,es van Bredase verkeersramp: lefoons nodig op snelwegen Beter openbaar vervoer trekt meer reizigers ACCENT Oud-aartsbisschop Fisher overleden - De tijdloze Kunst van Kathe Kollwitz De bon voor hen die geen keus kunnen maken tssecretaris opent derwij sgemeenschap nieuwe Arnhemse wijk il I Van Es ïr ntrum CHU nks trio et op lijst' Arnhem ziet af van sloop van 3000 woningen Personeel van CBS tégen verplaatsing Belangrijke wijziging in samenstelling van Kunstraad If/KWARTET ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 Imbulanceivagens moet ook verpleger aanwezig zijn leen verslaggever £D\ Het is een ernstig tekort dat op de grote snelwegen rond Breda geen telefoons aanwezig L pit concludeert de geneesheer-directeur van van de GG en GD van Breda, de heer Alb. J. M. nldeis, in een rapport dat hij heeft uitgebracht over de verkeersramp die op 25 augustus bij Prin- nbeek dertien mensenlevens eiste. B c„ er wèl telefoons geweest dan jen onmiddellijk na het ongeval m» o» tijdens de ontwikkeling van ^kettingbotsing ooggetuigen de zaak 0i melden. Voor levensgevaerlij- patiënten zouden dan geen kostba- oinuten verloren gegaan zijn en »TIT pdien zou na een comPlete meI' tlJl de ambulancehulp direct met ukw? personeel en materiaal op gang zijn, meent de heer Smul- tweede conclusie van de heer Iders is dat op een ambulancewa- behalve een chauffeur-ziekendra- een verpleger aanwezig moet Bl ue GGD-ambulances van de Bra- e stedenrij zijn bemand met ver- IR ers, maar er bestaan geen wette- T bepalingen of provinciale veror- i igen dlie dat voorshcrijven. het hele land te overspannen met een aaneensluitend net van dag en nacht parate ambulancediensten. Hij vindt het verheugend dat het centrale alarmnummer 0011- al zó on der de bevolking leeft, dat zowel de eerste vage melding van de oorgetui ge-op-afstand als alle nadere meldin gen via dit nummer binnenkwamen. Nu het rijk aan de paraatheidskosten van de ambulancediensten niets bij draagt, aldus de heer Smulders, lijkt de verwachting gerechtvaardigd dat het rijik door aanleg van telefoons op rijkswegen een snelle melding ten behoeve van verkeersslachtoffers mo gelijk maakt. Deze telefoons zouden rechtstreeks moeten worden verbon den met de alarmcentrale. Als ze bovendien een nummer krijgen kan de centralist ook de ongevalsplaats precies lokaliseren. Volgens de heer Smulders is er op nieuw de grote betekenis van geble ken dat ambulancediensten onderde len zijn van gemeentelijke gezond heidsdiensten. Zijn slotconclusie is, dat naast veipleegkundig vakman schap en ervaring in levensreddende maatregelen, bij grote calamiteiten al leen van in zieken- en ongevallenhulp dagelijks getrainde ambulanceverple gers psychische stabiliteit, rustig over leg via de radioverbinding en planma tig werken in ploegenverband kunnen worden verwacht. fADVERTENTIE uit professionele HiFi platenspelers ^^uurt u mü oolc maar de brochure^^ mm van de Elac platenspelers en m HIFI-stereo-apparatuur. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatie wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden nan dc heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie var. Trouw- Kwartct, Postbus 859. Amsterdam. li I getuige (in 'Medisch Contact' gepubli- rapport zegt de heer Smul- dat de eerste vage melding van wrgetuige' de dienst om acht mi vóór zes bereikte. Er rukte nbulance uit, die om zeven over leidde dat het om een grote ging en dat er meer wagens i.waren. Om ongeveer twintig ies waren er vanuit Breda in vier ambulances, bemand met verplegers, vertrokken naar nbeek. iels hadden drie ziekenhuizen izoek van de GGD hun chirurgi- lolikliniek en de operatie-afde- volledig in staat van paraat- ibracht. Verder werd assistentie jd aan omliggende gemeenten, nen op de plaats van de ramp lelijk kon beschikken over in veertien ambulances van GGD's. lf acht waren alle gewonden in luizen opgenomen. net mp bij Prinsenbeek heeft vol de hper Smulders overtuigend ld, dat het noodzakelijk is om Uit onderzoek in Friesland blijkt: HEERENVEEN Waar het openbaar vervoer verbeterd wordt ontwikkelt bet aantal reizigers zich gunstig. Dit kan geconcludeerd worden uit een onderzoek dat is ingesteld op een aantal Friese bus- bjnen. Stuur de bon In een envelop naar: I Electrotechnlek bv, I Antwoordnummer 3400, Amsterdam. Postzegel L overbodig. u.a.d. zo.) v. Uit het onderzoek, door een Utrechts adviesbureau ingesteld, bleek dat daar waar in Friesland de busdiensten na een fusie in het streekvervoer sneller en/of vaker worden uitgevoerd, de teruggang in het aantal reizigers tot staan wordt gebracht. Er is zelfs spra ke van een relatieve vervoerswinst. Uit samenvoeging van de Friese e vari amhe- voorl ig. Gze onderwijsredactie EM Met een handafdruk in de klei is staatsseertaris Scheef- tan onderwijs gisteren de bouw begonnen van de onderwijsge- schap in de nieuwe stadswijk Vredenburg van Arnhem. De nieu- diool, of eigenlijk groep scholen, zal een verzameling zijn van lare en bijzondere kleuter- en basisscholen. secretaris Schelfhout heeft nogal iroen ideeën over de wense- d om scholen te stichten die renbaar zijn, of bijzonder, maar tussenvorm vertegenwoordigen, derde mogelijkheid wordt het genoemd. De nieuwe school mhem zal weliswaar niet zo'n B-school worden (daar zou tfou- de grondwet voor veranderd worden), maar een klein be- m de samenwerking tussen de EN LER iaat \V. C onze parlementsredactie HAAG De centrumge- tken, die de rechtervleugel CHU vertegenwoordigt, ft niet, dat het 'linkse trio' oijsen, L. van Dalen en me- N. de Ruiter op een ver- We plaats op de kandidaten- staan. advieslijst van het bestuur en inieraad staan deze kandidaat- rieden respectievelijk op de vier- Jfde en zesde plaats. Óok mr. C. s, is bij de centrumgespreks- in ongenade gevallen wegens 'Pvattingen over de buitenlandse Opvallend Is ook, dat op de Btieve lijst van deze groep in de drs G. van Leijenhorst, die in wede Kamer toch de behouden- eugel van de Unie vertegenwoor- Wn tiendeplaats is toebedeeld, «t voor de groep is drs A. de dle na Tilanus, Kruisinga en n!en een eervolle vierde plaats toebedeeld. De aanvankelijk net bestuur gepasseerde Ka- een Wisselink en Van der Mei 11 op de vijfde en zesde plaats staan. ssante «den van de CHU hebben de nminsf lijst van de centrumge- voor s !?oep toegestuurd gekregen. !re week zaterdag, wanneer de wnigingen ln groepsvergaderin- ^bssen, zou dan met deze alter- \hjst moeten worden gewerkt. toelichting wordt de advieslijst genoemd; er wordt geen reke- „«nrtfcrt.M geLh(?uden, dat de CHU een v, i ^-christelijke centrumpartij werhï^oe brief aan de kiesverenigin- jOfflt vooral weer kritiek op de nuijsen voor. 'Wie denkt, dat de heer Huijsen duizenden Tii I*1 .long^en zal trekken. dern 2o Jon8eren van 18 tot en pPr r v'nden iemand van 33 een Jeugdige grijsaard'. drie zuilen (het openbare, het katho lieke en het protestantse onderwijs) gestalte te geven, is het wel. De tertiumplannen an de staatssecre taris van onderwijs hebben vooral uit de confessionele hoek nogal wat kri tiek gekregen. Juist daarom was het wonderlijk dat de staatssecretaris deze gelegenheid niet aangreep om nog eens iets te zeggen over zijn ideeën over het tertium. Nadat hij de samen gestroomde kinderen had verteld dat de nieuwe school een heel bijzondere school zal zijn, waarvan er nog maar één in ons land is, zi hij tegen de volwassenen, dat er met de bouw van deze school iets goeds van start ging dat van veel betekenis zou kunnen zijn, en hee lbelangrijk voor de ont- 'wikkeling van het onderwijs in veel verder strekkend verband. Samenwerking is absoluut noodzake lijk voor deze school, zei mr. Schelf hout die ook de officiële opening van de school wil bijwonen later, al was hij begonnen met te zeggen dat hij onverhoeds de lijnen van zijn beleid zag afbreken. Van een verslaggever ARNHEM De sloop van ongeveer drieduizend woningen in de Arnhemse saneringswijken Klarendal en Sint Mar ten gaat niet door. B. en TV. van Arn hem willen proberen de woningen dras tisch op te knappen, zodat ze nog een Jaar of 25 meekunnen. Volgens B. en TV. zijn de financiële en sociale problemen van de sloop zo groot dat zij daaraan niet het hoofd kunnen bieden. Een algehele sanering zou twintigmiljoen kosten. Waar men als tot sloop is, overgegaan, wil men nieuwbouw. streekvervoerbedrijven NTM, LAB, LAVO en NOF ontstond vorig jaar de Friese Autobus Maatschappij FRAM NV. Deze integratie had voor vier van de veertien lijnen (tien procent van de reizigers) waar wijzigingen doorge voerd werden een slechtere service tot gevolg. Op deze lijnen daalde het aantal reizigers met 26 procent. Op tien andere lijnen (negentig pro cent van de reizigers) werd de frequentie verhoogd en/of de rijtijd bekort. Op die tien lijnen werd een stijging van 23 procent geconstateerd. Het meest opvallend was, dat de op voering van de frequentie tussen Hol- werd en Leeuwarden van 43 tot 62 ritten per dag relatief 43 procent méér reizigers aantrok. De heer C. Bruins, directeur van de FRAM, ziet in de resultaten van het onderzoek een duidelijke bevestiging van de stelling, dat de kwaliteit van het openbaar vervoer een belangrijke rol speelt bij het gebruik dat ervan wordt gemaakt. Bovendien wordt de totale dienst nu met minder bussen gereden, zodat de kosten relatief om laag zijn gegaan. De heer W. Polder, leider van de sector openbaar vervoer van het cen trum voor vervoersplannen, noemt de uitkomsten van het Friese onderzoek 'bemoedigend voor soortgelijke maat regelen die momenteel elders in stu die zijn'. nooitvan gehoord? dan moet u er toch eens naar luisteren! DEN HAAG Het personeel van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in een brief aan de regering, de beide kamers en het ambtenarenover- leg de verwachting uitgesproken dat het CBS niet zal worden overgeplaatst naar Heerlen en dat de regering terug zal komen op de plannen. De medewerkers wijzen erop dat in 1957 soortgelijke plannen zes jaar lang onrust teweeg hebben gebracht tot in 1963 bekend werd dat het niet door zou gaan. Vier jaar later gebeur de hetzelfde, met uiteindelijk op nieuw een besluit om het CBS in Den Haag te laten. Bijzonder ongerust is men nu wéér plannen tot verplaatsing de ronde doen. Grote verbazing is er onder het personeel omdat in Voorburg enige tijd geleden een nieuw complex is neergezet ter waarde van 60 miljoen gulden. Hierin zagen de CBS-mede- werkers de verzekering dat zij niet meer voor overplaatsing in aanmer king zouden komen. 'Tot onze ontstel tenis en verontwaardiging blijkt nu, dat ondanks eerder genoemde rege ringsbesluiten en notabene nu onze nieuwbouw reeds voor een gedeelte in gebruik is genomen en in 1973 volle dig zal worden opgeleverd, door uw ministerie wederom wordt gespeeld met de gedachte om het CBS toch naar elders te verplaatsen, aüidius het personeel. Men vertrouwt er op dat op de plannen teruggekomen zal wor den- SHERBORNE (AP. UPI, Reuter) Op 85-jarige leeftijd is gisteren over- U leden Lord Fisher van Lambeth, de j? vroegere aartsbisschop van Canter- gj bury en hoofd van de anglicaanse kerk. Hij was donderdag in het zie- kernhuis opgenomen nadat hij door jj een licht beroerte getroffen was. Geoffrey Francis Fisher was aartsbis- schop van Canterbup' van 1945 tot 1961. Hij maakte historie door zijn krachtige bevordering van de oecume- ne. Zo was hij een van de voorzitters jf van de oprichtingsassemblee van de wereldraad van kerken in 1948 in Amsterdam. In 1960 bracht hij bezoek p aan paus Johannes XXIII in Rome. Het was de eerste ontmoeting tussen de paus en de primaat van de Engelse kerk sinds de Reformatie. ln 1952 kroonde hij Elisabeth II. Hij zegende ook haar huwelijk met prins Philip in. Hij werd opnieuw nauw bij de koninklijke familie betrokken in de Townsend-affadre in 1955. Prinses Margaret besloot uiteindelijk af te zien van een huwelijk met lucht machtkapitein Peter Townsend, omdat hij gescheiden was. Een bezoek van haar aan de aartsbisschop leidde tot de speculatie, dat hij haar tot deze beslissing zou hebben gebracht. Later zei Fisher zielf: 'Het was haar eigen beslissing en zij stond niet onder druk van de staat of de kerk. Zij zocht Gods wil en toen het duidelijk werd, wat Gods wil was, deed zij dat'. In 1961 legde hij de aartsbisschoppe lijke waardigheid neer, om zijn laatste jaren door te brengen als sgsjUBl München (10) AOW AWW aartsbisschop De voormalige Fisher. eenvoudig dorpsgeestelijke in een kleine parochie op het platteland. Ko ningin Elisabeth verhief hem in de adelstand. ADVERTENTIE VERKIEZINGEN NOV.'72 Lijsttrekkers beantwoorden uw vragen Uw vragenformulier treft u aan in Accent van deze week. Losse nummers, overal verkrijgbaar Accent, het snelst groeiende opinieweekblad. Nu al gelezen in meer dan 50.000 gezinnen. De volgende lijsttrekkers beantwoorden uw vragen: Mr. F.HJJ. Andrlesson (KVP), ■Mr. B.W. Blesheuvel (AR), W. Drees Jr.(vermoedelljk voor-DS 1 P. Jongeling (GVP). Mr. H.A.F.M.O. van Mierlo (0-66) Drs. A.D.W.Tilanus (CHU), Drs. J.M. den Uyl (PvdA). H. Wiegel CWD). door G. Kruis Israël moet zich terugtrekken binnen de grenzen van het verdelingsplan van de Verenigde Naties voor Palesti na van 1947. Door onderhandeling met de omringende landen kan wor den bepaald, wat dan nog méér bezet mag worden. Iedere andere regeling druist in tegen het principe van de Volkerenfamilie, dat geen gebiedsuit breiding door geweld aanvaardbaar is. Mogelijk noemt men dit niet haalbaar, niet reëel. Maar laat men dan wel bedenken, dat het de enige moreel aanvaardbare mogelijkheid is voor vrede in het Midden-Oosten. Ie dere vierkante centimeter die Israël meer bezet, maakt het tot een roofstaat, gebaseerd op de macht van wapens, zonder recht terreurdaden van anderen af te wijzen, zoals die van München. Renkum Dr. W Tj. Binnerts Feestganger (1) Mijnheer Jan Feestganger, hebt u in München met oogkleppen en oordop pen rondgelopen? Is u het ontzetten de drama volkomen ontgaan? Hoe is het anders mogelijk te spreken over incidentjes tijdens de Olympische Spe len! U noemt het triest dat u de sluitingsplechtigheden moest missen en de welverdiende hommage aan de heer Brundage, die u zo heel dankbaar zegt te zijn. Arme, verblin de mijnheer Jan Feestganger. Leest u te uwer lering eens de twee verslagen van Hans Schmit, geplaatst op dezelf de pagina van Trouw/Kwairtet'. Ik neig er toe te geloven dat uw stukje ironisch bedoeld was. Ik hóóp het. Anders is het in één woord onmenselijk! Zeist V. Ginkcl (Naschrift van de redactie: De veron derstelling, in de laatste alinea van deze brief geuit, is juist). Feestganger (2) De afgelopen twee weken hebben de stukjes 'Dagboek van een official' meer en meer mijn bevreemding ge wekt. Tussen de bijna dagelijkse lof tuitingen op de heer Brundage door, had een zekere 'Feestganger' nog ruimte over om een aanval te doen op Afrikaanse sportlieden (ze deden in nationale klederdracht aan de ope ningsceremonie mee), de 'linkse jon geren' krijgen een veeg uit de pan en tot slot worden de verschrikkelijke gebeurtenissen in München afgedaan met 'incidentjes'. De geest die dezeberichtgeving uit ademt is zo oer-conservaitief en zo in tegenspraak met die van de overige verslagen in Trouw/Kwartet, dat ik me afvraag hoe dit fraaie dagboek, dat toch onder verantwoording van de redactie wordt geplaatst, in Trouw terecht kon komen. Rozenburg P. W. Hijzelendoorn Grotesk ballet In onze wereld van specialisten, die machteloos op eigen houtje proberen iets te doen voor het algemeen be lang, is het onvermijdelijk dat talloze acties, en zeker ook de officiële maatregelen van overheidswege, tot mislukken gedoemd zijn. Er zijn, als men dat zou willen, een bijna onbe perkt aantal voorbeelden te noemen, maar ik wil er nu maar één noemen, en dat is de blijkbaar vrijwel algeme ne opvatting, dat men geweld met geweld moet bestrijden. Nu wil ik niet moraliseren. Dat zou natuurlijk mogelijk zijn, maar het wordt ook gedaan in een sectie van ons openbare leven die, als al die andere onderde en van dit gedesintegreerde bestel, voor het overgrote deel gedoemd is voor eigen parochie te preken. Nee, ik bedoel het gewoon praktisch. Ik dacht dat er voldoende intelligente mensen in onze samenleving te vin den zijn die reeds lang tot de overtui ging zijn gekomen of op het punt staan te komen, als ze maar even een duwtje krijgen, dat al dat gepraat over strengere maatregelen tegen 'ter reur' een grotesk ballet begint te worden, geheel opgebouwd uit spron gen en slagen in de lucht Om heel duidelijk te zijn: er is geen schijn van kans dat het iets zal baten, inte gendeel. Sapienti Sat. Ruurlo dr. E. B. Plooij Kathe Kollwitz; Help Rusland (1921). TILBURG Na jaren weer een tentoonstelling van werken vooral grafiek, enkele tekeningen en een viertal beelden van Kathe Koll witz. In de Katholieke Hogeschool, ter gelegenheid van het negende lustrum en zeker niet amateuristisch opgezet, want georganiseerd door de 'Deutscher Kunstrat im Institut für Auslandbeziehungen'. Kathe Kollwitz was één van de zeer groten, wier oeuvre, hoewel dat in de tijd van totstandkoming bijzonder ac tueel was, toch helemaal tijdloos blijkt te zijn. Meer dan dat: het bezit óók in onze tijd een indringende actualiteit. De tweede helft van de vorige eeuw, die zij voor een deel meemaakte zij werd geboren in 1867 werd gekenmerkt door de industriële revo lutie. De huizen van de rijken, o.a. de industriëlen, werden toen gesierd met vrolijke kleurrijke schilderijen, diie een romantisch beeld gaven van het leven op het land,. Herders en herde rinnetjes, barrevoets, gekleed in (char mante) lompen, stralend van gezonde levenslust; boeren, die vergenoegd en zingend in de aardie wroetten, loze vissertjes Kkthe Schmidt trouwde in 1891 met dr. Karl Kollwitz, waarna zij naar Berlijn vertrok. Daar begon haar man een fondspraktijk in een arme arbei derswijk. De jonge kunstenares, die tot dan eigenlijk ook meer belangstel ling had gehad voor de 'schilderachti ge' facetten van de armoede de schoonheid van de motieven kwam toen pas werkelijk in contact met de echte tragiek daarvan. Zij bleef niet alleen maar een toeschouwster, maar leefde tussen en met de mensen. Haar kunst werd een fel protest tegen alle onrechtvaardigheid, tegen armoe, honger, geweld, oorlog, uitbuiting en haar werk getuigt met een grote di rectheid van de bewogenheid, waarmee - zij het lot van de mensen bezag. Er kwamen series etsen tot stand, waarvan 'Ein Weberaiufstamxi' hier compleet aanwezig de eerste was. Het onderwerr was de opstand der Silezische wevers in 1844. De serie zou op een Berlijnse tentoonstelling in 1898 bekroond zijn met een gouden medaille, als Keizer Wilhelm II, die tegen alle 'Rinnsteinkunst', kunst van de goot, gekant was, zich hiertegen niet had verzet (Ook in 1936, onder een ander bewind werd het haar ver boden te exposeren. Toen was haar - kunst 'entartet' verklaard). Eerst be steedt zij nog zeer veel aandacht aan details, zoals de oude huizen op de achtergrond, maar dan gaat ze zich meer en meer beperken tot het onder- werp-sec, dat daardoor ook steeds meer emotioneel geladen wordt. Als je zo'n reeks ziet als 'Der Bauern- krieg' de opstand van 1525 wordt het heel duidelijk waarin de tijdloosheid van KSthe Kollwitz kunst gelegen is. Zij gaf geen verslag van een historische gebeurtenis, maar gaf alleen de fasen daarvan aan en die spreken boekdelen. Eerst is er de armoede, die gelaten en weerloos on- dergaan wordt, dan volgt de provoca tie en tenslotte de uitbarsting, ge weld, dood. 'n Indrukwekkends tentoonstelling, die op werkdagen van 09.00 tot 21.00 uur, 's zaterdag van 09.00 tot 15.00 uur en 's zondags van 14.00 tot 17.00 uur te zien is. Tot 8 oktober. DEN HAAG De ongeveer vijfentwintig commentaren die de Com missie tot herziening van de wet op de Raad voor de Kunst op haar voorlopig rapport heeft ontvangen, zijn aanleiding geweest tot vrij belangrijke wijzigingen, onder meer met betrekking tot de samen stelling van de Raad. Mevrouw L. Brak-v.d. Boon sug gereert. dat er dames zijn, die niet zo best met een slechtgevulde beurs om kunnen gaan. Dan moet men maar spaarzaam leven en geen schulden maken. Mevrouw heeft zeker geen kleinkinderen, die reikhalzend naar Oma uitkijken? M'n maandinkomen is 420 gulden plus 25 gulden pensioen. Klundert Wed. Knook-v. Wensen In het eindrapport dat aan minister Engels is aangeboden, wordt over de samenstelling van de toekomstige raad gezegd dat gezien'de vele bezwa ren die tegen een getrapte wijze van samenstelling zijn ingebracht, thans wordt voorgesteld dat veertig procent van de leden wordt benoemd op voor dracht van kunstenaarsorganisaties, veertig procent op voordracht van andere culturele instellingen en twin tig procent rechtstreeks door de Kroon. Daarbij' wordt ervan uitgegaan dat ook over de benoeming van zogenaam de 'kroonleden' overleg met de cultu rele wereld zal plaatsvinden. Voorts gaat de commissie dieper in op de samenhang van het kunstbeleid met het sociaal-culturele beleid in ruime zin, en op de verhouding van de Raad voor de Kunst tot toekomstige advies organen in de sociaal-culturele sec tor. De noodzakelijke coördinatie in het totale cultuurbeleid waarvan het kunstbeleid slechts een aspect uit maakt moet ook in de organisatie van de advisering tot uitdrukking ko men. Vervolgens meent de commissie (bij nadere overweging) dat de advi serende bevoegdheid van de raad moet worden beperkt tot de regering, en dat advisering aan parlement en lagere overheden geen aanbeveling verdient. De commissie is het nu ook eens met degenen die vaji oordeel zijn dat be palingen over fondsvorming ln een Wet op de Raad voor de Kunst een oneigenlijk element vormen. Voor be langstellenden is het eindrapport ver krijgbaar bij de afdeling Voorlichting van RCM te Rijswijk. Vervolg van pag. 1 een, veel geld kostende, overorganisa- tie. Hij meent voorts dat in de nieu we structuur de conflictstof hoog wordt opgestapeld en dat de specialis tische militaire inbreng te weinig tot zijn recht kan komen. Staatssecretaris Van Es wijst erop dat er tussen hem en de minister in principe overeenstemming bestond over de defensieorganisatie. Dit veran derde, nadat de commissie Van Rijc- kevorssel rapport had uitgebracht en minister De Koster de aanbevelingen daaruit overnam. 'Ik heb de minister van mijn bezwa ren daartegen op de hoogte gebracht, - maar dit bracht geen wijzigisg in zijn standpunt. Met het officieel bekend maken van mijn standpunt heb ik gemeend te moeten wachten totdat de moeilijke besprekingen over de begro tingen voor 1973 achter de rug wa ren', aldus de brief van de heer Van Es. Rectificatie In de bespreking, vorige week zaterdag, van 'Bleek Vuur' van Nabokov stond dat diens boek Gogol reeds dit voorjaar door Meulenhoff was uitgegeven. Dit is niet juist. Voorjaar 1973 zal de verschijning pas een feit zijn. Marine De heer Van Es was sinds 1963 staats-, secretaris in de achtereenvolgende ka- binetten Marijnen, Cals, Zijlstra, De Jong en Biesheuvel. Hij was afkom- - stig uit de marine waar hij zijn carrière in 1930 begon en het oomman- do over verschillende oorlogsbodems voerde. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid Stemerdink (PvdA) minister De Kos- - ter gevraagd op een uiteenzetting over het gerezen meningsverschil tus sen hem en zijn staatssecretaris. De heer Stemerdink wil die uiteenzetting nog voor Prinsjesdag, dinsdag aan staande, ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11