'Met mijn dertig jaar ben ik nog maar een jonkie in het opera-vak' Wereldbank-groep verstrekte al meer dan 3 mrd f? aan de lijo Bankwezen in gesprek met centrale bank over waarborgen tegen debacles Opera-zangeres WILMA DRIESSEN verdween naar Duitsland omdat er hier voor haar weinig te beleven viel: Grote ogen opzetten is mode /i>mu o De huizen van Andrea De zoon van Willem Duys Het haar van Liesbeth List Ook bouw wijst selectieve investeringsheffing af SoimÊöeÊ Nieuw evenwicht nodig tussen wei en welvaartsgroe n»ia Redster champignons promoveert in Wageniift TROUW/KWARTET MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND/ECONOMIE Ze woont tegenwoordig met haar zes-jarige zoon Marco in Pforzheim en is er verbonden aan de 'Stadtische Bühne', hot operagezelschap dat iedereen in het Schwarzwald kent. 'Gek he, in Duitsland heeft zelfs het kleinste plaatsje een operagroep, waarom kan zoiets nu niet in grote steden als Amsterdam en Den Haag?' Wilma Driessen (30) vindt het een verdrietige zaak dat ze uit Nederland weg is. Tenslotte hebben de mensen in Ne derland haar destijds de kans gegeven om groot te worden. 'Nou, groot ben ik nog niet', zegt ze. 'Ik ben nog maar een jonkie in het vak'. Maar dat 'jonkie' werd dan toch wel pijlsnel uitgenodigd om in Duitsland te komen zingen en omdat er in Nederland geen operagezelschap is, heeft Wilma Driessen 'ja' gezegd. Gistera vond was Wilma od de televisie te zien in een speciaal rondom haar gebouwd programma. 'Ja. af en toe kom ik natuurlijk nog wel naar Nederland. Om wat televisiewerk te doen en een grammofoonplaat Op te ne- men'. Voor de rest zullen do honderdduizenden operaliefheb bers het inderdaad alleen met de platen van Wilma Driessen moeten doen, die de laatste maanden met stdpels tegelijk worden verkocht. Vooral de plaat 'Souvenirs Romantiaues' met een aantal liederen die ie dereen eigenlijk kent, maar door niemand ooit op de plaat zijn gezet. Een aantal van die VLAAMSE RODE KOOlj .h. I rode kool van 1 kg. 4 paar saucijsjes boter, peper, zout 1 bouillonblokje water 150 gr. vet spek 4 sneetjes brood Haal de buitenste bladeren van de kool en snijd een stukje van de stronk weg. Verdeel de kool in vier stukken. Snijd het spek in dobbelsteentjes en bak ze licht. Maak een halve liter bouillon en leg er de stukken kooi in. Laten koken en met het deksel op de pan ln een uur gaarkoken. Prik hier en daar in de saucijsjes en laat ze de laatste 20 minuten mee in de pan liggen. Snijd het oude brood in driehoeken en bak ze goudbruin in wat boter. Haal de kool uit de pan en leg de stukken op een verwarmde schaal. Schik de saucijsjes en de stukken gebakken brood er om heen. Menutip: aspergesoep, Vlaamse rode kool met saucijsjes, ge kookte aardappelen, peren-com pote. liederen zaten ook in het pro gramma van gisteravond. EEN LANGE WEG Wilma Driessen is nooit won- derking geweest, zoals dat heet. Maar het was vroeger wel stu deren geblazen. Zo'n carrière als opera-zangeres wens je ei genlijk niemand toe. Het is een lange weg en ik heb tot nu toe alleen maar offers gebracht. Ik heb als kind wel liggen hui len. Boos lag ik dan op bed omdat ik niet mocht buitenspe len, zoals de andere kinderen. Zwemmen mocht ik niet: was slecht voor m'n stem. Fietsen: slecht voor m'n stem. Toen ik een bakvis was ging ik ook nooit met jongens uit en dan sen was er helemAil niet bij. Ik was de Jongste van zeven kinde ren en mijn vader was ambte naar. Hij werkte keihard om mijin studie te kunnen betalen. Bovendien sleepte hij overal studiebeurzen vandaan om de dure zanglessen te betalen'. Vader Driessen had zijn dochter Wilma op twaalf-jarige leeftijd ook wel als wonderkind kunnen lanceren, maar dat wilde hij niet 'Ik ben er erg blij om dat ik toen niet in een mooie jurk het podium ben opgeduwd. Ik had een 'Heintje' kunnen zijn, maar mijn vader wilde het klas sieke genre voor mij. Hij was niet commercieel en dacht niet aan zichzelf. Ik vind het een beetje eng wat er nu vaak met jongens en meisjes gebeurt die aardig kunnen zingen. Ze zijn meteen grote 6terren. maar voor hoe lang?' Maar u hebt toch ook geen leuke jeugd gehad? 'Ja. wat is leuk, ik vind dat ik niets heb gemist als kind. Nee, ik geloof zelfs dat mij veel bespaard is gebleven'. Maar nooit met leeftijdgenootjes om gaan, altijd studeren'Kijk, als wonderkind mis je veel, om dat je dan eigenlijk niet nor maal bent Ik moest steeds stu deren en misschien ben ik wel iets tekort gekomen wat spelen betreft, maar er zijn mij een hoop desillusies bespaard geble ven. Teleurstellingen, zo van wanneer het uitraakt met een vriend en dat soort dingen, die heb ik niet gekend'. Maar hoe kun je dan over lief desverdriet zingen in een ope ra? 'Natuurlijk kan dat! Heel goed hoor. Ik kan in een opera best een jonge vrouw spelen die zo juist haar man heeft verloren, dd* is geloof ik talent. Ik heb ook een hoer moeten spelen, Ogen op steeltjes; dit is de najaarsmode voor wat betreft de make-up (het zogenaamde 'oogvergrotende effect'). Revlon brengt hiervoor een paar nieuwe kleuren: blauw, groen, violet en turfbruin Nóg prachtiger is 'the lotus pe tal look' van Revlon die het oog moet openen als een bloem. Dat is natuurlijk allemaal mooi gezegd, maar als je kleine ogen hebt is het lastig. Met twee harmoniërende tin ten ogenschaduw wordt dat effect bereikt. Een diepere nu- ance in poeder óp het ooglid en een lichtere tint onder de wenkbrauwen. Het resultaat kin niet anders dan oogver blindend zijn. Ze is druk bezig met de andere fractieleden van D'66 regerings programma's te maken, congres sen te organiseren en te kijken met welke andere politieke par tijen D'66 zou kunnen samen werken. ANNEKE GOUDSMIT (39) is één van de weinige vrouwen in de Tweede Kamer die regelmatig de voorpagina's van de kranten haalt. Haar specialiteiten (wat betreft het politieke werk dan) zijn Bin nenlandse Zaken en Justitie. Hoe vindt u het staan met de emancipatie van de vrouw? 'Ik geloof dat die emancipatie er al lang is, maar ze wordt niet goed gebruikt. Ik ben erg vóór Man Vrouw Maatschappij en veel dingen van Dolle Mina zijn uitstekend, al loopt het met die beweging wel eens uit de hand, maar dat még\ Moeten alle vrouwen van Ne derland straks op een vrouw stémmen? 'Nee, met dat standpunt van Man Vrouw Maatschappij ben ik het niet eens. Het is niet goed om in principe een vrouw te stemmen, want sommige vrouwen staan op een onver kiesbare plaats. Expres, omdat ze niet zó geweldig zijn. Net zo goed als er ook mannen op onverkiesbare plaatsen staan'. Je zou dan de verkeerde vrouw kiezen. 'Ja, en wanneer die vrouw dan is gekozen en ze doet het niet goed, zoals was verwacht, dan zegt men later: zie je wel, vrouw daar, dat is niks. Op i manier werkt het averechts1, U bent niet zo voor vrouti verenigingen? v veC i 'Volgens mij hebben die gingen zichzelf overleefd en] vendien bevordert zo'n L_ vrouwen de apartheid waart be elijk WILMA DRIESSEN ik beu blij dat ik destijds geen wonderkind was nou, ik heb nooit achter de ramen gezeten en ik ben ook weieens overleden op het to neel. Al die dingen moet je kunnen, ook al heb je ze niet meegemaakt. Ik kan me goed indenken hoe het is om dood te gaan en ik begrijp ook hoe een hoer zich voelt'. Was u als kind nooit opstandig? 'Ja. zeker wel. Toen ik vijftien was, nee, toen zag ik het niet meer zitten. Ik kreeg een enor me inzinking. Wat wil je, je ziet al je vriendinnen om je heen allerlei leuke dingen doen. Ze hebben vriendjes en gaan leuk uit Ik heb zes jaar op m'n man moeten wachten. Ik leerde hem kennen toen ik vijftien was en toen ik 21 jaar was, toen zijn we getrouwd'. En dat allemaal voor de 'kunst' 'Mijn vader zei altijd: kind, als je eenmaal snoept, dan moet je die studie opgeven, want je blijft snoepen. De andere zes kinderen in ons gezin vonden het niet altijd leuk hoor, dat ik mocht studeren. Ze zijn niet altijd lief voor me geweest. Maar ja, hoe zijn kinderen'. Hoe is uw eigen kind? 'Oh, heel lief! Hij doet het geweldig op school. Je moet rekenen, met al die Duitse kin deren, nee, hij heeft zich gewel dig aangepast. Of Marco óók in het 'vak' gaat? Nee, ik hoop van niet. Dat wil ik hem bespa ren. Op dit moment is Wilma Dries sen bezig aan haar twaalf maan den durende contract in Pforz heim. Ze krijgt er zes hoofdrol len als coloratuursopraan in zes produkties. Over het verleden: 'Ik heb een klap gekregen toen de opera in Nederland kapot ging. Dat was irouwens voor een heleboel ar tiesten die aan de top waren een afschuwelijk gebeuren. Ik heb het geluk gehad dat ik jong was. Dertig jaar in dit vak betekent dat je een beginnelin ge bent. Over tien jaar ben ik nog steeds jong. Toen de opera werd geliquideerd werd ook m'n zoon geboren. Ik ben toen drie jaar uit de roulatie ge weest, want het zingen zag ik niet meer zo zitten, m'n kind vond ik toen belangrijk en ik was verdrietig door het verdwij nen van de opera'. Wilma is nu niet meer verdrie tig. Het loopt allemaal ge smeerd. Maar haar liefste wens: 'Weer een echt, goed, groot ope ragezelschap in Nederland. Dan ben ik heel snei weer terug'. nu zo tegen is'. Voelt u zich eenzaam in fractie van D'66 met al mannen? 'Ik zou het erg gezellig vi^ot als er een vrouw bij kwam, wilt eens praten over de nl( bode een nieuwe bode van Tweede Kamer??? 'Nee, ik zeg: de nieuwe mi Ja, ik kan dan wel met i Mierlo over een overhemd; ten, maar ja, kijk, het is,®01* woon gezellig om met vrouw te praten over een we winkel die je hebt ge Ik koop zelf m'n kleren ini teren tieks. Nee, nooit ergens i inge ciaal'. pig Jact Wat vindt u van het modela vandaag de dag? 'Als je zo op een terrasje - je ziet wat er allemaal li "J* loopt, dan vind ik het érg 1 'tM om te zien. Maar ik houd i 01 van de drie-kwart lange dit; Daar lijken de vrouwen dienstmeisjes van vroeger iï 'Bloes-schort-hemd-overslag-gevalletjes' Van ontwerpster Betty van Rock-In (Voss) mogen we over haar crêperige rokken die de knie bedekken 'bloesschort- hemd-overslag-gevalletjes' dragen. Na de hele serie mode shows die er de laatste weken zijn gehouden komt nu ook Rock-In met nieuwe spullen, maar het is geen echte herfst- colleotie, want daar houden ze niet van. Mode verschijnt bij Betty niet per seizoen, maar het hele jaar door. Télkens iets nieuws, zoals de crêpe rokken op de foto. Ze kosten 55 gulden in de kleuren zwart, petrol, donkergroen, oud-rose en blauw. Het rechtertopje kost 47,50, het linker 45 Beiden zijn gemaakt van crêpe satijn imprimé. (Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) Toneelspeelster Andrea Dom burg en haar pottenbakkende en kunstschilderende echtge noot Ferdi Posthuma de Boer wonen al een tijdje in Frank rijk, op de grens van Norman- dië en Bretagne. In HP-Magazine van deze week staat een heel verhaal over Andrea, die toch zo graag weer aan de slag zou willen in toneel-land. Maar de werkelijke reden dat het twee tal destijds vertrok uit het rus tieke Giethoorn staat er niet bij: 'We kregen een beetje ge noeg van het gekoekeloer van toeristen', was het commentaar. 'Als ze ons huis voorbij gingen, zei de gids: Daar woont Andrea Domburg en aan de overkant, dames en heren ziet u de bun galow van Manke Miep. En dan gingen al die koppen van links naar rechts'. Je staat er zo niet bij stil, maar een man als Willem Duys kan natuurlijk bést een zoon heb ben. Die heeft-ie dan ook. Mal colm Duys is de naam en de leeftijd is zeventien jaar. Mal colm vindt zijn vader een ge weldige man: 'Hij doet alles uit z'n blote hoofd, gewoon, zomaar, ineens. Ik ga vaak met hem mee, vooral op zondag, voor zijn programma Muziek Mozaïek. Dat doe ik voor de gezelligheid en dan zorg ik dat hij goed wakker is en draag het koffertje grammofoonplaten waar we uit gaan draaien'. Wist u dat Liesbeth List i lijk heel kort haar heeft? waar, maar niemand mag zien. 'Ik had het een keer dens de vakantie ontzet warm', vertelde Liesbeth i 'En toen heb ik het kort knippen. Ik ben toen een gaan dragen, want je moeilijk ineens met een kopje verschijnen. Ik laat haar nu weer groeien, maai duurt zeker nog een jaar het weer zo lang is als vroe b« bi dij ten ABN: rente zal nog nie t dalen AMSTERDAM Hoewel de Nederlandsche Bank onlangs maatrege len heeft genomen ter sanering van de geldmarkt, waarbij bovendien het disconto met een vol procent werd verlaagd, verwacht de Alge mene Bank Nederland niet dat de rente op kredieten en deposito's zal dalen. 'Het kan beslist niet de bedoeling van de centrale bank zijn ons een algemene renteverlaging af te dwingen, die de conjunctuur zou moeten stimuleren'. Aldus dr. A. Batenburg, lid van het presi dium van de raad van bestuur van de ABN in een buitengewone aan deelhoudersvergadering. (ADVERTENTIE) Naar zijn mening zou een dergelijk oogmerk niet passen in een tijd, waar in inflatiebestrijding tot de hoogste prioriteiten moet worden gerekend. 'Het is lichtvaardig om zich gelaten neer te leggen bij het tempo van inflatie, dat ons land helaas heeft bereikt Voorkomen moet worden dat een geforceerde renteverlaging bij kredietverlening zou bijdragen tot een sterkere stimulering van de in veste- rlngslust dan noodzakelijk is om het huidige te hoge werkloosheidspercen tage terug te dringen binnen aan vaardbare proporties', zo zei dr. Ba tenburg. TERUGHOUDEND Hij verklaarde dan ook, dat zijn bank terughoudend is om renteverlagingen toe te passen aan beide kanten van de balans, die niet in direct verband staan met de huidige, naar zijn me ning extreme situatie op de geld markt. De ABN-topman noemde de jongste dlscontoverlaging een geduch te Ingreep in de rentebaten, die slechts voor een klein deel goedge maakt zal kunnen worden door verla ging van de creditrentes. 'De deposito rentes zullen door de verkrappende maatregelen eerder wat stijgen', zo hield hij de aandeelhouders voor. Over de gang van zaken van de ABN in de maanden juli en augustus, rap porteerde dr. Batenburg, dat de resul taten in deze maanden nauwelijks eni ge wijziging in de ontwikkeling van de licht stijgende winstcijfers hebben gebracht SOLVABILITEIT Dr. Batenburg deelde voorts mede, dat in de laatste maanden Overleg heeft plaatsgevonden tussen De Ne derlandsche Bank en het bankwezen over een nieuw stelsel van solvabili- teitsvoorschriften. Dit zijn voorschrif ten die de verhouding moeten regelen tussen benodigd kapitaal en reserves aan de ene kant en de risicodragende uitzetting en kredieten aan de andere kant Zij beogen débacles te voorko men bij financiële Instellingen. WASHINGTON De lenings- en investeringswerkzaamheden van de Wereldbank-groep hebben in het op 30 juni jl. geëindigde boek jaar 1971/72 een recordcijfer van meer dan 3 miljard bereikt. Er werden in het verslagjaar in totaal 72 leningen aan 40 landen ver strekt, waar mede 1.966 miljoen was gemoeid. RH Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Evenals de centrale werkgeversorganisaties en de onderne mers in het midden- en kleinbedrijf is ook de Raad van Bestuur Bouwbe drijf tegen invoering van de door de regering voorgestelde selectieve inves teringsheffingen. De raad van bestuur ziet ter bestrijding van de congestie in het westen des lands meer in sti muleringsmaatregelen voor gebieden buiten de Randstad, waaronder ont sluitingsmaatregelen. (ADVERTENTIE) Kwatrteïts- H ANDSCHOENEU en-TASSEN wootHANDEft. De Internationale Ontwikkelingsasso ciatie (IDA), een dochteronderneming van de bank, keurde 1 miljard aan kredieten goed voor 74 projecten in 38 landen. De Internationale Financie ringsmaatschappij (IFC) verrichtte in 17 landen 23 investeringen ter waarde van 116 miljoen. In het gecombineerde jaarverslag van de Bank en de IDA wordt gewezen op de stijgende ontwikkelingshulp die de bank aan de armere lidstaten geeft Door de voortdurende stijging van de werkzaamheden zal het bedrag van de door de Groep verzorgde ontwikke lingsfinanciering over de periode 1969-1973 waarschijnlijk meer dan tweemaal zo hoog komen te liggen als het cijfer over de periode 1964-1968. NIEUW HOOGTEPUNT In het verslagjaar bereikte de omvang van de bankleningen een nieuw hoog tepunt, zowel qua bedrag als qua aantal uitgiften. Dertig obligatielenin gen werden geplaatst. Het totaalbe drag was 1.774 miljoen, tegen 1.368 miljoen in 1970-71 en 735 miljoen in 1969-70. In maart tekende de bank een overeenstemming met de Bank van Japan voor een lening van 100 miljard yen 325 miljoen), de grootste afzonderlijke lening in de geschiedenis van de bank. Niet alleen de leningen zijn in om vang toegenomen, ook de basis van de door de Groep gegeven hulp is verbreed. Zo is men thans ook werkzaam op het terrein van die urba nisatie, bevolkingsplanning, voeding, onderwijs en de ontwikkeling van het platteland. Opgemerkt wordt, dat de stijgende schulden van de ontwikke lingslanden een groot probleem vor men. Deze gaan met ongeveer 18 pet. per jaar omhoog. Volgens de laatste gegevens die in het rapport verwerkt zijn benaderde de uitstaande schuld van de ontwikkelingslanden in decem ber 1970 de 70 miljard. Op 30 juni 1972 had de Wereldbank een bedrag van 6.591 miljoen uitstaan aan leningen, hetgeen een toename betekent van 1.527 mil joen. Geraamd wordt, dat van dit totaal ongeveer 35 pet. zit bij in vesteerders i de Verenigde Staten, 26 pet. in Duitsland, 10 pet. in Japan, 6 pet. in Zwitserland en 4 pet. in Cana da. De inschrijvingen van de leden op de kapitaal voorraad van de bank lie pen op met 635,2 miljoen, waardoor het totaal gekomen is op 24.506,2 miljoen. Het ledental van de Bank steeg tot 117, dat van de IDA tot 108. Van onze sociaal-economische DEN HAG De commissi! internationaleaangelegenhedei de Sociaal-Economische Raad dat gestreefd moet worden nö nieuw evenwicht tussen de verh gen naar volledige werkgelegenhe w een verantwoorde welvaartsonfi Jr. ling, waarvan de mïlieubeln dan een integraal onderdeel zijn. De commissie zegt dit in een aan de regering met het oog topconferentie, die volgende gehouden zal worden. Volgens ligt het op de weg van de Eiü f v. Commissie hiervoor een concrü gramma uit te werken, dat d' d EEG-landen moet worden aanva Zonder zo'n nieuw evenwicht geen verantwoorde basis zijn streven naar een Europese lucli irzc 'ee< he ze b just ire ing Kor 'n r fol'l scne- en monetaire unie, eenP pf se industrie- en energiepolïtid aldus de SER-commissie, die lari spreekt voor het doorgaan n rf. topconferentie Van een verslaggever WAGENINGEN Ir. AncS «- Dieleman-van Zaayen, de vro^ "«l de 'afstervingsziekte' in de Ne# [lr se champignons heeft onder# J aan de Landbouwhogeschool geningen gepromoveerd op een schrift over haar wetenschap? reddingsactie, uitgevoerd bij W j - tuut voor plantenziektenkundif d zoek in Wageningen. De negen' len die zij over dit werk b# aantal aanvullende gegevens, b" J j> gelstalige proefschrift. schreven vormen nu, samen ten i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6