Bezetting was explosie na maanden van groeiende druk dichtbij 1 Jdjl fff i [TT) sar Goede kans voor nieuwe 'afbreekbare' plastic fpfin latrare wissel Bezetters Enka zeer gedisciplineerd Sparen lampen mensenlevens? Vrijgemaakte synode toetst gezangen Veroorzaker van dodelijk ongeluk gaat er vandoor 'Niet dode bijbel, maar levende paus bepaalt 't geloof' opzouten PCB-stop Vereniging Loodconferentie vrouwenpartij H. ALGRA OPEN BRIEF Uitgeverij T. Wever Postbus 59, Franeker Tel. 05710-2469 en 2120 T( (OUT/KWARTET WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 BINNENLAWD/COMMENTAAR T5/K7 REI r. n 15 2de, miljoenennota 1973 de laatste het voortijdig op zijn laatste benen ide kabinet Biesheuvel trekt zware wissel op dc bereidheid van •ijfsleven om de stijging van en prijzen dusdanig te matigen er bijna geen ruimte overblijft voor reële particuliere welvaartsgroei, overheidsbestedingen blijken, ook ttter een voor 'rechts' versleten rege- Y g, zo snel te groeien dat de collectie- sector in 1973 niet toekan met der dan 85 procent van de groei het nationaal inkomen voor zich ie eisen. is een claim die bijzonder ambi- bi s, maar onvermijdelijk is. Het blijkt ïi lakkclijker nieuwe beslissingen te f innen dan op bestaande uitgaven te zoals weer blijkt uit deze 34 oting, waarin voor ruim 860 mil- is bezuinigd, een beperkt bedrag loon «n uitgaventotaal van 43 miljard. Roj rigens kan ook een zo beperkte 1 idsombuiging' nog schade genoeg ichten wanneer zij niet met de 1 iste zorgvuldigheid wordt uitge- d). Toch zal de uitgavengroei in de bal omst niet lang met dezelfde top- :id kunnen blijven doorgaan. Het maar bewogen regiem van het zittende kabinet heeft onze samen- ig op hardhandige wijze de ogen :nd voor de noodzaak onze natio- bestedingen grootscheeps te her- De politieke partijen zullen de enheid moeten zien te vinden om, m«o het beslechten van hun onderlin- visten door, energie en creativiteit iiaaj dit 8'8antische probleem te wijden, de, «sen wordt in de miljoenennota ge,el het volle pond van de nationale aartsgroei voor de collectieve deningen gereserveerd. Het wel- n van dit hoog gegrepen voorne- rf staat of valt met de bereidheid ondernemers en werknemers, voor \ys aar 1973 van een reële inkomens- Lil tering af te zien omdat anders roortgaande kosten-inflatie de be- 16k zodanig zal uithollen dat de eidshuishouding in het honderd in\' en de wer^°°sheid rampzalige j# en kan aannemen, geho wonder dat, onder deze dreiging, ing Donrede die bij deze gelegen- eeI terecht kort en bondig is uitgeval- en y - zegt 'dat het uiterste zal moeten te d >n gedaan om te komen tot een ren. J contract voor 1973'. Uit het ik van het woordje 'zal' in deze nü *1160 we hoPelijk mogen afleiden xij®ee begroting zelf nog niet tot het OpKe reikt wat van regeringswege bij (ijk is. met ^'ioenennota gaat voorbij aan j voorwaarden waarvan de vakbe- g. de belangrijkste partner in het contract, haar medewerking af- üjk heeft gemaakt, duidelijk dat deze voorwaarden t lichter op worden nu een belang- i3J tel van de vakbeweging zover is ite:* i n dat het ten aanzien van de inde coalitievorming een duidelij- !aa°r 05 8eu'^ De hardheid waar- test '«het overlegorgaan gisteren heeft 20.25 geerd °P dc voornemens van het zal wel mede samenhangen wens van de vakbeweging dat 0 <s>abinet zelf zo snel mogelijk ver- t. Maar nog afgezien daarvan zal 9 m de werknemersorganisaties wel 03 a der veel gevraagd zijn, te aan- tn dat het laagste BTW-tarief verhoogd, de uitbreiding van het Ie onderwijs voor werkende jon- wordt vertraagd en een eigen de ziekenfondsverzekering ingevoerd. prijzend woord mag niet ontbre- 1 roor rie vindingrijkheid waarmee ;èfabinet de inflatiecorrectie (een zwaar punt van de vakcentrales) j 4ort grootste deel laat doorgaan uz. het effect ervan, met winst voor gstbetaalden, tergelijkertijd nage- teniet doet. Voorts heeft het tt kans gezien ondanks alles in «tra verhoging van de AOW- ingen te voorzien en een soortge- verhoging van het minimumloon vooruitzicht te stellen. Maar het een kwaad kunnen, nu alvast wat (eld ter hand te nemen om het iai vsjte tc doen dat het kabinet zelf acht. (13.00 eamn veld. naai. ederli S-ber. verz. snda rsber. Muz. 12.50 il. 16. Kinde*- 8.00 innetji is Va !D II 7.20 Las! 18.35 TV-si srle. 1 prop I. 19.5 z. 2W •ilmrol Frans! -. Jeul ■aartr. mant. 0.15 li 21.45 elevisi ADVERTENTIE ENKA-Breda: de vakband heeft weer lef t De bonden, die een bedrijf G bezetten: dat zou 2 jaar geleden ondenkbaar zij'n geweest. Maar de vakbeweging |is sindsdien ontwaakt. Een proces, dat de Haagse Post 'intensiever dan welk opinie weekblad heeft gevolgd. Deze week een special van 16 nd{5 Pagina's: alles over de - - herrijzenis van de vakbeweging. Onmisbaar voor wie wil begrijpen wat er in Breda gaande is. ■*es ook deze week fcosse nummers f 1.50 door JAN BROKKEN BREDA 'De situatie was onhoudbaar. Vorige week braken tal van wilde stakingen uit in de fabriek. Er heerste een geprikkelde stem ming. Een chef werd neergeslagen. De mensen waren op van de zenuwen. Ze geloofden niet meer in het overleg'. Zo omschrijft een lid van de actiegroep de stemming die voorafging aan de bezetting van de Enka-fabrieken in Breda. Al maanden lang wachten de 1.700 werknemers van deze Akzo-vestiging op een definitieve beslissing over het al dan niet doorgaan van de voorgeno men sluiting. De spanning en de emo ties maakten het werken in de fabriek tot een zware opgave. Sociaal werkers en pastorale verzorgers waarschuwden een paar weken geleden al dat de kans op 'explosies' met de dag groter werd. Het afgelopen weekeinde is de 'explosie' dan gekomen. Vijfenzestig kaderleden werden zondag opgeroepen om diezelfde avond in vergadering bijeen te komen. Een goed voorbereid bezettingsplan werd hun voorgelegd. De actie was voor maandag gepland hoewel er nu geruchten gaan dat pas dinsdag de bezetting plaats zou vin den maar dat het plan uitlekte. 'Nee, we kozen bewust maandag omdat we anders door het nieuws over prinsjes dag verdrongen zouden worden' één van de kaderleden nu. actiegroep het bord 'Dit is bezet ge bied' aan de poort hangen. In snel tempo werden de organisatorische fa cetten uitgewerkt. Vijfhonderd ma- matrassen kwamen de poort binnen. Voedsel, handdoeken en toiletgerei werd naar Breda-Noord getranspor teerd. De actiegroep nam snel de leiding. In een vergadering werd be sloten niemand meer binnen te laten. Gistermorgen herzag de vergadering haar standpunt: Enka-werknemers die zich solidair met de actie voelen mo gen haar binnen komen maar mogen niet meer vertrekken. Tweemaal per dag mag een groep journalisten een bezoekje brengen. De namen moeten van tevoren opgegeven worden. De journalisten worden op hun tochtje begeleid door leden van de bewa- kingsgroep. De organisatie van deze tocht was gisteren zo straf dat zelfs zegt bet tempo van de rondwandeling aan- gegeven werd. Zenuwachtig Waarom zo straf? 'Die maandagmorgen waren we wel wat zenuwachtig', vertelt de heer De Berg, lid van de ondernemingsraad en een van de leden van de actiegroep. 'Om tien voor twee zou de bezetting beginnen. Onze voornaamste zorg was 't kantoorgebouw waar de personeels chef en de directeur zetelen snel le bezetten. Maar we hadden geluk. De personeelschef zat in Arnhem en de directeur was gaan lunchen'. 'De actie was bijna misgelopen', ver telt een lid van de straf georganiseer de bewakingsploeg. 'Bij de poort be gonnen ze namelijk te vroeg, maar ze hebben daar vlug de telefoon onklaar gemaakt'. Om precies twee uur was de fabriek bezet en konden leden van de HATTEM Al de gezangen, die sinds 1961 aan de verschillende syno den van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) zijn voorgesteld ter op neming in de bundel 'Enige Gezan gen', zullen nog door de huidige syno de, die in Hattem vergadert, worden getoetst. Hiertoe heeft de synode, in afwijking van andere voorstellen, besloten. De synode zal de maatstaf voor deze toet sing nog vaststellen. Tot deze maat staf zal in ieder geval een toetsing behoren naar bijbelgetrouwheid en voorzover het berijmde schriftgedeel ten betreft naar tekstgetrouwheid. Men was het er nog niet over eens. in hoeverre een synode gezangen kan beoordelen op hun literaire en musi cologische merites. Verschillende synodeleden uitten kri tiek op de werkwijze van het depu- taatschap 'Enige Gezangen'. Dit depu- taatschap had de opdracht, bezwaren tegen de bestaande bundel van 29 gezangen (uit 1933) te toetsen en deze bundel eventueel iets aan te vullen. Deputaten hadden echter een geheel nieuwe concept-bundel van 41 gezan gen op de synodetafel gelegd met het voorstel, deze als proefbundel vrij te geven in de kerken. Vanwaar deze straffe organisatie? 'Wij willen op alle manieren voorko men dat deze actie uit de hand loopt', zegt coördinator Arie Lakefeld. 'De yijfhonderd mensen die nier binnen de fabriek zijn willen maar één ding: een geweldloze actie. Zij willen de buitenwereld tonen dat de grote be drijven niet alles met ons kunnen doen. Onze eis blijft: Breda moet open blijven. Elke andere oplossing wijzen wij van de hand'. Die eis wordt vele malen herhaald. De Nederlandse en de Belgische vlag gen op de gebouwen hangen halfstok. 'We zullen de vlag pas hijsen wan neer onze eis ingewilligd is'. Hoelang dat zal duren interesseert de bezetters weinig. De vakbonden ver klaarden gisteravond al dat grote pu bliciteit de bezetting al tot een succes heeft gemaakt. Een ander succes van de bezetting is dat de werknemers die maandenlang in de zenuwen hebben gezeten eindelijk eens kunnen afrea geren. 'We eten goed en we hebben Overal verspreid In het gebouw van slapen. vannacht heel wat af gelachen', zegt één van de bezetters. 'Wat mij betreft mag het nog lang duren. Mijn vrouw en mijn kinderen komen iedere dag tweemaal naar de poort. Voor hen zal het wel wat moeilijker zijn'. Voor die poort hebben tientallen fa milieleden zich verzameld. Een ijs- boer zorgt voor de verfrissingen. Wanneer de bus met de delegatie werknemers van Enka-Glanzstoff Wuppertal arriveert gaat er een ge juich op. Ook de zestig Wuppertalers mogen de poort niet binnen. Met een megafoon betuigen zif hun sympathie aan de bezetters. Een lid van de actiegroep bedankt de Wuppertalers en spreekt zijn waardering uit voor de staking die gistermiddag om twaalf uur in de Duitse Enka-vestiging in Wuppertal begonnen is. De vertegenwoordiger van de Duitse delegatie Gustav Göbel spreekt daarna zijn teleurstelling uit over het feit dat de Duitsers de poort niet binnen mogen. 'Dat was niet erg aangenaam, hoewel wij daarvoor wel begrip heb ben', zegt hij. Tegen de avond wordt het wat rusti ger bij de poort. 'Wat zal Zwijnaarde doen?', vraagt een bewaker. Zwijnaar de is de Belgische nederzetting van Enka-Glanzstoff. Daar werd gisteren de hele dag vergaderd over eventuele acties. 'Wanneer Zwijnaarde ook plat gaat, hebben wij echt te maken met een internationale actie', voegt hij eraan toe. En hij herinnert aan de woorden die de afgevaardigde van de Deutsche Gewerkschaftbund Jong- mann eerder op de dag had gespro ken. Met deze internationale solidari teit hopen wij eindelijk eens de macht van de internationale monopo lies te breken. Uw zaak is de onze', zei hij. Verstand De bewakers zien er duidelijk ver moeid uit. 'Het is tc hopen dat het vannacht niet zulk rotweer wordt als de Enka liggen werknemers-bezetters te gisternacht', wordt er gemopperd. En een politie-inval? 'Krijgen we niet', wordt gezegd. 'Maandag al is een delegatie bij burgemeester Merckx ge weest om te zeggen dat wanneer hij zijn verstand gebruikt de politie niet moet ingrijpen en hij heeft toegezegd dat hij zijn verstand zal gebruiken'. 'De politie helpt ons trouwens. Zij patrouilleert aan de buitenkant van het terrein om infiltraties te voorko men'. En wanneer de politie toch komt? 'Dan gaan wij weg', is het antwoord. 'Wij zijn voor een geweld loze actie', 's Avonds komt ook een venijnige opmerking los. 'Waar bliift m '.„.Li Van Zuthem nu?' wordt er gevraagd. VISlGCnl 7n de Belgische stad Brugge wonen dik over de vijftigduizend mensen. Als alle doden in het verkeer van één jaar over de hele wereld uit deze ene stad zouden komen, zou in één zo'n jaar Brugge tot twee keer toe totaal ontvokt zijn. Zoveel doden, vèr boven de honderdduizend, vallen er alleen al door het verkeer. Voorzitter A. C. Durie van de wereldorganisatie voor het toerisme en de automobiel noemt deze dodelijke ongelukken 'het groot ste leefmilieu-probleem van deze tijd'. Natuurlijk zei de heer Durie dat niet zomaar in het wilde weg, maar op de elfde internationale studieweek voor verkeerstechniek en verkeersveilig heid, dat deze week in Brussel plaats vindt. Daar had vlak na hem ook de Belgische minister De Saeger van openbare werken zijn zegje te zeggen: enge cijfers over de stijging van het aantal verkeersongelukken in België daar weten we in eigen land trouwens ook best van mee te praten maar ook over een nieuic overheids- plan. België wil vóór 1980 al zijn tweehonderd kilometers autosnelweg (die zijn er nu nog niet allemaal, maar dan welvan begin tot eind verlichten. Die grap gaat naar schat ting 420 miljoen gulden kosten, een bedrag dat tegen 1980 zeker nog met een flink aantal miljoenen gestegen zal zijn. Een aardig sommetje voor wat lampjes, maar volgens de minister zeker de moeite waard. Deskundigen, zei hij, hebben uitgemaakt, dat een goede verlichting het aantal verkeers ongelukken 's nachts met niet minder dan dertig procent vermindert en dat Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Plastic dat niet het 'eeuwige' leven heeft, en dus geen per manente ontsiering van het landschap vormt wanneer het (ondanks slagzin* nen) achteloos is weggegooid, wordt op het ogenblik in veel laboratoria in elkaar geknutseld. Gisteren presen teerde het verpakkingsconcern Van Leer in Amsterdam een procédé op dit gebied dat er veelbelovend uitziet. De meeste onderzoekers gaan namelijk uit van een aparte hulpstof die aan plastic wordt toegevoegd en die het vatbaar maakt voor afbraak door de ultra-violette stralen van de zon. En dat levert meteen een extra moeilijk heid op, want een belangrijk deel van de voorziene toepassingen is de ver pakking van etenswaren. En voor men daar een hulpstof aan mag toevoegen, moet eerst heel degelijk worden on derzocht hoe snel die uit het plastic 'lekt', hoeveel er dus in het eten te rechtkomt en hoe goed dat is voor de gezondheid van de gebruiker. Het 'Ecolyte'-proces van Van Leer be rust echter op het inbouwen van licht gevoelige groepen in de plastic-ketens zelf, zodat er niets naar buiten kén ko men. (Of dat inderdaad zo is wordt nu door onafhankelijke laboratoria beke ken). Het Ecolyteproces kan op een aantal veelgebruikte plastics worden toegepast. De proefproduktie voof polystyreen loopt al en het produkt zou in 1973 voor de plasticverwerken- de industrie ter beschikking moeten komen. GRAVE Het elfjarige meisje Wil lie Keysers uit Sint Hubert (gem. Mill) is maandagavond in Mill (bij Grave) op haar fiets door een passe rende personenauto geschept en kort na het ongeluk aan haar verwondin gen overleden. Het kind fietste aan de rechterkant van de Wanrooijseweg in Mill. Ze werd van achteren aangereden en met haar fiets in de berm geslingerd. De bestuurder van de personenauto is na het gebeurde doorgereden. Volgens de rijkspolitie te Mill mankeerde er niets aan de verlichting van de fiets. De rijkspolitie verzoekt een ieder, die inlichtingen kan geven over degene, die het meisje heeft aangereden, zich met haar in verbinding te stellen (tel. 08859-1600). Het signalement van de- onbekende personenauto luidt: licht grijs gekleurde auto. WENEN (KNP) Niet de dode letter van de bijbel is bepalend, maar het levende leergezag van de kerk: het college van bisschoppen met de paus aan het hoofd. Dit zei kardinaal Seper, leider van het Vaticaanse de partement voor de geloofsleer, tijdens een toespraak te Maria Roggendorf in Oostenrijk ter gelegenheid van een bedevaart De kardinaal klaagde, dat er nauwe- lijkt meer een geloofspunt of een zedelijk gebod is, waarover niet gedis cussieerd wordt. Hij zei, dat het or thodoxe geloof onderwezen wordt door het leergezag. Niet een individu ele bisschop of kapelaan is liet leerge zag, maar het hele college van bis schoppen onder leiding van de paus. Het is volgens kardinaal Seper ook in deze tijd van onzekerheid heel een voudig te weten wat het leergezag leert: men behoeft alleen maar te luisteren naar het 'Credo', dat paus Paulus heeft opgesteld. Als het om maatregelen tegen het Britse harin gvangstverbod in de twaalfmijlszone tussen Teesmouth en Flamborough Head gaat, heeft de Nederlandse regering geen poot om op te staan. Zo ongeveer, maar wel in een ietsje meer parlementaire taai, heeft minister Lardinois schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ko- ningh beantwoord. Tussen 20 en 30 september staat de Britse regering de Nederlandse vis sers niet toe in het genoemde stuk Noordzee haring te vangen, waarmee de heer Koningh het namens die vissers buitengewoon oneens was. De Nederlandse visserij heeft historische rechten op dat gebied, maar sinds het in Londen gesloten Visserij verdrag 1964 mogen de Britten de visvangst onder bepaalde voorwaarden verbie den. Minister Lardinois vond wel, dat het wèl zo beleefd van de Britten zou zijn geweest, als ze tevoren hun Neder landse ambtgenoten even zouden heb ben gewaarschuwd. ITP Goed nieuws voor zeehonden, mensen en nog wat schepsels, bereikt ons uit Japan, waar de produktie van poly- chloor-bifenylen (PCB's) geheel is ge staakt. Men herinnert zich de affaire: deze technisch o zo handige vloeistof fen bleken een paar jaar geleden zich op de zelfde manier als DDT en aanverwante bestrijdingsmiddelen via voedselketens op te hopen en wereld wijd te verspeiden, met bijna even dodelijk gevolg voor wezens aan het eind van zulke voedselketens, zoals de zeehond die de vis eet die het plank ton gegeten had (enzovoort). Toen dat goed duidelijk was, kwam een van de grote producenten van PVB, Monsanto uit Amerika, eigener beweging met beperkende maatrege len. Het spul zou niet meer tworden verkocht voor scheepsverven en ande re toepassingen waarbij het wel in het milieu terecht móést komen, al leen nog maar aan bona fide klanten die het gebruiken in goed afgesloten apparatuur en beloofden de restjes ter vernietiging terug te brengen. Dat liet in het westen nog twee grote fabrikanten over: Bayer, die onlangs na geruime aarzeling tot een dergelijk besluit kwame en Progil, die voor zover ons bekend nog steeds een apart Frans' onderzoek afwacht alvo rens met maatregelen te komen. Dat rapport moet nog dit jaar komen, en dan zal het daar wel dezelfde kant opgaan. En nu dus Japan, het land met mis schien wel het meest verziekte milieu ter wereld, dat de produktie helemaal stopzet. Een afschrikwekkend voor beeld hadden ze daar trouwens dicht bij huis, want de giftigheid van PCB's ervoeren honderden Japanners vier jaar geleden aan den lijve toen in een spijsoliefabriek het giftige goedje uit een warmtewisselaar in het eindprodukt terechtkwam. De Koninklijke Nederlandse Chemi sche Vereniging heeft zichzelf in een merkwaardig hoekje gemanoeuvreerd. Daar is al geruime tijd een discussie aan de gang over de vraag of de KNVC een keurige vereniging moet zijn tot intellectuele verheffing van haar (merendeels gestudeerde) leden, of dat er zeker in deze voor scheikun digen benarde tijden ook harde belan genbehartiging moet worden gepleegd. Zo'n ontwikkeling in de richting van een vakbond wordt vooral voorge staan door een (voorlopig) minder heid die in belangrijke mate ook terug te vinden is in de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders. Deze ac tieve minderheid bereikt wel degelijk iets in de KNVC, die zich tegenwoor dig actief met werkloze chemici bezig houdt. (Wij berichtten daar twee we ken geleden over). Op de laatste ledenvergadering van de KNVC probeerde die minderheid bij monde van Lucas Reynders dieper naar de wortel van het probleem door te sloten. Zowel bij Shell als bij Gist- Brocades, was zijn argument, worden op het ogenblik wijzigingen in het onderzoekbeleid aangebracht die neer komen op inkrimping en dus nog meer werklozen, Lüat de KNVC op korte termijn een commissie van des kundigen instellen, die die reorgani saties kritisch gaat bekijken, en even tueel met betere voorstellen op tafel komt ln samenwerking met de KNVC- leden die bij beide bedrijven werken moet dat te doen zijn. Maar dat ging de vergadering te ver, de motie-Reynders werd met 37 tegen 15 stemmen verworpen. Maar daarmee was de kous niet af. Want vervolgens kwam er ('op vergadertechnische gronden', noteert hoofdredacteur Ed win Kisman met duidelijke pret in het Chemisch Weekblad) een bijna gelijkluidende motie-Das op tafel La ten wij het voorzichtiger aanpakken, zei Das, laten wij een dergelijke on derzoekcommissie insteüen wanneer daar door werknemers van Shell of Gist-Brocades om wordt gevraagd. En omdat het een goede gewoonte in democratische verenigingen is, min derheden niet lelemaal in de kou te laten staan, werd die motie-Das met 36 tegen 18 stemmen aangenomen. Daardoor is toch het 'vakbondskarak ter' van de KNCV duidelijk toegeno men, schrijft Kisman met miendelijke verbazing. 'Dat dit mede gebeurde met steun van enige bestuursleden die zich tot voor kort zeer beslist afwij zend opstelden over een dergelijke ontwikkeling, is opmerkelijk. Het lijkt echter eerder een gevolg van de ver- gadertechniek van Das te zijn, dan dat het zou duiden op een eerste aanzet tot koerswijziging van het be stuur'. Die commissie ziet Kisman trouwens nog niet direct komen. Ook al wórdt er mnuit de bedrijven om gevraagd, dan staat het voor hem nog niet vast dat er ook deskundige leden voor bereidgevonden kunnen worden. En komen die er teel, dan is het de vraag 'in hoeverre het desbetreffende be drijf bereid zal zijn samen te werken met, en uiteindelijk te luisteren naar een commissie die zich niet verzekerd weet van een krachtige achterban, maar opereert vanuit een weinig ho mogene groep vakgenoten, die op dit moment minder dan ooit in staat is, een krachtige houding aan te nemen'. En goed nieuws voor mensen in het bijzonder komt uit Luxemburg, waar de Commissie der Europese Gemeen schappen een internationale conferen tie aankondigt over milieuhygiënische aspecten van lood (uit autobenzine en andere bronnen). Gewoonlijk is er weinig aanleiding om wetenschappelij ke bijeenkomsten in de krant aan te kondigen, dat wel in de vakpers, waar de geïnteresseerde deskundigen het toch wel lezen. Maar in het geval van deze lood-conferentie past om twee redenen een breed verspreide juich kreet. Ten eerste heerst er ondanks het vele verrichtte en gepubliceerde onderzoek nog steeds fikse verwarring over de mate waarin we ons over lood zorgen moeten maken. Dat onderzoek wil namelijk nog wel eens tot tegen strijdige opvattingen leiden, en daar om werd het echt tijd om een hele boel verstandige mensen bij elkaar te zetten om het een week uit te praten. Ten tweede is de bijeenkomst een mooi stukje internationale samenwer king: hij wordt namelijk gezamenlijk georganiseerd door de Europese Com missie en het Amerikaanse rege ringsjbureau voor milieubescherming EPA. Een verheffender beeld dan bij voorbeeld de Amerikaans-Europese sa menwerking in de ruimtevaart, die nog steeds in een onafzienbaar slop verkeert, omdat beide partijen op meer dan een gedachte hinken. Een afschuwelijke mededeling bevat de miljoenennota voor spaarders van centen, dubbeltjes en kwartjes in ou de kousen, spaarpotjes of die aardige kwartjesglazen. De geldstukjes worden steeds minder de moeite van het op zouten waard tenzij je ze allemaal te pakken kunt krijgen natuurlijk omdat er volgend jaar opnieuw enorme aantallen bij geslagen worden: 40 miljoen centen, 85 miljoen dub beltjes, 50 miljoen kwartjes en verder nog 35 miljoen stuivers en 45 miljoen nikkelen guldens. Nieuwe rijksdaal ders worden er dit keer niet aange maakt, dus misschien worden die nog wel eens zeldzaam. Of er zijn er al zoveel van, dat we er nooit meer doorheen komen. De Belgische vrouwen willen met hun partij in de landspolitiek luid en dui delijk meeblazen. Vier van hen hebben zojuist een politieke partij opgericht, waarbij het uitsluitend aan vrouwen voorbehouden is als lid toe te treden. De nieuwe partij heet dan ook de 'Feministische eenheidspartij' en heeft een zuiver feministische pro gramma. Dat programma, waarmee de Vlaamse en Waalse dames (als ze tenminste allemaal in één eenheidspartij willen) hun voordeel kunnen doen als alles goed gaat, wil nogal wat: gelijke belo ning voor gelijk werk, dezelfde pro motiekansen voor dezelfde capaci teiten, hermening van het juridisch statuut van de gehuwde vrouw, ver betering van de maatschappelijke po sitie van de niet-werkende vrouw, eisen die in ons land ook niet eens zo'n gek figuur zouden slaan. De oprichtsters vinden, dat vrouwen moeten meespreken in de staatshuis houding en zelf uiteraard vrouwe lijke kandidaten voor de verkiezin gen voordragen. Wie een van deze namen, Nina Ariel, Claire Bihin, Adè- le Hauwel of Renée Waty hoort, beseffe voortaan met een rasechte fe ministe te doen te hebben. betekent voor België dat er elk jaar driehonderd mensen in leven blijven, die anders bij een ongeluk zouden omkomen. Bovendien zullen die mil joenen die voor de verlichting nodig zijn, in een jaar of drie, vier weer ingelopen zijn, omdat zoveel minder ongeluklien miljoenen aan onkosten voor hulpverlening en alles wat daa raan vastzit, besparen. Dat lijkt een erg luxe hulpverlening, maar volgens die minister is dat allemaal waar. In ons land staat men nogal sceptisch tegenover de Belgische plannen, het onderzoek en de conclusies. Van de ongeveer duizend kilometer autoweg, die wij bezitten, zijn ook alleen maar een paar drukke stukken verlicht: Amsterdam-Schiphol bijvoorbeeld, Den Haag-Rotterdam, Rotterdam-Dordrecht, de tweemaal driestrooksivegen en alle kruispuntenDe rest, het overgrote deel, is donker en zal dat ook wel blijven. Voor vierhonderd miljoen gulden heb je al bijna honderd kilometer nieuwe autoweg en meer goede wegen bevor deren de verkeersveiligheid ook, zegt men op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Bovendien zijn verlich tingspalen 's nachts misschien wel handig, maar overdag zijn het gevaar lijke obstakels, waar je weer kostbare vangrails voor moet zetten. Juist daarom planten we al geen bomen langs de snelwegen. Wij zien die Belgische plannen niet zo zitten. De Duitsers met hun nog veel intensie vere autoverkeer trouwens ook niet Die verlichten de kurispunten niet eens. Vliegend Over de 'vliegende doktoren' in Oeganda, Tanzania, Ke< nia en andere Afrikaanse landen die niet voor de lol, maar uit bittere noodzaak diaar rondvliegen spreekt donderdagavond dr. A. Michael Wood, directeur-generaal van de african Me« dier' and Research Foundation in Nairobi. Hij doet dat in het Haagse Congresgebouw, waar deze AMRF met de stichting 'medisch werk in Afrika* en met medewerking van de KLM een benefiet-avond houdt. Ontsnapt Voor een groot aantal voormalige ver zetsorganisaties die ook allemaal komen heeft de zich in het Engels 'ontsnapping' (Escape) noemende Nederlandse vereniging van oud-pilo* tenhelpers een internationale reünie op touw gezet, die van vrijdag tot en met zondag in Maastricht gevierd wordt. Flora Het wordt alweer de twaalfde keer, dat de 'herfstflora' te bezichtigen is. Deze tentoonstelling, ditmaal van 6 tot 16 oktober in het Larense Singer Museum, is er een van herfstbloemen, gecombineerd met fruit. De vereniging voor natuurbehoud heeft in Roosendaal een 'plastic-werk groep' opgericht Doel is uiteindelijk tot een initiatief-wetsontwerp te kc* men waarin maatregelen gewaarborgd zijn als het opheffen van de produktie van wegwerpverpakkingen of de dwang om afbreekbare plastics te ont wikkelen. Kassier A. de Haan van de Raiffeisenbank in Drogeham laat voortaan zijn ruim twee jaar oude Duitse herder 'Tarsan' achter in het pas in gebruik genomen gebouw van de bank. Uiteraard is er daarnaast ook een beveiligingssysteem. Tarsan gaat voor een knal niest door de knieën, wel voor een kogel. (ADVERTENTIE) Verschenen: Een persoonlijk woord tot mijn anti-revolutionaire vrienden. Prijs afzonderlijk 1,90; getallen- prijzen: v.a. 20 ex. ƒ1,75 (per ex.) v.a. 50 ex. ƒ1,60 (per ex.) v.a. 100 ex. ƒ1,50 (pér ex.) Verkrijgbaar in de boekhandel en bij "Jéliebt de draden weer verkeerd verbonden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7