f arrjs vreest orruptie- chandaal unstmest vruchtbaarder dan Mao's gedachten VS en Saigon tegen voorstel Viet Cong in China Opperbevel Palestijnen niet verantwoordelijk voor Zwarte September Polen en West-Duitsland wisselen ambassadeurs uit Nixon steeds geliefder Rouwdienst bij Attica-gevangenismuur Russisch blad verdedigt emigratie-belasting t past ergens bij de chinezen een agrarisch volk te blijvèn Boertien naar Belgrado x-ambtenaar dreigt met reeks onthullingen g N.l jyjS (Reuter) De Franse regering is pijnlijk verrast door liet jgement van een voormalige ambtenaar om corruptie op hoog 5au te onthulen, tenzij Frankrijk de levering van Mirage-straal- a aan Israëls onverzoenlijke vijand Libye stopzet. angr. mija ;ef fijl het ministerie van justitie in s gisteren een gerechtelijk aruder- naar deze zaak gelastte, scheen egering diep bezorgd, dat uitvoe- van het dreigement zal leiden tot groot schandaal, dat de regerende ïtische partij bij de komende „dingen zeker geen goed zal fa; 'explosieve dreigement is afkom- van de 34-jarige Gabriel Aranda, In het verleden op het ministerie bevoorrading en woningbouw en die gisteren op een gehei- Jats bleef na te hebben verze- dat hij bewijzen heeft van cor- bindingen tussen zakenleven en ringskringen. rijn dreigement kracht bij te B stuurde Aranda het satirische blad Canard Enchaine een foto van een brief van een gaullisti- partijchef aan de voormalige mi- r van bevoorrading en woning- 1 Albin Chaladon, waarin om spe- t gunsten werd verzocht voor een jlde bouwonderneming. ngelichte bronnen in Parijs me- dat de regering vreest voor de lijkheid, dat Aranda een stroom ertrouwelijke documenten in de aarheid zal brengen, wat in xijk dezelfde schok zal kunnen irengen, als in Amerika destijds 'entagon Papers ontketenden, dezelfde bronnen menen, dat er elijks kans bestaat, dat Pompi- aan de wensen van Aranda met kking tot de levering van Mira- al tegemoetkomen, voormalige fumatiomaris Gaibriel da, een fervent bewonderaar van I, heeft inmiddels laten weten: noodzakelijk zal het schandaal norme omvang aannemen, maar and heeft het recht het volk van te verpatsen'. Aranda wenst alleen stopzetting van de levering straaljagers aan Lybië, maar ook ruggave door dat land van de teer veertig al geleverde Mirages, brief aan de Parijse pers verklaart Aranda, dat hij onder meer documenten heeft, die aantonen hoe zeer geldzucht een rol heeft gespeeld bij het ontstaan van een lawineramp in de Franse Alpen in 1970, waarbij 39 jonge mensen om het leven kwa men. Aranda verzekert, dat uit een tot dusver geheim gehouden rapport 'blijkt, diat die huizen, waarin de slacht offers rich op het moment van de lawineramp bevonden op verboden terrein waren opgetrokken. 'De bouw van de huizen, die door de lawine werden weggevaagd, werd in strijd met alle regels en met het meest elementaire fatsoen goedgekeurd op verboden terrein, precies midden in een lawine-gebied', aldus Aranda. 'De ze goedkeuring werd gegeven voor geld. Om bepaalde mensen extra win sten te bezorgen'. VERGEEFS De voormalige functionaris op het ministerie van bevoorrading en wo ningbouw, die door vroegere collega's wordt omschreven als zeer plichtsge trouw, zei in zijn brief, dat hij zono dig nog veel meer soortgelijke onthul lingen kan produceren. Het dreige ment van Aranda wordt in de Franse pers in het algemeen afgeschilderd als een spectaculaire, maar vergeefse po ging tot politieke chantage. Maar de hele kwestie komt op een hoogst ongelegen ogenblik voor de regering, aangezien president Pompidou nog pas iri juli de onbesproken Pierre Messmer tot premier benoemde om de gaullisten te verlossen van de nadeli ge invloeden van vroegere schandalen. NEW YORK (AP) President Nixon heeft volgens de laatste opinie peiling van het Harris instituut een 63-29 procent voorsprong op zijn De mocratische tegenstander senator Ge orge Mcgovern. Vorige maand was de stand 57-34 in het voordeel van Nixon. DAMASCUS, CAIRO (UPI, Reuter, AP) Het leiderschap van de Palestijnse guerrilla's is niet verantwoordelijk voor de daden van de groep Zwarte September, zo heeft het uitvoerende comité van de Palestijnse Bevrijdingsorgansatie (PLO) gisteren meegedeeld. Zwar te September heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de overval op het Olympische dorp. Met de vlag halfstok luisteren een paar honderd mensen naar een rouwdienst, die gehouden werd voor de poort van de Attica, waar een jaar geleden een gevangenisopstand bloedig werd neergeslagen. De plechtigheid werd georganiseerd door twee burgerrechten-groeperingen, ondanks een verbod van de staat New York. BONN (AFP,Reuter) West-Duits land en Polen hebben gisteren diplo matieke betrekkingen aangeknoopt en zullen binnenkort ambassadeursuitwis selen. Dit staat in een communiqué, uitgege ven na afloop van het overleg in Bonn tussen de Poolse minister van buitenlandse zaken, Stefan Olszowski en zijn Westduitse collega Walter Scheel. Met onmiddellijke ingang worden am bassades ingericht in de beide hoofd- stedén, waarna spoedig de benoeming van diplomatieke vertegenwoordigers in de rang van ambassadeur zal vol gen. Het opnemen van diplomatieke betrekkingen was in principe al over eengekomen in het Westduits-Pools verdrag ter normalisering van de be trekkingen, dat op 3 juni van dit jaar van kracht werd. Uit het comminique blijkt verder, dat de Poolse minister Olszowski zijn westduitse collega Walte Scheel voor een bezoek aan Polen heeft uitgeno digd. In diplomatiek overleg zal voorts een datum voor een ontmoe ting van bondskanselier Willy Brandt met de Poolse partijleider Edward Gierek worden overeengekomen. In het communique zeggen de twee ministers tevreden te zijn over de resultaten van hun overleg in Bonn. Het politieke overleg zal worden voortgezet. Olszowski en Scheel stel len vast, dat de huidige ontwikkeling gunstige voorwaarden schept voor het opnemen van multilaterale besprekin gen ter voorbereiding van een Europe se veiligheidsconferentie. Beiden hechten ook belang aan een verdere ontwikkeling van de onderlinge han dels- en economische betrekkingen en uitbreiding van de wetenschappelijk- technische samenwerking op het ge bied van wetenschap en cultuur. Ook willen ze meer contacten tussen de jeugd van beide landen. MOSKOU (DPA) Het invoeren van een emigratie-belasting voor burgers met een hogere opleiding is een volle dig normale en ook in aridere landen gebruikelijke praktijk, zo verdedigt het Russische tijdschrift 'Nowoje Wremja' gisteren de nieuwe maatrege len in de Sowjet-Unie. Het blad ver werpt kritiek op deze emigratiebepa lingen als inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de Sow- jet-Unie. Door de emigratiebelasting, die bedra gen van 4.000 tot 25.000 roebel kan belopen (16.000 tot 100.000 gulden) worden vooral de Russische joden getroffen, omdat zij als enige op grote schaal uitreisvergunningen krijgen en oendat velen van hen hogere opleidin gen hebben gevolgd. Norowojo Wremja verdedigt de emi gratiebelasting met een verwijzing naar een resolutie van de UNESCO, waarin het probleem van de 'brain drain' wordt behandeld. In Frankrijk, aldus het blad, bestaat een regeling dat hooggekwalificeerde wetenschaps mensen een aantal jaren voor de staat moeten werken. 'Het comité is niet verantwoordelijk voor de acties van de groep Zwarte September en zou graag de aandacht van de wereld vestigen op het feit, dat zijn missie slechts bedoeld was om Israël onder druk te zetten om guerrilla's vrij te 1 aiten uit Israëlische gevangenissen', aldus het communi qué. In de verklaring werd verder gezegd dat de huidige 'propaganda-golf in de westerse pers bedoeld is om haait te zaaien tegen Arabieren in het alge meen'. De door het Israëlische parle ment aangenomen resolutie, waarin opgeroepen wordt tot aanvallen op Palestijnse guerrilla's, zal 'de Pales tijnse revolutie niet afschrikken'. Het comité besloot verder spoedtelegram- men te zenden aan Arabische en an dere regeringen, waarin het standpunt van de Palestijnen over de voorgestel de VN-conferentie over terrorisme wordt uiteengezet. De zitting van het comité werd voorgezeten door Jasser Arafat. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Mahmoed Riad, heeft giste ren het optreden van de Palestijnse guerrilla's vergeleken als een vrij heidsstrijd die moet worden vergele ken met de verzetsbeweging in het door de nazi's bezette Europa. 'Wij zijn allen tegen terrorisme,' zei hij. Maar Israël bedrijft sinds 1947 ter rorisme tegen Arabische landen. De daden van de Palestijnse guerrilla's zijn dus 'wettige acties' tegen agressie. Riad sprak nadat de minister van buitenlandse zaken van zeventien Ara bische landen geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over de voorgenomen Arabische topconferen tie. Riad ging er niet erg gebukt onder. Er bestaan meningsverschillen in de Arabische wereld, maar doe zijn er al 1.300 jaar, zei hij. Daar hoeft men zich niet voor te schamen. Een commissie uit tien Arabische landen zal daarom eind november in Koeweit opnieuw vergaderen om de voorberei dingen voor een topconferentie voort te zetten. Inmiddels is president Al Bakr van Irak naar Moskou vertrokken voor besprekingen over de betrekkingen tussen Arabische landen en de Sow jet-Unie. De Arabische pers meent dat Moskou via Irak wil proberen een pro-Sowjet-front te vormen in het Midden-Oosten. Irak heeft kritiek ge leverd op het Egyptische besluit de Russische militairen uit te wijzen. Het pro-Sowjet-front zou moeten be staan uit Irak, Syrië en de Palestijnse guerrilla-organisaties. De organisaties van Arabische advoca ten heeft gisteren laten verklaren dat de Duitse maatregelen om iedere Ara bier een visum te laten aanvragen voor een bezoek aan de Bondsrepu bliek vertragende invloed hebben op de reis van Arabische advocaten naar Mtlnchen. De drie advocaten, die de drie gearresteerde Palestijnen willen verdedigen, hebben reeds een week geleden een visum aangevraagd, maar nog niets gekregen. In Brussel heeft de Israëlische diplomaat Ophir Zadok zijn aanvaller herkend als de Marok kaan Hassan ben Alia ben Sal Joudat, de man die reeds door de politie wordt gezocht PARIJS, SAIGON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse en de Zuidvietnamese delegaties naar het vredesoverleg in Parijs hebben gisteren de nieuwe versie van het vredesvoorstel van de Voorlopige Revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (VRR) verworpen. Volgens de Amerikaanse onderhande laar William Porter is het nieuwe stuk van de VRR 'slechts een onver bloemde poging om de Viet Cong aan de macht te brengen zonder verkiezin- iet provinciale museum van Sian is op een grafsteen de afbeelding te zien van een man van de Han- ctie, die ploeg met een enkel-scharige ploeg, getrokken door een span ossen. En even buiten de stad ehoe hetzelfde geheel na 2000 jaar nog onveranderd functioneert. de akkers werken groepen mensen en, gebogen over de nooit eindi- ie, rugbrekende taak van de land- i: het overplanten van rijsststek- het wieden van het jonge koren, schoffelen van de groenten, het en van het rijpe koren of de rijst et opnieuw ploegen en eggen van der voor de tweede oogst. it noorden wordt met de muilezel i geploegd en op de akkers van bevoorrechte commune af en toe een traktor In het zuiden en in JQgtsevallei levert de grijze wa- iffel met zijn platte kop en gebo- horens, die in twintig eeuwen overhaaste stap heeft gedaan, de 't. Ook hier kun je zo nu en dan man achter een gemotoriseerde I zien lopen, die tot de assen in nodder door het natte rijstveld ert- Het lijkt vreemd en past niet ft landschap. Maar waar je ook en welk materiaal er ook ge- «t wordt, de gebogen menselijke rcn onder de strohoeden ontbre- oooit op het toneel. Gebogen rug- en strohoeden horen net zo bij b als benaiinestabions bij Ameri- •oi om te zien ^®t oog is het landelijke China Als aarden golven klimmen de stroken muur gestutte terrassen de heuvels op. In de -dalen de boomgaarden en de boerde- 1 met de dakpannen en de velden mais of kaoliang, dat er uitziet maïs maar waarvan de korrels h 6l» zitten te een pluim boven sténgel. In de brede bedding een ondiepe rivier schrobben .nen„en kinderen kleren op de n. Verder naar het zuiden ver men rieten daken, waar geel- ge- te w|jI!ranken overheen klim- p klimmen overal heen en S®n de bouwvallige boerener- k?met groenten en rijpe snijbo- n urig bijeen gebonden op drie- arno men figuren tegen het vlak" van de rijstvelden, waar het rnipA iS8n gIinstert. Hooischelven imiro 8' sommige kegelvormig, nppf •l?et 'breedgerande, typisch nn u,teiende toppen, staan pre- jd al.®- goede plaats in het land- 'sof ze er door een kunstenaar tn üfjrsezet" Waar kanalen zijn, bij -i houten schouwen met on ii„ en door de veilden. Ver- ggen bergen, nooit erg ver. kent geen landschap zonder uoor een meer van breedbla- gebloemde lotus waden haVÜÜ. ^wen met wapperen- tot aan hun middel in het barbara tuchman water om de eetbare wortels op te pikken. Dat levert zo'n vreemde en poëtische aanblik, dat ze lijkeai te horen bij een of andere oude legende. Op de dorsvloer van een dorp wordt kaf van het koren geschud in ondiepe manden, vlakbij draait een muilezel, vastgebonden aan een paal, de molen steen eindeloos rond. Bij een stroom gooit een visser, die weggelopen zou kunnen zijn van een schilderij van Tang, een rond net uit dat aan een bamboe-frame hangt. Daar waar de stroom langs e en dorp gaat, zitten drie verschrompelde oude mannen, die niet meer op het land werken, op een steiger en draaien met hun voe ten een waterrad rond. Kringloop In de rijstgebieden wordt de vroege opbrengst, die ad geoogst is, in keu rige gouden bundeltjes uitgespreid om te drogen. Ernaast begint, als de grond is omgeploegd en uiterst nauw gezet gewied en geschoffeld, het water is teruggepompt, de dunne, bleke plantjes van de vorige oogst met de hand zijn uitgeplant, de kringloop opnieuw. Het wieden, besproeien en mest strooien moet nog komen. Geen landbouwprodukt vereist zoveel ar beid als de rijst van Azië, maar de opbrengst per eenheid land voedt ook de meeste monden. De Chinezen noe men tarwe 'het landbouwprodukt van de luiaard'. De politiek van industriespreiding heeft het landschapsschoon al aange tast. Voor het raam van de trein die het gebied tussen de Gele Rivier en de Jangtse doorsnijdt, verschijnen hier en daar plotseling hoogspan ningsmasten en de lange schoorstenen en scherpe contouren van de fabrie ken. Oud en nieuw bestaan naast elkaar. Hoog op een heuvel in Sjensi zijn de antenne's van een radarstation zichtbaar. Beneden aan de kant van de weg verraadt een grote, met gras bedekte hoop met een rokende schoor steen er op, de aanwezigheid van de kalkoven van het dorp waar stenen worden gemaakt. Insecticiden Jongens en vrouwen met emmers die aan jukken bungelen, dragen mest uit een kuil naar het land en ergens anders beweegt een groep die zich door het koren, gehuld in een wolk chemisch spul uit een spuitbus. Insec ticiden zijn zo belangrijk in het he dendaagse China, dart in een ballet dart. we in Peking zagon, de danseressen verschenen met spuitbussen als onder deel van hun kostuums. Op sprinkha nen na lijken insekten opvallend af wezig en ais gevolg daarvan vogels natuurlijk ook. Ten behoeve "an de opbrengst van de landbouw heeft Chi na een ignote stap gezet naar de 'stille lente'. (Titel van éen boek over de milieuvernietiging door het gebruik van insecticiden, red.). Kunstmest wordt met de hand uitge strooid uit manden en in een bonen- veld waar we langs kwamen, strooi den vrouwen het met een maatlepel uit een wasbak. De werkelijkheid op het land is na tuurlijk minder idyllisch dan ze er uitziet. De zachte kleigrond is met droog weer stof, en zuigende modder waar je niet uit kan komen na regen. In een klein boerendorp van mis schien twintig of dertig huizen bij de Gele Rivier, omgeven door een verval len aarden muur, zakten varkens, een den, kippen, muilezels, ezels en men sen weg in de modder en ossen lagen er comfortabel in te slapen. Je kunt je niet voorstellen wat het boerenle ven betekent in de winter als die natte snieeiuw valt en hert vriest. Communes verbeteren langzaam de behuizing, maar de achterstand is groot: de plattelandsbevolking, die in de gemeenschappen van minder dan 2000 personen leeft, wordt bij benade ring geschat op 100 miljoen gezinnen. Niet iedereen leeft in communes. Sommigen verbouwen nog steeds op het voorerf van niet meer dan 300 tot 350 vierkante meter mais of groenten. Maar hun land is wel eigendom van Een 73-jarige Chinese patriarch poseert met enkele van zijn kleinkinderen in een commune. de staat, zo vertelde men ons. Een toilet was hier eenvoudig een gat in de grond met twee platte stenen in de vorm van een V erop. Hoewel landbouw in commune-ver band moeizaam op gang kwam, is dat nu regel en wet. Op een vergadering in Sjensi van een produktie-brigade, een eenheid van een commune, waren de ploegleiders, die ieder ongeveer twrimtig tot vijfentwintig gezinnen -ver tegenwoordigden, bruine en gerimpel de traditionele boeren in bemodderde werkkleren. Velen waren andere man nen, diie een handdoek om het hoofd gewikkeld hadden. Drie van de ploeg leiders waren vrouwen. De woe-voorzitter van het revolutionai re comité van de brigade was het type dorpsoudste waarvan je niet zou ver wachten dat hij lezen kon, maar hij sprak van aantekeningen uit een noti tieboekje. Ieder lid bracht op zijn beurt een verslag uit van de vooruit gang van zijn groepje bij de tweede ronde van het wieden, kunstmest zaai en en het dorsen van al geoogste tarwe. Ploeg nummer 5 had gebrek aan mankracht en moest voor deze taak een beroep doen op oude vrou wen en kinderen. Tijdens het hele gesprek viel op hoeveel belang werd gerecht aam kunstmest. Meer dan mao ïstische gedachten heeft ddt de op brengst in China doen stijgen. Er werd gediscussieerd over wat dc beste tijd was om voor de derde keer insecticiden te gebruiken - iets nieuws voor dit dorp. Jongere Na de ploegleiders kwam een 'opgelei de jongere' van 16 of 17 jaar aan het woord. Hij was naar de brigade ge stuurd toen hij zijn diploma van de middelbare school had gehaald en aan zijn drie jaar handenarbeid moest begonnen. Hij drong aam op meer gebruik van 'wetenschappelijke' ken nis van de jonge mensen. Hij werd vurig gesteund door de plaatselijke onderwijzer. De enige aanwezige die duidelijk re gerings- of partijman was, een grijze man met een bril en intellectueel gezicht, was de commu nevertegenwoordiger. Hij sprak alleen aan het eind om de leden er aan te herinneren die daken van de opslag ruimten te repareren tegen de zwa re regenval en om het verslag uit te brengen over een nieuwe methode van het afvuren van raketten voor het verdrijven van hagelbuien. Behalve een vluchtige verwijzing van de onderwijzer werd geen enkele mao ïstische slpgain of uitlating over de 'strijd voor produktie' of in de trant van 'leer in de landbouw van Tachai' of 'verwerp de weg van de revisionis ten en kapitalisten' genoemd. Zonder twijfel zou dat niet gezegd kunnen worden an een jongere groep. Het was de eerste en op een briljante voorstelling van traditionele acroba ten, goochelaars en jongleurs in Sian na, de enige verademing van diirt soort gedurende ons hele bezoek aan China. Mechanisatie Mechanisatie van de landbouw ter vervanging van de waterbuffels, de jukken en de gebogen menseljke rug gen is hert grote doel. Men zx>u bijna de droom koesteren, dat de Chinezen zich wellicht zullen afsluiten van de voortgaande geschiedenis, zoals de laatste keizers vergeefs trachtten te doen, en dat ze, nu ze verlost zijn van de onderdrukking van de landeige naars en van de belastingen en van de wreedheid van echt gebrek, on danks het harde leven, een agrarisch volk willen 'blijven. Terwille van de wereld en zichzelf. Het past ergens bij ze. gen in Zuid-Vietnam'. 'Zij (de com munisten) kunnen de gedachte aan verkiezingen onder internationaal toe zicht niet verdragen', zo zei Ponter. De WR heeft op 11 september een nieuw dokument gepubliceerd waarin het vredesplan van zeven punten van juli 1971 nader was uitgewerkt In Saigon zou in afwachting van algeme ne verkiezingen een 'regering van na tionale eenhedd' geïnstaleerd moeten worden, bestaande uit drie groeperin gen: de Viet Cong, het huidige be wind in Saigon zonder president Thieu en politiek onafhanfcelijken. De WR handhaafde de eis tot terugtrek king van alle Amerikaanse troepen en verdwijning van het politieke toneel van president Thieu. De Zuidvietnamese onderhandelaar Pham Dang Lam noemde het nieuwe stuk een 'perfide manoeuvre' zonder nieuwe elementen. Het stuk is giste ren formeel aan de Parijse conferen tie voorgelegd door mevrouw Ngoejen Thi Binh, hoofd van de VRR-delega- tie. De delegatieleider van Noord- Vietnam Koean Thoej en de speciale adviseur Le Doec Tho, die na drie weken overleg in Parijs waren terug gekeerd, waren bij het overleg afwe zig. Waarnemers verwachten, dat ze een nieuwe bijeenkomst met Nixons adviseur Kissinger voorbereiden. ABRAMS Generaal Creighton Abrams heeft woensdagavond de verklaring van ge neraal John Lavelle tegengesproken, dat hij op de hoogte zou zijn geweest van het zonder toestemming van Was hington bombarderen van doelen in Noord-Vietnam. Abram, wiens aanstelling tot stafchef van het leger is opgeschort tot de zaak-Lavelle is opgelost, is drie uur lang gehoord op een besloten bijeen komst van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten. Abrams was opperbevelhebber in Vietnam toe Lavelle, commandant van de 7e luchtmacht, opdracht gaf tot bombardementen op gevrijwaarde doe len. De senaatscommissie hoorde gis teren de 23-jarige luchtmacht-sergeant Lonnie Franks, wiens brief aan een senator leidde tot het ontslag van generaal Lavelle. Franks zei, dat tus sen 8 november 1971 en 8 maart 1972 meer dan twintig valse rapporten over luchtaanvallen op Noord-Viet nam zijn opgesteld. Toestemming tot die vervalsingen was door generaal Lavelle gegeven, zo zei Franks van zijn commandant te hebben verno men. LON NOL President Lon Nol van Cambodja heeft zich gisteren in een rede bij de nieuwe Nationale Vergadering een 'gids van het volk' genoemd en opge roepen tot de vorming van een volks beweging om zijn van vele zijcen beweging om zijn van vele zijden staatshoofd opende de onlangs geko zen volksvergadering, waarin alle 126 zetels worden bezet door aanhangers van de Sociaal Republikeinse Partij, die wordt geleid door Lon Nols part ner Lon Non. Reeds maanden lang hamert Lon Nol op het belang van een overkoepelende partij, waarop zijn bewind zou kunnen steunen, zo als het bewind van oud-staatshoofd prins Norodom Sihanouk steunde op de Socialistische Volksassemblee. DEN HAAG Minister Boertien is gisteren voor een bezoek van vier dagen van Schiphol naar de Joegosla vische hoofdstad Belgrado vertrokken. Hij zal daar besprekingen voeren over de gezamenlijke belangen van de bei de landen ten aanzien van nieuwe ontwikkelingsprojecten. MRF/KWARTET VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 RLTTE.NLAM) T7/K.9

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9