Iden gaat iets mis et kinderen die ;ij pleegouders wonen de naad komt terug centrales komen met rie volksverzekering en ziektekosten Europa zal niet moeten streven naar supermacht T. Bartlema na drama te Mijdrècht -4: lentrales er en zoons ievenpad (jratorium voor er-research Gevaarlijke tocht voltooid Rolstoeldemonstratie personalia Groningen beraadt zich over situatie wethouderscrisis Maatregelen nodig voor slachtoffers van numerus fixus Studenten bezetten Wellicht geen vervolging verkeersramp Geen VW-fabriek in Noord-Brabant sociale faculteit Nieuwe kousenmode: Ijff/KWARTET DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND/KUN ST TP0ZHUS9/K11 hier Zij ;en onzer verslaggevers ECHT 'Dat er in Nederland iets mis gaat gelukkig maar zelden voor. De voorzorgsmaa "de P331^ Pleegkinderen krijgt zijn zó groot, dat std e kinderbescherming maar wat aanrommelt, isje door haar pleegmoeder werd gewurgd, Eyi [uldig aan het gebeurde. It 0| uitspraak komt de heer F. T. in Utrecht, directeur van de Vol g voor Jeugd en Gezin waarin eit Juventute is opgegaan, e 'Ir|er Bartlema voegt er meteen lieul dat het gebeurde in Mijdrecht ehoi leiding zal zijn voor de Neder- kinderbeschermingsinstanties de tafel te gaan zitten om de lek van het kiezen van jers opnieuw te bepraten, et zit er beslist niet in dat wij s zullen gaan stellen dat alle die zich aanmelden voor het •|4> derschap eerst psychisch moe- Al den getest. Dat zou onhaalbaar èl zullen we waarschijnlijk in Dmst nog strenger gaan selec tor de toekomstige pleegou- fengt dat meer ongerief mee. ook langer moeten wachten ien nog meer door de amb- ïolens moeten, maar het is in ing van de kinderen, waarvan en voor korter of heel lange ons zijn toevertrouwd', meent Bartlema. jders zijn er nog steeds te {'Wij kennen sinds enige tijd jrland vijf overkoepelende een- in alle delen van het land, risen worden ingeschreven die fcgkind willen opnemen. Uit de i van degenen die daar na een fede selectie worden ingeschre- ïen de diverse instanties put- zij een pleeggezin zoeken, t altijd is er een pleeggezin r als wij er een nodig heb- met kinderen die bij pleegouders zijn geplaatst tregelen die worden genomen alvorens een aspirant- er bijna niets mis kan gaan. Het is beslist niet waar zoals ons nu na het gebeurde in Mijdrecht, waar door sommigen wordt verweten. Wij voelen ons ben. Wij moeten dan zelf zoeken. Ook dan wordt echter de grootste nauw keurigheid in acht genomen als zich gegadigden melden', zegt de heer Bartlema. Dat de belangstelling een pleegkind op te nemen nog steeds in verhouding gering is zit hem in het feit, dat velen die een kind van een ander willen opvoeden, bv. omdat ze zelf geen kinderen kunnen krijgen, vrezen dat het bewuste kind na enige tijd weer zal worden weggehaald. Die vrees is niet ten onrechte. In de praktijk komt dat inderdaad voor. Als je een pleegkind in huis neemt heb je geen enkele zekerheid, dat het kind blijvend deel zal uitmaken van je gezin. Het is goed dat toekomstige pleegouders zich dat goed inprenten. Een ander bezwaar dat de heer Bart lema in zijn praktijk tegenkomt is dat het moeilijk is een pleegkind op te voeden. Het zijn In de regel kinderen die al enigszins zijn gevormd. In de meeste gevallen zijn ze zelfs geestelijk misvormd. Het valt niet mee die kin deren in een andere richting te stu wen. Adoptie De heer F. T. Bartlema e soc.-economisdhe redactie KT De drie vakcentrales komen waarschijnlijk nog deze met een rapport over de mogelijkheden om te komen tot een ie volksverzekering ziektekosten. elft, irme igt de heer A. P. A. 'etaris belast met sociaile ze en gezondheidszorg, aan in -orgaan 'Ruim Zicht', actieprogramma hebben de "Tlles reeds gepleit voor een volksverzekering, waardoor ereen gelijke kansen in de idszorg kunnen worden gere- onafhankelijk van zijn finan- itie. Bovendien kan een der erzekering een beleidsinstru- «m te komen tot de noodza- eorganisatie van onze gezond- Deze opvatting zal in het worden uitgewerkt. In het een doelmatig beleid denkt bijvoorbeeld aan de invoe- wijkgezomlheidsoenitra, die worden door een team van spAaatschappelijke werkers, wijk- ileiss ters €-d- Voordelen van deze \Vp< dat patiënten in mindere Ir An. nn in J.n Jm* nnli EVE! kings hiedei lis en :dig >chev< (scho NKV pakt de regering met deze po ging oan de kostenstijging dn de ge zondheidszorg af te remmen de ver keerde partij aan: in plaats van maat regelen te nemen tegen de veroorza kers van de prijsstijgbnigen (de medi sche sector) wil men de patiënt op laten draaien voor de kostenstijgingen door hem bij elk bezoek aan de huisarts nog eens te laten betalen. echt komen in de dure poli van de ziekenhuizen en dat kan worden gedaan aan de gezondheidszorg in een de nieuwe structuur wil het uitvoeringsorganen (de zie len) het beleid mede laten wijst het voornemen van de 'om er nog voor de verkie- en eigen risico voor zieken- door te drukken' van de heer Riemen noemt het 'een plan, dat voorbij gaat aan mi ''ike problemen'. Volgens het correspondent DAAL De gemeentepolitie tondaail heeft in samen wor de rijkspolitie 50 diefstallen gepleegd door een viaöer met b. Het zijn <te 56-jari'ge P. B. odaal, zijn 25-jarige zoen M. i plaats en zijn 24-jarige zoon Bergen op Zoom. kl heeft bekend sands eind r voor vele duizenden gul- hebben gestolen in heel ttnt. Op 3 september werden sen politie-patroudlle betrapt openen van een geldkist. Na wftng toekenden zij vlot zo'n j waaronder vele elektri- "I QJv Piraten, sieraden, sigaretten oe. De gestolen goederen zijn grootste deel in de familie- Merhaald. AG De regering heeft be dden beschikbaar te stellen, "mende jaren nodig zijn voor n hdvan het laboratorium van aldwiforinstituut te Amsterdam. Dit 'ministerie van volksgezond- milieuhygiëne gisteren mee- Met een glim! T 'oet Karl Wallenda de laatste stappen over een koord van 13 J m lengte, dat over het rugby-stadion van de Ame rikaanse stad Atlanta was gespannen. Gisteren hebben 26 invaliden in Amsterdam in hun rolstoelen een demonstratie gehouden tegen de slechte toegankelijkheid van de meeste openbare gebouwen voor gehandicapten. De invaliden bezochten 13 openbare gebouwen, waarvan het ANWB-kantoor en het Vincent van Gogh Museum een 'certificaat' kregen, dat ze goed toegankelijk waren. Het hoofdbureau van politie, de Stadsschouwburg en het Rijks museum waren dat onder andere niet. Bij de Nederlandse Bank werden de demonstranten niet toege laten, want dat zou geen 'openbare gelegenheid' zijn. Minister Schmelzer: Met de adoptie ligt het anders. Je krijgt daarbij de zekerheid dat het aan te nemen kind echt bij het gezin komt De belangstelling voor adoptie is veel groter. Daar overtreft het aanbod de vraag. Van pleegouders kunnen we dat niet zeggen en hef is de vraag of wij dat ooit allien kun nen zeggen, vindt de heer Bartlema. Toch is het zijn vaste overtuiging, dat het voor de meeste kinderen, waarvan vast staat dat ze niet meer terug kunnen keren in het eigen gezin van het grootste belang is dat ze bij pleegouders worden geplaatst. Daarbij moet rekening worden gehouden met de leeftijd van de kinderen. Ik wil hier kinderen in de puberteitsjaren buiten beschouwing laten. Niet dat het voor hen niet belangrijk zou zijn in een goed gezin te worden geplaatst, maar daar vind je bijna niemand toe bereid. Het verblijf in een kinderte huis moet echter als tijdelijk worden gezien. Kinderen maar jarenlang in een kindertehuis laten is niet juist. Het worden dan 'tehuiskinderen'. Dit betekent niet dat als er nu maar voldoende pleegouders waren de Ne derlandse kindertehuizen hun deuren wel konden sluiten. Stellig niet. Som mige kinderen zijn beter op hun plaats in een tehuis, vooral als zij door trieste ervaringen thuis extra zorg nodig hetoben. Je kunt pleegou ders niet belasten met de zorg voor buitengewone gevallen. Maar voor normale kinderen vind ik dat na een jaar al moet worden gezocht naar een pleeggezin, zegt de heer Bartlema. Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen: A.S. de Vries (Groningen) en G. Koning (Vrije Universiteit). Gepro moveerd tot doctor in de sociale we tenschappen: H.J.C. Berger (Nijme gen). Gepromoveerd tot doctor in de economie: J.K. Onoh (Vrije Universi teit). Tuinbouuweilingen De heer M. Prins uit Honselersdijk (63) heeft om gezondheidsredenen zijn werkzaamhe den ails voorzitter van het Centraal Bureau vam de Tumbouwveihingen be ëindigd. Hij heeft reedis enige weken gerust en verkeert nu, in een redelij ke goede gezondheidstoestand. Op me disch advies zal hij zijn werk echter niet hervatten. De heer Prins, heeft vorig jaar zijn 25-jarig jubileum als voorzitter gevierd. Het hoofdbestuur van het eentraaJ bureau is het overleg over de opvolging begonnen. In af wachting van de beslissing daarover neemt de vioe-voorzitter, de heer H. Biemans, het voorzitterschap waar. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Morgen zullen de partijen in Groningen die 'bestuurs- verantwoordelijkheid willen dragen' - aldus fractieleider drs. J. Wallage - gaan praten over de verdeling van de wethoudersportefeuilles. Zeker is wel dat de PvdA in ieder geval Drs. M. van den Berg en de CPN de heer H. Niemeijer kandidaat gaat stellen. Van D'66 wordt verwacht dat de heer Dekker wethouder wordt als men de portefeuille van financiën eventueel krijgt en de heer Staatsen als het een andere portefeuille (met name milieu zaken) wordt. Wallage zegt enerzijds wel het gevaar te zien dat de CPN het de PvdA werkelijk moeilijk zou kunnen maken, maar anderzijds niet te geloven dat hier bloed uit zal vloeien. 'De hele politieke situatie is zo dat de CPN op het ogenblik graag zo dicht mogelijk bij de PvdA staat en ik verwacht niet dat men daar in Groningen vanaf zal wijken'. Intussen heeft behalve de wethouders W. Hen driks, mejuffrouw mr. A.C.C. Nijhoff en drs. F.H. von Meijenfeldt ook de van vakantie teruggekeerde heer P.G. van De'den voor het wethoudersschap bedankt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Schmelzer vindt, dat Europa niei naar een wording moet streven om een supermacht te worden. De minister van buitenlandse zaken vindt een dergelijk streven naar macht on realistisch en onwenselijk. Van een verslaggever LEIDEN De 120 eerstejaars stu denten in de medicijnen in Leiden hebben gisteren - hun eerste college- t'ag - voorzieningen gecist voor de 1 hto.Ters van de studentenstop (nu merus fixus). Zij wensen dat meer Studenten worden toegelaten, dan de 200 die door de overheid zijn toege staan. Gisteravond hebben zij een motie aan geboden in de vergadering van de universiteitsraad, waarin zij o.m. vra gen de uitgeslotenen de kans te geven de onderwijsvoorzieningen te gebrui ken en de tentamens van het eerste studiejaar af te lfeggen. Intussen weten de 45 buitenlanders, die studeren met een beurs van het UAF nog steeds niet of zij de duizend gulden moeten betalen. Vooral voor de vijf studenten in een richting waar een studentenstop geldt voelen zich nu bedreigd door de mededeling van minister Van Veen dat hun rechten op 22 september vervallen als ze niet tijdig zijn ingeschreven. In het kwartaal-blad van het Univer sity Assistance Fund wordt er aan herinnerd dat ex-minlster De Brauw in de Tweede Kamer de belofte deed da hij een positieve regeling zou over wegen voor UAF-studenten. 'Zoals men weet heeft de minister het kabi net verlaten en het toegezegd gesprek kon (ondanks herhaalde telefoontjes) nog steeds niet plaats vinden'. Hij zei dit gisteren op een bijeen komst van de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties en de Euro pese Beweging. De minister sprak over 'De macht van Europa', het the ma van de vredesweek 1972. Een be langrijk onderdeel van die Europese macht is volgens de minister de gees telijke en culturele activiteit, die ook in de toekomst wel in Europa zal blijven bestaan. Naast deze 'daden drang' beschikt Europa over een grote economische macht. Die macht is ech ter ook weer beperkt, doordat Europa voor zijn handel en grondstoffen sterk afhankelijk is van derden. Bo vendien is het militair moeilijk te verdedigen in deze tijd van kernwa pens. Als Europa geen supermacht hoeft te worden, hoeft het ook geen kernwapens. Daaruit volgt, dat Euro pa zijn leger nooit als een machtsmid del kan gebruiken. NAVO Wel moet de veiligheid verankerd blijven in de NAVO. Die NAVO is nodig om in een sfeer van vrede dienstbaar te zijn aan de wereld. De economische en politieke macht, die Europa heeft kan het dan gebruiken om de verschillen te helpen wegwer ken. Europa kan bijdragen aan de bevordering van welvaart en welzijn in de wereld. Hoe verder de eenwor ding van Europa is gevorderd, hoe effectiever het zalkunnen helpen. Het tempo van die integratie moet dan niet worden voorgeschreven door andere mogendheden maar de wil bin nen Europa om te integreren moet bepalend zijn. Ook moet de eigen Europese samenleving humaner en rechtvaardiger worden opgebouwd, al dus drs. Schmelzer. Mr. H. Nord, secretaris-generaal van het Europese parlement zei op dezelf de bijeenkomst ook dat de Europese Gemeenschap alleen op het gebied van de economie een macht heeft die groter is dan die van de Europese landen afzonderlijk. Op buitenlands politiek en militair terrein is nog geen sprake van eenwording en dus ook niet van een supermacht, die zich zelfstandig zou kunnen laten gelden. Als economische macht zal Europa wel terdege onder ogen moeten zien wat het kan aanrichten. Het zal weer stand moeten bieden aan de neiging om tijdens het proces van eenwording teveel op de interne problemen te letten. Het moet een beleid voeren, dat rekening houdt met de andere geïndustrialiseerde landen, maar voor al ook met de belangen van de ont wikkelingslanden. Mr. Nord wees er op, dat het streven naar Europese eenwording ook voort komt uit de overtuiging, dat een Eu ropese samenleving de verabsolute- ring van de nationale staatsidee moet afzweren, willen menselijke waardig heid en politieke vrijheden ten volle tot hun recht komen. Zo'n overwin ning op het nationalisme zou een belangrijke bijdrage zijn tot een heil zame ontwikkeling van de verhoudin gen in de wereld. Oud-minister dr. G. M. J. Veldkamp, die waarschijnlijk dr. S. L. Mansholt opvolgt als lid van de Europese com missie, sprak over sociaal-politieke as pecten van de Europese eenwording. Hij pleitte voor een gemeenschappe lijk sociaal beleid binnen de gemeen schap. Niet de organisatorische een vormigheid maar overeenstemming over de doelstellingen van het sociaal beleid achtte hij het belangrijkst. Van onze juridische medewerker AMSTERDAM Er bestaat grote kans dat het strafrechtelijk zoe ken naar direct-schuldigen van de ramp te Prinsenbeek wordt ge stopt. Het Bredase openbaar mi nisterie maakt dan gebruik van het opportuniteitsbeginsel, dat wil zeggen: het o.m. mag vervol gen, maar hoeft het niet te doen (behoudens bevelen van boven). Het lijkt een goede beslissing. Al te zeer zouden individuele vervolgden tot zondebokken worden, terwijl een complex factoren aan het trieste re sultaat heeft meegewerkt Natuurlijk is er nalatigheid in het spel geweest maar van strafrechtelijke bestraffing van nalatigheid gaat weinig preventie uit. Daarvoor is 'voorzichtigheid' een te vaag, te weinig specifiek gebod. Meer van belang is een analyse van factoren die de ramp mogelijk maak ten. Voor zover die al niet bekend zijn, het zal onze portemonnaie in ieder geval raken om èn het aantal verkeersdoden terug te brengen èn de schade van ongelukken op te brengen èn de schade van verkeer überhaupt te vergoeden. Bovendien is er politie ke moed voor nodig om het openbaar ten koste van het particulier vervoer te bevorderen en om het (gevaarlijke) vrachtvervoer van de auto- naar de spoorweg over te hevelen. Behalve de 'collectieve schuld' als re den voor afzien van vervolging zal ook wel meespelen dat er, om een totaal overzicht van het gebeurde te krijgen, bewijsmoeilijkheden zullen zijn. Niet-vervolging voorkomt onfris se verklaringen in de rechtszaal ten koste van de doden. De verzekeringsmaatschappijen schij nen daarentegen wel te gaan procede ren voor de civiele rechter. Zij willen vooralsnog de schade niet delen, maar integendeel elkaar de Zwarte Piet toe schuiven. Als bewijsstukken zullen de maatschappijen ondermeer de proces sen-verbaal van de rijkspolitie gebrui ken. Weliswaar hangt het verkeers- schade-uitkeringswezen grotendeels van rapportage van de politie af die overigens daarvoor niet in het leven is geroepen (en best eens daar voor een forse retributie zou kunnen vragen) maar het lijkt minder oirbaar om in dit geval in civiele procedures een individuele schuld vraag te stellen met behulp van die processen-verbaal, wanneer een straf procedure wordt gestaakt, omdat de individuele schuldvraag niet gesteld mag worden of kan worden opgelost DEN HAAG Er staan minister Langman (economische zaken) geen mogelijkheden meer ter beschikking om het Volkswagen-bedrijf op gunsti ge voorwaarden voor vestiging in Noord-Brabant aan te trekken. Hij heeft dit de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Stemerdink. AMSTERDAM Gisternamiddag heb ben 100 studenten van de Vrije Uni versiteit het gebouw van de Sociale Faculteit aan de Van Eeghenstraat bezet. De directe aanleiding tot deze bezetting zijn de plannen van het col lege van bestuur van de VU met be trekking tot de afgifte van bewijsjes voor de kinderbijslag. De regeling die het college voor deze kwestie heeft ontworpen behelst, dat afgezien van diegenen die verklaren het komende Jaar niet van onderwijsvoorzieningen gebruik te zullen maken, alle overige studenten vóór 1 januari gedwongen kunnen worden het collegegeld te be talen. De plannen van het college van be stuur vormen een rechtstreekse bedrei ging voor de ruim 7000 studenten van de VU die het collegegeld nog niet hebben betaald, zo wordt gezegd. De SRVU heeft zich solidair verklaard met de aktie van de studenten van de Sociale Faculteit en zal de acties in de andere faculteiten vóór de afgifte van faculteitsbewijsjes onverminderd voortzetten. Van onze moderedactie AMSTERDAM 't Is jammer voor alle vrouwen die op dit moment dag in dag uit winkels aflopen om leuke broekpakken en gewone broeken aan te schaffen. Want het zit er dik in dat u het komende voorjaar voor gek loopt in die broeken. Want de mode verwijst deze kledingstukken re soluut naar zolder en kelder Een firma als Danlon Hin ziet zoiets al maanden van te voren aankomen en wanneer we weer Jurkjes moeien dra gen, dan moeten er ook panty's wor den gekocht. Danlon Hin liet gistermiddag in Au- berge les Quatres Canetons in Amster dam zien hoe die panty-mode er het komende voorjaar gaat uitzien Wat meteen opviel was dat er geen enkele bewerkte panty te zien was. En nóg een nieuwtje: de naad is back in town, iets dat vrouwen met wat gevul de kuiten toch een heerlijk gevoel zal geven. De kleuren: geel, blauw, au bergine, rood, groen en aj en toe oranje. Maar ja, nu kun je uel heel enthousiast de nieuwe panty's van Danlon Hin kopen, maar hoe moet dat met de schoenen De firma De Lange uit Amsterdam uas er weer pijlsnel bij door de mannequins schoenen aan te trekken in precies dezelfde modekleuren als de panty's hebben. Om één en ander nóg aardiger te maken had de Franse mode-ontwerper Christian Joss een aantal van zijn modellen naar Neder land gestuurd: veel meisjes-achtige jurkjes, erg kort en in de kleuren fuchsia, kobaltblauw, wit en groen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11