1 uarriere van Mansveld n 'beslissende fase' Ltletico Madrid Jlechts gelijk r Aanvallend gereden etappe levert Nederlanders weinig succes op F '00 f2 Duitsers en Britten tonen grote klasse op Rotterdams CHIO Jout/kwartet vrijdag 15 september 1972 Leo Steegman woedend over 'misverstand' Ajax lief voor Independiente iimirrMl BSÜIM Wereldrecord voor Viren op 5000 meter sport t15/k15 filet goede mentaliteit keten van kansen benutten in onze speciale verslaggever 5SKOU/DEN HAAG Juist nu FC Den Haag na een aarzelende irt in de competitie vrij zorgelijke tijden kent, staat aanvoerder ld Mansveld voor de beslissende fase in zijn carrière. Mansveld 8) namelijk lijktop dit moment de aangewezen opvolger van de aan meniscus geblesseerde Feyenoorder Rinus Israel in het Neder- ids elftal. Op 11 oktober staat voor de formatie van bondscoach antisek Fadrhonc een oefenduel geprogrammeerd; in november de eerste wedstrijden (tegen Noorwegen en België) in de orronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. d Mansveld kan deze keten van ede kansen benutten om zich einde- ;eens definitief in de selectie van Nederlands elftal te spelen. Scher- lelfs: de Hagenaar toont zich nog bitleus genoeg om te pogen vrije dediger Israel naar de reserve-bank duwen. Bsveld hoeft normaal gesproken i aan zijn plaats te twijfelen. Fadr- ic is met zijn plannen inmiddels al Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Dat Sparta, ondanks de aanstelling van een «kelijk directeur nog lang geen professioneel geleide club is, hebben de spelers dezer dagen, toen de Rotterdamse eredivisie- lub in Frankrijk tegen de eer- tedivisieclub Rennes (10) intrad, ervaren. De organisatie nn deze reis die in handen was voetbal-makelaar Friedrich lonenfeld en Sparta's zakelijk ürecteur Ad Lam liep door al- erlei omstandigheden zo uit de dat vijf Spartanen waaron- ler trainer Leo Steegman op igen gelegenheid naar Neder- uid moesten terugkeren, n de nacht van woensdag op jonderdag arriveerden de woe- ende Spartanen doodvermoeid Rotterdam. Voor de in Arn- m wonende Charlie Bosveld west zelfs een kamer worden ezocht omdat hij vanwege het ichtelijk tijdstip niet meer laar huis kon terugkeren. De Uende ontstond in Parijs, toen jarta zich per taxi naar het are du Nord liet vervoeren, oor de chaotische drukte kwa- en niet alle Spartanen gelijk- jdig op het station aan. Een 'Ier voor het vertrek van rein waren nog niet alle irs gearriveerd. De overigen reeds ingestapt. Afge- was echter dat niemand vertrekken, voor de hele :p compleet zou zijn. Ter- li Steegman en Bosveld op t perron op de overige Spar en wachtten, vertrok echter trein zonder Kreuz, Heijer- Jansen en Venneker. mand Van de achtergeble- ïen bleek een kaartje te heb- er was gebruik gemaakt een collectief ticket. Omdat geen voldoende geld was om overnachten, besloten de artanen, na inschakeling van m reisbureau per vliegtuig toir Nederland terug te keren, (schoon zakelijk directeur km de hele affaire lakoniek oeschrijft aan een misverstand, trainer Leo Steegman woe- snd over het gebeuren. De op ogenblik ziek te bed liggen- Steegman: 'Ik onthoud me in jt.stadium liever van commen- r. Ik heb alleen nog maar isch contact met de heer over de zaak gehad. Het lur is nog niet op de hoog- omdat voorzitter Van Rijn vakantie is. de spelers is het een lilijk te verteren zaak dat de ir Lam zich er niet voldoen- van had vergewist, of ieder- in de trein was gestapt, i'eld: 'Op die manier wordt moeilijk om nog vertrou- in hem te hebben. Dit is mijn persoonlijk stand- it, maar dat van allemaal.' zover dat hij hem al op 4 oktober in het elftal van Jong Oranje wil opstel len voor de confrontatie tegen Noor wegen. Mansveld zou dan een van de twee 'uitzonderingen' met oudere spelers vormen, die met deze 'onder 23-jarigen' mag uitkomen. De bonds coach wil Mansveld nog wat extra internationale ervaring laten verzame len. GEEN SUCCES Want tot nu toe is het optreden van Mansveld in vertegenwoordigende elf tallen zeker geen doorslaand succes geweest. In de voorronden van het toernooi om de Europa Cup voor landenteams leek hij vorig seizoen voor de uitwedstrijd tegen Joegoslavië eindelijk door te stoten. Ook die weg kwam vrij door het uitvallen van Rinus Israël. Op het laatste momemt toverde Fadrhonc echter een van zijn omstreden beslissingen naar voren en koos Pleun Strik. De affaire rond de gepasseerde Mansveld is toen hoog op gelopen. Zelf wuift hij, tijdens de terugreis na de Europa Cup-wedstrijd tegen Spartak Moskou, de problema- tiex, die toen speelde, luchtig weg. Mansveld immers is sinds het onlangs in Praag gespeelde oefenduel tegen Tsjechoslowakije terug in de selectie. Zelf gelooft hij nu een goede uitgangs positie voor de definitieve stap naar de top gevonden te hebben. 'Ik heb het er al moeilijk genoeg mee gehad. Het is me weieens gebeurd, dat ik kort voordat het Nederlands elftal speelde mijn paspoort bij de KNVB moest inleveren. Toen de selectie ech ter gekozen werd, bleek il: er weer niet bij. Daardoor krijg je toch wel mentale tikken.' ZEKERHEID Dit keer echter wenst zelfs Mansveld niet meer te' twijfelen. Door de trip naar Tsjechoslowakije heeft hij meer zekerheid dan ooit over zijn Oranje- kandidatuur gekregen. Vooral ook bij de overige leden van de selectie, waarin hij de enige vertegenwoordi ger van FC Den Haag is. Mansveld: 'Ik heb gewoon duidelijk gemerkt, dat ik in die groep opgenomen wordt. Voor mij persoonlijk geldt, dat de selectie nog best wat meer bij elkaar mag komen. Maar ik begrijp ook dat de basis van het elftal uit acht Ajacie- den bestaat en het daardoor al moei lijk is meer centrale trainingen te organiseren.' Over de financiële regeling die de KNVB nu aan de spelers in het Nederlands elftal voor de komende twee seizoenen heeft voorgelegd toont Mansveld zich in ieder geval tevre den. Het minimum-streefbedrag van 60.000 gulden klinkt hem zelfs zeer aantrek kelijk in de oren. 'Maar', zegt hij 'ik kan me voorstellen dat als je twee ton bij Ajax verdient, je toch anders tegenover zo'n bedrag gaat staan. Je bent tenslotte voetballer van je be roep. Ikzelf vind de regeling wel goed. Al heeft natuurlijk iedereen het recht het hoogste te vragen.' GROTERE ZORG Aad Mansveld kent voorlopig een veel grotere zorg. De matige verrich tingen van FC Den Haag in de compe titie en woensdag ook in de Cup wedstrijd tegen Spartak Moskou doemen ook nadrukkelijk als aantas- ters van zijn persoonlijke vorm op. Tot nu toe zijn inzinkingen van zijn ploeggenoten nog niet op zijn spel teruggeslagen: integendeel zelfs, ook tegen de Russen groeide hij uit tot een van de weinige uitblinkers in de Haagse ploeg. Mansveld: 'Ik leef nu helemaal naar het Nederlands elftal toe. Aan dat niveau wil ik me optrek ken, daarop wil ik me concentreren. Voor mij is dat uitzicht op het natio nale team zelfs een voordeel. Ik heb namelijk de plicht bij te blijven. Daar naast kan je als speler in-normale- vorm in zo'n situatie makkelijker op vallen dan de rest van de ploeg.' ponze sportredactie AM Voor dc diverse Europa Cup toernooien zijn gisteravond nog tie wedstrijden gespeeld. Opvallend daarbij was dat in het toernooi om de ille filia van JaroJlf «Pa Cup 2 Atletico Madrid op eigen veld niet verder kwam dan een 00 Ikspel tegen de Franse bekerhouder Ajaccio uit Bastia. In het UEFA Cup- J#0' ^eeg het Italiaanse Cagliari het tegen Olympiakos Piraeus moeilijk, «rieken slaagden erin de bepaald niet overmatig scorende Italianen naar «-1 nederlaag te spelen. opa Cup 2 Mig Lissabon (Portugal)Hibernians (Schotland) "(co Madrid (Spanje)Bastia (Frankrijk) *"'aros (Hongarije)Floriana la Valette (Malta) 2—1 O—O 20 sept. r fa cup lOEP l W3 IF (Denemarken)IFK Helsinki (Finland) iSp ^etubal (Portugal)Zaglebie Sosnowics (Polen) DEP^klte (Delgië)CUF Barreirense (Portugal) Pn. 05 Piraeus (Griekenland)Cagliari (Italië) lEp 7 *PortuSaI)Barcelona (Spanje) (Turkije)—Fiorentina (Italië) «we sportredactie uitg. ft—1 20 sept. 2—1 20 sept AMSTERDAM Independiente heeft van de voorzitter van Ajax, Jaap van Praag, een tele gram ontvangen, waarin deze zijn leedwezen uitspreekt over het feit dat er eventuele uit spraken zijn geweest die een beledigende strekking hebben gehad voor Independiente en het Argentijnse volk. 'Zo er uit latingen zouden zijn gedaan, worden deze gerectificeerd. We garanderen u een even goede en vriendschappelijke ontvangst in Nederland als wij in Argen tinië van u hebben gehad.' aldus de letterlijke tekst van het tele gram. Eerder al had Santiago Berna- beu, voorzitter van Real Madrid verklaard bij zijn vertrek uit Buenos Aires, de beschuldigin gen van de Ajax-spelers aan het adres van Independiente onjuist te achten. Bernabeu, die de wedstrijd bijwoonde: 'Het was een correcte partij voetbal, met een enthousiast publiek, maar gespeeld op een terrein waar van de verlichting niet voldeed aan de eisen, die men voor een wedstrijd van dergelijk belang moet stellen.' Volgens Bernabeu rechtvaardigt, noch verklaart dat laatste de beschuldigingen, die zijn uitgebracht door de Nederlandse spelers. Nederlanders hopen op incidenteel succesje ROTTERDAM (ANP) De Duitsers, met in hun schaduw de Engel sen, beheersten gisteren de tweede dag van het internationale con cours hippique te Rotterdam. Met name Hendrik Snoek was bijzonder succesvol. Hij zegevierde met Shirokko zowel in het jachtspringcon- cours om de Prijs van de Kralingse Plas als in het sprmgconcours om de Prijs van Erasmus, waarbij de ruiters vrij waren de volgorde van de te nemen hindernissen te bepalen. Voor de derde Duitse over winning zorgde Fritz Ligges, die de eerste plaats bezette in de Prijs van de Scheepvaart, welk springconcours tevens gold als kwalificatie voor de Grote prijs van Europa, die zondag wordt gereden. Aad Mansveld Jong Oranje De tot nu toe tegenvallende prestaties van FC Den Haag verontrusten Mans veld niet. Hij kan natuurlijk ook moeilijk anders op de vlakke presta tie-curve reageren. Den Haags nieuwe trainer heeft aanvoerder Mansveld na melijk aanzienlijk meer verantwoorde lijkheid gegeven dan deze bij zijn voorganger Jezek gewend was. Mans veld: 'Teunissen overlegt vreselijk veel. Dat is voor de hele spelerskern plezierig. Teunissen is niet bang om zich na overleg aan bepaalde wensen van de spelers aan te passen. Tijdens het trainingsprogramma bijvoorbeeld kan hij op verzoek van de spelers iets terugnemen. Er zijn ook genoeg trai ners die niets van oververmoeidheid willen weten en gewoon door gaan. Doordat Teunissen mij wat meer ver antwoordelijkheid gunt, is mijn posi tie als aanvoerder ook wat sterker geworden.' Desondanks speurt Den Haag nog steeds naar zelfvertrouwen. Bekent Mansveld: 'We draaien minder goed dan verwacht, omdat enkele spelers nog ver beneden hun niveau blijven. De spelmaker is in zo'n geval de belangrijkste man. Als juist hij achter blijft dan mist de rest van het elftal de kwaliteit om dat op te vangen.' MENTALITEIT Aad Mansveld (met Jöop Korevaar en Kees Bregman vooral) blijft onge stoord onder de crisis, waarin met name schakelaar Harald Berg ver keert. Karakter en mentaliteit zijn ook in deze periode belangrijke wa pens waarmee Mansveld vecht. Een gedegen mentaliteit heeft de robuuste ausputzer altijd getoond. 'Ook als je technisch minder begaafd bent, moet je weten dat je met een goede menta liteit toch verder kan komen. Die instelling bepaalt vijftig procent van mijn spel.' GERRIT DEN AMBTMAN ATLETIEK Lee Evans, de Olympische 400 meter kampioen van Mexico, die vorige week In München niet aan de start kwam omdat de Amerikanen door de uitsluiting van Vince Matthews en Wayne Collett en de blessure van John Smith geen 4 x 400 meter ploeg meer op de been konden brengen, heeft in Rome de 400 meter gewonnen. Evans versloeg bij atletie kwedstrijden in het Olympisch stadion zijn opvolger Matthews met ruim ver schil: 45 045.2. De Olympische kampioen Joerl Tarmak 1 Rusland) had bij het hoogspringen aan 2 15 m voldoende voor de overwinning. Hans Lagerquist (Zweden) won het pols stokhoogspringen met 5,30 m. voor de Italiaan Fraquelli (5.20) en Bob Seagren (5.20 m). Fany van Zijl (Zuld-Afrika) was de sterkste 100 meter loopster met 3.39.7. Paola Cacchl. die In München brons veroverde op de 1500 meter, zorgde in Rome voor een nieuw nationaal record op de 800 meter: 2.02.5. De Italiaanse werd tweedo achter de Poolse Slcowrons- ka. die 2.02.1 noteerde. SPORTTOTO De uitslag van sporttoto no 5: Aantal deelnemers 621.145. Inleg 1.413.919. Prijzenhedrag 598,087.74. Eerste prijs 149.521.94; 13 winnaars, die elk bruto 11.504 ontvangen. Tweede prijs 1-10.521.93; 408 winnaars, die elk 366.45 ontvangen. Derde prijs 149.521.93; 4.066 winnaars, die elk 36.75 ontvangen. VOETBAL De tuchtcommissle van de KNVB heeft deze week weer 18 spelers gestraft. De belangrijkste straffen zijn: J, Zuldema (Cambuur): de lopende voor waardelijke straf van één bindende wed strijd omgezet in een onvoorwaardelijke. Th. Vonk (AZ'67): een bindende wed strijd alsmede een boete van ƒ150 A. den Boer (Volewijckers)een binden de wedstrijd geschorst met een proeftijd van een Jaar plus 125. A. van Haren (Volewijckers): een wed strijd geschorst met een proeftijd van een Jaar plus 125. F. J. van Stijn (Utrecht): een bindende wedstrijd geschorst met een boete van 200. L. van Marwijk (Go Ahead); een wed strijd geschorst met een proeftijd van een jaar, plus een boete van 150. C. K. Overweg (Go Ahead): een wed strijd geschorst plus een boete van 250. H. Ebbinge (Heerenveen): een wedstrijd geschorst plus een boete van 150. H. Hovenkamp (Groningen): een wed strijd geschorst met een boete van 250. R. L. Maas (HVC): een wedstrijd ge schorst. WIELRENNEN Ronde van Catalonlë Eerste etappe: 1. Domingo Perurena (Spa) de 211 km in 6.19.07. 2. Oliva (Sp), 3. Boysens (Bel). 4. Avilleira (Sp). 5. Gilson (Bel), 6. Lasa (Spa). 7. Reybroeck (Belg). 8. Wlm Schepers (Ned). 9. Aimar (Fr), 10. Casas (Sp), 12. Wim Keileners (Ned) allen z.t. Het was na de vele afzeggingen een duidelijke zaak: de strijd in Rotterdam zou uitsluitend gaan tussen de Duitsers en de Engelsen met mogelijk een in cidenteel succesje voor de Nederlan ders, Belgen of anderen. Zo'n succes behaalde Harry Wouters van den Oudenweijer op de openingsdag, toen hij zegevierde in de Prijs van de Rijn door als enige foutloos door de bar rage te komen. Nu de Duitsers woensdag nog de grote afwezigen met uitzondering van Alwin Schockemöhle op volle oorlogssterkte aantraden, viel er voor de overigen weinig eer meer te behalen. Ook niet voor de Engelsen, die in David Broome, Harvey Smith en Ann Moore toah goede representanten in Kralingen hebben. Wel reikten zij in de Prijs van de Scheepvaart hoog. doch de eerste twee plaatsen met het grootste financiële rendement (1500 en 1200 gulden) werden ingenomen door Duitsers: Ligges en Gert Wilt- fang, die van de tien foutlozen de snelsten waren met respectievelijk 79.7 en 80.2 sec. Broome met Sportsman en Harvey Smith met Volvo bleven zo'n drie seconden bij hen achter. Bij deze foutlozen waren twee Neder landse combinaties: Johan Heins met Grandioso en Wouters van den Ouden weijer met Salerno, die op de zevende en achtste plaats kwamen. Het jachtspringconcours was bijna ten einde toen zich de winnaar meldde. Het was de Duitser Hendrik Snoek, die Shirokko niet alleen feilloos, maar ook zeer behendig en snel door het 753 meter lange parcours joeg. Met zijn tijd van 88.5 seconde, troefde hij duidelijk zijn landgenoot Hartwig Steenken af, die in de voorgaande rit zich met Daniela aan het hoofd van het klassement had geplaatst met een tijd van 93.3 sec. Met Gert Wiltfang en de Engelse 'durf-al' Harvey Smith, die echter in zijn driftige jacht naar succes op de tweesprong een fout maakte, waren zij in feite de enigen die een echt jachtspringconcours re den, namelijk in een hoog tempo en elke meter te behalen winst uitbui tend. Met de beide uit Nederland afkomsti ge paarden Dorian Grey en Abadan, die hij beide zonder fouten rondbracht bezette Wiltfang de derde en vierde plaats, maar ook Snoek en Steenken plaatsten zich met nog een ander paard onder de eerste tien. Prijs van Erasmus, een internationaal spring concours 'Take your own line' 14 hindernis sen. max. hoogte 1 40 m: 1. Hendrik Snoek iWDId). Shirokko 0 ft 66.7 sec. 2. Hartwig Steenken (VVDld) Daniela 0 69.8; 3. Friiz Ligges (WDld). Goldika 0 70.6; 4. Johan Heins (Ned). Amtrleb 0 77.6; 5. Ann Moore iGB). Mandrake 0 79.4; 6. Alwin Shockemöh- le (WDld). Weiier 0 87.6; 7. Harry Wouters van den Oudenwijer (Ned), Al Capone 0 89.2. Prijs van de Rijbaan. internaBionale dressuur- proef, Prix St George: 1. Theodorescu (WDld), Sacramento 1319 pnt; 2. Harry Boldt (WDld). Golo IV 1296; 3. L. Johnstone (GB). El Farruco 1296: 4. Harry Boldt (WDld). Sumatra 1291: 5. Theodorescu (WDld). Wil helm Teil 1291: 6. mevr Tehodorescu (WDld) Mascna 1277. Sprinter Cees Priem op beslissend moment kansloos r NIORT Cees Priem, de snelste sprinter in de ploeg van Joop Midde- link, heeft het niet kunnen klaren. Op de brede aankomstboulevard in Niort, waar een kopgroep van 22 man op de finish afstormde, had Cees Priem de nederlaag van de Nederlan ders van de eerste dag goed moeten maken met een overwinning. Maar op het beslissende moment liep de zaak uit de hand. De onbaatzuchtigheid van Hennie Kuiper, die voor zijn ploegmakker de sprint wilde aantrek ken had geen zin, want Cees Priem zat klem tussen de meute en de kant. Geen etappezege dus voor Nederland, geen gele trui, als troostprijs de winst in het dagploegenklassement (onge veer 175 gulden) en de prijs voor de strijdlustigste voor Hennie Kuiper. Al met al een geringe vergoeding voor de moeite, die de Nederlanders 2ich in deze eerste echte etappe hadden ge troost. Winnaar van de rit van Mer lin Plage naar Niort, die met een gemiddelde van ruim 43 km werd afgelegd, werd de 22-jarige Zwitserse electromonteur Bruno Hubschmid, die op de meet voor de Tsjech Jiri Holik en de Franse regionaal Jean Thoma- zeau twintig seconden bonificatie ver overde. De blonde Zwitser hoopt het beter te doen dan het vorige jaar, toen hij ook op de tweede dag de etappe won en de leiderstrui veroverde maar in de volgende rit het 'geel' aan Fedor den Hertog moest afstaan en tenslotte als dertiende eindigde. Wel werd Hub Schmid eindwinnaar in het punten klassement, een bewijs, dat men met hem rekening dient te blijven houden. Ook Hubschmid had zich op deze tweede dag van de Ronde van de Toekomst actief getoond. Maar de opvallendste rol hadden toch de Nederlanders gespeeld. Niet in de eer ste vijftig kilometer, toen er nauwe lijks iets opwindends gebeurde. Maar bij de eerste serieuze demarrage na 51 km was Frits Schür een der initia tiefnemers. De vlucht werd niet op De Zwitser Bruno Hubschmid (links vooraan) sprint naar de over winning in de tweede etappe van de Ronde van de Toekomst. prijs gesteld en tot de Cote de Graon (derde categorie), waar de Fransman Bernard de eerste puntjes voor het bergklassement (meer dan 'vals plat' wós deze Cote niet) veroverde, werd de rust gehandhaafd. Het was opnieuw Frits Schür, die de andere ploegen aan de tand ging voe len. Hij kreeg Hubschmid, de nog zeer actieve drager van de gele trui, Calude Tollet, en de Italiaan Osler en Brentegani mee en vooral die aanwe zigheid van de twee Azurri prikkelde het veld ook de Nederlanders om de orde te herstellen. Tot voorbij de ravitaillering in het schilderachti ge Mouzeuil Saint Martin bleef het weer rustig. Toen begon Hennie Kuiper aan zijn prijs van strijdlustigste te werken. 'Ze reden allemaal op het wiel van Fedor en daarom ben ik gaan rijden. Zeker niet om die tweede klassementsprint te winnen. Ik had gedacht, dat ik wel steun zou krijgen'. Maar de steun kwam niet Wel de Franse regionaal Talbourdet, die nauwelijks tempobeul Kuiper kon volgen, laat staan hem helpen. Het werd een race tegen de overrpacht, die door enkele tempover- hogingen na 127 km op de twee vluchters neerstreek. Hennie Kuiper, in het geheel niet teleurgesteld, lanceerde een nieuwe demarrage, waarin Hubschmid, Clar ke, Duchemin en Boishardy meegin gen. Het resultaat was, dat het veld in stukken uiteen viel. Voorop ontstond een groep van 27 man met Fedor den Hertog, Hennie Kuiper, Cees Priem en Frits Schür, die een grootste winst van 30 seconden boekte op de tweede grep met een verslagen gele truidrager Tollet en de Franse kampioen Martin. Het tempo werd nu zo hoog opgevoerd, dat er achteraan steeds meer afhakers genoteerd moes ten worden, onder meer diezelfde Martin en onze landgenoot Jacob Lan gen, die wel in de bergen thuis is maar op dit min of meer vlakke land in de temposlag sneuvelde. Na een valpartij, waardoor de Franse regionaal Arbes uit de strijd raakte, won tenslotte Hubschmid in Niort de eindsprint. Priem moest tevreden zijn met de vierde plaats, Kuiper werd achtste, Schür twaalfde en Den Hertog laatste van de kopgroep, die tot 22 man was geslonken. Met een achterstand van 27 seconden won Ben Koken de spurt van de 'hoofdmacht', waarin zich ook Cees van Dongen bevond. Jacob Langen eindigde op 3.19 in de achterhoede. Middelink was niet ontevreden. 'Onze dagen komen nog wel', zei hij hoopvol gestemd. Tweede etappe: 1. Hubschmid (Zwl) 144 km In 3 uur, 18 min. en 32 sec. (met bon. bon. 3.18.12). 2. Hollk (Tsjech) i.t. (met bon. 3.18.22), 3. Thoraazeau (Fra) z.t. (met bon. 3.18.27), 4. Priem (Ned.) 5. Helton (Fra), 6 Veilleimlane (Fra). 7. Osier (It), 8. Kuiper (Ned), 9. Talbourdet (Fra), 10. Corbeau (Fra). 11. Meunier (Fra). 12. Schür (Ned), 13. Sutter (Zwl). 14. Pitard (Fra), 15. Bodier (Fra). 22. Den Hertog (Ned) allen ln dezellde UJd, 23. Koken (Ned) 3.18.59. 39. Van Dongen z.t., 60. Langen (Ned) 3.21.51. Algemeen plocgenklassement: 1. Frankrijk A 11 uur. 19 min. en 2 sec., 2. Nederland 11.19.30. 3. Italië 11.19.38. 4. Zwitserland 11.21.26. 5. Groot-Brlttannlë 11.21.29, 6. Frank rijk B 11.21.31. Puntenklassement: 1. Hubschmid (Zwl) 30 punten, 2. Hollk (Tsjech) 23, 3. Thomazeau (Fra) - 17, 4. Priem (Ned) 14, 5. Kuiper (Ned) 13. Jachtspringconcours om de prijs van de Kralingse Plas. (Lengte 753 meter, toegesta ne tijd 113 seconden. 16 hindernissen. 20 sprongen, maximum hoogte 1.40. Elke fout was zes seconden extra): 1. Hendrik Snoek (Did) met Shirokko 88.5 sec. 2. Hartwig Steenken (Did) met Daniela 93.3: 3. Gert Wiltfang (Did) met Dorian Grey 94.5; 4. Gert Wiltfang (Did) met Abadan 95 3; 5. Harvey Smith (GB) met Summertime 95.8: 6. Hartwig Steenken (Did) met Kosmos 98.6; 7. Hendrik Snoek (Did) met Feiner Kerl 100.8: 8. Rob Eras (Ned) met Sandy Way 102.7; 8. Thiery Storme (Belg) met Kaboul 103.5: 10. A. Slmonetti hlli) met Ataulfo 103.8. Internationaal springconcours om dc prijs van de Scheepvaart, levens eerste kwalifica tiewedstrijd voor de Grote Prijs van Europa die zondag wordt verreden. (Lengte par cours 670 meter, toegestane tijd 115 secon den. 14 hindernissen 17 sprongen maximum hoogte 1.45 meter). 1. Frits Ligges (Did) met Robin 0 strafpun- ten 79.7 sec. 2. Gert Wlltfangh (Did) met Askan 0-80.2; 3. David Broome (GB) met Sportsman 0.-83.0; 4. Harvey Smith (GB) met Volvo 0-83.4; 5. Ann Moore (GB) met April Love 0-84.0: 6. Madelatne Gervals (Zwe) met Flax 0-88.3: 7. Johan Heins (Ned) met Grandioso 0-90.0; S. Harry Wouters van den Oudenwijer (Ned) met Salerno 0-91.8; 9. Peter Robeson (GB) met Grebe 0-92.8; 10. Rene Varas (Chili) met Quintral 0-96.1. Lasse Viren tweede wereldrecord HELSINKI Lasse Viren heeft ook het wereldrecord op de 5000 meter te pakken. De Fin die tijdens de Olympi sche Spelen de 10.000 meter in een wereldrecord-tijd won, slaagde er toen op de 5000 meter waar hij ook goud won, niet in de Australiër Ron Clarke het record te ontnemen. Gisteravond, in Helsinki voor een dol-enthousiast publiek, lukte het Viren echter wel. Hij kwam uit op een tijd van 13.16.4, precies tweetiende seconde beter dan het wereldrecord van Ron Clarke. De race op de 5000 meter werd niet alleen bepaald door Lasse Viren. In de beginfase droeg ook zeer zeker de Brit David Bedford de grote ver- liezer van München zijn steentje bij. Hij begon op zijn bekende wijze het tempo op te voeren om vervolgens met tussensprints het veld uit elkaar te gooien. Dat leek al snel succes te hebben, want na 2500 meter kon nie mand de Brit meer bijhouden. Lasse Viren en zijn landgenoot Jhu Vëatai- nen raakten zelfs bijna 100 meter achter. Een ronde verder kondigde een forse sprint van Viren het einde van Bedford echter aan. Viren liep de achterstand snel in, bleef ruim twee ronden achter Bedford hangen en ging er toen alleen van door. Op jacht naar het wereldrecord, waarbij hij slechts steun kreeg van de 50.000 toeschou wers. Bedford raakte uiteindelijk bij na vijftien seconden achter. En dat kwam dan vooral ook omdat Lasse Viren de laatste ronde aflegde alsof hij juist gestart was voor een aanval op het wereldrecord op de 400 meter. Viren was in Helsinki overigens niet de enige die aantoonde de grote vorm nog niet kwijt te zijn. De Zweed Anders Garderud en de Fin Tapio Kantanen verbeterden namelijk ook een wereldrecord. Op de 3000 meter steeple chase kwamen zij uit op een tijd van 8.20.8. Het wereldrecord op deze afstand was in handeh van de Australiër Kerry O'Brien met 8.22.0. Overigens viel Garderud in München niet in de prijzen. De Zweed klopte gisteravond Tapio Kantanen op de streep. Kantamen die tijdens de Spe len op de 3000 meter steeple chase een bron en medaille won, kreeg ech ter dezelfde tijd toegemeten als An ders Garderud. Daardoor werd de Fin mede-wereldrecordhouder. Later corrigeerden de organisatoren de tijd van Kantanen tot 8.21,0 minu ten. Door deze beslissing werd Gar derud alleen wereldrecordhouder. De Belg Emiel Puttemans verbeterde tijdens wedstrijden in Aarhus (Den.) het wereldrecord op de 3000 meter. Hij bracht het op 7 minuten 37,6 sec. Het oude record stond sinds 27 augus tus 1965 op naam van de Keniaan Kip- choge Keino met een tijd van 7.39.6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15