Evangelisch politiek appèl tot dienst der verzoening Spaanse schisma pers verwacht in Nederland Oude rode Duitse preken Trouw Kwartet vandaag" Rome verbiedt experimentele godsdienstles Prof. Josef Soucek (70) overleden Beroepiiigs- werk Boekenetala TROUW/KWARTET WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 KERK T2; Werkverband van progressieve christenen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Het evangelie is op verzoening en bevrijding uit. De Heer, die ons verzoende en bevrijdde, bracht daarmee in liet gehele leven dat tevens samenleven is de verzoening en be vrijding op gang. Die Heer willen wij ons oor en hart geven. Wij kunnen daardoor niet anders dan tot een keuze komen vóór de dienst der verzoening en bevrijding van mensen en hun verbanden'. Aldus een 'evangelisch politiek appèl', dat is opgesteld door de actiecommis sie van het politiek werkverband van progressieve christenen, bestaande uit ds. C. M. Boerma, K. D. Dorsman (PvdA), drs. J. P. Feddema (ESP), drs. H. Jongedijk (D'66), ds E. Pijl man, J. W. E. Riemens (ESP) en ds L. H. Ruitenberg (PvdA). Het--appèl wil een stellingname zijn. nu de laatste jaren onder hen, die zich door het evangelie aangesproken weten, een duidelijke tegenstelling merkbaar geworden is ten aanzien van de antwoorden op de politieke en maatschappelijke vragen van vandaag. Het evangelie wordt in het appèl omschreven als 'een boodschap van bevrijding'. 'Christus is het, die ons met God en elkaar verzoent. Deze twee aspecten van de verzoening behoren onlosma kelijk bijeen. Door zijn Geest leert Hij ons vertrouwen en geloven en worden wij actief bij de verzoe ning betrokken. De verzoening met de Jiaaste vindt op allerlei niveau plaats. In de persoonlijke verhoudin gen zowel als in die van het huwelijk, gezin en vriendschap, zijn wij betrok ken bij één opdracht. Dit geldt ook voor de directe hulp aan de nabije mens in nood. Deze verzoening dient echter evenzeer gerealiseerd te wor den tussen groepen en volken. Dus daar waar wij 'politiek' met elkaar omgaan, in beslissingen en handelin gen ten bate van de leefbaarheid van de wereld. Hierin ligt, politiek ge sproken, de messiaanse opdracht van de christenen'. Aldus het (uitvoerige) appèl. Gelijkheid Dit verzoenend handelen wordt ver volgens gekenschetst met de woorden gerechtigheid, dienst en vertrouwen. De beslissingen zullen zo moeten val len, dat de rechtvaardigheid ten op zichte van zoveel mogelijk mensen betracht wordt 'Wanneer volgens het evangelie alle mensen voor God gelijk zijn en wanneer wij het woord bea men, dat er bij God geen aanzien des persoons is, dient iedere ten achter stelling van personen en groepen bij ons uitgebannen te worden. Dat wil als politieke gerichtheid zeggen, dat de maatschappelijke oorzaken van on gelijkheid worden opgespoord, door zichtig gemaakt en tegelijk de onge lijkheids-ideologie wordt bestreden'. Jezus kwam om te dienen. Het luiste- ren naar deze stem zal voor de poli- (jemeenSChap tiek consequenties hebben. Volgens het appèl dreigt de wereld onleefbaar te worden, indien alle groepen en volken op hun 'recht', hun soevereini teit blijven staan. 'Rechten worden door politieke en economische ontwik kelingen voorrechten. Voorrechten worden onrecht'. Daarom pleit het appèl voor Tiet gezichtspunt van de gezamenlijke dienst' en voor het scheppen van democratische macht, die deze gerichtheid als uitgangspunt neemt, nationaal en internationaal. Vertrouwen 'Liefde als wil tot verzoening en be vrijding sluit vertrouwen in. Vertrouwen houdt rekening met de veranderbaarheid van onszelf en ande ren. Daarom moeten wij na gaan of wantrouwen, achterdocht je gens gewezen of potentiële vijanden recht doet aan de werkelijke bedoelin gen van anderen'. Daarom vraagt het appèl stopzetting van de bewapenings wedloop en wijst het het bezitten, maken en gebruiken van atoomwa pens af. 'Met beslistheid zal wie ge hoorzaam aan de Heer wil zijn, hier positie kiezen'. Het appèl keert zich in het bijzonder tegen hen, die zich beroepen op het evangelie om het kolonialisme, de apartheidspolitiek of de oorlog in stand te houden. In de binnenlandse politiek kiest het appèl voor een economisch beleid, dat de ongelijkheid van bezit en inkomen tegengaat en aan gemeenschapsvoor zieningen prioriteit geeft boven ver ruiming van particuliere ontplooiing van bezit en inkomen. Internationaal vraagt het appèl behal ve stopzetting van de bewapenings wedloop en geleidelijke afschaffing van de atoom-bewapening bestrijding van de rassendiscriminatie en bevor dering van iedere aanzet, om aan de ontwikkelingslanden macht te geven, zodat zij de uitbuiting door de rijke landen kunnen weerstaan. Onder de eerste 110 ondertekenaars zijn ds. A. J. R. Brussaard, Den Haag; Dolf Coppes, Odijk (voorzitter PPR), W. B. Herstel, Amsterdam (voorzitter ESP), ds. H. J. Huyser, Utrecht; mr. E. Jurgens, Amsterdam; pater J. van Kilsdonk, Amsterdam; drs. C. H. Koet sier, De Bilt; D. W. rmel, Den Haag; drs. H. Schut, Utrecht en prof. dr. P. J. van Strien, Groningen. Het politieke werkverband van pro gressieve christenen, dat leden van verschillende politieke partijen omvat, houdt zaterdag 14 oktober in Amers foort een landelijke bijeenkomst rondom het appèl. Nader vernemen wij nog, dat het appèl ook is ondertekend door prof. dr. P. J. D. Drenth, Amsterdam, dr. C. V. Lafeber, Tilburg, dr. H. Wiersinga, Amsterdam en ds. W. R. van der Zee, Den Haag. Exemplaren van het appèl kunnen worden aangevraagd bij het Martin Luther King-centrum, Binnen kant 46, Amsterdam. Drs. C. H. Koetsier Pater J. van Kilsdonk geen sprake van 'overeenstemming', slechts van een eerste aanzet, die gemaakt werd in bijeenkomsten van deze studiecommissie. Namens de Lu therse kerk in Nederland moeten we dan ook verklaren dat wij inderdaad het primaat van het evangelie boven alles stellen en dat we hopen dat de structuur van alle kerken zo worden kan dat dit primaat niet gehinderd wordt. Voorlopig zijn we nog niet verder dan een studiecommissie die tot uitspraken kwam, betreffende het ambt van de paus. Helaas zijn de 'lutheranen en 'de' rooms-katholieken hierover nog niet tot eensgezindheid. Leiden ds. J. Happee evang.luth. kerk De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt mot de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken, secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Lutheranen-R.k. Namens de synodale commissie van de evangelisch-lutherse kerk in Neder land wil ik graag reageren op een bericht in dit blad onder de kop 'Lutheranen en r.k. eens over ambt van paus'. Aangezien het hier alleen ging om een overeenstemming van een studiecommissie van beide kerken (waarbij u moet bedenken dat de lutherse wereldfederatie geen kerk is en dus voor een werkelijke inspraak terugvalt op de landelijke lutherse kerken), achten wij de kop boven dit artikel misleidend. Er is helaas nog Vrijbrief Met. het ingezonden stuk van G.B. Werner te Zwolle (15-9) onder b.a, titel kan ik mij geheel verenigen, hoewel zijn vergelijking met het Amerikaanse optreden in Vietnam naar mijn smaak nu niet direct op gaat De wraakacties van Israël dienen scherp te worden afgekeurd, in de eerste plaats omdat zij (mede) on- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Dagelijks bejtuun B. Bol, Den Haagj di. E. Bleumink, Pateu- wotde; nu. G. C. »on Dom, Nootdorp; W. A. F>bb«, Rotter dam; J. lonser. Utrecht; dis. J. W. de Poos, Den Hoog; J. Smol- lenbtoek, Wossenoor. Overige leden van hel algemeen bestuur; IC. Abmo, Amsterdam; H. A. de 8oer, IJmuidenj Th. 8rouwer, Assen; mt. dr. J. Don net, Den Hoog; J. von Eibergen. Schoorsbergen; nu. IC. <on houten, Wogenmgen; ds. O. I. Hylkemo, Brlthoven; Joc. Hui|sen. Deltt; mevrouw M. C E. Kloosiet- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Woutefs, Heerhugowootd; piot. dr. G. N. Lommens. Noorden; ds. F. H. londsmon. Den Hoog; H. de Mooij, Rijnsburg; prol. dr. G. C. von Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozmgo, lunteren, dr. A. Veermon, Rijswijk |Z-H); H. H. Wemmen. Den Hoog; drs. R. Zijlstra. Oostei- lond (Zld). Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers.- N Z. Voorburgwol 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. schuldige Palestijaien dodelijk treffen Alfrink, van wie bekend is, dat hij en in de tweede plaats omdat zij de - toch al op scherp staande controverse Israëli's-Palestijnen nog meer ver slechteren. Er is zeker meer dan ge gronde vrees voor een escalerende situatie en dat terwijl de vredeskan- sen nog nooit zo groot schenen. Be paalde extremistische Palestijnse groe peringen, als ook enkele landen van de Arabische wereld mogen dan de 'heilige' oorlog tegen Israël blijkbaar voorstaan en verwerkelijken, het Is raëlische volk en zeker niet de Israë lische regering mógen desondanks zich niet laten (ver)leiden door de 'oog om oog en tand om tand' theorie. Door dit toch te doen bewijst Israël zich een wel zeer slechte dienst. Is- raël is niet geroepen de wraak des Uitlaatklep Heren uit te voeren en te doen aar hetgeen het werd aangedaan - vgl. Jeremia 50, 15!. Dit volk is gesteld en geroepen tot vrede temidden der tor turen! Voorwaar een hachelijke roe ping en taak. die het nog niet ver staat. Amsterdam S. de Jong Amerika In Amerika zijn geen concentratie kampen, wordt een president op de mocratische manier gekozen, worden intellectuelen niet in een psychiatri sche inrichting gestopt, heerst er wel vaart voor mensen die de handen uit de mouwen willen steken. Degene die schreef dat de PSP zeer gevaarlijk is, heeft m.i. volkomen gelijk. In de PSP zitten levensgevaarlijke 'intellectue len', die ons trachten te bedotten. Waarom een comité Vietnam? En geen comité Tibet, waar de rode chi nezen. de Tibetanen vermoorden en vervolgen. Geen Comité Baltsche lan den, waar rooms-katholieken worden vervolgd. De wind waait teveel uit één hoek. Amsterdam MADRID/WOLFSBURG (KNP) Een artikel in het Spaanse vak bondsblad 'Pueblo' en een interview met professor Jean Galot, ver spreid door het persbureau van de Spaanse bisschoppen, geven in sa menwerking met Vaticaanse kringen de publieke opinie in Spanje een beeld van de kerkelijke crisissituatie in Nederland. Beide bron nen van voorlichting komen tot de conclusie, dat, als het zo door gaat, rooms-katholiek Nederland in een schisma zal vervallen. Volgens de Romeinse correspondent van 'Pueblo', Maria Francisca Ruiz, is onlangs een Nederlandse prelaat in Rome geweest. Zijn naam noemt het blad niet, maar het legt hem wel de volgende uitspraak in de mond: 'Wij willen niet een kerk, die zich tegen Rome opstelt, maar wel een kerk, die los van Rome staat'. Dit betekent, zegt de correspondent, dat Nederland een schismatieke kerk wil zijn. Vol gens dezelfde correspondent is het Vaticaan zeer bezorgd over de ernst van de toestand in Nederland, maar het heeft vertrouwen 'n kardinaal teiten van deze methode stelt Galot vast. dat ze alleen maar leidt tot toale vernietiging van het geloof. Twijfelgeval alles in het werk stelt om een breuk te voorkomen. Van de Nederlandse bisschoppen wordt in Rome het volgende beeld opgehangen: 'De meerderheid van de Nederlandse bisschoppen is, als het- moet, bereid het op een breuk met Rome te laten aankomen. Daarnaast steekt de geestelijkheid van haar kant haar voorkeur niet onder stoelen of banken. Twee van de drie priesters in Nederland beschouwen de traditionele band van eenheid met de paus als een overwonnen opvatting. Volgens infor maties. die de Heilige Stoel hebben bereikt is tachtig procent van de gelovigen voor een nationale kerk'. Daarna neemt Pueblo de landelijke pastorale raad op de korrel. Kardinaal Alfrink veronderstelde, zo zegt het blad, dat deze raad de uitlaatklep kon zijn voor de onrust onder de Neder landse rooms-katholieken, een 'parle- Kardinaal Alfrink ment voor de zielzorg". Maar het Va ticaan was tegen een dergelijke verga dering. omdat het als toekomstige bron van gevaarlijke afwijkingen zou kunnen fungeren. Tegelijk brengt het bisschoppelijk persbureau Prensa Asociada te Madrid een interview met professor Jean Ga lot van de Gregoriana te Rome over zijn bezwaren tegen de OMO-cursus aan middelbare scholen van de bis dommen Breda en Den Bosch. Galot spreekt van 'de nieuwste Nederlandse katechismus', waarin 'de wezenlijke geloofspunten van de eucharistie, de verrijzenis en de constitutie van de kerk worden verlaten'. Heel de leer der kerk wordt zo vervormd, dat zij door een gelovig katholiek niet meer kan worden aanvaard. Met alle waardering voor de technische kwali- Een ander voorbeeld van voorlichting over r.k. Nederland is te vinden in het weekblad 'Bildpost', dat in tal van Duitse rooms-katholieken kerken te koop ligt. Dit blad schrijft: 'Bisschop Simonis van Rotterdam en bisschop Gijsen zijn trouw aan Rome. Kar dinaal Alfrink is een twijfelgeval ge worden. Groepen als Septuagint heb ben Rome al lang de rug toegekeerd. De grote meerderheid van de Neder landse katholieken ziet sprakeloos en machteloos de diepe kloof, die het eens zo machtige conservatieve blok van katholieke Nederlanders gespleten heeft'. 'Wat als een hoopvolle lente na het concilie begon, door de katholieke wereld vol bewondering en geestdrift werd nagevolgd, blijkt thans een kwaadaardige schijnbloei te zijn'. Het blad noemt bisschop Gijsen 'de meest tragische figuur' en schrijft over diens positie: 'Wanneer degenen, die het nauwst met de bisschop moeten samenwerken, zich bedienen van de infaamste methoden van bedriegerij .en intrige, wanneer paus en bisschop aan een dergelijke minachting en hoon worden blootgesteld, dan moet de paus, of hij wil of niet,' in het belang van de wereldkerk eindelijk zijn hele gezag in de weegschaal wer pen'. 'Bildpost' concludeert: 'Mag dan een groep kritische priesters zoals Septua gint voor socialistische modellen kie zen. mag kardinaal Alfrink zich dan gemaakt hebben tot flikflooier van de rebellen en openlijk kritiek uitoefe nen voor de televisie op het Vaticaan en de paus maar laten dan al die krachten daaruit de konsekwentie trekken en zich niet langer meer katholiek noemen'. W. P. de Vries Jij-U In Tr.-Kw. van 12 sept. citeert u ds. Lex van Gilse die o.a. ervoor pleit dat broeders en zusters elkaar bij de voornaam noemen. Van harte mee eens. Wat doen we dubbelzinnig met dat hele jij-u-onderscheid. We leren kinderen hun ouders met U aan te spreken (dat zou eerst eens algemeen moeten veranderen), eenmaal volwas sen trachten we elkaar wijs te maken dat de U-barrière bestaat om er meer of minder vertrouwelijkheid mee uit te drukken, om de privacy te bescher men. We onthouden elkaar zo de mogelijkheid op erkenning van gelijk heid-als-mensen-voor-God. Als bij elke apartheidspolitiek dwingen we elkaar tot een keus (tussen jij of U) die onbillijkheden moet meebrengen en verdedigen dat met allerlei ongelijk heidsideologie. In Matt. 23 vs. 8-11 spreekt onze Heer toch bepaald over omgangsvormen. Ik zou graag adhesie vragen om te komen tot afschaffing van de U-barrière in onze taal. Baarn D. Heitmeijer door dr. C. Rijnsdorp Een bevindelijk vrouwtje 'kreeg' na het bezoek van haar dominee, het woord uit Ezechiël: 'men senkind'. Dominee was een mens. De wereld zegt, vooral de laatste tijd, tegen de kerk: 'mensen kind'. De menselijke kant, en vooral ook de intermenselijke kant van de kerk, dringt zich aan de aandacht op. Eigenlijk begon het al met de kerkelijke statistieken. De cijfers gingen een men selijke taal spreken. Toen werd het onvermijdelijk dat de jonge wetenschap van de sociologie zich met de kerk ging bemoeien. En omgekeerd ont dekte de kerk haar roeping ten aanzien van de maatschappij, niet alleen maar filantropisch ten aanzien van het diep gezonkene en weggedre vene of missionair ten aanzien van verre volkeren maar met betrekking tot de onmiddel lijke omgeving en de vragen van de dag. De preek in de evangelische kerk in Duitsland en elders, in de jaren twintig en dertig, beoogde vooral de persoonlijke stichting, Erbauung. Er was veel vrijzinnigheid. De vrijzinnige preek stel de zich ten doel de tratitionele voorstellingswe reld van de bijbel en kerkleer dienstbaar te maken aan de eigentijdse werkelijkheid. Maar ten overstaan van het sociale vraagstuk bleef ze hangen in een min of meer vage ethische sfeer, et waren .toen een aantal socialistische predikan ten. die de marxistische maatschappijbeschouwing wilden combineren met hun liberale geloofsopvat ting. In hun manier van preken sloten ze zich geheel aan bij de gangbare homiletiek; alleen namen ze het begrip 'werkelijkheidsbeschrijving' heel concreet en spraken over stakingen, uitslui tingen, werkloosheid, hongerlonen enz. in termen ontleend aan marxistische en socialistische ge schriften. Ze waren er zich niet van bewust dat ze hiermee in de preek een vreemd element hadden binnen gebracht. dat met het doel van persoonlijke stich ting niet overeenstemde. Ja de preek zelf bleek door haar traditionele vorm en functie niet ge schikt om aan het element van het politieke agitatie recht te doen. Dat gebeurde veel doeltref fender door middel van pamfletten, artikelen, brochures en dergelijke, waarin men niet gehin derd werd door bijbelse voorbeelden en stichtelij ke omhaal. Bovendien ontbrak in de kerk het bewust te maken proletariaat, dat zich trouwens niet voor redevoeringen interesseerde. In de serie Konkretionen is bij Furche-Verlag, Hamburg een boek over deze oude rode Duitse preken verschenen. Het heet Predigt und Agitati on der religiösen Sozialisten en is geschreven door Wolfgang Deresch (157 blz., 17). Deresch heeft zoveel mogelijk van deze sermoenen verza meld en geanalyseerd. Hij noemt namen als van Chr. Blumhardt, L. Ragaz, E. Lempp, E. Fuchs, G. Wllnsch, P. Piechowski, E. Eckert en K. Klein- schmidt.Hlj beoogt daarmee 'n daad van eenvoudi ge rechtvaardigheid' (de uitdrukking is van Wil lem Kloos) ten aanzien van een miskende en na Hitiers ondergang niet voldoende gerehabiliteerde groep, die haar tijd vooruit was waar het gold de taak van de kerk te zien met betrekking tot het signaleren van maatschappelijk onrecht en het opkomen voor de vernederden en verdrukten.: Deresch acht het een verdienste van de Duitstali ge vrijzinnige prediking van tussen de beide wereldoorlogen in, dat zij het evangelie wilde actualiseren. Maar bij het acute sociale vraagstuk onder de republiek van Weimar liet het begrip van de burgerlijk-liberale predikanten verstek gaan. Dat was tot op zekere hoogte hun schuld niet, maar sproot voort uit het algemene conflict tussen christelijke traditie en moderne werkelijk heid. De liberale preek hield bij de vierde stand halt. Maar alzo niet de rode dominee's: hun preken doorbraken die barrière en spraken over klassenstrijd en strijd voor de vrede. Vanzelf leidde dit tot het inzicht, dat hier met woorden niet kon worden volstaan: de toepassing lag in de daad. Wat de preek betreft werd hier de kloof openbaar tussen de overgeleverde vorm der prediking en de eigentijdse werkelijkheid. Het spreken over prole tarische ellende, uitbuiting en klassenstrijd viel bij de gemiddelde kerkganger niet in de smaak. Maar vandaag, aldus Deresch, is de erkenning BREDA De prefecten van de Ro meinse congregaties voor de geloofs leer en de geestelijkheid, de kardina len Seper en Wright, hebben de bis schoppen drs. J. Bluyssen van Den Bosch en H. Ernst van Breda, schrif telijk laten weten, dat de experimen tele katechetische cursus voor VWO en HAVO, zoals die wordt gebruikt in de hoogste klassen van de scholen van de stichting 'Ons Middelbaar Onder wijs in Noord-Brabant, onverwijld buiten gebruik dient te worden ge steld. In het najaar van 1971 maakten de twee kardinalen reeds ernstige bezwa ren tegen deze cursus. De bisschoppen van Den Bosch en Breda gaven begin dit jaar hun eigen vragen en beden kingen rond de tekst van de cursus in een nota. De schrijvers van de cursus spraken daarop hun bereidheid uit de tekst zorgvuldig te herzien, om zo de moeilijkheden op te lossen. Deze her schrijving vergt meer tijd dan aanvan kelijk was voorzien. De twee Romein se kardinalen menen, dat hierop niet langer kan worden gewacht. De twee bisschoppen zijn in overleg getreden met het hoofdbestuur van 'Ons Middelbaar Onderwijs' om tot een gezamenlijk standpunt te komen. Hierover zal zo spoedig mogelijk na dere mededeling worden gedaan.' PRAAG (EPD)' Op 70-jarige leef tijd is plotseling overleden prof. dr. Josef B. Soucek, de vroegere dekaan van de protestantse theologische Co- menius-faculteit in Praag. Soucek, die nieuwtestamenticus was, gold naast de in 1969 overleden Josef Hromadka als een van de belangrijk ste protestantse theologen van Tsje- choslowakije. In de oecumene werd hij bekend door zijn arbeid in de conferentie van Europese kericen. Hij was in juni met emeritaat gegaan. EN SLIEP IN ZIJN SCHOOT De verteller die ons het onth verhaal van de profeet Nathaj verschaft had niet veel woon dig. In enkele korte streken hij de geschiedenis van de rij die, omdat er bezoek is gekome zijn arme buurman gaat i diens ooilam te ontnemen, gend staat er dat de rijke man toe kon komen om een van zij! vele schapen of runderen te Hij kon er niét toe komen. 1 dat 't moest, maar 't kwam i van. En daarom nam hij de ger oplossing. Een oplossing van nabij bekend is. Maar dj het mij vandaag niet om. H mij om dat dier en zijn eigen staat als een bron van ontros ons hart, zoals we het van gehoord hebben: het ooilam zijn bete, dronk uit zijn bi sliep in zijn schoot. Toch doen verteller onrecht als we er maar een aandoenlijke omst in horen van de hechte band blijkbaar tussen de arme man ooilam was. Het staat daar vo mensen en hun dieren. Ik rc aan denken toen ik één dezer bij oudere mensen op bezoek veertien dagen hadden ze een Een 'waterroller', verstrekte des huizes mij informatie. Ge«pn sische', want die willen altijd boven uitkomen en dan ver horen en zien. Nee, een wal die zacht rollend fluit en zingt praten we natuurlijk met herril zijn vrouw aan. Ja, want di .1 erbij. De buurvrouw van vror ook op bezoek was beaamde moest tegen ze praten, ande het niet goed. Wat is dat to sliep in zijn schoot, en: je m ze praten? We hebben elkaar I te praten en in eikaars sc kt slapen. Ja, dat is wel zo, ma hel bedoeld. Het dier is ni«di< stoffering voor het landschap »rd voor de menage, prooi voor or 11 rod-neigingen, exploitabel v nv karretje, het is ook troost. er mee praten op een wijze w d niet meer met elkaar praat. M d kinderachtig, goed, maar zo ii in eenmaal. Je kunt er geluide k® maken. Ze horen bij de omgat de mens. Daarom moeten w ng op ze zijn. Al was het alleen i h die troost, die schoot en dat hc gesprek. m h algemeen, dat de kerk in de vorige eeuw en aan het begin van onze eeuw een schuld op zich geladen heeft ten aanzien van de arbeidende stand. Men spreekt zelfs over een 'theologie van de revolutie', zonder in de kerken op principiële tegenstand te stuiten. Vóór 1933 stonden de christensocialisten zo concludeert Deresch aan het einde van het boek in hun strijd tegen het nationaalsociallsme nog alleen en zonder kerkelij ke steun; na Hitiers machtsoverneming werd deze strijd aan de kerk eenvoudig opgedrongen en het daardoor op gang gebrachte 'leerproces' leidde tenslotte tot de Stuttgarter schuldbelijdenis van 19 oktober 1945. De Duits-nationale geest was daar door ook in de kerk gebroken. De dolkstoot legende had in de kerk geen levensvatbaarheid meer. En wat de preek betreft, elke preek die de pretentie heeft actueel te zijn, lijkt aldus Deresch meer op 'agitatie' in de zin van zijn onderzoek dan op wat vroeger preek heette. De christelijk-socialistische traditie behoort dan ook volgens de auteur haar rechtmatige plaats in de kerkgeschiedenis te krijgen. Hij ziet als haar voornaamste verdienste het inzicht dat de verkon diging niet kan opgaan in juiste voorstellingen omtrent zieleheil en geloof, omdat de mens van heden immers geen behoefte heeft aan interpreta tie. maar aan een veranderde, een bekeerde prak tijk. 'Dit inzicht zou een theorie van het christen dom vandaag niet meer uit het oog mogen verliezen' (142). Afgezien van alles wat in dit boek specifiek Duits is, biedt het een bijdrage tot de felle discussies in Npderland over aard en taak van de preek en over de plaats van de kerk in de hedendaagse samenle ving. Men moet overigens wel van de dwangvoor stelling af, dat sociale bewogenheid en politiek engagement alleen maar in de marxistische ge- dachtenwercld onderdak kunnen vinden. Het zijn oerchristelijke gegevens die op het evangelie kun nen en moeten worden gefundeerd en geen histo- risch-materialistische basis nodig hebben. Wat wèl nodig is, is dat ze van het evangelie uit in theorie en praktijk worden omgezet. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Achterberg: A. mer te Woudenberg; te St. A K. Schipper te Dordrecht; t muiden: E M. Bakker te R| St. Jacobi-Parochie: K. Mi Haaksbergen; te Bussum: W. te Den Haag-Loosduinen. Aangenomen: naar Alkmaar: k la te Den Helder; naar Kat an Zee: (toez.) L. Boer te Hazen Bedankt: voor Maarssen: T al Veld te Waddinxveen; voor ie wijk: J. Bogaard te Woerden, kit Beroepbaar: N. de Mooy, Oud vai Nuis (Gr.). M Preekbevoegdheld verleend Li Trouwborst, Kon. Julianast >e Waarder (p. Woerden). GEREF. KERKEN ,n, Bedankt: voor Velp: B. F '"i Appingedam. Beroepbaar: J. Huizebosch, tJ UI 6 (k. 22) te Amstelveen. Toegelaten om te proponeren: rends, Jekerstraat 52', te Am®10 D. A. Vanhaelen, Mosstraat 2, s dam. fei GEREF. KERKEN (VRIJG).11" Beroepen te Spakenburg-Zui v® de missionaire dienst op Iris H. E. Nieuwenhuis te Schild IJmuiden: K. J. Kapteyn te burg-Noord. GEREF. KERKEN (VRIJG. Iv'; Beroepen: te Hardinxveld-GIe W. J. d. Linde te Urk. CHRIST. GEREF. KERKEN J0f> Beroepen: te Rozenburg: J. Emmen. Bedankt: voor Rotterdam-Cen Steenbergen te Eindhoven, jrl GEREF. GEMEENTEN lu Bedankt: voor Almelo: J. McLr. r GilO dinxveld-Giessendam; voor Homkoop te Kampen; voor 1 C. v. d. Poel te Yerseke. i d .„irl n Sloan Wilson Als een wilL 7i Uitgave: De Boekerij Balr 17,90. m De Amerikaanse auteur Slosl - bekend door boek en <4rbi man' m het donkergrijze pak twee welgestelde families D6| die omstreeks 1920 in de van New York wonen. Het de aansluiting van de gene var het veelal bekende raam va Mn tiek en zakelijkheid. De schri tot centreert zich op Carol schoonheid, en Dana Camp minder gevierd en voo 6 schappelijk succesvol als ,ela! nig kieskeurige meisje, dat i wordt. Jongeren zullen de ipp in de omgang tussen de sf"' repeterend gegeven in d( wervelende roman, vermoed! waarderen dan ouderen, wijst opnieuw z'n indringen kunst en zeker ook z'n milieus, mede door vlijmscl g logen, genadeloos te schets-^j a, het verhaal van een grote, jg rimpeloze liefde, maar ook l00£ making met een moraal d p[an merhand onontbeerlijk blijk in dit soort harde familieroi oed« jer v

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2