NN MAAKT TRIESTE BALANS OP I te mooi moet men Australië nu ook weer niet voorstellen in^ustralië Olympische Spelen brachten geen gouden prestige winst foor- e le steden van Australië staan de oorlogsmonumenten, groot en wordet Pend lelijk gemiddeld. Nymphen, nabloeisels van de Jugendstil, 9.000,- le vrede voorstellen, of de vooruitgang, of Austraië, of het Em- Mannen, die in de onwaarschijnlijkste standen op hun paarden at gro#ceren> terwijl ze de hemel of in elk geval een of andere holte kamen lucht hun groet brengen. Tempels van-kolossale afmetingen die ig uit groene velden oprijzen. Enzvoorts, alles imposant, pom- 5.000,- en overdadig. >ijzon( .o.v. bil er "(9 17.500.- a< met en. Yr. Ruin aiken, 37.500," 48.000, B dó veruit grootste stak treft men p., dijk aan in de hoofdstad Can- 1 daar staat, aan het einde van '»'2S "an ae geweldige lengte-assen 000,-jhn deze kunstmatige stad zo rijk mammoet-tempel, die niet al- Ben 'Hall of Memory' herbergt, ook een uiterst interessant oor- iseum. De hele geschiedenis van idi Bdlë's str dvaardigheid vindt bij ia*r bijeen, en daar reailiseert srtf dat dit lanch als het al geen historie heeft gehad, tenminste m het Britse wereldrijk heeft d: de Soedan, de Boerenoorlog vloei-roller van het bureau van Kniger, afkomstig ligt hier in itruie), de Boxer-opstand, GJi- <je Somme, Ieperen, en ga zo jdoor, ook alle fronten van de LChtf Wereldoorlog, Korea en ten- ook met Amerika in verbond. heldendaden, overal een totale verliescijfers van het hoogste olage, vele onderscheidingen onwaarschijnlijke dapperheid. een geschiedenis die een op- 'o militant karakter draagt. Wat voor een eigenaardige trek in Australische volk, die strijdbaar- 'n Brits verband? Is het land zo «|k loyaal gebleven aan het Jr and, dat het wel mee moest in wogen die Albion voerde? Of ?,.er ook een eiigen aard uit al «ijdlust? Biijvf lessor Ward ers, k« peigoB j jde laatste jaren in dit land een ,.e °P gang geraakt over de uische identiteit. De belangrijk- meest stimulerende bijdrage 's geleverd door een historicus, ^or Russel Waru van de univer- van New England (Australië eigen Nieuwe Engeland) in AVard publiceerde in 1958 met de titel Australian een geweldige opgang en sinds jaren een s voor de studie der ge- op vele scholen en univer se redenering van de schrij- *o belangrijk, dat ik ze zeer in li i. r vvil samenvallen. Het 'Jke Australische karakter, zo beweert hij, is al in het begin van de 19e eeuw ontstaan, doordat de. eerste blanke bewoners in contact kwamen met de uitdagende barre grootheid van het binnenland. Zodra zij wegtrokken van de kusten, werden zij door het land omgevormd tot een nieuw type mensen (Ward is voorzichtig genoeg het type van het gemiddelde te onder scheiden), ruw, kameraadschappelijk, anti-elitair, vindingrijk, een soort oer- communisten eigenlijk, en Ward haalt daar zowaar de bijbel bij aan: zij hadden alle dingen gemeen. Deze mensen, de 'bushmen' zoals ze hier heten, werden bepalend voor het Australische karakter, dat, aldus de conclusie, weinig stijl heeft, maar veel gemeenschapszin, dat trouwhartig paastoraal is in zijn oorsprongen en trouwihartig socialistisch in zijn latere ontwikkeling. Dat klinkt natuurlijk wel wat idealistisch allemaal en al heeft Ward zelf zorgvuldig al in de titel uitgedrukt dat hij het over de Austra lische legende heeft, een flinke dosis idealisering was in zijn verhaal toch niet te vermijden. Het is eigenlijk meer een boek voor de nationalisten dan voor de socialisten geworden, of misschien voor beide, want zij zijn in Australië nauwelijks te scheiden. Nationale idealisering die goed past in een sociale visie op de geschiedenis, maakt van de misdadigers waarmee de eerste Australische kolonisatie (in 1788) begonnen is de verworpenen der aarde, slachtoffers van Engelands kapitalisme en feodalisme, maar ge roepen om in een nieuwe wereld voortrekkers van een nieuwe gemeen schap te zijn, pioniers van Utopia. Juist omdat ze zo helemaal onderaan de maatschappelijke ladder zaten, wa ren ze zo geschikt, zo beweert Ward, om de uitdaging van de wildernis te beantwoorden met positieve kame raadschap en ruwe trouw. Ned Kelly Evenzo gaal het dan met de arme Ieren, met de goudzoekers, met de -baiul'e'en vau de 'bu- d'e m de mythe op Robhi Hood gaan lijken, en/ en Ui is n'.i e;.ant dat de c.iige liguur die n de Australische gc'sc.i eden.s In...,, n heelt van een nationale held, de legendarische ban diet Ned Kelly is, die na twee jaren (1878-80) van roven en plunderen (van de rijken natuurlijk) gepakt is en opgehangen. Vele balladen zijn, aan hem gewijd, in hem is het type van de rauwe, onafhankelijke, maar soci aal bewogen Australiër gefixeerd, hoe weinig dat misschien ook met de werkelijkheid te maken had. Mythe en werkelijkheid zijn in het boek van Ward ook moeilijk te onder scheiden, dat is misschien de voor naamste kritiek er op. Maar het geeft dan toch maar een aannemelijke ver klaring voor de bijzondere eigenschap pen van de Australiërs tot in onze tijd toe, hun gemakkelijke levensstijl, hun openhartige hartelijkheid, hun collec tivisme en gelijkheidszin, hun strijd lust. prof.dr.j.w.schulte nordholt De kritiek op Ward is betrekkelijk langzaam op gang gekomen. Zijn theo rie was zo aantrekkelijk, streelde zo het Australische gevoel, dat hij meer instemming dan afkeuring heeft ont moet. Maar er bleven toch teveel vragen over. Het is waar, Australië is, als men het met Engeland of ander zijds mei Amerika vergelijkt, een land met betrekkelijk geringe sociale verschalen, met een sterk bewustzijn van vrijheid en gelijkheid. liet heeft een u istexende trad lie n sociaic wetgeving en het is in hei algemeen h KW AKI KT Z I BL ITE-\LV vu door de verantwoordelijke autoritei ten in Bonn, te hebben gefaald. Deze mensen hebben blijkbaar geen moeite met de vraag of de situatie ln de Bondsrepubliek wezenlijk anders zou zijn geweest, als Barzels 'construc tieve motie van wantrouwen' in het voorjaar wèl de vereiste absolute meerderheid zou hebben gekregen en de christen-democraten nu ln gebreke gesteld hadden kunnen worden voor de schokkende gebeurtenissen tijdens de Olympische Spelen. Geen keus De kanselier heeft eigenlijk geen keus. Hij kan weliswaar geruime tijd zonder een door de Bondsdag goedge keurde begroting verder regeren, door geen controversiële problemen aan de orde te stellen. De grondwet geeft hem die mogelijkheid. Eén van zijn christen-democratische voorgangers niemand minder dan Konrad Adenau er heeft er al eens gebruik van'' gemaakt. Nieuw zou het regeren zon der echte begroting dus niet zijn, al hebben de sociaal-democraten in de - tijd van Adenauer wel fel tegen een J dergelijke gang van zaken geprotes- - teerd, omdat zij vonden dat de rege- ring behoorde af te treden. Het is echter de vraag of afstel van de voorgenomen vervroegde verkiezin- gen de regeringspartijen enig nut zal brengen, ornaat zij zander medewer- king van de oppositie geen enkel - wetsvoorstel door de Bondsdag kun- nen krijgen. Zo ziet het er vrij onverwacht met j nog maar enkele maanden vóór de - verkiezingen (die waarschijnlijk toch wel doorgang zullen vinden op 3 de cember) verre van rooskleurig uit voor sociaai-democraten en liberalen. Zonder het nog altijd formidabele prestige van kanselier Brandt zou de in zichzelf verdeelde en door onver- kwikkelijke ruzies geteisterde SPD een gevoelig velies lijden. Brandt kan de schade nog beperken. - al heeft hij de laatste jaren de naam gekregen, dat hij wel een gedurfde buitenlandse politiek heeft kunnen J doorzettc-n, maar op het toch niet minde», belangrijke terrein van de binnenlandse politiek een onzekere indruk maiafct, omdat hij Tuiert krachtig' genoeg durft ingrijpen, als rivalise- rende krachten in zijn kabinet het a met elkaar aan de stok hebben. De langdurige affaire Schiller was daar een sprekend voorbeeld van. Ook het optreden van Brandts mini»- I ter voor de kanselarij. Horst Ehmke, die (overigens volkomen ten onrech- te) in opspraak kwam omdat hij met een vluchtelingen uit Tsjechoslowa- kije was getrouwd, is niet altijd even gelukkig. Hij heeft vooral dit jaar een lcomplotterige sfeer om zich heen ge- schapen, die ook binnen de eigen i partij niet erg wordt gewaardeerd. De liberalen hebben minder grote - moeilijkheden dan de sociaal-democra- ten. Zij hebben zich evenwel nog niet hersteld van de zwenking naar links ■van enkele jaren geleden. Bovendien 4 hebben zij hun lot zo sterk verbonden f< met dat van de sociaal-democraten, dat zij hun partij geen gezicht kun- nen geven, hoezeer zij dat de laatste 1 tijd ook proberen. De christen-demo- craten kunnen ook daarvan profite- ren. vólk langzaam ontwaakt uit de roes van het festijn van 'Brood en Spelen' maken de politieke in de Bondsrepubliek Duitsland de balans op. In verband met de noodzaak van vervroegde ver ben hadden de regeringspartijen erop gerekend, dat de in München gehouden Olympische Spelen len prestigewinst zouden brengen. De miljarden marken die werden besteed aan wat een vredes- moest worden, maar zijn einde vond in een weergaloze ontluistering, leverden zelfs geen eervolle aiding op. Blijkens enkele uitspraken is de sociaal-democratische bondskanselier Willy Brandt zich van,terdege bewust. Het probleem waarvoor zijn regering en zij niet alleen zich geplaatst weril vorige week bijzonder raak getypeerd door een Israëlische minister met de woorden: 'Tot nog dachten we altijd dat Dachau in de buurt van München lag. Van nu af aan ligt München helaas in de ^•aa Dachau ij niet de bedoeling van dit I te pogen, een antwoord op de vraag té geven. In dit stadium uwiwens nauwelijks mogelijk, het onderzoek naar de gang aken nog niet is afgesloten. Het dan ook niet aan, dat Beierse eiten de Westduitse regering nonlelUlt chten, of dat. men zou trachten politieke munt uit de omstandigheid, dat dp Beieren geregeerd wordt 'jjünisters uit de CSU, de partij i omstreden politicus Franz Jo- Strauss. ondsrepubliek is het slachtoffer den van haa" verlangen, door itbreken van militair vertoon èn lijnbare 'afwezigheid van gewa- politie-troepen de herinnering iet Duitsland van 1936 weg te Aanvankelijk leek zij daarin te en juist toen iedereen onder ruk was gekomen van. de haast vongen sfeer in en om het ische dorp, maakten'onverzoen- erorristen gebruik van vermin- riakzaamheid ook onder de 's om op niets en niemand ide-wijze toe te slaan. i de inval van de Palestijnse ndo's gebeurde, was onvermij- De Israëlische sportmensen wa in dode opgeschreven. Alleen ronder had hen nog kunnen De vijf Duitse scherpschutters dat echter niet in eigen hand. ij in het nachtelijk duister op inde ogenblik faalden, kon- jzelaars niet meer wordpn osjtie afzullen dé christen-democra- nièt betreuren, dat zij tijdens mpische Spelen geen regerings- roordeliikhejd hebben gedra- renals sociaal-democraten en li- die sinds 1969 aan het be- zijn, hadden ook zij in het ir heel go?d beseft dat de aan cht zijnd" partijen tijdens het ische festijn een enorme presti- konden boeken. Deze overwe- eft mede een rol gespeeld toen sten-democraten (na het onver- grote vfcrkiezingssucesses in de at BadenrWilrttemberg) door dienen .vpn een 'constructieve van wantrouwen' een greep machi..deden' .Zij* gingen leek volkomen terecht dat de wereldwijde publici st Olympische gebeuren hun leider Rainer Candidus als opvolger van kanselier "t de populariteit zou be- d'e tot dan to° niet voor hem jelegd. ig vam het wamitrouwensvo- tum zou voor de christen-democraten onwelkome vervroegde verkiezingen overbodig hebben gemaakt en hen in staat hebben gesteld, zich 'in alle rust' mét Barzel als kanselier op de stembusstrijd in de herfst van het volgend jaar voor te bereiden. Door toedoen van enkele christen-democra tische Pondsdagleden kreeg de 'con structieve motie van wantrouwen' evenwel niet de vereiste absolute meerderheid van 249 stemmen (de helft helft \?.n de 49b Bondsdagzetels plus 1). Barzel moest zijn kanseliers- aspiratiies in de ijskast stoppen en kanselier Brandt, die enkele dagen na verwerping van de motie van wan trouwen /.e!f niet meer over een meerderheid in de Bondsdag bleek te kunnen beschikken, mochi blij zijn dat zijn sociaal democraten en de Libe- rale coalitiepartners niet in de opposi- tiebanken terecht waren gekomen. Bijgekomen van de schrik realiseer den de lenders vam SPD en FDP zich, dat vervroegde verkiezingen uitkomst konden brengen, als zij snel gebruik zouden maken van de grote verwar ring in de christen-democratische ge lederen. Aan de publiciteit, die de Olympische Spelen in München zou vergezellen, werd in dit verband grote waarde gehecht, zo groot zelfs, dat de Beierse hoofdstad voor de duur van dit sportfestijn het hoofdkwartier van de regering van de Bondsrepubliek werd. Het prestige van deze regering en met name dat van kansel Brandt Werd op deze wijze zeer nauw met het slagem vam de duurste show ter wereld verbonden. Aan de kwalijke gevolgen van een mislukking heeft men zeker als men van zijn zaak dacht te zijn eenvoudig niet willen denken. Als de christen-democraten aan de macht wa ren geweest, zouden zij met dezelfde vanzelfsprekendheid hebben gehan deld. En even onvermijdelijk zouden zij het prestigeverlies hebben geleden, dat nu he* deel van sociaal-democra ten en liberalen is geworden. Want het staiat vast dat hoe de schuld vraag tenslotte ook wordt beantwoord in buiten en binnenland schade is toegebracht aan het image van de regering van de Bondsrepubliek. Het grote vertrouwen, dat kanselier Brandt persoonlijk in de gehele we reld geniet, kan daar voorlopig niets aan veranderen. Hoe sociaal-democraten en liberalen door de kiezers beoordeeld zullen worden als de door kanselier Brandt geplande vervroegde verkiezingen op december a.s doorgang vinden, kan nu nog niet worden beoordeeld. De gebeurtenissen tijdens de Olympische Spelen hebben weer eens het bewijs geleverd hoe riskant het is, zich aan voorspellingen te wagen. Het duurt nog twee-en-een-halve maand, voordat hel zo ver is. Bovendien staat op het ogenblik nog niet vast of het inder daad tot vervroegde verkiezingen of genoemde streefdatum zal komen. De christen-democraten hebben zich er niet aan willen binden. Aangenomen wordt dat zij er zich tenslotte niet tegen zullien veifcetrtem, vooral nu de Olympische Spelen voor de regerings partijen anders zijn Verlopen' dan zij, hadden gevreesd. Moeilijk Kanselier Brandt kan niet zomaar ver vroegde verkiezingen uitschrijven. De wetgevers hebben (gezien de slechte ervaringen met de Weimar-republiek die tenslotte een Adolf Hitler aan de macht bracht) het wegstemmen van een regering en het ontbinden van de Bondsdag om nieuwe verkiezingen te forceren bijzonder moeilijk gemaakt De bepalingen betreffende het al eer der genoemde 'conservatieve wantrou wensvotum' (waarover in dit artikel meer) zijn daar een sprekend voor beeld van. Het aansturen op vervroeg de verkiezingen is slechts mogelijk, als een door de kanselier ingediende motie van vertrouwen wordt verwor pen. En zelfs dan heeft de oppositie nog de theoretische mogelijkheid, aan de macht te .komen door middel van indiening van pen 'constructieve mo tie van wantrouwen'. Brandt moet dus beginnen een motie van vertrouwen in te dienen (waar van het de bedoeling is dat zij wordt verworpen) om vervroegde verkiezin gen mogelijk te maken. De kanselier zal deze stap zeer ongaarne doen, vooral nu de gebeurtenissen onder de rook vam München nog zo vers im het geheugen liggen. Niet iedereen zal verwerping van een door Brandt inge diende motie van vertrouwen zien als de voor het uitschrijven van vervroeg de verkiezingen vereiste formaliteit. Van deze omstandigheid zou de oppo sitie wel eens op bedekte wijze ge bruik kunnen maken. Daar komt nog bij dat de kanselier maar moet afwachten of de christen democraten een eventuele verwerping van een door hem gevraagd vertrou wensvotum niet zullen aangrijpen om een 'constructieve motie van wantrou wen' in le dienen en opnieuw te proberen, de macht over te nemen, zonder het op verkiezingen te laten aankomen voordat deze in de herfst van wigend jaar aam de orde zijn. Drie weken Als Brandt na een nederlaag in de Bondsdag president Gustav Heine- mann (eveneens een sociaal-demo craat) verzoekt nieuwe verkiezingen uit te schrijven, moet deze binnen drie weken een beslissing nemen. De president heeft het recht, maar niet de plicht om aan dit verzoek te voldoen. In die periode yam drie we ken kan de oppositie alsnog proberen, met medewerking van enkele afvallige leden van de regeringspartijen, de plannen van Brandt te doorkruisen. Zou een 'constructieve motie van wan trouwen' worden aanvaard, dan mag de president niet meer ingaan op het verzoek van de kanselier, de Bonds dag te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit ie schrijven. De kanseliers kandidaat van de christen-democraten (de nog maar enkele maanden gele den diep teleurgestelde Rainer Candi dus Barzel) zou de plaats van Brandt innemen om te proberen, tot de ver kiezingen in de herfst van volgend jaar aan te blijven. Dat de Christen-democraten dit laat ste zullen proberen, ligt minder voor de hand dan niet zo lang geleden nog mocht worden aangenomen. De ge beurtenissen tijdens de Olympische Spelen hebben daar veel mee te ma ken. Het prestigeverlies van de rege ring in Bonn, dat al een vrij ernstig karakter had gekregen door het ge ruchtmakende aftreden van de finan- cieel-economische 'wonderdokter' Karl Schiller (in wie kanselier Brandt al zijn vertrouwen had gesteld) heeft de bij vele christen-democraten levende vrees voor vervroegde verkiezingen waarschijnlijk voor een belangrijk deel weggenomen. Voegt men daarbij de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat een door Barzel in te dienen wantrou- wensvotum door toedoen van leden van zijn,eigen CDU niet de vereiste absolute mccrdeiheid zal behalen (omdat de stemming giheim is), dan zal het antwoord op «le vraag of er op 3 december vervroegde verkiezingen komen, wrnamelijk afhangen van de bereidheid van kanselier Brandt om op een nederlaag in de Bondsdag aan te sturen die geen nederlaag is, maar wel door velen als zodanig zal worden ervaren Brandt kan nog op zijn voornemen terugkomen en in het midden laten, wanneer hij op vervroegde verkiezin gen zal aansturen. Hij zou zich kun nen beroepen op -die aarzeling van de christen-democraten, vrijwillig af te zien van hun recht, de voorgeschre ven procedure met een 'constructief wantrouwensvotum' te doorkruisen. In dat.geval loopt hij het risico dat de christen-democraten laten weten, nooit van plan te zijn geweest zich tegen vervroegde verkiezingen op 3 december te verzetten. Trouwens: ook wanneer kanselier Brandt geen motie van vertrouwen ind'eiil om op die verkiezingen aan te sturen kunnen de christen-democraten met een wantrouwensvotum op de proppen komen. Zij zouden indiening daarvan kunnen motiveren met een verwijzing naar de klaarblijkelijke on macht van de regering van Willy Brandt, de toenemende terreur in de Bondsrepubliek doeltreffend te lijf te gaan. Barzel heeft Brandt al een vraag gesteld betreffende mogelijke samen werking tussen terroristengroepen in eigen land en die uit andere landen, met name uit Midden-Oosten. Het drastische optreden vain de rege ring in Bonn tegen zich in de Bonds republiek Keviftdendc of zich voor binnenkomst aanmeldende Arabieren is een aanwijzing, dat zij de noodzaak van harde maatregelen inziet. Voor degenen die, altijd wel gezegd hebben dat terroristen vrij spel hadden onder het bewind van sociaal-democraten en liberalen', getuigen ae jongste maatre gelen van de stilzwijgende erkenning wachtingen zijn er wel geweest. Een~ van de aardigste die ik aantrof, was van de journalist John Farrell, die in 1889 een gedicht schreef, 'Australia', waarin hij uiteen zette dat het de bedoeling van God was geweest dat Australië zo lang onontdekt was ge bleven. Een zegen van slaap had dit laatste werelddeel omhuld en de ont dekking kwam pas, toen in de rest van de wereld de lange geschiedenis van boosheid in strijd was uitge woed. Juist dat vreselijke voorbeeld zou de nieuwe mensen tot een zegen zijn,- een betere toekomst waarborgen. Australië-Amerika Maar zulke mooie fantasieën, in Ame rika zo onvoorstelbaar talrijk, zijn uitzonderingen gebleven in dit deel van de wereld. De typische Australiër van Russel Ward met zijn sociale bewustzijn en superioriteitsgevoel lijkt op le zijn gegaan in de gemiddelde Australiër die niet te veel droomt en ook niet te veel verontrust is door de zonden van het verleden, die een redelijke wereld tot stand heeft ge bracht voor zich en de zijnen, en naar meer niet vraagt. De verhouding Au stralië en Amerika lijkt mij magni fiek gesymboliseerd in de ontmoeting tussen Australië's eerste minister Wil liam Morris Hughes (let op zijn voor namen!) en president Woodrow Wil son in Versailles in 1919. Hughes was even cynisch (al was hij dan een Labour-man van oorsprong)als Wil son idealistisch. Vermaard is het ver haal dat Wilson er op stond dat in het Australische mandaatgebied in noordelijk Nieuw. Guinea zendelingen zouden worden toegelaten en dat Hug hes grofweg antwoordde dat dat best was. want de zwarten hadden allang te weinig te eten gehad! Voorzover ik zie, vind ik cle Australi sche werkelijkheid dwingender dan de Australische legende, al heeft Wards boek mij veel verhelderd. Het moder ne Australië is ver weg van de roman tische tijd van de 'bush', het is een vrijwel geheel verstedelijkte samenle ving en wat er over is van het verleden is niet de droom, maar de alledaagsheid, de onverschilligheid welhaast, waarmee het leven aanvaard wordt, zonder al te veel problemen. Maar er is ook een onrust, juist onder de jongeren, een nieuwe behoefte aan een eigen vorm en stijl en wezen. De vanzelfsprekendheid waarmee de politiek tegenover Azië tot nu toe gevoerd is, tot en met Vietnam, lijkt te verdwijnen. En de behoefte om tot een eigen cultuur tc komen, wordt steeds drfu^r.- en demonstratiever geuit. Australië w,t zichzelf worden jaap den Boef Willy Brandt en Ben Morinde ambassadeur aai Israël, tijdens de herdenkingsbijeenkomst voor de omgekomen leden van de Israëlische ploèg. een land met zeer veel verworvenhe den. Maar al te mooi moet men het nu ook weer niet voorstellen. Er zijn wel enige vlekken op het blazoen. In de weinige geschiedenis die er is, is niet alles even edel en fraai en een nieu we generatie, die kritischer is inge steld, heeft daar oog voor. De dappere helden die de wildernis ingingen, hebben daar de oorspronkelijke bewo ners minstens zo genadeloos uitge moord als hun stamverwanten in Amerika de Indianen, voorzover ze tenminste niet hun vrouwen, bij ge brek aan beter, tot hun bijzitten maakten. De blanke bewoners van de 'bush', zo vol gemeenschapszin en so ciaal gevoel, waren tegelijk behept met een sterk racisme, dat zich niet alleen uitte tegenover de 'aborigines', (inheërnsen - red.), maar ook tegen de Chinezen (die in de jaren 1850-60 naar Australië kwamen, toen er goud was gevonden) en tegen alle andere niet-blanken. Nationalisme Ja, Australië was al vroeg een land waar het socialisme triomfeerde en een betere maatschappij bracht, maar juist de Australische Labourpartij was vol met het meest onverkwikkelijke rassenbewustzijn, heeft meer dan wel ke andere groep ook bijgedragen tot de vorming van de zogenaamde 'Whi- te-Australia'-politiek, gericht op het weren van alle Aziaten uit het Au stralische continent. Lezend in de an nalen van dit land wordt men getrof fen door het veelvuldig voorkomende racisme, geboren uit vrees voor Azië, zo dreigend dichtbij. Het zou mogelijk zijn om de hele Australische geschie denis van dit gezichtspunt uit te be kijken. Noch trouw aan Engeland nocli een mythisch eigen 'wildernis'- karakter, maar angst vo„-;- Azië heeft dan de buitenlandse politiek bepaald, vanaf de Boxer-opstand tot Vietnam. Trouw aan het Empire was men dan alleen maar, omdat dat het beste bol werk was tegen Azië's opdringen (en het Engels-Japanse verdrag van 1902 ontmoette dan ook veel wantrouwen in Australië) en toen Amerika Enae- lands rol ging overnemen verschoof de trouw. Het is een eenzijdige visie zo, maar niet zonder een element van waarheid Hel Australische nationalisme, dat voor het eerst tot een eigen bewust zijn kwam aan het einde van do vorige eeuw en zich toen wist te manifesteren in het tot stand komen van de Australische Federatie (1901). heeft, to moet men zeggen, zijn goede en s.echte kanten gehad Het gaat er lërecin prat op dat Australië een zinn ode rol heeft gespeeld in de Wes- Detail van het monument van koningin Victoria in- Melbourne, het Britse Empire verbeeldend. (Foto J. W. Schulte Nordholt). terse geschiedenis, een haven in de verte is geweest en gebleven voor de veie onderdrukten cn misdeelden uit Europa, vanaf de arme donders die er in 1788 aan land stapten tot aan de immigranten van onze tijd toe, de arme Grieken, de onderdrukte Tsje chen. Maar het zit verlegen met zijn ligging in het Oosten, het tekort van zijn droom is dat ze is verwezenlijkt icn koste van een bredere humaniteit. De Australische droom! Die bestaat inderdaad, zij hel op veel geringere schaal dan de Amerikaanse droom! Er zijn hier minder grote leuzen aange heven, minder visioenen voorgespie geld dan in Amerika, alles is wat lager bij de grond gebleven en dat heeft zijn voor- en zijn nadelen ge had. Er is daarom minder gehuicheld misschien, maar ook minder spanning in het leven gebracht. Het is alles niet zo extreem hier als in de Vere nigde Staten, meer gemiddeld, be- krompener daarom ook. Enkele boeir .ende voorbeelden van visionaire ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13