dag, maandag ss 'We mogen hier nooit aan gewend raken want het gaat om ménsen!' kort en klein Ruth Breunis van Amnesty International over: gevangenen, martelingen, intimidatie en sadisten 'Over en over' trend Harige meisjes SaimÊöeÊ Dagrecept Pasop: Afgelopen vrijdagavond is de grootste mannelijke televisiefi guur aan zijn zoveelste seizoen begonnen. WILLEM DUYS is nog lang niet van plan te stop pen met zijn 'Voor de vuist weg'. Het komende seizoen is hij daarin eenmaal per maand te zien. Tot hoe lang gaat u door? 'Oh, die vraag is me al zo vaak gesteld. Wat zal ik zeggen tot 1999. Dan ben ik 71 jaar'. Heeft u altijd onderwerpen ge noeg? 'Altijd. Ik zou iedere avond zo'n programma kunnen maken. Het drijft namelijk niet in de eerste plaats op de actualiteit. Het ge sprek is het belangrijkste. Ver der zijn er steeds nieuwe arties ten en nieuwe platen waaraan je aandacht kunt besteden'. U bent nooit kritisch in de vuist? 'Nee, wat de muziek betreft niet. Dan ben ik wél in mijn zondagochtend-radioprogram ma Muziek Mozaïk. Dan draai ik de platen die ik zélf wil. Maar in de Vuist presenteer ik een programma voor zo'n vijf miljoen mensen en dan zet ik m'n eigen smaak opzij. Dan pre senteer ik Johnny Jordaan met evenveel liefde als Frank Sina tra*. Zenuwachtigheid is u vreemd? 'Helemaal, ik ben het ook nooit geweest. Het is net als bij een hardloop-wedstrijd, een beetje onrust voor de start, maar als eenmaal de hand omhoog gaat, dan begint hot en dan loopt alles zonder zenuwen'. Krijgt u veel reacties? 'Na iedere uitzending gemid- Monique en 'Turks Fruit' We moeten nog tot december wachten en dan zal de aller prachtigste film die ooit in Ne derland werd gemaakt, in de bioscopen te zien zijn: 'Turks Fruit'. Monique van der Ven gaat de hoofdrol vertolken, zo als we langzamerhand wel alle maal weten. Zélf. moet Monique er nog een beetje aan wennen, ook al zijn alle opnamen nu achter de rug. 'Ik zat een keer in de trein toen een man hoor de dat ik op de toneelschool zat. Toen zei die man: wat zijn nou je plannen. Ik zei: voorlo pig ga ik in Turks Fruit de hoofdrol spelen. Toen zei die man: dat kan niet, dat doet Monique van der Ven. Ik zei: Ja, dat ben ik, kijk maar, hier sta ik in de krant. Toen zei die man: Mooi is dat, ik werk m'n hele leven hard en ik komt nóóit in de krant'. Monique: 'Toen kreeg ik helemaal het gevoel dat het allemaal te gek was!' De winkels hangen er op dit moment nog vol van: korte jasjes, jacks en vesten die gemaakt zijn van alle mogelijke en onmogelijke materialen. Maar één ding hebben zg gemeen: het is langharig ge doe wat de klok slaat. Echt bont is natuurlijk prachtig, maar ook wat duur. Dan zijn er langharige jasjes van zuiver scheerwol en kunststoffen. Het apeharen jasje op de foto is een model van Peek Cloppenburg. Het is te krijgen in veel felle kleuren (prijs tach tig gulden). Wanneer je dag in dag uit verhalen hoort en leest over vrouwen die worden gemarteld door middel van elektrische schokken aan de geslachtsdelen; die in natte lakens worden gewikkeld, die langzaam opdrogen zodat het lichaam in elkaar wordt geperst; die een stok in de anus krijgen en al die andere onvoorstelbare martelingen: raak je daar dan nooit aan gewend? RUTH BREUNIS, huisvrouw, moeder van twee kinderen en onverwoestbaar medewerkster van Amnesty International zegt: 'Nee, hier raak ik nóóit aan gewend, ik word steeds woester, want liet gaat om ménsen!' Zo langzamerhand weet ieder een wel wat Amnesty Internati onal is. 'Als er nog mensen zijn die dat niet weten, dan bete kent dat dat ik mijn werk niet goed doe', zegt Ruth, die voor Amnesty International in Ne derland de publiciteit verzorgt. Gemakkelijk vindt ze het praten met journalisten niet. 'Wat moet je nu zeggen op een vraag als: wat wil Amnesty en wat doet Amnesty. Moet ik dan zeg gen: we geloven in de universe le rechten van de mens. we geloven dat iedereen dezelfde vrijheden heeft en we willen mensen helpen Jie niet vrij zijn? Het is de taak die je als vrij mens hebt: anderen helpen. Als ik mezelf zo hoor, dan denk ik: Mens wat doe je weer thea traal, wét een clichees'. Tóch maar even in het kort wat Amnesty International is. 'Het. is een organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen. Of ze nu in Amerika, Rusland, Spanje, Portugal of Hongarije gevangen zitten. Als uitgangs punt hebben we die Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (aangenomen door de algemene vergadering van de Verenigde Naties op 10 decem ber 1948. zónder tegenstem mers): 'Niemand zal onderwor pen worden aan folteringen noch aan wrede, onmenselijke of on terende behandeling of be straffing; niemand zal onder worpen worden aan willekeuri ge arrestatie, detentie of ver banning; een ieder heeft recht op vrijheid van mening en me ningsuiting. hetgeen de vrijheid omvat zonder inmenging een mening te koesteren en onge acht grenzen inlichtingen en denkbeelden op te mogen spo ren, ze te ontvangen en door te geven'. Zo'n beetje alle landen van de wereld hebben die verklaring aangenomen, geen land stemde tegen, maar in honderden ge vangenissen zitten mensen die als enige 'misdaad' hadden dat ze de waarheid zeiden of schre ven, dat ze naar de kerk wilden gaan die ze zelf uitkozen of een politieke partij aanhingen van hun keuze. De regeringen van die landen vinden het goed dat in de gevangenissen mensen worden gemarteld, ondanks het feit dat hun vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties de hand heeft opgestoken toen het om de Rechten van de Mens ging. Ruth Breunis: 'Het is zelfs ster ker. In een land als Brazilië wordt de techniek ingeschakeld om mensen te martelen. We hebben onlangs het 'Brazilië- rapport' uitgebracht. Daarin staan verschrikkelijke dingen. Het gebeurt nog dagelijks, nog iedere nacht met honderden mensen en nog steeds zijn er sadisten te vinden die gevange nen willen martelen'. Intimidatie In het Brazilië-rapport staat on der meer: 'De werkelijke, psychologische reden die een regering tot deze praktijken drijft is het feit dat martelin gen een machtig intimidatie middel vormen waardoor vaak de gedachten en de wil van een volk in bedwang kunnen wor den gehouden. Velen laten zich intimideren door de angst ge marteld te worden en aanvaar den situaties die in strijd zijn met de menselijke waardigheid. Een regering kan dan alle wet ten cn rechten negeren, in het vertrouwen dat het volk geen protest zal durven aantekenen. Zo is het martelen een machts instrument geworden, een mid del waardoor een regering zich zelf in stand houdt. Verklarin gen dat martelen zeer ingenieus wordt toegepast en onder toe zicht van doktoren suggereren dat de situatie anders is dan vroeger in de middeleeuwen, toen men met martelen alleen bekentenissen probeerde los te krijgen'. Scholen Volgens verhalen uit Brazilië bestaan er speciale scholen waar het martelen wordt ge leerd, er zijn leraren en teams van specialisten. Iedere vorm van marteling in Brazilië heeft een speciale naam. Hier het verhaal van Silva Ma- gelhaes, een 24-jarige studente economie uit Rio de Janeiro. Ze werd in maart 1970 gearresteerd en dermate gemarteld dat ze later aan beide benen verlam mingsverschijnselen kreeg. 'Twintig dagen na mijn arresta tie werd ik voor het eerst ge marteld. Zowel lichamelijk als psychisch. Ik kreeg elektrische schokken van verschillend vol tage. Ze goten water in mond en neus tot ik bijna stikte. Ze sloegen me met stok en zweep over het hele lichaam. Ik was zó zwak en vermoeid dat de arts de uitvoerende politieagen ten vroeg om het niet te lang te doen. Toen ik uiteindelijk vrij kwam waren mijn benen verlamd'. Ruth Breunis: 'Het staat er zo nuchter, hè. Maar wat word je er woe^t van! Stel je voor: on schuldig te worden opgesloten. je mag niemand meer zien, geen bezoek, afschuwelijk eten en dan die verhoren met martelin gen'. Ook anderen Studente Silva Magelhaes moest ook toekijken wanneer énderen werden gemarteld. Ze zag dat gevangenen elektrische schok ken kregen aan him geslachts delen, verdrinking, onthouden van slaap, gevangenen die naakt in één houding moesten blijven staan op een ijskoude plaats. Ze werden dan met water overgo ten en na tien uur in één houding te zijn gebleven, zonder eten of wat ook, begon men met martelingen op de elektrische stoel, werden de ge vangenen ondersteboven opge- nangen en met stokken bewerkt "Het gebeurt overal in de we reld. Men wordt steeds slimmer bij het martelen. Er worden methoden uitgevonden die geen sporen nalaten. Behalve het li chamelijke leed is de gééstelijke wreedheid ook groot. De moe der en kinderden die achterblij ven, wanneer vader wordt opge pakt. Niemand weet hoort en ziet meer iets van hem. Het hele gezin raakt ontwricht en er is geen geld meer. In Griekenland was het geval Eleni Voulgari. een vrouw die n de gevangenis haar baby kreeg. Twee jaar lang mocht ze die bij zich houden, toen kwam men met de aardige wet aandra gen waarin stond dat kinderen ouder dan twee jaar niet meer bij de moeder in de cel moch ten blijven. Moet je je voorstel len: na twee jaar wordt je kind afgepakt, terwijl je al niets meer over hebt!' Ruth Breunis is zelf moeder van twee kinderen. Ze kan het zich goed voorstellen. Waarom ze dit werk voor Amnesty Inter national doet? 'Ik wil eigenlijk niet zeggen dat ik zelf in een kamp gezeten heb. Maar het heeft er wél mee te maken. De mensen hoeven ook niet te we ten dat bijna m'n gehele familie in de oorlog is uitgemoord, maar dat soort zaken maakt het misschien wel begrijpelijker. Kijk, we kunnen als we ze deze dingen horen natuurlijk ook zeggen: 'Oh, wat erg allemaal', en dan voor een kleurentelevi sie sparen om later de ver schrikkingen in het nieuws ook nog in kleur te kunnen zien. Maar we moeten er iets aan dóen en dat kan'. Belangrijk onderdeel van het werk van Amnesty Internatio nal zijn de 'kaartenacties'. Er zijn 'gevangenen van de maand' die van alle leden van Amnesty een kaart krijgen. 'Of die kaar ten aankomen, dat weten we vaak niet', zegt Ruth. Maar hel pen doet het altijd. Geen enkel regime vindt het leuk om bekritiseerd te worden. Kijk, als er kaarten en brieven naar de gevangenen worden ge stuurd, dan gaat die post door zóveel handen. Al die mensen gaan dan denken: waarom krijgt die gevangene zoveel post? Je gaat druk uitoefenen en wat ook belangrijk is: de regeringen raken onzeker. Ze weten niet over wie Amnesty nog meer weet. Of er resultaten bekend zijn? Gelukkig wel: soms verbe terd de medische verzorging, of mag 'n gevangene een advocaat spreken. Of er is weer familie bezoek toegestaan. Soms verbe tert de situatie voor de gehele gevangenis' Oostblok Ruth vertelt over het grote on derzoekbureau van Amnesty In ternational in Londen. 'Ze zijn daar erg goed op de hoogte. Ik zal je nog eens een wonderlijk verhaal vertellen: er was een groep Britse juristen die naar één van de Oostbloklanden ging. Eén van de advocaten raakte een beetje bevriend met een tolk. Die tolk zegt: heeft u wel eens van Amnesty Interna tional gehoord? De jurist zegt niets, ondanks het feit dat hij in het hoofdbestuur van Am nesty in Londen zit. Dan vertelt de tolk wat er eens een kaar tenactie was geweest voor eer gevangene en dat niemand wist waar die gevangene nou eigen lijk zat. Er bestond helemaal geen dossier over hem. Ze gaan zoeken en vinden hem einde lijk. Dan blijkt dat hij al jaren geleden vrij had moeten zijn!' Ruth Breunis kan zo uren door gaan met vertellen. Over zich zelf wil ze weinig kwijt Ze is niet belangrijk, zegt ze. Wél is het zo dat ze zonder haar man Martin él dat werk voor Am nesty nooit zou kunnen doen Daardoor gaan de kinderen keurig met gestopte sokken de deur uit. 'Mijn man staat op het standpunt: als je vindt dat je dit moet doen. dan móet je het doen'. Het standpunt van Ruth: 'Er kunnen véél meer mensen iets doen. Geld voor Amnesty Inter national is natuurlijk nooit weg. Maar daarnaast: de kaartenac ties, daar kan iedereen aan mee doen'. Vanaf volgende week starten we in deze rubriek 'Dag maandag' met zo'n kaartenactie speciaal voor vrouwelijke gevangenen. Alles wat in de mode voor de volwassenen geldt, dat is ook voor de kleintjes dit najaar. Kinderkleding in veel felle kleuren (ook bij de baby's, we moeien nu maar eens af van dat knullige rose en blauw). Ook de kinderen doen mee aan de "over en over trend": jurkjes en overgooiers met bijpassende trui of bloes en de "dubbeldekkers": combinaties van trui of bloes met debardeur. Op de foto hét meisje in een velours jasje met borgmouwen en puntcapuchon (C A, zestig gulden). Het jongetje draagt een peau blouson met gebreide boorden (veertig gulden). BINNENLAND De redactie behoudt ilch het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geren. Bi] publlkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. •ecretarls van de hoofdredactie vac Trouw- Kwartet, Postbus 8S9. Amsterdam. Aantjes (3) Inderdaad was mr. Aantjes in Baren- drecht aanwezig op uitnod'ging van de kommissie variatie kerkdiensten. Dc strekking van de vorige twee briefschrijvers was: moet dat nou zo nodig0 Zondag 1 van de Heidelberger en 'ellende, verlossing en dankbaar heid' moet centraal staan. De ander vindt dat er al teveel variatie in de kerkdiensten is. Om heel even bij de geref. kerk van Barendrecht te blij ven: de leeftijdsgroep van 0-19 jaar maakt niet minder dan 40 pet van het geheel uit. Zij wil variatie. De 'offi ciële kerkdienst' zoals we die jaren lang gekend hebben is geen heilig gegeven. Het is alleen maar een kwes tie van vormgeving. Ik heb grote waardering voor die kommissie, die steeds weer op zoek is naar een vormgeving, die aanspreekt. De Tri- omfatorkerk was overvol; de mensen zaten tot in de hal van de kerk. Een reken maar, dat met name de meisjes en jongens meegezongen hebben met het Combo uit Rhoon. Voor deze gelegenheid werden er liederen gezon gen, die ze op school en op de clubs tegenwoordig leren. Het gaat om de boodschap van de verlossing in deze tijd. Dat stond centraal. Het is voor predikanten niet eenvoudig om de veie wereldproblemen te overzien. Het is haast specialistenwerk gewor den. Ds. M. Hiensch heeft het Woord bediend uit Micha 6:8 en daarna heeft mr. Aantjes getracht enige aanzetten te geven naar het politiek handelen. waarbij hij zich verre gehouden heeft van partijpolitiek. Hij heeft o.a. ge zegd, dat het er om gaat bijbelse noties to» gelding te brengen in de dagelijkse politieke beslissingen als daar zijn: vrede, gerechtigheid, waar heid, uitzicht. Ik vind het een gunsti ge ontwikkeilng als de gemeente ge bruik maakt van de diensten van christen-politici (of welke andere des kundigen ook). Barendrecht L. v. d. Jagt Ontwikkelingshulp Veel mensen in ons land maken zich zorgen jver de ontwikkelingshulp. Zelf draag ik altijd bij als er om geld gevraagd wordt. Maar als je leest en hoort wat er gebeurt in Afrika dan zeg je 'geven wij daar miljoenen gul dens voor uit om elkaar te vermoor den'. Ik heb familie in Tanzania die met geld uit Nederland een school en huisjes bouwden. Bedroevend is het hoe er mee gehandeld wordt door de bevolking. In Tanzania moeten de buitenlanders er uit en wat er van plantages en ondernemingen over blijft is een chaos. Het land wordt verwaarloosd de winkels zijn leeg en er is niets te koop. In Oeganda is het nog erger. Als de hulp gebruikt wordt voor moordpartijen dan hoeft het voor mij niet meer. Amsterdam P. v. Basen Verzoeningsleer Wat is verzoeningsleer? Als in het ons leven tegenloopt dan heeft God het gedaan. Als er iets verschrikke lijks gebeurt dan zeggen wij: Waarom heeft God dat niet verhinderd9 In alles geven wij God de schuld. Die schuld neemt God op Zich. Verzoe nend lijden en sterven. Gelijk zien wij onze schuld. Ook die schuld neemt God op Zich. De bijbel spreekt van een Middelaar Gods. God is gro ter dan Hij zich heeft geopenbaard, vandaar een Middelaar. Rotterdam P. C. van Wijk 'Rijden onder invloed' In Tr/Kw. van 15-9-72 las ik de con clusie van een studie over 'Rijden onder invloed' waarop dr. D. W. Steenhuis is gepromoveerd. Al de uit spraken en onderzoekingen van dr. Steenhuis zijn een lachertje. De enige afdoende straf om het rijden onder invloed tegen te gaan, is geen geldboete of gevangenisstraf. De we- AOW (5) genverkeerswet moet zodanig gewij zigd worden, dat als enige straf wordt gesteld: 'Inname van het rijbewijs voor het leven'. Zodra deze 6traf enkele malen is toe gepast met bekendmaking in alle dag- c.q. weekbladen en voor radio en tv dan behoeft er geen controle meer te worden uitgeoefend. Niemand zal dan het risico meer durven nemen om onder invloed te rijden. Het door mij voorgestelde moet dan echter worden uitgevoerd zonder aanziens des per- soons. Rotterdam J. A. Kruidenier ADVERTENTIE Naschrift Een schrijven van gelij ke strekking ontvingen we van de heer G. J. Eeltink te Monster. Allereerst veel waardering voor de krant. Ter zake: maandag 11.9.72 las ik dat mevr. L. Brak v. d. Boon van de AOW-uitkering zelfs nog kan spa ren. Ik bewonder haar. Zij wil mij zeker wel vertellen hoe dat kan? Ik denk dat zij een volkstuin heeft zodat aardappels en groenten minimaal kos ten. Daarbij gaat zij wellicht voor meer dan de helft te gast bij familie leden en kennissen. Mijn moeder van bijna 87 jaar woont niet zo ver van haar vandaan. Maar die klaagt altijd dat zij heel zuinig moet doen om met haar AOW uit te komen. Zelf zijn wij ook AOW-ers en mijn man heeft ook een klein pensioen. Maar als ik geen kostgangers had zou ik ook stille armoe lijden. Want al gaan wij dan ook langzaam vooruit met onze AOW onze groep blijft toch nog altijd de meest zwakke. Van de AOW kan ik heus geen spaarbankboekje er op na houden, zonder ons van het hoognodi ge te kort te doen. Rotterdam J. Hogerwef-Kordes laat ord ooi deld zo'n 1800 brieven, daarin staat? Ik haal tips uit, zo van: bij ons straat woont een man die dat kan. Of: mijn dochTJi' doet zo leuk- weet-ik-waf. e t Veel brieven van vrouwet )ef( 'Het merendeel. Nee, gei eau welijksaanzoeken, want ten zo langzamerhand ik ben getrouwd. Een bej categorie vrouwen, zo vi Ha ven de vijftig, wil me bequitg; ren. Ze schrijven dat slecht uitzie en vroeger bed moet. Of ze zeggen een andere stropdas om ach rda hten Kleding heeft u nooit seerd? 'Nee. nooit. Ik heb twe tuums en dat vind ik Mijn vrouw heeft het di opgegeven om me over te om meer bezoeken aan zaken te brengen. Vorige heb ik mijn tweede pak en dat nieuwe kostuum afgelopen vrijdag aan, sommige trouwe kijkers twijfeld hebben kunnen Hai tref ode sten rde; :rl "2 De vriendin van Simon van Colier 'elh eft i erkl; 1 lijft der De man die sinds jaar via de televisie komt ve welke films er moeite zijn is Simon van Colli Hilversum gaat hij voc integer man door, maar niet altijd zo geweest, oorlog was Van Collem gedoken en gaf zich ui 'landbouwkundige'. Het de verhaal doet de ron 1 I mon ontmoette in het pli ke café een meisje dat h aansprak. Er ontston e- mooie liefdesverhouding ®P die twee, totdat het hoi b de ondergrondse. Van er op wees dat de vader meisje een beruchte was. De liefde in spertj®nt op slag over en Simon oml zijn geliefde middels ecn^nt afscheidsbrief mee dat hi Frai moest naar de landbof school in Wageningen. Lamsbout met rr™i dei 4 maïskolven 250 gr. sperciebonen 500 gr. lamsbout zout, peper boter, knoflook Schraap de kolven af dt. een scherp mesje de kor llIe boven naar beneden af den. Kook ze in weini] met wat zout gaar in c een half uur. Kook de bonen ook gaar en meng de mais. Doe er een klont boter bij. Wrijf d pp bout in met zout en j Maak aan beide uiteini ,jo kleine gleuf en stop hi< gespleten teentje k ise Braad de bout in boti deze steeds en bedruip boter. Na een half uu bout van binnen nog en sappig. Dan is een li j op z'n best. ten ech' de levi len', T tv n (RE Fi iep met Zij iente stak en ma ad g een ;hebi 197 bren ne ?ec lias iland zij t had te Menutip: Lamsbout en sperciebonen. vanilli^..' vruchten. p 3 ie we itei. t een (ADVERTENT! ^o: n me hi; jarige spaarde huidbacter *n Er is iets aan dc hand met 'e'™e doranL Steeds meer pul waarschuwen. En hoe! De deodorants bevatten name en til bacteriedodendc stof. Waal*'aarol huidbacteriën vernietigd J®eg Rigoureus. En waarmee Ksver waar - óók de transpiratie» - dwijnt. Even rigoureus. M gevaarlijk? n Huidbacteriën (huidflora") "vï een taak. Ze regelen het et \r op onze huid. Ze beschen tegen het binnendringen 'IK teverwekkende kiemen. Zvan raat. Maj Vandaar dat zoveel dei haar met een bacteriedodende sl Duit; irritatie kunnen veroorzal tinstej scherm het milieu. ivaaks Gebruik de goede deo anger Kan het anders? Natuur ^am' bewijst Therme. Een hei ~a^ns parfumeerde, veilige dt dep Met 'sinodor'. Een Franse het 1 de huidbacteriën ongerac als b< maar de geur - zeer snel - da Oók rigoureus. Maar vei d ges der het milieu te verstorea maar huidirritatie te veroorzab tn, dal Denk aan uw huid. Ga Therme - de veilige 'alti is her deodorant Verfijnd geparlftn, de In elegant gedecoreerde ayfcow van 110 gram netto. 5, ft krijgbaar bij 'de Bijenkorf er theek en parfumeriezaak Qvalidi fumerie-afdelingen van warenhuizen en natuur li drogist. Therme is een produkt1 M m Import Unie, Arendst versum. Tel.: 02150-! KISUUI. JCL. UilJU-JW koopadressen op aanvras gew dat

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6