arcos gelast een iveringsactie Syrië ontvangt ladingen wapens uit Sowj et-Unie V olksraadpleging werd geen succes Oppositie ontneemt Thieu volmachten it van beleg op cle Filippijnen etv-journalisten i met schandaal ie aan DDR kedragen' Geen vredesweek in Oeganda Oncomfortabele reis naar de vrijheid Internationale bende in Berliin °esipnaleerd Scheel naar Peking Britse troepen in Ulster paraat Geestelijke verliest gevecht met het water Oostenrijk leidt militairen van Warschaupact op Doden bij NAVO-oefening Schiller treedt uit SPD van Brandt ff/KWAKTET MAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T3/K7 jA (UPI, Reuter, AFP, AP) Na een kabinetsberaad beeft president Ferdinand Marcos 5 Filippijnen gisteren een reeks nieuwe maatregelen afgekondigd krachtens de staat van beleg, jdag al van kracht werd. Hij kondigde een zuivering aan van 'corrupte en onbekwame' over- nctionarissen. Het leger zal zelf zijn gelederen zuiveren van 'communistische sympathisan- jf |de staat van beleg zijn bijeen- j, demonstraties en reizen naar itenland verboden. Op het dra- i vuurwapens zonder vergun- aat de doodstraf. Zwarthande- torden gearresteerd. De banken J ook vandaag gesloten blijven. krantenrecLacties en radio- j werkten gisteren nog niet. berichtgeving naar het bui- geldt een preventieve cen- wordt uitgeoefend door eau van de president. lila was het gisteren rustig. Er ïitgaansverbod van kracht van |iacht tot vier uur. De mensen rdag zijn gearresteerd, zullen tenis blijven tot de nieuwe stand is gebracht'. aldus filareos bekend. Voorzover be treft het een aantal politieke Ènders van Marcos en enkele ten. Hun namen zouden van- rden gepubliceerd, gerlijke rechtbanken blijven behalve voor zaken 'wettigheid of de grondwet- 'Ivan presidentiële besluiten of lale veilighed de openbare ïachtsmïsbruik in het geding Ivelhebber generaal Romea Es- "t in een boodschap aan het daard dat de 'burgerlijke lijft overheersen' en dat het (ider de staat van beleg een onbegrensde macht heeft. echter alleen tussenbeide ko- i de burgerlijke autoriteiten nat zijn de orde te hamdha- I levens en eigendommen te iien', aldus Espino. jo Tadad, woordvoerder van Jlent, heeft nieuwe richtlijnen maakt voor de pers. Berich- J (REUTER) Journalisten e, Franse staats-radio en tele- fcep ORTF werken hebben ge- i boekje open te doen over t waarop zij worden ge- Inieuws te vervormen of weg Zij willen daarmee reageren ente aanvallen van president 'ompidou, die in zijn laatste rentie zei dat tv-journalisten 3 Frankrijk te presenteren als J stakingen en betogingen. De en zijn ook boos over de manier waarop Pompidou Axanda heeft behandeld, lad gedreigd een reeks docu- 5 publiceren waarin omvang- rnptic werd vastgesteld, i deed het voorkomen alsof onevenwichtige fantast |hebbende bronnen in Parijs ïen dat de Franse president li 1973 een bezoek aaan Fthi- [brengen op uitnodiging van Selassie. fFP) De 45-jarige Liane alias Ingeborg Weber, die in 'ind een zeer doeltreffend had opgebouwd, is aan e autoriteiten overgedra- J zij twee en een half jaar in f had doorgebracht. 5 menen dat zij zal worden Jld tegen een of meer West- de DDR gevangen werkte bij een uitgevers- )pij in Keulen en begon [ite:. in 1961. Zij legde con- l een secretaresse van het van wetenschappelijk on- i Bonn, de 53-jarige Irene met een voormalige hoge is bij de Westduitse justi- jjarige Heinrich Wiedemann. Tien haar in de loop der ieime regeringsdocumenten gespeeld. Tuari werd het trio gearres- i theater in Bonn, op het raarop Linda Lindner een 'reeg van de notulen van tsvergadering. ne Braunsteiner York herkend (AP) Een vroegere van het Duitse concentra- e Majdanek in Polen heeft -Jhaar huwelijk Amerikaanse "I Duitse Hermine Ryan, ge- steiner, herkend als één isters die in dat kamp ingenen hadden uitgezocht jaskamer. caanse regering wil me- 3 deporteren nu ontdekt is I het kamp Majdanek heeft bewaakster. De vrouw I dat zij al in Oostenrijk gestaan wegens oorlogs- njmaar was vrijgesproken. Zij *n, dat haar lei toen schoon 4's herkend door een getui- ai, de vrouwelijke tandarts lykowska geboren Medrsk. gezegd dat Hermine (nadat de kampartsen [nvaliden hadden uitgezocht aatste gang) op eigen hout- 'usen was gaan aanwijzen ïskamer. Daar waren ook 'i geweest, aldus de getui- dat de bewaakster ook l getrapt en geslagen met spreekwoordelijk geworden 400 miljo nairs op de Pilippijnen te redden. De president, de meest gedecoreerde ver zetsman uit de tweede wereldoorlog, werd in 1969 voor de tweede keer gekozen. Volgens de grondwet kan hij zich volgend jaar niet herkiesbaar stellen. De 400 miljonairs bezitten (bijvoor beeld) 80 procent van alle suikerplan tages. Hun invloed op de politiek maakt volgens de oppositie alle her vormingen onmogelijk. Ongeveer 90 procent van de rijkdommen van het land zijn in handen van tien procent var de bevolking. Slechts 1.1 procent van de 39 miljoen Filippijnen heeft een inkomen van meer dan 5000 dol lar. Bijna 70 procent verdient maar 100 dollar of nog minder per jaar. Tien procent van de beroepsbevolking is werkloos en de helft heeft maar tijdelijk werk. De ontevredenheid is toegenomen door de heersende cor ruptie en de sterk gestegen voedsel prijzen na de grote overstromingen. Oegandese militairen van het Simba-bataljon staan met de geweren in de aanslag bij lijken van guer- rilleros die in Mbarara zijn gedood na een inval uit Tanzania. Deze foto werd door de Oegandese rege ring verspreid. WENEN (AP) Vier Tsjechoslowa- ken, drie mannen en een vrouw, zijn naar het westen gevlucht door zich vast te binden aan de achteras van een lijnbus van Bratislava naar We nen. Het is niet bekend hoe de vluch telingen er in wnren geslaagd hun vreemde vlucht voor te bereiden voor een rit van 70 kilometer. Ook is het onverklaarbaar, hoe het viertal het heeft kunnen uithouden. De reis Aan Bratislava naar Wenen duurt drie tot vier uur In verband met de strenge procedures aan de grens. De vier hebben in Oostenrijk politiek asiel gevraagd. BERLIJN (AFP) De WestJberlijnse politie is een internationale inbre kersbende op het spoor die in tal van Europese landen opereert en haar hoofdkwartier in West-Berlijn zou hebben. Eén Lid van de bende is daar al gearresteerd. Het bestaan van de bende i s enkele dagen geleden ont huld door twee Duitsers die dn Athe ne bij een inbraak in een juweliers zaak werden betrapt. Zij vertelden dat zij tot een groep behoorden die al eerder actief was geweest in Neder land, Zwitserland. Finland en West- Duitsland. BONN (DPA)De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, reist op 10 oktober naar Pe king. Het doel van het bezoek is diplomatieke betrekkingen aan te kno pen tussen Bonn en Peking. ADVERTENTIE Ferdinand Marcos staat van beleg ten van politieke aard en misdaadver halen worden niet aangemoedigd. 'We zouden graag alleen rechtstreekse en objectieve berichtgeving over positie ve nationale zaken zien', aldus Tadad. Deze richtlijnen gelden 'in grote lij nen' ook voor buitenlandse correspon denten. Opstand Marcos kondigde vrijdag de staat van beleg af na een mislukte moordaan slag op minister van defensie Juan Ponde Enrile. De president zei te hebben gehandeld om de gewapende opstand van de communisten te be strijden, die met buitenlandse hulp een nieuw systeen aan de Philippij- nen willen opleggen. Het enige doel van de afkondiging van de staat van beleg is volgens Marcos 'de republiek te redden en de maatschappij te her vormen'. De maatregelen zijn ook no dig om het land voor een economi sche catastrofe te behoeden. Zijn tegenstanders verwijten Marcos dat hij zijn macht misbruikt om zijn eigen machtspositie en die van de SAIGON, HONGKONG (Reuter, UPI, AP, AFP) Senatoren van de oppositie in Zuid-Vietnam hebben zaterdag onder chaotische omstan digheden gestemd voor afschaffing van de speciale bevoegdheden, die president Ngoejen Van Thieu in juni heeft 'gekregen' om het hoofd te kunnen bieden aan het Noordvietnamese offensief. Ook de sinds dien uitgevaardigde decreten zijn ongeldig verklaard. Van de 22 aanwezige senatoren stem den er 21 voor een motie waarin wordt verklaard, dat de (voor de oppositie geheim gehouden) stemming van regeringsgezinde senatoren in ju ni onwettig was. De toen aan Thieu Piloten gegeven volmachten, die voor de duur van een half jaar golden, bestreken het terrein van de veiligheid, de de fensie en de economie. Een woordvoerder van de Senaat heeft verklaard dat de goedgekeurde motie van zaterdag wel degelijk gel dig is. omdat het quorum aanwezig was. Niettemin twijfelt men er in Saigon aan, of Thieu zich iets van de motie zal aantrekken. Diplomatieke ruzie tu ssen Bonn en C.aïro BEIROET, CAIRO (AP, AFP, Reuter. UPI) In de afgelopen dagen heeft de Sowjet-Unie modern materieel via een 'luchtbrug' naar Syrië getransporteerd. Dit hebben dagbladen die in de Libanese hoofdstad Beiroet verschijnen gemeld. Het blad Dagblad van de Oriënt schrijft uit goedingelichte bronnen te hebben vernomen dat vier grote Rus sische vrachtvliegtuigen van het type Antonow-12 in Damascus zijn geland. Met deze vliegtuigen werden in 1970 de SAM-3 luchtafweerraketten op gro te schaal naar Egypte vervoerd. In Beiroet wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht dat nu ook Syrië van SAM-3 raketten zal worden voor zien. Het Libanese blad Dagblad van de Oriënt zegt verder dat 'Arabische di plomaten menen dat het opzienbaren de samentrekken van Syrische eenhe den bij Golan (het door Israël' bezette Syrische gebied) geschied is met in stemming van Moskou, die generaal Assad (de Syrische leider) stevige garanties zou hebben gegeven'. 'Het is duidelijk dat de Sowjet-Unie haar invloed in Syrië wil behouden en risico's neemt om ineenstorting van een van haar laatste bastions in het Midden-Oosten voorkomen', aldus het blad. Enige tijd geleden moest Moskou zijn militaire 'adviseurs' in Egypte terugnemen nadat Cairo hen het land had uitgewezen. Tussen Egypten en West-Duitsland dreigt een ernstige diplomatieke crisis uit ie breken. De Egyptische regering heeft Bonn gedreigd Westduitse staatsburgers die in Egypte verblijven aan vergeldingsmaatregelen te onder- iverpen als Bonn niet binnen 24 uur de 'slechte behandeling' staakt van Egyptenaren in de Bondsrepubliek. Sinds de actie van Zwarte September in München heeft West-Duitsland alle inreizende en op zijn grondgebied verblijvende Arabieren aan een straf fe controle onderworpen. Zaterdag werd in München bekendge maakt dat 25 Arabieren die in deze stad woonden zijn uitgewezen. Eén van hen was de Egyptische student Magdi el Gawhary, die de Duitse politie destijds hielp bij de onderhan delingen met de Palestijnen die de Israëlische sportlieden gijzelden. Gaw hary is getrouwd met een Duitse vrouw. De Westduitse nationale studentenver eniging heeft de politie ervan be schuldigd sinds het drama van München, een beleid van discrimina tie te voeren jegens Arabische studen ten. Op een protestbijeenkomst werd gezegd dat de 25 Arabieren donderda- gochten om zes uur van hun bed waren gelicht voor een 'routine-onder zoek'. Ze kregen later te horen dat zij het lond uitmoesten. Ook Koeweit heeft laten weten bij Bonn te zullen protesteren tegen De Israëlische oppositieleider Ezer Weisman heeft verklaard dat Israël het Arabische terrorism# moet beant woorden met het bombarderen van Damascus en het bezetten van zuide lijk Libanon. Damascus moet gebom bardeerd worden 'om de Syriërs ie laten zien dat zij niet ongestraft ter roristen naar Israël kunnen sturen', aldus Weizman, die i nl967 bevelheb ber van de luchtmacht was en thans leider van de rechtse Reroet-partij. Volgens Weizman moeten Israëli's niet beginnen met individuele wraak acties tegen Arabieren. Westduitse acties tegen personen uit Koeweit die in de Bondsrepubliek verblijven. Bombrieven De nasleep van de bombrieven-actie duurt inmiddels nog steeds voort. In het hoofdpostkantoor van de Jordaan se hoofdstad Amman zijn vier van deze brieven ontdekt. Zij waren aan Jordaanse functionarissen geadres seerd en in Amsterdam gepost. Do Zwarte Septembergroep, die de brie ven zou hebben verzonden, koestert jegens de Jordaanse autoriteiten een even grote haat als tegen Israël. Zij koos haar naam Zwarte September om de herinnering levend te houden aan het feit dat in deze maand van 1971 de Palestijnen door het leger van koning Hoessein vrijwel werden uitge schakeld. Ook in Cambodja is een Palestijnse briefbom aangekomen. Hij arriveerde op de Israëlische ambassade in Phnom Penh, waar hij tijdig onscha delijk kon worden gemaakt. Hetzelfde gebeurde in Kongo-Brazzaville. In Londen wordt nu ook de post aan de Britse koningin Elisabeth grondig gecontroleerd, sinds de dodelijke brief aan een Israëlische diplomaat op de Israëlische ambassade in de hoofdstad. Door Scotland Yard, de Britse recher che, wordt een internationale eenheid gevormd ter bestrijding van het terro risme, zo heeft de Sunday Telegraph, een Engels zondagsblad, gemeld. In Parijs is pas gisteren gemeld dat de zoon van de Jordaanse ambassa deur in de Franse hoofdstad op 30 augustus is ontvoerd en de volgende dag vrijgelaten na betaling van een losgeld van 125.000 gulden. De jon gen, Khaldoen Aboe Nawar werd 's a- vonds overmeesterd door drie gewa pende mannen. Volgens de Jordaanse ambassadeur was dit niet het werk van Palestijnen geweest. Maar de Franse politie heeft extra maatregelen genomen voor gezinnen van diploma ten die doelwit zouden kunnen zijn van Palestijnen. In West-Duitsland zijn speciale veilig heidsmaatregelen genomen, na berich ten dat Arabische guerrilleros een aan val zouden beramen tijdens de inter nationale boekententoonstelling die volgende week In Frankfort wordt geopend. JDL In Dublin, de hoofdstad van de Ierse Republiek, is ontkend dat de politie op zoek is naar leden van de Zwarte Septembergroep die een welwillende ontvangst zou zijn bereid door leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). In Londen was gemeld dat drie leden van de Zwarte September vorige week via Londen mogelijk naar Ierland zijn gereisd om plannen te maken voor een nieuwe reeks aansla gen op Israëli's in Europa. In Israël zijn de autoriteiten in actie gekomen tegen de militante Joodse Defensie Liga (JDL), die betrokken is bij wapensmokkel uit Israël naar het buitenland voor represailleacties te gen Arabieren, wegens terreurdaden tegen Israëli's. De militaire autoritei ten hebben ongeveer 20 leden van de JDL verboden naar de bezette Gaza- strook te gaan. De Isaraëlische minis ter van politie, Sjlomo Hillel, heeft verklaard dat de regering zal moeten overwegen de JDL tot verboden orga nisatie te verklaren. 'Het is ondenk baar dat er in Israël mensen zouden kunnen zijn die het recht in eigen hand nemen', aldus Hillel. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft op uitdrukke lijk verlangen van secretaris-generaal Waldheim besloten een volledig debat te houden over het internationale ter rorisme. Het besluit tot een debat werd genomen met 66 stemmen voor, 27 tegen en 33 onthoudingen. Het Egyptische dagblad Al Achram heeft gemeld dat een nieuwe crisis dreigt tussen de Libanese autoriteiten en de Palestijnen in Libanon. Pre mier Saeb Salem zou door de Pales tijnse leider Jassar Arafat zijn ge vraagd onmiddellijk tussenbeide te komen om nieuwe ruzies te sussen. Een Israëlische rechtbank heeft giste ren een Arabische verzetsstrijder ter dood veroordeeld. Hij had twee maan den geleden een bom willen plaatsen in een druk busstation. De doodstraf wordt in Israël hoogst zelden uitge sproken. BELFAST (UPI) Britse troepen1 in Ulster zijn in staat van paraatheid uit vrees voor een nieuwe golf vam ge weld door de IRA nu vandaag de ronde tafelconferentie van Noordierse partijen in Engeland begint. 'Wij kummen een geweldige reactie van de IRA verwachten, die zal sa menvallen met de besprekingen', al dus een veiligheidsfunctionaris, afdelingsleiders vam de IRA in Lon donderry, Charles McSheffray, gear resteerd. Ondanks de stopzetting van de inter nering heeft de grootste Noordierse oppositiepartij SDLP geweigerd aan de partijconferentie in Darlington (noordwest-Engeland) deel te nemen. De partij had vrijlating van alle geïn terneerden geëist. Er zullen slechts driepartijen aan het gesprek deelne men. DOVER (RTR) Een Britse geeste lijke die voor het herstel van zijn parochiekerk het Kanaal over wilde zwemmen heeft zijn poging na drie uur wegens kou moeten opgeven. De 48-jarige Richard Vick, kwam elf kilo meter van zijn uitgangspunt Dover uit het water en zag de 2.500 pond sterling die hij had willen verdienen in het water vallen. 'Het vertrouwen en de vaste wil wa ren er wel, maar de kou werd me te veel. Toch was het voor een begin niet gek. Volgend jaar probeer ik het opnieuw', zei Vick. Om de Franse kust te bereiken had de geestelijke 33 kilometer moeten afleggen. De Amerikaanse minister van defen sie, Meivin Laird, heeft felle kritiek uitgeoefend op Noord-Vietnam, omdat het drie piloten die het in vrijheid zou stellen, nog altijd niet heeft laten gaan. Hij noemde het gedrag van Hanoi in strijd met de Geneefse con venties. De Noordvietnamezen verlangen van de Amerikaanse regering, dat de mili tairen na hun vrijlating met rust worden gelaten voor een periode van 30 dagen. Hanoi wil daarmee voorko men. dat de militairen worden onder zocht en ondervraagd, zoals dat bij de Amerikaanse strijdkrachten gebruike lijk is. De familieleden van de marine-officie ren Markham Gartley en Norris Char les zijn al in Hanoi gearriveerd, sa men met een aantal anti-oorlog-acti visten. Die van luchtmachtmajoor Ed ward Elias wachten tot hij naar Ame rika terugkeert. Minister Laird zei blij te zijn, dat de familie van Elias 'zich niet voor propaganda-doeleinden laat gebruiken" WENEN (DPA) —Voor het eerst lelden gidsen van het neu trale Oostenrijkse leger 'leden van de troepen van het War- schau-Pact' op, zo meldt het blad 'Salzburger Nachrichten*. Volgens het blad zijn 23 officie ren en onderofficieren van het Hongaarse leger op de klim- school van de Alpenjagers in Saalfelden opgeleid. Boven het gebied vlogen drie Oostenrijkse hefschroefvliegtulgen waarvan de vliegers drie piloten uit Roe menië instrueerden hoe men in de bergen vliegt en in ruwe gebieden een zachte landing maakt. De Hongaren waren voor hun opleiding in het gebergte 'in het praktische jagersuniform van het Oostenrijkse leger ge kleed'. Het blad toont twee fo to's. Na hun theoretische en paraktische opleiding zouden de Hongaren onder meer bergtoch ten maken in het gebied van de Glockner. Deze opleiding van soldaten van Warschau-Pactsta- ten In Oostenrijk komt nauwe lijks na de afsluiting van de grote manoeuvre 'Schild 2'. 'In het kader daarvan oefenden troepen van het Warschau-Pact onder meer in de Karpaten het aanwenden van luchtlanding» troepen in het hooggebergte. De NAVO-strategen hebben dit als een voorbereiding op moge lijke luchtlandingen in de berg gebieden van Oostenrijk, Italië of Joegoslavië gezien, aldus de 'Salzburger Nachrichten'. Zwitserse wapenuitvoer niet verboden GENEVE (DPA, AFP) De Zwitsers hebben zich gisteren met krappe meerderheid uitgesproken tegen een verbod op de uitvoer van wapens. Bij het referendum van 953.199 stemmen tegen het voorstel om de wapenuitvoer te verbieden uitgebracht en 584.726 vóór. HARSTAD (DPA) Drie militairen van de Amerikaanse luchtmacht zijn oen het leven gekomen toen hun heli copter tegen een bergwand op het Noorse eiland Grytoey vloog. Dit ei land behoorttot de Lofotengroep in het noorden. De militairen namen deel aan de NAVO-oefening 'Strong Express'. BONN (DPA-AFP) Karl Schiller de voormalige Westduitse minister van financien en economische zaken, heeft besloten uit de sociaal-democra tische partij te treden. Schiller heeft zijn besluit meegedeeld in een brief aan bondskanselier en partijvoorzitter Willy Brandt. Schiller die sinds 1946 lid van de partij was, trad in juli van dit jaar af als minister van financiën en economische zaken omdat hij het niet eens was met de door de rege ring vastgestelde controlemaatregelen op de kapitaalbewegingen. Eind au gustus legde hij al zijn partijfuncties neer. Vorige week deed hij niet mee aan de stemmingen in de Bondsdag, als gevolg waarvan de regeringspartij en in de minderheid waren. De volksstemming werd gehouden na dat er ruim 50.000 handtekeningen bijeen waren gebracht van mensen, die de uitvoer van wapens naar alle landen, behalve de neutrale Europese, willen verbieden. Krachtens de Zwit serse grondwet kan iedereen die 50.000 handtekeningen verzamelt een referendum over een bepaalde zaak afdwingen. Het voorstel om de export van wapens te verbieden is gedaan door een groepereing, bestaande uit enkele politieke partijen, de protes tantse kerken en studentenverenigin gen. De Zwitserse wapenindustrie heeft zich er fel tegemverzet. Zij gebruikte daarbij vooral het argument dat de bewapening van het Zwitserse leger zelf door het verbod op de uitvoer veel duurder zal worden en dat de defensie daardoor tenslotte gevaar zal lopen. Het verzet tegen de export van wa pens en munrltie door het tradioneel neutrale Zwitserland kwam vier jaar geleden op gang. Toen bleek namelijk dat de grootste wapenfabriek van Zwitserland, het bedrijf BUhrle in ZUrich, wapens en munitie leverde aain landen, waartegen de Zwitserse regering een wapenembargo had uit gevaardigd. Dat waren Zuid-Afrika, Saoedi-Arabië, Egypte, Israël, Libanon en Nigeria, waar toen een burgeroorlog woedde. Het bleek dat BUhrle uitivoeirdocumen- ten had vervalst door op te geven dat de wapens naar landen gingen waar voor het embargo niet gold. In 1970 veroordeelde een federale rechtbank de president-directeur van het bedrijf, Diter BUhrle, en vijf van zijn voor naamste medewerkers tot gevangenis straffen. "Simp luns, hierv.i>or heb ik een vakman nodig. Vraag of Hoppe even komt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7