Een roerige herfstmaand verwacht in de politiek dichtbij op de plaat - pop op de plaat - popopde p Eric Clapton in Wezen en Tijd Gevangenisstraf voor 10 militairen wegens zitstaking Stedelijke woonellende Duur speelgoed Rode Kruishulp voor vluchtelingen Boeroendi [OUW/KWARTET VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 bij. i jus en dwerg (1) saia (.Europa is een economische Toft t maar een politieke en militaire zot £n het is het beste om het daar Pn niaar bij te laten, schrijft prof. Hartog in het elfde cahier voor y.'hfevraagstukken van het Interker- Vredesberaad. Wij hebben van een uittreksel uit zijn uitvoerig a afgedrukt omdat wij het waar- n als een nuchter en bijna olijk prikken van een heleboel geladen ordingspathos. e 'initïik Hartog loopt zelfs het gevaar ileken te worden met de stereo- herbergier uit een cowboyfilm uit angst voor zijn glaswerk t* it, dat de gesprekken zich tot de 1W undel zullen beperken. Hij is zich ook wel bewust als hij zegt, dat niet moet worden uitgelegd als 'plat-materialistisch schuwen van 03 i itwoordelijkheid'. Economisch is ijdrage die van de vergrote Ge rt ischap in de wereld verwacht worden, groot genoeg. En als goed leerling van Tinbergen prof. Hartog daarbij ook de ttwoordelijkheid voor de ontwik- „5 .on«. BeeDt g^nszins dat de Euro gemeenschap er geen binnen- t politiek op na zou moeten 8.28 die wordt gewoon veron- tld bij een gemeenschappelijk 3q" jöisch beleid de democrati- untrole inbegrepen. lij echter niet 'ziet zitten', is een nschappelijke buitenlandse po- Begin er niet aan, zegt hij, wat irvoor overhoop moet halen en daardoor met elkaar overhoop ;omen te liggen, weegt niet op het resultaat. In kwesties als veten* n het Midden-Oosten, Vietnam, 'rpon tvoogding van de laatste kolo- kun je toch ook samen niet invloed uitoefenen dan elk isterit 11.15 1964. naai. jrtjoun NordxS 19.59 en Die 17.25 rber. iprekkea s. 19.04 0 Tipi r. 20.45 23.05 waardering voor zijn ontnuch- analyse begint hier toch ons ar. Gaat prof. Hartog hier niet [|rt wer uit van de status quo: het pken direct-democratische vorming in de Gemeenschap oogmerken van het huidige bewind? Niets is hier immers id en de verkiezingen zijn uitge- i WdoM 11 om d'e vergankelijkheid te 'o, ^.Jmjjgen Dat geldt niet alleen ïpidou en Heath, maar he- )k voor Brandt. Kortom, het kon er over een paar jaar wel eel anders uitzien. ie kan van een Europees parle- raet heuse bevoegdheden ver dat het zich altijd blijft en tot hel gemeenschappelijk nlands' beleid? Wie de pers in lijk, Engeland en West-Duits- volgt, kan weten dat er al wel als een Westeuropese publieke bestaat, wier belangstelling reikt dan de Atlantische Oce- de Middellandse Zee en de iloop van de Donau. 'en aanzien van die verder t?«n vraagstukken meent prof. dat onze macht, ook als we werken, niet ver genoeg reikt deze aangelegenheden een in- van enige betekenis uit te oefe- Verondersteld dat we het eens worden, wat hij al ernstig in trekt. lis en dwerg (2) zal allemaal best reëel wezen, het is ons te defaitistisch. Is het ^schappelijke joods-christelijke ed van Europa in zijn ogen ook allang doorgeprikte en leeggelo- lallon? Men zou het soms wel n wanneer men de ministers aan ziet Maar als dat waar is, s de bewustwording ten aanzien Wereldvraagstukken die waarlijk *Neen in Nederland plaatsvindt, aan de galg gesmeerd. Om van klijke politiek helemaal maar tneer te spreken. Met het lnter- 6'ijk Vredesberaad weigeren wij geloven. hebben wij niet meer invloed e'h van onze landen apart, stelt Hartog. Maar wat meer over timing over politieke normen gemeenschappelijk parlement utdelijke bevoegdheden, zou al e winst zijn. Om een voor la noemen: nu houdt het éne "zopese land zich aan de reso- Van VN om geen wapens te *n voor Portugals koloniale ltUren, en het andere trekt zich er van aan. In dit en in vele andere en is het van beslissende bete- °f dc landen van de Gemeeri- enn zullen slagen één lijn te 11 "et is ook wel degelijk de 0 van het proberen waard, op aarde dat het geen onderonsje of tien ministers wordt, maar D "cmocratisch proces verloopt. Vijandige houding zonder zakelijke argumenten door P. L. van Enk Wat kan ons nog behoeden voor Zuidamerikaanse toestanden in onze binnenlandse politiek? Hoe kunnen we gespaard blijven voor de beproevingen van de Franse Vierde Republiek: liet elkaar voortdurend afwisselen van (minderheids-) kabinetten en het half jaarlijks houden van nieuwe verkiezingen? Aan zo'n toestand zou vanzelf een eind komen, maar vraag niet hoe. Er staat op een kwade dag een of andere krachtpatser op, die de kiezers komt vertellen dat het geklets op het Bin nenhof moet ophouden, zich volgens het recept van het zo progressieve D'66 het Catshuis laat inhijsen om daarna het land op besliste wijze te gaan besturen: efficiënt en zeker niet slap, misschien wordt het James 007 de Brauw zelf wel. Hoe wenden we die dreiging af? Er zit maar één ding op, namelijk dat er na de verkiezingen een parlementair meerderheidskabinet verschijnt dat kans ziet een hele tijd in het zadel te blijven. Maar het zal niet meevallen, zo'n kabinet te maken. Het is zo goed als zeker dat een progressiefconfessio- nele combinatie een rood-roomse, zoals Hans van den Doel niet onaar dig heeft gezegd de enige is die na de verkiezingen een meerderheid kan vormen. Maar tussen die combinaties zit het nog lang niet goed. De oorzaken van het conflict in het bijzonder tussen P. v.d. A. en KVP zijn, ook in deze krant, uittentreure besproken: het Schmel- zer-trauma, de anti-KVP-stemming en de anti-KVP-motie, de hetze tegen de confessionelen, die de Nieuw Linkers binnen de P. v.d.a. op het bestuurs- kussen bracht. Zakelijke argumenten bestaan er in het minst niet voor de vijandige hou ding die jaren is gecultiveerd. Er zijn de laatste jaren dingen gepasseerd die werkelijk volmaakt ongerijmd zijn. Om eens iets te noemen: in de eerste jaren van het kabinet De Jong werd er om de KVP te sarren van de kant van de P.v.d. A. voortdurend geroepen dat er heus wel een alterna tief voor de zittende coalitie was: namelijk van P.v.d. A. D'66, ARP en CHU. Biesheuvel en Beernink waren de hoop van progressief Nederland zou je kunnen zeggen, nog maar twee jaar geleden. Van Biesheuvel wordt nu overigens niet ten onrechte gezegd dat hij de samenwerking met de P.v.d. A in de weg zit en over Beernink moet je in progressieve kring helemaal ophouden. De redelijkheid is ver zoek, de rancu ne zit diep: in de ene partij heb je blijkbaar gevoeliger types dan in de andere. Het resultaat is in elk geval geweest dat Den Uyl dit jaar zijn eerste lustrum als oppositieleider heeft gevierd. De progressieven taal den eenvoudig niet naar regeren dat zouden zij gaan doen zodra de kiezers zouden ophouden op de con fessionele partijen te stemmen maar hielden ondertussen hun pro gramma's zorgvuldig binnen de marge van de centrumpolitiek. Dat de P.v.d. A voor revolutionaire dwaalwegen is behoed, dat de kloof die er praktisoh bestond tussen haar en de confessionelen, niet ook theore tisch en programmatisch werd uitge diept, hebben we goeddeels aan Den Uyl te danken. Hij heeft zich nooit op sleeptouw laten nemen door schilder achtige pleitbezorgers van de blijven de parlementaire oppositie en van het buitenparlementaire activisme zoals de befaamde Willem van de Zand- schulp. (Dat zo'n man nog lid kan blijven van een partij die alleen maar een klein beetje linkser is dan b.v. de KVP, is het soort onduidelijkheid dat we van de P.v.d.A. wel schijnen te moeten accepteren,, maar waarvoor de KVP nog dagelijks wordt uitgesloten). Den Uyl heeft de PvdA bewaard voor de regeringspolitiek en sinds dit voor jaar is hij bezig ,zijn partij ook voor de regeringspraktijk rijp te maken. Op de partijraadsvergadering van mei heeft hij, zonder reserve geholpen door Van der Louw, zijn aanhang voorgehouden dat, bijvoorbeeld, de bewoners van krotten, de werklozen de andere minimupilijders het moei lijk zullen kunnen begrijpen wanneer Biesheuvel: alleen fel geweest tegen DS'70 Andriessen: 'probeerde Schaefer beentje te lichten de P.v.d.A. de kans op regeren voor bij zouden laten gaan. Vrij vertaald: de mensen kunnen niet wachten tot het moment waarop sommige socialis ten van hun rancune gereinigd zijn, een politieke partij is geen psychiatri sche kliniek. Er waren er, op die partijraadsverga dering, die daar revolutionaire verha len tegen hielden en er waren er ook, die zeiden dat er nooit meer met de KVP mocht worden geregeerd, omdat men op die manier een partij in stand zou helpen houden 'die met steun van arbeiders een rechts beleid voert', maar de oppositie was te verwaarlo zen, misschien ook omdat niemand serieus geloofde dat de kans zich werkelijk zou aandienen Brokken Maar de kans is wel gekomen en de stemming binnen de P.v.d.A tegen samenwerking met de confessionelen blijkt nog altijd bijzonder negatief. Gezegd moet worden dat KVP-fractie- leider Andriessen het zijne tot ver slechtering van de stemming heeft bijgedragen door in de nacht van het laatste formatiedebat in nauwe samen werking met Kamervoorzitter Van Thiel de P.v.d. A. een kooltje te stoven. Jan Schaeffer kwam met eer interpellatieverzoek en Andriessen probeerde hem de grond in te boren door hem de interpellatie zonder voorbereiding terstond te laten hou den. Het is zeer de vraag of die interpella tie van Schaefer wel werkelijk nodig was maar er gebeuren zoveel 'over bodige' dingen in het parlement en verder is het nooit goed, stoom onder een te hoge druk in de ketel te houden maar wel staat vast dat het opzetje van Andriessen bij het t.v.- kijkende gewestelijke kader van de P.v.d.A. bijzonder slecht is gevallen. Zie je wel: daar probeert Andriessen Schaefer weer beentje te lichten, werd er geroepen en Den Uyl kon voor de zoveelste keer weer proberen de brokken bij elkaar te vegen. Hiertegenover staat dat tijdens het zelfde formatiedebat de confessionelen zijn begonnen met het' seinen naar de overzijde. Aantjes begon ermee door vast" te stellen dat herstel van de gespleten coalitie niet mogelijk is en dat er wel een nieuw meerderheidska binet moet komen. De combinatie van deze twee gegevens leverde de conclusie op dat de ARP een kabinet met de progressieven voorstond. Na dat Aantjes dat had vastgelegd, bleef Andriessen niet achter en vorige week heeft ook Tilanus zich in de rij geschaard. En binnenkort zullen we beleven dat de KVP zich openlijk voor samenwerking met de progressie ve drie zullen uitspreken zelfs met instemming van een overgrote meer derheid uit de Tweede-Kamerfractie. Verder loopt KVP-voorzitter De Zeeuw zich de laatste weken het vuur uit de sloffen om het de P.v.d.A zoveel mogelijk naar de zin te maken. Hij reist en telefoneert het hele land door willcm-jan-martin Derek and The Domino's luidde de wat nostalgisch geladen naam van de laatste 'echte' groep, waarin het gi- taarwonder Eric Clapton een vooraan staande rol vervulde. Een gezelschap, dat vrij geruisloos uit elkaar ging, na de fabricage van een destijds ook door deze jongen vrij sterk onder schatte dubbel-elpee, Lay la and Other Assorted Love Songs. Zeer puntige gitaarmuziek toch wel, bij nader in zien, en de voorzichtige herwaarde ring die de laatste tijd op gang lijkt te komen en die misschien mag blij ken uit iets dergelijks als het uitbren gen van een (helaas) verkorte versie van het prijsnummer van bovenge noemde elpee, de titelsong Layla, is wat mij betreft dan ook zeer terecht. Een dergelijke postume hulde zij Clapton en de Domino's, van wie Bobby Whitlock, volgens de berichten in november deze kant uit komt, van harte gegund. De Domino's zoals gezegd, dus Clap tons laatste groep. In een wat losser verband hebben we hem daarna onder maar afwachten, wat het grillig feno- Concert, en voor de rest moeten we maar afwachten, wat het grillig geno- meen nu op zijn prioriteitenlijstje heeft staan. Ondertussen is er de mogelijkheid om tot en met die Domi no's eens te bekijken toelke schreden Clapton zoal in het popwezen heeft gezet. Dat gaat dan aan de hand van de dubbel-elpee HISTORY OF ERIC CLAPTON (Polydor Stereo 2668 006), die hier niet zo lang geleden werd uitgebracht. Als je de verhalen geloven mag, heeft het nog al wat moeite gekost om deze fonografische geschiedenis rond De Gitaar In Wezen En Tijd in elkaar te zetten. Ik zie (hoor) het er alleen niet zo aan af. Natuurlijk staat er allemaal best mooie muziek op dit dubbel-album, geen kwaad woord daarover, al zijn de stukken 'live' met de (toen nog) familie Bramlett wel licht wat chaotisch. Maar het pro bleem is, dat de verhoudingen, eerder met de losse hand dan met de uiterste moeite lijken aangebracht. Claptons tijd bij Yardbirds, John Mayall en veel later Blind Faith ivordt bij voorbeeld met één nummertje per 'pe riode' afgedaan, terwijl de Cream- dagen in vijfvoud verklankt werden, wat nog niet zo erg geiceest zou zijn, als het vrij beperkte (naar kwanti teit) Cream-repertoire al niet op een onafzienbare rij best of- terugblik- en herinneringsplaten terechtgekomen was. Daarbij is het Domino-spul (hoe mooi ook, en bovendien voor tweeder de nog niet eerder uitgebracht) dan weer overgepresenteerd ten opzichte van Claptons solo-avonturen. Gemakzucht troef dus, bij het samen stellen van dit portret van Eric Clap ton. Voor wie dat niet bezwaarlijk vindt een bescheiden greep uit het opgenomen materiaal. Uit de Cream- tijd Tales Of Brave Ulysses, Sunshine Of Your Badge, Crossroads en Spoon ful. Verder Sea Of Joy (Blind Fait), Hideaway (Bluesbreakers), I Want To Know (met Steve Windwood en The Powerhouse), Teasin' van de solo- elpee en de onverkorte uitvoering van Layla (let ook eens op de mooie gierende halen van de inmiddels al weer enige tijd overleden gastgitarist Duane Allman). uitzondering van She Came In Through The Bathroom Window (Lennon-McCartney), en dat leverde in de meeste gevallen vrij sterotiepe soal-riffs op, die verrassing en origi naliteit, anders dan op de voorafgaan de elpee Nuff Said, node moeten ont beren. Ike had daar met enig virtuoos knoppenwerk of wat sprankelende in strumentaties misschien iets aan kun nen doen, maar verder dan vermelde soli komt hij ook niet, en erger nog: zijn producing is deze keer van een zeer on-Turneriaanse 'clean'-heid. Ste- rielerig en vrij levenloos. Dus ik bedoel maar, als dit alburn door breekt, dan breek ik ook door. Letter lijk. Ouwe rotten Feel good Van FEEL GOOD (United Artists UAS (29377), het meest recente werk stuk van het energieke echtpaar Ike Tina Turner, weet de firma Bovema in een advertentie in de muziekbladen te melden dat 'dit album gaat door breken.' Ik heb daar zo mijn twijfels over. Het gaat hier namelijk zeker niet om de meest indrukwekkende prestatie van de familie Turner. Tuurlijk is het leuk, dat Ike eindelijk weer eens een gitaarsolootje horen laat, maar het verdoezelt niet de twee voornaamste mankementen: de compo sitorische kwaliteit en de 'producing.' Voor het eerste is Tina verantwoorde lijk. Zij schreef alle nummers, met Verder met twee ouwe rotten. Bo Diddley met Where It All Began (Chess Stereo CQ 20 063) en Chuck Berry als hoofdpersoon in The Lon don Chuck Berry Sessions (Chess Ste reo CH 60020). Beide heren hebben zich in de loop des tijds niet alleen wat de vormgeving van de hoezen aangaat (hier wel bijzonder fleurig) aan de veranderende omstandigheden aangepast, waar natuurlijk niets op tegen is ware het niet dat het zeker bij Diddley soms een weinig persoon lijke aangelegenheid is: wat halfhar tig modieus gedoe van de man, die ooit een van de grootste inspiratoren van de popvernieuwing van '63-64 mocht heten. En soms ook een beetje zielig achter de ontwikkelingen aan hollen. Berry is wat dat betreft toch meer zichzelf gebleven. Waar Diddley zijn karakteristieke ritmiek alleen nog bij wijze van kuriositeit van stal lijkt te halen, gebruikt Berry zijn ouwe, heel licht bijgekleurde truuks nog altijd vol overtuiging en met een energie, dieprima aandoet en die pas geleden op een rockfestijn in Wem bley, waar ook kanonnen als Little Richard en Jerry Lee Lewis van de partij waren, genoeg was voor de publieksprijs. Luister maar eens naar London Berry Blues, Reelin' and Roe- kin' en Johnny B. Goode. Of I Love You. Wat een pit! Den Uyl: bezig zijn partij rijp te maken voor dc regeringsprak tijk af, signalen verzinnend en uitzendend. Maar het P.v.d.A-ontvangststation ant woordt nog niet Er zal vermoedelijk een laserstraal nodig zijn om het te kunnen verbidden: alleen wanneer de confessionelen erin zouden slagen, op tijd van de WD af te komen, zouden de progressieven in beweging kunnen komen. Dat betekent dat de sleutels voor een rood-roomse combinatie in handen zijn van de confessionele mi nisters in het kabinet. Sociaal contract Nu zal zich een uitgezochte gelegen heid voordoen wanneer de vakbewe ging moet worden onderhandeld over het sociaal contract. De vakcentrales zullen daarbij zeker eisen dat het dekkingsplan 1973 aan hun wensen worden aangepast. De belangrijkste eis zal zijn dat de verhoging van het laagste BTW-tarief niet doorgaat. Voorts zal de verhoging van het school- en cursusgeld ongedaan moe ten worden gemaakt Zouden de con fessionele ministers voor deze eisen zwichten, dan zullen de WD-minis- ters alsnog het voorbeeld van Drees en De Brauw volgen en zich uit de coalitie terugtrekken. Hoe groot is de kans dat iets dergelijks zal gebeuren? Het valt moeilijk te taxeren. Om tc beginnen zullen de WD-ministers al het mogelijke verzinnen om uit een zodanig dilemma te ontsnappen, om dat de WD heel goed snapt dat het maken van een tweede crisis binnen het kabinet Biesheuvel praktisch ge lijk staat aan het uitleggen van een loper voor de progressieven. Verder zijn de confessionele ministers verdeeld. Biesheuvel heeft veel op met bewindslieden als Geertsema en Langman, ministers over wier be kwaamheid inderdaad geen enkele twijfel mogelijk is. Over de premier zelf gaat het verhaal dat hij op het kritieke moment van zijn jongste for matie. toen de VVD de weg van DS'70 dreigde te volgen, tegen Wiegel ge zegd zou hebben: Hans, blijf erin, dit is je laatste kans, misschien halen we eind november met zijn vieren wel weer de meerderheid. VVD Ook al zou dit verhaal niet of maar ten dele waar zijn, dan nog staat vast dat Biesheuvel er niet voor voelt, de WD te laten vallen. Hij heeft daar, op grond van zijn ervaringen in het kabinet ook niet zoveel reden voor. (Men zal Biesheuvel als AR-lijsttrek- ker in de verkiezingscampagne geen onaardige dingen over de WD horen zeggen. Overigens is hij over de P.v.d.A. bij dergelijke gelegenheden ook nooit onaardig geweest De enige partij van betekenis die van hem de wind van voren heeft gekregen, was zijn latere steunpilaar DS'70. Dat was eind 1970 nog 'een armoedige partij'). Welke ministers zullen dan wel ge neigd zijn, aan de wensen van de vakbeweging tegemoet te komen? Ne- lissen (financiën) niet: hij schijnt er geen zin in te hebben om Biesheuvel in de steek te laten en bovendien heeft hij het dekkingsplan zoals het er nu ligt als eerstverantwoordelijke man voor zijn rekening genomen. Mi nisters van wie de P.v.d.A.-gezinden uit het confessionnele kamp iets te verwachten hebben, zijn Boersma (so ciale zaken), Van Agt (justitie) en Engels (CRM), precies de drie die meteen na de formatie vorig jaar hebben laten weten dat zij liever met dc P.v.d.A hadden willen samenwer ken. Vooral van de kant van de KVP wordt zware druk op hen uitgeoefend. De afloop van het touwtrekken achter de schermen Is niet te voorspellen. Zeker is slechts dat we de roerigste oktobermaand gaan beleven waarmee ooit een parlementair zittingsjaar be gonnen is. ARNHEM De krijgsraad heeft vier militairen uit de Prinses Margriet- Kazerne in Wezep conform de eisen veroordeeld tot gevangenisstraffen, van elk twee maanden. Zij hadden op 14 juni deelgenomen aan een zitsta king bij de kazerne uit protest tegen maatregelen van de kazernecomman dant tegen de soldaat G. Siebrand, die tijdens een theorieles een dienstbevel niet zou hebben opgevolgd. De veroordeelde militairen zijn de 22- jarige Alhons P. uit Diemen, de 20- jarige Meinte van der V. uit Arnhem, de 21-jarige Ronald S. uit Amsterdam en de 24-jarige Henk van R. uit Asten, lid van het hoofdbestuur van de WDM. Zes andere militairen die aan de pro teststaking hadden deelgenomen, hoorden de volgende straffen tegen zich uitspreken: zes weken militaire detentie, waarvan twee voorwaarde lijk, voor de 20-jarige Bernhard K. uit Groningen en één maand voor de 19- jarige Berend V. uit Kampen, de 24- jarige Geert B. uit Groningen, de 19- jarige Dirk K. uit Bunschoten, de 20- jarige Guillaume T. uit Valkenburg en de 20-jarige Dirk K. uit Langen- dijk. De veroordeelden zullen in ho ger beroep gaan. De krijgsraad zal de zaak tegen G.S. behandelen als er een geschikte advo- kaat voor hem is gevonden. S. wil zich niet door een militaire raadsman laten verdedigen. Rotterdam vergrijst. Het is natuurlijk niet de enige stad die aan dit euvel lijdt, maar Rotterdam lijkt wel sterk te worden geteisterd. Een van de oorzaken: de woningellende. In het blad 'Rondvraag', een uitgave van het bureau voorlichting en publiciteit van Rotterdam, worden een paar knelpun ten uit de doekjes gedaan. De stad heeft 13 procent bejaarden, maar deze bejaarden bezetten 26 pro cent van het Rotterdamse woningbe stand. Ir. D. A. Krol, planoloog bij het bureau onderzoek en planning van de stedelijke dienst voor volks huisvesting, zegt dat dit verschijnsel een van de .oorzaken is waardoor de woningnood niet is opgelost. Verder was er de industrialisatie, die natuurlijk gepaard ging met een be volkingsexplosie, de verkrotting die niet effectief en grondig kan worden aangepakt, en het feit dat het gemid delde aantal bewoners per huis daalt, en nog steeds verder daalt. Dit bete kent dat de bevolking per hobfd meer woonruimte nodig heeft, en dus eist. Het probleem leek aanvankelijk sim pel. In de oorlog waren 25.000 huizen verwoest of beschadigd, en die achter stand moest worden ingelopen. Maar, in de na-oorlogse jaren kreeg men in de eerste plaats te maken met de z.g. 'gezinsverdunning'. De gemid delde woningbezetting was in 1947 opgelopen tot 4,33. In 1960 was die (gemiddelde) bezetting al gedaald tot 3.88. Maar dit cijfer blijft achteruit- hollen. Midden '71 toas de gemiddel de bezetting per woning 3,25, en het eind van deze ontwikkeling is niet te voorzien. Voor de bejaarden van Rot terdam ligt de woningbezetting echter op 1,74 Zij zitten in redelijk betaalba re huizen. Nadat de kinderen de deur uitgingen, kegen ze meer ruimte, maar voor doorstromen voelen ze uiteraard niets als ze voor hun nieuwe behui zing een veel hogere huur moeten betalen. Na 1965, zo zegt de heer Krol, is de sluipende inflatie een hollende inflatie geworden. De huur prijzen stijgen sterk, terwijl het woongenot niet noemensioaardig ver beterde. Onder meer op grond van deze ont wikkelingen zie de heer Krol alleen heil in een landelijke huurbelasting, ledereen zou b.v. een zesde deel van zijn inkomen moeten verwonen. Naar de opvattingen van de heer Krol zou via een huurbelasting een fonds ge vormd kunnen worden waarmee hui zen gebouwd kunnen worden die be taalbaar zijn voor groepen met de kleinste inkomens. In Rotterdam zijn ca. 230.000 wonin gen. Ongeveer 120.000 hebben huren tot 150 gulclcn per maand. Maar voor al sedert 1965 lopen de huren van nieuw gebouwde huizen steeds sneller uit de hand. Gegadigden voor verhui zing vindt het Rotterdamse gemeente bestuur steeds meer in de lagere huurgroepen. Maar deze mensen kun nen geen redelijk betaalbare nieuwe huizen worden aangeboden. De wo ningsituatie van Rotterdam is de laat ste twee jaar dan ook eerder verslech terd dan verbeterd Dit voertuig is als een soort uiting van 'vrije expressie' geconstrueerd door personeelsleden van de Japanse auto- en motorenfabriek 'Honda'. De directie van deze fabriek organiseerde een wedstrijd voor personeelsleden. De bedoeling was privé, of in groepen een voertuig voor de toekomst te ontwerpen. Vijf man construeerden deze 'Polycar' en besteedden daar 2310 gulden aan. Het ontgaat ons alleen wat we met een dergelijk 'voertuig' zouden moeten doen in het spits- uurverkeer, gesteld dat er een praktische toepassing tc bedenken valt. pen van de stichting vrije recreatie en van het Kamerlid Spinks (PvdA). Ze vinden het verder onbehoorlijk dat de overheid pas tot actie overgaat na twaalf jaar dreigen. De voorganger van de heer Van Dooremalen heeft vanaf 1960 tien jaar lang geweigerd bepaalde voorzieningen aan te bren gen die b en w eisten. De heer Van Dooremalen wilde ze direct aanbren gen, maar vergeefs. De camping moet verdwijnen. Creatief Breda Bredanaars kunnen tegen betaling van anderhalve gulden per keer crea tief bezig zijn. De actiegroep 'speels kreatief centrum' heeft bij wijze van experiment deze mogelijkheid gescha pen. Vijftig vrijwilligers werken in de organisatie van het evenement mee. Het zijn mensen die gespecialiseerd zijn in allerlei vormen van vrijetijds besteding. Mensen die geïnteresseerd zijn kunnen terecht van maandag tot en met vrijdagavond. De zondagmid dagen zijn bestemd voor creatieve ui ting van hele gezinnen. Bij de opening vandaag worden de monstraties gegeven van straattoneel, poppenkast, handenarbeid, en cabaret. In het creatief centrum exposeren kunstenaars. Het centrum houdt zich de komende weken ook bezig met creatieve vorming op basisscholen, met de vredesweek, de kinderboeken week en het organiseren van jazzmid- dagen. Sloop zomerhuisjes 32 eigenaars van zomerhuisjes (die in Oosterhout (NB) op een camping staan), zijn gedupeerd. Zij zullen hun bezittingen (die vaak kapitalen verte genwoordigen) moeten slopen. De ge meente Oosterhout en de provincie menen dat de eigenaar van de cam ping 'Allianse', waarop de huisjes staan, zijn bedrijf met ingang van 1 jan. '74 moet sluiten. Het gebied is al jaren als natuurgebied aangemerkt. Bovendien heeft de eigenaar, de heer Van Dooremalen, geen exploitatiever gunning. Het terrein moet in natuur lijke staat worden opgeleverd. Dit betekent sloop van alle huisjes. De camping zou volgens de overheid sto rend zijn in de Seterse bossen, maar daar zijn eigenaar en gebruikers van het kampeerterrein het uiteraard niet mee eens. Ze hebben de hulp ingeroe- Prinses Gracia van Monaco (de voor malige filmactrice Grace Kelly) zal morgen op de Floriade te Amsterdam een nieuwe lelie van de Andijkse kwekerij W. de Jong met haar naam dopen. Later op de dag zal ze samen met koningin Juliana op het balcon van het paleis op de Dam het Aals- meerse bloemencorso zien. Deze maand houdt de landmacht een paraatheidsoefening waarvoor in werkelijke dienst zijnde militairen van enkele eenheden per radio van bewegingsvrijheid worden teruggeroep pen. DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft 15.000 potten kindervoe* ding en duizend dekens (waarde 20.000 gulden) bestemd voor vluchte lingen uit Boeroendi in Tanzania ver scheept naar Dar Es Salaam. Er bevinden zich in Tanzania meer dan 20.000 vluchtelingen uit Boeroen di, die na de mislukte staatsgreep van 29 april van dit jaar tegen het bewind van president Michel Micombero en de daarop volgende massamoord op de leden van de stam der Hoetoe's rijn uitgeweken. "Wie heeft deze .blikken opgestapeld?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7