ibanon sust oze Palestijnen rote apartheid 1 de praktijk Gabriël Aranda meldt zich bij Franse justitie Hanoi bevrijdt drie piloten uit Amerika nje zou Kroaten naar den terugsturen Nieuwe explosies op Filippijnen Eerste Aziaten uit Oeganda in Engeland Venezolaans vliegtuig aan explosie ontsnapt IRA kondigt actie aan tegen ziekenhuis Kunstgebitten Archeologen vinden Fenicisch schip KWARTET DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 sou commando s belegeren f'J )ET (AP, Reuter, UPI) De Libanese minister van buitenlandse zaken Klialil Aboe Hamad il| le Palestijnse guerrillastrijders in zijn land de verzekering gegeven dat zijn regering niet van een militaire actie tegen de Palestijnen te ondernemen. van de Palestijnse bevrij- I jjanisatie had het Libanese le- jf® m beschuldigd Arabische com- 'rte belegeren en ook de terug- i Palestijnen naar het zuiden iideren. Volgens de radio is nese leger begonnen zuidelijk binnen te trekken met tanks i artillerie. De militairen zou- ities innemen in de operatie- n van de commando's en op see lende plaatsen versperringen n. 'Deze bewegingen dienen te gestaakt en de noodtoestand worden opgeheven', aldus de se radio. kondigde zaterdag de nood- -J af nadat Israëlische eenheden sj! d waren binnengevallen om ise nederzettingen uit te scha- folgens de Palestijnen is de fend niet bedoeld om de 'Is- agressie' het hoofd te bieden ir de 'liquidatie van de com- in Libanon.' i-generaal Waldheim van de de Israëlische inval in Liba- teurd en gezegd dat 'dergelij- van geweld' niet bijdragen iereiken van een rechtvaardige 2o Izame oplossing voor de situa- o Midden-Oosten. Dit heeft een order van de VN meegedeeld, en Israël hebben zich allebei Veiligheidsraad van de VN maar niet om een bijeen- m de raad gevraagd. Libanon wereld via de VN opgeroe id veroordeling over Israël uit te terwijl Israël verslag uit- per 'de maatregelen tegen de li terroristische organisaties.' 64 ische VN-amibassadeur Joseph ïeeft gemeld dat bij de actie 54 ion 130 gebouwen zijn ver- 16 ie als basis of schuilplaats stijnse commando's dienden, eeft ontkend dat gebruik van gemaakt. ïese president Soeleiman heeft het voorstel van Libye ^troepen te sturen van de wezen. Franjieh heeft de president Kadaffi voor zijn ÏRedankt en verklaard dat los se. is- 53.1 gh 24111 (Reuter, AP, DPA). De iifegering is bereid de negen 105 die in Madrid zijn geland ekaapt vliegtuig van de SAS 44] ijk terug te sturen naar 43 Dit is gisteren van welinge- |?{ie in de Spaanse hoofdstad is tot dusver geen verzoek van Zweden om uitleve- uitstel zou veroorzaakt zijn j feit dat het uitleveringsver- n Zweden en Spanje in 1950 2 >en en daarna niet meer Onder de Spaanse wet 3 t negen Kroaten echter ook 5 tleveringsverzoek naar Zwe- ien teruggestuurd. 13or van de drie vliegtuigka- >per Lfteprl L staande acties beter achterwege kun nen blijven zolang er geen verenigd Arabisch actieplan bestaat. De ministeriële raad van de federatie van Arabische republieken (Egypte, Syrië en Libye) heeft Israël gewaar schuwd dat een aanval tegen een van de lidstaten zal worden beschouwd als een aanval tegen de gehele federatie. De waarschuwing na een bijeenkomst van de raad in Cairo, zou bedoeld zijn Israël te waarschuwen tegen mogelijke acties op Syrië. De spanning aan de Syrische grenzen is de afgelopen da gen sterk gestegen. In Damascus doen al dagenlang geruchten de ronde over een op handen zijnde aanval van Israël met als doel Palestijnse kampementen te liquideren. In de nacht van zondag op maandag hebben Palestijnse guerrilleros een brug opgeblazen in de door Israël bezette Syrische hoogten van Golan, zo is in Syrië gemeld. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft mee gedeeld dat Syrische kanonniers Israë lische stellingen op de Hoogten van Golan hebben beschoten. Bij deze ope ratie werden drie Israëlische soldaten gedood, aldus de woordvoerder. In een periodiek rapport van secreta ris-generaal Waldheim van de VN aan de Veiligheidsraad staat dat VN-be- MANILLA (AFP) Zeker zestien mensen zijn gewond bij twee explo sies in het raadhuis van Quezon, bij Manilla waar de Filippijnse grondwet gevende vergadering zetelt. Geen van d;e 300 leden van de constituerende vergadering zou getroffen zijn. De politie heeft twee mensen voor ondervraging aangehouden. Sedert verscheidene weken worden er in het gebied van Manilla aanslagen ge pleegd die de politie toeschrijft aan de stadsguerrillastrijders van het 'Nieuwe Volksleger', de militaire tak van de maoïstische communistische partij op de Filippijnen. middelaar Gunnar Jarring ondanks voortdurende pogingen niet geslaagd is enige vooruitgang van betekenis te boeken. Volgens Waldheim tonen de standpunten van de partijen aan dat er voor het ogenblik geen basis voor overleg bestaat. 'Ondanks deze situatie zetten wij onze pogingen voort' aldus Waldheim. President Sadat van Egypte en de Libysche leider kolonel Moeammar Kadaffi hebben gisteren een overeen komst ondertekend die de basis legt voor volledige eenheid tussen Egypte en Libye, welke binnen een jaar moet zijn bereikt. Op 1 september 1973 zullen de Egyptenaren en de Libyers worden uitgenodigd via een volks stemming hun fiat aan de fusie te geven. De samengesmolten landen krijgen de naam Verenigde Arabische Republiek. Cairo zal de hoofdstad worden. De leiding zal voorlopig bij de presidenten van de twee landen berusten. Engeland heeft beide partijen in het conflict in het Midden-Oosten aange boden desgewenst te bemiddelen. Het aanbod werd gedaan door de Britse minister van buitenlandse zaken Alec Douglas-Home, die de nieuwe Egypti sche minister van buitenlandse zaken Hassan el-Zayyat op bezoek had. Als nieuwe vredesbesprekingen niet via VN-bemiddelaar Jarring kunnen wor den georganiseerd is Londen bereid het alternatief van een vredesconfe rentie naar voren te brengen, aldus Home. 'Indien Engeland op enige wij ze ertoe kan bijdragen dat een vredes conferentie wordt belegd en als bei de partijen dit wensen zullen wij graag doen wat in ons vermogen ligt', zo verklaarde de Britse minister. De Egyptische minister Zayyat heeft ge zegd dat hij rekent op Britse steun bij het vonden van een rechtvaardige regeling in het Midden-Oosten. Gisteren is de grootste luchtbrug sinds tijden begonnen tussen Oegan da en Engeland. Met een Boeing werden 193 Aziaten overgebracht van het zonnige Afrika naar het koude, regenachtige Engeland. De reizigers vormen de voorhoede van de onge veer 60.000 Britse Aziaten, die door generaal Amin, de president van Oeganda, het land worden uitgezet. Tegen 7 november moeten alle on gewenste Britse Aziaten Oeganda verlaten hebben. Per week zullen 16 extra vluchten worden gemaakt tussen Entebbe en Engeland. De eerste groep, meestal gekleed in dunne kleren, kwam gis teren op het vliegveld Stansted bij Londen aan. De meeste immigranten werden na aankomst overgebracht naar een luchtmachtbasis op 40 km van het vliegveld, waar ze tijdelijk onderdak krijgen. Volgens Britse functionarissen was het moreel on der de landverhuizers verbazingwek kend goed, gezien de omstandighe den. Ongeveer 90 procent van de aangekomen Aziaten spreekt Engels. Foto: een Aziatische moeder en haar twee kinderen in het kille Engeland. Premier Messmer reageert op corruptie-affaire PARIJS (DPA, AFP, Reuter) Gabriël Aranda, de 34-jarige Fransman die de regering in Parijs met een spectaculair schandaal heeft bedreigd heeft zich ter beschikking gesteld van de justitie. ADVERTENTIE pers en de zes Kroatische ex-gevange- nen is in Madrid nog steeds aan de gang. In Kopenhagen hebben de Zweedse gezagvoerder van het gekaapte toestel en de tweede piloot verklaard dat de Kroatische kapers geen springstof aan boord hebben gehad en dat hun drei gement het toestel op te blazen louter bluf is geweest. De gezagvoerder Bo Wrenfeld en tweede piloot Hugo Ols- sen hebben verder verteld dat de kapers vanaf het begin van plan zijn geweest naar Spanje te vliegen. De piloten hadden op een veel langere vlucht - mogelijk naar een Arabisch land - gerekend. Volgens de beman ning van de DC-9 hebben de Zweedse autoriteiten de kwestie op de juiste manier aangepakt. parken, kassen en Voorhof Amstelhal in volle glorie 24000 M2overdekt Aranda, een voormalig medewerker van het ministerie van volkshuisves ting, heeft gisteren zijn onderduik adres verlaten, nadat de Franse poli tie in geheel Frankrijk een zoekactie naar hem op touw had gezet. Hij was beschuldigd van diefstal en heling van geheime documenten. Met zijn advokaat, de befaamde mr. René Floriot, meldde Aranda zich gis teren op het paleis van justitie in Parijs. Tegen de aanwezige journalis ten zei Aranda dat hij zijn doel nu heeft bereikt. 'De schandalen zijn nu aan het licht gekomen en de schuldi gen zullen worden gestraft. De docu menten die ik in mijn bezit heb zullen aan de justitie worden gegeven die ik volledig vertrouw.' Op de vraag waarom hij de schanda len pas nu heeft bekendgemaakt zei Aranda 'dat er 'voor eerlijkheid geen seizoenen bestaan.' Het heeft niets met de verkiezingscampagne te ma ken. Ik heb alleen een eind willen maken aan een bepaalde situatie en ik had geen ander middel om bepaalde dossiers openbaar te maken'. Volgens Aranda is er niets waarvoor hij in staat van beschuldiging kan worden gesteld, want van de betrokken docu menten heeft hij alleen foto-kopieën. Het openbaar ministerie in Parijs heeft gisteravond echter laten weten dat Aranda toch wegens diefstal zal worden beschuldigd MESSMER De Franse regering heeft gisteren voor het eerst op topniveau commen taar aan de affaire Aranda gewijd. Pxemier Pierre Messmer verklaarde in een vraaggesprek voor radio Luxemburg dat de justitie alle misda den, die mogelijk uit de documenten van Aranda zouden blijken aan de kaak moet stellen. Messmer zei dat de regering vasthoudt aan de verklaring die hij eerder deze maand heeft afge legd en waarin hij mogelijke algeme ne verkiezingen voor het komende voorjaar van de hand heeft gewezen. Van diverse zijden was er reeds op aangedrongen de verkiezingen te be spoedigen. Christian Fouchet, die tij dens president de Gaulle minister van binnenlandse zaken was, had eerder om snelle verkiezingen gevraagd en geklaagd dat corruptie tegenwoordig in Frankrijk wordt behandeld 'als een normale procedure'. Ook de oppositie leiders Jean Lecanuet en Jean-Jacques Servan-Schreiber hebben vervroegde verkiezingen gewraaigd wegens de af faire Aranda. Op de vraag welke politieke gevolgen de onthullingen van Aranda hebben zei premier Messmer gisteren dat hij '"artseer in Schietfontein' J en onzer redacteuren r de kop 'Hartseer, want Schietfontein word blank' heeft het frikaanse dagblad Die Burger dezer dagen een bericht gepu- rd over het dorp Schietfontein, dat tot blank gebied is ver- 1. In Schietfontein wonen nu volgens de Zuidafrikaanse apart- terminologie kleurlingen en dat zijn mensen die blanke en aanse voorouders hebben. ieuws over de 'blank-verkla- Dp 'an Schietfontein is door de Üjke bevolking met grote ver leid ontvangen. Vrouwen i toen ze hoorden dat hun invvoordiger er niet in ge was het onheil af te wenden. er kleurlinggebied is tot gebied geproclameerd', zo be et verslag in Die Burger. 'De- r is het niet het schilderachti- vee! pje Sir Lowry's Pass of het R Fat ktrevende Schoolstraatgebied pari. Het is een eenvoudige nederzetting tussen de vale, tige Karrorante van Carnar- Aietfontein is de naam. D it historische plek. Hier wonen stommelingen van Jan Kaffer Kosa's (een Afrikaanse stam, die het gebied in 1839 van sir vaart NaPier gekregen hebben. Dit 3G2 Jn beloning omdat ze de Bos- 63 men verdreven hadden. Het 4 ..A£eht van Jan Kaffer is ,lad schr jft verder, dat deze Afrikaans spreken, maar ïzit 3(gen kunnen nog goed Kosa (/ïo en prachtig in die taal zin- nk 10 grond die deze mensen bezaten, was heel wat beter e 8,5 ha die ze nu hebben, Die Burger. De rest verloop van tijd in blanke handen geraakt. Nu verliezen ze ook wat hen overgebleven was, aldus het blad. Bevel De 415 inwoners van Schietfontein moeten nu zien elders onderdak te vinden. Een rechtbank heeft de huurders, 62 gezinnen, al bevel ge geven hun huizen voor 30 november a.s. te verlaten. De ongeveer 20 grondeigenaren en hun gezinnen wachten nog op zo'n bevel. 'Op hierdie nedersetting net 4 km buite Carnarvon heers 'n groot hart seer', schrijft het blad. 'Want al lijkt de wereld in Schietfontein voor een buitensbaantder armoedig en kaal, voor de mensen die er nu wonen is het heilige grond'. Een van de grondeigenaren, de 75- jarige Piet Willem Hendricks, zei, toen het nieuws bekend werd: 'Dit is bitter, bitter, bitter'. Vrouwen barsten in snikken uit. Hendricks is net als zijn vader op die grond geboren. Het besluit Schietfontein tot 'blank' gebied uit te roepen is genomen op grond van een onderzoek dat een commissie in 1970 heeft ingesteld. Dat de mensen nu al een hofbevel hebben gekregen om te vertrekken, zou gebeurd zijn, omdat er klachten Vrouweu van Schietfontein, een kleine nederzetting bij Carnavon in Zuid-Afrika, barsten in huilen uit als ze horen dat ze over enige tijd hun huizen zullen moeten verlaten, omdat hun woonstreek tot blank gebied is uitgeroepen. De heer C. D. Temmers, links op de foto, heeft tevergeefs geprobeerd de belangen van de huidige bewoners te verdedigen. waren binnengekomen dat het voor de gezondheid van de mensen beter was als ze wegmoesten. De water bronnen zoudien bevuild zijn. Ook was de behuizing van de mensen zo slecht, dat dit gevaar voor gezond heid opleverde. Aldus nog steeds Die Burger. Ook wordt beweerd, dat het gebied een uitermate geschikte schuilplaats was voor leeglopers, misdadigers en bantoe's die zich daar niet mogen ophouden. Een aantal grondeigena ren heeft schriftelijk deze bewerin gen aangevochten. Dat er een tekort aan goede huizen is, geven ze graag toe, maar daar zou de overheid wat aan moeten doen en dat het water gevaar zou opleveren, wordt ont kend. De hoofdbron wordt goed be schermd en op voorschrift van de inspecteur van volksgezondheid gooi en de mensen chloorkalk in het water. Normaal En het verwijt dat de mensen 's nachts door elkaar slapen, aldus deze schriftelijke reactie, gaat ook niet op. Man en vrouw slapen inder daad bij elkaar en de kinderen ook, maar dat is normaal. Bovendien hebben de mensen die dat rapport hebben opgesteld, zelf nog nooit een nacht in Schietfontein doorgebracht, aldus de bewoners. Wat gaan de mensen van Schietfon tein nu doen, vraagt Die Burger. De meesten zijn bejaarden, die niet meer kunnen werken. De jonge mensen zullen niet graag op het land voor blanke boeren gaan wer ken. Daar verdienen ze hooguit 10 rand (50 gulden) per maand en bij de spoorwegen verdienen ze 55 rand. Een ambtenaar van Carnarvon heeft verklaard, dat er in die plaatsen woningnood heerst en dus moeilijk ruimte gevonden kan worden voor de verjaagden van Schietfontein. Tot zover dit schrijnende relaas uit Die Burger, Dit is de zogenaamde grote apartheid in de praktijk. Die Burger is een Zuidafrikaanse krant die het regeringsbeleid van premier Vorster van harte steunt bovenal 'bezorgd was over het feit dat dit type operatie een duidelijk poli tiek karakter heeft.' Aranda dreigde vorige week zijn 136 documenten openbaar te maken als Frankrijk doorging met de leverantie van Mira ge's aan Libye ROME (AP) Het Venezolaanse verkeersvliegtuig dat aan vernietiging in de lucht is ontsnapt, is veilig te Rome aangekomen. De DC-8 van de VTASA was zondag op het vliegveld van Nicosia (Cyprus) geland nadat de piloot had vernomen dat zich aan boord een tijdbom bevond. De bom werd inderdaad gevonden. Als de maatschappij niet was gewaar schuwd had de ontploffing plaatsge vonden om zondagmorgen 11 uur 25, en wel 20 minuten voordat de machi ne had zullen landen op het vliegveld van Rome. Aan boord bevonden zich in totaal 97 personen onder wie acht kinderen en enige oude mensen. Tot de passagiers was gezegd, nadat Beiroet was verlaten, dat te Nicosia een extra landing zou worden ge maakt 'om technische redenen'. De bom die men had gevonden werd beschreven als 'zeer krachtig'. BELFAST (UPI) De militante pro visionele vleugel van de IRA heeft aangekondigd dat op de kortst moge lijke termijn 'vijandelijkheden' wor den begonnen tegen het Royal Victo ria ziekenhuis in Belfast. In het zie kenhuis worden Britse militairen en burgers verpleegd die slachtoffer zijn geworden van de golf van aanslagen in de Noordierse hoofdstad. Vorige week hadden de provosionals al ge dreigd het ziekenhuis tot doelwit van hun acties te maken als het Britse leger het ziekenhuis niet zouden eva cueren. Uit een overlijdensbericht in een pro testants dagblad in Ulster is gebleken dat de UVF, het protestantse vrijwil ligersleger dat voor vijftig jaar als de sterke arm van de protestanten gold, opnieuw in actie is gekomen. In de advertentie stond dat een lid van de verboden organisatie 'tijdens actie' is gedood in de havenplaats Larne, waar zondag werd gevochten tussen prote stanten en de politie. In Belfast is meegedeeld dat de ronde tafelconferentie van Noordierse partij en zal worden gehouden in een lan delijk hotel in Darlington in het noord-oosten van Engeland. De drie daagse conferentie begint maandag. ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit-heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix voor komt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheken en drogisterijen. HANOI, SAIGON (AFP, Reuter, AP) Noord-Vietnam heeft drie Amerikaanse krijgsgevangenen in vrijheid gesteld tijdens een spe ciale plechtigheid, die zondag in een kazerne in Hanoi werd gehou den. De drie piloten werden overgedragen aan een Amerikaans vredescomité, onder leiding van Dave Dillinger en mevrouw Cora Weiss. gelaten, antwoordde Gartley: 'Vermoe delijk omdat mijn moeder actief is in de vredesbeweging.' Charles meende: 'Misschien omdat ik zwart ben' en Elias was ervan overtuigd dat het was omdat zijn kinderen in Amerika had den verteld dat hij in gevangenschap goed behandeld werd. Garley zat ge vangen sinds augustus 1969, Charles sinds december 1971 en Elias sinds april van dit jaar. Zij zagen er goed verzorgd uit. BOMBARDEMENTEN Amerikaanse piloten hebben gisteren honderden tonnen bommen afgewor pen op noordelijke troepen, die de Zuidvietnamese districtsstad Mo Doec bedreigen. De stad is gelegen aan hoofdweg 1, die Danang verbindt met de rest van het land. Kennelijk hech ten de Amerikanen veel belang aan het behoud van de stad, want de luchtmachtaanval was zeer fors. Er namen 15 B-52's aan deel, die ieder 30 ton bommen aan boord hadden. Het was waarschijnlijk het zwaarste bom bardement sinds het begin van het offensief, vijf en een halve maand geleden. Bij Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam zijn zondag drie Ame rikaanse vliegtuigen verloren gegaan, zo is in Saigon meegedeeld. Vier van de zes bemanningsleden worden ver mist. Gisteren werden dc aanvallen voortgezet op voorraden, die in Noord-Vietnam waren aangevoerd door Chinese schepen. De Amerika nen zouden honderd grote pakken hebben vernietigd, die in waterdichte zakken over boord waren gegooid om ze naar de kust te slepen. De vrijgelaten krijgsgevangenen zijn twee marine-luitenants Markham Gartley en Norris Charles en lucht macht-majoor Edward Elias. Met de vredesgroep waren Charles vrouw en Gartley's moeder naar Hanoi geko men. Volgens radio-Hanoi bezochten de twee vrouwen de gebombardeerde delen van de Noord Vietnamese hoofd stad. Mevrouw Gartley vond het een verschrikkelijke vernieling en me vrouw Charles meende dat de oorlog zinloos was en beëindigd moest wor den. Gevraagd waarom juist zij waren vrij- MARSALA (UPI) Een Britse ar cheologische expeditie heeft een in goede staat gebleven Fenicisch schip in de Middellandse Zee- ontdekt. Het houten oorlogsschip is' circa dertig meter lang en vijf-en-een-halve meter breed. Het werd bijna verborgen in zand op een paar honderd meter van de kust van Marsala aan de westkust van Sicilië gevonden. Volgens de archeolo gen heeft het schip mogelijk deel uitgemaakt van de Chartaagse vloot die op 242 voor Christus in de strijd bij Marsala door Rome werd versla gen. Aan boord bevond zich een aantal amforen (kruiken) die blijkbaar be stemd waren voor het voedsel van de zeelieden. Ook waren er platen aange bracht met Fenicische inscripties die nog niet ontcijferd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9