Rogers biedt VN plan tegen terreur aan SANO ceL ■uw Pro-Europeanen in Noorwegen hebben leiding Hebt u 'tal gehoord? Progressieve drie houden voet bij stuk rinister bepleit perking duur 'orlopig arrest Libanese premier hekelt Israël en West-Duitsland Dagravit B-complex krant I I I I voor pon vorming ïHjlsteIsel In deze krant mg Tanaka en Tsjoe vinden elkaar DDR laat Westduitse gevangenen gaan vitamines met stootkracht lenwe Leidlse Courant JK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoeti" DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 60ste jaargang no. 228 Veilig gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG L 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Glronr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Aid. Bez orging vanaf 0.8.30 uur ten verslaggever HAAG Minister Van Agt i'toJj ustitie heeft in d cmemorie ntwoord bij het wetsontwerp von de voorlopige hechtenis voor d gedaan, die beogen de duur voorlopige hechtenis te be en in het algemeen een controle op de voortgang et gerechtelijk onderzoek en wis te waarborgen. De ellen komen erop neer dat gbs lorlopige liechteni s beperkt boe tot 102 dagen. Als het bin- HAt eze periode niet tot een ge lijk onderzoek komt, moet rdachte op vrije voeten ge worden. de voorwaarden, waaraan bijn voldaan om iemand voor- hechtenis op te leggen, wil *'7F'nister veranderd zien. De arden moeten volgens de r luiden: ernstig gevaar pluclit of een gewichtige re- lan maatschappelijke veilig- die uit 'bepaalde omstandig- moet blijken. Deze omstan- len zijn: anneer voor het feit waarvan Irokkene wordt verdacht een genisstraf van 12 jaar of kan worden opgelegd én wanneer de rechtsorde door dit feit ernstig is geschokt. 2. Wanneer ernstige en gegronde vrees voor herhaling bestaat. 3. Wanneer er 'gevaar voor frus tratie van het onderzoek' te duch ten is. (Gevaar voor 'uitwissen van sporen' bijvoorbeeld, een omstan digheid, die ook bij de tegenwoor dige wetgeving een reden tot voorlopige hechtenis). Wanneer op de zitting blijkt, dat verdachte toch nog langer in verze kerde bewaring moet blijven, ook al is er geen afgerond gerechtelijk onderzoek geweest (voor een kli- nisch-psychiatrisch onderzoek bij voorbeeld), dan kan de rechtbank het onderzoek schorsen en voor nader vooronderzoek verwijzen naar de rechter-commissaris. De verdachte blijft dan in arrest, maar de schorsing geldt gewoon lijk voor ten hoogste 30 dagen en in uitzonderingsgevallen voor 90 dagen. Na deze termijn moet het openbare onderzoek worden voort gezet. Ook stelt de minister regelingen voor, die een betere rechtshulp voor in verzekering gestelde ver dachten moet waarborgen. VGTON (ANP, Reuter) ident Nixon heeft gisteren ezamenlijke jaarvergade- n de Wereldbank en het ionale Monetaire Fonds ïington gepleit voor een «u*i e hervorming van het in- JUJJJ nale geldstelsel en meege- 7#/j d at de VS zullen streven ok m i billijker en opener han- eem dat gebaseerd is op ïdedinging. een economische structuur Nufceschapen die de ontwikke- "i richting van wereldvrede plaats van tegenwerkt', zo J De Amerikaanse president 6o«A/( de 124 landen die bij de nk en het IMF zijn aangeslo- at de kansen op een econo- ïflict groter worden naarma- vaar van een gewapend con- en de grote machten kleiner UWWixon deed geen specifieke in en sprak slechts in alge- me woordingen. Wel deelde hij I j.de minister van financiën, I IVjchultz later deze week voor- doen, die gebaseerd zijn op van de voornaamste econo- iviseurs van de Amerikaanse v" Nixon zijn de VS het enige a^j rvergaderingen van Wereld- IMF vertegenwoordigde land een groot deel van zijn na- groei kan herleiden tot de van de wereldhandel. Nixon Tl Dor dl enarb '.gina 15 "ie A-RI wen el rmatie kopen Chaos in sponsorbepalingen Kerkbladen BoekenetalaRC Lezers schrijven Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Kameragenda Beurs perioden en op de plaatsen droog weer. tot matige noordooste- vind. Maximum tempera- ongeveer 15 graden. JN EN OVERMORGEN: Jdernl droog en vrij zon- Weinig verandering ra tuur. in zon op: 06.34 on onder: 18.27 maan op: 20.11 an onder: 12.43 RITA 'Het begon te regenen. Wij hebben uw was van de lijn gehaald'. OSLO (Reuter, UPI) De voorstanders van toetreding van Noorwe gen tot de EEG hadden gisteravond laat na telling van 40 pet van de stemmen die tijdens het gisteren beëindigde tweedaagse referen dum werden uitgebracht een voorsprong veroverd op de tegen standers van toetreding. De Chinese premier Tsjoe En-lai (rechts) maakte gisteren in de grote Pekingse Hal van het volk opge ruimde gebaren tijdens zijn eerste gesprek met z'n Japanse collega en gast Kakoeei Tanaka. Er werd vrijwel direct besloten de betrekkingen tussen Japan en China te normaliseren. Zie verder pagina 9. Binnenland Protest tegen situatie wijk verpleging Buitenland Werk voor iedereen: zware last vcor China Kerk Baptisten 'ontdooien'' kapi taal in gemeenten 2 Sport 13 NEW YORK (AP, AFP, DPA, Reuter, UPI) De VS hebben bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-conven- tie ingediend, die voorziet in uitlevering of bestraffing van terroris ten die in een ander land onschuldige burgers doden, verwonden of ontvoeren om politiek druk uit te oefenen. Het ontwerp werd gisteren ingediend door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers. Rogers heeft voorgesteld zo spoedig mogelijk een internationale conferen tie te beleggen om de verdragen uit te werken tegen terreur. Volgens Ro gers moeten doelmatige maatregelen worden getroffen om vliegtuigkapin gen, moord op en ontvoering van diplomaten, het zenden van briefbom- men en moordaanslagen op onschuldi ge burgers te verhinderen. De Amerikaanse ontwerp-conventie omvat 16 artikelen. 'Alleen al dit jaar zijn 25 vliegtuigen van 13 landen gekaapt terwijl 26 po gingen zijn mislukt', aldus Rogers. 'In dit jaar zijn 140 vliegtuigpassagiers en bemanningsleden gedood en 97 gewon den bij terreurdaden. In vijf jaar zijn 27 diplomaten van 11 landen ontvoerd en zijn er drie vermoord', zo vervolg de hij. Volgens de VS zou een internationale bijeenkomst een verdrag moeten op stellen dat voorziet in opschorting van alle luchtverkeer naar landen die kapers of saboteurs niet uitleveren of bestraffen. Het Britse zondagsblad Sunday Tele graph heeft bericht dat de meerder heid van de 111 landen, die bij de internationale politie-organisatie In terpol zijnaangeslot en, tot oprichting van een gesamenlijke anti-terreur-af- deling hebben besloten. De nieuwe organisatie die geen deel van Interpol C.ADVERTENTIE Zm kee trekt leggers Sinds kort bevindt zich bij uw orgelhandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina. Hebt u 't al gehóórd? Een berichtje aan Eminent, Postbus 25 Bodegraven en u hoort er méér van! •poelt toch als olie weer HAMBURG (AP) Premier Saeb Salam van Libanon heeft in het Westduitse weekblad Der Spiegel een felle aanval gedaan op Israël en West-Duitsland over de wijze waarop zij de affaire München hebben aangepakt. 'Vanaf het mo ment waarop het incident in München begon zijn zij (de Israëli's) de schande lijkste propaganda-campagne begonnen die men zich in kon denken en waarbij zij iedereen vertelden dat Libanon verantwoordelijk is', aldus Salam. Over het Olympische drama in München zei de Libanese premier: 'Wat eigen lijk in München gebeurde was het volgende: een groep jonge mensen tracht een aantal gijzelaars te maken om hen uit te wisselen tegen Palestijncn Arabische gevangenen in Israël, die daar slechter behandeld worden dan de nazi's ooit gevangenen in nazi-Duitsland behandeld hebben'. 'Toen werden deze jonge mensen op schandelijke wijze aangevallen door de Westduitse autoritei ten gesteund door de Israëli's en de Duitsers, niet de Palestijnen heb ben het vuur geopend. Dat is iedereen nu al lang duidelijk'. Op de opmerking dat de Palestijnen het eerst twee Israëlische gijzelaars had den gedood zei Salam: 'Dat waren de eerste vechtpartijtjes'. Salam zei echter acties zoals in München niet te rechtvaardigen. 'Maar ik kan deze mensen begrijpen. Als mens kan ik hen begrijpen', aldus Salam. Zie verder pagina 9. Deze voorwaarden zijn ongeveer die welke de PvdA-aanvoerder drs. J. M. den Uyl op de laatst gehouden verga dering van zijn partijraad heeft ge noemd: de confessionele partijraden moeten uitspreken dat niet eerst of gelijktijdig met WD of DS'70 kan worden onderhandeld, zij moeten dui delijk maken, ook in de Tweede Ka mer, dat zij een wezenlijke ombuiging in het beleid wensén en zij moeten voor de verkiezingen afspraken willen maken over het regeringsprogramma en over de bezetting van liet nieuwe kabinet dat zo'n programma zal uit voeren. De progressieve partijbesturen hebben deze voorwaarden nog niet vastgelegd in een ontwerp-resolutie aan hun par tijcongressen. In een gisteren versche nen verklaring schrijven zij dat zij de vergaderingen van de confessionele partijraden van aanstaande zaterdag willen afwachten. De besturen van de drie confessionele partijen zijn deze dagen druk bezig, een gemeenschappelijke ontwerp-reso lutie te maken die aan de drie partij raden zal worden aangeboden. Vol gens ingewijden zal dit ontwerp vol doen aan de eerste voorwaarde van de progressieven, namelijk dat niet eerst of gelijktijdig met WD en DS'70 wordt onderhandeld. De tweede voor waarde dat de confessionele partij en bereid zouden moeten zijn tot wezenlijke ombuiging van het beleid stuit evenwel op weerstand. De voorzitter van de ARP, dr. A. Veer man verklaarde gisteren dat de pro gressieven de confessionele willen dwingen tot een deloyaliteit die niet te verwachten is. Hij had de indruk dat de progressieven door zo strikte voorwaarden te stellen, er op uit zijn een open gesprek van te voren onmo gelijk te maken. Was na telling bijna tien procent van de uitgebrachte stemmen de voor sprong van de tegenstanders nog een twintig pet, nadat de genoemde 40 pet was geteld leidden voorstanders met 52,6 tegen 47,4 pet En omdat de uitslagen van de zuidelijke grote ste den waar de toetreding populair der is dan op het platteland pas bet laatst werden verwacht, leek gister avond de kans, dat Noorwegen inder daad tot de EEG zal toetreden zeer groot. Aan het referendum werd door ruim 75 pet van het Noorse elektoraat deelgenomen. De pro-Europanen worden geleid door Labour-premier Trygve Bratteli, die heeft aangekondigd te zullen aftreden, als het volk zijn politiek van toetre ding tot de EEG afwijst. De pro- Europanen, een formidabele coalitie van de voornaamste partijen, vakbon den en heft zakenleven hebben tijdens hun campagne gewezen op de econo mische vruchten, die Noorwegen van het lidmaatschap kan plukken, wat een basis zal vormen voor verdere sociale vooruitgang. De tegenstanders van toetreding heb ben zich georganiseerd in de zoge naamde 'Volksbeweging tegen de EEG'. De beweging dient als paraplu organisatie voor anti-EEG partijfrac ties, communisten, linkse socialisten, populisten, angstige boeren en andere groepen. De laatste-opiniepeilingen waren tegenstrijdig, maar in het alge meen scheen het aantal voorstanders bij het naderen van de verkiezingen te groeien. Het referendum is raadgevend en de Storting (parlement) heeft het laatste woord. Toetreding vereist een parle mentaire meerderheid van 75 pet, wat betekent, dat niet meer dan 37 parle mentariërs kunnen tegenstemmen. Maar meer dan veertig parlementsle den hebben hun afkeer van de Ge meenschap reeds laten blijken en zul len slechts buigen voor een duidelijk ja van het Noorse volk voor de EEG. BONN (DPA) Oost Duitsland heeft een groot aantal politieke ge vangenen vrijgelaten en naar de bondsrepubliek laten vertrekken, zo is gisteren van betrouwbare zijde in Bonn vernomen. Dit gebeurde in ruil voor de vrijla ting van de 44-jarige Liane Lindner die sinds 28 februari 1970 te Essen in West-Duitsland in voorarrest zat on der verdenking van spionage voor Oost-Duitsland. Zij is in het weekein de over de Oostduitse grens gezet. Dit is naar van genoemde zijde verluidt, ook gebeurd met de 51-jarige Irene Schultz, een voormalige secretaresse op het Westduitse ministerie van we tenschappen die tegelijk met Liane Lindner was aangehouden. De fractieleider van de christendemo cratische oppositie in de Westduitse bondsdag, Rainer Barzel, heeft bonds kanselier Willy Brandt opnieuw ge vraagd om een openbaar televisiede bat Volgens de secretaris-generaal van de CDU, Kon rad Kraske, zou het thema van het debat kunnen zijn wat de partijen in de Bondsrepubliek iin fei te voor de binnenlandse vrede gedaan hebben. (ADVERTENTIE) William Rogers: conferentie be- leggen. zal uitmaken wordt ondergebracht bij Scotland Yard, de Britse recherche, in Londen. De gebeurtenissen in München en de recente golf briefbom- men hebben de stoot gegeven tot oprichting van de internationale anti- terreurgroep. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Terwijl de besturen van de confessionele partijen een ontwerp-resolutie voorbereiden waarin staat dat er op basis van programma-vergelijking een gesprek met de progressieve drie moet worden gevoerd over een regeringssamenwerking, hebben de partij besturen van PvdA, D'66 en PPR gisteren nog eens de voorwaarden geformuleerd waaraan moet worden voldaan voordat een dergelijk gesprek kan beginnen. Het dagelijks bestuur van de KVP was gisteren tot laat in de avond in vergadering bijeen over de ontwerp resolutie. Het had bij het ter perse gaan van deze editie nog geen com mentaar gegeven op de verklaring van de besturen van de partijen van de progressieve partijen. Lef cp: DflGflAjnoet er cp staan Men is er in geslaagd vast te stellen, dat snelle vermoeidheid,nervositeit, prikkelbaarheid, gejaagdheid en geringe eetlust in bepaalde gevallen een gevolg zijn van een tekort aan vitamines van het B-complex. ADVERTENTIE de enige matras met de juiste celbalans bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1