Hoogeveen gaat centrum drastisch 'verjongen' Finse sieraden niet eerste de zijn beste 'IgOEdkoDPstE nrires in dg randstad holland een greep uit onze "grote kallektie" Kamerleden in actie voor Friese auteurs Proefstation voor de bosbouw 25 jaar Schildwacht schiet op automobilist Dierentuin Tilburg gaat verdwijnen Weg tussen Arnhem en Nijmegen veiliger 'Crisis-functie' van rechtswinkels Hulpverlening aan gezinnen vereist meer coördinatie Modetrend 1972-73 7645t f 498,- f 649,- TROUW /KWARTET DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 Winkelpassage bedient straks honderdduizend mensen Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN De komende jaren zal Hoogeveen worden uitgebouwd in de vorm van een schelp. Deze vergelijking is van burgemeester J. H. de Goede, die daarmee wil aangeven welke filosofie het Hoogeveense gemeentebestuur hanteert bij de stedebouwkundige opzet die aan het uit de kluiten gewassen dorp (40.000 inwoners) wordt gegeven. In Hoogeveen staat een zware ingreep voor de deur. Er zal namelijk een grotendeels nieuw centrum worden ingebracht. Dat centrum neemt een essentiële plaats van de 'schelp' in. Als de burgemeester Hoogeveen met een schelp vergelijkt bedoelt hij daar mee dat dit centrum gemakkelijk be reikbaar is voor de eigen inwoners maar ook voor de 'buitenmensen.' 'De nieuwe wijken van Hoogeveen bou wen we als 't ware net als bij een schelp waaiervormig ten opzichte van hzt centrum. Dat betekent dat die wijkbewoners rechtstreeks verbindin gen hebben met dat centrum. Maar óók betekent het dat het centrum Bijna alles wat plan in de weg staat verdwijnt open ligt naar het buitengebied', al dus de heer De Goede. De ingreep in het centrum, die vol gend jaar begint, heet 'plan-stadscen trum'. Dat is een wat grootse naam voor een Drents dorp. Maar Hoogeveen matigt zich dat recht aan door de enorm sterke groei, en het is trou wens niet voor niets dat Hoogeveen wel eens het 'Drentse Haagje wordt genoemd, zoals Heerenveen het 'Frie se Haagje' heet Sterke groei Hoe dat ook zij, Hoogeveen gaat be ginnen aan een plan-stadscentrum. Al thans met de eerste fase, en die omvat grof gezegd een tweehonderd meter lange voetgangerspassage vanaf de Kerkstraat via de huidige goede renmarkt langszij 'De Tamboet' en ein digend tegenover dit nieuwe cultureel centrum. De begin vijftiger jaren nog zo'n twintigduizend inwoners sterke ge meente is sterk gegroeid. Dit kon gebeuren op een wijze waarop veel oude stadjes jaloers hadden kunnen zijn. Hoogeveen kon zich als een 'schelp' ontwikkelen dankzij feit dat de forse uitbouw werd gerealiseerd in de moderne tijd en zonder dat er al een oude stadsstructuur bestond. Bur gemeester De Goede kijkt overigens wel wat zuinigjes als een vraag sugge reert dat zijn gemeente wellicht niet zoveel te verliezen heeft aan histori sche waardevolle zaken als een oude structuur en monumenten. 'Wij hebben wel oude situaties, maar daar hebben we geen last van. Eigen lijk hebben wij merkwaardige oude situaties, die na veranderingen als een deugd gaan werken', zegt hij vergenoegd. De hoofdstraat was vroeger een vaart en de burgemeester vindt dat na de demping daarvan de deugd bleek toen er een brede winkelstraat kon ont staan. De oorspronkelijk wat lage wanden daarlangs worden hoger en passen zich als het ware aan aan de breedte van de door de demping ge creëerde Hoofdstraat. Die demping vond bovendien plaats vlak na de oorlog, toen nog weinigen dachten aan mogelijkheden om fraaie water partijen te laten bestaan om stadscen tra levendig te houden. Zo'n planne tje is er wel gemaakt door een aantal Hoogeveense architecten voor de dem ping die thans plaats vindt langs de Schutstraat. Een plan dat overigens geen doorgang vindt omdat het tech nisch niet haalbaar werd geacht. Kantoorflat De hoger wordende bebouwing langs de Hoofdstraat krijgt zijn climax in een kantorenflat recht tegenover het zeer laaggebouwde cultureel centrum 'De Tamboer.' 'We hebben economi sche en stedebouwkundige belangen hier kunnen combineren en stede bouwkundig hebben we geen offers hoeven te laten', aldus de burgemees ter, die in Hoogeveen bekend staat als een man die de hoogbouw wel kan waarderen. De voorbeelden van diver se torenflats liggen in de nieuwe wijken voor het grijpen. De nieuwe kantorenflat tegenover De Tamboer kan de heer De Goede vooral in visueel opzicht wel waarderen omdat deze als een soort uitbouw boven het trottoir zal uitsteken. Vergeef me het wat grootse voorbeeld, maar het is vergelijkbaar met de brede Champs Elysée, met de Are de Triomphe in Parijs.' Overigens zegt de burgemeester dat het niet helemaal waar is dat Hooge veen absoluut verstoken is van waar devolle gebouwen. De pas gerestau reerde hervormde kerk blijft staan en de nieuwe passage spaart ook het zogenaamde Duivegatenhuis. Wat al lerlei andere gebouwen betreft gaat alles wat het plan in de weg staat tegen de grond, zoals onder meer een vrij nieuw gebouw voor Sociale Zaken dat trouwens toch al weer te klein is geworden. Dit gebouw moet wijken voor de doorgang langszij De Tam boer. Onder meer ook de goederen markt verdwijnt Er wordt naar ge streefd om die op de een of andere manier toch in of vlakbij het centrum te handhaven. Meer kwaliteit De passage zal worden gemarkeerd door diverse winkeleenheden van mi nimaal zestig vierkante meter, waar onder ook een warenhuis. De opzet van het plan is vooral om tot een kwalitatieve verbetering te komen. De tweede fase, die in een verder ver schiet zal worden gebouwd, wordt ook ongeveer tweehonderd meter lang en zal een verlenging betekenen van de nu geplande passage langs de nieuw te bouwen kantorenflat tegenover De Tamboer en tot aan het Hoogeveense stadhuis. Het architectenbureau Maas kant. Van Dommelen en Kroos te Rotterdam lis met de uitwerking van de definieve plannen bezig. Er wordt uitgegaan van een potensieel aan win kelend publiek uit een wijde omge ving tot een totaal van honderddui zend mensen (de 40.000 van Hooge veen zelf inbegrepen). De eerste fase omvat tienduizend vierkante meter. De plannen worden gefinancierd door een particulier beleggingsbureau dat wordt vertegenwoordigd door de heer F. C. Schravensande uit Dordrecht. Hoogeveen vindt het geen bezwaar dat één belegger op een zo enorm stuk van het centrum een greep krijgt 'Alles is goed vastgelegd in het uitvoeringscontract. We houden het heft goéd in handen. Daarover hoeft niemand zich zorgen te maken', aldus de heer De Goede, volgens wie de belegger ook verplicht is om de mid denstand inspraak te geven. Van een verslaggever WAGENINGEN Het bosbouwproef- station 'De Dorschkamp' in Wagenin- gen gaat in de week van 2 tot en met 7 oktober zijn 25-jarig bestaan vieren met een aantal manifestaties. Dinsdag 3 oktober zal in lezingen, te houden in de aula van de landbouw hogeschool in Wageningen, het bos bouwkundig onderzoek van verschil lende zijden belicht worden. Diezelfde dag wordt in het proefstation een tentoonstelling over het onderzoek en de relaties met de praktijk gehouden. Op vrijdag 6 en zaterdag. 7 oktober zijn er open dagen, waarop behalve de tentoonstelling, ook de gebouwen en een deel van de kwekerij te bezichti gen zullen zijn. Voor woensdag 4 en donderdag 5 oktober zijn excursies naar bosgebieden in Noord-Brabant en Limburg, Noord-Holland, de Velu- wc en Oostelijk Flevoland georgani seerd. Het proefstation 'De Dorschkamp' werd in 1947, onder directie van dr. H. van Vloten met slechts enkele medewerkers, begonnen in een oude villa op het landgoed 'De Dorsch kamp'. Nu staat op hetzelfde terrein een modern gebouwencomplex, waar ruim zestig personeelsleden werken. Directeur is nu ir. J. F. Wolterson. In de eerste na-oorlogse jaren werd vooral aandacht besteed aan zuiver bosbouwkundige problemen: produkti- viteit van het bos; bosarbeid en vere deling. Nu studeert men op een veel heid van problemen, waarbij de socia le functies van bos en beplanting sterk op de voorgrond treden. Recrea tie, milieubeheer, landschapsbouw, de aanleg van beplantingen in stedelijke gebieden en langs wegen hebben een duidelijke invloed op het werk van het proefstation. HAVELTE Een 22-jarige inwoner van het Friese plaatsje de Blesse H. W. K. W. is zondagmiddag beschoten door schildwachten bij een geheim militair object in Darp bij Havelte. De man werd gesommeerd te stoppen maar toen hij hieraan geen gehoor gaf openden de militairen het vuur. W. werd licht gewond aan zijn zij door een stuk metaal dat van zijn auto werd afgeschoten. Het slachtoffer werd in het Diacones- senhuis te Meppel behandeld en na een verhoor door de marechaussee op vrije voeten gesteld. Het militaire object is een straalzender van het Amerikaanse leger. Verder gaan er geruchten dat er atoomkoppen zijn opgeslagen voor raketten van het type Honest John waarmee geschoten wordt door de 109de en 119de afdeling veld artillerie. LEEUWARDEN Acht Kamerleden gaan vrijdag de Friese schrij vers helpen om hun boeken aan de man te brengen. Het staat er met de uitgavemogelijkheden van Friestalige romans en dichtbundels de laatste tijd niet zo gunstig voor omdat de oplagen in een klein taal gebied uiteraard beperkt zijn en de uitgavekosten snel stijgen. Er is een regeling in voorbereiding die het mogelijk zal maken dat er een provinciale subsidie komt maar ook dan zal er nog een flinke actie moe ten worden gevoerd om het verkrij gen van Friese boeken rendabel te maken. Aan de vooravond van de Friese boekenweek die op vrijdag 6 oktober in de schouwburg De Lawei te Drachten geopend wordt heeft het Frysk Skriuwersboun (Friese schrij versbond) nu het initiatief genomen tot het verkopen van boeken door de schrijvers zelf. Met ingang van vrijdag zal er een boekenbus naar een groot aantal plaatsen in Friesland gaan. Daar zal getracht worden om van de voorraad die zich in de bus bevindt zoveel mogelijk te verkopen. Vrijdagmorgen om tien uur begint de actie op de Lange Pijp te Leeuwarden. Daar geeft de burgemeester van Leeuwarden de heer J. S. Brandsma het startsein. Daarna gaan de schrijvers vergezeld door Kamerleden de stad in en omdat vrijdag de Leeuwarder marktdag is zullen ze over gebrek aan belangstel ling wel niet hebben te klagen. De Kamerleden die aan de actie op deze eerste dag hun medewerking ver lenen zijn mevrouw Veder-Smit (WD) Vondeling, Vellenga en Zoon (PvdA), Roolvink en Walburg (a.r.) Tolman (CHU) en Dijkstra (D'66). Ze zijn in Friesland woonachtig of uit deze provincie afkomstig. Als surprise voor degenen die voor minstens een tientje aan Friese boeken kopen is er het pas verschenen schrijversalmanak die door het Frysk Skriuwersboun uit gegeven is. Hij is in een oplage van vijfduizend exemplaren verschenen. Van onze correspondent TILBURG De Tilburgse dierentuin gaat waarschijnlijk volgend jaar ver dwijnen. Het bezoek aan de tuin is sterk teruggelopen onder meer als gevolg van de concurrentie van het safari- en dierenpark van de Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Directeur-ei genaar H. van Dijk beklaagde zich bovendien over gebrek aan medewer king van het gemeentebestuur. Hij heeft de grond van de tuin te koop aangeboden voor de uitbreiding van de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Eer staan bijdragen in vijf talen in; Fries, Nederlands. Terschellings, Bildts, en Stadsfries. ARNHEM De verkeersveiligheid op de rijksweg Arnhem-Nijmegen is aanzienlijk verbeterd sedert er vorig jaar september 800 bomen langs de westzijde van deze weg zijn gekapt. Blijkens opgave van de rijkspolitie in Eist gebeurde er van augustus 1971 tot en met augustus van dit jaar op bedoelde weg slechts één ongeluk met dodelijke afloop. Het slachtoffer daar van reed tegen een boom aan de oostzijde waar niet is gerooid. Het jaar daarvoor toen alle bomen er nog stonden waren er op de weg Van een verslaggever DEN HAAG Hoewel het de vraag is of de studentenrechtswinkels in hun huidige vorm nie tmoeten wor den afgewezen zullen zij hun nuttige 'crisis-functie' moeten blijven vervul len zolang de traditionele rechtshulp verleners, met name de balie, voor in het bijzonder de 'kleine man' niet toegankelijker worden. Mr. G. R. Rutgers zegt dit in het septembernummer van het Neder lands Juristenblad. Bij het grote pu bliek, aldus deze jurist, bestaat er ten aanzien van de advocatuur een aantal psychologische, financiële, geografi sche, taalkundige en andere barrières. De advocatuur heeft een duur image, de advocatenkantoren zijn in de 'bete re wijken' gevestigd en men begrijpt meestal de taal en de brieven van de advocaat niet. Dit wordt, aldus mr. Rutgers, bij de rechtswinkels opgevan gen door gratis of tegen een geringe vergoeding adviezen te geven, de win kels in volkswijken te vestigen, door tijd te nemen minder begrijpend cliënten de juridische problemen uit te leggen. De burger wordt hierdoor meer rechtsbewust. Dat daarmee in een grote behoefte wordt voorzien blijkt volgens mr. Rutgers uit het eele werk dat de rechtswinkels aangeboden krijgen, vooral op het gebied van huur-, ar- beids-, sociaal verzekerings- en fami lierecht Als nadelen van de rechts winkels noemt mr. Rutgers naast de geringe deskundigheid en het ontbre ken van een gesanctioneerd beroeps geheim ondermeer de kans op een te grote emotionele betrokkenheid van de alternatieve rechtshulpverlnr bij de problemen van zijn cliënt. Met het gvaar zich teveel met de cliënt en diens positie onkritisch te vereenzelvi gen. Ook is volgens mr. Rutgers de continuïteit van de rechtshulp weinig gegarandeerd, omdat het steeds de vraag is of er bij elue volgende lich ting studenten wel weer voldoende opvolgers zijn. Van een verslaggever DEN HAAG 'Nederland borrelt en bruist van hulpverleningsinstituten, maar het valt voor degene die hulp zoekt vaak niet mee zijn weg te vinden naar de juiste instantie.' Dit zegt 'Kri' (combinatie van reclas- serimgsinstellingen) en voegt daaraan toe dat het noodzakelijk dat de vele soorten van hulpverlening meer inge past dienen te worden. Veel hulpverleningsinstituten zijn zo gespecialiseerd, dat zij vaak maar een deel van de problematiek van een enkel mens aankunnen. Voor de ande re moet de hulpzoekende dan weer elders zijn. Het gevolg hiervan is dat in gezinnenwaar hulp geboden moet worden, soms drie tot vier hulpverle ners komen, die allen een eigen taak menen te hebben, aldus 'Kri'. Deze 'optocht van mensen' zou door overleg op breed niveau voorkomen en tot één persoon beperkt kunnen worden. Er zou ook goeddeels mee voorkomen worden,' dat er brokken gemaakt wor den door een onderling afwijkende visie op de hulpverlening, zo wordt nog opgemerkt. in twee maanden tijds al acht doden te betreuren. De toenmalige minister van verkeer en waterstaat, Drees, ont moette veel kritiek op zijn besluit om de bomen te laten kappen, vooral van natuurbeschermingsorganisaties en milieubeheer-actiegroepen. Expositie in Utrechts museum Van een onzer verslaggevers UTRECHT Moderne sieraden, die de laatste jaren werden gemaakt door bekende Finse edelsmeden, zijn tot eind oktober te bewonderen op een tentoonstelling in het Nederlands Goud-, zilver- en klokken museum in Utrecht (Achter de Dom 12) De tentoonstelling is tot stand geko men in nauwe samenwerking met de Finse ambassade. Dat was ook de reden dat de Finse ambassadeur de openingsceremonie van de tentoon stelling op zich nam. In de regel worden in het Utrechtse museum exposities van antiquiteiten gehouden. Wij zijn daar bewust dit keer eens van afgeweken. In de doel stellingen van ons museum staat trou wens dat wij de moderne kunstenaar in de gelegenheid stellen zijn werk in een museum te tonen. Voorzover dan KI3SSI6K van betekenis ooi het voelen en den ken van de eigen tijd te leren ken- Ee hanger, ragfijn van vorm, zal vele bezoekers ongetwijfeld sterk aan spreken. Een van de werkstukken op de ten toonstelling van Finse edelsmeden is deze fraaie armband. Acht jonge mode-ontwerpers lieten gisteren in Amsterdam zien, wat hun visie is op de nieuwe modetrend voor het komende seizoen 1972-'73 cn wat de vrouw van vandaag wel weer niet allemaal zou moeten aanschaffen, wil zij deze mode (slaafs) volgen. Op de foto hierboven v.l.n.r.: een biauw gestreept tricotpak van J. P. Meijer, een wit satijnen avondpak van Robellc Fashion en een jas met kuit broek van dezelfde ontwerpster. SC Op de foto hieronder v.l.n.r.: ee Pur broekpak van Rob Fransmafor groen nappa-p ak van Jolie een gestreept blauw-grijs br< van Paul Jones. Op de foto daaronder is v.l.i zien: een kort jurkje in sino acetaat van Emesse, een avon in Lurex-crepe van J. P. Meije crepe avondjapon van Ron Fra en een avondjurk in crepe va Fransman nen. Daar komt bij dat Finse sieraden niet de eerste de beste zijn. Ze heb ben over de hele wereld een bijzonder goede naam. Finland exporteert niet zo veel naar Nederland. Sieraden vormen daarop een van de weinige uitzonderingen cn niet ten onrechte, want op dat gebied preste ren ze wat in Finland. De bezoekers kunnen dat zelf zien' aldus de heer Zeeman, conservator van het museum. De tentoonstelling is eenmalig. Voor aanstaande Finse edelsmeden stuur den er recent werk voor in. Wat opvalt is dat hoewel het modern werk betreft de klassieke invloeden talrijk zijn. De afwerking van de sieraden, die uiteenlopen van armbanden, hals kettingen. hangers, ringen, oorbellen tot broches is magnifiek. De heer Zeeman verwacht op de ten toonstelling. die dagelijks \an half elf tot half vijf (zondags van half twee tot half vijf) is te bezichtigen, met name veel jonge mensen. 'Een paar jaar geleden hielden wij een expositie van werkstukken van Nederlandse edelsmeden. Daar was het opvallend dat er zoveel jongeren kwamen kij ken. Zij zoeken iets aparts en, wat in dit geval heel belangrijk is, al de geëxposeerde werkstukken zijn betaal baar. Er zijn diverse stukken bij die nog geen honderd gulden kosten. Dat spreekt de jongeren in de regel ook wel aan', meent de heer Zeeman. In totaal zijn in het Utrechtse mu seum een kleine driehonderd sieraden uit Finland uitgestald. Van de we est uiteenlopende vormen en technieken. Dat maakt het geheel juist bijzonder aantrekkelijk. Haarlemmerdijk 46 M l Vulcana KV Duo Dru Sombrero Dru Radialix 8 H DruStellare Dra Paulas Potter -t-n Faher Ali Haarlemmerdijk 46 en Haarlemmerstraat 2, A'dam 2 minuten v.a.h. Centraal Station, Jelef. 020-237785 Donderdag koopavond Vulcana KV Doo 'advies prijs; 1042,— max. .inruil '397,— Dru Paulus Potter advies prijs i 925.— max. inruil i' 42T,— Faber Alda ,,met kolenvuur" advies prijs f 1156/ max. inruil 507.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12