Baptisten 'ontdooien' kapitaal in gemeenten Allen, die Sion niet gram zijn 'Nuchtere analyse van crisis nodig' c J Trouw Kwartet Federatie kerken Godsdienst-sociologen: in Roermond Vastenbrief over versobering Vrouw wel lectrice in r.k. eredienst Kom over de brug-boot gaat 2 oktober varen Lucratieve baan: pseudo-agent Boekenetala f TROUW/KWARTET DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 Britse methode van gemeente-toerusting Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Ontdooi uw kapitaal' is bet motto van de ervangelisatieweek, die gisteren is gestart onder de baptisten in ons land. Doel van deze week is, de 77 baptistengemeenten te activeren, zodat ze (weer) meer evangelisatie-gemeenten zijn. Deze week staat ergens in het kader van een grote wereldwijde evangelisa tiecampagne van de baptistenwereldal- liantie. Maar men heeft het in Neder land niet willen zoeken in grote cam pagnes met klinkende namen van evangelisten. De bedoeling van deze week is, iets op gang te brengen in de gemeenten zelf. Want, zegt ds. Theo van der Laan (36), algemeen secreta ris van de unie van baptistengemeen ten in ons iand: 'In de gemeente is zoveel kapitaal, waarmee niet gewerkt wordt In het 'gewone' gemeentewerk zijn nog zoveel onbenutte mogelijkhe den om de mens zonder Christus te bereiken'. Hiervoor is deze week de Engelse evangelist Bryan Gilbert in ons land, om de methode uiteen te zetten, die (hij heeft ontwikkeld en die al door gemeenten in diverse landen met suc ces wordt toegepast. Gistermiddag startte de week met een bijeenkomst in de Herdenkingskerk in Amsterdam- West Machteloosheid Ds. R. Reiling uit Umuiden, lid van de evangelisatiecommissie der unie, leidde zijn Britse collega in. 'Er is een tijd geweest', aldus ds. Reiling, 'dat wij baptisten ons een keurkorps voelden. Nu ondervinden wij veeleer een gevoel van machteloosheid. Wij voelen ons een klein groepje, niet meer opgewassen tegen de overmacht van ongeloof en vervlakking. Maar wij moeten niet vanuit onze beperkt heid denken. WIJ zijn niet machte loos, als we beseffen, dat God met ons is. Hoe kunnen wij nu weer gaan functioneren als volk van God?' Een antwoord daarop gaf Bryan Gil bert Hij werkte een concreet pro gramma in vier fazen uit, dat vooral goed aansluit op kleine gemeenten, zoals die van de baptisten doorgaans zijn: 1. de operatie agape; 2. stap voor stap; 3. training en 4. hét uitdragen. Een van de factoren, die soms het meest belemmerd werken in pogingen om mensen voor Christus te winnen, is het gebrek aan liefde en gemeen schap binnen de gemeente. Christus zei: 'Hieraan Zullen allen weten, dat gij discipelen van Mij zljt, indien gij liefde hebt onder elkander*. Daarom start de methode van Gilbert met de 'operatie agape' (agape is het nieuw testamentische woord voor liefde). Deze operatie wordt nader uitgewerkt in vijf punten: A Achterwege laten van onwaardige kritiek; G Gaan om elke week tenminste één gemeentelid in nood (een zieke, oude of hulpbe hoevende) te bezoeken; A Aanvaarden van de uitdaging, om tenminste een keer per maand iemand (een gezin) uit de gemeente beter te leren ken nen; P Proberen elke dag voor ie mand uit de gemeente te bidden; E En trachten elke dag iemand te be moedigen. Deze vijf punten zouden op vijf achter eenvolgende zondagen centraal moe ten staan In de prediking. Enkele praktische wenken van Gilbert: orga niseer in de gemeente gezellige bij- Regering (2) De redactie behoudt xtch het recbt voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer to geven. BI) Fiubllkatlc wordt met dc naam van do nzender ondertekend. Brieven kunnen wor* den gezonden aan de lieer Job. C. Francken. accrctaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. PPR Naar aanleiding van het verslag over de kerngroepvergadering van de PPR op zaterdag 9 september jl. de volgen de kanttekeningen. 1. Bas de Gaay Fortman vindt, dat overleg over samenwerking met de confessionele 'drie' (CDU) om een grote coalitie te vormen de zoveelste schijnvertoning in de Nederlandse po litiek is. 2. Bas de Gaay Fortman stelt daarom voor vóór de verkiezingen met De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag;dr. E-Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Flbbe, Rot terdam: J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag: J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam: H. A. de Boer, Umui den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag: J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. O. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huljsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters. Heerhugowaard: prof. dr. G. N. Lammens. Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag: H. de Mooij. Rijnsburg; prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga. Lunteren; dr. A. Veer man, Rijswijk (Z.-H.); H. H. Wemmers. Den Haag: drs. R. Zijlstra, Oosterlarwj (Zld Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. Niet gezegd In de editie van 13 september stond een interview dat de journalist Waag- meester enige tijd geleden met mij maakte ter gelegenheid van mijn ver trek uit het Nederlands Vrijwilligers Programma. De laatste alinea bevat een zin waarin staat dat ik hoop in mijn nieuwe functie van Chef van de Voorlich tingsdienst Ontwikkelingssamenwer king van het Ministerie van Buiten landse Zaken 'daarbij niet, als Kamer leden doen en minister Langman deed op Unctad III, aan de marge van het ontwikkelingswerk te prutsen'. Ik wil mij met grote nadruk aan de inhoud van deze zin onttrekken waarin de betrokken journalist door toevoeging van woorden gericht aan het adres van Kamerleden en minister Lang man. welke door mij niet zijn ge bruikt, de indruk vestigt, dat ik mijn nieuwe functie zou aanvaarden met ongefundeerde kritiek op de minister van economische zaken en het parle ment. 's-Gravenhage P. J. Mazairac chef voorlichtingsdienst Ontwikkelingssamenwerking ROERMOND De hervormde ge meente en de gereformeerde kerk van Roermond overwegen een federatief samengaan. De hervormden hebben zich reeds unaniem, de gereformeer den met grote meerderheid voor de plannen uitgesproken. Het is de bedoeling, dat de leden hervormd of gereformeerd blijven. De hervormde gemeente blijft, ook in breder verband, hervormd en de gere formeerde kerk blijft volop in het kerkverband van de gereformeerde kerken. De gereformeerde predikant drs. J. Spoelstra en zijn toekomstige, met inspraak van de gereformeerden te beroepen, hervormde collega (want hervormd Roermond is momenteel va cant) zul'en echter ten dienste staan van beide gemeenten en een onderlin ge werkverdeling maken. Alle kerkdiensten zullen gemeen schappelijk zijn. Voor de afzonderlijke financiële verplichtingen zal een ver deelsleutel worden gehanteerd. Voor deze federatie heeft die van hervormd en gereformeerd Geldrop model ge staan. Belangrijke bepaling in de ontworpen overeenkomst: de beide gemeenten verplichten zich niets meer apart te doen, tenzij met medeweten èn met toestemming van de ander. .Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee hervormde godsdienstsociologen hebben een brief geschreven aan de werkgroep 'Om de kerk', waarin zij zich principieel aansluiten bij het streven van deze werkgroep. Mevrouw drs. M. A. Laeyendecker-Thung te Amsterdam en dr. H. D. de Loor te Nijmegen voegen daar echter meteen aan toe, dat zij zich in geen enkele opzicht kunnen vinden in de diagnoses, die de werkgroep geeft van de wanorde in de hervormde kerk en nog minder in de voorgestelde remedies. deze politieke tegenstanders te praten over de situatie, die ontstaat wanneer geen der politieke blokken een meer derheid behaalt Als mogelijkheid ziet hij daarbij de vorming van een extra parlementair kabinet 3. De PPR-kerngroep heeft geen voor stel geformuleerd voor het congres over het idee van Bas de Gaay Fort man en ook de motie van Noord- Holland om niet met de confessione len te onderhandelen is niet in stem ming geweest Leiden Gerard van Pijkeren, politiek secre taris PPR Gryan Gilbert eenkomsten of een gemeenschappelij ke maaltijd, zorg ervoor, dat ieder gemeentelid een lijst heeft van alle leden. Hoeveel christenen zijn niet ergens in hun leven in hun geloofsgroei blijven 6teken? De tweede fase van Gilberts methode wil de gemeenteleden hel pen, blijvend bezig te zijn met hun geloof of zich opnieuw toe te wijden aan de Heer. Konkreet moet in de gemeente de vraag gesteld worden: waar ben ik nu in mijn relatie met Christus, met zijn gemeente en met de wereld om mij heen en wat zou mijn volgende stap kunnen zijn? Hier ligt al een mogelijkheid voor evangelisatie, omdat men hierbij de 'vrienden' van de gemeente, zij die aan de rand meeleven zonder dat het tot een geloofsbeslissing is gekomen, kan laten meedoen. Aan het eind van deze fase wordt van ieder een konkreet antwoord verwacht. Waar deze methode in Engeland werd toe gepast, leverde dit een stijging van het ledental op van tien procent, aldus Gilbert. Toerusting Dat de heer Daalder uit Texel (Tr/Kw 21-9) niet begrijpt dat dit kabinet er niets van gemaakt heeft is jammer. Dat een andere regering alle problemen niet in eens kan oplossen is duidelijk. Maar wat heeft deze regering gedaan? Zij bracht hoger collegegeld en gaf toestemming om huren van woningen van 42 jaar oud te vertiogen met 14 percent per jl. april. Deze woningen werden in 1968 gerepareerd en iets verbeterd, maar de huurder moet betalen. Schandalig, zoals men hier verkapte huurverho ging met medewerking van het minis terie van volkshuisvesting, kan toepas sen. De oud-invaliden hebben ook lang op rechtsherstel moeten wachten. En wat staat ons nog te wachten na de troonrede? Laat men het program nog maar eens nalezen van de christe lijke partijen, wat ze verleden jaar schreven. Hopenlijk hebben de kiezers daar wat van geleerd. Honselaarsdijk C. Landman Niet cadeau De bewering van mevr. Van Lutsen- burg-Maas (Tr/Kw-14-0) dat de Joden in 1948 Palestina cadeau kregen, is niet waar. Na het vertrek van de Engelsen die alle militaire installaties aan de Arabieren en ook aan Legion Jorda nië achterlieten en na het uitroepen van de staat Israël hebben bijna alle Arabische staten aan Israël de oorlog verklaard. T.oen kwam de Moefti van Jeruzalem Amin el Hussein en beval aan de Arabische burgerbevolking te vluchten. Deze Moefti, die bekend en berucht is door collaboratie met Hit- Ier, beloofde dat de Arabische legers nadat zc de Joden in zee zouden hebben gejaagd ook de Joodse eigen dommen zouden Inpalmen en onder de terugkomende Arabische vluchte lingen zouden verdelen. Maar de vluchtelingen zijn met opzet niet teruggekomen om hun leed aan te tonen. Ook lieten de rijke Arabische staten hun geloofsgenoten in de steek. Ze weigerden hen op te nemen. Als Golda Meir de 200 Arabie ren, de Japanees en 2 meisjes had vrijgelaten moesten deze nog naar München voor dankbetuigingen. Het mooiste: Egypte weigerde de garantie de 9 gijzelaars levend terug te ge ven. Leila, ik kan jou niet vergeten Amsterdam J. Sekan Na deze twee fazen is het mogelijk, in de derde fase de gemeenteleden toe te rusten tot het eigenlijke evaneglisatie- werk, ieder naar de gaven die hij heeft. Dat kan voor de een straatevan gelisatie zijn, voor de ander koffiebar- werk, zondagsschool, clubwerk, bejaar- denwerk, muziek, lektuurverspreiding, tentsamenkomsten of gewoon (maar dat is nog het moeilijkste, zei Gil bert) getuigen in de eigen omgeving tot buren en familie. In de vierde fase kan dat dan in praktijk worden gebracht Is de vierde fase afgesloten, dan Is het weer nodig, om aan de operatie agape te beginnen, want dan zijn er weer zoveel nieuwe leden in de ge meente bijgekomen. Voor de fasen rekende Gilbert respectievelijk vijf weken, tien weken, drie a vier maan den en twee maanden, totaal dus negen maanden. Gilbert zet deze methode deze wek nog in vier plaatsen uiteen, telkens in twee samenkomsten: 's middags om drie uur in het bijzonder voor kader (voorgangers, leden evangelisatiecom missies, jeugdwerkers, e.d.) en 's avonds om acht uur voor alle gemeen teleden ter plaatse en uit omliggende gemeenten en verdere belangstellen den, steeds in de plaatselijke baptis- tenkerken, vandaag in Rotterdam (Provenierssingel), woensdag in Hen gelo (Jacob Catsstraat), donderdag in Sneek (Willem Lodewijkstraat) en vrijdag in Stadskanaal (Han delsstraat). Enkele vertaalde boekjes van Gilbert en ander materiaal over deze methode zijn te krijgen bij de evangelisatiecommissie der unie. Bilt* seweg 10, Bilthoven. UTRECHT (KNP) De rooms-katho- lieke bisschoppen van Nederland be reiden een gezamenlijke brief voor over 'versobering en consumptiemaat schappij'. De brief is bestemd als vastenbrief 1973, maar niet alleen be doeld voor een keer voorlezen, doch vooral ook als hun bijdrage en deel neming aan de gesprekken, die over deze problematiek al aan de gang zijn. De bisschoppen menen, dat de vasten tijd zich daartoe bijzonder leent. Het onderwerp sluit aan op het thema, dat was vastgesteld voor de opgeschor te pastorale raad, namelijk rechtvaar digheid in de wereld. ROME( KNP) De jongste instruc ties van het vatikaan over de aanstel ling tot dienstambten en de wijding dot diaken hebben geen invloed op be staande liturgische normen, welke een actieve medewerking van de vrouw met de dienst van het Woord toestaan. Aldus commentaren op de beide motu proprio's, die enkele dagen geleden door het vatikaan werd gepubliceerd en waarin uitdrukkelijk werd gesteld, dat vrouwen buitengesloten werden van aanstelling tot de dienstambten van lector en akoliet. Liturgische deskundigen in Nederland en Rome zijn de mening toegedaan, dat de betrokken bepalingen niet de bedoeling hebben veranderingen aan te brengen in de liturgische praktij ken, welke sedert het tweede vati- kaanse concilie zijn gegroeid en waar- De werkgroep 'Om de kerk* (dr. J. van der Werf te Utrecht e.a.) sprak in een begin deze maand verschenen pamflet over een crisis in de landelij ke kerkelijke organen. De werkgroep constateerde een 'gebureaucratiseerd kerkelijk apparaat' in Den Haag en stelde vast, dat de afstand tussen synode en plaatselijke gemeente 'on metelijk groot' is geworden. De werk groep pleitte daarom voor grondige reorganisatie en stelde onder meer voor, om de synode maar eenmaal per jaar te laten vergaderen en de functie van secretaris-generaal voorlopig af te schaffen. De twee sociologen zijn het er mee eens, dat er een diepe crisis is, maar om het ingewikkeld verschijnsel, dat in het geding is, enigszins te door zien, is het volgens hen nodig, 'nuch ter analyserend te werk te gaan, zon der al te veel emoties'. Afstand Zo stellen zij, dat de afstand tussen synode en gewone gemeenteleden nooit geheel is te voorkomen. Alle organisaties en het gehele demokrati- sche bestel worstelen met het pro bleem van de apatie, de nonparticipa tie. Het is daarom niet juist, de synode daarvan zonder meer de schuld te geven en te verwachten, dat het probleem opgelost zal worden door alle zaken terug te spelen naar de plaatselijke gemeente. Wel kunnen er zoveel mogelijk voorwaarden wor den geschapen om het euvel te be strijden, door bijvoorbeeld te zorgen, dat centrale beslissingsbevoegde orga nen zoveel mogelijk representatief zijn voor de leden en ook zoveel mogelijk contact onderhouden met de leden en dat er verder gezorgd wordt voor zoveel mogelijk publiciteit en regelmatige hearings, opiniepeilingen en openbare discussies over het lande lijk beleid. In hoeverre moet het ''bureaucratisch gestructureerd landelijk apparaat' in de hervormde kerk worden veran derd? Mevrouw Laeyendecker en de heer De Loor zijn het met de werk groep eens, dat het in de hervormde kerk ontbreekt aan besluitkracht, maar, zo schrijven zij, 'het is moeilijk om uit te maken, of dit het gevolg is van: de enorme heterogeniteit van opvattingen en geloofswijzen in onze kerk; de sterke pre-occupatie in syno dale kringen met kerkordelijke kwes ties; het gebrek aan visie op de kon- krete taken van de kerk op dit ogen blik; het overmatige aantal organisa tieniveaus, dan wel een combinatie van deze factoren'. Zakelijk Samenvattend schrijven zij de werk groep, 'dat er over deze organisatori sche problemen zakelijk gedacht zal worden en dat er geen onbezonnen maatregelen voorgesteld worden op grond van emotioneel geladen termen en sjibboleths als bij voorbeeld dat van de plaatselijke gemeente; dat de voorwaarden geschapen worden om in de hervormde kerk een visie te ont wikkelen omtrent haar taak 'temidden van het maatschappelijke kradhtenveld' om in uw woorden te spreken, waarin zowel de door u bepleitte oriëntering aan de Schriften, als tér zake kundige observatie van maatschappelijke krachten tot hun recht kunnen ko- voor het vatikaan carte blanche heeft gegeven. Met name wijst men op de vatikaanse instructie van 5 september 1970, waar in het aan de nationale bisschoppen conferenties wordt overgelaten te be palen waar een vrouw als lectrice kan optreden, hetzij vanaf het priester koor of van elders. De Nederlandse bisschoppen hebben van deze moge lijkheid gebruik gemaakt, evenals bis schoppen van tal van andere landen. HAARLEM Hoewel de eigenlijke Kom over de brug-actie voor zending en missie in de derde wereld pas half november gaat lopen, zal op maandag 2 oktober in Haarlem al een Kom over de brug-boot zijn informatietocht langs meer dan zestig plaatsen in ons land beginnen. Twee dagen later is er ook al de première van een serie filmvertoningen over die derde wereld in Rotterdam. Mgr. Zwartkruis, de r.k. bisschop van Haarlem, zal op de boot de vlag hijsen als startsein. Elke dag wordt in een andere plaats afgemeerd. Aan boord is onder meer een informatie- winkel, een diapresentatie en een kof fiebar waaraan gediscussieerd kan worden. Iedereen is welkom. De filmvertoningen zijn in Rotter dam, Enschede, Amsterdam, Gronin gen, Heerlen, Tilburg, Eindhoven. Utrecht en Den Haag. Van een verslaggever STADSKANAAL De politie in Stadskanaal is op zoek naar 'collega's', die verkeersovertre- ders aanhouden, boetes opleg gen en de opbrengst in eigen zak steken. Dit heeft de echte politie in Stadskanaal meege deeld. De valse politie-agenten lopen in burger, maar tonen op verlangen van de slachtoffers een legitimatie. Als de overtre ders dat loensen, kunnen ze de boete een transactie, zoals dat heet meteen betalen. Een automobilist, die dit wee- kinde aan de verkeerde kant een eenrichtingsstraat inreed, btaalde op deze manier een bedrag van dertig gulden. 'Wel duur', aldus de politie in Stads kanaal, 'bij ons was hij er met vijftien gulden afgekomen'. Soe pel waren de pseudo-agenten te gen een autobezitter, die met een te gladde band reed. Hij moest naar het politiebureau komen om te laten zien, dat hij de oude band had verwisseld voor een nieuwe. De politie in Stadskanal, de echte dan, zou graag in contact 'willen komen met haar behulp zame collega's, maar pogingen in die richting hebben tot dus ver niets opgeleverd. Mgr. Zwartkruis ZOLANG Zolang de Russen de Joden ren het land uit te gaan bezitters van een Engels pal land uitdrijft, zolang de overal ter wereld terreur en Israëli's daar wraak tegeno len, zolang Amerikaanse groot verder manipuleren in Zuid-, en opposities van democratise ringen daarbij aansluiten, zo kranten zijn die hun lezers st tig leugens vertellen en er kranten zijn die vanwege hui weer niet alle waarheid aan F kunnen brengen, zolang er ov wereld mensen zijn die hon ben en andere mensen die zie len omdat ze geen honger zolang er christenen zijn di< dat God dienen betekent bi* naar de kerk gaan en daarmo er anderen zijn die van met dat we de problemen van onz leving zonder het luisteren J woorden van God kunnen d zolang de Amerikanen dijken! deren en de Noord-Vietnam^ gebouw met veertig burgers 0 zolang er rode en blauwë et dictaturen bestaan, van 'ai 'kolonels' of 'generaals' waar i e c alleen in onbenullige zaken i ,f, beslissen (en ook dat soms n en er tegelijk democratieën zi mensen hun stem niet uit omdat het toch niet helpt', a wereldlijke en kerkelijke o; 4 zijn die de macht reserveren b( weinigen die weten wat goed velen is en er onderdanen zijj/» gemakzuchtig zijn om mee ral ken over wat ons allen bedt! lang er aan wapens verdiend vredesbewegingen wegens gel moeizaam op gang komen, zoJ)E- grote conflicten veroordelen 1 kleine in leven houden, zollap wakker zijn om geld te verdi* F slapen als het om een leefbai leving gaat, zolang dat alles fcn blijft en nog veel meer, zoips ons niet bekeren, niet transfi niet revolutioneren niet om niet veranderen, niet wedei311 worden, niet de aangereikte h in vaarden, zolang zal het gee kunnen zijn. s NED. HERV. KERK Beroepen: te Ede K. Schippei drecht; te Driebergen B. Vi Aagtekcrkc; te Putten J. Bo Woerden. NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem-Schoten: terhof te 's-Gravenzande. Aangenomen: naar ParamarilfN d. Nagel, vicaris te Leiden. Bedankt: voor Raamsdonk G. man te Oud Vossemeer; vc~, huizen en Wierden W. Ver Benschop; voor Lunteren H. [JJ3 den te Veenendaal; voor Lei "tlJ J. M. Kranenburg te Middelbi zo Assen J. M. de Mey te Woerd em' GEREF. KERKEN Beroepen: te Weesp M. P. v. te Oudega West; te Soest-Soes Berg te Delfzijl. Bedankt: voor Winschoten Cj™0 Bruijne te Goes. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bennekom G. J. Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Groningen R. te Leiden. Bedankt: voor Oudemirdum ma te Zwijndrecht; voor CajLlp de IJssel C. de Ridder te Nui DOOPSGEZ. BROEDERSCHA tei Benoemd: tot hulpprediker te naai W. J. Fleischer em. Groningen, die deze benoemif?onr aangenomen. De oud-gereformeerde gemeenten in ons land hebben geen eigen kerkblad, maar in de reeks publikaties over de gereformeerde gezindte in De Waarheidsvriend, het officiële blad van de gere formeerde bond in de hervormde kerk, ontmoeten we nu de oud-gereformeerde ds Joh. v. d. Poel uit Ede, die in het tweede gedeelte van zijn bijdrage schrijft: 'Welke gezindte is de beste? Ook deze bijdrage verschijnt in de reeks van de verschillende artikelen in de serie 'De Gerefor meerde Gezindte'. Maar ik acht die gezindte de beste, die we vertolkt vinden in Psalm 66: 'Komt, luistert toe, gij GoedgezindenIn al de verwar ring en bij al de verdeeldheid op kerkelijk gebied ook, waar wc ons druk over en om kunnen maken, blijft de vermaning van kracht: strijdt gij om in te gaan, dat is dus voor ieder persoonlijk. Al meer komt openbaar, dat we leven in een wereld en in een tijd, waar de tucht begraven wordt en de ontucht heerst, waar de zorgen begraven worden en de zorgeloosheid hoogtij viert. In het huidige kerkelijk leven met al de verwarring, onenigheid en strijd kunnen we niets beters beleven dan de boodschap van Baruch, die hij van de hemel ontving: hij zou zijn ziel als een buit uitdragen overal, waarheen hij gaan zou. Deze man werd het ook allemaal te machtig, hij iag het niet meer. Maar welk een kostelijke boodschap ontving hij. Overigens zal alles wel zo doorgaan tot de jongste dag, wanneer de dorsvloer doorzuiverd zal zijn van het kaf. Dan zal de Kerk volkomen een zijn en volmaakt zijn. in Hem. Die gebeden heeft: dat zij allen een zijn. gelijk Wij een zijn. Is er dan niets te doen, geen taai en geen op dracht? Ongetwijfeld ligt er een taak, zijn er praktische mogelijkheden. Gezamenlijk wordt en worde ge werkt op het terrein van het onderwijs, de stich ting en onderhouding van ziekenhuizen, de arbeid van en in de zending. Vanuit het beginsel kunnen we daar elkaar otmoeten en samen arbeiden. Maar ik denk aan wat Luther eenmaal sprak tot zijn vriend en medestrijder Melanchton, toen deze laatste zo in de war zat op een moeilijk ogenblik tn de kerkhistorie en vertwijfeld vroeg: moeten en kunnen we dan niets doen? Toen zei Luther: ge mocht willen, dat ge werkelijk niets zoudt kunnen doen. Wij kunnen niet nalaten al wat de hand vindt om te doen. Oook waar het samen, vanuit het beginsel kan. Maar alles ligt onder het oordeel en een stap, die we zelf in het duister doen, brengt altijd meer ellende te weeg. Gelukkig de mens, die het kan laten doen, d.w.z. het God mag overlaten. Land, kerk en school kunnen alleen in de weg van schuld voor God en tot elkander gebracht worden. En dan zullen ze ook genade ontvangen. Mocht de Uit de kerkbladen Heere in Zijn goedheid dat aan en over ons land. ons volk en ons vorstenhuis geven. Ik wil deze bijdrage niet besluiten voordat ik zeg, dat ik uitzie naar de vervulling van het Woord Gods en de bede van de dichter in Psalm 106 'wil ons genadig weer bijeen vergaderen'. Wij wensen en gunnen elk nlens de zaligheid in Christus. En graag wil lk groeten, allen, die Sion niet gram zijn'. In het r.k. blad De Bazuin staat een artikel van de Asser hervormde predikant dr. W. A. de Pree, getiteld: 'Of ze het willen of niet, de kerken zijn partij'. Daaruit dit korte fragment: de maatschappelijke structuren, die de oor zaak zijn van onrecht en frustraties, komen bin nen het religieuze referentiekader van de kerk niet binnen de horizont. Van een kritische in vloed op de maatschappij is dan ook geen sprake. Dat blijkt ook nog op een andere manier: wat oinnen de kerken voortdurend gebeurt, is, dat de wezenlijke, namelijk maatschappelijke strijdpun ten niet alleen niet binnen de horizont verschij nen, maar zelfs worden versluierd. Hoe vaak heeft een bijbels grondwoord als 'verzoening* niet ge diend om mensen die tegen hun situatie en degenen die aan die situatie schuldig waren in opstand kwamen, te doen inzien dat strijd niet in overeenstemmng was met het christen zijn, en dat zij een verzoenende houding ten opzichte van hun uitbuiters moesten aannemen. Een heden daags voorbeeld hiervan is dex houding van de gereformeerde kerken, die niet duidelijker de consequenties willen trekken uit hun theoretische afwijzing van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika, met als motief dat het van belang is om met de blanke kerken in Zuid-Afrika 'in dialoog' te blijven'. In het Gereformeerd Weekblad schrijft prof. dr. Herman N. Ridderbos over de vredesweek o.m. het volgende: 'Persoonlijk ben ik van mening, dat met name de wijze waarop in bepaalde theologische publicaties het evangelie in politieke termen wordt vertaald de kerk uitermate voorzichtig moet maken om zich niet tot een nieuwe versmalling en uitholling van de evangelische boodschap te laten verleiden. Maar de slechtste reactie daarop is, dat men de christelijke en ook kerkelijke verantwoordelijk heid t.a.v. de geweldige vragen en noden, waar- zoor wij ons op wereld-niveau geplaatst zien, miskent en, onder welke pseudo-christelijke voor wendsels ook, ze laat voor wat ze zijn. Want het is volkomen waar, dat wij niet naar de kerk gaan om iedere zondag over de derde-wereld, het ras senprobleem,de macht van de blanke volken of ook over milieuvervuiling etc. het nodige 'aan gezegd' te krijgen, maar het is niet minder waar, dat de boodschap van de verzoening en van het volbrachte werk van Christus een nauwelijks te overziene reikwijdte heeft, ook reeds voor deze tijd en deze bedeling. De Vredesweek is één van de middelen, om ons daarvan meer bewust te maken en daarbij te betrekken. Dat men daarbij critisch te werk moet gaan en zich niet in een bepaalde politieke richting moet laten manipu leren is even waar als dat men, door zich polariserend op te stellen, nog niets gedéén heeft dat anderen kan helpen De Vredesweek kan een zeer gunstige uitwerking hebben op de bewustwording van de gemeente van haar grote verantwoordelijkheid, wanneer zij niet een zaak wordt of blijft van enkelen, vanuit hun bepaalde gezichtshoek, maar van allen, die het verstand hebben en de liefde kunnen opbren gen zich met deze zaken indringend te bemoeien. Waartoe ook de Vredesweek 1972 moge bijdragen!' cht Is in elc lsoi ha< g« k. ihui aar t o< 'Griet Manshande' door Ja Uitg. Kosmos. Amsterdam, delen samen 716 pag., prijs f 1 januari J 35). Deze maand is het 75 jaar gel ling' Jan Mens, een van de meest schrijvers van dit land, geboi a?a\ en is het vijf jaar geleden ee» overleed. Zoiets ga je natuui wou herdenken maar uitgaverij z'g heeft in deze data wel a< - gevonden, weer eens een nie tie van 'Giet Manshande' op te brengen. Dat is gebeurd oplage van ruim vijftigduizei mee dan het aantal van 'lil miljoen boeken die van J f verschenen zijn, royaal gepas «EN De eerste roman over Griet i ,mi" de verscheen in 1940 onder van 'De gouden reael' en er kwaï mme vervolgen: 'De blinde weerelt 'Het goede inzicht' (1949) 1 bouv alleen d'eere (1957). Deze ®am mans zijn nu in twee fikse ®s i gestopt en ze kregen als til 'hele Manshande'. Er is over Jan De geschreven. Kenners hebben 2 n H als 'romantisch realisme' ai itie andere kenners zaten een be die enorme oplagen en al die gen en herdrukken en hadde dg een afstandje over een nat of zo, maar niemand kon 0l€ Mens heen en voor links e g». stond en staat vast dat hij e< teller is. Dominee Buskes h« gezegd: 'Ik houd van Jan Me dijk bewonder ik, maar ik b van Vestdijk. Jan Mens be* JJ*® ook, maar mijn bewondert °an een plus: ik hou van hem', 1 "e het wel ongeveer en weafe veilig aannemen dat Kosmos 'Jl blijven zitten met de vijfti "aa nieuwe Griet Manshande's. [an°0 wer

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2