Tisissituatie in bibliotheekwereld og veel meer geld nodig or bouw in Rijn van iiiveringsinstallaties Kado! Jongerensentrum wil los van Humanistisch Verbond de postgiro Oosterschelde-passag e in progressief 'akkoord' stuit op tegenstand Trekker verliest lading thee dab makkelijk! Rentekosten hypotheken blijven aftrekbaar Waarom kopen zoveel mensen «zoveel méér Lutti Omdat Lutti zo lekker is Het weer - LT KWARTET DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 inkwatervoorzienin g loopt ge vaar va nii een onzer verslaggevers EN BADEN De verontreiniging van de Rijn neemt ondanks liet groeiend aantal tegenmaatre- rs, van de afgelopen jaren toe. Er zal dus heel wat meer geld beschikbaar gesteld moeten worden 1 Je bouw van zuiveringsinstallaties dan tot nu toe het geval is. Nu al loopt de drinkwatervoorzie- w jevaar of wordt de kwaliteit ervan negatief beïnvloed. gd) re conclusie komen de gezame- li Duitse deelstaten die voor de >it van het Rijnwater verant- ilijk zijn in een gisteren gepu- d rapport over de verontreini gt an de Rijn. gvof toe heerste er in het algemeen lelijk optimisme over het toe aantal maatregelen dat Duits- refl om de verontreiniging te- 'dringen. Zo voortgaande zou de emiging kunnen verminderen verwachting, maar het blijkt er veel meer geld bij zal uitvoerige rapport wordt een lurig overzicht gegeven van de r' tgen per gemeente en per in een indrukwekkende opsom- *,u.. vele miljoenen inwoner- enten en afvallozingen. Een daarvan komt ongezuiverd in i terecht, nog eens een derde gedeeltelijk gezuiverd en de ordt voornamelijk mechanisch rd 53 utsend irt vormt een nogal onthut- van de Duitse interna- Eijnweek, die gisteren in Ba ronnen. De Rijnweek is f van de Duitse Rijn-commis- ambtelijke werkgroep van de n, om in brede kring de it te vestigen op de problema- a de Rijn. heeft Duitsland in totaal sep|s miljard mark uitgegeven om ntreiniging van de Rijn bin- perken te houden. Op deze ie*[fek konden de autoriteiten ech- l n anders constateren dan dat er ar geld nodig zal zijn. it sombere visie stak gisteren if tegen het optimisme van jk. De leden van de internatio- jncommissie en vele andere bliek, wie de kosten van de zuive ringsinstallaties moet gaan dragen. De ene deelstaat getroost zich meer of fers dan de andere, sommige indus trieën treffen wel maatregelen, ande re weer niet en de ene gemeente losot het afval wel ongezuiverd en de ande re ook weer niet. Zo blijkt bijvoor beeld uit het rapport dat de stad Karlsruhe voor 85 procent verant woordelijk is voor de lozing van de afval en de industrie daar slechts 15 procent voor haar rekening neemt. Goede coördinatie tussen de deelsta ten, industrie en de Bondsrepubliek ontbreekt nog. Veel wordt verwacht van de Duitse wetsvoorstellen om, net als in ons land. afvallozingen met een heffing per inwoner-equivalent te belasten en met de opbrengst daarvan zuiverings installaties te bouwen. De vrees be staat echter dat het te lang zal duren voor deze zaak rond is. Het gevaar is dan levensgroot dat, zoals in het rapport staat, de waterkwaliteit van de Rijn zo slecht wordt, dat het wellicht onmogelijk zal zijn goed drinkwater te bereiden. ADVERTENTIE Rijksweg 4 van Amsterdam naar Den Haag is gistermiddag geruime tijd gestremd geweest. Oorzaak was een personen auto, die bij het inhalen van een vrachtauto de vangrail op de brug over de kruisweg bij Hoofddorp raakte. De auto kwam onder de vrachtwagen terecht. De vrachtauto, die met kisten thee was beladen, zwenkte naar links, reed door de vangrail en blokkeerde de rijbanen in beide richtingen. In eeii minimum van tijd ontstonden files van meer dan vijf kilometer. De totale schade wordt geschat op ongeveer 150.000. De bestuurder van de personenauto moest met hoofd wonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het verkeer op de rijksweg ondervond van ongeveer één uur tot half acht 's avonds vertraging. Met Postgiro gratis girokaarten', die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe! DEN HAAG Minister Udink (volks huisvesting) en staatssecretaris Van der Stee (financiën) hebben het ver zoek om geleidelijk de aftrek van ren tekosten van hypotheken te verbieden afgewezen. Een dergelijke maatregel zou geen enkele positieve bijdrage vormen voor de oplossing van de huis vestingsproblemen, waarvoor ons volk zich ziet geplaatst, aldus de beide be windslieden in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Van den Doel. Zij wijzen er op, dat de verwerving van eigen woningbezit door een derge lijke maatregel belangrijk zou kunnen worden afgeremd. 966 Burgemeester Thomassen: geërgerd Celsius verwarmen. Een naar de me ning van vele deskundigen onverant woorde aanslag op het milieu. Felle discussies binnen de internatio nale Rijn-commissies hebben in het verleden niet kunnen bewerkstelligen dat Frankrijk, net als de andere Rijn- oeverstaten tot een verbod heeft be sloten om het Rijn-water als koeling voor kernreactors te gebruiken. Het projekt bij Fessenheim zou, wanneer het uitgerust moet worden met koel torens, vele miljoenen meer kosten. De elektriciteit die de kerncentrale over lange afstand aan Parijs moet te duur uitkomen. leveren, zal dan Rijn-problematiek betrokken Het is dan net zo voordelig een kregen van de Fransen op- kerncentrale in de omgeving van Pa- verhalen te horen over de rijs te bouwen maar dat willen de Fransen niet. ndustriële ontwikkeling langs ïse gedeelte van de Rijn en de orderingen met de bouw van Ong'erUSt kernreactor (2 maal .lOOgawatt) bij het Rijn-eilandje Over de gevaren van de Lniging werd niet of alleen zorgeloze ondertoon gespro- 90. 09 13 'ierjnis 1 f Dri terdamse burgemeester W. 15 j|en, die ook tot het gezelschap kon op een gegeven 6.0 in gevoel van ergenis niet K1 lerdrukken: 'Ik ga pessimisti- 57 Jar huis dan ik gekomen ben', 0,1 )e kernreactor bij Fessenheim jieer hij in 1976 volledig in :al zijn genomen, het Rijnwa- niet minder dan 2 graden Hoofdbestuur zou gree p op jongerenorganisati e ivillen vergroten Van een onzei verslaggevers AMSTERDAM, UTRECHT Het Humanistisch Jongerensentrum in Amsterdam wil de banden met het Humanistisch Verbond verbreken. De belangrijkste consequentie daarvan is, dat het HJS niet langer door het verbond gesubsidieerd zal worden. De subsidie is overigens dit jaar al achterwege gebleven en het HJS achtte de kans op subsidiëring in 1973 minimaal. (ADVERTENTIE) Milieudeskundigen betoonden zich gis teren ook ongerust over de kansen van Duitsland om de vervuiling van de Rijn terug te dringen. De Duitse Rijn-commissie, die ironisch genoeg Duitse Rijn-commissie tot schoonhou ding van de Rijn heet, slaat de kan sen hoger aan. Onder meer omdat uit het rapport is gebleken dat zuive ringsinstallaties langs de zijriviern van de Rijn wel degelijk succes heb ben opgeleverd. Men gelooft daarom dat bij een grote re krachtsinspanning ook het Rijnwa ter een betere kwaliteit zou kunnen krijgen. Anderen wijzen echter op de tot nu toe met weinig resultaat ge voerde discussie in de Bondsrepu- (ADVERTENTIE) ^^^^EKKER Formeel is er over de subsidieverle ning in 1973 nog geen beslissing, geno men. Volgens de directeur van het Humanistisch Verbond, de heer W. C. Fiege, stond de kwestie vrijdag op de agenda, maar is er wegens tijdgebrek niet over gesproken. De subsidiëring komt nu volgens directeur Fiege 'bin nenkort wel aan de orde.' Lambert de Vos, een van de twee stafmedewerkers van het HJS, meent dat iedereen weet dat er geen subsi die zal worden gegeven. Het HJS werd met een bedrag van 20.000 gul den per jaar door het verbond ge steund. Een half jaar geleden deelde het hoofdbestuur van het verbond mee dat over 1972 dat bedrag in mindering zou worden gebracht op het negatief saldo in rekening courant ad 46.000 gulden dat het HJS bij het verbond had. Volgens Lambert de Vos was deze regeling in strijd met eerder gemaakte afspraken. De heer Fiege zou het HJS schrifte lijk hebben laten weten dat begin deze maand nog eens 5.000 gulden van de schuld zou moeten worden afge lost, wilde de organisatie voor subsi diëring in 1973 in aanmerking komen. Ervan afgezien dat het HJS, naar Lambert de Vos zegt, niet over dat bedrag beschikt, voelt het weinig voor die aflossing, die overigens tweemaal zo groot zou zijn als is overeengeko men. Het HJS beschouwt de eis tot aflossing als een poging van het hoofdbestuur van het verbond de greep op de jongerenorganisatie te vergroten. Het Humanistisch verbond zou willen terugkomen op de pluriforme struc tuur die in 1968 werd gecreëerd. De jongerenorganisatie zou weer moeten terugkeren onder de vleugels van het verbond. Het HJS voelt daar niets voor, ook al omdat er volgens Lam- DltUOOg" bert de Vos een ideologische kloof tussen het verbond en de HJS is gegroeid. zij venvachten, door het Humanistisch Verbond ontslagen zullen worden, zul len als vrijwilligers gaan werken bij de Moderne jeugdraad, waarvan Hu mus deel uitmaakt. Gehinderd De stafmedewerker van het HJS vindt dat de jongerenorganisatie door het verbond gehinderd wordt bij de aan pak van allerlei maatschappelijke pro blemen, zoals de milieubescherming, de werkgelegenheid en het onderwijs. Het verbond zou zich naar zijn gevoel daarmee niet zo direct willen bezig houden. De Vos: 'De mentaliteit is anders. Het verbond is heel sterk vergrijsd.' Het HJS, opgericht in 1968, en later van Utrecht, waar het Humanistisch verbond is gevestigd, verhuisd naar Amsterdam, onderhoudt sinds enige tijd zeer nauwe relaties met de stich ting Humus, opgericht door het dage lijks bestuur van het HJS, en volgens De Vos te beschouwen als de 'dubbele bodem' vam de humanistische jonge renorganisatie. De kans is groot dat 't HJS zijn activiteiten in deze stichting zal voortzetten. De HJS, zegt De Vos, zal dan alleen nog maar als postbusnummer blijven bestaan. De stichting Humus zal de kantoorruimten overnemen en de staf medewerkers van het HJS, die, naar De liquidatie van het HJS zal, naar stafmedewerker De Vos verwacht, ter sprake komen op de op 30 september te houden bijeenkomst van de ver bondsraad. Het besluit daartoe zal door de verbondsraad bekrachtigd moeten worden. Het HJS wil bij een verbreking van de banden met het Humanistisch Verbond nioig wel, naar de woorden van De Vos, 'in dialoog blijven' met het verbond, om het gesprek gaande te houden over de manier waarop de humanistische be ginselen in praktijk moeten worden gebracht. Behalve doorslaggevende ideologische, heeft het conflict tussen het Humanis tisch Verbond en het HJS ook finan ciële achtergronden. Het verbond heeft financieel weinig armslag. Begin dit jaar werd het Humanistisch cen trum voor vredesvraagstukken wegens gebrek aan financiën gesloten. Ook toen speelden ideologische motieven een rol. Staffunctionaris Frank Janzen, die werd ontslagen, verweet het hoofdbe- luur van het verbond toen 'naïef idealisme'. Tegenover deze krant ver klaarde hij toen: 'De oorspronkelijke doelstellingen zijn achterhaald, maar het hoofdbestuur durft geen prioritei ten te stellen voor een nieuw beleid.' Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Binnen het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid is nogal wat wrevel ontstaan over de Oosterschelde-passage in het ontwerp-regeerakkoord van de drie progressieve partijen. In het ontwerp wordt aangedrongen op een grondig onderzoek naar de afsluiting van de Oosterschelde en temporisatie van de werken. lissementen lang niet denkbeeldig De Provinciale Staten van Zeeland hebben tien dagen geleden echter een PvdA-motie aangenomen, waarin aan gedrongen wordt op afsluiting van de Oosterschelde, met een onderzoek naar de mogelijkheid van een storm vloedkering. De indiener van deze motie, de heer P. A. Roels, toont zich bijzonder ver baasd over deze paragraaf in het re geerakkoord. De Statenmotie gaat er namelijk van uit dat de 'noodzakelijke optimale beveiliging van de mens te gen stormvloeden de afsluiting van de Oosterschelde onvermijdelijk maakt'. Bovendien wordt In deze motie aange drongen op een studie naar de inrich ting van de afgesloten Oosterschelde en de mogelijkheid van de inbouw van één of meer stormvloedkeringen in de dam. Hierdoor kan het zoute milieu voor een deel in de Ooster schelde gehandhaafd blijven. De fractievoorzitter in de Staten, de heer W. Don, spreekt van 'een koude douche na de Statenmotie'. Dat in het landelijk overleg op aandrang van de D'66 dr. J. C. Terlouw (een tegenstan der van de afsluiting) een tegenover gesteld standpunt is ingenomen, noemt hij 'vervelend'. Enig overleg met de Zeeuwse PvdA-afdeling was volgens hem 'niet overbodig* geweest. De heer Laban van het landelijk PvcLA-bestuur, belast met Zeeuwse aangelegenheden, wijst de kritiek zon der meer van de hand. 'Het gaat hier om een ontwerp regeer-akkoord. Het ontwerp zal nog door het partijbe stuur, de programmacommissie en het landelijk congres besproken worden. Bij die gelegenheden heeft ieder PvdA-lid de mogelijkheid veranderin gen in het akkoord aan te brengen. Hij verbaast zich over de kritiek van de heer Roels, die ook voor de PvdA in de Tweede Kamer zitting heeft. 'In de Kamer heeft Roels zich altijd een voorstander van een grondig onder zoek naar de afsluiting van de Ooster schelde getoond'. De heer Laban was nog niet op de hoogte van de wrevel van de Zeeuw se PvdA-politici. 'Zij hebben nog geen contact met mij opgenomen. Maar de zaak zal zeker aan de orde komen'. 15 AAG De biblotheken in Nederland verkeren in een crisissituatie. Dit blijkt nota over het bibliotheekwerk in Nederland, die het Nederlands Biblio- enrat n Lectuurcentrum (NBLC) heeft uitgebracht. Als op korte termijn geen an- ^ïid wordt gevoerd ten opzichte van de bibliotheken, zal nog meer personeel 303 afvloeien, zullen opnieuw minder boeken worden aangeschaft, zullen tever- ele bevolkingsgroepen wachten op realisering van hun recht op een goede bi- Q ekvoorziening in hun dorp of wijk, zullen vele bibliotheekbesturen niet meer ie ntwoordelijkheid voor hun werk willen dragen en komt een aantal bibliothe- bi'oe: or een faillissement te staan. li. 1 nvo« dsituatie is voor het i beetje aan het licht vorig jaar zomer bij u chte contributie- en ene# ngsmaatregelen van (j, dus Dick Reumer, di van de NBLC en sa- ---van de nota. Die pree11 hchtte zich vooral >mio< oePassen van het pro- u| iel in de bibliotheek- Aiilng' ,°P de stopzetting t' u-I uitbreiding en de wii g van de subsidies -17» s^an(ie instellingen 50-1! focent. Te weinig is 'dioM inlijk naar voren ge- r-80" dat juist door die t; len de 'rode' lijn van 3-67. 'estaansmogelijkheden "904 Erschreden. nsmogelijkheic it! 1 waarvan de ge nder meer ontleend een onderzoek, dat in '2 onder alle biblio- 1 ingesteld, is bedoeld elijk te maken, dat het niet alleen die gewraakte maatregelen waren, die het verzet van de bibliotheken rechtvaardigden, maar dat het in veel wijdere betekenis ging om de bestaansmogelijkheden van de biblotheek. Het nomi- natieve bedrag vam die rijks subsidies mag dan wel sterk gestegen zijn, vooral door de spreiding van het bibliotheek werk, verhoudingsgewijs is de subsidiëring echter sterk ach tergebleven, niet alleen bij de kostenstijgingen, die ook de bibliotheken niet onberoerd laten, maar evenzeer bij de toeneming, waarmee de Ne derlandse bevolking een be roep doet op haar bibliothe ken, aldus de nota. Aan de hand van cijfers wordt in de nota de huidige finan ciële toestand, waarin de bibli otheken verkeren, duidelijk gemaakt. Werd voor 1971 in maart door 163 bibliotheken een totaal nadelig saldo van 2.857.176 verwacht, voor 1972 rekenden 169 bibliotheken op een totaal nadelig saldo van 5.030.355. De toeneming van de nadelige saldi is vooral waar te nemen bij de openba re bibliotheken in plaatsen met meer dan 50.000 inwoners en bij de protestantse biblio theek-centrales (PBC). Nog' groter Hierbij wordt nog aangete kend, dat bij de nadelige saldi het bedrag moet worden opge teld, waarmee noodgedwongen reeds de begrotingen zijn be perkt. Met nadruk, aldus de nota, moet daarbij er nog maals op worden gewezen, dat deze beperkingen de minimale bestaande voorzieningen be treffen en niet de noodzakelij ke uitbreiding van voorzienin gen en activiteiten. Het be drag van die beperkingen is door 81 bibliotheken becijferd op ƒ3.231.551. Als voornaam ste oorzaken van de nadelige saldi voor 1972 worden aange- Bibliotheken hebben een weinig rooskleu rig perspectief. wezen: de verhoging van per- de verhoging van de kosten soneelskosten, de verhoging van huisvesting. Het blijken van kosten boekenaanschaf en juist die kosten te zijn, die voor ruim 90 procent de ex ploitatie van de bibliotheken uitmaken. Zonnige perioden Het weer van de laatste dagen werd gekenmerkt door onbestendigheid. De wolken en plensbuien die op verschil lende plaatsen zijn gevallen hingen samen met kou in de hogere atmos- jeer. Gisteren kon boven Hannover een koudeput worden gelokaliseerd. Op 5Vz km hoogte werd daar een tempe ratuur van min 28 graden gemeten. In Stuttgart min 26, Emden min 24 gra den Celsius. Hannover gaj gistera vond ook de grootste regenhoeveel- heid in W.-Duitsland op met 11 mm. In ons land waren de hoeveelheden niet groter dan 2 a 3 mm. Mansion aan de Engelse oostkust bracht het tot 13 mm. De hoogste temperatuur in ons land was 16 graden bereikt in Eelde en op Schiphol. Wat heeft dat hogedrukgebied ten westen van Ierland toch een lange adem! Het verplaatst zich nog altijd weinig en het enige voordeeltje dat het ons bij die 'rustgevende' beweging kan brengen: het dirigeren van een uitloper naar onze omgeving. Nu is er de laatste dagen boven midden-Scandi- navië wel zo'n systeem aanwezig ge weest, maar men kan nu niet zeggen dat die uitloper happig was om ons lieve Nederlanders in een plezierige stemming te brengen. Momenteel ver plaatst een storing boven Duitsland en de Oostzee zich verder in zuidelij ke richting waardoor de uitloper van hogedruk enige vorderingen kan ma ken. Aan de zuidzijde daarvan wordt over Zweden drogere en betrekkelijk warme lucht via Denemarken in zw- richting gestuurd. Dat betekent dat ook in onze omgeving de zonnige perioden het-weldra van de buien zullen winnen cn dat de temperatuur een pietsie hoger kan worden. In Gotenborg werd maandagmiddag een maximum van 18 graden Celsius be reikt en het vliegveld Fornebu bij Oslo presteerde hetzelfde. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen s morgens en 's avonds 7 uur Amsterdam zwaar bew. 16, 0. Do Bilt zwaar bew, 17. 0. Deelcn regenbul, 15, 0.1. Eelde mist, 16. 3. Eindhoven zwaar bew, 15, 0. Den Helder zwaar bew. 14, 0.1. Luchth. Rtd half bewolkt, 16, 0. Twente onweer, 15, 9. Vllssingen regenbui, 15, 2. Zd.-Llmburg zwaar bew, 14, 0. Aberdeen zwaar bew, 13, 0. Athene onbewolkt, 29, 0. Barcelona half bewolkt. 21, 0. Berlijn onbewolkt. 13, 0.1. Bordeaux zwaar bew, 18, 0.6. Brussel zwaar bew, 15. 0. Frankfort geheel bew. 13. 0. Genève zwaar bew. 12, 0.5. Helsinki onbe wolkt. 15, 0. Innsbruck regen. 15, 1. Kopen hagen licht bewolkt, 16, 0. Lissabon zwaar bew. 26, 0. Locarno geheel bew. 15, 0. Londen regen. 13, 0.6. Madrid half bewolkt, 25. 0. Malaga onbewolkt, 24, 0. MaUorca half bewolkt. 23. 0.2. München geheel bew. 13, 0. Nice regen, 20. 0. Oslo onbewolkt, 18. 0. Parijs zwaar bew. 16. 0.6. Rome zwaar bew. 23. 0. Spilt half bewolkt. 22, 0. Stockholm onbewolkt. 16, 0. Wenen half bewolkt, 17, 0. Zürich regen 13. 0.2. Casablanca licht be wolkt. 24, 0. Istanboel half bewolkt, 29. 0. Tel Avlv onbewolkt, 29. 0. Tunis licht bewolkt. 25, 0. WATERSTANDEN J.H. Hoog water. 20 september Vllssingen: 11.56; Haringvliet aan de Zeezijde: 1.07-13.41; Rotterdam: 2.22-14.34: Schevenlngen: 0.42- 13.13; IJmuiden: 1.21-13.50; Den Helden 4.51- 17.13; Harllngen: 7.09-19.45; Delfzijl: 9.25- 22.11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5