dichtbij Positie van de Friese taai nog erg hachelijk tar de volte "duktie STER-'verpakking' cleugt niet Verschraling alleen tegen te gaan door actieve taalpolitiek op de plaat - pop op de plaat-pop op dep Vooral: pet met een rietje afblijven trouw Beernink: grote groep in CHU wil andere lijst pijnloos beroemd BINNENLAND CuMJIL-N IAAB T5/K7 bmiiiontaar I* wu onaardig zijn, en ook niet - aaal juist, te beweren, dat de laamste verdienste van de giste- rerschenen 'Nota Noorden des ligt in de algemene beschou- to die de ministers Langman en t erin ten beste geven. Toch !Den deze beschouwingen speci- iandacht, in zoverre ze het ien waarschuwen voor de min- ttttige gevolgen van het streven it landsdeel op te stoten naar Nederlands welvaartspeil. Wil reven kans van slagen hebben, al het noorden voller moeten menen de ministers, die de coord i ge bevolkingsdichtheid ua Joende achten voor het berei- van een 'westelijk' inkomensni- Dat kan geen lokkend vooruit en voor wie de overlast kent, volte van de randstad haar ers bezorgt Maar de gedachte, noorderlingen, om te kunnen wonen in een land waar het goed is, voor onbepaalde tijd rine moeten blijven eten, zal rermoedelijk nog sterker af ten. Consumenten van de <j »tten van het westen behoren uit aar geen verwijt van te maken, lati uogen ze hopen, dat de noorder- profiterend van de fouten van sten, met meer succes welvaart welzijn zullen weten af te we- hun westelijke landgenoten. ncrete voornemens die de nota .iwt, wekken overigens niet de dat dit vraagstuk voor het in uitzonderlijk urgent is. Stel- raai fat het stuk een aantal waarde- tten plannen en ideecn. Genoemd ^evfji worden voornemens tot ver- g van de infrastructuur, de ning van de noodzaak van wangrijk bouwprogramma, en klachte dat het onderwijsappa- (tbreiding verdient. In het alge zijn de opstellers echter weinig telzaam over de precieze uit- van deze plannen en ideeën, iet tempo waarin ze kunnen verwezenlijkt en over de fi- ng ervan. Maar dat was bij dige toestand van 's lands fi- ook nauwelijks anders te hten, al moet gezegd worden, bedrag van 40 miljoen dat de volgend jaar extra uitgetrok- zien voor het noorden, wel magere indruk maakt. rattend kan worden geconclu- dat de nota noorden des lands betekenis heeft als voorloop- het integrale structuurplan volgende regering zal moeten Als zoveelste discussiestuk in problematiek biedt de nota rderlingen weinig nieuws. Ze haar waarde voornamelijk nu gewekte verwachting, dat wat vage lijnen die zich erin cn, straks in het structuurplan a enigszins kapitaalkrachtige itevig zullen worden doorge- Show 10.0J Nws. 13.03 NWS. Top en ïaal. s wei Nw». gsene ige ^oopfi fabinet-Biesheuvel heeft de Kamer verrast met een rijtje t minder dan veertien wetsont- die in de resterende periode ist*wo< verkiezingen van 29 november 22!55' {n moeten worden afgedaan, tod. zij uitgaven en inkomsten re- die in het dekkingsplan 1973 nnen worden gemist. De mees deze wetsontwerpen moeten og worden ingediend. Er zijn s!'i2°i |e k'i waarvan het geen ramp wanneer de Kamer ze maar rgeten en dat zal de Kamer er zijn er andere die diep •ierT 1 n: de bevriezing van de kin- zeerbe 'ag bijvoorbeeld, en de selec- 2°03^ ivesteringsheffing, een maatre- -1 de Kamer in normale omstan- tn niet zonder een hoorzitting •en gehouden zou afdoen. tke{»i ^amer ingezien dat de .j i9,i ne beschouwingen over de be- 1973 en de behandeling van iingsplan niet in een en de- week kunnen geschieden gaan dus de twee middelste in oktober heen blijven er ovember, de datum waarop de uiteengaat, negen vergaderda- tr voor de reeks onderwerpen t kabinet er nog door wil 1. De indiening van het laatste bverp in die serie kan 31 twee dagen voordat de oude leden elkaar gedag zeggen, verwacht. naai. 56 B Szeni. 9.59 10 DU .15 V.' Jour we Rep. Dan. isdaatf sgen van het kabinet vormen [indrukwekkendste periode uit Vijf wetsontwerpen uit van veertien liggen op het |van staatssecretaris Rietkerk sociale verzekeringen onder ïr heeft gehad. Wij zouden uitgelegd willen zien waar nodig is dat zijn produktie [de laatste twee maanden van 'tsperiode loskomt. In het verleden kwam er soms plotseling grote belangstelling voor de Friese taalkwestie. Zoals in 1952, toen Fedde Schurer terechtstond wegens belediging (in een artikel) van een officier van justitie die geweigerd had een verklaring in het Fries af te leggen. Op de foto het publiek buiten de rechtszaal. Met zijn kritiek op de STER-leeuw, icaarvan ook op deze plaats gewag is gemaakt, zou de reclameman Herman Coenen wel eens heel wat kunnen loswoelen. De directeur van de STER, drs. C. J. Smeekes, die over die leeuw op 6 oktober met Coenen in de clinch zal gaan, heejt al gezegd dat bij de discussie ongetwijfeld ook andere za ken met betrekking tot de STER- uitzendingen overhoop zullen worden gehaald. In het deze week verschenen nummer van Revue der reclame levert Toon Broeksma al een bijdrage aan de meningsvorming. Hij rept nauwelijks over de leeuw, maar pakt de hele presentatie van de STER-blokken aan. Van die presentatie deugt niets, vindt hij. Om bij het begin te beginnen: naar zijn mening lijkt de zogenaamde intro al nergens naar. Onvervaard schrijft hij in het reclamevakblad dat 'de STER wel de slechtste intro heeft van alle Nederlandse tv-programma's'. Elke keer als de STER in beeld komt, lijkt het alsof er iets geweldigs staat te gebeuren, maar wat dan volgt, zijn slechts 'ditjes en datjes'een vloer reiniger, een praatje bij de waslijn, een potje kersenjam, een spuitbus voor meer glans, een scheutje koffie melk'. Een luchtiger en passender an noncering van het STER-nieuws is ook nodig, vindt Broeksma, 'omdat het STER-systeem pal om het vaak 'zware' nieuws zit gekluisterd'. Broeksma suggereert, bij wijze van door Rimmer Mulder DEN HAAG Bij de grote parlementaire bedrijvigheid van deze nazomer zal liet de meesten wel ontgaan zijn, maar de Tweede Ka mer moet binnenkort gaan praten over de Friese taalpolitiek van de overheid. tien procent van de Friezen kan Fries schrijven en ongeveer de helft daiarvan doet diait ook wel eens. De Fries krijgt bijna al het nieuws in het Nederlands voorgeschoteld. Op school en in de kerk hoort hij vrijwel uitsluitend Nederlands. Deze aanhou dende stroom Nederlands, die hij opneemt, heeft haar invloed op zijn Friese spreektaal niet gemist. Daarin worden steeds meer Nederlandse woorden opgenomen, terwijl typische Friese gezegden er uit verdwijnen. Actieve politiek Wil men het Fries van deze dodelijke verschraling redden, dan kan men niet volstaan met een 'erkenning' zon der meer. Dan zal er een actieve taalpolitiek moeten worden gevoerd, die er vooral op gericht is het Fries als schrijftaal te redden. Het provinciaal bestuur heeft zich vol mondig uitgesproken voor een derge lijk beleid, de rijksoverheid met zeer veel reserve. De provincie wendde zich in 1965 tot de regering met het verzoek iets te doen voor het Fries. In 1969 stelde de regering een com missie in, die de provinciale wensen op dit gebied ging bestuderen. De commissie kwam de provincie een heel eind tegemoet. Ze stelde vast, dat er in Friesland een tweetalige cultuur bestaat, die extra kosten en inspan ningen van de provinciale overheid vraagt. De provincie heeft daarom recht op steun van de regering, zo oordeelde de commissie. Ze sprak zich uit voor een specifiek gericht Fries beleid. De regering ging hiermee wel akkoord en liet in 1970 weten, dat haar beleid er op gericht zou zijn 'de eigenheid van de Friese taal en taalcultuur te waarborgen'. Op de begroting van 1971 werd een aparte post van 100.000 gulden voor Is de Friese taal iets, waarmee de overheid ziöh bezig moet houden? Wel, volgens een zeer uitgebreid on derzoek van enkele jaren geleden, ge bruikt ruim zeventig procent van de bevolking van Friesland het Fries dagelijks als voertaal. Dat komt neer op ruim 350.000 mensen. Verreweg de meesten van hen spreken ook zeer behoorlijk en vlot Nederlands, maar onder elkaar gebruiken ze toch liever Fries. De overheid trekt daaruit de conclusie, dat die taal kennelijk iets betekent voor die mensen en dat je daar rekening mee moet houden. Dit overheidsstandpunt is overigens wel, iets van de laatste jaren. Eu- wenlang is het feit, dat een vrij grote groep Nederlanders zich bij voorkeur bediende van een andere taal dan het Nederlands, eigenlijk volstrekt ge negeerd, door de nationale overheid, maar ook door de provinciale en ker kelijke autoriteiten. Tot, 1500 is er nog sprake van het Fries als rechtstaal, daarna is het steeds verder teruggedrongen. Het Nederlands werd de verkeerstaal, het Fries werd de spreektaal van de plattelanders. Pas in de negentiende eeuw kwam er weer wat belangstelling voor deze taal. Ruim honderd jaar geleden ont stond er een beweging met als doel het Friese volk wat taalbewust te maken en pas na 1900 kwam daar wat schot in. Sindsdien is de erkenning van het Fries stukje bij beetje vero verd. Er kwamen instituten organisa ties, die er zich intensief mee bezig houden en het Fries kreeg een be scheiden plaats in het onderwijs en de rechtszaal. Toch is de positie van het Fries nog uiterst hachelijk. Nog steeds is het Nederlands de officiële verkeerstaal in Friesland, daarin is niet zo gek veel veranderd sinds het ontstaan van de Friese beweging. Maar iets meer dan de Friese cultuur opgenomen. In 1972 werd het bedrag verhoogd tot 125.000 gulden. Verder ontvangen verscheide ne culturele instellingen in Friesland een rijkssubsidie. Sommige krijgen echter niets of be duidend minder dan vergelijkbare in stellingen elders. Voorbeeld: de pro vincie vindt dat het Fries letterkun dig museum vergelijkbaar is met het Nederlands letterkundig museum en daarom flinke steun van het rijk verdient. Ook de Fryske Akademy, zou als wetenschappelijk instituut, meer moeten krijgen dan ze nu ont vangt. Meer tot de verbeelding spreekt de wens om het Fries als verplicht vak in te voeren bij het onderwijs in Friesland. Ruim vijftien jaar geleden was invoering van het Fries bij het onderwijs onderwerp van heftige pole mieken. In 1955 stelde minister Cals dit vak facultatief. Nu telt Friesland veel tweetalige basisscholen. Op deze scholen wordt tot het vierde jaar vrijwel al het onderwijs in het Fries gegeven. De bedoeling hiervan is vooral de kloof tussen school en huis zo klein mogelijk te maken. Invoering van tweetalige scholen in de echte Friestalige gebieden is vooral een stuk onderwijsvernieuwing geweest. Ruim driekwart van de basisscholen bleef eentalig. Op deze scholen en bij het voortgezette onderwijs wordt nog steeds heel weinig aan het Fries gedaan. Daarin moet verandering ko men wil het Fries nog een kans hebben zich te handhaven als schrijftaal. Dat wordt zowel door de provinciale als de rijksoverheid er kend. Alleen: die laatste is erg voor zichtig met verplichtstelling, tot er gernis van de mensen van de Friese beweging. Die roepen, dat de overheid moet voorkomen, dat 'de Friezen anal fabeet blijven in eigen taal'. De werkelijkheid is, dat de meeste Friezen niet zo erg lijden onder dat analfabetisme. Ze vinden het wel best zo en lopen niet warm voor de Friese beweging. Tegen invoering van Fries als verplicht vak bestaat een vrij door willem-jan-martin Een rustig weekje deze keer. Natuur lijk, er is door de onderscheiden pla tenmaatschappijen weer meer dan vol doende muziek aan het marktmecha nisme prijsgegeven (die gasten weten nu eenmaal niet van ophouden, door gaan lijkt de allesbeheersende gedach te. Dat wel Maar de kwaliteit, het kali ber van het gros van het gebodene is ditmaal van een dergelijk bescheiden gehalte, dat niemand erom van zijn stoel hoeft te vallen. Eén uitzonde ring, en die dient dan gemaakt ten gerieve van THE DOOBIE BRO THERS, een gezelschap dat dit jaar als een van de eerste op de nominatie staat om naar de ere-divisie te promo veren. Rijp voor de sub-top, dit vijftal dat niet de elpee TOULOUSE STREET (Warner Bros BS 2634) voor de twee de keer in haar kortstondig bestaan een uiterst smakelijke mixtuur presen teert van swingende soft-rock (verzin eens een betere term) en subtiele akoestiek. Verantwoordelijk daarvoor zijn ook nu met name de gitaristen/- komponisten Patrick Simmons en Tom Johnston. Zij vooral bepalen het ge luid van het kwintet door hun type rend vlechtwerk van elektrische en akoestische gitaren, glashelder alle maal, en bovendien nog eens via een ferme inbreng in de soepele, vaak driestemmige vokalen (nummer drie is bassist Tiran Porter, die samen met Michael Hossack de vakature, ont staan door het vertrek van gitarist Dave Shogrun, kwam opheffen; Hos sack is drummer, evenals John Hart man, hoe dat nou precies moet met twee drummers weet ik ook niet). Het resultaat klinkt steeds zeer losjes en een en ander werkt, vooral na tuurlijk in de wat meer geëlektrifi ceerde stukken, uiterst aanstekelijk. Wel is er tussen de beide plaatkanten een compositorische zijde een licht kwaliteitsverschil merkbaar. Kant twee nummersgewijs doorgenomen le vert twee perfect uitgevoerde maar nergens schokkende versies van 'vreemd' (niet eigen) materiaal (Sonny Boy Williamson's Don't Start To Me Talkin' en het van de Byrds bekende Jesus Is Just Alright), een niet zo heel gevarieerd White Sun, en twee doeltreffende, maar niet echt sprankelende dingen uit de blues-sek- tor: (Disciple, Snake Man). Juist die tweede kant zorgt voor de sub-top- klassering. Kant één, vertaald in va derlandse voetbalverhoudingen, zou de heer Kovacs terug naar Roemenië kunnen jagen. Goed, en dan nu de dit keer wel heel uitgebreide afdeling Pet Met Een Rietje. BOBBY WHITLOCK (CBS S 65109), die we vorige keer nog heel trots voor het voetlicht brachten als een van de roemruchte Dominos, opent de rij. Was het in The Domi no's Eric Clapton die de boel bepaal de, hier doet Whitlock het zelf en dat verschil in taktisch (lees: composito risch) concept is goed, om niet te zeggen, pijnlijk merkbaar. Want gaat het vaak om dezelfde opstelling (be halve Whitlock zelf zijn ook Eric Clapton, Carl Radle en Jim Gordon aanwezig), het 'over-all' resultaat is verre van identiek een hoeveel heid krachteloze, saaie muziek, die (het verplichte country-uitstapje daar gelaten) veel weg heeft, teveel, van het gratuite doordrenzende gospelge- doe van de destijds zo hechte familie Bramlett. Alleen in het openingsnum mer Where There's A Will weet Whitlock voldoende fut op te bren gen. Three Dog Night Een groep als THREE DOG NIGHT hoeft van mij ook niet. Toegegeven, ik heb wel even plezier gehad met de hoes van hun nieuwste, SEVEN SE PARATE FOOLS (Probe 1 C062- 93322), waarin behalve de plaat zelf zeven fraai uitgevoerde speelkaarten zijn meeverpakt. Maar de muziek, niks hoor Het is allemaal zo weinigzeg gend, zo veel mooierigheid op niets af. De grootste klappen moeten komen van opgeklopte cover-versies (Black And White, Old Kentucky Home) cn 'doodgeperfectioneerde' confectie. In Amerika blijkt dit evenwel elke keer weer goed voor torenhoge verkoopno teringen. Zou deze muziek dan toch iets hebben De nieuwe formatie BOONES FARM (CBS S -65071) wordt 'geproduced' door ex-Buffalo Springfield en ex- Poco Jim Messina. Dat is zeer goed te horen aan het gebruik van achter- grondvokalen op deze plaat, zo zelfs dat je nu en dan de indruk krijgt rechtstreeks met een van die ouwe groepen van Messina verbonden te zijn. Maar na het vokale werk houdt verder elke gelijkenis op. Instrumen taal is het allemaal weinig verras send, evenals de komposities op zich. Het kabbelt allemaal wel door, je hebt eigenlijk nergens erg in en voor je het weet is het afglopen. Looking Glass Wat betreft LOOKING GLASS (Epic EPC 65041), ook al nieuwe eend in de bijt, is dat eigenlijk net zo. Een van vele gezelschapjes, die best wel een nummertje kunnen schrijven, maar ten enen male de persoonlijkheid .mis sen om zich boven die veelheid uit te kunnen werken. Als die gasten graag muziek willen maken, best. Maar denk dan niet dat het meteen maar zeer nodig is, dat iedereen daar via band en plaat van mee geniet. Overigens wordt het ook wel eens tijd, dat de platenfirma's zelf een beetje selectie ver worden. Ik dacht dat we de dagen achter de rug hadden, dat iedereen die een gitaar kon vasthouden met een noodgang de studio in geloodst moest worden. Tot besluit THE RASPBERRIES (Ca pitol 5C 062-81 140). Ik wil daar niet veel meer over zeggen, anders wordt het helemaal zo'n mopperig gedoe. Het is al mooi genoeg geweest zo. Laat ik dan ook mogen volstaan met de opmerking dat de liefhebbers van een tranenvloed van het soort waar voor onze bloedeigen Cats zich ook nogal eens garant willen stellen, zich bij deze muziek zeer zeker op hun gemak zullen voelen. Tot kijk. verbetering 'een beeldmontage, bij voorbeeld in de stijl van neoiirecla- més op Times Square met rondwente lende lichten, waarin het woord 're clame' een aan- en uitfloepende rol kan spelen'. Daarmee wordt dan tege lijk duidelijk dat het om reclame gaat. wal nu uit de aankondiging niet blijkt. Broeksma vraagt zich ook af waarom er van de spots zo'n allegaartje wordt gemaakt. Voor kritische kijkers, schrijft hij, is dat 'knap vervelend'. Net als in een warenhuis zouden de aangeprezen artikelen gerubriceerd moeten worden. Broeksma denkt daar bij aan 'een bijpassende signalering, een vóór-teken per produktgroep'. In een warenhuis 'smijten ze ook niet alles door elkaar. Daar vind je de weg, omdat de afdelingen zijn aange geven. Hier parfums, daar grammo foonplaten. Door deze rubricering kan de kijker meer een ervaring lcrijgen van 'vrij winkelen op televisie'. De onverhoedse overval neemt af. De slechte 'verpakking' van de STER- uitzendingen, meent Broeksma ten slotte, is mede oorzaak van veel kri tiek op de tv-reclame. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat zijn suggesties zullen worden overgenomen. STER-directeur Smee kes, aan wie Broeksma ze heeft voor gelegd, heeft ze na bestudering terzij de gelegd. Bij de verdediging van 'zijn' STER-leeuu\ op 6 oktober, zal hij zeggen waarom. grote weerstand onder de bevolking van dat gewest Van die nationalisti sche dwepers, waarvoor men de meeste voorstanders houdt, moet men niet zoveel hebben. Velen vrezen, dat al teveel gepraat over de eigen Friese taal en cultuur, de provincie in een isolement zal brengen. De 'taalkwestie' is voor de meeste Friezen wel opgelost. Het was vooral een sociale kwestie. Het Fries was de taal van het gewone volk. De 'grote heren' spraken Nederlands en deden minachtend over het boerentaaltje. Dat was grievend. Maar die situatie bestaat nu niet meer. Deze ontwikkeling blijkt onder meer uit het lot van het Fries in de rechtspraak. Daarover woedde precies twintig jaar geleden een enorme rel. Sinds 1956 mag men de eed of belofte ook in het Fries afleggen en zich voor de rechter vrijelijk van het Fries bedienen. De Raad van de Friese beweging wil ook het gebruik van het Fries in het schriftelijk rechtsverkeer mogelijk maken. Een commissie onder leiding van mr. J. J. Woltman, vice-president van het Leeuwarder gerechtshof, heeft daarover een advies uitgebracht. De commissiè (vier rechters, een ad vocaat, een notaris en een deurwaar der. allen werkzaam in Friesland) zegt dat er weinig Fries wordt gespro ken in de rechtszalen, terwijl 'de indruk bestaat dat men zijn rechten op dit punt wel kent'. Notariële acten worden zelden in het Fries opgesteld en als het wel gebeurt, meestal op initiatief van de notaris. De conclusie van de commissie is dat het geen zin heeft de mogelijkheden voor het ge bruik van het Fries in het recht uit te breiden. Het is te hopen, dat de regering en de Tweede Kamer zich bij het uitstip pelen van de aangekondigde taalpoli tiek niet door de Raad van de Friese beweging laten verleiden tot discus sies over de vraag of er meer Fries in het recht kan en moet. De Leeuwar der G. van der Zwaag zei het op de hoorzitting van de bijzondere Tweede- Kamercommissie voor de Friese taalpolitiek heel aardig: 'De taal, die door een bepaalde groepering wordt gebruikt, duidt op een eigen bele vingswereld. Dat is ook in Friesland het geval'. Achter de vraag of ten aanzien van het Fries en de Friese cultuur een actieve politiek moet worden gevoerd, steekt een an dere vraag, namelijk of de friestaligen de eigen belevingswereld is gegund, ook voor de toekomst'. Als de Tweede Kamer er nu maar van doordrongen is, dat de belevingswe reld van de friestaligen niet identiek is aan die van de vanouds wat elitaire Friese beweging. 'Dat is mijn lijk en daar blijf jij van af'. Met deze woorden plus een ge trokken revolver had de Braziliaanse begrafenisondernemer Paulo Bairros een collega-kraai bedreigt, waarvoor de politie hen ter klamerimg een poosje in een koele cel zette. De onsmakelijke geschiedenis speelde zich af in de Braziliaanse stad Porto Allegre, waar Bairros juist de op dracht van een rouwende familie had gekregen een gestorven verwant te begraven. Nauwelijks had hij zijn hie len gelicht om een passende bist voor de dode te halen, of een collega begon de familie om te praten in de hoop zelf de klandizie te krijgen. Toen Bairros ter ore kwam, hoe listig men hen zijn klant trachtte af te snoepen, stormde hij met getrokken revolver de rouwkamer binnen, waar hij zijn collega van 'lijkenroof be tichtte. Zijn Parijse bazin kreeg deze week in de buurt van Bordeaux een auto- ongeluk. Zij overleed er aan, mar de hond die naast het vrouwtje zat, schrok alleen maar hevig en rende van de weeromstuit het bos langs de autoweg dn. Een dag later werd het dier teruggevonden. Gedreven door instinct en trouw tot in de dood, had het precies de plek van het ongeluk weer opgezocht, waar het was gaan liggen. De hond was dood. DEN HAAG Oud-fractievoor zitter en oud-minister Beemink heeft zich gisteren in een AVRO- radiouitzending scherp gekeerd tegen uitspraken van de C.H.- lijsttrekker Tilanus. Til anus had een dag eerder gezegd dat het 'slechts een heel kleine groep in de CHU is die niet tevreden is over wat de Unieraad besloten heeft en dat die heel kleine groep heel veel publiciteit krijgt'. Mr. Beernink meende dat 'een heel groot deel' van de Unie bijzonder veel bezwaar heeft tegen de advies- kandifdatenlijst en tegen de 'linkse boers dlie het bestuur en helaas ook de heer Tilanus willen'. Waarom moeten zittende kamerleden wijken voor linkse kandidaten als me vrouw De Ruiter en de heer Huysen. Mr. Beernink meende al dat tal van kiesverenigingen het advies niet zul len volgen en gebruik zullen maken van hun recht om kamerleden als De Boo, Van der Mei, Tolman, en Wisse- link een veel hogere plaats te geven. 'De heer Tilanus moet maar eens denken aan 1946, toen werd voorspeld dat zijn vader maar een heel kleine groep achter zich had, die slechts goed was voor een kamerzetel. Het werden toen acht kamerzetels.' Zater dag zullen de groepsraden van de CHU de definitieve kandidatenlijst vaststellen. Blijvertje Na een week bedelen in en rondom het Groningse Klooster buren is een zwervende maraboe in de ooievaarsvijver terecht gekomen van het Noorderdierenpark in Em- men, dat zich over de vagebond ont fermd heeft. Niemand vreet nog waar de maraboe vandaan is gekomen, wel dat hij een uitgesproken voorkeur had voor een bejaardentehuis, waar hij veel vilees en vis kreeg Damespo- litiek Met het oog op de snel naderende verkiezingen storten de grote politieke partijen zich in hun beste pak zelfs op de 98e Damesbeurs, dike vandaag in de Haagse Houtrust- hallen operugaat Tot de sluiting op 3 oktober zullen (behalve 's zondags) de kopstukken van ARP, CHU, D'66, DMP, DS'70, KVP, PvdA. PSP en WD elke middag en avond in hun informatiestand te bezichtigen (en eventueel te spreken) zijn Harmo nie Ter opluistering van de Spaan se Mariafeesten mag de Koninklijke Harmonie uit Deume op uitnodiging van het stadsbestuur van Barcelona op allerlei openluchtconcerten in gro te Spaanse steden mee komen spelen. Vandaag beginnen ze en de 26e zijn ze alweer terug op eigen Brabantse bodem Opinievorming De exposi tie 'Cuba onder Castro', die maandag in het gebouw ran de Moderne Jeugd raad in de Amsterdamse Minihassa- straat opengesteld wordt, is het begin van een 'opinievormend project over ontwikkelingssamenwerking', dat deze jeugdraad met steun van de nationale commissie ontwikkelingsstrategie uit voert. De heer J. van der Gaag opent de tentoonstelling, omdat hij Neder lands ambassadeur in Cuba geweest is en er dus, naar men mag aannemen, al iets van afweet. Dit is de Amsterdammer J. A. W. P. van Bergen, die er geen gewoonte van maakt zich met oorbellen op te sie ren, maar hier alleen zijn eigen uit vinding showt. Jaren en jaren geleden al vond hij dat gewone oorbellen met zo'n veersysteempje zó ruw tegen het oor knellen, dat ze de draagster meer pijn dan plezier verschaffen. Sinds dien heeft hij veel nagedacht en geëx perimenteerd. Nu heeft hij, zegt hij, een 'pijnloze oorclip' uitgevonden, waarmee hij zelf een dagje de stad in is gegaan. Na een paar uur, vertelt hij, was hij zelf helemaal vergeten dat hij ze droeg. Zijn 'microclip' is intus sen door een Middelburgse fabriek in produktie genomen. Johannes Matthijs Gijssen, sinds zijn benoeming in januari tot geestelijk opperhoofd ran het bisdom Roermond wijd en zijd bekend en hier en daar bemind van pers, radio en televisie, maakt een mooie kans tot pijproker van het jaar uitgeroepen te worden. Met prins Bernhard, Kees Brusse, An dre van der Louw en Jan Teulings hebben de lezers van Niemeyers Pijp rokers Magazine hem als een ram de vijf meest gerenommeerde pijprokers genoemd. Uit dit rijtje zal door mid del van een tweede stemming dé Ne derlandse Pijproker Van Het Jaar ge kozen worden, een soort miss dus, tot welke hoge wereldse post de monseig neur het misschien nog niet op z'n negenendertigste (op 7 oktober wordt hij veertig) zal kunnen brengen. Het blad meldit nog dat de bisschop na het tv-interview met Ad Langebent van de Gijssen-fans onder de kijkers, die hem dat rookgerei zo schattig vonden staan, een aantal pijpen ca deau heeft gekregen. "Eindelijk heb ik iets ontdekt, waar hij goed in is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7