)irigent het enzaamste eroep, zegt do de Waard _Deo 'Europese eenwording moet louter economisch blijven' Eindhovense wethouder legt bijltje erbij neer H Prof. dr Posthumus primus inter pares Maalhuis CBS zou naar Heerlen verplaatst wordenonrust onder 2000 man personeel de Politiek/militair zijn we een dwerg VW-dealer over naar Peugeot Zeven kerncentrales in komende 25 jaar Lorw/CT ^eef het fflT'KW \RTET VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 ef het publiek voor een groot iel waarvoor het komt' ir R. N. Degens gent is eigenlijk een ontzettend eenzaam beroep. Je staat daar r helemaal in je eentje zo'n driemaal in de week examen te doen een paar duizend mensen en een stelletje scherpe kritici. Die lig orkestleden daar voor je zijn nog de strengste, en daar sta je lelke dag voor. zegt Edo de Waart, pas benoemd tot artistiek leider en chef- Pnt van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, en met zijn ar de jongste dirigent van Nederland in een dergelijke functie. [verschrikkelijk en oprecht blij leze benoeming en als het in zijn ter lag zou hij badinerend zeg- wie ben ik dat ik dit doen mag. wam er niet van in het gesprek wistenen met hem hadden, wel bleek hij zach volkomen st van de heel zware taak die hij zich genomen had. maar acht jaar geleden kreeg hij i^—i uenka Mitropooilus-prijs voor di- Volgens hemzelf eigenlijk drie te vroeg. 'Ik had in feite geen ervaring met het dirigeren van beroepsorkest. Toen ik terug- i kreeg ik de kans om het orkest iersjes een paar maal te dirige er* Toen merkte is pas igoed dat het wat makkelijker is tien kilo lenknipsels aan interviews te ge- dan een concert te dirigeren. Dat wel een ontzettend koude douche, ik heb intussen wel begrepen t meer leert van tegenslagen dan nieuw, wcces' orkesten die tegenslagen ls het in de stormachtige carrière van De auto It overigens wel meegevallen; des- ïks heeft hij zich ontwikkeld tot lirigent met een voor zijn leef- norme ervaring en met van JRPROL e—heel reële en gezonde ideeën, lkaar heeft hij in binnen- en iland 45 verschillende orkesten garags geerd, inbegrepen het Concert- workest (waarin hij als hoboïst am was toen hij de Mitropoulos- won) en onider meer als assis en H'aiitimk en sinds 1967 als pstdirigent' het Rotterdams iraonisch waar hij nu de Frans- Jan Fournet opvolgt. Als diri- van het Nederlands Blazers En- een stel enthousiaste jonge i - maakte hij furore door de ae wijze vain musiceren waar bijvoorbeeld in nachtconcerten nieuw publiek werd aangetrok- zesjamig contract ingaande 1 septem ber 1973) behoort onder veel meer het uitbreiden en anders aanpakken van de jeugdconcerten. 'Hoe gaat dat in het algemeen (niet alleen in Rotter dam!): als er ergens een gaatje in het spelschema zit stop je er gauw een jeugdconcert in met een paar harde, vlugge stukken uit het repertoire. En dan vertel je er wat bij. Ik heb een jaar of drie geleden dat ook een paar keer gedaan, maar toen werd er in de kranten geschreven dat ik een paar verkeerde jaartallen genoemd had. Toen dacht ik: laat maar. Ik had toen zelf nog zoveel problemen met dirigeren dat ik vond dat ik eerst wat steviger in mijn schoenen moest komen te staan. Niet vanwege die jaartallen hoor. Maar ik wilde er wat anders, wat beters van maken. Ik lag er hele nachten wakker van.' Meer lijn jdorkesten e plannen die hij voor zijn itenis met het Rotterdams Phil- imsche heeft (het wordt een Woord-puzzel »ntaal: 1. Roeipen. 3. Voorko- 4. vierhandig dier', 6. lok- 1- wiel, 9. soort bijl, 11. foei, 12. word, 14. oude lengtemaat, 15. oegsel, 17. muzieknoot, 19. afne- getij, 20. muzieknoot, 22. admi- lie troepen23. woonboot, 25. tenat, 27. baan voor balspel, 29. haal, 30. prul, 31. keurig. Bil: 1. Spoedig, 2. tussenzetsel, Pegaai. 5. kledingstuk, 7. rond- 8. lidwoord, 9. reeds, 10. scheik. nt. 11. danspartij, 13. spitse bek fn vogel, 14. lof, 16. knaagdier, iter in N. Br. 19. maanstad, 21. 22. waterstand, 24. koor van 26. bloeiwijze, 27. houten vat, ingstem. Opera-liefde •uig vorige puzzel l-Ase, 3. Dee, 6. rek, 9. al, 10. io j a' 13- PePer- 15- kamer, 17. den, 21. rondeel, 25. lei, 26. JOrestes, 31. ido, 32. Est, 34. 36. sleep, 38. p.e. 39. madat, 41. am'. 43. rap, 44. ent. ■1. aap, 2. slee, 3. dar, 4. eg, 5. eden. 8. kar, 10. Nero, 11. Lade periode, 16. melisse, 18. ed. 20. nee, 23. Est, 24. ork. 28. sa. 30. eelt, 31. item, 33. sPa. 35. nar, 36. sap, 37. pet, ADVERTENTIE Edo de Waart: Het is een ontzettend fijne groep weer verschillende afspraken voor Santa-Fé en Glyndebourne) gaat hem de opera-nood in Nederland wel aan het hart Hij zou zelf het liefst zanger geworden zijn: 'De stem, dat is zoiets verrukkelijks, zo direct. Maar ik heb helemaal geen stem.' In dat opzicht is hij zelfs een beetje jaloers op zijn vader; die zingt al dertig jaar, in het opera koor. Soms zoals nu in 'Lohen grin' onder leiding van Edo, die daar dan weer helemaal eenzaam en alleen examen staat te doen voor eem stelle tje scherpe kritici. Edo de Waart wil meer lijm im de programmering orengen. Zonder het publiek al te veel muzikaal naar de programmering brengen. Zonder het publiek al te veel muzikaal naar de mond te praten wil hij het toch voor een groot deel geven waar het voor komt Derhalve voelt hij voor bijvoor beeld promenadeconcerten met operet temuziek.' En waarom zouden we niet een hele Beethovencyclus geven. Het orkest doet het ook graag: het appelleert aan je vatattansdhap. En dan is er nog zoveel muziek n4 de klassieken en vóór de tegenwoordige avantgarde die nooit gespeeld wordt, maar die voor het publiek een uitstekende inleiding tot de echt hedendaagse muziek kan zijn. Je moet je concertbezoekers niet over vallen met iets wat ze helemaal niet willen. Als ik een bruin brood koop wil ik ook niet dat het in het midden plotseling wit blijkt te zijn. Dan voel ik me genomen. Je moet je publiek eerlijk benaderen, het experiment duidelijk als experiment aankondigen. Dan loop je ook niet de kans dat je een rotte tomaat in je nek krijgt. Experimenteel Op die manier wil Edo de Waart meer experimentele muziek in Rotter dam brengen. Met het orkest zit het wel goed. Hij vindt het het meest 'Hollandse' orkest, en daarmee be doelt hij de mentaliteit Ze zijn spon taan, er is geen gladde beleefdheid, ze laten heel duidelijk merken als ze iets niet leuk vinden. Misschien vinden sommigen dat onge manierd. Ik gind het alleen maar plezierig. Het is een ontzettend fijne groep. Dank zij de 'aanneem-politiek' van de laatste vijf jaar is het kwalita tief erg verbeterd, ook verjongd. En Fournet heeft het mede op een uitste kend technisch peil gebracht Toch Rotterdam Het orkest is ook wel heel erg in voor nieuwe dingen en dat is voor mij ook een punt geweest om deze verbintenis aan te gaan. Er zijn ook onderhandelingen geweest met het Residentie Orkest maar het is toch Rotterdam geworden. Het orkest heeft daar ook een flinke stem in gehad. We kennen elkaar nu zo'n jaar of vijf; we hebben onze wtitebroodsweken ge had, en we hebben ook wel ruzie igehad, maar we staan nu op een niveau waarop we heel goed kunnen samenwerken.' AMSTERDAM Toen prof. dr. K. Posthumus op 2 november 1967 benoemd werd tot regerings commissaris voor het weten schappelijk onderwijs had hij al een grote staat van dienst. Begonnen als leraar scheikunde, eerst in Leiden en later aan het christelijk lyceum in Bandoeng, raakte hij ge ïnteresseerd in de meer fundamentele vragen van het onderwijs. Die belang stelling groeide al spoedig uit tot een deskundigheid die hem als leraar voor bestemde voor het rectoraat. En een maal hoogleraar (achtereenvolgens aan de TH van Bandoeng, de univer siteit van Indonesië en vanaf 1956 aan de TH Eindhoven) was hij opnieuw de primus inter parus. Van 1961 tot 1967 was hij rector van de technische hoge school in Eindhoven. In 1964 werd hij voorzitter van de onderwijsraad. De vijf jaar die sinds 1967 verstreken zijn waren te kort om zijn laatste levenswerk, de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs, te kunnen voltooien. Het door hem voor bereide wetsontwerp, waarin de veel bekritiseerde studieverkorting tot vier jaar werd vastgelegd, ligt nog bij de staten-generaal. En de onzekere poli tieke toestand maakt het onwaarschijn lijk dat het wetsontwerp spoedig kracht van wet krijgt. Door de plotselinge dood van de re geringscommissaris, die zelf het ont werp in de Kamer zou verdedigen, is het bijna uitgesloten dat de wet voor 1974 wordt ingevoerd. Toch gaat prof. Posthumus de geschiedenis in als de maker van twee wetten. Geen van bei de heeft hij door parlementaire goed keuring zien bekrachtigen, al is zijn eerste wet in de onderwijswereld wel gemeengoed geworden. Die eerste wet van Posthumus werd in 1940 gepubliceerd in het tijdschrift De Gids. In dat artikel formuleerde prof. Posthumus op grond van eigen ervaring in het onderwijs het inzicht dat, ongeacht de prestaties van de leer lingen, een constant percentage onvol doendes wordt gegeven. Daarmee ves tigde Posthumus zijn reputatie als kri- ticus van de selectie in het onderwijs. Een reputatie die na 1967 in zijn te- Tragisch Het is tragisch dat Posthumus als re geringscommissaris niet aan de schijn heeft kunnen ontkomen dat zijn door allen geprezen filosofie niet in over eenstemming was met de door links en rechts verfoeide herstructurering. Prof. Posthumus praatte over studie verkorting en selectie zoals een goede leraar over het rooster. Het rooster regelt hoeveel lessen en welke vakke- er gegeven worden. Door de toer mende schaarste aan het onderwijs za1 een dergelijke ordening en verdeling van de beschikbare voorzieningen steeds meer nodig worden. Prof. Posthumus zag er niet tegenop aan de herstructurering zijn handen vuil te maken. Het tragische is alleen dat een goed leraar in de politiek zijp filosofie niet via wetten kan doorvoe ren. ADVERTENTIE kinderen mogen hier koekjes bakken van eigen deeg. t Flevohof Prof. dr. F. Hartog ivil boot van politieke same nwerking afhouden Van een onzer verslaggevers 'De uitspraak lijkt gerechtvaardigd dat Europa alleen maar een economisch begrip is en dat het daar bij ook beter kan blijven.' Dit is de conclusie van een artikel in het cahier 'Veilig Europa' van het Interkerkelijk Vredesberaad, geschreven door dr. F. Hartog, hoogleraar economie ip Groningen. 'Met nucleaire tanden, als kernpunt van de opbouw van een eigen militai re macht, kan het alleen maar zichzelf verwonden', aldus prof. Hartog. 'Het aanhalen van de onderlinge banden met als doel internationale politiek te kunnen bedrijven is veel onschuldi ger. Maar zin heeft het niet en de economie kan er alleen maar nadeel van ondervinden.Wij zijn veroor- deeld groot te zijn op het enige punt, dat binnen ons bereik ligt: het econo mische'. Het Interkerkelijk Vredesbe raad heeft zijn eigen stellingname •inzake de taak van Europa laten vol gen door enige afwijkende meningen. Daartoe behoort ook het artikel van prof. Hartog. Het gaat prof. Hartog hiet om 'een in plat materialisme schuwen van ver antwoordelijkheden'. Naar zijn me ning zijn wij ons nog veel te weinig bewust van onze grote verantwoorde lijkheid als 'economische zwaarge wicht'. 'De naar binnen gekeerde hou ding van de laatste decennia heeft geleid tot verwaarlozing van allerlei problemen die voor hun oplossing afhankelijk zijn van Europese initia tieven of op zijn minst van Europese medewerking. gendeel is omgeslagen, toen men hem verweet dat de studieduurverkorting gepaard ging met een rigoreuze se lectie. Onzeker De tweede wet van Posthumus heeft een onzekere toekomst. Maar hoe de parlementaire behandeling van de wet op herstructurering van het weten schappelijk onderwijs ook zal uitval len, de naam van Posthumus zal ver bonden blijven aan de verdere ontwik keling van het wetenschappelijk on derwijs. Men kan de wet amenderen zoveel men wil, men kan hem aanne men en verwerpen, de aan zijn her structurering ten grondslag liggende filosofie zal even gezaghebbend blij ven als zijn eerste wet. Deze filosofie houdt in dat het forpiele onderwijs, als het er op aankomt, wei nig kan toedoen aan de persoonlijke ontwikkeling van de leerling. Wij kun nen de mensen tot hun dertigste on derwijs laten volgen, maar tenslotte zullen alle bemoeienissen en bemoei zucht van de docent de leergierigheid de ontplooiing en de verantwoorde lijkheid van de student in de weg gaan staan. De student is nu eenmaal geen vat dat men volgiet, luidde een van zijn geliefde uitspraken. Droevig Met name ten aanzien van de ontwik kelingspolitiek heeft Europa op de laatste UNCTAD een droevig figuur geslagen. Ten opzichte van de VS vraagt de wederzijdse ontmanteling van de landbouwprotectie om een Eu ropese initiatief. Bij het inpassen van Japan in nieuwe vormen van handels politieke samenwerking kan een Eu ropese inbreng moeilijk worden ge mist. De Oosteuropese landen bulten de Sowjet-Unie zijn misschien toch niet voorgoed verloren voor beïnvloe ding door het westen mits men alles over Moskou laat lopen'. Dwerg Voor zijn grote liefde, de opera, zal er straks misschien niet zoveel tijd meer zijn. 'Het Rotterdamse orkest is dan nummer een. En daarnaast de gastdirecties, dat verruimt ook je in zicht. Of daar opera bij zal zijn? Als het kan graag een paar opera's per jaar'. Vanavond dirigeert hij bij de Nederlandse Opera 'Lohengrin', maar de omstandigheden waaronder dat hier allemaal moet gebeuren. 'Zonder een 'eigen huis' is het een hopeloze zaak. Daar moet toch einde lijk eens een beslissing in genomen worden. Als ze nu eens zouden zeg gen, we geven Jullie het Amsterdamse carré en we verbouwen daar het een en ander aan, dan had de Nederlandse Opera een Ideaal theater voor betrek kelijk weinig geld.'b Nood Hoewel Edo de Waart zijn opera- ambities voor een deel in het buiten land kan bevredigen (hij heeft al met uw neus bovenop.., Flevohof G. van der Konijs is plaatselijke politiek moe Van onze correspondent EINDHOVEN Drs. Gerard van der Kruijs, wethouder van ruimtelijke ordening van de ge meente Eindhoven en schepen van het dagelijks bestuur van de agglomeratieraad, gaat de poli tiek vaarwel zeggen. Met ingang van 1 januari 1973 heeft hij de functie van commercieel directeur van de N.V. Metaalwaren industrie Van Geel uit Boxtel aanvaard. Hierdoor komt een abrupt einde aan de stormachtige politieke carrière van deze 41-jarige Eindhovenaar. Zijn besluit de politiek te verlaten werd mede beïnvloed door een zeke re politieke vermoeidheid. Gerard van der Kruijs kwam tegen het einde van de jaren vijftig als KVP- er in de Eindhovense gemeenteraad. In 1965 werd hij wethouder. In die functie heeft hij verschillende porte feuilles onder zijn beheer gehad. Gerard van der Kruijs is onder meer de grote man geweest achter het city-plan, dat voorziet in een geheel nieuwe Eindhovense binnen stad. Met dit project zijn vele hon derden miljoenen guldens gemoeid. Tijdens de laatst gèhouden verkie zingen was wethouder Van der Kruijs de lijsttrekker voor de combi natie van de christelijke partijen. Met name aan zijn inzet was het destijds te danken dat bijvoorbeeld het PAK op een behoorlijke afstand kon worden gehouden. Onlangs kwam Van der Kruijs meer malen in het nieuws in verband met de kwestie-Welschap. Omdat hij een voorstander is van draaiing van de baan, uitgaande van het feit dat Welschap om militaire redenen niet kan verdwijnen, stond hij voortdu rend bloot aan felle kritiek van tal van actiegroepen. Dat daardoor zijn besluit de politiek te verlaten in ernstige mate is beïn vloed, geeft hij onomwonden toe: 'De hele politieke ontwikkeling in Eindhovën heeft voor mij tot een onwerkbare situatie geleid. Persoon lijk heeft die kritiek me niet zo geraakt, maar ik word er wel door belemmerd om op een fatsoenlijke wijze mijn werk als wethouder te doen.' Aanvankelijk lag het in de bedoe ling eerst aan het eind van deze zittingsperiode de politiek te verla ten, maar de voor Van der Kruijs aantrekkelijke aanbieding om bij Van Geel in dienst te treden alsme de de voor hem onwerkbare situatie hebben hem de knoop doen door hakken: 'Ik heb altijd gezegd, dat dit mijn laatste ronde zou worden. De laatste twee jaar is echter onver gelijkbaar zwaarder geworden. Dat wil ik niet onder stoelen of banken steken, maar dat vond ik niet zo erg, dat is dragelijk. Maar als de situatie onwerkbaar wordt, dan ga ik', aldus wethouder Van der Kruijs, die overigens nog wel zijn lidmaat schap van de Eerste Kamer hand haaft, omdat volgens zijn zeggen de situatie daar toch nog wel anders ligt dan in Eindhoven. Prof. dr. F. Hartog onmiddellijk leiden tot verzwakking van de Amerikaanse bereidheid tot nucleaire verdediging van Europa en vrijer spel van de Sowjet Unie ten aanzien van Europa als gevolg daar van. Een verzwakking van de Westeu- ropese NAVO-bijdrage zou volgens hem hetzelfde effect hebben, want het isolationisme van de VS ligt altijd op de loer. Boot afhouden Het effect van een gemeenschappelij ke Europese politiek ten aanzien van wereldkwesties als het Midden-Oosten, Vietnam en Zuidelijk Afrika is vol gens prof. Hartog niet groter dan van de Westeuropese landen afzonderlijk. Pogingen om daartoe toch te komen zouden volgens hem wel eens 'het organiseren van de onenigheid kun nen betekenen' en schade toebrengen aan de economische samenwerking. Vooral de rol diie Frankrijk daarin voor ogen heeft maken het raadzaam de boot van de politieke samenwer king maar af te houden. 'Europa is een economische groot macht geworden juist door zich ver te houden van de politiek en te schuilen onder de Amerikaanse atoomparaplu. Dit laatste kan misschien wel eens onplezierige associaties wakker roe pen. Maar bij enig nadenken kunnen we moeilijk ontkomen aan de ziens wijze dat alle alternatieve erger zijn. Men moet wel eens van alle kwaden het minste kiezen', zo besluit prof. Hartog zijn beschouwing. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onrust beheerst het Centraal Bureau voor de Sta tistiek: gevreesd wordt dat de regering in het geheim concrete plan nen heeft om dit bedrijf over te plaatsen naar Heerlen. Europa is naar prof. Hartog schrijft 'een economische reus, maar een poli tieke en militaire dwerg*. De afhanke lijkheid van Amerikaanse militaire macht staat een europese zelfstandig heid in de weg, maar de vorming van een eigen Europese kernmacht zou Saaie bedoening bij Ernst-Jan Beeuwkes Van onze mode-redactie DEN HAAG Ontwerper Ernst-Jan Beeuwkes heeft ervoor gezorgd dat de dames uit betere kringen de komende winter weten wat ze moeten aantrek ken voor de gala's, party's, de ont vangsten van ambassades en wat voor vrolijke gebeurtenissen er allemaal zullen plaatsvinden in Den Haag. Wie de show van Beeuwkes gisteren heeft gezien in het Promenade Hotel, be grijpt dat het een hoogst saaie bedoe ning zal worden op die feesten. Van echt ontwerpen, creëren of scheppen is er bij Beeuwkes dit jaar geen sprake. Hij had net zo goed zijn hele collectie van vorig jaar op de plankie ren kunnen brengen. Enige lijn of gedachte is er niet te ontdekken, hoe wel: misschien is het degelijke mantel pakken-werk van Beeuwkes op zich zelf een gedachte en een lijn. Wat aardiger werd het tot slot van de show toen er een paar mooie avond jurken werden getoond: twee bedde wijdvallende jurkjes met plissé-werk op de boezem. Trouwens, Ernst-Jan heeft veel plissé in z'n modellen en dat betekent: strijken geblazen de komen de winter. Gelukkig dat de klanten van Beeuwkes daar him personeel voor hebben. Directeur-generaal dr. J. Ch. W. Ver- stege van he CBS heeft toegegeven dat hij enige tijd geleden bericht heeft ontvangen dat de regering over weegt in het kader van de spreiding rijksdiensten dit bureau (2000 werk nemers) naar Limburg te verplaatsen. VW-lmporteur Pon's automobielbe drijf N.V. te Amersfoort en VW- dealer Ter Berg te Utrech zullen hun relaties over enige tijd beëindi gen. Autobedrijf Ter Berg had Pon te kennen gegeven behalve Volkswagen ook andere automerken als dealer te willen verkopen, aangezien de VW- verkoop sterk is teruggelopen, in Utrecht zal Ter Berg twee agentscnap- pen voor Peugeot openen. Volgens de exclusivitei sovereenkomsi tussen de Importeur en dealers van VW valt dit niet te rijmen, waarop Ter Berg besloot de VW-verkoop ar ie stoten. Pon's Automobielhandel zal in ae toe komst de VW-verkoop in Utrecnt zei1 gaan Denartlgen. Hiertoe is op zakelij ke gronden een overgangsregeling met Ter Berg getroffen. De service voor de VW-rijders in Utrech blijft gewaarborgd, aldus Pon. Binnenkort volgen nadere informaties, zo zeggen Pon en Ter Berg in een gezamenlijke verklaring. Ter Berg zal behalve Peu geot ook nog andere dealerschappen in Utrecht krijgen. Ter Berg is tevens in andere branches actief, onder meer als vrachtautofabrikant te Bensdhop. DEN HAAG In de komende vijf de Kema in Arnhem, toegegeven dat zes a zeven kernenergiecentrales wor den gebouwd. Dit aantail is gisteren genoemd tijdens een hoorzitting van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de kernenergie en voor milieuhygiëne. Volgens een delegatie van de Neder landse electricdteitsbedrijvenis •slechts de kernenergie de nieuwe bron die de oplossing biedt voor de toekomstige energiebehoeften Op de hoorzitting wezen afgevaardig den van diverse actiegroepen op de gevaren voor het leefmilieu en op de aspecten van de verwijdering van de radio-actieve afval Aangedrongen werd op een onderzoek naar de mi- lieubeheersings-aspecten van het toe komstig energiebeleid. Ook werd de uitbreiding van de opleiding van stra lingsdeskundigen bepleit. De landelij ke vereniging tot behoud van de wad den sprak zich uit tegen vestiging van kerncentrales in het waddengebied. Het PvdA-Kamerlid ir. Gele bracht een rapport ter sprake van het Reac tor Centrum Nederland waarin moge lijkheden worden opgenomen voor het opbergen van radio-actieve afval. De mogelijkheden worden beperkt ge noemd en als suggesties worden aan de hand gedaan het afzinken van de afval naar de oceaanbodem, het 'be graven' in speciale verpakkingen, het opslaan In bunkers en silo's of het opbergen in het Nederland-deel van het continentaal plat. Minister Longman (economische za ken) heeft gisteren in antwoord op vragen over het "kritisch' maken van de zogenaamde suspensiereactor van de Kema in Arnehem, toegegeven dat aan een dergelijke experimentele reac tor bepaalde risico's verbonden zijn'. De reactor in Arnhem zal niet gaan draaien voordat er een hoorzitting gehouden is. Met het Inwerkingtreden van de kernenergiewet heeft de ge meente Arnhem niet meer de be voegdheid een vergunning krachtens de hinderwet af te geven. Vorige regeringen hebben in de afge lopen jaren twee keer soortgelijke plannen afgewezen. Het kernpersoneel heeft dezer dagen een circulaire ontvangen van dr. Ver- stege, waarin hij yan de plannen mededeling doet. De bedoeling van de circulaire was het wegnemen van de onrus en geruchten. Dr. Verstege neemt tegen een eventuele overplaat sing stelling onder meer overwegin gen. Hierin staat de directeur-gene raal niet alleen: de centrale commis sie voor de statistiek heeft op verzoek van de minister van economische za ken een advies uitgebracht, waarin hij de overplaatsing met grote meerder heid van de hand wees. Minister Langman heefr ech er dr. Verstege meegedeeld dat minister Geertsema nog geen beslissing heeft genomen. De verklaring van de directeur gene raal volgde direct op vragen die in de Tweede Kamer is gesteld. Voordat minister Geertsema deze kon beant woorden deed dr. Verstege al vast een boekje open. Van de zijde van de ambtenarenbon den werd meegedeeld dat er nog niets vaststaat over de verplaatsing van het CBS, maar da hierover wel al contact was geweest Een overplaatsing van het CBS is overigens zeer bevreem dend; in Voorburg heeft men een jaar geleden een gloednieuw kantoor voor ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11