Naast Schiphol nog 2 luchthavens erbij Groot handelsakkoord VS-Rusland beklonken UW HUIS Hebt u t al gehoord? krant Uit nog geheim rapport van KLM blijkt: ieuw wapen tegen vliegtuigkapers aldheim ontvangt uit eganda 'positief' nieuws In deze krant Vele slachtoffers van pokken in Bangladesj OI MA m 'If Podium wordt opgericht Nieuwe Leidse Courant DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1972 53ste jaargang MEUBELSHOWROOM SFEERVOL christelijk dagblad voor leiden en omgeving [eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 0171042627 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur Van een onzer verslaggevers. SCHIPHOL De KLM wil de komende dertig jaar de vliegveldcapaciteit in Nederland uitgebreid zien met een vijfde baan op Schiphol, een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard en een derde natio nale luchthaven in Zuid-Nederland. het vliegveld van New York, Kennedy Airport, is een nieuw beveiligingssysteem ingevoerd. Met ntgen-stralen wordt een koffer doorgelicht. Op een scherm kan de veiligheidsman zien wat voor wa rns ei in zitten. Het nieuwe wapen tegen vliegtuigkapingen vervangt liet tijdrovende doorzoeken van iffers. ic Daarnaast zou de bestaande accommo datie op Schiphol fors dienen te wor den uitgebreid met een nieuw stati ons- en een nieuw vrachtgebouw. Schiphol-Oost (het 'oude' Schiphol) zou aangesloten moeten worden op de Amsterdamse metro, terwijl Schiphol- centrum een stationsgebouw moet krijgen voor de spoorverbindingen. Zowel Schiphol als de in 1983 te openen tweede nationale luchthaven en de omstreeks 2000 in gebruik te nemen derde nationale luchthaven dienen railverbindingen te krijgen. Ook zou het vliegveld in de Marker waard een verbinding moeten krijgen voor het autoverkeer die twaalf stro ken breed is. Er zou eveneens een nieuwe snelweg van Amsterdam naar Rotterdam moeten komen terwijl de wegenaanleg en -verbreding in de pro vincie Utrecht fors aangepakt zal moeten worden oin de Markerwaard- SW YORK (Reuter) Secr.-gene- al Kurt Waldheim van de VN heeft n 'bemoedigend' rapport ontvangen n ecu afgezant, die hij naar Oegan- heeft gestuurd om met president Amin te spreken over de uitwij- g van Aziaten uit Oeganda, zo deel- een VN-woordvoerder gisteren mee. inhoud van het rapport moet idzakelijkerwijs vertrouwelijk blij- ta,' zei hij en voegde daar aan toe. Waldheim zich met de zaak zou ren bezighouden. Idtieim onthulde dinsdag op een icowferentie, c:at hij Robert Gardi- de Ghanese uitvoerende secreta- van de Economische Commissie de VN voor Afrika, twee keer ir Oeganda heeft gestuurd om de manitaire aspecten van het 'Azia- :he probleem' in Oeganda met Amin Jespreken. geland heeft gisteren van de Oegan- e minister van buitenlandse zaken nume Kibedi de verzekering gekre- n, dat alle mensen in Oeganda met Brits paspoort veilig zijn. Gezaghebbende Sun jet-journalist Louis bericht: LONDEN. MOSKOU (LPI. Reuter. AP) Rusland en Amerika hebben een doorbraak bereikt in hun onderhandelingen. Een "mammoet-handelsakkoord*, waarmee in 1977 al een bedrag zal zijn ge moeid van ongeveer zestien miljard gulden, staat op liet punt om in Moskou te worden beklonken. Dit deelde de gezaghebbende Russische journalist Wiktor Louis, die nauwe contacten onderhoudt met de Russisc he top, gisteren in de Londcnse E vening News mee. Ook in het verleden hebben de Russi sche leiders Louis meermalen ge bruikt om langs informele weg be richten in het westen te ventileren. ogezegd mand die zegt 'ik geloof' maar n broeder laat verrekken is n leugenaar. Huub Oosterhuis Binnenland Weer haarscheurtjes in Starfighters Opklaringen Plaatselijk regen, maar in het noorden van het land en ook elders opklaringen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maxima morgen om streeks 15 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, aanvankelijk enkele buien en aanhoudend te koud. Zo» op: 06.14 Zon onder: 18.55 Maan op: 14.54 Maan onder: 22.00 Buitenland Slachting van Attica was niet nodig geweest Kerk Keihard zei hij dat geloof ik niet Boekeneialasc Lezers schrijven Commentaar Dichtbij en verder Weekbladen KATMANDOE (AF.P) Een DC-3 van het Nepalese leger is gisteren neergestort. Zesentwintig parachutis ten in opleiding en de piloot hebben het leven erbij ingeschoten. Twee inzittenden van het vliegtuig zijn met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Zo voorspelde Louis destijds de val van Nikita Chroestsjew. Volgens de Rus is het akkoord er 'doorgedrukt' door Nixons topadviseur Henry Kis singer, die al enige dagen in Moskou verblijft, en de Russische leiders. Louis, die een vaste correspondent is van de Evening News, schreef giste ren, dat Kissinger's besluit om zijn verblijf in Moskou met een dag te verlengen 'scheen te benadrukken', dat de handelsbesprekingen 'het stadi um van overleg reeds voorbij zijn' Hij deelde bovendien mee, dat de voornaamste barrière voor een Russi- sch-Amerikaanse handelsovereenkomst de Russische terugbetaling van oorlogsschulden aan de VS 'uit de weg is geruimd'. ONZEKER Er was gisteravond geen bevestiging te krijgen van Wiktor Louis' medede lingen in communistische of westerse bronnen. Communistische bronnen wezen slechts op het verbeterde Rus- sische-Amerikaanse klimaat en op het feit, dat bijvoorbeeld al een overeen komst over de levering van Ameri kaans graan aan Rusland ter waarde van een miljoen dollar is bereikt. DACCA (Reuter) In het district Choelna, in Bangladesj, ten zuidwes ten van Dacca, zijn sinds januari on geveer zevenhonderd mensen aan pok ken gestorven. (ADVER'l ENT1EI KféWifü MATRAS de enigec^batras met .de juiste celbalans (ADVERTENTIE) Sinds kort bevindt zich bij uw orgelhandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina Hebtu'talgehóórd? Een berichtje aan Eminent, Postbus 25 Bodegraven en u hoort er méér van! Was meneer ziek! 'U moet niet kijken. Ik maak iets voor uw verjaardag.' luchthaven met Rotterdam een ver binding te geven. Ook moet volgens de KLM het ringwegstelsel rondom Amsterdam spoedig worden voltooid. Dringend Al deze zaken zijn volgens een werk groep van de KLM dringend noodza kelijk om de luchtvaartactiviteit die in het jaar 2000 Nederland zo'n 95 miljoen passagiersbewegingen zal ge ven, op te vangen. 'Niet meedoen uit onvermogen of uit angst voor het nieuwe zou van Nederland een verza meling Staphorst, Sloten. Thorn en St. Anna-ter-Muiden maken", zo wordt als alternatief in het tot dusver nog geheime rapport van de KLM ge noemd. Van het rapport zijn een 25 exempla ren in omloop, één ervan is in han den gekomen van de actiegroep Schip- hol-stop in Haarlem die de inhoud heeft gepubliceerd. De KLM heeft gisteren het bestaan van het rapport toegegeven. Het gaat volgens een woordvoerder om een concept-rapport; het definitieve zal binnenkort aan de regering aangeboden worden. Het is de eerste keer dat de KLM zich zo duidelijk publiek uitlaat over haar standpunt in het vraagstuk van de luchthavencapaciteit in Nederland. De KLM heeft tot dusver op het stand punt gestaan, dat zij zich als 'neutra- Er wordt tussen Washington en Mos kou momenteel ook nog onderhandeld over een energie-akkoord, waarmee enkele miljarden dollars zullen zijn gemoeid. Wiktor Louis schreef tol slot, dat er een goede kans bestaat, dat Amerika Rusland kredieten za) verschaffen op een schaal 'die slechts supermachten zich kunnen veroorlo ven'. Henry Kissinger heeft gisteravond het overleg met de Russische leiders afge sloten, zo wordt uit Moskou verno men. Kissinger vertrekt vanmorgen naar Londen en zal later ook nog Parijs bezoeken. SOWJET-ECONOMIE Uit een rapport gepubliceerd in hel Russische blad Economische Gazette blijkt dat de Russische economie in de nabije toekomst nog niet in staat zal zijn aan de groeiende verwachtin gen van Russische consumenten te voldoen. Tekorten doen zich voor in de sector van textielartikelen, kleding, schoenen, gebreide artikelen, televisie toestellen en wasmachines. Toen de Russische partijleider Leonid Brezn- jew vorig jaar de economische plan nen voor de jaren 1971-1975 toelichtte, waren dit juist de goederen, waarvan hij verwachtte, dat de produktie merkbaar zou toenemen. Het negende vijfjaren-plan, waarvan het tweede jaar nu teneinde loopt, had de markt van consumentengoede ren moeten verzadigen. Premier Kosy- gin maakte echter duidelijk, dat dit zou afhangen van een stijging van 36 tot 40 procent van de arbridsprodukti- viteit tegen het einde van het vijfja ren-plan. Hoewel het blad geen cijfers over de arbeidsproduktiviteit produceerde, stond er wel in het artikel, dat deze vooral te wensen had overgelaten in de sector van de lichte industrie. Voor buitenlandse specialisten kwa men deze feiten niet als een verras sing. Reeds eerder was opgemerkt, dat de beloften van de Russische leiders om de Russische consumenten te ge ven, wat zij wilden, minder werden. ■i h9h hë- Hoewel de verkiezingen nog moeten plaats vinden zijn arbeiders in de Amerikaanse hoofdstad reeds bezig met het opzetten van de zit plaatsen en het podium, waarop op 20 januari 1973 de Amerikaanse president zijn ambtseed moet afleggen. Ie' instantie beter op de achtergrond kan houden. Een keer werd bekend dat de KLM samen met de gemeente Amsterdam achter de schermen grote pressie uitoefent om tot spoedige aan leg van een vijfde baan op Schiphol te komen. Dit werd bekend naar aan leiding van het openbaar maken door actiegroeperingen van het verslag van een besloten hoorzitting over het ver schijnen van het rapport van de com- missie-Falkenhagen, die in opdracht van de regering op zoek was naar ruimte voor nieuwe luchtvaartterrei nen. De commissie-Falkenhagen stond grotendeels afwijzend tegenover een vijfde Schiphol-baan en meende dat als besloten zou worden een tweede nationale luchthaven te bouwen de vijfde baan wellicht vergeten zou kun nen worden. Botsing De KLM lijkt met haar rapport in botsing te komen met de luchthaven Schiphol, die al eerder meende dat Nederland een grote toekomst in het luchtverkeer tegemoet gaat. Schiphol ging er vanuit dat deze luchthaven evenwel de belangrijkste zou blijven. ..at hier alle luchtverkeer gecentrali seerd zou blijven. De KLM gaat er in haar rapport vanuit dat Schiphol een 'secundaire' luchthaven wordt met een capaciteit van 25 miljoen passa giers (vijf maal zoveel als nu) terwijl Markerwaard in 2000 zo'n 75 miljoen passagiersbewegingen zou morten heb ben. De rapporten van Schiphol en de KLM zijn overigens ook met elkaar in tegenspraak. Twee jaar geleden voor spelde Schiphol dat in het jaar 2000 Nederland zo'n vijftig miljoen passa giers zou kunnen verwachten. Deze voorspelling is later als te optimis tisch bestempeld en werd beschouwd als een poging de publieke opinie 'warm' te maken voor verdere uitbrei dingen van Schiphol. Het tegendeel werd toen bereikt omdat een storm van kritiek opstak over de Schiphol- plannen. De KLM gaat er in haar rapport vanuit dat Nederland in 2000 bijna honderd miljoen passagiersbewe gingen verwacht. Somber De KLM heeft naast het alternatief dat 'Nederland een verzameling Stap horst en Sloten' zou worden, als geen vijfde baan. een tweede en derde nationale luchthaven worden aange legd. nog een 'somber' vooruitzicht. Zonder die nieuwe voorzieningen zal het volgens de KLM nooit mogelijk worden tot een geluidsbelasting te komen rondom Schiphol, die aanmer kelijk lager is dan nu. Dat is in tegenspraak met de Schip- hol-visie die er vanuit gaat dat de vijfde baan een oplossing i van het lawaai zal zijn. Nog een verschil van mening tussen beide luchtvaartgroot heden is dat Schiphol meent dat een vijfde baan en de gezamenlijke regio nale luchthavens het luchtverkeer zo danig kunnen opvangen dat geen tweede nationale luchthaven nodig is. De KLM evenwel is van oordeel, dat zelfs als het aandeel van de regionale luenthavens in de luchtvaart wordt verdubbeld, dit 't vollopen van Schip hol met ten hoogste één jaar kan uitstellen. 'De regionale luchthavens zijn niet van wezenlijk belang voor de capaciteit van Schiphol', aldus de KLM. bon noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: - een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! p maand kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres. Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1