jExamen doen in de expressievakken adderen in ioerenkoolstronkstradeel tuin Planten als 'geveltoeristen' U houdt van puzzelen? Eerste experimenten dit jaar uw probleem ook het onze Boekenetalage Puzzelmee van Trouw/Kwartet OUW/KWARTET ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T17/K17 Van een medewerkster Wie bij de voorbereiding van de mammoetwet hoopte dat er nu binnen het onderwijs meer ruimte zou komen voor vakken als tekenen, muziek en handenarbeid (gemakshalve expressie vakken genoemd) voelt zich na vier jaar praktijk met deze wet waarschijnlijk teleurgesteld. no? In 1968 zijn de expressievakken voor alle scholen van voortgezet onder lijs verplicht gesteld. Voor de meeste schooltypen betekende dit dat er meer uren werden uitgetrok ken voor deze vakken. Maar toch was het aantal lesuren dat beschik baar kwam kleiner dan velen ge hoopt hadden. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat voor slechts tweederde van het totaal aantal lesuren de bestemming vastligt in de lessentabel. Voor het resterende deel mag de school zelf de inhoud bepalen. Het ligt voor de hand dat dan de neiging bestaat hiervoor vooral die vakken te kiezen waarin de leerling examen kan doen. Dat was tot voor kort voor de expressievakken niet mogelijk. i een oplossing voor dit probleem vinden is in 1969 een commissie jperiment eindexamen expressie- ad vakken' ingesteld. Deze commissie h kreeg als opdracht programma's te ontwerpen voor examens in de vak- ;eh ken handvaardigheid (handenarbeid textiele werkvormen), tekenen muziek voor het v.w.o., havo en mavo. De commissie ging bij haar ontwerp schr uit van het recht van elke leerling op een zo goed mogelijke ontplooing \v« van eigen mogelijkheden. Het voort- sa gezet onderwijs heeft een algemeen e rormend karakter. De verschillende esti vakken moeten dan ook als gelijk- kien waardig worden beschouwd. De in- gees tellectuele vakken en de expressie ve vakken hebben wel een verschillen de doelstelling, maar allebei veron derstellen ze intellectuele en emotio- le ei iele kwaliteiten en andere vaardig beden. Indanks de bezwaren die er in het [gemeen tegen het eindexamen be- taan, vond de commissie het toch erstandig zich aan de huidige situa tie aan te passen. Zo zou men zich eliji unnen verzekeren van gelijke aan- niet [acht voor de expressievakken. De :t t«|êer C. Molenveld, secretaris van de Timmissie, zegt wel dat men met eze vorm van examineren wil stop- uch en zodra dat mogelijk is. ndat Drie mogelijkheden ring )e drie mogelijkheden die de com- uk- ussie voor het examen noemde za- ><%n er uit: een schoolonderzoek (2 J 4 maal jr jaar, doorgaans praktisch werk) —leen landelijk schriftelijk examen, bebi een schoolonderzoek en praktisch isvol ierk naar centrale opdracht. Vani een schoolonderzoek met een lan- ovei lelijk schriftelijk examen en prak- ov isch werk naar centrale opdracht, De eerste mogelijkheid werd geko- zen omdat de examens in de andere n b takken ook volgens dit principe j torden afgenomen. 'In I 'olgens de commissie zal de kwali- jden kit van het onderwijs in de expres- win? ievakken aanzienlijk verhoogd wor- we! den nu zij tot examenvak verheven het rijn. Een leerling zal immers beter h gemotiveerd zijn om zich in het vak dat hij zelf heeft gekozen te verdie- i. De leraar kan hierdoor het 'eau van zijn lessen verhogen en 'aan ïordt meer gestimuleerd tot bezin- r we mng over onderwijskundige en 's nhoudelijke kant va zijn vak. De IC" untrekkelijkheid van het vak voor nouders, leraren en leerlingen (ook werkt voor hen die er geen examen t and et iagli'- 7 E' 'Het schilderij van deze afbeelding ademt een merkwaardige sfeer. Waaraan meen je dat te kunnen zien?' (Vraag gesteld bij het onderdeel schilderskunst van het examen kunstgeschiedenis en kunstbeschouwing, mavo, 1972). doen, maar het als keuzevak in hun pakket opnemen) wordt er door ver groot. Althans volgens de commis sie. Positie Een kritische kanttekening hierbij is op zijn plaats. Is het eigenlijk niet pijnlijk dat een vak dat tot nu toe buiten de sfeer van prestatie dwang lag nu ook in het keurslijf van examens is gedrongen, alleen om dat vak een betere positie te teven? Was het niet beter geweest om te zoeken naar andere mogelijk heden om deze vakken een rijkere inhoud en meer allure te verschaf fen? Dat zou bijvoorbeeld kunnen door nog meer lesuren of door com binatie van deze vakken met buiten schoolse activiteiten. Velen twijfelen eraan of de expres sie als creatieve uiting wel toets- en meetbaar is. Na de oorlog is vaak gewezen op het belang van vrije expressie als bevrijding uit de vast geroeste normen voor omgang met de kunst. Nu keren die normen weer terug in een nieuw beoorde lingssysteem voor de examens. Daar staat tegenover dat ook de commis sie meent, dat de creatieve uiting op zich niet meetbaar is en ontsnapt aan de beoordeling van het examen. Wat wel mogelijk is, is het toetsen van inzicht, cultuurhistorische ken nis en bedrevenheid in een bepaald expressievak. De eerste Inmiddels zijn dit jaar de eerste experimentele examens afgenomen. Naar aanleiding van een oproep in de onderwijsbladen in het voorjaar van 1970 gaven zich 370 scholen op voor deelname aan het experiment. Na een selectie op criteria als regio nale spreiding, levensbeschouwelijke richting en spreiding over de ver schillende vakken bleven 80 scholen over, waarvan 40 dit jaar aan het examen deelnamen. Deze scholen hielden dus een eigen schoolonder zoek met daarnaast een landelijk schriftelijk examen voor het toetsen van theoretische kennis. De vragen voor het schriftelijk exa men zijn dit jaar voorbereid door de commissie. Het bezwaar daarvan is dat alleen getoetst kan worden wat bij die commissie aan kennis en opvattingen leeft. Volgens de heer Molenveld zou dit bezwaar kunnen worden weggenomen door ook de leraren in te schakelen bij het for muleren van vragen en zich zo van hun kritische begeleiding te verzeke ren. Gevraagd naar zijn bevindingen met dit eerste examen zegt de heer Molenveld dat de vragen gemeten naar het aantal voldoendes nogal aan de gemakkelijke kant \faren. De docenten waren over het algemeen ook wel tevreden, al bestond er hier en daar ongenoegen met de aard van de vragen: teveel zouden deze gericht zijn op de 'officiële' kunst en te weinig op de visuele en audi tieve omgeving van de leerling. Pos. ters en popmuziek bijvoorbeeld kwa men niet op het lijstje voor. Waar naar impliciet wel gevraagd werd was naar het vermogen om ervaring om te zetten in taal. Het is dan niet duidelijk wat precies getoetst wordt: het inlevingsvermogen van de leer ling of zijn taalvaardigheid. Ziet men examens in de expressie vakken als onvermijdelijk, dan lijkt het tenminste nodig zeer voorzichtig te zijn bij het opstellen van beoor delingscriteria opdat niet de waar den en normen van een kleine groep de dienst gaan uitmaken. et piekeren maar puzzelen Oplossing opgave nr. 540 mi Brieven die niet xljn vooralen van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Gebelmbondlng Is verxekerd. Vra gen die niet onderUng met elkaar ln verband staan moeten ln afxonderUJke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post- xegelc te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 941. Botterdam. Vraag: Om parkeren op het trottoir onmogelijk te maken, plaatste de ge meente een paaltje op mijn stoep. Dit oefent echter een grote attractie uit op alle honden uit de buurt. Het is vies; hoe maak ik daar een eind aan. Antwoord: Aangezien het voorname lijk reuen zijn die zich bij het paaltje ophouden, zou u daar een middel kunnen toepassen, hetzij via een spuitflacon, hetzij met een strooibus, dat gebruikt wordt om loopse vrouw tjeshonden onaantrekkelijk te maken. Uw drogist of handelaar in artikelen voor dieren heeft er wel iets op. Vraag: Hebben afgeknipte postzegels (afdrukken) van briefkaarten nog waarde? Antwoord: Vroeger was het de ge woonte de postzegels met en zonder opdruk van de briefkaarten af te knippen. Volgens de moderne populai re werkjes over postzegelverzamelin gen wordt dit sterk afgeraden. Men zegt zelfs dat ze waardeloos worden. Is de handelswaarde gedrukt, de ver- zamelwaarde voor een niet commer ciële liefhebber blijft altijd, belang rijk. 3 maal 10 gulden aan prijzen Horizontaal: 1. kleine waterval. 7. handelsbetrekking, 13. meisjesnaam, 14. hoekbalkon, 16. bergplaats, 17. na dato (afk.), 18. inhoudsmaat (afk.), 20. ventilator, 21. soortelijke warmte (afk.) 22. voorvoegsel, 23. oosters feestkleed, 26. ruiterlaars, 28. wijnmaat, 30. kei, 31. klein kind, 33. anf, oor mr. G. van Vorden belangstelling voor deze opgave e 'slechts' uiterste nauwkeurigheid was overweldigend, ondanks feit, dat deze volgens ir. J. J. lidt (82) te Zoeterwoude-Rijndijk n 'uitgebreide rekensom voor 4e s basisonderwijs' was. En de heer Geut (101) te Nijverdal licht dit l toe met de stylistisch merkwaar- [e opmerking: 'De opgave gaf mij ej> aanleiding om eens echt onder boerenkool te gaan zitten broeden', el oplossers waren anderzijds geest- - "/tig gestemd. Zo ds. W. Fokkens r 11 M) te Ede: et tellen kon ik niet laten 1 'k de antwoorden wist; J hoop dat 'k me niet heb vergist, y aar 't boeide mij wel buitenmate! zevental heeft de oplossing door lel van de computer gevonden. «laas is de hoogste slechts tot elf «'nemers gegaan en ik heb (zonder wputer) een hele kluif aan de 12 id. deelnemers (van 4 tot 7 stuks gevraagd) kregen onderschei- P Buijk l, 2, 3, 4 enz. punten en D waagd werd, waar de stand van hen A len op de ladder begon te repeteren W ,en waar deze stand dan opnieuw w bereikt (b). M.a.w. in welke «n (elke week een opgave) zich K omstandigheden voordeden. 'als bij elke ladder is degeen, die O Hoogste aantal (de hoogste top in «jaus of daarvóór) moet bereiken de prijs in de wacht te slepen, pechvogel. al een wonderlijke geheimen liggen '°rgen in de cijferlijsten! En de aantal begin van 8tand van aantal stand van de ladder bij het hoogs tl deel het repe a opnieuw weken begin van de cyclus nemers teren bereikt van een n a b cyclus 1 1 2 1 1 1 2 1 3 2 1.2 2 3 2 6 4 2.4.3 6 4 2 15 15 2.4.6.4 12 5 11 24 13 1.6.9.12.10 20 6 24 40 16 9.2.15.16.15-12 24 7 43 105 60 7.2.6.12.50.30.28 36 8 48 155 107 20.12.15.4.20.24.21.16 48 9 72 108 36 1.36.36.28.30.30.28.24.18 55 10 213 380 167 1.14.18.8.35.36.42.40.36.30 72 11 267 486 219 8.30.6.4-45-42.42.48.45.40.53 88 12 156 2191 2055 17.2.21.60.40.54.42.40.45.40.33.24 108 ontdekker lijkt wel een tovenaar!' verbaast zich de heer D. Hortensius (87) te Oegstgeest. Niet verwonderlijk is, dat degenen, die voor hun oplos sing de hoogste punten krijgen, ook het grootste aantal malen de ladder- prijs winnen. Maar als men zich ver diept in dat aantal malen komen toch weer wonderlijke zaken tevoorschijn! De éen na beste wint in vele gevallen evenveel malen de prijs als de beste, zij het dan telkens met wat minder punten. Niet velen hebber, zich aan pogingen gewaagd, een algemene formule te vinden. De heer J. G. Trommel (144) tc Zoetermccr voelt meer voor ccn auto: 'Aan een formule wagen? Neen! Een formule-1 wagen? Ja!' Zelfs ir. P. G. Dinia (82) te Voorhout komt wel een heel eind, maar Is er nog niet. Uit hoofde van het gedrang op de ladder geeft de heer L. Bijl (137) te Overschie de ladderaars de volgende raad: 'Houd de ladder met uw handen aan de buitenzijde vast, niet bij de treden, want dan is, door het grote gedrang, de kans heel groot, dat een 'hogere' er zijn voet op zet (op die handen nl.) Zie de tekening bij de opgave!' De waardering voor de puzzel wordt uitgedrukt in het gemiddelde cijfer 7, 13; verkregen uit 2 (2,1%), 3 (1,2%), 4 (3,4%), 5 (4,6%), 6 (17,5%). 7 (29,4%), 8 (24,2%). 9 (11.4%), 10 (6,2%). De ladder staat boven 147 punten, zittend, 35. banknoot (afk.), 36. lat werk, 38. dat is (afk. Lat.), 39. name lijk, 40. spinneweb, 41. mak, 42. kwe ken, 43. bij, 44. heidemeertje. 45. te weten (afk.), 46. pers. voornaamw. 48. hoofddeksel, 50. voegwoord, 51. drie kleur, 55. meisjesnaam, 56. schoen- vorm, 57. geroosterd brood, 59. tijd verlies, 62. kwetsuur, 64. rivier ln Rusland, 65. paardekracht, 66. opper ste rand van een dak, 68. afk. van senior, 69. pers. voornaamw., 70. meis jesnaam, 72. soepel, 74. afbeelding, 76, met roest bedekt, 77. zonnescherm- Verticaal: 1. omtrek, 2. meisjesnaam, 3. soortelijk gewicht (afk.), 4. rythme, 5. lidwoord, 6. grond die bij een hoeve behoort, 7. kippenloop, 8. bij woord, 9. opnieuw, 10. scheik. ele ment, 11. denkbeeld, 12. binnenkort, 15. broeibak, 19. livreiknecht, 21. bij na loodrecht, 24. muzieknoot, 25, woordentwist, 26. dun bladtin, 27. Verenigde Naties, 29. muzieknoot, 30. stoomturbine (afk.), 32. ketting, 34. een soort whistspel, 35. hoofddeksel, 37. oude inhoudsmaat, 40. vlug, 44. transport, 45. loze streek, 47. drinkge rei, 49. volksdichter, 51. pas van een telganger, 52. munt (afk.), 53. luite- nant (afk.), 54. platte gebakken steen, 56. Ledger (afk.), 58. tasto solo, 60. rivier in Spanje, 61. nachtgewaad, 63. drietenige struis, 66. zelfkant, 67. ho rizon, 71. scheik. element, 72. Chines* lengtemaat, 73. bevel, 75. civiel inge nieur (afk). Oplossingen te.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam. Linksbo ven vermelden: Weekend-Puzzel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. kameel, 6. tempel, 12. park, 14. leer, 16. eg, 18. r.i., 19. pro, 21. Dr. 22. me, 23. verkeer, 26. steiger, 29. inka, 30. pedel, 32. deer, 33. Ee, 34. nn. 36. tol, 37. do, 38. la. 39. stel, 41. maté, 43. Po, 44. verraad, 45. eb, 47. prei, 49. teer, 52. An, 54. el, 55. tak, 57, Lr., 58. e.o., 59. rail, 61. veter, 63. Eris, 65. pagadet, 67. element, 69. er, 70. te, 71. set, 73. li, 74. de, 75. tien, 77. riem, 79. Drente, 80. lastig. Vert.: 2. A.P., 3. markant, 4. Erie, 5. e.k., 7. el, 8. mede, 9. peridot, 10. er, 11. devies, 13. ar, 15. terras, 17. gene, 19. pret, 20. Osei, 22. meel, 24. R.K., 25. e.p., 27. Tl., 28. ge, 31. doornat, 35. nevel, 37. dadel, 39. sop, 40. lei, 41. mat, 42. eer, 46. karpet, 48. relatie, 50. eremiet, 51. koster, 53. naar, 55. tets, 56. keet, 58. eind, 60. I.G., 61. V.E., 62. R.L., 64. re, 66. Deen, 68. Elis, 72. es, 75. tr., 76 NT., 77. ra, 78. ml. De namen van degenen die de vorige weekendpuzzel hebben ge wonnen, zullen nog bekend ge maakt worden. 'Einde van het gezin', door David Cooper. Uitg. Boom te Meppel. 129 blz. Prijs 8,90. Het gezin als geheel is om onduidelij ke reden pas sinds kort in de belang stelling van psychiaters en meer in het algemeen van beoefenaren van de gedragswetenschappen gekomen. Eerst nadat psychotherapeuten in gezamen lijke zittingen met het complete gezin ontdekten dat het gezin een broed plaats kan zijn voor geweldig veel misgroei en frustraties is men de processen die zich in het gezinssy steem kunnen voordoen nauwgezetter gaan bestuderen. Behalve reeds eerder beschreven gevolgen van verwenning en emotionele verstikking kwamen nu ook de gevolgen van allerlei splitsin gen in het gezin de vorming van coalities van vader en dochter tegeno ver moeder en zoon etc. duidelij ker voor het voetlicht. Schizofrene kinderen die soms vrijwillig de rol van zondebok op zich nemen geven bijvoorbeeld volgens deze bevindingen signalen over de gestoorde gezinsyste men. De schrijver van het boek 'Einde van het gezin' behoort tot de categorie, die uit deze gegevens de meest radica le conclusie trekken. Hij beschrüit het gezin als een destructieve kracht, een vorm van iet- ontmoeten, als een onderdrukkingsysteem, dat later ook in scholen, bedrijven en in de maat schappij in zijn geheel weer terug komt. Het gezin is volgens Cooper gespecialiseerd in de vorming van rollen voor de leden van het gezin in plaats dat het de omstandigheden creëert, waarin het mogelijk is naar eigen keuze een bepaalde identiteit aan te nemen. Heeft het individu zich eenmaal aan de beperkingen van zijn bewegingsvrijheid ontworsteld dan zal hij het gezin pas als de basis van zijn activiteiten kunnen gaan waarderen. E. ADVERTENTIE Dan to dit f ets voor u. Zaterdag 23 september begint er in Trouw/Kwartet een grote puz- zelwedstrüd: Puzzelmee.Twin tig weken lang zijn er voortdu- f rend flinke prijzen te winnen. In totaal maar liefst zo'n 30.000 gulden. Kijk uit naar de speciale Puzzelmee krant. Zaterdag 23 september. Trouw/Kwartet. met als prijswinnaars: 1) E. ten Hoe ve, Oudeland 15, Harmeien; (5 voor de tweede maal); 2) drs. W. Klein Kra- nenberg, Krophollerstraat 5, So<n (N. Br.), (voor de vierde maal); 3) dr. ir. Jac. van Nieuwkoop, Robert Koch- straat 110, Apeldoorn (voor de zesde maal). De op 30 september te houden bijeen komst, georganiseerd door de heer M. Vader (gironummer 595494), Meeu wenlaan 17, Leiderdorp, wordt gehou den in de zaal bij de Matthellskerk te Utrecht en begint om twee uur (14 uur). U kunt zich bij de heer Vader nog opgeven onder storting van 5, voor welk bedrag u, zoals u zult mer ken, héél wat krijgt. Velen uwer hoop ik daar te zien. door Henk van Halm Als u het sombere uitzicht hebt op een blinde muur of als uw huis ontsierd wordt door een le lijke gevel, kunt u dat verhel pen door een klimplant ertegen op te laten groeien. Dat gaat zonder moeite met planten die zich zelf aan de ondergrond hechten, zodat u geen draad hoeft te spannen of de muur met gaas moet vertrekken. Tot de ze gevelklimmers op eigen hout je behoren maar weinig planten en daarvan zijn de wingerd- soorten wel de mooiste en snelst groeiende. Er zijn drie soorten in de handel: de wilde wingerd (Parthenocissus quinquefolia), de rode wingerd (Parthenocissus tricuspidata, in de handel nog wel eens Ampelopsis veitchii genoemden Parthenocissus henry ana. Ze zijn dadelijk van elkaar te onderscheiden aan het blad dat langgesteeld en bij P. quin que folia handdelig gespleten is iot vijf blaadjes, bij P. tricuspidata drielobbig of hartvormig, een enkele keer in drie blaadjes gespleten. Op de tekening ziet u linksboven een takgedeelte van P. tricuspidata met hechtronk, de andere plant is P. een jong hartvormig blad en een quinquefolia met bloemen, blad en rank. P. henryana ziet er uit als de wilde wingerd, maar de bladeren zijn wat dikker en wit geaderd. De rode wingerd wordt zo genoemd omdat de tot vijftien centimeter gro te bladeren zich in de herfst, korte tijd voor zij afvallen, kleuren in allerlei tinten rood, van diep oran jerood tot donker purper. Het blad is eigenlijk altijd een beetje purper aangelopen, het meest nog als het jong is. Om die kleurenweelde is deze soort, en speciaal de cultuurva riëteit Gloire de Boskoop, de meest aangeplante wingerdsoort. Ook de wilde wingerd gaat tot tien meter hoog, de cultivar Engelmannii zelfs zeer snel, maar die is lang niet zo mooi als de Gloire de Boskoop. Ze hecht zich ook niet zo stevig als de rode wingerd. Beide soorten heb ben takranken die dienen om de plant aan de ondergrond te veranke ren. De ranken van P. tricuspidata dragen opvallende hechtschijfjes die zich zo stevig vastzetten dat ze bijna niet te verwijderen zijn. Daarom moet u de rode wingerd goed weg snoeien bij houtwerk dat er op de lange duur door aangetast kan wor den. De takranken van P. quinque folia hebben kleinere schijfjes of ze ontbreken helemaal Wel komen bij deze soort op ouAere leeftijd lucht wortels voor. Bloeien doen beide soorten ook pas als ze op leeftijd zijn gekomen. U moet zich daar niet veel van voor stellen: het zijn korte bloempluimen met onooglijke bloesems, waaruit la ter donkerblauw berijpte bessen voortkomen. Planten moet u de wingerdsoorten zo dicht mogelijk bij de muur. Nor male vochthoudende tuingrond is het geschiktst, maar met een droge standplaats nemen ze ook genoegen. Al even pretentieloos zijn ze wat het licht betreft: volle zon is uitste kend, maar ook in halfschaduw gaat het best. Alleen op noordmuren kunt u beter klimop laten klauteren. Pas geplante wingerd moet tot hort boven de grond gesnoeid worden, hoe jammer u het misschien ook vindt van de lange takken. Het voordeel daarvan is dat de, nieuwe takken zich dadelijk met de hecht schijfjes aan de muur hechten, zodat de plant van helemaal onderaan af stevig verankerd is. Als u de lange takken er na het planten aan laat, zullen de daaruit spruitende jonge takken zich wel hechten, maar u loopt het risico dat harde wind vat op de losse oude tak krijgt en hem met de jonge van de muur los scheurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17