EYENOORD LEERT YAN AJAX ovacs genezen van de wereldcup lick Schneider: De manier waarop is het belangrijkste n Van minuut tot minuut Zege voor Stöve De strijd wordt definitief beslist. Theo de Jong (midden tussen Krol en doel man Stuy) schiet Feyenoord naar 2-0. De Jong scoorde twee doelpunten, was daarmee verantwoordelijk voor de nederlaag die Ajax in de Rotterdam se 'Kuip' leed Ann >JierT 1 O J ubbi l ^/KWARTET MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 SPORT T7/K9 De regen die In grote hoeveelheden naar beneden kwam, maakte het de voet ballers gisteren dikwijls erg moeilijk. Op de foto wordt een duel tussen Wim van Hanegem (links) en Ruud Krol gesmoord in het hoog opspattende water. 'vgj 12e speciale verslaggever met ERDAM Ajax, liet is bekend, put zijn grootste kracht uit de beweeglijkheid van de ploeg. inig verwierf de aanvallend geörienjteerde Amsterdamse formatie vorig seizoen internatio- 11i®cl rkenning. Het 'totale voetbal' gold en geldt als een revolutionaire ontwikkeling. Een nieuwe cling van voetbal die overwegend bestudeerd en incidenteel ook geplagieerd wordt. Zoals bv oord. Waar Ernst Happel, de trainer, dit seizoen eveneens de nadruk legt op beweeglijkheid, wisselingen in een hoog tempo. Gistermiddag bracht Fyenoord de Ajax-lessen subliem in n jk. En de leerling overtrof de docent: 20. Ajax'trainer Kovacs later: 'En op die uitslag valt •lijks iets af te dingen.' lord had zich tot in de details ireerd op het treffen met ri- jax. De ploeg trok zich voor «daags verblijf terug in Zeist e te voeren taktiek tot in de werd uitgewerkt en bespro- confrontatie met Ajax, de se en waarschijnlijk volgende ok wereldkampioen, moest de We maar recentelijk ook ver- 'jl Rotterdamse brigade revanche Opdat de nog prille competi- vertrouwen vervolgd kon wor- EMATIEK irds problematiek lag besloten isie, die in eerdere ontmoe- in kwetsbare indruk wekte. ele bleek toch niet die impo- ausputzer te zijn, die organi- nus Israël passend kon ver- En Harry Vos liep hulpeloos normale vorm te zoeken, wist bovendien dat de verlan- in het immense Rotterdamse >as ingewikkigd konden wor de angel uit de équipe van Kovacs het forceren van sn door uit de tweede lijn in ite te sprinten getrokken at probleem stond centraal in tiek. Voor de oplossing ervan ffl Hanegem, de al weken in ïitterende vorm verkerende der, opgeroepen. Happel: 'Ik uitvoerig met Grote Willem sproken. Het gevaar van op- e Ajax-middenvelders als Neeskens moest geëlimineerd Dat kan Van Hanegem. Maar t wel bereid zijn een dergelij- optimaal te vervullen. Anders it geen enkele zin.' BRING van Hanegem, de man die zo laar Ajax was vertrokken, die lympique Marseille kón ver- maar tenslotte toch de voor- if aan een continuering van zijn Rotterdamse verblijf offerde zich volkomen op in het belang van de ploeg. Van Hanegem: 'Ik pretendeer deze rol beslist niet. Maar ik begreep, dat het ditmaal nodig was om me defensief op te stellen. Door het weg vallen van het vertrouwde centrum Israël-Laseroms viel er ook een stuk ervaring weg. Die routine heb ik ingebracht. Maar het is geen positie, die ik ambieer. Je zweeft te veel, moet te veel achterin blijven hangen.' Die houding van de Kromme bleek fnuikend voor het amechtig opereren de Ajax. Neeskens en Arie Haan pre senteerden zich weliswaar regelmatig ln de frontlinie, maar schiepen geen mogelijkheden voor collega's. Dick Schneider, die zich als een verdienste lijke ausputzer manifesteerde: 'We hebben Ajax bewust opgehouden. De defensie bleef voortdurend hangen, zodat Ajax niet uit de tweede lijn gevaarlijk kon worden.' En Happel: 'We aasden uiteraard op een triomf. Maar dat betekent niet, dat je als dwazen de aanval moet zoeken.' Feyenoord had, ondanks z'n voorzich tige uitgangspositie, tóch het initia tief. Vanaf het begin. De acties richt ten zich aanvankelijk op de rechter flank waar Ressel geen succes oogstte tegen Krol. Dat had Kristensen even min tegen Suurbier. Ruud Krol: 'Op de vleugels concentreerde de dreiging zich niet. Ressel en Kristensen wer den uitgeschakeld.' Feyenoord reali seerde zich dat tijdig. Zocht het naar mate het duel vorderde steeds meer door het centrum waar Hulshoff in het nadeel op het drassige veld de grootste moeite met de felle La- dinsky had en Blankenburg te laat reageerde op oprukkende middenvel ders. Ruud Krol: 'De vorm-van-de-dag was niet aanwezig. Akkoord. Maar je kan je wel afvragen waarom de orga nisatie in elke linie niet klopte. Dat namelijk heeft niets met vorm te maken.' Feyenoord grossierde voor de pauze in kansen. En was levensgevaarlijk als het middenveld zich in de punt van de aanval (De Jong!) aanbood. Hap pel: 'De Jong en Hasil zijn ideale spelers om plotseling te exploderen, om onverwacht 'diep' te gaan. Daar was de taktiek voornamelijk op afge stemd. Want ik wist, dat er dón ruimte zou ontstaan.' Die ruimte was er, doordat Neeskens en Haan ('Ik zou iets meer achter blijven. Wie Van Hanegem zou schaduwen was afhanke- AMSTERDAM Aanvoerder Piet Keizer heeft zijn contract met Ajax verlengd tot 30 juni 1976. De overeenkomst tussen Keizer en de Europese kamploensploeg zou aan het einde van dit seizoen «Hopen. Ajax. dat een voor stander is van langdurige contracten met zijn spelers, en Keizer zijn vorige week echter al tot overeenstemming gekomen over verlenging van de verbintenis met drie Jaar. lijk van de positie. Maar door diens defensieve opstelling werd 't 'n beetje chaotisch') meer aandacht aan de aan val dan aan de dekking besteedden. Johan Neeskens: 'Als het voor rust 30 staat heb je niets te zeggen. Feyenoord schiep zich wel zes uitge speelde kansen. En wij slechts één.' Het gebrek aan succes frustreerde Feyenoord niet. Al pakte Ajax de opponent direct na de pauze wel fana tieker aan. Neeskens: 'Toen werd er plotseling weer op balbezit gejaagd. Kon Feyenoord ook niet zo eenvoudig meer uitverdedigen.' Dick Schneider: 'We hebben tijdens de rust niet ge twijfeld. Het ging toch goed. Het wachten was slechts op een doelpunt' Theo de Jong: 'We speelden veel directer dan Ajax. Er werd niet zo veel getikt' Neeskens weer: 'Uitgezon- De eerste doeltreffende uithaal van Theo de Jong. Barry Hulshof (rechts) komt te laat om het leer nog te keren. In het midden Ajax-aail- voerder Piet Keizer. derd die periode direct na de pauze was Feyenoord veel agressiever. Vrij wel elk duel werd door hen gewon nen.' Happel: 'Wedstrijden als tegen Ajax kunnen niet door één man Van Hanegem beslist worden. Dén moet de hele ploeg draaien, wer ken. En dat gebeurde.' SUPREMATIE Theo de Jong ('dit had ik nodig. Dit heeft heel Feyenoord nodig') drukte de suprematie van de Happel-elf ten slotte via twee treffers (beide gescoord nadat De Jong zich sprintend aan bood) uit Volkomen terecht want de tegenstander had zich tot dén fortuin lijk gehandhaafd. Stefen Kovacs: 'Dat is inderdaad zó. Maar dat impliceert niet dat de vrijheid van De Jong te verontschuldigen is. Hij kon onge stoord in de defensie penetreren.' En Arie Haan, die né rust De Jong had moeten schaduwen: 'Ik was op dat moment juist in de aanval. Mijn posi tie werd niet overgenomen.' De triomf over Ajax geeft Feyenoord precies aan, dat het niet gebukt hoeft te gaan onder de Ajax-successen. Dick Schneider tenslotte: 'Uit deze over winning put Je uiteraard kracht. Dit is een enorme stimulans. Een opkik ker. Het zat erin. Tegen Mönchenglad- bach en Anderlecht leverden we het bewijs, dat de ontwikkelingen van het vorige seizoen overkomelijk zijn. Het belangrijkste van deze wedstrijd is niet eens, dat we gewonnen hebben. Het is meer nog de manier-waarop. We hebben constant het spel gedic teerd.' FeyenoordAJ»x 30 (068. De Jong 1-0, 83 De Jong 3-0. Scheidsrechter: Boos- ten. Toeschouwers «3.000. Feyenoord Treytel. Wery, Schneider. Jan sen. Rljsbergen. Van Hanegem. Hasil. De Jong. Ressel. Ladlnsky. Kristensen. Ajax: Stuy, Suurbier, Blankenburg. Hulshoff. Krol. Haan. Cerrle Mühren, Neeskens, Swart jarnold Miihren), Cruijff, Keizer. JOHN LINSE e speciale verslaggever jKDAM Een van de eerste uitspraken, die Stefan Kovacs op andse bodem produceerde, had vorige zomer betrekking op de beker. In de glinstering van het succes ontdekte de toen als r van Ajax debuterende Roemeen ook perspectieven voor een ntatie met het Uruguese Nacional. Kovacs wilde, tegen het ad- an de begeleidende medici in, toch spelen. Spelers en trainer hi echter een jaar wachten voordat hun wens met een fiat van stuur gehonoreerd werd. Ajax heeft in het verre Argentinië jen geleden het grillige Independiente voor de wereldcup ont- 'ns van die wedstrijd is sinds nog eens extra verzwaard aan live zijde. Naast de vloed van lelijkheden tussen de beide de blessures van B lan en Cruijff, mag nu als gevolg van de Zuidamerikaan- diende) nederlaag tegen rivaal lord bijgeschreven worden, alles verheven is in dit geval jhoriteit, die Feyenoord in de Ie 'Kuip' getoond heeft. ,rd speelde met Willem van 01 als een meesterlijk inspira- rijn beste wedstrijd in dit Vooral op het middenveld. De 'aar in de vorige competitie 'oor Feyenoord smadelijke 5-1 !g werd geboren. Tegen dit nu trassend niveau acterende 'rd stond een bijna labiel rea- Ajax. Géén briljante acties, ;n bezieling. Ajax moest piot- alle fronten buigen. De klasse van Cruijff, Keizer fen werden door Feyenoords 'feit overschaduwd, naar de oorzaak van Ajax' 'eve concessie vindt ook Ste- uitputtende reis naar Argentinië als de bodem van het probleem. Met hoeveel nul Ajax straks in de thuiswedstrijd de wereld beker via Independiente eventueel ook mag veroveren, nu al is duidelijk, dat de bokaal de meeste glans al heeft verloren. De spelers wellicht, maar na het bestuur nu ook Kovacs zeer zeker, zijn genezen van de manie om tegen een nauwelijks aansprekende oppo nent voor de erg officieuze wereldti tel aan te treden. Kovacs. dat is in het recente verleden al veelvuldig gebleken, wil alles. Ook de wereldbeker wenst hij aan het arsenaal van zijn triomfen toe te voegen. Die gretigheid is voor dc eerste keer echt verslagen. Het verlies tegen Go Ahead werd vorig seizoen als 'vrij onbeduidend' terzijde gescho ven. Maar dit keer kan de overwin ning van Feyenoord zonder meer als een slag voor Ajax betiteld worden. Een slag vooral voor Stefan Kovacs. Taktisch vond hij geen sluitend ant woord op de zetten van zijn collega Happel. Kovacs: 'De rol van Van Ha negem verraste me'. Van Hanegem blééf Ajax verrassen. Ook in de tweede helft, toen Feyen- Het is nauwelijks aan trainer Ernst Happel (rechts) af te zien dat zijn elftal zojuist Ajax met 2-0 heeft verslagen. Hij verlaat bijna even somber als Stefan Kovacs het Feyenoord-stadion. oord via De Jong twee doelpunten produceerde, kon De Kromme zijn glansrol vrijwel ongestoord blijven vertolken. Eerst Arie Haan (die zijn opponent vorig seizoen nog magnifiek inpakte), later de in 'schaduwen' ge specialiseerde Neeskens verbleekten tegen deze Van Hanegem. Kortom: Feyenoord triomfeerde vooral op het middenveld, waarvan Van Hanegem als laatste schakel tot een onkrenkba- re ruggegraat uitgroeide. Kovacs: 'Ik geef vier verklaringen voor deze nederlaag. Alle vier hebben ze met elkaar te maken, alle vier ook wijzen naar die Argentijnse reis. Blankenburg en Cruijff speelden door hun blessures op halve kracht. Dat kostte ons in feite één volwaardige pion. Verder kwamen we fysieke kracht tekort, was onze con centratie minder en hadden we meer moeite met het zware veld dan Feyen oord'. Uiteraard is niet exact te meten, hoe veel fysieke, maar vooral ook mentale, kracht de trip naar Zuid-Amerika heeft geëist en hoeliamig deze factoren van invloed blijven op het spel. Ko vacs: 'Die fysieke kracht misten we vooral op het middenveld. We hebben deze week zeer bewust vrij licht ge traind, zodat het lichaam zich van het duel tegen Independiente kon herstel len. Een terugname tijdens de trai ning was noodzakelijk. Maar eigenlijk gebeurde dat op een verkeerd mo ment. Juist tegen Feyenoord heb je veel kracht nodig'. TRAININGSKAMP Fysiek en mentale kracht lagen voor Ajax dit keer erg dicht bij elkaar. Terwijl Feyenoord zich in het KNVB- sportcentrum in Zeist in optimale rust voorbereidde, kwam Ajax pas gistermorgen, enkele uren voor de wedstrijd, bij elkaar. Kovacs: 'In over leg hebben we een trainingskamp be wust gemeden. Om voor dit duel weer in retraite te gaan leek ons niet verstandig. Het zou teveel geweest zijn. Ma-.r tevoren wist ik, dat deze losse voorbereiding de concentratie toch zou schaden. Dat was merkbaar bij beide doelpunten. We zijn Theo de Jong gewoon twee keer vergeten'. 2-0. Een zware tol van een partijtje, dat wat de kwalificatie 'strijd om de wereldbeker' veel te hoog aangeslagen wordt? Kovacs weet het zeker. 'Ik heb onlangs een interview aan het blad France Football gegeven. Dat blad wordt in de hele wereld gelezen. Ik heb gepleit voor het afschaffen van de wereldbeker voor clubs. Nu ben ik ervan overtuigd, dat het toernooi voor landenteams voldoende is. De duels voor clubs tussen de kampioen van Zuid-Amerika en Europa verdient zelfs geen nieuw concept meer. Het is niet meer belangrijk, het is een lote rij'. ALTERNATIEF Volgens Kovacs, toch even hooghartig, had Ajax in de boeiende wedstrijd tegen Feyenoord een alternatief spel kunnen spelen. 'Ik kende tevoren de nadelen, die we ten opzichte van Feyenoord hadden. We konden daar om dan bijvoorbeeld ons op het mid denveld ingraven en zeer duidelijk op een resultaat van 0-0 kunnen spelen. Maar Ajax kan zich zoiets nu niet meer veroorloven. Dit is misschien niet de instelling van de ploeg, maar die geldt toch wel voor mij. Ajax heeft verplichtingen tegenover het pu bliek. Die moeten we constant demon streren. Dat daarin een groot risico zit, is vanmiddag gebleken'. GERRIT DEN AMBTMAN 0. Johan Cruijff trapt af. 3. Theo de Jong schiet na een scherpe pass van Attila Ladlnsky rakelings naast. 5. Ladlnsky schuift de bal na een reeks misverstanden en slordig wegwerken van de AJax-defensle voorlangs het verlaten doel. 20. De Jong kopt de bal uit een hoge voorzet van Peter Ressel In handen van doelman Heinz Stuy. 21. Eerste schot Ajax. Een 'volley' van Gerrie Mühren verdwijnt luttele meters naast het doel. 23. Hoge voorzet JUrgen Kristensen. Stuy mist. Ressel schiet voorlangs het doel. 27 Dick Schneider, belaagd door Barry Hulshoff, verschijn plotseling In vrije posi tie voor Stuy, maar knalt naast. 33. Solo Wlm van Hanegem, passeert vijf man. passt naar Ladlnsky, die echter slordig richt. 38. Arnold Mühren vervangt geblesseerde Sjaak Swart 36. Eerste hoekschop Ajax. Johan Neeskens kopt uit voorzet Piet Keizer naast 39. Eerste goede kans Ajax Cruijff schiet uit vrije positie recht ln de handen van Eddy Treytel. TWEEDE HELFT 0 Ladlnsky trapt af. 1 hoekschop Ajax. Keizer schiet laag tegen Ressel aan, bal verdwijnt over zijlijn. 6. Hoekschop Feijenoord. Voorzet Ressel door Hulshoff weggewerkt. 12. Feyenoord-defensie maakt eerst vrlle trap van Keizer, later hoekschop van de Ajax-aanvoerder onschadelijk. 15 Stuy buigt met grote moeite schot van De Jong om tot hoekschop. 22. Stuy stopt schot Wery uit vrije trap pas In tweede InstanUe. 23. Pass Hasil vanuit het centrum naar Ressel. De Jong sprint in de diepte Krijgt do bal vla AJax-ausputzer Horst Blanken burg en scoort met een schitterend schot: 1—0. 27. Cruijff 'hindert' Treytel bij uitschieten. Dc bal caramboleert vla de AJax-aanvallcr in het doel. Scheidsrechter Boosten keurt de treffer af. 29 Kristensen krijgt waarschuwing (gele kaart), nadat hij Haan ln de rug (te) hard aangevallen had 35. Hasil scoort ln bultenspelposillt. Boos ten keurt het doelpunt af. 37 Dieptepass van Van Hanegem komt vla Hasil bij De Jong. Buitenspelval Ajax mislukt. Krol blijft staan. De Jong scoort beheerst: 2—0. 42 Hoekschop Cruijff weggewerkt 45. Ajax feliriteert Feijenoord CHARLOTTE (ANP) Nederlands reizende tennisdame Betty Stöve heeft in Charlotte (Noond-Carolimia) mot haar Franse tenmispairtner Framooise Dürr de halve finales bereikt van het Vier Rozentoernooi. Het duo won met 60 62 van de Amerikaanse twee ling Joy en Jill Sweakert In de finale komen zij uit tegen Margaret Court en Lesley Hunt uit Australië, die een overwinning behaalden op Dicky Der- ner (Can.) en Esme Emanuel (Z.Afr.) (6—0 6—2). rste rode kaart in de eredivisie. Scheidsrechter Pijper zwaait met het larton naar de Bosschenaar Schuurmans (4) die Oeki Hoekema (lig- op de grond) heeft nagetrapt. PSV versloeg FC Den Bosch met 3-0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9