Einde van gevechten in Oeganda in zicht !UW ipanse premier iden in Peking Paus: parlement niet alleen voor 'klanten' @1 w Fedor den Hertog wint Toekomstronde krant Het Kwartet jelaten slot bij Enka In deze krant IES Verzameling van 80.000 gulden 's nachts geroofd Vredesplan van Somalië goed ontvangen tm Scandinaviërs omgekomen bij brand Rhodos <D Te sterke lijm Massale opkomst bij EEG-stemming DAMESBEURS Jongens gedood in gestolen auto bon Zwitsers blijven wapens uitvoeren 1 I I I I maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. WÊM leiiwe leidse Corairamit MAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 60ste jaargang no. 227 vooraanstaande prol christelijke dagbladen „Stantvastich is ghablevan mijn hert in teghenspoatl" elijk dagblad voor leiden en omgeving raat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Uironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Be2zorgmg vanaf 0.8.30 uur [laten stemming en hier en daar ook met tranen jering is zaterdag de bezetting van de Enka- in Breda opgeheven. Toen om tien voor half tien Ikspoort openging vielen de bezetters na vijf da- vrouwen en kinderen in de armen. Bloemen uinier die de Enka-tuinen onderhoudt een doos en een halve liter jenever een geschenk van de ales maakten de feestvreugde compleet. Zoals gekondigd lieten de bezetters de fabriek schoon- en bedrijfsklaar achter. Woordvoerders van de vakbonden spraken na de feestroes over 'een keerpunt in de machtsverhouding tussen werk gevers en werknemers', 'De grote ondernemingen zullen rekening moeten gaan houden met het succes van de Enka-bezettlng', zo wordt opgemerkt. In dit verband wezen de vakbondsvertegenwoordigers op de VMF, indien daar weer ontslagen zouden worden aangekondigd, en op de Etna in Breda. Bij de Etna zouden 400 man op straat ko men te staan als gevolg van de sluiting van de gieterij. PEKING (Reuter, AP) De Japanse premier Kakoeei Ta- Tiveert vandaag in Peking om diplomatieke betrekkingen aan len met de Volksrepubliek China. Hij blijft vijf dagen en zal prekingen voeren met premier Tsjoe En-lai. Binnenland CHU lijdt nederlaag arige Tanakais de eerste Ja- iremier die China bezoekt r in 1949 De commu- de macht kwamen. Met zen minister van buitenlandse lasajosji Ohira en een 50-tal adviseurs. Ook 150 journalis- jezellen hem. Japan en China bestaat offi- g steeds de staat van oorlog, gaat met zijn bezoek bevesti- de oorlog tot het verleden Volgens Japan was de vrede teruggekeerd na het onderte- an een vredesakkoord met de liland Taiwan (Formosa) zete- ïationalistische regering van Jaarme e onderhoudt Ja pan d diplomatieke en andere be- iaka in Peking is, zal hij irden met slagzinnen tegenko- irin tegen herleving van het militarisme wordt gewaar- Een grote leus is met witte op een rode achtergrond ge- Zij domineert een deel van zegd I staat nu de meest behou- ractie sinds de tweede we- log te wachten. CHU-er na het zien van de za terdag vastgestelde kandidaten- ijst. iog den met zon en op de te plaatsen droog weer. Fcgend matige noordelijke Maximumtemperaturen ir 16 graden. irgen zon op: 06.33 zon onder: 18.29 Maan op: 19.28 maan onder: 11.20 i eursvoor het 'n geopend jeven voor Pekings Tien An Man Plein. De slag zin luidt: 'Tegen herleving van het Japanse militarisme door de Verenig de Staten en Japanse reactionairen'. Evenals andere slogans bevond deze leus zich rl op het plein voordat Tanaka enkele maanden geleden Eisa- koe Sato opvolgde als premier van Japan. Opvallend is, dat andere slag zinnen zijn verwijderd, maar dat die over het Japansemilitarisme zijn ge bleven. AMSTERDAM Twee mannen en een vrouw hebben in de nacht van zaterdag op zondag de 61-ja- nge weduwe P. Sijp-Reibenspier in haar woning in de Wijsmuller- straat in Amsterdam-west over vallen en beroofd van een verza meling postzegels, die een waar de heeft van tachtigduizend gul den. Tot de verzameling behoren zeldzame zegels uit Tsjechoslowakije en Honga rije: Mevrouw Sijp, die met haar zoon thuis was, werd omstreeks vier uur wakker, doordat de voordeurbel ging. Ze begaf zich naar de deur en zag door het raampje een man met een PTT-pet. Op haar vraag, waarom de man op dat uur van de nacht belde, antwoordde hij, dat hij een telegram voor haar had. Ze opende de deur en de 'besteller' kwam binnen, terwijl hij mevrouw Sijp met een pistool dreigde en meteen nog een man en een vrouw binnenliet, die zich elk met een kous over het hoofd onher kenbaar hadden gemaakt. 'Waar is de kamer van je zoon' vroeg de man met de PTT'pet. Toen me vrouw Sijp de man die kamer had aan gewezen waar haar zoon in diepe rust lag posteerde de andere man zich voor de deur en gingen de vrouw en de 'besteller' regelrecht naar de kasten in de huiskamer, waar ze de albums met de postzegels uithaalden. Daarna werd de telefoonverbinding onklaar gemaakt. Onder de bedreiging, dat als de poli tie binnen een half uur zou worden gewaarschuwd, mevrouw Sijp en haar zoon, die rustig doorsliep, zouden worden doodgeschoten, verliet het drietal vervolgens de woning. Tot nu toe ontbreekt van de daders nog elk spoor. RITA *Niets aan de hand. Ik heb mijn strandbal te ver opge blazen'. I jij je ook zo licht in 't VATIKAANSTAD (AP) Paus Paulus VI heeft in een toespraak tot parle mentsleden uit 72 landen, die te Rome vergaderen in het kader der inter nationale parlementaire unie, gezegd dat zij moesten zorgen voor de belangen der 'zwijgende minderheden' en waakzaam moesten blijven voor belangen groepen. Parlementsleden, zei bij, moeten werken ten bate van iedereen 'en niet de spreekbuis zijn van klanten'. 'Men moet zich teweer stellen tegen belangengroepen van min of meer wette lijke privébeiangen. De wetgever moet trachten de behoeften van iedereen te bevredigen cn daarbij speciaal optreden voor de minst-bevoorrechte en zwij gende minderheden, zelfs als dit bij de verkiezingen weinig voordeel mocht opleveren', aldus de paus. 'Het is nu, meer dan ook, nodig om een hoge staat na te streven van collec tiviteit en persoonlijke moraliteit', zo vervolgde hij. 'Niemand kan ontkennen dat debatten in parlementen thans al teveel worden verdraaid door allerlei ideologieën, touwtrekkerij, een zich zorgmaken over kwesties van persoonlijk gezag, ideeën en plannen die niet ver reiken en privé- drijfveren tot het een of ander'. KAMPALA, NAIROBI (AP, Reuter, UPI) - De kans op spoedige stopzetting van de strijd in Oeganda is gisteren sterk vergroot. Somalië heeft de Oegandese leider Idi Amin een vredesplan voorgelegd dat goed ontvangen en door president Julius Nyerere van Tanzania is aan vaard. Uit betrouwbare bronnen in Tanzania is vernomen dat het opstan- delingenleger dat tegen de troepen van Amin streed de nederlaag schijnt te hebben geleden. Het merendeel van de verzetsstrijders zou naar Tanzania zijn teruggevlucht. Het leger van Amin is zaterdag versterkt door een Libysche legereenheid, die onmiddel lijk naar het front werd gedirigeerd. Een militaire woordvoerder in Oegan da had zaterdag meegedeeld dat zeer zware gevechten gaande waren tussen Oegandese en Tanzaniaanse troepen in een gebied dat net over de grens met Tanzania ligt. Volgens de woordvoer der was een voormalig Oegandese mi nister krijgsgevangen gemaakt en le den Tanzaniaanse troepen zware ver liezen in de buurt van de grensplaats Moetoekoela. Kort daarop legde presi dent Amin zelf een verklaring af waarin hij gewag maakte van hevige gevechten op Tanzaniaans grondge bied wat een 'defensieve actie was'. De regering van Tanzania noemde de verklaring van Amin echter 'een com plete leugen' en zei dat het in de genoemde grensstreek volkomen rus tig was. en die van Tanzania, gecombineerd met de guerrilla's. Het gevecht wordt nu tussen de guerrileros zelf gele verd', zo verklaarde de Oegandese woordvoerder. Uit betrouwbare bron in Dar es Sa laam in Tanzania is vernomen dat meer dan de helft van de duizend opstandige ballingen, die Oeganda wa ren binnengevallen, weer in Tanzania is teruggekeerd. De ballingen waren uitgeput en zaten zo goed als zonder munitie. De ballingen die nog in Oeganda zijn proberen zich de grens naar Tanzania over te vechten, aldus de zegslieden. Dit zou volgens hen het Soitlcllië einde van de strijd betekenen tenzij Oegandese troepen hen tot over de Tanzaniaanse grens zouden achtervol gen. Vierhonderd volledig bewapende Libysche troepen zijn vrijdag in Oe ganda geland en onmiddellijk naar de Tanzaniaanse grensgebieden gestuurd, zo heeft radio-Kenia gemeld. De Liby sche troepen arriveerden met vijf vliegtuigen onder dekking van de duisternis. De Libysche eenheid was woensdag door Soedan teruggestuurd, nadat was geprobeerd via Soedan naar Oeganda te reizen. De Libysche vlieg tuigen zouden echter toch via Soedan Oeganda hebben bereikt door laagvlie gend de Soedanese radar te ontwij ken. (ADVERTENTIE) Stammenstrijd ..„■it Onderwijsprotest met popu laire leuzen 5 Buitenland Stroom wapens uit Rusland naar Syrië 7 Kerk Prof. Velema contra politie ke theologie 2 Kunst Philippijnse dansgroep brengt gratie en kleur 2 Bockcnetalagc 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Dag maandag6 Lezers schrijden6 Gisteren heeft een Oegandese woord voerder gemeld dat een deel van de 'invasiemacht' is overgelopen naar de Oegandese regeringstroepen en nu meevechten tegen de 'invallers'. Dit was volgens de woordvoerder het ge volg van geschillen tussen leden van do verschillende stammen, waaruit hel invasielegertje bestond. Leden van de Langi-stam, waartoe ook de in Tanzania verblijvende voormalige pre sident van Oeganda Milton Oboto be hoort, zouden hun strijdmakkers van de Bagisoe. en de Acholi-stam hebben gezegd dat zij na de overwinning geen sleutelposities in de nieuwe regering zouden krijgen. Daarop zouden met name de Acholi's, die de zwaarste verliezen hadden moeten incasseren woedend zijn overgelopen naar de troepen van Amin. 'Het gevecht wordt niet langer gele verd tussen Oegandese strijdkrachten ATHENE DPA, Reuter) Bij een felle brand die zaterdag in een restau rant op het eiland Rhodos heeft ge woed, zijn 31 mensen omgekomen. Naar men aanneemt zijn het 29 Scan dinavische toeristen en 2 Grieken; 16 Scandinavische toeristen zijn met ver wondingen in een ziekenhuis opgeno men. Vier van hen zijn er erg aantoe. Volgens ooggetuigen is de brand door kortsluiting ontstaan. Door de harde wind greep het vuur snel om zich heen. Ongeveer 150 gasten die zich op de benedenverdieping bevonden, kon den bijtijds uit het brandende gebouw vluchten. Maar de circa 80 mensen die op de eerste verdieping dineerden, werd de weg versperd door een muur van vlammen. Er ontstond paniek waardoor het reddingswerk be moeilijkt werd Vakbeurs Elektronica 25 t/m 29 september Geopend: dagelijks 10-17 uur; dinsdag 26 september ook van 19-22 uur. Toegang f4.- RAI Amsterdam Somalië heeft zaterdag een bemidde lingspoging gedaan door Tanzania en Oeganda een vredesplan van vijf pun ten voor te leggen. De inhoud van het plan is niet bekendgemaakt. Tanzania heeft het plan aanvaard. President Amin van Oeganda heeft de voorstel len gisteren 'zeer goed' genoemd. Amin dreigde echter dat als de Tanza niaanse troepen zich niet uit het grensgebied terugtrekken zijn leger het hun 'zeer lastig' zou maken. Amin eiste voorts dat Tanzania de voormali ge Oegandese president Obotp het land uitzet. Obote werd vorig jaar door Amin via een staatsgreep ten val gebracht. Obote vluchtte daarop naar Tanzania. President Kenneth Kaoenda van Zam bia is gisteren in Dar es Salaan aangekomen voor urgente besprekin gen met president Nyerere van Tanza nia. Het bezoek wordt beschouwd als een teken van onderlinge solidariteit. De twee leiders zouden onder meer beraadslagen over de komst van 400 Libysche militairen naar Oeganda. De Egyptische president Sadat heeft besloten zich bij andere Afrikaanse leiders aan te sluiten bij pogingen te voorkomen dat de situatie aan de grens tussen Oeganda en Tanzania zich verslechtert Sadat heeft besloten een gezant naar Tanzania te sturen 'om een gewapend conflict tussen twee broederlanden' te helpen verhin deren, zo heeft het Egyptische dag blad Al Achram bericht. Tanzania had eerder om Egyptische bemiddeling ge vraagd. Egypte zou ernstig bezorgd zijn over deze kwestie nu Libye dat binnen een jaar met Egypte zal sa mensmelten de kant van Amin heeft gekozen en tegen de wens van Soedan via het Soedanese luchtruim troepen naar Oeganda heeft gezonden. Een conflict tussen Libye en Soedan of Libye en de Afrikaanse landen zou ernstige gevolgen kunnen hebben voor de Arabische wereld, zo wordt in Cairo gevreesd. Aziaten Engeland heeft zaterdag een speciale gezant naar Kampala gestuurd om de situatie daar te bekijken. Engeland heeft Oeganda laten weten dat het onmogelijk zal zijn te voldoen aan de eis op de kortst mogelijke termijn 6800 Aziaten uit Oeganda weg te ha len, zoals Amin heeft bevolen. In Londen is gisteren de tweede la ding uitgewezen Aziaten aangekomen. Door de aangekomenen werd opnieuw melding gemaakt van slaan, beledigin gen en aanrandingen door Oegandese militairen. AMSTERDAM Aan zijn lange reeks opzienbarende overwinningen heeft Fedor den Hertog gisteren weer een schakel toegevoegd. Den Hertog won de Tour de l'Avenir, dank zij een voor treffelijke tijdrit, de afsluiting van de ronde. Aan het begin van de tijdrit stond Den Hertog nog derde, op bijna twee minuten van leider Bourreau (Fr.). Tijdens de 33 slotkilometers toonde de Ermeloër echter zoveel kracht, dat niemand van de concur renten hem ook maar kon benaderen. Voor Nederland was het weekeinde overigens slecht begonnen, want Frits Schür raakte zaterdag zijn leiderstrui kwijt, toen hij in een zware bergetappe op meer dan twintig minuten werd gereden. Den Hertog zette een dag la ter de zaken weer helemaal recht. Nederland won in de Toekomstronde ook het ploegenklassement, Cees Priem eindigde in de groene trui en Ben Koken won de sprintersprijs. In de eredivisie voetbal, veranderde er aan kop weinig. De voorsprong van Feyenoord op Ajax slonk echter wel. omdat de Rotterdammers tegen FC Twente niet verder kwamen dan 00. Ajax won in een vervelende wedstrijd met 30 van FC Groningen. Bij Ajax speelde Jan Mulder een helft mee. Daarin toonde hij wel zijn kwaliteiten, maar conditioneel ligt hij toch ver achter bij zijn medespelers. Jan de Vries liep de wereldtitel in de 50 cc-klasse mis, toen hij in Barcelona een nederlaag leed in de slotrace te gen de Spanjaard Angel Nieto. Beide rijders hebben in de eind stand evenveel punten, maar Nieto was een keer meer tweede geworden dan De Vries. LONDEN (AFP) Het Britse ministerie van binnenlandse za ken heeft een onderzoek geo pend inzake een speciaal soort lijm voor modelbouw, die dege nen die er mee omgaan voor onaangename verrassingen kan plaatsen. Zo hebben al verschei dene mensen zich onder behan deling van een chirurg moeten stellen, nadat hun vingers aan elkaar geplakt waren. Het gaat om een lijmsoort, die een Ierse firma onder de naam 'Mopok' op de markt brengt. OSLO (AFP. DPA. Reuter) In Noorwegen zijn de kiezers in 200 van de 444 gemeenten massaal naar de stembus gegaan om hun oordeel te geven over de vraag of Noorwegen moet toetreden tot de EEG. Volgens de eerste berichten bereikte de op komst een record en zou deze bij een voortzetting van deze tendens oen per centage van 90 kunnen bereiken. Van daag zal de meerderheid van de kie zers zijn stem uitbrengen. Over de uitslag van het referendum is nog niets te zeggen. Volgens waarnemers is een grote opkomst in het voordeel van EEG-voorstanders. Zaterdagavond hebben tegenstanders van toetreding in Oslo een massale fakkeloptocht gehouden. Er deden zich geen incidenten voor. Het plan van de anti-EEG-organisaties op alle bergtoppen vuren te ontsteken, als teken dat 'de vijand in het land is', mislukte in het grootste deel van Noorwegen door het slechte weer. (ADVERTENTIE! en vanmiddag naar de DOORN De 18-jarige A. J. P. uit Amerongen en de 17-jarige G. J. P. uit Doorn zijn in de nacht van zater dag op zondag in Leersum veronge lukt, toen de auto, waarin zij zaten, frontaal tegen een boom botste. Beide jongens waren op slag dood. De auto. zo bleek later, had het tweetal in Leersum gestolen. Aanvankelijk tastte de rijkspolitie in het duister aangaande de identiteit van de slachtoffers, maar via bezoe kers van een instuifavond in Leer sum, waar het tweetal eerder op die avond ook was geweest, wist de poli tie achter hun namen te komen. Ver moed wordt, dat het hier om een geval van joy-riding ging. noteer als nieuwe abonnee GENÈVE (DPA, AFP) De poging van een aantal Zwitserse groeperin gen, bij referendum een verbod op de uitvoer van wapens te verkrijgen, is mislukt. De voorstanders van wapen export wonnen gisteren met een klei ne meerderheid. Vror een uitvoerig verslag op pagina 7. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw leven sbeschou wing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: - maand kwartaal Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1