Westduitsers in greep Arabische dreigementen Londen wil Cairo wapens leveren Franse politie op jacht naar Aranda Geheimzinnige DC-9 landt in Tanzania XI Spanje en Sowjet-Unie sluiten handelsakkoord Engeland zal kwestie Oeganda in VN brengen ijf EEG-Ianden kenen verdrag on-proliferatie Amalrik in Moskou Kritiek op mr. Luns uit Tsjechoslawakije Doden in Belfasl Kwang Tri zou weer in handen zijn van Saigon Terechtstellingen j in Rhodesië Wellicht snel verkiezingen in W.-Duitsland 250ste amboboek ambo HËËL DE MENS 'ROUW KWARTET ZATERDAG 16 SEI'TEAIBER 1972 BUITENLAND T7 K9 Westduitse juristen durven drie terroristen niet te verdedigen BONN (UPI, Reuter, AP) De drie openbare verdedigers, die in West-Duitsland zijn aangewezen omde drie leden van de Zwarte September-organisatie, die bet bloedbad van München overleefden, te verdedigen, hebben gisteren kennelijk vanwege vergaande intimidatie van Arabische zijde om ontheffing verzocht. Een van de drie juristen, Gerhard Sieber, verklaarde in München, dat tüj al heeft gevraagd van zijn man daat te worden ontheven, wegens zijn verslechterende gezondheid. 'Ik voel jie ziek en ben daarom niet in staat de Arabieren te verdedigen', liet hij weten. De twee andere Westduitse verdedigers Rolf Dahms en Werner Götz verklaarden zich gisteren ook hoogst ongelukkig te voelen met hun benoeming en ook zij verzekerden om ontheffing te zullen vragen, vanwege 'het emotionele klimaat'. Götz vertel de, dat hij West-Duitsland b innen kort zelfs enkele weken gaat verlaten. Er zijn nog geen vervangers voor de drie onwillige verdedigers benoemd en een woordvoerder van het West duitse ministerie van binnenlandse za- ken liet gisteren weten, dat de drie Arabieren misschien nooit terecht zul- en staan. Ze worden van elkaar ge- icheiden op verschillende plaatsen evangen gehouden. 'Het Zwaard van Jamocles hangt boven onze hoofden. We doen ons werk onder voortduren- dreigementen', aldus de woordvoer- ler. Een Palestijnse guerrilla-leider zei onderdag in een interview met het Westduitse weekblad Stern, dat plan- en worden voorbereid om de drie [tivisten van de Zwarte September- rganisatie vrij te krijgen. De Arabi- iche guerrillaorganisaties hebben in- ïiddels de Tunesische advocaat ondher Ben Ammar aangewezen om et drietal te verdedigen. Hij zou seds in München verblijven, maar eierse autoriteiten wilden niet zeg- sn of zij al contact met de Tunesiër ïbben gehad. QLIGHEID e Westduitse regering heeft nog engere veiligheidsmaatregelen ge- imen om de levens van Westduitse ders en politici te beschermen. De aatregelen worden genomen vanwe- i de stroom van terroristische drei- menten, aldus het ministerie van nnenlandse zaken. Een woordvoer- r verklaarde, dat alle dreigementen ernstig worden genomen. Hij egde daar aan toe, dat het groot- leepse onderzoek naar alle in West- ïitsland levende Arabieren 'dag en cht' wordt voorgezet en dat al 563 rabieren de toegang tot West-Duits- nd is ontzegd. Legaal verblijven er Arabieren in West-Duitsland, maar het ministerie van binnenlandse zaken schat, dat er nog zeker tiendui zend Arabieren illegaal in het land verblijven. Arabische kringen in Bonn, Hamburg en München hebben gisteren ge klaagd,dat de veiligheidsmaatregelen van de regering zonder onderscheid des persoons op alle Arabieren van toepassing blijken te zijn. 'Laten we zeggen', aldus een woordvoerder van de in West-Duitsland verblijvende Egyptenaren, 'dat de huidige West duitse politiek een armzalig effect heeft op de Arabische Westduitse re laties'. PODGORNY De Sowjet-Unie heeft donderdagavond officieel het Palestijnse terrorisme veroordeeld. Dit gebeurde bij monde van het staatshoofd, Nikolai Pod- grony, die aan een diner ter ere van zijn Iraakse ambtgenoot, Achmed Has san el Bakr, verklaarde: 'Wij kunnen de acties waartoe bepaalde elementen hun toevlucht nemen, acties die scha de toebrengen aan de Palestijnse be weging, niet goedkeuren'. Het was de eerste maal, dat een der Sowjet-leiders zich zo duidelijk uit sprak tegen het terrorisme van de kant van de Palestijnen. Overigens voegde hij er aan toe, dat 'hetgeen in München is gebeurd in geen geval het perfide optreden van de Israëlische leiders kan rechtvaardigen'. De gewijzigde houding van Moskou tegenover de Palestijnen was al eer der gebleken uit een artikel in de Prawda waarin de Palestijnse verzets organisaties werden uitgenodigd van terreurdaden af te zien. Dit artikel verscheen eind augustus, een week voor de komst van dr. Georges Hab- basj, het hoofd van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, naar Moskou. LONDEN, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Engeland is gereed om met Egypte een overeenkomst te sluiten tot levering van wapens voor een bedrag van ruim achthonderd miljoen gulden, zo is gisteren uit diplomatieke bronnen in Londen vernomen. IUSSEL (AP) Vijf landen van Europese economische gemeen- bap hebben besloten het non-proli- ratie-verdrag (tegen de verspreiding n kernwapens) te ratificeren, als n gevolg van een overeenkomst met t Internationale bureau voor de imenergie (IAEA), ankrijk heeft het verdrag nooit on- rtekend. Het is in 1970 van kracht worden, maar de vijf landen hebben feigerd het te ratificeren, omdat zij evreden waren over de bepalingen reffende de inspectie. ■ankrijk heeft nu zijn bezwaren op- :ven tegen een overeenkomst tus- de vijf lidstaten en de IAEA over inspectie van installaties, met het om te voorkomen dat splijtbaar riaal wordt aangewend voor het ardigen van kernwapens, ichtens de overeenkomst kan de schrift AEA voortaan de inspectie uitvoeren wenconvi Ds.ar dient hiertoe schriftelijke mach- leiingenf 'ging te ontvangen van alle zes de docuraw fdstaten, waaronder Frankrijk. imen! kenni en' ntro g£' kantoor kan W riftelijk nen a!'i llinf! Deze, zowel in Engeland als elders zeer gevoelige zaak zal op tafel komen tijdens het komende bezoek van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Zayyad aan Londen. Volgens dezelfde bronnen zal Engeland Egypte echter geen offensieve wapens leve ren. Toch zouden ook vliegtuigen of luchtafweerraketten op het boodschap penlijstje van Zayyat staan en zouden de Britten daarom van plan zijn de term 'offensief wat beperkter te in terpreteren. Zayyat arriveerde giste ren in Rome voor overleg met de Italiaanse regering. Zondag gaat hij naar Londen. De Israëlische luchtmacht vliegt voortdurend boven Zuid-Libanon, zo is gisteren van Palestijnse zijde in Beiroet vernomen. De toestellen, voor het merendeel van het type Mirage-4 en Skyhawk, koersen heen en weer over de dorpen Habbarieh, Hasjbaja en Bint-Djbeil, die dichtbij de Liba- nees-Israëlische bestandslijn liggen. In Tel Aviv werd intussen melding gemaakt van' granaatbeschietingen op Israëlische stellingen in de heuvels van Golan, het bezette deel van Syrië. Er zouden geen slachtoffers en geen schade zijat Bij Mlaidjl Chaims, im het noorden van Golan, werd een groot aantal mijnen gevonden, die blijkens sporen waren gelegd door mensen uit Syrië. Het Syrische luchtruim was gisteren voor het luchtverkeer geslo ten. Donderdagavond zijn twee Israëlische militairen gesneuveld en werd er een gewond bij een treffen tussen een Israëlische patrouille en een Arabi sche guerrillagroep op de hoogvlakte van Golan. Een Israëlische woordvoerder heeft gisteren meegedeeld, dat de schermut seling plaatsvond in door Israël bezet gebied, waar vorig jaar juni een bus met burgers door Arabische verzets lieden werd overvallen. President Sadat van Egypte is giste ren in het Libische Tripoli overleg begonnen met kolonel Ghaddaffi van Libye over de huidige spanningen in het Midden-Oosten en over de ophan den zijnde fusie van beide landen. MOSKOU (AP) De Russische schrijver, Andrej Amalrik. wiens werk in het Westen grote bekendheid heeft verworven, is van een arbeids kamp in Siberië overgebracht naar een gevangenis in Moskou. Amalrik werd in 1970 veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid wegens 'beledi ging van de staat en het maatschappe lijk stelsel'. Zijn veroordeling sproot voort uit wat hij had geschreven in zijn boek 'Haalt de Sowjet-Unie het jaar 1984?' In dit boek klaagt Amalrik het maatschappelijk stelsel in de Sow jet-Unie aan en voorspelt hij een oorlog met China. Waarom de 33-jarige Amalrik uit het kamp in Magadan naar de Lefortovo gevangenis in de hoofdstad is overge bracht konden zijn vrienden niet zeg gen. President Podgorny gebruikte in zijn toespraak de uitdrukking 'de bewe ging van het Palestijnse verzet', die in de plaats schijnt te komen van de formulering 'de rechten van het Ara bische volk van Palestina', die tot dusver in officiële Russische stukken werd gebezigd. De Iraakse president Bakr brengt met vijf leden van zijn regering een offi cieel bezoek aan de Sowjet-Unie. INTENSIVEREN De Palestijnse guerrilla-beweging heeft de handschoen opgeraapt, die premier Golda Meir van Israël haar heeft toegeworpen en verklaard bin nen en buiten Israël haar akties te zullen intensiveren. 'Wij zullen ge weld met geweld beantwoorden', ver klaarde gisteren Faroek Kaddoumi, een der leiders van Al Fatach' en lid van het Uitvoerend Comité van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Hij reageerde op de woorden van Meir, die dinsdag in het Israëli sche parlement heeft verklaard, dat Israël de Palestijnse terroristen zou gaan bestrijden waar zij dit maar kon. Tegenover het Egyptische persbureau van het Midden-Oosten verklaarde Kaddoumi: 'Wij beseffen, dat die ver klaring neerkomt op oorlog aan de kommando's. Maar wij zullen onze wapenen niet neerleggen.Wij zul len onze operaties binnen en buiten Israël in de komende dagen intensi veren'. Het uitvoerend Comité van de PLO heeft donderdagavond in Damascus eveneens gezegd de strijd tegen Israël te zullen voortzetten tot de overwin ning is gehaald. De PLO wees elke verantwoordelijkheid af voor de da den van de Zwarte September-groep, die het bloedbad in München ontke tende. Kaddoumi verklaarde, dat de Zwarte September-groep een geheime organisatie is, die buiten het kader van de PLO werkt. Hij voegde hier aan toe, dat de 'heldendaden van de Zwarte September-groep intern en ex tern de zaak van de Palestijnen ten goede komen' ZWARTE SEPTEMBER Het hoofdkwartier van de Palestijnse organisatie Zwarte September zou van Rome overgeplaatst zijn naar Parijs, zo meldt de Londense correspondent van het Israëlische blad Maariv van 'welingelichte kringen' te hebben ver nomen. Volgens deze journalist zou de groep hebben geopereerd vanuit een Ro meinse nachtclub. Hij schreef verder, dat Libië bij Zwitserse banken reke ningen heeft geopend, om 'zwarte sep tember' te financieren. De organisatie zou worden geleid door Hazi al Hoessein! en Ali Hassan Salam, zoons van de bekende Pale stijnse leider Abdel Kader al Hoessei- 1945 tot 1948 de joodse Hagamiam be streden en daarbij beiden die dood vonden. Volgens de Israëlische correspondent zijn de leden van de Zwarte Septem ber in het bezit van paspoorten van Libië, Irak of Zuid-Jemen. Na dreigement met opzienbarende onthulling PARIJS (AFP, Reuter) De Franse politie en de douane kijkt in opdracht van de regering in Parijs naarstig uit naar Gabriël Aranda, die heeft gedreigd gegevens te publiceren over omvangrijke over- heidscorruptie als Parijs doorgaat met het leveren van Mirage's aan Lybië. Aranda, tegen wie een arrestatiebevel pen, in plaats van ze zonder betaling ADVERTENTIE op atie lijn erh n dient" be grof# klopte erker' I" Lui LEI# De ondergetekenden, vertegenwoordigers van verschillende groeperingen van de Nederlandse bevolking, hebben het initiatief genomen om de Nederlandse sportverslaggever, die de Olympische Spelen niet verder wilde verslaan en de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen, die geweigerd hebben aan de spelen deel te nemen na de moord op elf Israëlische deelnemers te München, in te schrijven in het Gouden Boek van het Joods Nationaal Fonds. Dr. F. J. KROP Mgr. Dr. A. C. RAMSELAAR Mr. A. STEMPELS Drs. J. DEN UYL Jkvr. Mr. C. W. J. WTTEWAALL VAN STOETWEGEN. Bijdragen hiervoor kunnen worden overgemaakt ten name van het Joods Nationaal Fonds, Amsterdam, op postgiro 597000, Gemeentegiro J. 2880. Rekening no. 43.34.01.907 bij de Amrobank N.V. van Baerlestraat 58-60 Amsterdam. Onder vermelding van 'G. B. SPORTLIEDEN'. is uitgevaardigd, is al een paar dagen onvindbaar. De Parijse politie houdt de wacht bij zijn flat in de hoofdstad. Ook qp de vliegvelden en aan de grens kijkt de politie naar hem uit Aranda (34), die medewerker is ge weest van Albin Chaladon, de Franse oud-minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, heeft met zijn dreige ment ernstige ongerustheid gewekt bij de Franse regerende gaullistische meerderheid. Vanuit zijn onderduika dres heeft Aranda in een interview aan het dagblad L'Aurore gezegd dat hij van plan is 136 brieven openbaar te maken, waarin wordt bewezen dat 48 hoge Franse functionarissen zich aan corruptie hebben bezondigd. 'Als ik deze documenten had willen verko- PRAAG Het Tsjechoslowaakse par tijdagblad Rude Pravo heeft scherpe kritiek geleverd op NAVO-secretaris- generaal Joseph Luns omdat deze zich verzet tegen een Europese veiligheids- conferentie. Mr. Luns heeft onlangs in een rede in Turkije de Sowjet-Unie ervan beschuldigd, de Europese veilig heidsconferentie te willen gebruiken om de West-Europa de 'Pax Russica' op te leggen. 'De reactionaire kringen in het Wes ten proberen het idee van een Euro pese veiligheidsconferentie te misbrui ken en kwesties op de agenda te zetten die onaanvaardbaar zijn voor de socialistische staten en niet leiden tot ontspanning, maar tot verhoging van de spanning3. De krachten die geen werkelijke samenwerking tussen de Europese staten wensen, zoeken naar andere wegen om Europese on derhandelingen te vertragen of zelfs te verhinderen. Tegen de conferentie stelt zich een 'heilige alliantie' van reactionaire krachten in het Westen op', aldus Rude Pravo. te publiceren in het algemeen belang, dan had ik wel tien mooie kastelen kunnen kopen' zei hij. In het vraaggesprek wees Aranda de beschuldiging van de hand als zou hij aan een zenuwinzinking lijden. 'De waarheid is dat het gemakkelijker is iets te verzinnen of bezorgd te zijn over mijn gezondheid dan de juistheid te ontkennen van officiële documenten, die ongelukkig genoeg het bewijs le veren van het bestaan van reusachtige schandalen en onderhandse akkoord jes.' 'Gedurende de periode van ruim een jaar dat ik bij het ministerie van volkshuisvesting werkte zag ik onge looflijke dossiers. Laat niemand mij ervan beschuldigigen misbruik te ma ken van deze documenten of ze te hebben gestolen. Deze documenten werden mij dagelijks verschaft en ik meende dat de tijd zou komen waarop ik moet getuigen', aldus Aranda, ONTKENNING Het gaullistische dagblad La Nation heeft de beschuldigingen van Aranda volledig van de hand gewezen. Vol gens het blad is de oppositie, met het vooruitzicht op de algemene verkie zingen van komend voorjaar 'bezig argumenten op te diepen uit de vuil nisbakken.' Aranda heeft eerder deze week echter, bij wijze van voorproef, een fotokopie gepubliceerd, van een brief, die vol gens hem was geschreven door de pas ontslagen gaullistische partijleider Re- né Tomasini. In de brief werd een goed woord gedaan bij het ministerie van volkshuisvesting de bouw van een weg aan een bepaalde bouwfirma toe te wijzen. Ook werden regeringsfunc tionarissen er door Aranda van be ticht vergunningen te hebben gegeven voor de bouw van huizen in een gebied met groot lawinegevaar, waar door een groot aantal jongeren, die in de gebouwen verbleven, later door een sneeuwlawine om het leven kwa men. Bij een zware bomexplosie voor het Imperial Hotel ln noordelijk Belfast zijn donderdagavond een passerende automobilist en een bejaarde vrouw gedood. Vijftig personen raakten gewond, van wie een aantal vrij ernstig. De bom ont plofte in een auto die voor het hotel was geparkeerd. De bar van het hotel was op het moment van de explosie vol bezoekers. De man, die in een auto voorbij reed toen de bom ontplofte was op slag dood (zie foto). Het hotel werd groten deels verwoest. Het hotel zou een ontmoetingsplaats zijn van IRA-leiders. Rooms-katholieken hebben extremistische protestanten van de aanslag beschul digd. De IRA ontkent de bom te hebben geplaatst. Het aantal bomaanslagen in Ulster is de laatste dagen opnieuw sterk gestegen. SAN SEBASTIAAN (AP) Spanje en de Sowjet Unie hebben een handelsverdrag gesloten, zo is gisteren bekend gemaakt na afloop van een vergadering van het Spaanse kabinet in San Sebastiaan. Deze week hebben Spaanse en Russische missies in Parijs het handelsver drag opgesteld. Het verdrag is het eerste akkoord op niveau, dat tus sen beide landen is bereikt sinds 30 jaar geleden de betrekkingen werden verbroken. Een woordvoerder van de Spaanse regering heeft later verklaard, dat Spanje en de Sowjet-Unie elkaar voort aan zullen beschouwen als 'meest begunstigde natie'. Hij bevestigde, dat in het kader van het verdrag handels missies zullen worden uitgewisseld. Deze missies die in Madrid en Mos kou komen, zullen slechts een kleine staf krijgen, aldus de woordvoerder. De Sowjet-Unie heeft sinds twee jaar een maritieme commissie in Spanje. Duizenden zeelieden van de Russische vloot bezoeken regelmatig de Canari- sche eilanden. Maar formele bespre kingen tussen beide regeringen heb ben niet plaats gevonden sinds de jaren van de burgeroorlog 1936-39. Generaal Francisco Franco heeft een sterk anti-communistisch beleid ge voerd en in de tweede wereldoorlog zelfs een divisie Spaanse soldaten naar de Sowjet-Unie gezonden om met de Duitsers te strijden. Vertegenwoordigers van de Sowjet- Unie in Madrid hebben verklaard dat hun inziens nog wel enige tijd zal duren voor consulaire of diplomatieke betrekkingen zullen worden aange knoopt. MIJNBOUW Spanje heeft de Sowjet-Unie wijn, citrusvruchten en rollend materieel te leveren. Het heeft zelf veel belang stelling voor Russische werktuigen ten behoeve van de mijnbouw. Spanje hoopt verder schoenen en schepen aan de Sowjet-Unie te kun nen leveren. In Madrid zal een handelsmissie van tiem leden wonden gevestigd. De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia en de Russische Aeroflot hebben vori ge maand overeenstemming bereikt over erkenning van eikaars vliegbil jetten. Aeroflot zou landingsrechten in Madrid willen verwerven voor zijn vluchten op Zuid-Amerika en de dien sten tussen Moskou en de Canarische Eilanden. MOSKOU (Reuter) In de Sowjet- Unie zijn twee studenten, die in 1970 een vliegtuigje dwongen naar Turkije te vliegen, veroordeeld tot 13 en 10 jaar dwangarbeid. De studenten kaap ten een klein vliegtuigje kort na het vertrek van de Krim. Nadat ze een jaar hadden doorgebracht in een Turks vluchtelingenkamp keerden ze terug naar de Sowjet-Unie omdat ze geen vooruitzichten hadden op verde re emigratie. SAIGON (AP, Reuter, UPI) Volgens de Zuidvietnamese rege ring is de strategische stad Kwang Tri heroverd op de Noordvietna- mesen en de Viet Cong. Kwang Tri was de belangrijkste over winning van Saigons tegenstanders tij dens het Noordvietnamese offensiéf, dat eerder dit jaar begon. De stad werd op 1 mei op de Zuidvietnamezen ver overd. Amerikaanse adviseurs van het Zuid vietnamese leger hebben de herovering van de stad telefonisch gemeld aan de Amerikaanse ambassade in Saigon. De Viet Cong hebben in een radio-uit zending de val van Kwang Tri ontkend. Het Zuidvietnamese bericht van de her overing werd een 'nieuwe fantasie-over winning' van Thieu en de VS genoemjj. Volgens de Viet Cong is de stad neg volledig in hun handen. SALISBUR Y (Reuter) —In de ge vangenis van Salisbury zijn vier men sen opgehangen, te weten een 20- jarige blanke man en drie negers. De blanke was veroordeeld wegens ver krachting en moord op een 20-jarige Amerikaanse verpleegster en de ne gers wegens het doden van een zuige ling tijdens een toverritueel. De laatste terechtstellingen in Rhode sië dateren van 1968. In de gevange nis van Salisbury werden toen vijf mannen opgehangen. BONN (AP, Reuter, UPI) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft verklaard dat hij binnen enkele dagen de weg zal vrijmaken voor het houden van algemene verkiezingen. Brandt zei dit op een bijeenkomst van zijn partij, de SPD, in Oberhau- sen. In de Bondsrepubliek kunnen algeme ne verkiezingen worden uitgeschreven na het verstrijken van de grondwette lijke termijn (deze Is nog niet verstre ken) of na aanvaarding van een motie van wantrouwen tegen de regering door de Bondsdag. Voorwaarde is dan echter dat binnen een periode van dertig dagen na aanvaarding van die motie geen nieuwe bondskanselier wordt gekozen door een meerderheid in de Bondsdag. De Westduitse regeringscoalitie heeft met de oppositie afgesproken dat de periode van dertig dagen niet zal worden benut om een nieuw kanse lierskandidaat te stellen. Door algemene verkiezingen hoopt men in Bonn een einde te maken aan de pat-stelling ln het parlement, die doeltreffend regeren onmogelijk maakt. Volgens waarnemers is het mogelijk dat de vertrouwenskwestie woensdag wordt gesteld, waardoor op 19 novem ber verkiezingen zouden kunnen wor den gehouden.. LONDEN, KAMPALA (AP, AFP, Reuter, UPI) Engeland Is van plan de kwestie van de Aziaten die Oeganda moeten verlaten ter sprake te brengen op de komende zitting van de Algemene Vergade-: ring der Verenigde Naties. Dit is gisteren uit Londen vernomen. De Britse minister van buitenlandse zaken Alec Dougilas-Home zal op 27 september de VN om hulp vragen bij de vestiging van uitgewezen Aziaten, zodat het aantal dat zich in Engeland vestigt beperkt kan blijven. Ook zal Home steun vragen voor pogingen de Oegandese president Idi Amm te be wegen tot uitstel van het ultimatum, dat alle uitgewezen Aziaten voor 7 november het land moeten verlaten. Ook zal de VN worden gevraagd te zorgen dat de Aziaten die hun bezit tingen in Oeganda moeten achterlaten een rechtvaardige behandeling en schadevergoeding krijgen. De Oegandese regering heeft gisteren DAR ES SALAAM (Reuter) Op de internationale luchthaven Kili- mandjaro in het noorden van Tanzania staat een DC-9 van de 'East African Airways' die daar onder geheimzinnige omstandigheden is geland. De piloot is verdwenen, aldus een bericht van radio-Tanzania. Het toestel dat geen passagiers ver voerde, landde zonder hulp van de verkeerstoren. Hierbij sprongen enige banden en ontstond lichte schade aan de remmen. De DC-9 maakte geen lijn- of chartervlucht Het toestel was eerst bij Dar es Salaam geland, op een lijnvlucht van Nairobi. Vandaar was de machine opgestegen zonder daarvoor vergunning van de verkeers toren te hebben gevraagd. In onbevestigde berichten werd ge sproken van een niet-geïdentificeerde groep mensen, die de DC-9 zou heb ben 'overgenomen' nadat de passa giers uit Nairobi waren uitgestapt. Intussen waren in Zambia alle bin nenlandse vluchten afgelast. Ook alle particuliere vliegtuigen moesten aan de grond blijven. Als argument werd genoemd dat er mil'taire oefeningen gaande waren. Alleen in uitzonde ringsgevallen mogen particuliere toe stellen opstijgen, mits twee dagen van tevoren toestemming van de regering is gevraagd. Waarnemers in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka legden verband tussen deze maatregelen en een recente waarschuwing van premier Ian Smith van Rhodesië, dat president Kenneth Kaoenda van Zambia 'zijn terroristen onder controle moet houden en dat anders de consequenties op hem zul len neerkomen.' 'om veiligheidsredenen' beperkingen opgelegd aan de toelating en het ver blijf van buitenlanders. De Oegandese radio heeft bericht dat buitenlanders alleen het land mogen binnenkomen via het vliegveld Entebbe of via twee grensposten aan de grens met Kenia. Toeristen wordt gevraagd te logeren in hotels waar hun identiteit gemak kelijk kan worden vastgesteld. Oegan- dezen die buitenlands bezoek hebben moeten de autoriteiten daarvan mel ding doen. Volgens de radio beschikt de regering over inlichtingen dat een aantal blanken Oeganda illegaal is binnengekomen en 'in verdachte om standigheden' leeft. De Britse militaire missie die eerder door Amin is uitgewezen heeft Oegan-' da gisteren verlaten. Het zijn 17 En gelse officieren met vrouwen en kin deren, in totaal ongeveer 45 personen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard dat een lening van 3 miljoen dollar aan Oeganda is geblokkeerd wegens de uitlatingen die Amin onlangs deed over de moord op joden tijdens het Duitse nazi-regime. Amin zei toen de. uitroeiing van miljoenen joden in nazi-Duits land te kunnen 'begrijpen'! en dat de Israëli's maar naar Enge land moeten worden gedeporteerd.; Een woordvoerder van het Ameri kaanse State Department verklaarde dergelijke uitlatingen onaanvaardbaar te vinden 'in het bijzonder als die afkomstig zijn van een nationale lèi-, der.' ADVERTENTIE 'Han Fortmann blijkt nog steeds onze tijdgenoot. Hij spreekt over problemen die ons nog altijd bezighouden en wijst op oplossingen die de moeite van het proberen waard zijn.' 300 pagina's, f 12,50 tevens pas verschenen Huub Oosterhuls, Zien soms even Beschouwingen over Jezus en God. 'Het beste boek dat Oosterhuis tot nog toe publiceerde.' zegt Gabriël Smit. Binnen 2 weken herdrukt 200 pagina's, f 9,75 verkrijgbaar In de boekhandel han fortmann reflecties ever de menseliike mogelijwieden ambo

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9