Vrijwel zeker links college van B. en W. in Groningen dichtbij Hangbuikvarken ft Flevohof Tractortrein #8 Flevohof Eendagophetland dit weekend! Flevohof onimentaar larbaars Samenwerking met CPN zal PvdA nieuwe problemen geven andbladen maandbladenmaandblad Nieuw boek Nul-lijn Rondblik Treintoerisme een succes Confessionelen bepraten program met vakcentrales Liefde voor snelheid j;OtW/KWARTET ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND TS/K7 IV Amerikaanse berichten van de afge- 0pen week hebben stellig de verbijs- ig versterkt, waarmee vele vrien- van Amerika gadeslaan, hoe deze onder de naties de dwerg Noord- Vietnam tracht te vermorzelen. Zo de New York Times, dat de .oTMmerikaanse marine voor de kust rc' w Noord-Vietnam ook voedseltrans- P,ï lorteo onderschept. Zoiets werpt ichteraf wel een heel triest licht op gevoelvolle woorden die president lixon dit voorjaar voor de Russische wijdde aan het meisje Natasja, dat ia dertig jaar geleden in het bele iniXrde Leningrad verhongerde. Eigen- ijk niet veel minder treurig was een !nededeling die deze week verspreid :d door de Amerikaanse lucht- acht. In de afgelopen jaren en inden heeft zij in Noord-Vietnam ongeveer alles gebombardeerd wat aar enige militaire betekenis, hoe niem ook, zou kunnen bezitten wel wat meer. Toch kon deze htmacht laten weten, dat ze deze rek voor de allereerste keer vier uwe doelen had geraakt. Ze ont- ite daarmee aan de Washington it het volgende staaltje van even lend als begrijpelijk sarcasme: 'Ge ven de omvang van de bombarde- aten, de oppervlakte van Noord- Mnam en de klaarblijkelijke be- i ktheid van het aantal objecten dat moeite van het aanvallen waard is, itetai «t het ontdekken van vier splinter- uwe doelen in deze fase wel een de meest ontzagwekkende Ame- lanse prestaties in de (Vietnamese) log zijn'. r'ekM i kan zich afvragen, of het nog zin heeft, zulke berichten te mentariëren. Nederlanders die, les wat al eerder gepubliceerd is de verwoestende Amerikaanse in Vietnam, nog niet twijfelen het recht van Amerika om in huis te houden als een barbaar, kennelijk onschokbaar in hun dat alles wat Amerika in •e werelddelen doet. welgedaan nieuw belastend materiaal oert, sterkt hen vermoedelijk al maar in hun overtuiging, dat er ederland meer aanhangers van 'iet Cong rondlopen dan gezond or onze burgerlijke samenleving, overtuiging die, als conclusie uit e val roorgaande, natuurlijk ongerijmd ven* ant waarom zou een criticus van r.t:^ unerikaanse optreden gehouden [ru| de politiek van Hanoi en het nÏ mgsfront toe te juichen? 10,00 rs. li ook Amerika's tegenstanders be- hebben, in staat te zijn tot ij, is niet te ontkennen. Maar »lt evenmin te loochenen, dat de ?eriM^öestmSen die door het giganti- en geraffineerde militaire poten- van de VS zijn aangericht, een hebben bereikt, dat voor de re partij, zelfs met de slechtste n nemens, eenvoudig onhaalbaar zijn. Bovendien zouden juist de- die van het communisme, in vorm ook, een lage dunk heb- de eersten moeten zijn om zich itwaardigd te tonen over de fla- schending van de beste tradi- :n idealen van het Westen waar de Amerikaanse regering zich in oost-Azië nu al jaren schuldig 'ontun i Prop :ht. u f 2.55 V I k ?r. Ai ere ken ihonio schending te blijven signaleren, droeve plicht van een krant die, *0 'ro-Amerikaans sympathieën in eg komen met de waarheid, de :eur geeft aan de waarheid. S treden tletlp» in w in deze krant is dikwijls scherpe - -r- Jj geleverd op de organisatie van weer» %macht waarvan de driedeling tot in de beleidsorganen van het tement van defensie werd door- dmirt r' meenden en menen nog SÏÏB te struc uur alle nadelen bureai mcratie in zich bergt, de tatschappelijking van onze ®acht heeft geremd en de riva- 'an 1)6 drie krijgsmachtdelen JjJ 7* beeft verscherpt. Wij jui- wt daarom toe dat minister De !r een begin van een reorganisa- F S^maakt en dat hij met die riandi' noS veel verder wil ring* JflS ^'dwoornemens terzake staan defensiebegroting 1973, zoals onthuld in de ontslagbrief staatssecretaris Van Es uitlegt f® hij de beleidslijn die de heer w(er heeft vastgelegd niet wil er 's' ^an 's> naar afkomst en "Sing, altijd bij uitstek de man oude, verticale structuur ge- Terecht heeft hij in zijn ont- n'f vastgelegd dat niet hij en verte"'1 D'n'sler T>e Koster van mening is niet in erJ- De tijd van de oude struc- svat ons betreft: gelukkig, nertent ij. Dat de heer Van Es hieraan ^^^ffoscquenties verbindt is zuiver 0rn uitermate respectabel. -orden op' 10 uut- door Jan Sloothaak GRONINGEN Het is erg gewaagd om in de politiek iets voor lionderd procent zeker te achten. Maar gisteren was liet in Gro ningen al wel voor negenennegentig-komma-negen procent zeker dat 'rechts' niet weer in een nieuw college van burgemeester en wethouders terug zal keren. De PvdA wil wethouder drs. Max van den Berg niet laten vallen en rechts 'lust hem' absoluut niet nieer. Dat betekent dat er een ineerderheidscol- lege zal komen van linkse wethou ders, waarin de communisten een es sentiële rol zullen gaan spelen. Dat zal de PvdA voor nieuwe problemen plaatsen, die zo mogelijk nog groter zullen zijn dan die van de afgelopen jaren. Men heeft 'afgerekend' met de- 'regenten' (dat woord is van drs. Max van den Berg) die Groningen in vroe ger jaren hebben geregeerd. Men krijgt nu echter te maken met een partij die het de PvdA uiterst moei lijk kan maken. Want het mag waar zijn dat Van den Berg steeds met 'rechts' in de clinch heeft- gelegen over een groot aantal beleidspunten (cultuurcentrum, cultuurbeleid, bin- nenstadsbeleid, stadsvernieuwing etc. op die zelfde punten heeft men ook steeds de CPN tegenover zich gevon den. De fractie vkn CHU-KVP-ARP onder kent dat zeer wel. Mr, E. G. IJspeert (CHU): 'De communisten zitten poli tiek gezien in een uiterst ideale situa tie. Ze zitten op het keerpunt van de wip, waar ze naar believen naar rechts of links de doorslag kunnen geven.' Ook in PvdA-kring ziet men wat dit betreft wel degelijk de bui hangen; De Groningse afdelingsvoorzitter H. Kurvers zei deze week wat zuinigjes: 'Het zal uiterst moeilijk worden om met de CPN samen te werken. We hebben belangrijke verschillen met de CPN'. De PvdA spreekt dan ook steeds over een meerderheidscollege van links en niet over een zogenaamd program-college. Het laatste veronderstelt dat partijen het eens worden over een gezamenlijk prgoramma. In Groningen zit dat er niet in met een college, dat zal be staan uit drie PvdA-wethouders, twee communisten en één D'66-er. Dit col lege weet zich. samen met de PSP, weliswaar gesteund door een (gerin ge) linkse meerderheid in de raad. Een feit blijft dat de CPN op elk moment dat ze dat wenst met rechts mee zal gaan. De PvdA kan wel eens meer klem komen dan ooit. Deze partij heeft de huidige crisis dan ook niet gewild. De fractie heeft echter zo op het scherp van de snede gebalanceerd, dat men wel eens moest vallen. Fractieleider drs. Jacques Wallage: 'Deze situatie is door ons niet gewenst. Ze is ontstaan doordat anderen het wantrouwen uit spraken over één van onze wethouders. Die anderen kregen geen meerder heid, waardoor niet onze wethouder maar de andere wethouders vielen'. Verhalen Er doen allerlei verhalen de ronde over de motieven die zouden hebben geleid tot het indienen van de confes sionele motie van wantrouwen tegen Van den Berg. Veel Groningers blij ven het merkwaardig vinden dat één man in het college alle anderen zo kon overtroeven en men meent dat 'rechts' zich in werkelijkheid zwaar ADVERTENTIE malle dierenop Mr. E. G. IJspeert: communisten op het keerpunt van de wip verkeken heeft op de CPN. Rechts zou er op gerekend hebben - zo kan men horen en in allerlei kranten lezen - dat de CPN wel tegen Van den Berg zou stemmen. Daaraan wordt tevens verbonden dat het lan delijke top-bestuur van de CPN de Groningse communisten zou hebben bevolen dit niet te doen. Daarbij komt dat wethouder Niemeij- er (CPN) de indruk zou hebben gewekt dat men Van den Berg wel zou laten vallen, wat later niet waar werd gemaakt. Volgens rnr. IJspeert klopt er van al die verhalen niet veel. 'Wij hebben nooit gerekend op de CPN-stemmen. We wisten zelfs van tevoren dat de communisten ons niet zuoden steu nen. De CPN - althans Fré Meis - had dat vooraf ronduit tegen ons gezegd. We stonden echter voor het blok'. Eén van onze wethouders, drs. F.H. von Meijenfeldt (AR) had al tevoren aangekondigd dat hij niet langer sa men met Van den Berg in één college wilde zitten. We wilden toen de raad de kans geven te kiezen. Dat het een keus zou worden tussen Van den Berg en vier andere wethouders wisten we niet Wel wisten we min of meer dat ook Van Delden (CHU) af zou treden. Van Hendriks nog wel een partijge noot van Van den Berg - wisten we dat niet en al evenmin van de VVD- wethouder mej. Nijhoff. Dat de CPN- er Niemeijer bleef zitten was om politieke redenen, maar ook hij heeft zich over Van den Berg als persoon tooh wel duidelijk uitgelaten door te zeggen dat hij 'op zijn zachtst gezegd niet optimaal eerlijk is'. Vijf ja-knikkers De PvdA nam deze week een motie aan waarin antdier meer werd gesteld dat een nieuw college met rechts - zo het gelukt dat te formeren - op grond van werkafspraken zou moeten wer ken. De confessionelen zijn daar vol gens IJspeert ook wel vóór, maar dan niet met Van den Berg. 'Wij hebben geen mensen in onze fractie die met Van den Berg wil samenwerken, ook niet op basis van werkafspraken. Ze (de PvdA-red.) moeten dan maar pro beren vijf ja-knikkers voor Van den Berg op te trommelen. Ik zeg niet dat ze die vinden. Met anderhalve dag Ongetwijfeld zal er een zucht van verlichting door letterlievend Neder land gaan: Harry Mulish heeft dan kennelijk toch weer een nieuw boek voltooid. Geruchten daarover circu leerden al geruime tijd en ruim schoots, maar die leverden nog geen enkele zekerheid op; voerden hoog stens de spanning wat op. Maar bin nen een kort tijdsbestek konden drie belangrijke feiten worden gesigna leerd. Uitgeverij De Bezige Bij kon digde voor dit ntfjaar 'De toekomst van gisteren' van Harry Mulish aan, het zomer-nummer van 'Soma' bevatte het eerste hoofdstuk van dit boek en waarempel, nu kunnen de gretige nieuwsgierigen terecht in het deze week verschenen nummer van 'De Gids' voor het laatste hoofdstuk. Nog langer twijfelen over het bestaan van dit boc-k en Mulisch' schrijversschap zou op een ziekelijke achterdocht wij zen. Natuurlijk zijn ook de tussenlig gende hoofdstukken klaar en mis schien wie weet - zelfs al gezet en gedrukt. Het in 'De Gids' gepubliceerde frag ment bevat voornamelijk Mulisch' vi sie op de Parijse revolte van mei 1968 en Mulisch' visie op Mulisch' houding tijdens die bewogen dagen, want me neer was er zelf bij. Wat die houding betreft: die kan wellicht het beste als 'waardig' wor den omschreven, zoals trouwens ook de hele revolte in deze beschrijving iets moois, iets esthetisch krijgt. De Parijse politie bijvoorbeeld treedt zeer vakkundig op, zonder verblind te worden door de haat die alras de vaderlandse politie kenmerkt bij ver gelijkbare gelegenheden. Mulisch' auto heeft ook nog aan het strijdgewoel blootgestaan en was daar in bijna ten onder gegaan 'hetgeen ik (dat is dan Mulisch, red. Tr./Kw.), dat zweer ik, o geest der geschiedenis, niet zo erg vreselijk had gevonden'. Er wordt ook nog enige passende instructie gegeven (traangas 'dat niet zo veel betekent, wanneer men de tranen maar rustig laat stromen en niet in de ogen wrijft') en verder is daar de ontmoeting met twee illustere schrijvers die als 'vrienden' worden begroet: Stephen Spender en Mary McCarthy. Spender drukt zich een beetje van al dat straatrumoer, het geen Mulisch hem genadelijk vergeeft: •aangezien hij niet te beroerd was geweest om in de Spaanse burger oorlog te vechten'. (Deze mededeling van Mulisch is feitelijk onjuist, red. Tr./Kw.). Maar Harry zelf gaat er, gearmd met Mary op af. En passant nodigt zij hem bij die gelegenheid 's avonds te komen dineren. 'Ik (dat is dan weer de schrijver H. M., red. Tr./Kw.) zei dat het mij een genoegen zou zijn en dat ik hoopte mij spoedig in Amster dam te kunnen revancheren'. Van het diner, dat voor deze betrokkenen de revolte even onderbrak, weet Mulisch nog te melden dat de gastvrouw de huishoudster opriep met een zilveren belletje. Lang, te lang misschien ver wijlden wij bij dit proza, want er is meer te melden uit dit dubbele num mer van 'De Gids' weer eens een echt tijdschriftnummer, al ziet de re dactie nog steeds geen kans op tijd te verschijnen; laat staan iedere maand. En wie er over valt dat Gidsredac teur Constandse in de politieke kro niek nog steeds uitgaat van de kandi datuur van Eagleton bij de Ameri kaanse verkiezingen, is een kniesoor ook al is het twee weken eerder verschenen nummer van 'Hollands Maandblad' op dit punt wel bij. Belangrijk in deze Gids is een uitvoe rige beschouwing van Theo de Jong (op het ogenblik werkloos) over de Engelse schrijver George Orwell en van Ton Anbeek over de marxistische taal- en literatuurbeschouwing van Jacq Firmin Vogelaar. gen. Inflatie is echt niet iets wat uitgerekend alleen van socialisten mag worden verwacht. Als de belangrijkste oorzaak van het niet kunnen realiseren van de anti- inflatoire nul-lijn noemt Pen 'het al gemene wantrouwen, de polarisatie, het gevoel dat anderen de schuld van alles zijn' om daar als persoonlijke ontboezeming aan toe te voegen: 'het meest hindert mij de onwil van de hogere salaristrekkers om hun bijdrage lot de nul-lijn van het reële loon te leveren. Die zou er in moeten bestaan dat hun nominale inkomens trager zouden stijgen dan de prijzen, zodat er enige ruimte vrijkomt voor een reële verbetering aan de voet. Dat zou niet alleen de inflatiepsychologie kunnen doorbreken, maar tevens enige soulaas bieden aan de openbare finan ciën het gaat tenslotte goeddeels over leraren, hoofdambtenaren, hoofd officieren De overheid kan als werkgever het voorbeeld geven, zelfs zonder een beroep op de gehate Loon wet'. In het zoëven reeds genoemde 'Hol lands Maandblad' van juli-augustus een mooie, sceptische beschouwing van .le Groninger hoogleraar Pen over de noviteit in de actuele politie ke discussie: de nul-lijn. Pen schaart zich bij hen, die niet weten wat het gepraat over die nul-lijn inhoudt hoewel hij dan toch maar kans ziet er een uitvoerig en uiterst leesbaar stuk over te schrijven. Pens twijfels ten aanzien van een snel'e bedwinging van de zogeheten Inflatie-spiraal komt voort uit het feit dat de inflatoire erfenis van het verleden nog wel even zal doorwer ken, maar ook omdat hij alle be langen en wensen met dezelfde tegenstrijdigheid zo netjes op een rijt je kan zetten. Hij is daarvoor zelfs zo vermetel dat hij om somber te kun nen doen over de kapitaalsrendement zich inleeft in het droeve lot van de aandeelhouder, ook al leert de erva ring dat zulks grote weerstanden kan oproepen. Bovendien ziel Pen als het om een non-inflatoire nul-lijn gaat niets in de heer Boersma ais minister van sociale zaken. De man wil praten en overleg gen en op zichzelf siert hem dat wel, ware het niet dat wij tien jaar van praten en overleggen (dat wil zeggen: van inflatie) achter de rug hebben. Vanzelfsprekend dat Pen er op wijst hoezeer juist de liberalen en confessi onelen in deze tien jaar politieke verantwoordelijkheid hebben gedra- In hetzelfde nummer van 'Hollands Maandblad', vlak voor Pens beschou wing staat een politieke rondblik van de socioloog Bram Peper, die zich duidelijk legitimeert als lid van de PvdA en de polarisatie-tactiek van zijn partij op het politieke vlak prijst. Die begint vruchten af te werpen en moet mitsdien worden volgehouden, zeker tot aan de verkiezingen. Als er met de confessionelen moet worden gepraat, ala, maar dan pas na de verkiezingen van uit duidelijke machtsposities. In dit nummer van 'Hollands Maand blad' nogal veel politiek o.a, een beschouwing van de Amerikaan Leon Gordenker (prof. in Princeton, maar tijdelijk logerend in Wassenaar), die al wikkend en wegend zijn voorkeur uitspreekt voor de Democratische Par tij en daarmee voor haar kandidaat voor het preiidentschap: McGovern. 'De Democraten hebben sinds de eer ste wereldoorlog de traditie geschapen dat er in hun partij plaats is voor minderheden, voor sociaal beweeglijke groepen, voor intellectuelen en voor mensen die waarde hechten aan idea len Aan deze tendenzen hecht ik grote waarde. En of McGovern dat wil of niet, hij heeft volgelingen achter zich die dezelfde waarden heb ben'. Gordenker kiest dus McGovern, maar 'ik zou alleen nog willen, dat ik hem een kans kon geven om te win nen'. (ADVERTENTIE) gezellige rondrit gratis zoals bij'na allesop Drs. Max van den Berg: gebruik maken van macht volkomen oir- baar hebben ze al moeilijkheden met de CPN'. Groningen, dat nu al enkele jaren wordt geteisterd door een politieke labiele situatie, hoeft er nog niet op te rekenen dat de crisis-sfeer in af zienbare tijd voorbij zal zijn. Gezien de CPN-rol, waar ook de landielijk- ke PvdA-top aller-ongelukkigst mee is. De aftredende en niet terugke rende wethouder Wim Hendriks (PvdA) zei dat zo: 'Ik weiger om mee te werken aan een stadsbestuur dat is overgeleverd aan Fré Meis. In een college van links zal de CPN de sleutelpositie in handen krijgen'. Overigens vindt Hendriks ook de principes, waarop de PvdA een nieuw afspiegelingscollege (met rechts dus) zou willen vormen onjuist en hij sluit niet uit dat deze werkwijze zelfs on grondwettelijke is. De PvdA wil nl. dat de wethouders in eerste instantie verantwoording schuldig zijn aan hun achterban (fractie en partij) Hendriks houdt vast aan zijn eigen verantwoor delijkheid binnen B. en W. Ver verleden Om de vraag hoe dit alles heeft kunnen ontstaan te beantwoorden moet men tot een vrij ver verleden teruggrijpen, althans ver genoeg om te belanden in een periode dat nog nooit iemand van de door rechts ver guisde Van den Berg had gehoord. Toen opereerde in de stad de zoge naamde groep Reijenga als pressure- groep met als doel de oude Harmonie te behouden en de bouw van een nieuw cultuurcentrum tegen te hou den. Dat lag direct al in de emotionele sfeer omdat de toen zittende politici er een ruet gerechtvaardigde en erg late onvrede met het tot dan gevoerde beleid in herkenden. Later kwamen ook de studenten op tegen sloop van de Harmonie (eigendom van de rijks universiteit). De emoties laaiden nog hoger op toen de studenten burgemeester J J.A Ber ger ervan becshuldagden dat hij als curator van de universiteit niet de universiteitsbelangen verdedigde maar in feite probeerde zijn stadsdoelstel- lingen veilig te stellen. De groep- Reijenga zag nog weer later kans te infiltreren in de PvdA, daarbij ge steund door intellectuelen uit de uni versiteit, zoals Wallage en Van den Berg. Zij plaatsten de affaire Harmo nie-Cultuurcentrum in een ruimer verband (hoewel ook de groep-Reijen- ga dat in feite al had gedaan) van een totaal nieuw cultuur- en binnen- stadsbeleid. Bij de gemeenteraadsverkiezingen bleek dat de pressure-groep kans had gezien om via infiltratie in de PvdA de gemeenteraad binnen te komen en nog wel bijzonder sterk. Tegelijk wer den daar echter de oude emoties geïn troduceerd. Verschillen van politiek inzicht en persoonlijke aversie leid den voortdurend tot botsingen. Intus sen won rechts het bijvoorbeeld met het cultuurcentrum, maar tegelijk werd het nieuwe beleid van Van den Berg herkenbaar. Men vindt daarin vertakkingen naar het verleden. Zo sluit een nieuwe nota over het cul tuurbeleid bijvoorbeeld precies aan bij een pas opgerichte particuliere maatschappij tot stadsherstel. De nota is van Van den Berg, de maatschappij heeft tot adviseur de architect P.L. de Vrieze. die ook altijd een vooraan staande rol in de groep-Reijenga heeft gespeeld. Markt Van den Berg wordt er door rechts van beschuldigd te leven vanuit een machtssyndroom, zoals wethouder Von Meijenfeldt het uitdrukte. Van den Berg heeft zelf nooit ontkend van zijn macht (dankzij de verhoudingen in de raad) gebruik te willen maken. Hij vindt dat ook volkomen oirbaar en meent dat in feite iedere politicus dat doet. Evenmin steekt hij onder stoelen of banken dat hij de Gro ningse 'regenten' onder de tafel wil werken. De instelling van zijn tegen standers staat volgens hem de verwe zenlijking van zijn politieke en maat schappelijke doelstellingen in de weg. Daarom moeten de zittende politici wijken. Op die weg heeft hij nu blijkbaar een stap gedaan. Op diezelf de weg ontmoet hij nieuwe tegenstan ders in de vorm van de CPN, waarvan rechts in de raad ongetwijfeld ge bruik zal pogen te maken. Of Max van den Berg ook dan weer de sterk ste zal zijn? De tijd moet het leren. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het overlegorgaan van van de drie vakcentrales heeft een uit nodiging aanvaard voor een gesprek met de drie samenwerkende confessio nele partijen over hun conceptpro gram. KVP, ARP en CHU, die ook de centrale werkgeversverbonden, mid denstands- en landbouworganisaties voor een dergelijk gesprek hebben uitgenodigd, hebben dit initiatief ge nomen in het kader van de interne be raadslagingen over hun conceptpro gram en met het oog op de financiële en sociaal-economische situatie. De Nederlandse Spoorwegen gaan, omdat ze met hun toeristisch program ma lekker in de markt blijken te liggen, uitbreiding geven aan deze activiteiten. Nieuw worden volgend jaar mini-trips naar Middelburg (drie dagen), naar Scheveningen (twee da gen), naar Giethoorn (drie dagen) en naar Schiermonnikoog (vijf dagen). Het programma van buitenland se reizen wordt uitgebreid met een achtdaagse reis naar Denemarken (Arhus) en een vijftiendaagse reis naar Zwitserland (Wildhaus). De spoorwegen rekenen dit jaar op een groei van het toeristische verkeer met ongeveer 25 procent. Vooral het binnenlandse toeristische vervoer is in vergelijking met vorig jaar sterk gestegen. Veel succes boe ken de NS met de achtdaagse kris kras abonnementen, waarvan men er 135.000 denkt te verkopen (dat zou een toeneming van 32% betekenen). Ook de 65-plus kaarten blijken een succes te zijn. De omzet daarvan ligt al 28 procent hoger dan vorig jaar, toen er 140.000 verkocht werden. Ook met de achtdaagse reizen, de mini-trips en de bungalowreizen wer den recordcijfers geboekt. Merkwaar dig genoeg steekt dit succes scherp af tegen de ervaringen van het Natio naal Bureau voor Toerisme. Dit bu reau moest de zg. trippertjes-aotie sta ken wegens gebrek aan belangstelling. Dat de NS op dit terrein juist succes boeken zou kunnen liggen aan het feit dat men bij de NS niet twee weken tevoren hoeft te boeken. Bo vendien kan men van elk station vertrekken. Dat is tenminste de ver klaring die mr. G. H. Rameijer, chef afdeling toerisme bij de NS, van het opvallende verschil geeft. De vakantie dagtochten zullen met een verwachte stijging van 45 procent ongeveer het eindcijfer 43.000 bereiken. Dat is me de te danken aan de grote belangstel ling voor de Floriade-trips. Ook de wandelaars en fietsersreizen genieten een groeiende belangstelling. (20. resp. 10 procent). De toeristische bootdienst Enkhuizen-Staveren zal waarschijnlijk een stijging van 50 procent te zien geven. De enige tegenvaller in de binnen landse toeristische activiteit van de NS is de verkoop van de tienertoer kaart, die met tien procent terugliep De vermoedelijke oorzaken daarvan zijn de prijsverhoging (tot 30 gulden) en de concurrentie van het jubileum abonnement van de Internationale Spoorweg Unie (Carte Inter Rail '72). Met dit abonnement kunnen jongeren voor 228 gulden een maand lang on beperkt door 19 Europese landen rei zen. Het buitenlandse treintoerisme ligt minder rooskleurig. Weliswaar groei de het toeristisch vervoer naar Frank rijk «met Parijs als grootste trek pleister) en naar Zwitserland, maar op de trajecten naar Italië en Oosten rijk daalde het passagiersaanbod ge voelig. Hier zullen vermoedelijk de concurrentie van vliegtuig en auto achter zitten. Ook de belangstelling voor de autoslaaptreinen daalde. Op de lijnen naar Lubljana. Villach en Milaan zelfs met tien procent Deze Japanse vier cylinder, 900 cc Kawasaki, kan in onbevoegde handen makkelijk een soort Kamikaze wor den. (Kamikaze: oorspronkelijk 'wind der goeden', was de naam die in de tweede wereldoorlog gegeven werd aan de zelfmoordvliegtuigen die de Japanners gebruikten in een despera te poging een keer in het krijgsbe drijf te forceren). Maar deze Kawasaki overigens een ingenieus snelheidsmonster is in uiterst bevoegde handen. Het 'ding' werd bereden door Liane Engeman, de Nederlandse vrouwelijke autocoureur. Zij kon de verleiding niet weerstaan ook eens een respecta bel aantal pk's op twee wielen te beteugelen. Voor haar bewonderaars zij nog opgemerkt dat ze niet van plan is de autosport er aan te geven. Comfortabele rolveger (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7