Bonden achter bezetting Enka j uw eganda bestookt ad in Tanzania SANO CÉL Hebt u t al gehoord? Gedenksteen Vlaams SS-erepark vernield krant ^zzelmee' daringen Pantserwagens op Schiphol Spelende jongen in garage doodgedrukt Boeren bezetten Landbouwschap In deze krant Bemiddeling aangeboden in conflict Te ruime bocht: 7 m brug vernield Roprsma telenr^psteld Bonn wil op 19 november verkiezingen OLGA MATRAS: bon I maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Coeramt DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 (LIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING aal 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" It Veilig gekocht bij de J. 5 vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur ALA, DAR ES SALAAM (Reuter, AP) Oeganda heeft gis- en bombardement uitgevoerd op de Tanzaniaanse stad Boeko- 32 km van de gemeenschappelijke grens ligt. Oegandese en meldden successen voor de Oegandese strijdkrachten op eerde invasie-troepen uit Tanzania. Aangezien de meeste jour- i door de Oegandezen zijn opgepakt, valt de juistheid van deze en niet te controleren. ipala is meegedeeld dat de Mbarara, Kyoteru en Kalisizo overd en dat hard gevochten ond Masaka en Koetoekoela. ijke stellingen' in Boekoba gebombardeerd volgens Oe naar volgens Tanzania kwa bommen terecht op het in en doodden ze vier bur- jganda meldt verder dat de ijke troepen 'op de terugweg' izania heeft troepen bij zijn et Oeganda samengetrokken Oegandese invasie terug te ingen t Amin heeft gisteravond ver dat het invasieleger uit 1500 lanse soldaten en Oegandese strijders bestond, die werden door 'huursoldaten uit r en Israël'. 200 van de aan- ouden zijn gedood en 50 ge enomen. Dxie van de gevan- irden gisteravond voor presi- n geleid. Zij legde vrijwillige issen af en zeiden dat ze hulp erwacht van Britse troepen, de gevangenen, Oyele, een Milton Obote, zou hebben at de Tanzaniaanse regering idese ballingen bewapent in lij de steden Boekoba en Ta- gens een radioverslag had hij laard dat het doel van de in- Obote weer aan de macht n, in de hoop dat hij het uit fluit tegen de Aziaten zou De Oegandese VN- verte- dstii ''§er verklaar<ie gisteravond J regering inlichtingen heeft, Tland bij de inval betrokken fensieraad van Oeganda heeft Amin aangeraden de veilig- zuiveren van alle Britten. (ïgers itieke kringen is men ervan dat de invasie is ontketend :gers van Obote, die zijn in Amin 19 maanden gele de macht kwam. Tanzania g«lote toen onderdak verleend, vooi 5.000 Oegandezen vluchtten 0 zania na de staatsgreep. On- iend tevonden zich ongeveer 1.500 bij: inde militairen. 2ND eft Oeganda steun aangebo- :EN strijd tegen de 'buitenland- ors'. Amerika en Engeland rachtige protesten ingediend tegen de arrestatie van afsl Ollnse en Britse journalisten. 12 ïiscl jas! dagen glijdt onze bijlage in uw brievenbus, e telt niet minder pagina's. Er zijn vele te winnen; de hoofdprijs bedrag van duizend gul- raar dit nummer op een plaats, het garandeert ïlang puzzelgenot. )R ringen maar ook hier en *n bui. Zwakke tot matige in hoofdzaak uit noorde- tingen. Maximumtem- :n ongeveer 15 graden ■N EN OVERMORGEN: id droog, zonnige pe en temperaturen iets be- normaal. en zon op: 06.23 onder: 18.43 maan op: 17.24 onder: 02.44 beter ophangen. Ik net mijn bootjes aan het "in het bad'. Er werden tien Britse journalisten, een Amerikaan, twee Franse en een Westduitse aangehouden. Zij zouden zich allen op het hoofdbureau van politie in Kampala bevinden. SCHIPHOL In verband met de ver hoogde waakzaamheid tegen Palestijn se terroristen heeft de Koninklijke Marechaussee op Schiphol twee grote pantservoertuigen ingezet. De met enkele manschappen en zware mitrailleurs uitgeruste voertuigen op rupsbanden van rubber worden spe ciaal gebruikt voor de beveiliging van vliegtuigen van El-Al en van de Luft hansa. Deze bescherming is een extra bevei liging naast de reeds uitgebreide be waking die op Schiphol al enkele jaren wordt uitgevoerd. WASSENAAR Bij het spelen in een garage is zaterdagmiddag de 12-jarige R. Lonkhuijzen uit Wasenaar om het leven gekomen toen een auto van een hefbrug gleed en hem tegen de muur drukte, zo heeft de Wassenaarse poli tie, eerst gisteren bekendgemaakt. De jongen woonde in de buurt van de garage in Wassenaar en was door de bediende van het pompstation even verder langs de rijksstraatweg al eens weggestuurd. Maar deze keer kon hij ongestoord aan de hendels en knop pen van de hefbrug trekken en draai en. Op de brug stond een grote Ameri kaanse auto, die, toen de brug scheef kwam te staan, eraf gleed en de jon gen dooddrukte. GRONINGEN Ongeveer veertig boe ren, voornamelijk afkomstig uit zuid- west-Groningen, zijn gistermiddag het kantoor binnengedrongen van het Land bouwschap in Groningen om een on derhoud te eisen met de secretaris, de heer B. J. H. Scholten. Deze werd gewaarschuwd door zijn se cretaresse en riep de steun van de po litie in alvorens hij met de boeren in discussie durfde gaan. Na een gesprek van een uur zonder incidenten ver trokken de boeren weer. Aanleiding voor de actie was de be slaglegging op duizend gulden melk- geld van eefi boer in Hoogkerk, die enkele jaren de heffingen van het Landbouwschap niet had betaald. Se cretaris Scholten kon daar echter niets aan doen, dat geschiedt vanuit Den Haag, zo zei hij. Binnenland Veel geld nodig voor zuive ringsinstallaties in Rijn5 Buitenland Libanon sust Palestijnen 9 Kerk De fabriekspoorten bij Enka Breda werden gistermiddag gesloten na dat het personeel had laten weten dat de bedrijfsgebouwen waren bezet. Geen oplossing: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ARNHEM De heer Bas de Gaay Fortman, Tweede Kamerlid van de PPR, heeft de raad van bestuur van het AKZO- concern in Arnhem gistermiddag een brief gestuurd, waarin hij aanbiedt te willen bemiddelen in het conflict bij ENKA Breda. Hij blijkt zich gisteren in Breda op de hoogte te hebben gesteld van de situa- tie en komt tot de conclusie dat de bezetting (die hij alleszins gerecht- vaardigd acht) moet worden gezien als een signaal van mensen die wanhopig Vietnam-kerkdienst 2 ?»jn geworden door gebrek aan moge lijkheden in sociale problematiek. Sport Sponsoring overvalt dambond 13 Economie Stap naar geldunie 15 Kerkbladen 2 Boekeneialage 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv S Recept Strips, feuilleton 6 Puzzel 6 Dichtbij cn verder 7 Kameragenda 7 Beurs 8 DELFT Een vrachtauto-combinatie met 24 ton gewicht aan mengvoeder is gistermiddag gedeeltelijk door de Lepelbrug in Delft gezakt. De 27-jari- ge bestuurder W. K. uit Amersfoort nam een bocht te ruim en belandde op het houten voetpadgedeelte van de brug dat hij over een lengte van ze ven meter vernielde. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. |urj lessimistischer naar huis ekomen ben. urgemeester Thomassen van otterdam, tijdens de confe- iie over de Rijn. Van een onzer verslaggevers STEKENE Een paar dagen voor de officiële inhuldiging is de ge denksteen op het SS-erepark in Stekene in gruizelementen gesla gen. Twee neo-fascistische organi- saties wilden het SS-erepark a.s. zaterdag inwijden, ter herinnering aan gesneuvelde Oostfrontstrijders uit de tweede wereldoorlog. De gedenksteen werd kapot gesla gen door twee jongemannen die tot twee maal toe het park betraden om met een zware hamer het mo nument van de oud-SS-ers met de grond gelijk te maken. De politie heeft de mannen nog niet kunnen achterhalen. In Stekene, vlak bij de grens met Zeeuws-Vlaanderen, woedt al enkele jaren lang een felle strijd over de oprichting van het monument dat herinnert aan het Vlaamse legioen, de SS-Sturmbrigade Langemark en de Organisation Todt en hun strijd aan de zijde van de nazi's. Het Sint Maartensfonds dat namens deze or ganisaties de erebegraafplaats wil de aanleggen, kon de oorspronke lijke plannen niet laten doorgaan omdat de gemeenteraad van Ste kene het aanleggen van erebegraaf plaatsen verbood. Daarop besloot het Sint Maarten fonds een erepark aan te leggen, waartegen de gemeenteraad van Stekene niet optrad. Dit erepark zou zaterdag geopend worden. Met name het actiecomité tegen aanleg van het ereveld, dat gesteund wordt door enkele organisaties van ver zetslieden in de provincie Oost- Vlaanderen, heeft zlcli steeds heftig tegen elke vorm van herdenking van gesneuvelde SS-ers in de Jaren '40-'45 gekeerd. Eind vorige week hebben de verzetsorganisaties In Oost-Vlaandercn vergaderd over een eventuele vorm van tegenactie bij de inhuldiging van het erepark op zaterdag. (ADVERTENTIE) Sinds kort bevindt zich bij uw orgelhandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina. Hebt u t al gehóórd? Een berichtieaan Eminent, Postbus 25 Bodegraven en u hoort er méérvan; Fabriek Breda herbergt 850 vastbesloten mensen Van onze correspondente BREDA Een actiecomité van werknemers heeft gistermiddag alle belangrijke centra van de EN- KA-fabriek in Breda bezet cn de poorten gesloten. De bezetters (850 man) eisen, dat de bedrijven in Breda, Emmercompascuüm, Wuppertal-Barmen (Duitsland) en Zwijnaarde (België) niet zullen worden gesloten, zoals dat in bet structuurplan wordt voorgesteld. Het NVV, het NKV en het CNV staan volkomen achter de bezetting. De vakbonden hebben zich garant gesteld voor de fouragering van de bezetters, die voor onbepaalde tijd in de fabriek blijven. De bezetting is gedurende twee maanden voorbereid. De industriebond NKV beeft in een verklaring meegedeeld dat de bezetting is gebeurd onder leiding van de drie betrokken vakbonden van NW, NKV en CNV. In een telegram, verstuurd aan de raden van bestuur van AKZO en EN- KA-Glanzstoff, wordt gezegd dat de werknemers de uitzichtloze discussie moe zijn en tot nader order alleen opdrachten aanvaarden van de bezet tingsleiding. De bezetting moet ook het onbehagen duidelijk maken aan de regering en het Nederlandse volk, in een maatschappij 'waarin het nog steeds mogelijk is, dat door grote concerns gemanipuleerd wordt met werknemers'. Naast de voornaamste eis, dat de vier bedrijven doorgaan, wordt ook geëist dat de primaire verantwoordelijkheid voor de handhaving van de werkgele genheid, berusten zal bij de raad van bestuur van AKZO. Verder willen de bezetters dat het economisch winst- principe ondergeschikt wordt gemaakt aan het belang van de werknemers en het behoud van de werkgelegenheid. De laatste eis in het telegram is een concrete toezegging om op nationaal en internationaal niveau tot overleg te komen om een oplossing te vinden voor de bestaande problemen. Goed voorbereid De goed voorbereide actie heeft zich vanaf gistermiddag 2 uur in fasen voltrokken. De werknemers uit het magazijn 'gereed product' verlieten het eerst hun posten. De medewer king van de werknemers was daarna volledig. Slechts dertig mensen verlie ten de fabriek wegens 'persoonlijke omstandigheden'. Om drie uur werd het telegram met de eisen verstuurd. De directie die eveneens op de hoogte werd gesteld, hoorde het bericht van de bezetting zonder commentaar aan. Van de vak bonden uit Duitsland en België kwa men telegrammen binnen, dat zij hun volledige steun toezegden aan de ac tie. De Christelijke Textielarbeiders Bond uit België ging zich gisteravond beraden over eventueel te nemen stappen in Zwijnaarde. Om 4 uur had het actiecomité een in enkele mensen kunnen beslissen over het lot van duizenden. De hele middag heeft in Breda een geluidswagen rondgereden die vroeg om sympathie en steun van de bevol king. Vooral van de huisgenoten van de bezetters werd geduld gevraagd omdat de actie een onbepaald aantal dagen kan duren. Bij het actiecen trum heeft men zich daar geheel op in gesteld. Gistermiddag werden al 700 broden en 500 dekens bij de fabriek afgeleverd. Gezag Dr. B. de Gaay Fortman: bemidde lingspoging. In het gesprek gisteravond tussen de ministers Boersma (sociale zaken) en Langman (economische zaken) met de bestuurders van de vakbonden die be trokken zijn bij ENKA/Glanzstoffen zijn geen oplossingen op tafel gelegd. De ministers hebben de vakbondsbe stuurders gisteravond geen concrete toezeggingen gedaan. Het is de vak bondsmensen ook niet gebleken welke oplossing de ministers precies voor ogen staat. Morgen zullen de beide ministers een gesprek hebben met de raad van be stuur van AKZO, waarna zij donder dag de beide Kamercommissies zullen inlichten over hetgeen gebeurd is sinds de leiding van het concern op 6 april het plan tot sluiting bekend maakte. De heer F. Drabbe (Industriebond NW) zei van mening te zijn dat mi nister Boersma de indruk gaf het be leid van de leiding niet zo gelukkig te vinden. Ook minister Langman zou zich niet enthousiast hebben getoond. BERAAD Vertegenwoordigers van de drie vak bonden hebben gisteravond in een ver gadering te Arnhem besloten de cen trale ondernemingsraad van ENKA/ Glanzstoff voor vandaag om elf uur bij een te roepen. Zij verklaarden zich so lidair en zullen van de raad van bestuur van Akzo eisen aan alle wensen van de bezetters tegemoet te komen. Morgenavond vergaderen de drie bon den opnieuw. Zij hopen dan de stem ming in de verschillende ENKA bedrij- ven zodanig te hebben gepeild, dat men weet of ook elders tot actie zal worden overgegaan. 'Als dat blijkt te leven, zullen wij er zeker aan meedoen', al dus een vakbondsleider gisteravond. DEN HAAG Minister Boersma zei op de geïmproviseerde persconferentie na het overleg met de vakbonden bij zonder teleurgesteld te zijn over het feit dat de werknemers het ENKA-be- drljf in Breda hebben bezet. HIJ merk te op daarop niet te hebben gerekend, hoewel het hem niet was ontgaan dat er begrijpelijkerwijs wel span ningen en onzekerheden waren. Minister Langman zei de bedrijfsbezet ting uitermate betreurenswaardig te vinden. Illj wees er op dat iedereen er van uit schijnt te gaan dat de lei ding van het concern al tot sluiting heeft besloten, daar Is nog geen defi- n'dof besluit o«er genomen. BONN (UPI) De Westduitse bonds kanselier Willy Brandt zal morgen de vertrouwenskwestie in de Bondsdag stellen en wil voorstellen om op zon dag 19 november algemene verkiezin gen uit te schrijven in de Bondsrepu bliek. Brandt heeft een en ander mee gedeeld op een persconferentie in Bonn. Algemene verkiezingen zijn slechts mogelijk na verwerping van de ver- trouwensmotie nu de grondwettelijke termijn, waarna verkiezingen moeten worden gehouden, nog niet is verlopen. Verkiezingen worden wenselijk geacht nu in de Bondsdag zowel de regerings partijen als de oppositie elk 248 zetels hebben en er in feite een pat-situatie is ontstaan. Een vakbondsleider deelt de ar beiders van Enka in Breda mee dat er in de fabrieken niet meer gewerkt zal worden, totdat het bestuur van Akzo nadere gege vens heeft verstrekt. gesprek met burgemeester ir. W. Merkx van Breda. Deze deelde mee, dat hij de commissaris van politie gevraagd had om de actie te begelei den. Nadat de bezetters de toezegging hadden gedaan dat alles ordelijk en gedisciplineerd zou verlopen, garan deerde hij op die voorwaarde, dat de actie niet verstoord zou worden. Ook de vakbonden hebben een ordelijk verloop gegarandeerd. Om half vijf hebben de drie grote vakcentrales aan de raad van bestuur van AKZO en ENKA-Glanzstoff een telegram gestuurd, waarin zij laten weten, de eisen te steunen. De voorzitter van de industriebond NKV, P. van Brussel, verklaarde giste ren dat de actie op zichzelf al een succes zou zijn als manifestatie van onbehagen in een maatschappij waar- De raad van bestuur van ENKA- Glanzstoff is gisteravond met een communiqué gekomen, waarin de be zetting van de fabrieksterreinen in Breda onwettig wordt genoemd. De raad verlangt onmiddellijk beëindi ging van deze bezetting en herstel van de normale gezagsverhoudingen in het bedrijf. Verder wijst de raad van bestuur alle verantwoordelijkheid van de hand voor wat er op het ogenblik binnen het bedrijf gebeurt. Een opdracht werd uitgevaardigd on middellijk naar buiten te komen. De raad zegt het bezetten van de vestiging te Breda erg jammer te vinden, want, aldus de raad, de actie doorkruist het nu reeds op gang zijn de overleg. Inmiddels wordt in andere AKZO-vesti- gingen in Nederland en daarbuiten ge probeerd solidariteitsacties te ontkete nen. Naast de industriebonden van NVV, NKV en CNV hebben ook de unie van bonden voor lager en hoger personeel, de christelijke bedrijfsgroepenccntrale Unitas en de Belgische vakbonden ACV en ABW zich solidair verklaard met de bezetters. Het verbondsbestuur van het NVV is het eens met de visie van bonden en personeel dat met de belangen van de mensen is 'gesold'. De waarschuwings actie in de vorm van een bedrijfsbe zetting acht het verbondsbestuur 'on vermijdelijk en volkomen terecht'. De verbondsraad vertrouwt er op dat de bezetting tot resultaat zal hebben dat het structuurplan van de concernlei ding van AKZO zal worden ingetrok ken. De organisaties van werkende jonge ren hebben zich solidair verklaard. Ook de 380 afgevaardigden op het ne gende congres van de Westduitse bond van werknemers in de chemische en papier- en keramiekindustrie hebben zich gisteren in Dortmund solidair verklaard met de bezetters van Breda. (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans m noteer als nieuwe abonnee Naam: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1