ieewe LeMse Coeraml Gesprek met Enka gestaakt BPS J uw Politie in W-Europa extra paraat na nieuwe aanslag I I I I Hebt u t al gehoord? Extra bewaking bij land- en luchtmacht krant jambod jaanse ewind staat instorten los bomalarm Shell Moerdijk Buien Bonden: 5Overleg in dit stadium zinloos Politie bewapend op Schiphol In deze krant Luchtmacht jaagt verdacht toestel weg bij München bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke peïs is. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoetl" Veilig gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG lraa[ 37 Postbus 76 Telefuun 01710 -31441 en 205K8 (tcd.) liironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. BezzorRing vanaf 0.8.30 uur oofdstad omsingeld KOM PENH (DPAI De ineen- Eting van het bewind van pre ien! Lon Nol van Cambodja is |l slechts een kwestie van tijd. deze conclusie zijn politieke -militaire waarnemers in de libodjaanse hoofdstad Phnom Ih gekomen na de jongste suc- jsen van de guerrilla-eenheden flatland. jens het Westduitse persbureau is ruim de helft van Cambodja i vaste handen van communisti- troepen. Het overige gebied is jaamd open land. dat nauwelijks :digd kan worden door de troe- van Lon Nol. Eenheden die de pjijj ring van Lon Nol bestrijden, zijn rti' il tot op enkele tientallen kilome- I van de hoofdstad Phnom Penh aderd. Deze stad is nu geheel gen regeringstroepen zijn nauwelijks ori chtsklaar. Enkele dagen geleden mij st de militaire regeringswoord- der. majoor Tsang Song. bekend 960 tn dat een heel bataljon regerings- ng en op raadselachtige manier was menen in de strijd om de stad 1493 jaler. ïebre irijze '70 an 0 ;er. fcrioden met zon maar ook akele locale buien. Matige, aan fc kust af en toe krachtige wes- plijke wind. ooruitzichten voor woensdag en Miderdag: perioden met buien, 'k af en toe zon en aanhoudend koud. Dn op: 06.11 on onder: 19.00 «n op: 12.55 aan onder: 20.35 n Haag Verscheidt briljanten Van onze sociaal-economische redactie ARNHEM De Nederlandse. Westduitse en Belgische vakhonden van werknemers bij Enka-Glanz- stoff hebben hun gesprek met de (internationale) raad van bestuur van dit concern over de voorge nomen bedrijfssluitingen gisteren beëindigd omdat er volgens ben 'langs elkaar been' gepraat werd en verder overleg in dit stadium daarom 'zinloos' moest worden geacht. President Lon Nol «Jig Trabek. vlak bij de hoofd- Mafl Phnom Penh. Daardoor is het van de regering-Lon Nol nog r geslonken. jrige soldaten plunderen al da ng de winkels en een westerse maat merkte dezer dagen dan 'Zelfs een staatsgreep tegen jol kan Cambodja niet meer n'. Militair ingrijpen van de nigde Staten lijkt nu politiek ,71 sloten. De Amerikaanse ambassa- 11 Phnom Penh heeft cle vrouwen nderen al geëvacueerd. Met ingang van zaterdag worden alle Schipholvluchten van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zwaar bewaakt. Twee politiemannen met karabijn bewapend houden het platform en de drie Lufthansa- toestellen daarop in de gaten. BRUSSEL, BONN (Reuter, UPI, AP, ANP) In geheel Europa zijn de veiligheidsmaatregelen rond Is raëlische en joodse gebouwen nog eens verscherpt, nu met een aanslag op een Israëlische diplomaat in Brussel is bewezen dat de Palestijnen meer aanslagen van plan zijn. De Belgische politie speurt inmid dels naar een 29-jarige Marokkaan, die ervan verdacht wordt zondagavond de Israëlische ambassade ambtenaar Ophir Zadok te hebben beschoten. Na afloop van het gesprek verklaar den de vakbonden gisteravond dat de raad van bestuur niet wenste te pra ten over hun twee essentiële uitgangs punten: 1. streven naar een internationale op lossing van de overcapaciteit in de produktie van synthetische garens; 2. behoud van de werkgelegenheid. De raad van bestuur van ENKA- Glanzstoff evenwel beschouwde het gesprek niet als 'afgebroken'. Meege deeld werd dat er in aansluiting op het rapport van externe deskundigen over het structuurplan door de stafaf delingen van het concern en door een aantal anderen verdere alternatieve plannen zijm ingediend, die thans met de centrale ondernemingsraad worden besproken. Ook daarin zien de vakbonden echter geen oplossing omdat (zoals de raad van bestuur erkende) daarmee even eens ingrijpend op het personeelsbe stand wordt ingesneden. Deze alterna tieven zouden de aanvankelijk gedach te afvloeiing van personeel (in Neder land circa tweeduizend, waarvan circa vijftienhonderd in Breda en circa vijf honderd in Emmen) op zijn hoogst met enkele honderden werknemers kunnen beperken, onder1 meer door RDIJK Shell Chemie in Moer- (n-B) heeft gisteren enkele uren riten achviteiten gestaakt na een bom- 11. Een onbekende met een bui- o-0 nds accent meldde 's ochtends tra ®ven uur dat om tien uur °P het enkele bommen zouden ont- :n. Het personeel ontruimde de ven voor een onderzoek door de I in Zeve»bergen- 0m half JkJ olgde het sein 'alles veilig'. De Israëli werd viermaal getroffen aan zijn lever en zijn oor, maar na een spoedoperatie is hij buiten levens gevaar, zo heeft de politie meege deeld. Er is tot nu toe geen officiële lezing van de schietpartij in het hart van Brussel, maar uit getuigenverkla ringen is het incident als het volgt te reconstrueren: Zondagavond tegen half zeven kreeg de Israëlische ambassade in Brussel een telefoontje van iemand, die zich Mohammed Achmed Rabah noemde, en die beweerde over inlichtingen te beschikken over een door Palestijnen beraamde aanslag. De man wilde niet naar de ambassade komen, maar maakte een afspraak voor een ontmoe ting in de Prins Taverne aan het Brouckereplein. De Israëli Zadok was reeds in het café, toen twee Arabie ren binnen kwamen. Eén van hen ging bij de tapkast staan, de ander ging naar het toilet boven en daarna naar Zadok. Na een kort gesprek pakte de Arabier zijn aktetas, haalde er een vuurwapen uit en begon op Zadok te schieten. In de ontstane verwarring wisten de twee mannen te ontkomen. Marokkaan Deze lezing van de bareigenaar, die een neef is van één van de Belgische Olympische deelnemers lijkt tegen strijdig met de opvatting van de poli tie, die slechts naar één dader zoekt. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenland se zaken kent de Belgische politie de aanvaller. Eén politiefunctionaris ont hulde echter dat gezocht wordt naar een 29-jarige Marokkaan uit Ca sablanca die in Brussel woont. Hij zou in april gevangen hebben gezeten wegens diefstal van paspoorten en het bedreigen van de Marokkaanse ambas sadeur, aldus de zegsman. De De Arabische terroristen, die op het vliegveld Fürsten-Feldbruck zijn ge dood hebben een testament achterge laten. waarin zij zich verontschuldi gen voor het onderbreken van de Olympische Spelen. Dat heeft de Pa lestijnse radio in Cairo meegedeeld. Het testament zou enkele uren voor het begin van de aanslag in het Olym pische dorp zijn verzonden. Er blijkt ook uit, dat de leider niet degene was die onderhandelde met de Duitse au toriteiten. Marokkaan beweerde toen lid te zijn van de Palestijnse commando-organi satie El Fatach. Het incident zorgde in Israël voor nieuwe consternatie. Israëlische func tionarissen zeiden dat de aanslag nog eens extra hun eis onderstreept dat Europese en andere landen de Arabie ren op hun grondgebied streng in de gaten moeten houden. Israël heeft reeds zijn vertegenwoordigers in het buitenland opdracht gegeven aan te dringen op vergaande maatregelen tegen guerrilla-activiteiten. Potentiële toeristen naar Israël worden in het El-Al-kantoor in Kopenhagen thans toegesproken via een klein gat. In Frankfurt begeleidt de politie met machinegeweren en honden passagiers naar vliegtuigen. In de meeste Euro pese hoofdsteden is ae bewaking van Israëlische ambassades verscherpt. Op het vliegveld van Miinchen zijn de afgelopen dagen tientallen Arabieren vastgehouden en liepen honderden Arabische passagiers vertragingen op dorr de veiligheidsmaatregelen. Bij de posterijen wordt speciaal gelet op pakjes, die bestemd zijn voor Israëli sche of joodse instanties, omdat ge vreesd wordt dat de Palestijnen explo sieven per post willen versturen. Een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van binnenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat de Bondsrepu bliek binnenkort een speciale brigade veiligheidspolitie zal hebben. Het kan toor van de federale criminele politie heeft reeds de eerste stappen voor de oprichting van de brigade genomen. Ze zal worden opgeleid om aan situa ties zoals de aanval op het Olympi sche dorp het hoofd te kunnen bie den. Met diplomatieke telegrammen heeft de Amerikaanse regering een wereld omvattend initiatief tegen terreur ondernomen. In een memorandum zeggen president Nixon en zijn minis ter William Rogers dat er betere afweer tegen terreur moet komen en wordt gevraagd met voorstellen te komen. Binnenland Plan voor groot natuurpark 5 Buitenland Grotere kans op Vietnam-regeling 9 Nederland en Indonesië blijven nabije naasten 9 Kerk Hervormd congres niet van de grond 2 Economie (ADVERTENTIE) r. ~yw w de enïgie imatras met de juiste celbalans Einde aan uitbreiding capaciteit chemie? Boekcnelalage Kerkbladen Lezers schrijven Kadlo cn iv Strips, feuilleton Puzzelen Commentaar Kameragenda DlchiblJ en verder Beurs 15 (ADVERTENTIE) Sinds kort bevindt zich bij uw orgeihandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina. Hebt u tal gehóórd? Een berichtjeaan Eminent, Postbus 25 Bodegraven en u hoort er méér van! RITA 'Ik mag niet buiten. Komen jullie maar bij mij spelen.' hen een plaats in het AKZO-concern, waartoe ENKA-Glanzstoff behoort, aan te bieden. Bekend werd gemaakt dat in aan sluiting op een verzoek van vakbonds zijde de ministers van sociale za ken en economische zaken de vakbon den en de raad van bestuur van ENKA-Glazstoff hebben uitgenodigd voor een gesprek over de problema tiek. Deze (afzonderlijke) gesprekken zullen begin volgende week plaatsheb ben. In de standpunten is aan bnde zijden vrijwel geen verandering gekomen, zo bleek gisteren tijdens twee aparte persconferenties 11a afloop van het overleg. De vakbonden verklaarden dat er 'op verschillende golflengten' werd gesproken. 'De raad van bestuur erkent geen enkele maatschappelijke verantwoordelijkheid, maar brengt al leen maar bedrijfseconomische over wegingen te berde, die kennelijk al leen maar ten doel hebben het eventueel enigszins gecorrigeerde structuurplan (sluiting van de bedrij ven in Breda, Emmen. alsmede van enkele bedrijven in West-Duitsland en België) te verdedigen', aldus de heer L. It. H. Ester, bestuurder van de christelijke bedrijfsgroepencentrale Unitas. En hij voegde daaraan toe dat de raad van bestuur ook geen verant woording van het beleid in internatio naal verband wil afleggen (de vakbon den hebben de wenselijkheid uitge sproken dat er een zekere mate van controle komt op de besluitvorming van multinationale concerns, omdat in die besluiten een deel van de rege ringsverantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid kan worden onder graven; een wens die door de leiding van ENKA-Glazstoff een utopie werd genoemd). Op een volgende persconferentie werd door de raad van bestuur meegedeeld dat de definitieve beslissingen over de voorgenomer bedrijfssluitingen bin nen enkele weken moeten vallen, maar dat dit niet zal gebeuren voor het gesprek met de regering is ge weest en voor er nieuw overleg met de betrokken vakbonden is gepleegd. De raad van bestuur van ENKA- Glanzstoff erkent dat de voorgeno men bedrijfssluitingen geen oplossing zijn voor de overproduktie van synthetisohe garens in Europa. Het cpncern is graag bereid daarover op Europees niveau beraad te plegen. Pogingen om via de Europese com missie in Brussel vergunning te krij gen voor het invoeren van kartelaf spraken tussen producenten van po lyester-vezels, zijn echter gestrand op een 'botte afwijzing' zo werd gezegd. De raad van bestuur streeft naar een zo goed mogelijke sociale afwikkeling, maar een goed sociaal beleid (ook in de toekomst) kan eerst worden ge voerd als de onderneming gezond is, zo werd voorts verklaard. 'Dat ver eist stappen, die een flink aantal men sen trefen en dat vinden wij even be roerd als de vankbonden'. De raad van bestuur meent overigens dat de klappen minder hard zullen aankomen dan aanvankelijk op grond van het structuurplan mocht worden verwacht, omdat er zowel in Breda als in Emmen 'inmiddels al heel wat mensen langs natuurlijke weg zijn afgevloeid' (het betreft hier in totaal tussen de tweehonderd en driehon derd werknemers). Inmiddels heeft het contactorgaan on dernemingsraden van AKZO Neder land gisteren het advies van de cen trale ondernemingsraad van ENKA- Glanzstoff om het structuurplan niet uit te voeren volledig onderschreven. MüNCHEN (Reuter) Westduitse straaljagers hebben gisteravond een onbekend vliegtuig verdreven, dat in de richting van het Olympisch stadion vloog, kort nailat de Münchense politie het dreigement had ontvangen dat het stadion gebombardeerd zou worden. De luchtactie werd kort voor het be gin van de sluitingsceremonie onder nomen, zo heeft Willi Daume, de or ganisator van de spelen, meegedeeld. De bonidreiging werd ontvangen toen de luchtmacht via de radar een onbe kend vliegtuig in de richting van het stadion zag vliegen. Westduitse straal jagers werden onmiddellijk in actie geroepen en verdreven het vliegtuig. De piloot van het toestel zei dat hij een 'onbedoelde koersverandering* had gemaakt, maar weigerde verder iets te zeggen. Er wordt een onderzoek naar het incident ingesteld. Kikkers in Hofvijver Enige 'kikkers' uit Diepenveen protes teerden gisteren in de Hofvijver te Den Haag tegen het plan om Diepen veen bij Deventer te voegen, waarmee een prachtig stuk natuurschoon zou verdwijnen. Vandaar het spandoek: 'Laat de kikkers niet verstommen.' Het ziet ernaar uit dat het kille protest succes heeft. Verwacht wordt namelijk dat de annexatie van Diepenveen van daag door de Tweede Kamer wordt ver worpen. Zie ook pagina 7 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij land- en luchtmacht is voor de wacht verhoogde waakzaam heid afgekondigd in verband met recente wapendiefstallen. Op alle kazernes en legerplaatsen zal er meer gepatrouilleerd moeten worden om pogingen tot diefstal cn ook sabotagedaden te voorkomen. De maatregel is genomen naar aanleiding van de laatste, mislukte, wapendief- stal verleden week zondag in Schaarsbergen. Daar ontdekte de wacht een paar mannen die met zakken het hek naar buiten overklommen. Na ontdekking vluchtten de mannen met achterlating van de buit die uit 21 Uzl-pistoolmitrail- leurs en 16 pistolen bleek te bestaan. De landmacht heeft in het kader van de verhoogde waakzaamheid nog meer maatregelen genomen maar die blijven een 'verrassing' voor eventuele nieuwe wapendievcn. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ga. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1