Ds. Van Royen wil méér dan stoom afblazen Synode-debat over hu welij ksbevestiging Aanslag op kerk die Christelijk Instituut herbergde Vrijzinnigen zijn verontrust over besluit moderamen Trouw K wartet Eredoctoraat voor Blake en Nikodim Goed gesprek Septuagint Beroepings- werk Kort geding overï vormingscentrum* Boekenetalag TROUW/KWARTET VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 KERK/BINNENLAND door A. J. Klei 'Onlangs kreeg ik weer zo'n stuk Driftig grabbelt dominee C. J. Aan Royen in zijn propvolle actetas. 'Wacht, hier heb ik het Aan de Averkgroep 'Om de kerk'. Alweer een verhaal van mensen die pijn in hun huik hebben.' Dominee Van Royen ziet mij een "notitie maken en vervolgt: 'Begrijp me goed. die buikpijn is er beslist niet voor niks. maar het wemelt op het ogenblik in onze hervormde kerk van actiegroepen en wat schiet je ermee op? De éne week komt iemand de k-ant met een rijtje mede-onderte kenaars en de volgende week heeft een ander niet vergeefs om handteke ningen geleurd en zo is iedereen bezig. Best hoor, als ze 't op die manier willen, maar al deze actievoer ders moeten goed begrijpen dat zè niet méér doen en niet méér teweeg brengen dan wat stoom afblazen. Even flitst zo'n brief of zo'n stencil op in het nieuws en dan is het weer weg, vergeten. Dan zeg ik: het is veel beter een blijvende formatie te kiezen en de dingen door te praten in een vist verband. Je hebt dan kans dat je gepraat en je overwegingen ook nog dienstbaar worden aan het geheel van de kerk. Iets wat je van al die incidentele erupties niet kunt bewe ren Dominee Van Royen kijkt me uitnodi gend aan en ik moet zeggen dat zijn verhaall me wel aanspreekt. Vooral op de krant zie je soms door de hoeveel heid van open brieven zus en verkla ringen zo het bos niet meer, waarte gen die stukken gericht zijn. Dominee Van Royen hield zijn filippi ca in antwoord op mijn vraag of hij een speciale organisatie van vrijzinni gen. nader: van hervormde vrijzinni gen. nog steeds nodig vindt en waar om. Hij heeft nog meer over dit punt: Ik ben van overtuiging dat het voor de hervormde kerk, en trouwens ook voor andere kerken, gewoonweg gezónd is wanneer er nadere ontmoe tingspunten voor gelijkgezinden zijn. Verbanden dus, maar dan zo open als het maar kan. Geen gesloten frontvor ming alsjeblieft. en nu komt ons verzet tegen de transactie met de gereformeerde bond. Een financiële transactie, nota bene! Als het over zulke schijven gaat lopen, breek je de kerk kapot. Zet het maar in de krant: dit is kerkafbraak!' Misnoegen De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname Ui deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikutlc wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden ann de lieer Job. C. Francken. secretaris van de Hoofdredactie van Trouw- Kwartet. PoflQuq *59. Amsterdam. dus hun gang gaan hebben we begre pen. Verder wordt medegedeeld dat de hulpdienst telefonisch de gegevens verstrekt om chlóorontsnapping te voorkomen of tot staan te brengen. De lieve lezer zal dus begrepen heb ben dat hij kan bellen als zo'n rijden de gif bom zich eens te pletter mocht rijden. Tenslotte de mededeling dat de leiding echter te allen tijde blijft bij de aangewezen overheidsdienst. Ja wel. die zijn deskundig genoeg om al hun sirenes en zwaailichten in te zetten om de bevolking op te roepen zonder paniek maar wel snel met de neus in de wind te vluchten voor de gifgaswolk. De Bilt zonjt tegen die tijd wel voor matige wind. Wij dan ken minister Geertsema voor de cor recte mededeling dat de veiligheid van zijn dienstwillige dienaren in handen is gelegd van de mammoetbe- drljven. Wij zijn op onze hoede. Zevenaar F. W. Stam Lifters (2) Hulpdiensten Het ministerie van binnenlandse za ken heeft meegedeeld dat de chloor- producenten en verbruikers AKZO. Natronchemie en DOW overeenstem ming hebben bereikt inzake de hulp verlening bij wat genoemd wordt 'een transportincident'. Brandweer en poli tie zijn toch nooit deskundig genoeg wordt erbij gezegd. Al jaren vervoe ren deze concerns hun dodelijke gif over de overvolle wegen en ze mogen Mijn vrouw en ik (beiden ongeveer 70 jaar) nemen geregeld lifters mee en hebben daardoor a-aak prettige con tacten. Onaangename ervaringen hebben wij nooit gehad. Den' Haag A. Roodhuyzcn Vrijbrief De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Dageli|ki besluun B. Bol, Den Hoogj di. E. Bleumink, Poieu- woldei mr. G. C *an Oom, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotlef- dom; J. lonsei, Utrecht; du. J. W. de Pous, Den Hoog; J. Smol- lenbioek, Wossenooi. Overige leden von hel olgerreen besluun K. Abmo. Amjteidomj H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don ne r, Den Hoog; J. van Eibergen, Schoorsbeigen; mr. K. von Houten, Wogeningen; ds. O. T. Hylkemo, Billhoven; Joc. Huqsen, Dellt; mevrouw M. C. E. Kloosiei- mon-Forlgens. Voorschoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Wouien, Heerhugowoord; prol. dr. G. N. lommens, Noorden; ds. F. H. Londsmon, Den Hoog; H. de Mooi|. Rijnsburg; prot. dr. G. C. von NÜIrik, Amsterdom; H. Otte- vonger, Bu'lenposl; mr. dr. J. Onngo, lunteren; dr. A. Veermon, PitSW'jk (Z-HK H. H. Wemmers. Den Hoog; dis. R. Zi|!iiia, Oos'ei- lond iZld). Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. München (9) AOW (4) Van een onzer verslaggevers HATTEM De vrijgemaakt-gereformeerde kerkeraad van Vrouwen polder heeft principiële bezwaren tegen de praktijk van de kerkelijke huwelijksbevestiging. Het is niet voor het eerst dat domi nee Van Royen zijn misnoegen uit over het feit dat de gereformeerde bonders in de hervormde kerk hun verplicht tientje-per-ziel voor de ge nerale kas alleen besteed zullen zien aan zaken die zij kunnen steunen en dat hun. geld niet zal gaan naar instellingen waartegen ze bezwaar hebben. Dominee Van Royen: 'Mijn geld gaat ook wel naar dingen, waar ik niet bepaald dol op ben. maar het zijn tenslotte dingen die door de kerk in haar gehéél goedgekeurd zijn. Wat nu gebeurt is dit: de gerefor meerde bond oefent na-censuur en Dank zij een bijna unanieme mondia le adhesie-betuiging aan het adres van Israël naar aanleiding van het genade loos neerschieten van de Israëlische sportlieden door de Palestijnse guer rillastrijders, meent de staat Israël nu een cart-blanche gekregen te hebben van de wereld om nog genadelozer terug te slaan. Opportunistisch ge bruik makend van deze subjectieve wereldopinie worden nu bij wijze van represaille Palestijnse vluchtelingen- dorpen gebombardeerd, waar volgens VN-waarnemingen zich 11.000 mensen bevinden. Onder het mom van militai re doelen aan te vallen, valt men burgerdoelen aan (200 doden in Syrië). Wat dit betreft is er Aveinig verschil met hun Amerikaanse bond genoten die het op dezelfde schijnhei lige wijze in Vietnam presteren. Een overigens laffe en niet goed te praten tegenzet van de vijand wordt hier aangegrepen om op nog ergerlijker wijze ongewapende en onschuldige mensen uit te moorden. Een luid protest van de wereld zou niet mis plaatst zijn. Zwolle G. B. Werner De moord op de Israëlische sportmen sen was een afschuwelijke daad van bezeten mensen. De beslissing om door te gaan met de Olympische Spe len, was een daad van hooggeachte mensen, die gewend zijn weloverwo gen besluiten te nemen. Maar nu blijkt, dat ze de Olympische Spelen tot hun afgod hebben gekozen. Aan die afgod hebben ze hun menselijk heid geofferd, zoals de moordenaars dat deden aan hun doel. Aan de ene kant moordenaars waar Ave met af schuw naar kijken, aan de andere kant gewone, brave burgers waar we best mee vergeleken willen worden. Maar is de beslissing om door te gaan met de Olympische Spelen minder gruwelijk dan die moord? Wij, gewo ne beschaafde mensen zijn blijkbaar in staat tot zulke afschuwelijkheden. Zijn we eigenlijk nog wel mensen? Delft E. W. Lindeijer Vandaag en morgen vergadert in Apeldoorn de vereniging van vrijzinnige her vormden. Tot dc stukken die op tafel liggen behoort het jaarverslag van ds. C. J. van Royen, dc secretaris algemene zaken. Het is zijn laatste jaarverslag, want ds. Van Royen gaat per 1 november met emeritaat. Ter gelegenheid daar van hadden we een gesprek met ds. Van Royen, dat in hoofdzaak ging over het hoe en Avaarom van dc vereniging van vrijzinnige hervormden. Foto: ds. C. J. van Royen. Vrijgemaakt Vrouwenpolder meent, 'dat de onderscheiden taken van over heid en kerk ten aanzien van huAve- lijkssluitingen ongenoegzaam worden ingezien'. De kerkelijke bevestiging is 'in feite een herhaling A'an de reeds ten overstaan van de overheid en aldus ook voor het aangezicht des Heeren aangegaan zijnde wettige hu welijksverbintenis'. En kun jc nog wel van kerkdienst spreken? Vrouwenpolder meent, dat deze diensten 'reeds lang ontaard zijn in particularistische aangelegenheden voor bruidsparen en bruiloftsgasten' en vreest verder ook roomse sacra mentsbeschouwingen. Termen als 'in zegening' en 'overtrouwen' doen dui delijk de misvatting zien. Ook het woord 'bevestiging' wekt de indruk, als zou de huwelijkssluiting na het publiek afleggen van de belofte ten overstaan van dc ambtenaar van de burgerlijke stand nog niet volledig zijn. Op zondag Kortom, Vrouwenpolder wil een Avijzi- ging van de kerkorde, waardoor in de plaats van de huAvelijksbevestiging de voorbede van de gemeente voor het bruidspaar in de gewone kerkdienst op zondag komt, met een nieuAV, kort formulier. Dit was de eerste zaak, waanhee de generale synode van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt), na een reeks besloten zittingen weer openbaar ver gaderend, zich bezig hield. De synoda le commissie van advies stelde voor, wel het formulier te herzien, maar overigens niet aan het verzoek van Vrouwenpolder te voldoen. De com missie achtte niet bewezen, dat de kerkelijke huwelijksbevestiging in strijd is met Schrift en belijdenis. Eventuele misvattingen kunnen in een herzien huwelijksformulier wor den tegengegaan. En ook al zou de gemeente alleen vertegenwoordigd zijn in de ambtsdragers, dan nog is er sprake van een huwelijksbevestiging 'voor de gemeente'. Dat laatste vooral werd door A'erschil- lende synodeleden bestreden. Met de zelfde argumentatie zou men de, be diening van het avondmaal aan zieken kunnen verdedigen, als er maar enke le ouderlingen bij zijn, zei ouderling De Wolff. De 'denaturering van de eredienst' in de huidige praktijk woog diverse synodeleden zwaar. De zaak werd verdaagd voor nader commissie- beraad. Kerkboek Met algemene stemmen besloot de synode tot de instelling van één groot deputaatschap tot herziening van het kerkboek. Dit gaat alle werkzaamhe den bundelen, die er al geschieden op het gebied van psalmberijming, gezan gen, taalkundige modernisering van de belijdenisgeschriften en taalkundi ge en zo nodig materiële herziening van de liturgische formulieren. Reeds eerder gaf deze synode concepten van de catechismus in hedendaags Neder lands en herziene liturgische formu lieren vrij voor kerkelijk gebruik. Js wordt daarbij royaal gesecundeerd door de leiding van de kerk. Mooi, als je het opvolgen van je kerkelijke verplichtingen kunt laten afhangen van adviezen van het hoofdbestuur van een modaliteitsvereniging!' Ogen open gegaan Ik verneem dat hel stuk, dat de vereniging van vrijzinnige hervorm den hierover aan de synodeleden stuurde, z'n werk heeft gedaan: 'Ver- scheidenen van hen zijn de ogen open gegaan'. Het hoofdbestuur heeft over deze affaire een resolutie aangeno men, die op de algemene vergadering wel aan de orde zal komen (zie elders op deze pagina, ajk). Overigens is dominee Van Royen nog niet klaar: 'Weet je hoe het gegaan is? Op het moment dat het breed moderamen tegen ons hoofdbestuur verklaarde dat je bij het wérk in de kerk geen modaliteiten meer tegenkomt, zaten ze met de gereformeerde bond te onderhandelen op grond van de over- Aveging dat de modaliteiten zo'n dui delijke werkelijkheid zijn in de kerk Dat de gereformeerde bond profiteert van de algemene tendens naar rechts is z'n goed recht natuur lijk, maar dat is een ander punt. Het gaat hier om de houding van de leiding der kerk'. Van Rhijn Precies Mevr. L. Brak-v.d. B., ook ik zie graag, dat de AOW nog vele klopjes op de schouders krijgt. Daar ik in aug. j.l. de 50ste jaargang van mijn zelfstandigheid in '1 hoveniersbe drijf ben ingegaan, zo ben ook ik aan 't sparen voor een bustocht van m'n AOW, hopende deze mijlpaal nog te mogen bereiken op 7 aug. '73. Toen ik 50 jaar in 't vak zat (1915-19 juli- 1965) ook toen een bustocht langs 't Jagershuis' (Zeist) naar 'de Posbank' (Arnhem), al was 't sparen toen nog niet van AOW. In 1970 wel van AOW langs Lage Vuursche naar Schaarsber- gen. Amsterdam R. Plomp Dominee Van Royen is van huis uit vrijzinnig. Hij ging als Utrechtse jon gen met zijn ouders mee naar de protestantenbond, die als kerkelijk onderdak diende. Aan zijn studie voor onderwijzer knoopte hij niet direct de theologische studie vast: vóórdat hij zich aan het staatsexamen zette, haal de hij de lagere akte wiskunde (domi nee Van Royen verstrekt mij deze mededeling met enige trots). Werk studenten had je toen nog niet, maar door her en der als tijdelijk onderwij zer in te A'allen. kon dominee Van Royen zijn studie betalen. In het orthodoxe Utrecht. Dominee Van Royen: 'Precies, en het laatste waar ik- spijt van zou hebben is dat ik aan de Utrechtse faculteit gestudeerd heb. Niemand, geen medestudent en geen hoogleraar, heeft mij als vrijzinnige ooit iets in de weg gelegd. En voor mij had het dit enorme voordeel dat ik de taal en wijze van geloven van de orthodoxie, van ethisch tot en met de gereformeerde bond, van binnenuit leerde verstaan. Ik was overigens niet de enige vrijzinnige, we waren met een klein clubje van zeven. Van de hoogleraren herinner ik me de gere formeerde Arie Noordzij, daar had ik ook persoonlijk een goeie A'erhouding mee. En dan Maarten van Rhijn. Pas achteraf ben ik onder de volle indruk gekomen van zijn ongehoorde kunde. In '35, ik was net dominee geworden, gaf Karl Barth een reeks colleges in Utrecht. Nu, die heeft niets gezegd wat ik al niet A'an Van Rhijn bij diens inleiding op Barth had gehoord! Groot was Van Rhijn ook in zijn nooit aflatende aandacht voor de per soon. Ik deed bij hem mijn proef preek. je was wat zenuwachtig, en zorgvuldig ging professor Van Rhijn dan met je na, of je niets vergeten waj. ook heel gewone dingen als een zakdoek. En bij latere ontmoetingen bleek hoe nauwkeurig hij je loopbaan A'olgde'. Polarisatie Terug naar de vereniging van vrijzin nige hervormden. Dominee Van Royen schuwt dus de organisatievorm niet en als iemand in dit verband over polarisatie praat, begint hij te lachen: 'Polarisatie... Ze zijn im de kerk gèk op kreten, vooral op kreten waarbij je dan kippevel moet krijgen. Nu, ik ben niet benauwd voor polari satie. Ik ben op het ogenblik veel benauwder voor eenheid dan voor wat ik verscheidenheid noem. Want het aantal misdaden, in naam der eenheid gepleegd, is een veelvoud van de misdaden, in naam van de gescheiden heid gepleegd. Of verscheidenheid Een voorbeeld? Kijk maar naar Al- frink. En kijk naar de terugtrekkende beweging van het midden van onze kerk, om de eenheid te bewaren Maar op die manier komt er eenheid ten koste van mensen die zich geeste lijk vrij wensen te bewegen'. stelde groep in de hervormde kerk vormen. Heeft hij voorbeelden? Jaze ker: 'Neem de prcddkantsopleiding. Maar één kerkelijke hoogleraar is vrijzinnig, professor Strijd in Amster dam. En dan Aveet ik nog niet eens of hij zich als zodanig wil laten benoe men. In elk geval wenst hij niet te behoren tot ons, die een organisatie van vrijzinnigen voorstaan. Neem het Ikor, Avaar we niet in vertegenwoor digd zijn. Zie het feit dat wij gespreks partners A*an de tweede keus zijn, het gaat het breed moderamen vooral om confessionelen en bonders. Neem Her vormd Nederland. Ze gaan weer een werfactie houden in september, ze hebben een propaganda-pagina in el kaar gezet. Wie zullen er over het belijden der kerk schrijven? Berkhof, Tukker, Spijkerboer, noem maar op. Maar géén vrijzinnige. En als je daar een opmerking over maakt, krijg je te horen: we nodigen iemand niet uit op grond van zijn modaliteit. O nee? Maar waarom moet dominee Tukker dan zo nadrukkelijk als voorzitter van de gereformeerde bond geafficheerd worden?' Toekomst Laatste vraag aan dominee Van Royen: Hoe ziet u de toekomst van de vrijzinnigheid in en buiten de her vormde icerk? Het antwoord: 'Daar kun je hele verhalen over hou den, en die komen te staan in ons blad Kerk en Wereld-van 15 septem ber. Maar laat ik nu alleen dit zeg gen. Toen ik predikant werd, 37 jaar geleden dus, vertelden ze mij dat de vrijzinnigen een uitstervende groep was. Maar vandaag zijn er nog steeds vrijzinnigen en is het woord Vrij zin nig' voor velen een schrikbeeld! Niet dat we graag een schrikbeeld zijn. Ik meen dat er voor onze geloofsbelé- ving, die stellig z'n zwakke kanten heeft, ruimte moet zijn en ruimte moet blijven. In dde beleving zijn de stelligheden niet vele, we relativeren gauw. En dat doen we tenslotte om dat we God ernstiger nemen dan de mens'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er as brand gesticht in een kerkzaal in Rondebosch in Zuid-Afrika, Avaar het Christelijk In stituut zojuist zijn algemene jaarver gadering had gehouden. De hele zaal werd door het vuur verwoest. Aanvan kelijk zei de ontboden Veiligheidspoli tie het verband tussen de brand (die afgelopen zaterdagavond was) en een aanslag nog niet zo goed te zien, maar later is zij de aanstichting wel met zekerheid gaan aannemen. Dit blijkt uit berichten in het Zuidafrikaanse dagblad Die Burger. Over het door de VU verleende ere doctoraat aan ds. C. F. Beyers Naundé, de directeur van het Christelijk Insti tuut, welke beslissing vorige week vrijdagavond wereldkundig werd ge maakt, had Die Burger tot en met afgelopen dinsdag nog niet bericht. Rev. C. S. Sergei, voorganger van de anglicaanse gemeente van Saint Tho mas, in de kerk waarvan de brand is gesticht, verklaarde, dat hij om kwart over elf 's avonds voot het laatst in de zaal was geweest en alles in orde had bevonden. Om tien minuten na middernacht kwam een buur hem Avaarschuwen dat de vlammen al door het dak van de kerkzaal sloegen. De brandweer die er in zeven minuten was, is ruim een uur aan het blussen geweest. De aanvankelijke scepsis van de Vei ligheidspolitie over een aanslag be rustte mede op het feit, dat de vrouw van rev. Sergei, die eerst kennis had gegeven van een anoniem telefonisch dreigement, later in zeer nerveuze Achtergesteld Dominee Van Royen heeft ook gezegd dat de vrijzinnigen een achteruit ge- Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het hoofdbestuur van de vereniging van vrijzinnige hervormden (V.V.H.) heeft in een resolutie zijn bezorgdheid en ver ontrusting uitgesproken in verband met het besluit van het breed moderamen van de hervormde synode inzake het tientje-per-ziel van de gereformeerde bonders, nl. de regeling dat de bijdrage van de bon ders zal gaan naar kerkewerk dat van uit uitgaat en naar instellin gen die zij willen steunen. De resolutie luidt: Het hoofdbestuur van het V.V.H. in Nederland spreekt zijn verwondering uit over dc motivering van dit be sluit. nl. dat de modaliteiten een zo sterke realiteit zijn in de Ned. Herv Kerk. dat dit tot uitdrukking moet worden gebracht door een subsidië ring uit de fondsen van de generale kas. terwijl in een gesprek met het moderamen met een delegatie van het hoofdbestuur van de V.V.H. door dit moderamen juist met nadruk werd uitgesproken, dat de feitelijke beteke nis van de modaliteiten vrijwel te verwaarlozen was. Het hoofdbestuur voornoemd spreekt zijn bezorgdheid uit over het feit, dat een weigering vanuit een bepaalde hoek van de kerk om vastgestelde verplichtingen na te komen aanlei ding is geworden tot een overeen komst op financieel terrein. Deze be zorgdheid is des te groter, omdat die overeenkomst pas op het allerlaatste moment ter kennis van de synode werd gebracht en er van enige bezin ning in de grondvergaderingen der kerk geen sprake is geweest. Het hoofdbestuur constateert tot zijn leedwezen dat met deze subsidiëring van stukken werk deze bij voorbaat onttrokken schijnen te worden aan de discussie over de vraag, of het hier om legitiem hervormd werk gaat. Het gesprek over de legitimiteit van mo daliteiten dreigt hierdoor bij voorbaat een eenzijdig karakter te krijgen en daarmee zijn waarde te verliezen. Het hoofdbestuur spreekt zijn veront rusting uit over het feit, dat een groep gemeenten in de hervormde kerk het van een advies van het hoofdbestuur van een aan hen vewan- te modaliteitsvereniging laat afhangen of men al dan niet de kerkelijke A-erplichtingen zal nakomen. Het hoofdbestuur spreekt als zijn overtuiging uit, dat het in het belang van de hervormde kerk naar binnen en naar buiten zal zijn om dit besluit inzake de financiering zo spoedig mo gelijk in te trekken. Doch zolang dit besluit nog geldig is diiemt er de uiterste zorg voor gedragen te worden dat alle modaliteiten op gelijkwaardi ge wijze delen in de financiële moge lijkheden voor hun werk, welke door dit besluit geschapen zijn. Het hoofdbestuur wijst er op, dat hierbij in aanmerking genomen moet worden, dat de organisatorische vorm van de modaliteiten verschillend is en dat de nu getroffen regeling mitsdien niet met dezelfde maatstaven op ande re aanvragen toegepast kan worden zonder groot onrecht te doen. Aldus de resolutie. toestand verklaarde dat het ook kon zijn dat zij het gedroomd had. Zij had Die Burger gesmeekt om haar vermel ding uit de krant te laten. Ds. Naudé had echter ook een telefonische 'waar schuwing' ontA'angen, dat hij 'nu aan de beurt was'. In een verklaring tegen over een Canadese televisieploeg die juist op bezoek was en de verwoestin gen filmde, zei ds. Naudé zich zeer bedrukt te voelen over het feit 'dat de aanslag niet rechtstreeks gericht was tegen het Christelijk Instituut maar tegen een willekeurige gemeente die onze vergadering gehuisvest heeft en helemaal onschuldig is'. Ds. Kotzé, die het Christelijk Insti tuut in Kaapstad leidt, zei 'Dit is al langer aan de gang. Ik heb al twee aanslagen op mijn huis' gehad met petroleumbommen en er is op mijn huis geschoten'. Rev. Kime, eveneens werkzaan bij de Saint Thomas-gemeente vertelde dat er een paar maanden geleden al een hamer en sikkel op de muur van de kerk geverfd waren. Volgens de stu diesecretaris de heer Roelf Meyer zijn er ook al twee keer pogingen gedaan om brand te stichten in het studiecen trum van het Christelijk Instituut in Mowbray. Ook werden al enige malen stinkbommen en peper naar binnen gegooid op vergaderingen die het Christelijk Instituut hield. Dinsdag berichtte Die Burger dat de .recherche die het onderzoek in han den heeft naar de aanslagen op het huis van ds. Kotzé ook deze zaak in onderzoek^ heeft genomen. De recher che zei nóg over geen enkele aanwij zing te beschikken ook niet over de al maanden geleden gepleegde eer ste aanslag op het huis van ds. Kotzé en hoopte op inlichtingen uit het publiek. 'De mensen zien blijkbaar de ernst van deze overtredingen niet in', zei brigadier Lamprecht, afdelings hoofd van de recherche in West Kaap land. i BOEDAPEST (HCP) De Eugene Carson Blake, de scheidende secreta ris-generaal van de wereldraad van kerken, en metropoliet Nikodim van Leningrad, de voorzitter van de Praagse christelijke vredesconferentie behoren tot de acht, die zondag een eredoctoraat ontA'angen van de theolo gische hogeschool van de Hongaarse hervormde kerk in Debrecen. De eredoctoraten worden verleend in het kader van de plechtigheden ter gelegenheid van de voltooiing van een veelomvattende restauratie van de ho geschool. Dc andere zes zijn bestemd voor ds. R. M. Andriamanjato, uit Madagascar, voorzitter van de pan-Amerikaanse kerkenéonferentie, ds. Karl Halaski, secretaris van de hervormde bond in West-Duitsland, de orthodoxe metro poliet Johannes in Finland, prof. Ist- van Juhasz van de hervormde theolo gische hogeschool in het Roemeense Cluj, dr. Zoltan Kaldy, voorzittend bisschop van de Hongaarse lutherse kerk en dr. Heinrich Puffert, Europa- secretaris van de commissie voor in terkerkelijke hulpverlening van de wereldraad van kerken. DRIEBERGEN Leden van de gere formeerde bond en predikanten van Septuagint hebben opnieuw een ge sprek met elkaar gehad. Evenals de eerste keer, in het begin van dit jaar, kwam men bijeen onder leiding van ds. F. N. M. Nijssen op 'Kerk en Wereld'. Onderwerp van gesprek was de messiaanse Aerwachting (psalm 72) en hoe men deze vorm geeft in de gemeente. Het gesprek, dat tot doel had eikaars motieven beter te leren kennen, verliep in goede sfeer en zal nog een vervolg krijgen. SPREKENDE KERK Dat kerk en politiek met elkaar Tc maken hebben wordt nog slechts 4- weinigen bestreden. Ook de gedaé,ge: dat de kerk moet spreken te midizej \'an het onrecht en het geweld onze wereld vervult ontmoet slechts hier en daar tegenspraak.' mag nog verschillen over het hoe dit spreken het dat is weinig met: diskussie. Hat inzicht dat ook kerk die ten enenmale zwijgt ia problematiek a'an onze samenlei toch spreekt, en wel zo dat ze j. haar zwijgen gevaar loopt de nL, van deze wereld van minder belanj achten en min of meer op z'n bel ff0c te laten, heeft velen overtuigd, het recht wordt teruggedrongen ei gerechtigheid verre blijft staan, waarheid op het plein struikelt oprechtheid geen ingang vindt (J%h< 59,14) moet de profeet spreken: joo luidt het woord des HEREN, kerk die niet meer profetisch stai; „j raidden van dit teruggedrongen re uis en de struikelende waarheid ver (aa daarmee tot iets wat geen kerk u is. Wel is het een vraag en moet naar mijn mening steeds meer vraag worden hoe de kerk dan nuj ;er; moet spreken. Haar woorden I bij velen niet geloofwaardig Men kan zeggen dat dit altijd geweest is en dat de kerk nergeni belofte heeft de Avijze vader vas wereld te zullen Avorden om wie de volken scharen. Toch gaat heti niet om. De geloofwaardigheid het spreken van de kerk is, ii eerste plaats een vraag aan de 1 zelf. Die vraag zal in de gemeente 1 groot belang geacht moeten woi r-j Uitgegaan van de roeping om te ken kunnen wij ons afvragen hoe dan moet gebeuren? Blazen ïij hoog van de toren? Komen onze t den, niet naar de inhoud, want maken wij zelf niet uit, maar mi' Avijze Avaarop zij ze spreken, tefan aan? Klinkt daarin nog de bero ne heid, Avaarover wij in de jaren dl zoveel gesproken hebben? Of zijn te zakelijk geworden? En ik onb me niet dat dit ook met de inhou lite, maken heeft. Twee verwijten kat sti; prediker vandaag tegelijk treffen ges preekt teveel en: je lijkt wel en£ politicus. Waar ligt dit aan? Bet rd* aan sommiger hardheid van hart! NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Genemuiden (toeztë Jongerden te Veenendaal; te LaKl (toez.), P. J. Mackaay, secr. raad di de zending, te Oegstgcest. tlei GEREF. KERKEN gon Bedankt: voor Hollum: J. D. Ui tsel te Akkrum. ir, GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Grijpskerk-Niezijl W.de Graaff, kand. te Hardin Giessendam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Waardenburg: den Boer te Ridderkerk. Van een onzer verslaggevers EDE Ouders van leerlingen staf van het vormingscentrum werkende jongeren in Ede h besloten een kort geding te bes over het besluit van het be het a'orrningscentrum op te de directeur en de staf te De raadsman van de staf, nir. B Schut üit Utrecht, ziet het kt ding als een soort proefproces, ook elders in het land conflict» de lesstof bestaan. Het bestuur is het namelijk ni met de inhoud van de lessen, de staf en directeur van meni dat zij zich houden aan cle lam richtlijnen voor het vormingswep De directeur C. Spiering en zijn inmiddels teruggekomen besluit om de cursussen voor 450 jongeren maandag sluiting door het bestuur beginnen. D. J. van der Ven Kastele door het stamland van het Hub je Nassau Uitgave: Ons Hi Utrecht. Prijs: ƒ17,50. Het land van Nassau met Dil heeft Van der Veen geïnspiK een verhaal (144 pagina's) da eerste plaats bestemd is voor rist. In de tweede plaats 1 uitgave aantrekkelijk a'oor h belangstelling koesteren voor schiedenis van dit gebied en bijzonder \roor het koningshui* Het boek. dat geïllustreerd r landschappelijke afbeeldingen producties van historische pö herinnert o.m. aan de jon? the, die al in zijn tijd d« romantiek onderging. Uiteraard aandacht besteed aan het stam! Oranje-Nassau, alsmede aan jeburcht en het paleis OraniëW Diez. De auteur behandelt voj wooncultuur en binnenhuisciw slot Stein en voert de lezer df Nasaumuseum in OraniNi schrijvingen a'an andere hij burchten in het dal van de stamboom van de huizen Na' je en Nassau-Diez compli een persoons-, plaats- en zaal gister deze uitgave, die enei mantiek a-an een verleden opfl anderzijds waardevolle tips voor een toeristisch weekeind Vi kli

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2