Philippijnse dansgroep brengt gratie en kleur Prof. Velema contra politieke theologie 'Zo'n meisje om in je binnenzak te steken' Theodorakis voor klein Haags publiek Infiltratie revolutionaire marxisten in de kerk door loslaten zuiver calvinisme Trouw K wartet Japanse gaf geladen vertolking Nederlands Kamerorkest met Leinsdorf vandaac Kleurige reisgids van Van Otterloo Kwaliteit van Rijnwater op uiterste grens Vuilverbrandingsoven voor gebied van Arnhem Bisschop van Oi^-rl legt ambt neer Treinverkeer st door bommeldiii,» H( K TROUW/KWARTET MAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 KERK/KUNST 1 Veel vertrouwds voor mensen die Indonesië kennen door HANS W. LEDEROER AMSTERDAM Een plezierige noviteit voor Nederland is het eerste optreden van het Philip pijnse dansgezelschap Bayanihan, dat zijn tournee door Nederland vrijdagavond in het concertge bouw in Amsterdam is begonnen. Zaterdagavond was het te zien in de stadsgehoorzaal in Leiden. Komende zaterdag komt het in het Concertgebouw in Haarlem, zondag 1 oktober zal het te zien zijn in het Nederlandse congresgebouw in Den Haag, dinsdag 3 oktober in De Doelen in Rotterdam en op 5 oktober in de Utrechtse Stadsschouwburg. De bewoners van de Philippijnen zijn een mengvolk: de oorspronkelijke noord-oost-Maleise cultuur is over spoeld door Spaanse en zelfs Arabi- sch-Indische invloeden. De taal is nauw verwant aan het Indonesisch, maar dan aan het Indonesisch zoals het in het noord-oosten van de Inao- nesische archipel wordt gesproken. Grotendeels is de bevolking christe lijk, daarvoor hebben de Spanjaarden gezorgd, die het Philippijnse eilanden rijk eeuwenlang als kolonie hebben bestuurd. De Indisch-Arabische in vloed liet er een klein miljoen mos lims na. Verder toont de Philippino menging met de Chinezen en Japan ners en ook met oceanische volken. De Spaanse, Arabische en Hindoe- cultuurpatronen zijn naast de oor spronkelijke in de folklore terug te vinden. Merkwaardigerwijs niet de Chinese, Japanse of oceanische, al thans niet in het programma dat Bayanihan het woord betekent 'on derlinge samenwerking' naar ons land brengt. Voor wie in het oosten en vooral noord-oosten van de Indonesische ar chipel bekend is Ternat\ Halma- heira, Talaud, Sangihe zal in het programma van Bayanihan heel veel bekends zien: de krijgsdansen, de dansdrama's en de met jacht en een voudige landbouw verweven sterke re ligieus getinte oudste folklore hebben directe aansluiting bij het cultuurpa troon van de Alfoeren, Dajaks en Molukkers en Boeginezen. Dezelfde trom- en gongbegeleiding, dezelfde dansfiguren. In de met zware bamboelatten gedanste Singkil en Ti- nikling zal iedere Molukker zijn Tja- kalele herkennen, de moeilijke dans waarmee de danser zijn behendigheid en vooral zijn moed demonstreert: iedere fout tegen het ritme kan lei den tot hoogst ernstige voet- of been wonden. De Spaanse motoven zijn op hun reis naar het verre oosten kleurrijker en vooral liefelijker geworden. Begrijpe lijk want de uitbundige vruchtbaar heid van een tropisch eilandenrijk is nu eenmaal anders dan een dorre Spaanse bodem met zomerse schroei- hitte en winterse barre koude. Maar de hoofsheid en de grandezza zijn in de Philippijnen evenzeer een wezenlijk cultuureigen als in Spanje. Ook in de Arabiseh-Indisrhe dansen is voor degene die Indonesië kent veel De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Peri Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Dagelijks besluun 8. Bol. Den Hoog; dr. Bltuminli. Paters- wolde; nu. G. C. *on Oom, Nootdorp; W. A. Ftbbe. Potte»- dom; J. Lomer, Ulrechl; dr». i. W. de Poui, Oen Hoogj J. Smol- lenbroek, Wostenaai. Overige leden von hel algen-een bestuurt K. Abmo. Amilt'dom; H. A. de Boei, IJmgideni 'h. Btouwei, Assen, mt. dl. J. Don net, Den Hoog; J. von Eibeigen. Schaatsbeigen; mi. K. von Houien. Wogemngen; ds. O 1 Hylkemo. B'llhoveni loc. Hui|»en. Delll; meviou» M. C E. Kloosiei- man-Forigens. Voorschoten, me vrouw J., G. Krooye«eld Wouten. Heerhugowoard. prot. dr. G. N lommens. Noatden. ds. F. H. Londsrron. Den Hoog. H. de Moot|, Riimbutg. prol dr G C. von Niftnk. Amsterdam; H. O'te- vanger. Bu'tenpost. mr. dr. J. Onngo. lunferen. dr A. Veerman. Riisw.jk (Z H| H M Wemmen. Den Hoog. dit 8 Zi|l|tro. Oostet- lond (Zldl. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pe.s N Z. Voorburgwal ?76 780, Amsterdam. Postbus 859 Telefoon 070 7? 03 83 Postgiro 76 97 74. Bonk Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73 60.768) Ge... g..o X 500. Opening van de Singkil. De Jonge vorstin wordt binnengedragen op vier ge kruiste zware bamboelatten. Tussen en rond die latten, die door vier mannen beurtelings tegen elkaar en tegen de grond worden geslagen, moet de vorstin tegenover haar volk haar behendigheid en vooral haar moed demonstreren. Zelfs de geringste fout geeft aanleiding tot ernstige voet- en beenwonden. Achter de vorstin de voornaamste bediende, die haar zonnescherm als teken van haar waardigheid draagt. Deze bediende moet alle ingewikkelde passen van haar meesteres volgen. Een gouden zonnescherm is in het gehele verre oosten een vorstelijk voor recht. vertrouwds. De handbewegingen, die nu eens vliegende vogels en dan weer zwemmende vissen uitbeelden, de groet met samengebrachte handen aan het begin en het eind van een dans- motief, de snelle mannendans. Het programma van Bayanihan is ui terst verzorgd. De danseressen tonen gratie en mooie techniek, de mannen virtuositeit, kracht en een goede li- chaamsbeheersing. Daarbij een rijke expressie. De costuums zijn prachtig. De ambassadeur van de Philippijnen in Nederland en zijn echtgenote woonden de openingsvoorstelling bij en complimenteerden de leden van Bayanihan. Paul Melton, de Amerikaanse regis seur, hierheen gehaald door Toon Hermans, weet zo'n dingetje vlot te regisseren. Enkele onzekerheden nog, en slordigheden (geen blauw oog na de pauze en wel een open rits bijvoor beeld) kwamen waarschijnlijk door de zenuwen van deze première, die vrij dagavond in het Nieuwe de la Mar- theater wel aansloeg. BER HULSING Première sloeg wel aan AMSTERDAM Zo'n aardig gedaan blijspelletje, dat leuk is en ver der niets, doet het altijd weer, en het geeft vrije producenten de kans om er wat van in hun binnenzak te stoppen. Daarom heeft John Lantings Theater van de Lach ('als het maar om te lachen is. Dat per sé wel', zette hij in het programma) het succeswerkje The Moon is Blue van Hugh Herbert, hier twintig jaar geleden als eens gespeeld door de Nederlandse Comedle, onder de titel Eens in de Honderd Jaar, weer opgehaald en herdoopt als Zo'n Meisje om in je Binnenzak te Stop pen. Het was een van de eerste stukjea van een hele serie varianten over het innemende, arme, zelfstandige, arge loos losre, malle meisje, dat alles er maar uitflapt, en verwarrinkjes sticht op de kamer van de, niet zo arme en eenvoudige, maar nog argelozer, vrij gezel. Het lijkt ondeugend wat ze zouden willen of kunnen doen, maar het blijft braaf kibbelen. En die braafheid is van twintig jaar terug, dus wat je noemt gedateerd, al liet John Lanting het in 1972 in Rotter dam spelen, met een Euromast (le lijk doek) erbij. Het flatje, ook ont worpen door Chiel de Meij, ziet er wel aardig uit Jennifer Willems, bij de Nieuwe Ko medie begonnen, al wel gezien op de televisie 'De klop op de deur, 'Zacht jes met de Deuren), maar helemaal ontdekt als Slofje in de film 'Inbre ker', is hier grappig, klein maar dap per, het ongewoon openhartig babbe lende jonge ding. waar geen man (in het stuk) tegenop kan. John Lanting is de zeer fatsoenlijke, verlegen en goedig stuntelende, architect die leuk worstelt met liefde, jaloerse verden kingen en de kleine verwikkelingen. Peter Aryans doet heel goed de oude re, door de wol geverfde, 'playboy', die het wacht op slag wil trouwen, al is ze evenoud als zijn dochter, die het net uitmaakte met de architect. En Jan Ju ray komt even op als de vader van het meisje om John Lanting verontwaardigd de pauze in te slaan. Enige actie moest er toch bijgehaald worden. De rest is, met humor ge schreven, conversatie op niets af. Dat ze elkaar krijgen zit er bij -'e eerste zinnetjes al in. Dat het nog zolang duurt komt doordat het als vermaak een paar uur moet vullen. ROTTERDAM Tijdens de in de Doelen gegeven 'Matinee op de vrije zaterdag' speelde onder leiding van Roberto Benzi het Omroeporkest met solistische me dewerking van de Japanse violis te Mayiimi Fujikawa, die in 1970 tweede prijswinnares werd van het te Moskou gehouden Tschai- kowsky-concours. Zij bracht Menselssohns vioolconcert ten gehore op een wijze die nogal afweek van de interpretatie der mees te grote violisten. Zelden hoorden wij het e-moll concert zo geladen en tot het uiterste gespannen, haast agressief in het eerste deel, bijzonder tempera mentvol, ritmisch scherp geprofileerd in de hoekdelen, technisch volkomen gaaf en beheerst met een nooit afla tende zorg voor de mooie toon, die In het nergens te week gespeelde langza me deel van grote buigzaamheid bleek. Zo uitgevoerd deed Mendels- sohns concert haast nieuw aan. Een visie, gedragen door een spontane muzikaliteit, verrassend, en voor niet- stijlpuriteinen volkomen aanvaard baar. Roberto Benzi, zorgde voor een adequate orkestbegeleiding, in ge luidsvolume perfect afgestemd op het spel van de soliste, die na afloop van haar voordracht een ware ovatie in ontvangst had te nemen. Aan Mendelssohn ging vooraf Von Webers ouverture 'Der Freischütz'. Behoudens enkele hier en daar optre dende kleine oneffenheden bij de bla zers gaf het Omroeporkest ook hier verzorgd en goed sluitend samenspel te horen. Na de pauze kwam de lichte muze aan het woord met een suite uit Leo Delibes' Coppelia-ballet en de altijd populair gebleven ouverture 'Orpheus in der Unterwelt' van Offen bach, stukken dié bij het publiek een gul onthaal vonden. De volgende matinee op de vrije za terdag is vastgesteld op 4 november Bachs Hohe Messe zal dan worden uitgevoerd door het Groot Omroep koor. het Concertgebouworkest, de so listen Agnes Giebel Marga Höffgen, Werner Krenn en Peter van der Bilt. Het geheel onder leiding van Eugen Jodium. W. H. Wolvekamp. ROTTERDAM In de zo goed als geheel bezette kleine Doelen gaf het Nederlands Kamerorkest gisteravond het openingsconcert van dit seizoen onder leiding van Erich von Leinsdorf. Deze gastdirigent had voor deze avond een Mozart programma samengesteld, bestaande uit een tweetal marsen, die oorspronkelijkhebben behoort tot de zogenaamde Posthoornserenade, die hier op aansloot, (dus niet één mars voor en één na de zevendelige serena de) en na de pauze ten gehore ge brachte 'Linzer-symphonie', die Mo zart na een toeval'ige ontmoeting met Graf Thun 'even' in vijf dagen compo neerde. Leinsdorf heeft een zeer persoonlijke dirigeeertrant, die men als toehoorder niet altijd geheel kan volgen. Maar het samenspel klopt tot in de finesses, en het klinkend resultaat van de door hem geleide uitvoeringen komt het ideale nabij. In dn Posthoornserenade wordt inderdaad een kleine posthoorn bespeeld, die natuurlijk niet de speel- technische mogelijkheden biedt van de tegenwoordige ventielhoorn, maar wel opvalt door een apart timbre. De niet vaak in het openbaar te horen serenade is een kostelijk kamermu ziekwerk, waarin obligate fluit- en hobosoli op ongemeen fraaie wijze con trasteren met de strijkersgroep. Duidelijk hoogtepunt van dit concert werd de Linzer-symphonie. Zelden hoorden wij het Nederlands Kameror kest zo geïnspireerd musiceren. Sub tiele klankverhoudingen, geraffineerd samenspel (vooral ook van de blazers) en een algehele musireervreugde ken merkten deze uitvoering. Uitbundige bijvalsbetuigingen van het publiek ac centueerden het succes van dirigent en orkest. W. H. Wolvekamp. Door Adr. Hager DEN HAAG Een klein publiek en honderden lege stoelen waren in het Haagse Congresgebouw getuige van het optreden van Milds Theodorakis. Zeven instrumentalisten en enkele vo calisten verdedigden de muzikale in zichten van een Griekse componist, die zich bij voortduring laat inspireren door verzet en strijd tegen het regime van zijn land. Daarom kan men de artiest niet los zien van de verzets held, de dichter-musicus niet van de links georiënteerde politicus. Griekenland heeft vele legendarische, rondtrekkende dichter-zangers voort gebracht. de blinde Homerus bezong reeds de avonturen van Ilias en Odys see. Theodorakis is in zijn liederen koren en dansen sterk folkloristisch getint; het werk waarmee hij bekend werd, namelijk de filmmuziek Alexis Sorbas is daarvan het klinkende be wijs. Op zijn Haagse concert, het eerste van een toernee door Neder land, verenigde hij de onderlinge lots verbondenheid van Grikenland, Span je en Ierland, Helaas werd men van het in het Frans geschreven program ma boek werd ad rijf gulden voor wat betreft de uitgevoerde liederen niet Van een verslaggever APELDOORN In zijn oratie 'De politieke prediking', waarmee prof. dr. W. H. Velema het rectoraat van de theologische hogeschool van de christelijke gereformeerde kerken te Apeldoorn overdroeg aan prof. dr. J. P. Versteeg, heeft hij vanuit de gereformeerde tra ditie stelling genomen tegen de politieke theologieën van met name Dorothee Sölle en J. B. Metz. Na een kritische analyse van hun denkbeelden merkte prof. Velema op: 'Ook hiet Oude Testament heeft sociaal- ethische gegevens vooral bij de pro feten Hosea en Amos. Zij oefenen duidelijke kritiek uit op de sociale toestanden, maar het is een destructie van het Oude Testament, wanneer men het kader, waarin heel hun pre diking geplaatst is, namelijk de ka ders van verbond en oproep tot beke ring geheel buiten beschouwing laat. In het Nieuwe Testament heeft Jezus' prediking geen politieke vorm. Hier mee onderscheidt Hij zich van de vrijheidsstrijders uit zijn dagen, zoals de zeloten. Zijn boodschap van het koninkrijk Gods heeft echter wel soci ale en politieke implicaties. Die die nen dan ook in de prediking ter sprake te komen', aldus prof Velema. De hoogleraar merkte voorts op dat elke preek een ontvouwing, uitleg en toepassing van een tekst dient te zijn. Voor Sölle c.s. heeft de boodschap van de bijbel alleen zeggingskracht als ze vertaald kan worden i<n termen van maatschappijvernieuwing. Geeft de tekst echter aanleiding tot het spreken over politiek of maatschappij vernieuwing, dan is het geoorloofd hierover te handelen. Wie echter bui ten de tekst om politiek bedrijft, heeft het recht niet het gezag van Gods Woord op te eisen voor zijn woord, betoogde prof. Velema. De prediking moet vervolgens ad ho minem tot de mens gericht zijn; wat in de preek over internationale vraagstukken gezegd wordt, moet voor die mens belangrijk zijn. Gebeurt dit niet, da.i belandt de kerkmens in het laboratorium van een actiegroep, de studeerkamer vam een sociaal-ethicus of de keuken van een politieke partij, zo omschreef prof. Velema. Wanneer cliit naet in acht genomen wordt, dan manipuleer je met de mensen en met het Woord. Tenslotte moet er ruimte zijn voor de vormgeving van de gehoorzaamheid aan Gods geboden. We moeten het niet opnemen voor verpolitisering van het evangelie, maar voor heiliging van het leven. Het heril brengt heili ging mee. Het heil hangt echter niet van de heiliging af. Aldus Prof. Vele ma, die er nog op wees dat in de politieke theologie van onze dagen de heiliging tot het heil zelf wordt ge- Prof dr. W H. Velema maakt. Het koninkrijk Gods ki (er naar de aard van het hi middel van de verkondiging. I F1., kan politieke actie ook in re: |e™ naire zin nooit het middel zijn door het koninkrijk komt' prof Velema di ome klaT nho Van een verslaggever baai HET KOMT ANDERS UIT ktis De lijst van de nakomeling is g Sem loopt uit op een gedetail lanl beschrijving van wat er gebeu tof Terah en zijn nakomelingen. D e*f loopt de lijst ook vooruit op i "l06 :u] hes in het volgende hoofdstuk zen, want dan gaat het met n twee van Terahs nakomeling osir Abram en Lot. En zo gehaast vooruitlopen dat ons al mee c' wordt dat er een besluit viel Ur weg te trekken naar Kana vallend is vooral de vermeld de onvruchtbaarheid van Sa vrouw van Abram: Saraï nu 'G1 mbe veel wijzer, de gesproken toelichting werkte meer verhelderend. Theodora kis heeft inmiddels een groot oeuvre bij elkaar geschreven, waaronder niet alleen liederen en koren, doch ook kamermuziek en symfonieën. Componeren kan Theodorakis. Een sterk voorbeeld daarvan is de ballade uit 1967, prachtig gezongen door Ma ria Farantouri. Waarom zij zich be diende van een microfoon is mij een raadsel. Uit Axion Esti, door de com ponist de bijbel van de Griekse natie genoemd, hoorde men een aantal lie deren, die vooral het melodische ele ment onderstreepten. Die melodie en de ondersteuning door krachtige en dwingende ritmen, gespeeld op de Griekse folklore-instrumenten (al kan men de elektrische gitaar daar toe ze ker niet rekenen) bepaalden het ka rakter van alle liederen. Duidelijk werd op deze avond, dat men bij de beslotenheid van dit optreden in The odorakis niet meer moest zien dan een geslaagde componist van populai re muziek, die gezien de gepeperde toegangsprijzen wel óver, doch niet vóór het volk zingt. DOOR A. HAGER DEN HAAG In een vrijwel uitver kochte Prins Willem Alexanderzaal presenteerde het residentie-orkest het eerste seizoenorkest, dat de kleurrijk heid van een reisgids bezat. Een Itali aans capriccio, een Spaanse sympho- nie, een Hongaarse mars, een Roe meense rapsodie en een Koreaanse solist. De ingrediënten van een populair concert, een zorgeloze opmaat van een groot aantal concerten, waarvoor een grotere publieke belangstelling be staat dan ooit. Met uitsluitend ingrediënten komt men er niet, alleen door middel van goede recepten en bekwame kookunst kan men een geslaagd diner bereiden. Die recepten waren - met alle respect - de componisten Tsjaikowsky, Lalo, Berlioz, De Falla en Enesco, voor de 'kookunst' stond Willem van Otterloo garant. De violist Yong Uck Kim opende op grootse wijze het seizoen 1969 met het Mendelsohn-concert. De keuze viel dit maal op de Symphony Espagnol van Lalo, een werk dat zich al bijna een eeuw weet te handhaven. Pure romantiek, zuivere lyriek en opperste violistiek in vier delen ver eend. De 25-jarige violist heeft niet de virtuoos uitgehangen, doch op wel haast bescheiden wijze zijn vele talen ten geëtaleerd. Mede dankzij de atten te begeleiding en klankrijke weerga ve, al was er in geest meer sprake van een Koreaanse dan van een Spaanse symphonie. De glansrijkheid in Tsjaikowsky's ca priccio werd getemperd door de blik kerig klinkende bekkens. Berlioz is een van de favoriete componisten van Van Otterloo. De drie delen uit 'La Damnation' vormden het bewijs van die voorkeur, een voortreffelijke uit voering! In al zijn werken is De Falla door en door Spaans, zeker is dat het geval in 'El Amor Brujo'. Raffinement van orkestratie en in alle bonte pracht een kolfje naar Van Otterloo's hand. Een muzikale uitsmijter vol tempera ment en geestdrift: de Roemeense rap sodie van Enesco. Het startschot is gegeven: de verwachtingen voor het komende seizoen zijn hoog gespannen. vaders, het volk Israël en de apostoli sche gemeente zoveel mogelijk bew- waard bleef. Niet te vast De kerk mag volgens Calviju niet te vast wortelen in de aarde en in de geschiedenis. Uiteraard werd dat grondmotief van Calvijn beter begre pen in de vluchtelingen-gemeenten dan in nationale kerken. Het Neder landse protestantisme heeft sterk de invloed ondergaan van Calvijn. Maar ook de invloed van de Franse Huge noten heeft hier v(a de Zuidelijke Nederlanden doorgewerkt, betoogde de inleider. Hij vervolgde: De echte calvinisten distantieerden zich echter duidelijk van politisering en militarisering van de kerk. Dat zuivere calvinisme is altijd een minderheidsgroep in ons land geweest; maar een invloedrijke en gerespecteerde minderheid. Het streed alleen met geestelijke wapens. Belijdenis en tucht bewaarden hen voor wreedheden en gewelddadighe- Het is nu dat zuivere, geestelijke calvinisme, dat op de synode van Embden de oorsprong van de gerefor meerde kerken in de Nederlanden heeft bestempeld. Dat is een zeer kostbare erfenis, waar men echter in de geschiedenis niet trouw aan geble ven is. Was dat wel het geval ge weest, dan zouden de revolutionaire patriotten in de" achttiende eeuw niet zoveel invloed in de kerk hebben gehad. En evenmin zouden dan thans de revolutionaire marxisten zo sterk kunnen infiltreren, voegde ds. Aal- ders hieraan toe. FRANKFORT (DPA) De kwaliteit van het Rijnwater, waaruit ongeveer twintig miljoen mensen tussen het Bodenmeer en Rotterdam hun drin kwater betrekken, is met een zuur stofgehalte van 3,3 tot 3,5 milligram per liter (aan de Duits-Nederlandse grens) naar het oordeel van deskundi gen 'nog net aan de grens tot waar het voor de vissen leefbaar is'. Dit is gebleken bij een vijfdaagse vaart over de Rijn van Bazel naar Rotterdam, die de internationale com missie tot het schoonhouden van de Rijn in de afgelopen week heeft ge maakt. ARNHEM In 1975 zullen de der- tien gemeenten in het gebied van Arnhem kunnen beschikken over een vuilverbrandingsoven die in het ge bied Nieuw-Graaf in Duiven zal wor den gebouwd. De algemene raad vuil verbranding gewest Arnhem heeft de levering van de oven voor een bedrag van 27 miljo.en gulden opgedragen aan de combinatie RDM (behorende tot het Rijn-Schelde-Verolme-concern) en havenbedrijf Vlaardingen-Oost N.V. HONTENISSE De 30-jarige M. van Brakel uit Leerdam ls gisteravond na een ongeval op Rijksweg 60 (Hulst- Kruiningen) overleden. Hij reed met zijn auto achterop een tractor die stond voorgesorteerd. De drie overige inzittenden zijn zwaar gewond'in het ziekenhuis opgenomen. de r G< ROTTERDAM Wanneer wij trouw waren gebleven aan het zui vere, geestelijke calvinisme, dat van vermenging van geloof en poli tiek niet weten wil, dan zouden thans de revolutionaire nïarxisten niet zo sterk in de kerk kunnen infiltreren. Dit zei de hervormde dr. W. Aalders, die lector in het wereld-protestantisme is aan de r.k. universiteit te Nijmegen, op de te Rotterdam gehouden jaarverga- WÊ dering van de vereniging Protestants Nederland, toen hij refereerde vruchtbaar; zij had" g<Ten""k|^ over: Calvijn en het gereformeerde protestantisme. Wij leven in een periode van veel historische gedenkdagen (van bv. de synode van Embden). Bij zulke her denkingen wordt vaak over Calvijn en het calvinisme gesproken op een wij ze, die een verkleurd beeld geeft van de historische werkelijkheid, aldus dr. Aalders. Omdat Calvijn in 1546 gestorven is, is er van een direkte betrekking tussen hem en de Nederlandse opstaind geen sprake. Wel echter was er een nauwe relatie tussen Calvijn en de geloofs strijd der Franse protestanten. Uit de correspondentie tussen hem en vele gelovigen in Frankrijk blijkt, dat die verhouding verstoord dreigde te ra ken door toenemende spanningen. De Hugenoten verbonden hun geloofs strijd steeds nauwer met de politiek. En dat was iets, waar Calvijn zeer afkering van was. De Franse calvinis ten zijn dus zeker geen zuivere verte genwoordigers van Calvijns geest en bedoeling, oordeelde ds. Aalders. Het meest wezenlijke van Calvijn als her vormer is geweest, dat hij de uitgelei de gemeente van vervolgden, uitgewe kenen en verbannenen een belijdenis en kerkorde heeft willen geven, waar in het pelgrimskarakter van de aarts- Dat schijnen wij meteen al moeten weten. Het is alsof de|Jegf ver ons daarmee alle verder afsnijdt. Hoe gaat het verder en Abram? Nu ja, hoe kan het*entl gaan met een man en vrouw kinderen. Ze kunnen het een der meemaken, maar veel is voor de geschiedenis der men< te verwachten. Een tak die d de stam afgeknot is en waarvi nieuwe loot komt. En nu lo] ook maar even vooruit. Dat met die Abram begint. Na del ste 'zondeval' begint God oM)A> maar we moeten goed weten p, begint. Hij begint zelfs raar fker verwachtingen dood zijn. Wi' leven eindigt, waar mensen terecht komen. Zou dat het ons hier stilletjes gezegd woi een overmachtige boodschap: God. Zo is de stijl van zijn Dat kan ons een enorme mt in een tijd waarin zoveel d< te gaan. In deze herfst andere herfsten. Voor mensen zonder kinderen. Waar wij wijs de moed dienen op t(. - komt God tussenbeide. Dat 'ie voor de week die voor ons lig e: in we misschien een beetje aat hebben om op gang te komerhngi er weer aan te gaan staan. H is. 7 anders uit zegt God. Dat hee bijbel: belofte. En deze beloftt schuld, nl. om Hem, die deze ting deed, te geloven. (Genesis 11. (bur. uur Maal 49 idsv Kda> 2a. ArnSpuw. 4 buw. Vrijgemaakt Game|, buiten verband GAMEREN De classis de gereformeerde kerken maakt) heeft uitgesproken, kerk van Gameren in de Betu terdaad het kerkverband heeft ken. De kerk van Gameren, zielen telt en sinds 1969 vac; zich reeds geruime tijd niet de classis vertegenwoordiger predikanten van buiten het band voorgaan. I u :rd/' iho' roenl an Gel n Bo 6 ouw. akge dag ïi nciëti kl eke1 •k II 17 heek llderi j< OSLO (LWI) Bisschop Birkeli, primaat van de Noorwegen, heeft zijn waa neergelegd, daags nadat hij ziekenhuis was opgenomen. (66) was sinds 1968 bisschop en daarmee geestelijk hoofd Noorse lutheranen. Geboren op Madagascar in e lingsgezin. werkte hij daar elf jaar als zendeling. VervolSijiock vulde hij verschillende functii 19-22 Noors zendingsgenootschap zendingsafdeling van de lui reldfederatie. Hij was een stichters van het lutherse rad k'. Lc 'Stem van het evangelie' Abeba. De diocesane raad van Oslo lijst van drie tot vijf kandit De Noorse bisschoppen doen keuze, die zij aan de regering gen. De regering doet dan uil de benoeming, waarbij zij niet gevonden is aan de vt uit de kerk. LI- U-ZZ l ft, fc »um [0 - E zen jun< UTRECHT Het treinverke in ech Amsterdam en Zaandam hee Schok' middag tussen drie uur en stilgelegen, nadat de Zaanda tie een valse bommelding hai gekregen. Blijkens een anoni foontje zou er op de spoorbal Amsterdam en Zaandam moeten liggen. Dc spoorweffll ten zes treinen laten uitvaÜI (A e moo e. in c 39. ech iok' eige serv v. d f Icmmf c.-'L allT

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2