden gearresteerd. ALPHEN De heren J. Groenendijk en T. Domburg, duo van de Alphense gemeentepolitie zijn eerste geworden bij de door de Ned. Politie Sportbond gehouden betrouwbaarheidsritten om het kampioenschap West. ALPHEN Vrijdag is aan het bij kantoor Koudekerk van de Nutsspaar- bank voor Alphen en omstreken aan spaargelden de 4 miljoen volge- maakt door een inleg van de heer J. Verhoeven, Europasingel 11 te Koude kerk. Bij deze gelegenheid werd hem een plantenbak aangeboden ALPHEN De commissie kerktele foon van de Adventskerk, de Salvato- rikerk en de Sionskerk organiseerden vorig jaar voor het eerst in de Goede Herderkerk een muzikale ontmoe- tingsmiddag. Dank zij veler medewer king was het mogelijk bejaarden en aan huis gebondenen, die op de kerk telefoon zijn aangewezen te laten ge nieten van zang en muziek. Men heeft nu een dergelijke bijeenkomst belegd op zaterdagmiddag 30 september in De Bron. De middag begint om 3 uur. Autobezitters, die personen willen brengen en halen worden verzocht zich in verbinding te stellen met mevrouw Bijl. Van Lennepstraat 29, telefoon 73817. LEIDEN In verband met de over weging die speelt bij de directie van de n.v. Leidse Apparatenfabriek om uit Leiden te vertrekken nu de N.S. de huur van twee terreinen achter de fabriek heeft opgezegd, wil het raads lid Van Aken (PvdA) in de raadsver gadering van 9 oktober hierover een interpellatie houden. Van Aken heeft het college van B. en W. alvast schriftelijk de vragen ge steld, wat de consequenties van de huuropzegging voor de verschillende huurders (ook kolenhandelaren red.) zullen zijn, en of de belangen van de Leidse Apparatenfabriek veilig gesteld kunnen worden als de N.S. andere plannen heeft met het gebied. Van Aken vraagt verder of het huidi ge bestemmingsplan de toekomstige plannen 'verdraagt' en zo niet, hoe veel tijd is er dan gemoeid met het LEIDEN Stadsbeiaardier Rien Rit- ter. die vorig jaar juli van het minis terie van C.R.M. opdracht kreeg om een beiaardeompositie te maken zal Leiden hiermee kennis laten maken tijdens de donderdagse koopavond op 5 oktober a.s. 's avonds om kwart over zeven. De heer Ritter zal zijn compo sitie dan zelf uitvoeren. ZOETERWOUDE Voor de eerste titelwedstrijden van de tennisvereni ging lieten zich veertig deelnemers inschrijven. Omdat het verschil in spelsterkte nog moeilijk te bepalen is werd geen indeling in klassen ge maakt. Zaterdag en zondag worden de wed strijden voortgezet waarbij op de laat ste dag de finales om 2 uur beginnen. HAZERSWOUDE Burgemeester J. ten Heuvelhof kan wegens verblijf buiten de gemeente op dinsdag 3 en 10 oktober geen spreekuur houden. In spoedeisende gevallen kan een af spraak worden gemaakt met loco-bur gemeester P. A. Th. v. d. Werf, Breughelstraat 1, Hazerswoude-dorp, tel. 01728-9618. HAZERSWOUDE Het is het ge meentebestuur gebleken dat verschei dene inwoners die één of meer hon den hebben niet de vereiste belasting betalen. Besloten is dat binnenkort een nauwgezet onderzoek hiernaar zal worden ingesteld. KATWIJK De collecte t.b.v. het Kon. Wilhelminafonds heeft 16.636,15 opgebracht. KATWIJK Woensdag 27 september spreekt ds. P. J. Mackaay voor de Vrouwenbond in de Hoeksteen over het onderwerp: Afrikaanse christenen tussen verleden en toekomst. Eveneens houdt de Vrouwenvereni ging Elim op 27 september een bij eenkomst in het wijkgebouw van ds T. Vink. KATWIJK AAN ZEE De financiële actie t.b.v. de Hervormde Gemeente heeft tot op heden 31.234.50 op ge bracht. Op 6 oktober wordt de grote inzameling gehouden. KATWIJ KAAN ZEE Zowel de C.J.V. als het Herv. Geref. Jeugdver band zijn begonnen met de clubavon den. wijzigen van het bestemmingsplan. Het raadslid wil verder weten welk lid of welke leden van het college tot op vandaag bemoeienis hebben gehad met de toekomstige bestemming van het terrein en met de consequenties van het optreden van de N.S. jegens de L.A.F. KATWIJK AAN ZEE De beroepen predikant ds. L. Boer hoopt in janua ri 1973 de pastorie aan de Boulevard 13 te betrekken. Een en ander houdt verband met het feit dat ds. Boer pas per 1 december officieel beroepbaar is; vandaar dat eerst een toezegging van beroep door de wijkgemeente Noord-West werd uitgebracht. De kerkvoogdij heeft intussen opdracht gegeven om enkele vernieuwingen in de pastorie uit te voeren. Met de komst van ds. Boer zullen alle predi kantsplaatsen weer bezet zijn. VALKENBURG Onder leiding van voorzitter T. v. d. Meij hield de afd. Valkenburg van de A.R.-Kiesvereni- ging een ledenvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter 't Wout en het raadslid F. van Leeu wen. Door het vertrek van Ouwersloot seni or en Ouwersloot junior waren twee plaatsen opengevallen in de propagan- dacommissie. Mevrouw v. d. Meij-Spie- ring en de heer C. Barnhoorn gaan deze bezetten. Met het bestuur van de C.H.U. zal weer een gesprek over eventuele samenwerking worden ge houden. Aan de onlangs uitgebrachte Sportno- ta werd uitvoerig aandacht besteed. Uit de beantwoording kwam toch ook de grote waarde van de sportbeoefe ning naar voren. DEN HAAG Bij een verkeersonge luk dat zich gistermiddag om kwart voor vijf ter hoogte van het pand no. 17 in de Javastraat voor heeft gedaan is een 72-jarige bewoonster van de Mallemolen gedood. Het slachtoffer, mevrouw N. J. Huismans-De Boer is in het Westeindeziekenhuis aan zeer ernstige verwondingen bezweken. De juiste toedracht van het ongeval was de politie gisteravond nog niet be kend. LEIDEN Vertoevend bij zijn boot op de Kaag is donderdag de heer S. M. Borgerding plotseling overleden. De heer Borgerding was eigenaar van 't Pannekoekenhuysje' annex rotisse rie Oudt Leyden aan de Steens\raat. Hij bereikte de leeftijd van 54 jaar. gevende tuinder zou een contract moeten tekenen voor een jaar. Want de units moeten permanent bezet zijn. willen de kosten er weer uitkomen. In 's Gravenzande zijn in Huize An kers 48 gastarbeiders ondergebracht. De waardering van de Westlandse tuinders voor de buitenlandse arbei ders is groeiende. De verstandhouding is best en over hun ijver valt niet te klagen. Ongeveer 120 gastarbeders zorgen zelf voor hun onderdak, d.w.z. dat ze veelal op het bedrijf van de werkgever woonrumte krijgen. Voor zover na te gaan. zijn er 200 buiten landse arbeiders in het Westland. Zo nu en dan worden er een paar ont dekt en het land uitgestuurd. Maar veel moeilijkheden met buitenlanders zijn er in het Westland niet. Men ziet elkaar graag. Er is zelfs een rozen- kweker, die met zijn echtgenote een reis naar Sicilië maakte om eens in de woonplaats van zijn gastarbeiders te gaan kijken. NOORDWIJK Tweemaal in het voorjaar en tweemaal in het najaar gaat amateur-archeoloog Arie de Vries uit Noordwijk met nog vijf mensen naar België voor een ontdekkingsreis onder de aardkorst. Ergens op een stuk land van een boer. ver weg van het stadsgewoel, graaft de ploeg drie dagen in het verleden op zoek naar oude potten en vazen die daar door onze voorvaderen zijn achter-gelaten. Op de plaatsen waar de spa ii' de grond wordt gezet hebben vroeger pottenbakkers hun afval gestort. Die pe ko"kers vol mislukt handwerk, on geschikt om verkocht te worden. Soms werden de potten en vazen weggegooid omdat tijdens het bakken in de ovens lekkage in de bodem was ontstaan, soms ook omdat ze in de ovens eenvoudigweg waren verbrand of als een plumpudding in elkaar gezakt. Een misbaksel zoals dat in termen heet. Eeuwenlang hebben de stort- kokers dienst gedaan. Steeds weer voor een andere pottenbakker. Laag na laag stapelde zich in de loop van de eeuwen op. Hebben de amateur- archeologen eenmaal zo'n stortkoker ontdekt dan graven ze ook van de ene eeuw in de ander eh stuiten ze steeds weer op een andere pottenbakstijl, een andere techniek. Dat is het wat het voor Arie de Vric-s en zijn colle ga's zo interessant maakt om te gra ven. Zijn ze eenmaal bezig dan weten ze ook van geen ophouden. 'Het is te vergelijken met vissen en jagen', zegt De Vries. 'Je weet nooit wat er ko men gaat. Het is een avontuur vol spanning'. Beneden in de kuil is die spanning soms te snijden. Vooral als er weer een buik van een vaas tevoorschijn komt tussen de hopen modder en klei. Nauwkeurig gaan zc dan te werk. Als chirurgen werpen ze zich op hun slachtoffer. Omzichtig wordt met een speciaal schraapertje de aar de om de vaas weggehaald en dan breekt het grote moment aan waarop ze de vaas uit de aarde kunnen peuteren. Soms is het er een waarvan ze er al tientallen hebben gevonden maar als ze geluk hebben komt er een heel bijzondere tevoorschijn. Zuivere schatting Eeuwen geleden zijn die pottenbakar tikelen in de vuilstortkoker terecht gekomen. De smak waarmee ze naar beneden gevallen zijn heeft veel va zen de nek gekost en ook andere oorzaken hebben er voor gezorgd dat er veel als kneusjes uit de kuil om hoog komen. Daarom ook maken de amateur-archeologen jacht op scher ven en afgebroken oren om later TER AAR De gemeenteraad van Ter Aar ging maandagavond akkoord met het verstrekken van een renteloze lening van 90.000 gulden voor de bouw van een kantine met kleedgele genheid voor voetbalverenigingen T.A.V.V. De totale bouwkosten bedra gen 148.000 gulden. Aan eigen geld is 30.000 gulden beschikbaar, terwijl ver der wordt gerekend op een bijdrage van de Nederlandse Sport Federatie van 12.500 gulden. Daarnaast zal de vereniging dan nog zelf voor een eigen inbreng van 17.000 gulden moe ten zorgen. TAW zal verder 1000 gulden per jaar per terrein moeten betalen aan huur en 2000 gulden voor het onderhoud van de terreinen. De raad toonde zich blij met de mogelijkheid 62 woningwetwoningen te bouwen. De huurprijs zal tussen de 260 en 300 gulden liggen en dat vonden sommige raadsleden wel aan de hoge kant. Men zal aan dergelijke huren echter moeten wennen, zo wordt gezegd. Besloten werd tot aankoop van een perceel grond aan de Westka- naalweg vöor 140.000 gulden, llier zal materiaal worden opgeslagen voor de dienst gemeentewerken. ontbrekende delen alsnog te kunnen aanbrengen. Met het bepalen van de ouderdom van de vazen en potten hebben Arie en zijn ploeg weinig moeite. De diver se pottenbakstijlen en de gebruikte materialen zijn voldoende bekend en bovendien kan men ook een vrij zui vere schatting maken aan de hand van de lagen gesteenten in de grond. Het enige waar ze zich soms het hoofd over breken zijn de kleine gebruiksvoorwerpen die ze af en toe tussen het pottenbakspul tegenkomen. Zo vond Arie de Vries eens enkele stukjes gebakken aardewerk in de vorm van een kruis. Aanvankelijk dacht men dat de pottenbakkers het kruisje tijdens het bakken in de oven legden om zegen af te smeken voor hun bakwerk. Niet zo'n vreemde ge dachte want als de helft van de spullen tijdens het bakken naar de knoppen ging dan had zo'n man een zware strop. Lange tijd bleef het mysterie rond het kruisje onopgelost. Tot De Vries op een goede dag weer zo'n kruisje vond, maar nu zat er een stuk bord aan vastgebakken. Wat bleek nu? De pottenbakker gebruikte het kruisje om zijn borden te kunnen stapelen zonder dat deze elkaar raak ten. Een soort draagsteun dus. Eerlijk verdeeld De Vriese en zijn graafmakkers hebben daar in België meer ontdekkingen gedaan. Hun kennis over de opgegra ven potten en vazen gaat zelfs zo ver dat ze de literatuur die er over be staat soms corrigeren of aanvullen waar dat nodig is. Vazen waarvan men tot nu toe dacht dat ze oorspron kelijk aan het brein van een Belgisch pottenbakker waren ontsproten, blij ken uit Nederland afkomstig, en om gekeerd. Nog even terug naar het graven. Een vraag die u waarschijnlijk ook op de lippen brandt, wat gebeurt er met die opgegraven kleinoden? Wie krijgt wat en wat doet men er mee? Wel. de buit wordt eerlijk verdeeld. Nadat de kuil weer is dichtgemaakt en de modder is afgespoeld, zet men alle vondsten bij elkaar. Er worden groepjes gemaakt die alle ongeveer dezelfde waarde vertegenwoordigen. Vervolgens wordt geloot wie de eerste keuze mag maken. De een kiest wel licht een enkel prachtexemplaar ter wijl een ander zijn oog laat vallen op tien eenvoudige potten, die bij elkaar ook weer een flinke waarde vertegen woordigen. De opgegraven oudheid kundige stukken worden thuis aan de persoonlijke verzameling toegevoegd. Restauratie Voordat deze echter bij de amateur- archeoloog in de kast of op zolder staan te pronken worden er meestal nog wat vrije uurtjes voor de restau ratie tegenaan gegooid. Uiterst nauw keurig worden de vazen waarvan scherven ontbreken weer opgelapt. Als het een beetje meezit kan de amateur-archeoloog uit zijn eigen col lectie scherven en stukken een pas send exemplaar vinden. Zo niet dan maakt hij zelf zo'n onderdeel van een speciaal soort kunststof. Arie de Vries vroet nu al zo'n 45 jaar in het verleden. Twaalf jaar was hij toen hij in Rotterdam op zijn race fiets achter de vrachtwagens aan- scheurde om in het puin te kunnen snuffelen dat van het afgebroken poli tiebureau buiten de stad werd ge bracht. Zijn passie voor het verleden heeft hem inmiddels een unieke col lectie van 300 exemplaren opgeleverd. In zijn huis aan de Van Mortelstraat staan ze allemaal te pronken. Op zolder staat het overgrote gedeelte want Arie de Vries wil niet dat iedereen die in zijn huis binnenkomt zich in een museum waant. 'Ik ben wel eens bij iemand op bezoek ge weest. die had ze vijfdik in de huiska mer staan. Kijk, dat is nu weer te. Je moet het ook weer niet overdrijven'. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3