Zonder Van Hanegem - dat gaat niet' Duits hockey uit schaduw van voetbal Belangstelling Feyenoord-Ajax camoufleert problematiek 'Ki DOUW/KWARTET ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1972 SUB-TOP HAAKT VERDER AF SPORT T21/K21 OJSTERDAM Op de zesde wedstrijddag van het eredivisie- programma wordt het spektakel stuk FeyenoordAjax al opge diend. Een krachtmeting, die door ruim 65.000 toeschouwers fal worden gevolgd. Het Rotter- stadion is al dagenlang uitverkocht een automatisch intwoordapparaat verstrekt die informatie klinisch aan degene, die liet nog steeds niet geloven Lil, Een volle kuip betekent een dagrecette van rond 3,5 ton. Na aftrek van vele kosten rest een netto-opbrengst van twee ton voor de sportclub Feyenoord. Teiten' )e voorbereidingen op het nieuwe seizoen boden de FC Den Haag veel lerspectief. De confrontaties tegen oomamelijk Engels georiënteerde lubs dwongen respect af. Maar in de ompetitie deprimeert de club z'n aan lang slechts. Na vijf toch niet als al te paar te kwalificeren wedstrijden eemt de FC Den Haag een positie die als onaanvaardbaar gelet op potentiële mogelijkheden afge- hilderd moet worden, at wéét Evert Teunissen, de opvol- ir van de gelouterde en gewaardeer- Vaclav Jezek, ook. Zijn doordachte ening wordt niet privé gehouden, ij zegt: 'Er is sprake van een gebrek in de werkelijke profmentaliteit. Na ie wedstrijden tegen Engelse clubs eende de ploeg zich een houding te ronen permitteren, die niet in over stemming is met de kwaliteit. Ver killende personen leverden geen op- male prestatie, waardoor ook de loeg als collectief geheel teleurstel- En daar streef ik naar. Het is ekend, ik ben helemaal kapot van de anier waarop Ajax voetbalt. Dat ibtiele, collectieve voetbal. Uit alle aie's. Of dat lukt weet ik niet, maar ben eigenwijs genoeg om m'n aan- ak daarop af te stemmen. Want dat mber het recept van de toekomst.' eunissen heeft nagedacht over het merkelijke verschijnsel, dat ver- Jhillende clubs uit de subtop totnog- falen in hun bedoelingen de kloof l de top te verkleinen, of tenminste et groter te laten worden. Hij zegt: et is frappant, dat Twente waar de ;te veranderingen zijn aange- acht alleen een nieuwe hoofd- e al ettelijke jaren bij de oeg betrokken was zich kan ndhaven. En dat MW, waar Kno- al jarenlang de scepter zwaait ter een naviwelijks gewijzigde groep elers klinkende resultaten verza- Stel daar Utrecht, PSV, Sparta iDen Haag eens tegenover. Utrecht ft door de verkoop van Groenen- Rk voor een volkomen verschillend toch concept moeten kiezen. De tree van Steegman bij Sparta hete nde de zoveelste andere benadering de spelers; Kessler een keiharde scipline, Schwartz een gematigde fi van|uur en Steegman zélf weer een man discipline wenst. PSV heeft ook serinj eer een nieuwe trainer gecontrac- Vd en bij Den Haag kwam en zowel nieuwe trainer als enkele nieuwe Telers (Fuglset, Augustson). Je ziet is duidelijk: waar continuïteit is orden prestaties geleverd. Je kunt et forceren. Zoals Go Ahead handelt door John Linse Sooiali P. 05W oor Joop Holthausen n so zijn werk »laaU ?ging oiing iiisch jrden jtober .M.B. Geen kleinigheid. Niet eens in gecalculeerd zijn de entreegel den, die seizoenkaarthouders eerder voor deze ontmoeting be taalden. Die enorme belangstelling voor anderhalf uur voetbal, camou fleert de problemen, die elders tieren. Zoals de moeilijkbeden die de zgn. subtop treffen. Na vijf wedstrijden lijkt de compe titie vroegtijdig te overlijden. Slechts de FC Twente, zij het met het aantrekken van Groenendijk als typische Engelse spits en Overweg als tweede Hulshoff, dóér geloof ik niet in.' De problemen van de FC Den Haag worden door Teunissen onder de noe mer 'teiten' vergaard: subtiliteit, col lectiviteit, mentaliteit, continuïteit. Hij zegt: 'Vervelend is alleen dat je geen TIJD hebt. Je moet eigenlijk onmiddellijk prestaties leveren.' Combinatie FC PT RECIIT verliest momenteel veel sympathie. De uit spelers van Elinkwijk, Velox en DOS geformeerde ploeg verraste ruim twee jaar geleden de voetbalgemeensohap door waar dan ook een spectaculaire show te creëren. De FC Utrecht scheen zich destijds nauwelijks te bekommeren om het re sultaat; als de geleverde prestatie de toets der publiek-kritiek kon door staan konden er -alom tekenen van tevredenheid worden gesignaleerd. Met die instelling reikte de Utrechtse ploeg ver- de subtop werd uitgebreid met nog een kandidaat om de afstand met de absolute Nederlandse top (A- jax en Feyenoord) te overbruggen. Maar nu, luttele weken, nadat er aangekondigd werd dat opwindend voetbal gecombineerd moest worden met puntenvoetbal, prijkt de FC. Utrecht op een niet te voorspellen positie: voorlaatste. Daar komt in de loop van dit seizoen uiteraard verandering in, maar voor lopig blikt men tóch tegen het onmo gelijk geachte prestatieverloop op. Trainer Bert Jacobs: 'Deze situatie dwingt je tot het zoeken van oorza ken. Er is in thuiswedstrijden nog niet eenmaal gescoord. Dat werkt frustrerend. Er worden verklaringen gevonden. Jan Groenendijk, de topscorer, is verkocht daar ligt het knelpunt, stellen de spelers. Ik geloof daar (nog) niet in, maar feit is dat de problemen zich concentreren im. de frontlinie. Groenendijk werd ver kocht, omdat er een acceptabele trans fersom werd geboden en hijzelf er financieel beduidend op vooruitging. We hebben uiteraard naar een passende vervanger gekeken, maar die bleek onvindbaar of was voor Utrecht-maatstaven te duur. Boven dien was ik zelf van mening, dat het verlies Groenendijk op een andere manier gecompenseerd kon worden. Door de taktiek waarin Steen 01- sen een belangrijke rol vervult erop aan te passen'. Jacobs prikt de kern van het pro bleem op het gemis aan één goede uitslag. 'Excelsior uit wonnen we met vooralsnog op twee punten ach terstand, mengt zich in bet ge vecht aan de top. Hoe prijzens waardig de activiteiten van an dere liooggenoteerden als MW en Haarlem ook zijn, de illusie dat die clubs een bedreiging voor Ajax en Feyenoord zijn kan niet worden aangewakkerd. Sparta. PSV, FC Utrecht en FC Den Haag hebben, voordat er ook maar sprake van een beslis send stadium is, al afgehaakt. Vertegen woordigèrs van die clubs komen hieronder aan het woord. 0-3, maar in hoeverre kun je dat als maatgevend beschouwen. Het wachten is op één uitschieter. Het gebrek aan succes frustreert de spelers. Het is zuiver een mentaliteitskwestie. Een stuk onvolwassenheid waarschijnlijk. De FC Utrecht is niet gewend aan teleurstellingen; ik heb de stellige indruk, dat de concurrentie tegensla gen eenvoudiger verwerkt. Overigens: deze opening van de competitie is geen uitzonderlijk geval. De FC Utrecht verzamelde de eerste zes wed strijden nooit meer dan vijf punten. Daarmee wil ik de huidige gang van zaken natuurlijk niet goed praten. Maar ik heb wel vertrouwen in een herstel. Door enkele overwinningen schep je een betere sfeer. Zoals de FC Twente enkele jaren geleden; die ploeg verkeerde toen in een roes voelde zich in staat iedereen te pak ken. Zo'n sfeer moet je kunnen ontwikkelen. Al zal ik nooit beweren, dat de afstand met het duo Ajax- Feyenoord nu overbrugd kan worden. Het meest vervelende van deze ont wikkeling is dat je een gedeelte van de gunst van het publiek hebt ver speeld. Dat is zakelijk gezien een groot nadeel. Het kan haast niet slechter dan in de afgelopen weken'. Wisselvallig LEO STEEGMAN, de trainer van Sparta, heeft er eigenlijk geen behoef te aan de weinig rooskleurige stand op de ranglijst uit te diepen totdat er duidelijk gemarkeerde oorzaken zijn aan te wijzen. Steegman: 'Ik betwijfel zelfs of er überhaupt achtergronden zijn. Natuurlijk, Kristensen is ver kocht. Dat is kwaliteitsverlies. En Ko- walik ligt in het ziekenhuis. Kreuz moest zijn draai in de ploeg vinden en Klijnjan was de eerste wedstrijden niet beschikbaar. Maar ik geloof niet, dat er reden tot ongerustheid is. We hebben een redelijk aantal punten verzameld, als je de wedstrijd tegen Excelsior buiten beschouwing laat. Die nederlaag breekt je op. Je kunt ouk stellen, dat de uitslag tegen MVV opmerkelijk is. Maar kijk het maar na, Sparta heeft in Maastricht altijd moeite gehad.' Steegman geeft toe, dat zijn ploeg wisselvallig heeft geopereerd. 'Je ver liest van Excelsior, je speelt tegen Utrecht een grandioze wedstrijd, maar uit tegen MVV word je weer op een nederlaag getracteerd. De constante factor ontbreekt. Het scoreverloop heeft een te grote invloed op het verloop van de wedstrijd. Toen de ploeg tegen Excelsior op achterstand werd gezet, werd er daarné onder het normale niveau verder gespeeld. Dat Bert Jacobs onvolwassenheid is nu een van de grootste verschillen met Ajax. Die formatie verkrampt niet, als alles niet naar wens gaat. Daar zijn altijd weer mensen, die zich op een gegeven moment realiseren dat er wat moet gebeuren. Die den ken dat niet alleen, maar dóen dat ook. Bij Ajax is een veel grotere mate van rijpheid dan bij welke Nederland se club ook. En het zijn niet alleen Cruijff en Keizer die hun stempel op de wedstrijd kunnen drukken. Dat kan ook Hulshoff zijn, die door een bepaalde spelopvatting zijn collega's optrekt. Tijdens de wedstrijd. In an dere sporten kun je soms een time out aanvragen. Dat kan bij voetbal niet; je hebt slechts tijdens de rust de gelegenheid om nieuwe instructies te geven. Daarna ben je de greep op de spelers weer kwijt. Het vergt veel tijd, voordat er een situatie als bij Ajax geschapen is. Het is ook afhan kelijk van de aanwezige kwaliteit. Met het tonen van de goede wil alleen kom je er niet. Dat moet zo langza merhand bekend zijn.' Tevreden PSV's trainer Kees Rijvers ventileer de né de nederlagen tegen Ajax (0 3) en FC Twente (10) louter posi tieve uitspraken. 'Ik ben tevreden', zei hij voor wie het ook maar horen wilde. Dat is een opmerkelijke houding van een man, die als ambi tieus bekend staat. Rijvers wijst er ook nu op, dat hij wel méér wenst, maar in dit stadium nauwelijks meer van zijn pupillen kan verwachten. Rijvers: 'Als ik stel tevreden te zijn, dan doel ik op de ontwikkeling-op- korte-termijn. Ik heb nog nooit een filosofie gevormd, dat PSV binnen enkele maanden de afstand met Ajax en Feyenoord nivelleert. Dait is uit eindelijk wel de bedoeling. Maar daar zal het aankoopbeleid op worden afgestemd. Daar ik ook tijd voor no dig.' 'In dit stadium is het mogelijk inci denteel op succes te mikken tegen Ajax, maar op de lange duur is dat onmogelijk. Je moet als club plannen. Niet te veel ingrijpende veranderin gen in aanbrengen en dan bovendien weten, dat veranderingen verbeterin gen zullen zij. Een ploeg die draait zoals Ajax zal minder moeite hebben zich aan te passen aan een nieuwe trainer. Maar ik kom bij PSV terecht bij een formatie die niet vol doet aan de verlangens. Je moet dus opnieuw beginnen. En op langere ter mijn werken. Voorlopig ben ik tevre den als ik de concurrentie uit de subtop kan bijbenen. En dat gebeurt. Je kunt een nederlaag tegen Twente uit moeilijk als een vreemd verschijn sel schetsen. Welke ploeg heeft daar de afgelopen jaren wél succes gehad? Ik vind ook niet, dat je te veel de nadruk op de problematiek bij de subtop moet leggen. Als je voortdu rend wijst op het verschil tussen Ajax en Feyenoord en de overige clubs, dan schep je zélf een groot probleem. Ik vind dat we ons eems iets positie ver moeten opstellen.' eyenoord investeert acht ton - de prijs voor De Jong - in bezetting van reservebank 'ERDAM De transfer van NEC naar Feyenoord leek voor Theo e Jong een scala van mogelijkheden in te houden. Voor acht ton kocht e Rotterdamse club een speler die op vitale posten van Happels vetsbare formatie inzetbaar is. Als vervanger van Willem van Hane- op het middenveld, als voorstopper in de plaats van de vertrok- en Theo Laseroms in de defensie en als spits om de herinnering aan nog altijd geadoreerde Ove Kindvall voorgoed uit te wissen. Tot r de u toe heeft trainer Ernst Happel die acht ton echter overwegend op •oept e reservebank geïnvesteerd. En dat ondanks de uitverkiezing van Jong in deze periode voor het Nederlands elftal in de interland ?en Tsjechoslowakije. "or De Jong lagen aanvankelijk de teste kansen in een centrale plaats 1 de middenlinie. De moeilijkheden tt en rond Willem van Hanegem aakten zijn vertrek bij Feyenoord Wr dan waarschijnlijk. Maar toen 5 Kromme uiteindelijk toch bleef «e hij op grond van zijn kwalitei- zijn oude plaats terecht op. Theo Jong heeft uiterlijk althans Een enkele moeite met de aanwezig- •'d van 'concurrent' van Hanegem. eyenoord zonder Van Hamegem dat ">t eenvoudig niet'. Theo de Jong *eft waarschijnlijk maar al te goed 't hij op de plaats van Van Hane- e® voor de uiterst ondankbare taak lu hebben gestaan de Kromme te °en vergeten. Niettemin speelt de mwezigheid van de Feyenoord-vedet- en toe een beslissende rol in het ■jstatievermogen van de Jong. In de 'terland tegen Tsjechoslowakije bij- •wbeeld speelde Theo de Jong een 'opvallende eerste helft. Nadat Van Jtegem in de 2c helft echter was toevallen, kwamen de Jongs kwali- 'ton meer tot hun recht. De Jong: is logisch dat Willem veel ballen ijst toegeschoven. Als dat gebeurt «Jen de andere middenvelders min- op. Maa*- toen Van Hanegem in ■tweede helft wegviel kreeg ik die "on en kwam mijn positie op het 'fldenveld wat meer centraal te aan'. ^ong heeft hi deze competitie 15 twee wedstrijden volledig meege daan. Tegen Groningen en tegen Utrecht stond hij 90 minuten lang in het veld. In de wedstrijd tegen NAC werd hij een helft getest. De Jong heeft deze situatie geaccepteerd. 'Het is logisch dat je bij een topploeg meer kwaliteit hebt. Er zijn hier maar een stuk of vier spelers zeker van hun plaats. De rest moet knok ken. Iedere week weer. Ik vind dat niet erg. Dat is nu eenmaal de conces sie die je moet doen wanneer je van een middenmotor verhuist naar een topclub'. De 25-jarige De Jong verhuisde Van Blauw Wit via NEC naar Feyenoord. 'Uiteraard zijn hier in Rotterdam do mogelijkheden het grootst. Ik heb bij NEC zowel op het middenveld als in de spits gestaan. Het grote verschil tussen Feijenoord en NEC is dat er hier veel meer aansluiting is van het middenveld. In Nijmegen liep je dik wijls geïsoleerd in het centrum te draven. Hier heeft de groep de kwali teit om als geheel aan te sluiten'. Conclave Een ander verschil is de hardere en zakelijker aanpak bij Feyenoord. 'Bij NEC waren de spelers vaak te lief voor elkaar. Dat is bij Feyenoord anders. Als je het niet goed doet wordt dat keihard gezegd. En dat is ook veel beter, want als je er omheen blijft draaien schiet je ook niets op'. Het derde kenmerkende verschil zijn Theo de Jong, Feyenoords dure speler op de bank, speelde wel in het Nederlands elftal in Praag tegen Tsjechoslowakije. Op de foto is hij tijdens een van de centrale trainingen in actie met de Ajacied Ruud Krol (rechts). de trainingskampen, die hij bij zijn vorige werkgevers niet, en bij zijn huidige in een overvloedige mate mocht doormakenFeijenoord heeft zich immers voor de wedstrijd tegen Rumelange dinsdag en woensdag in Zeist teruggetrokken. Verhuisde vrij dagochtend weer naar het KNVB- sportcentrum voor het duel tegen Ajax en zal volgende week vrijdag in conclave gaan voor de lastige uit wedstrijd tegen Twente. De Jong: 'Wat mij betreft mag dat zo blijven. Je komt in zo'n trainingskamp goed tot rust. En je kunt je er uitstekend concentreren'. Feyenoord's dure aankoop weet dat er kansen liggen om een vaste plaats te veroveren in Haippel's brigade. De Rotterdamse club heeft ondanks de overwinningenreeks in deze competi tie nog maar zelden kunnen overtui gen. Het Feyenoord-publiek is rich daarvan bewust. Het legioen heeft de nare bijsmaak van het mislukte voet baljaar 1971-1972 nog in de mond. Daarom ook liep Rotterdam nog niet zo massaal te koop als in de nog vrij recente glorieperiode van Feyenoord. De Jong: 'Het draait nog niet zo in de ploeg als het moet Er zitten echt nog meer mogelijkheden in dit Feyenoord. Tot nu toe is het er nog niet uibge- komen'. Sleutelwedstrijd Wat dat betreft is het duel tegen Ajax een sleutel wedstrijd. De herinne ring aan een smadelijke 5-1 nederlaag uit het vorig seizoen ligt tal van Feyenoorders nog zwaar op de maag. Meer dan bij Ajax is er naar deze confrontatie toegeleefd. Al leeft die overweging bij die neo-Feyenoorder. De Jong minder dan bij de oude kern. De Jong: 'Morgen is er weer een volle kuip, meer dan het spel zal het resul taat tellen. De ervaring heeft immers geleerd dat het Rotterdamse publiek weg blijft als er geen resultaten ko men. Daarom is voor ons de overwin ning uiterst belangrijk. Het is een middel om aan kantenbinding te doen'. Theo De Jong heeft reden om zijn nabije toekomst met meer vertrouwen tegemoet te zien. Afgelopen week be trok hij zijn woning in Capelle aan de IJssel en dat betekent voor hem dat het vermoeiende reizen tot het verleden behoort. 'We trainen hier bij Feyenoord twee keer op een dag. Ik woonde tot nu toe in Nijmegen en moest steeds op en neer. Tussen twee trainingen in had ik geen gelegenheid om te rusten. Dat is nu voorbij. Wanneer ik nu mijn huis helemaal op orde heb kan ik mij meer op het voetballen concentreren. En dat zal mijn prestatie zonder twijfel ten goe de komen'. Van onze hockeymedewerker MÜNCHEN De ceremonie was al bijna voorbij. Toen pas gaf coach Werner Delmes zelf een seintje aan zijn spelers. Jon gens, nu kunnen jullie me op de schouders nemen. Werner Del mes, de eenzame, heeft het ge maakt. Door voor het eerst sinds 1936 met zijn ploeg weer in een hockeyfinale te komen en daar in zelfs voor het eerst goud te behalen tegen Pakistan, staat Werner Delmes op gelijke hoog te met voetbalcoach Helmut Schön. En wat meer is, door het betrekkelijke falen van de an dere teamsporters is de kans groot dat hockey in West-Duits- land eindelijk volop in de schijn werpers wordt geplaatst. Twin tigduizend mensen bejubelden de Westduitse hockeytriomf over de balgoochelaars uit Pa kistan. Een betere propaganda kon men zich niet wensen. Werner Detaes, de bedrijfsjurist uit Keulen, heeft jaren geduldig aan deze triomf gewerkt. In Rome speel de hij nog met Carsten Keller in de toenmalige hockeyploeg. Diezelfde Keiler speelde in München zijn af- scheidswedstrijd van het internatio nale hockey. 'Ik wil met mijn club de Berliner H.C. nog eens landskam pioen worden', zegt Keiler, die na 133 interlands eindelijk stopt. Kei ler, die reeds Europees en Olym pisch kampioen is geworden wil al leen dat nog meemaken. Keiler heeft het moment om te verdwijnen samen met Delmes zorgvuldig ge pland. In Barcelona kwam het tijd perk Carsten Keiler ten einde, zo schreef de Westduitse pers na het falen van de Westduitsers tijdens de wereldkampioenschappen. Delmes handhaafde Keller in de ploeg, maar niet meer als ausputzer. Beroemd Michi Peter nam de taak van Keiler over. In Barcelona was Peter nog niet rijp. De omschakeling van de midvoorplaats tot een sobere laatste man vergde tijd. Peter, de 23-jarige student uit Heidelberg is nu be roemd in heel West-Duitsland. Hij wordt vergeleken met Franz Becken- bauer en die heeft een manier van voetballen, die iedereen kent. In de finale toonde Michi Peter zich een gerijpte laatste man, die zijn nei ging de tegenstander te tarten en te vernederen met zijn briljante tech niek, onderdrukte. Met een prachti ge resolute stijl onderschepte hij alle ballen, die in zijn buurt kwa men. De onaantastbaarheid van Pe ter is gebaseerd op zijn snelheid, maar ook op zijn risicoloze spel. Met de bal aan de stick gekleefd be schrijft hij bij voorkeur een halve boog links of rechts naar de zijlijn, Dan legt hij de bal stil en slaat de bal recht vooruit naar de spitsspe- lers. Een wijze van spelen, die alle risico uitsluit. Peter ontwikkelt tij dens zijn dribble zoveel vaart dat niemand (ook de Pakistani niet) aan de bal komt. Peter, een ideale ausputzer, is volle dig een produkt van coach Delmes, maar wiens idee van het totale hoc key ook in West-Duitsland werd ge kritiseerd. Zegt Delmes: 'In de eer ste plaats moet iedereen in mijn ideale team een aanvaller zijn, die ook kan of leert verdedigen. In de tweede plaats heeft niemand een vaste plaats. Iedere speler moet alles kunnen.' In het team van Delmes staat de mid voor ook inderdaad aus putzer en speelt de linksbuiten plot seling een belangrijke rol als scha kelspeler. Horst Droese uit Frank furt een man met 10.8 in de benen is zo'n schakelspeler, samen met Carsten Keiler, de voormalige aus putzer, die ook, als midvoor heeft gespeeld. Alles is mogelijk in het elftal van Delmes. Voordeel van deze aanpak: bij bles sures is het risico gering omdat alle posities minstens dubbel bezet zijn. Vereisten Twee vereisten stelt Delmes aan zijn spelers. Hardheid en atletische vaar digheid. Ook in dit opzicht heeft Delmes zijn consequenties getrokken uit wat het veel verder ontwikkelde voetbal hem leerde. Uli Klaes, de rechtsbuiten is zelfs nog sneller dan Droese. Maar ook de verdedigers Freise en Thelen zijn goede atleten. Ties Krudze en in veel mindere mate Frans Spits werden er door die verdedigers herhaaldelijk uitge lopen. Thijn Kaanders en Coen Ka nenburg moesten tegen de buiten spelers Tump en Klaes ook meestal meters prijsgeven. Logisch dat Ne derland tegen dit compacte geheel van snelle atleten ten onder ging. Leeftijd speelt voor Delmes geen enkele rol. Als een speler voldoet is hij zeker van zijn plaats. Keiler heeft het daarom tot 133 interlands kunnen brengen. In München lever de Keiler een glanzende prestatie als waterdrager. En het was Delmes, die de routinier Keiler zover kreeg, dat hij zo speelde waarbij de onderge schiktheid aan het elftal een vereis te was. Delmes is in zijn greep naar de macht overtuigend geslaagd. De Aziaten zijn te bedwingen. West- Duitsland overwon Pakistan in München. zelfs twee keer. Het West duitse elftal speelde tactisch al bijna perfect hockey. Het gebruik maken van de ruimte en het uitbuiten van snelheid waren de belangrijke com ponenten van het Westduitse spel. Superieur Toch is West-Duitsland nog niet aan zijn top. De spelers moeten nog aan het idee wennen, dat zij inderdaad superieur hockey spelen. In de fina le tegen Pakistan speelde West- Duitsland nog niet met genoeg lef. De Pakistani deden dat wel, over tuigd als zij zijn van hun kunnen. Maar als de Westduitsers eenmaal merken dat zij de zaken onder con trole hebben komen zij pas goed los. Hun grote kracht ligt in de contra attaque. Toen West-Duitsland in de halve finale tegen Nederland met 20 voorstond kwam met name Horst Droese los. In de finale lieten de Duitsers schitterend hockey zien toen zij met 10 voorstonden. Een maal in zo'n stemming valt er niets meer te redden. In München heeft het Westduitse hockey voorlopig een eindpunt bereikt. Keiler stopt zeker. Anderen overwegen op te houden. Maar Delmes en zijn ideeën zullen het Westduitse hockey blijven be heersen. Met als gevolg dat de ver schillen tussen voetbal en hockey vrijwel genivelleerd zullen worden. Een opname uit de Olympische hockeyfinale tussen West-Duitsland en Pakistan. Muhammed Shahnaz (links) stormt op de Duitser Dieter Freise af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21