Israëlische politie 'hielp' Duitse collega's m c if eoeo 'Slachting van Trelew was weloverwogen moord Doden van onschuldigen niet altijd te vermijden, zegt Israël Politiechef van München onthult bijzonderheden: Protest van joden in Sowjet-Unie Protestanten in Belfast Angela Davis prijst Russen Kissinger, na val in lift, veilig in Moskou aangekomen 3 IA Zonlicht op Venn Castro: ik zei niets lelijks over Allende Prawda meldt voedselschaarste in district Gorki Aardbeving in Pakistan Meer longkanker in stei TROUW/KWARTET MAANDAG 11 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND/BINNENLAND münchen (Reuter, upi. ap) Een speciale Israëlische poli- tie-eenheid lieeft dinsdagavond deelgenomen aan de actie tegen de guerrilla's van de Zwarte Sep tember op het vliegveld Fürsten- feldbruck. Deze Israëli's hebben vi aluidsprekers de guerrilla's aangespoord, zich over te geven, zo heeft het hoofd van de politie van München, dr. Manfred Schreiber, in een televisie-inter view gezegd. De Israëlische politie-eenheid was die zelfde dinsdag van Israël naar München gevlogen. Ze kwam de Bei erse politie adviseren. Op het vlieg veld Fürstenfeldbruck heeft de Duitse politie de adviezen van de Israëli's opgevolgd, zei Schreiber. maar de Is raëli's hadden niet geprobeerd, de leiding van de operatie over te ne men. De oproep via luidsprekers werd gedaan, toen Duitse scherpschutters het vuur hadden geopend op vier van de acht guerrilla's. Die vier hadden zich volgens Schrei- -'rrar ber blootgegeven, toen ze het vlieg- tuig hadden geïnspecteerd, waarmee - - - -^5%^ ze uit Duitsland hadden willen ver- trekken. De hoofdcommissaris zei. dat - zijn mannen tevoren niet de kans hadden gehad, meer dan twee terro- risten neer te schieten. Kennelijk had fags de beslissing om het vuur te openen, de goedkeuring van de Israëli's. Men had gehoopt, aldus Schreiber, dat het neerschieten van de vier terroristen de andere vier zou demoraliseren, maar de scherpschutters misten er één waarschijnlijk de leider van de groep. Deze had toen het vuur op de gijzelaars geopend. Voor de tweede maal in twee dagen tijds zijn eind vorige week vernielingen aangericht op een joodse begraafplaats in Frankfort (West-Duitsland). Ongeveer vijftig grafstenen werden geschonden. Lijkschouwing Een woordvoerder van het Beierse ministerie van binnenlandse zaken heeft inmiddels gezegd, dat uit een lijkschouwing is gebleken, dat alle negen Israëlische sportlieden die op Fürstenfeldbruck de dood vonden, door kogels van de guerrilla's waren getroffen. Een onderzoek zou iedere mogelijkheid dat enkelen van de Is raëli's door Westduitse kogels werden gedood, hebben uitgesloten. Merkwaardig is, dat een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv gisteren heeft ontkend, dat Israëlisch^ adviseurs betrokken waren bij de mis lukte operatie op het vliegveld. Als dat wel het geval was geweest, zei hij, dan zou het resultaat zeer waarschijn lijk anders zijn geweest. Instructies Deze woordvoerder reageerde overi gens niet op het verhaal van Schrei ber. maar op een bericht van een verslaggever van de American Broad casting Company, die zaterdagavond had gemeld, dat de Westduitse politie die op het vliegveld opereerde, onder bevel stond van Israëlische adviseurs. Deze verslaggever. Peter Jennings, wist te vertellen, dat de Duitsers de instructies van de Israëli's van a tot z hadden opgevolgd. Het eerste bevel aan de scherpschutters om op de commando's te schieten, werd volgens Jennings gegeven door een Duitse politiefunctionaris, 'maar alle andere pogingen om de gijzelaars te redden, werden ingegeven door de Israëlische adviseurs'. De American Broadcasting Company berichtte ook, dat de vijf scherpschut ters vóór de reddingspoging van hun superieuren hadden gehoord, dat er geen vier of vijf, maar acht Arabische commando's waren. Toen vier Arabie ren de helikopters verlieten om het toestel te inspecteren waarvan ze dachten, dat het hen naar Tunesië zou brengen, openden de Westduitsers het vuur, hoewel ze wisten, dat er nog vier. niet zichtbare Arabieren waren, aldus ABC. Zowel van de kant van de politie in München als van de zijde van de Westduitse regering is het bericht van Jennings, dat de Is raëlische adviseurs de leiding hadden Kritiek van de operatie op het vliegveld, onzin genoemd. dat de spelen door zouden gaan. Er moeten in die vijf uur achter de schermen een heleboel politieke ma noeuvres hebben plaatsgevonden'. Egypte Officieel ontkend is intussen ook een verhaal van de voorzitter van het Italiaanse olympisch comité, Guilio Onesti, die zaterdagavond vertelde, dat het bestuur van het Internatio naal olympisch comité dinsdag te ho ren had gekregen, dat de Egyptische regering bereid was, de veiligheid van de gijzelaars te garanderen, als ze naar Cairo zouden worden gebracht. Deze mededeling zou afkomstig zijn geweest van Achmed Touny, het Egyptische lid van het IOC. Een woordvoerder van het IOC zei later, dat Touny wel van plan was geweest, contact op te nemen met Cairo om de Egyptische regering te vragen tussen beide te komen, maar dat hij dit plan niet had uitgevoerd. De Italiaan Ouesti heeft ook commen taar gegeven op de gang van zaken rondom het besluit, de spelen toch door te laten gaan. 'Om vijf uur in de ochtend zei Willi Daume, de voorzit ter van het organiserend comité, dat hij niet zou aanbevelen de spelen voort te zetten', aldus Onesti. 'Vijf uur later maakte Brundage bekend, Volgens de gezaghebbende krant 'Neue ZUrcher Zeitung' heeft Israël op vijf punten kritiek op de manier waarop de Westduitse politiek de zaak vorige week dinsdag heeft aangepakt: tijdens het overbrengen van de gijzelaars uit hun verblijf naar de bus en later tijdens het overstappen van de bus in de helikopters werden twee kansen om de guerrilla's uit te scha kelen, gemist; de bemanning van de helikopters had moeten bestaan uit vermomde veiligheidsagenten er zat teveel benzine in de tanks van de helikopters; met bijna lege tanks hadden ze nooit in brand ge schoten kunnen worden; de scherpschutters op het vlieg veld hadden pas moeten schieten, toen alle terroristen uit de helikop ters waren gestapt; in het vliegtuig dat op de luchtha ven klaar stond, had een val moeten worden opgezet. Visum De Westduitse minister van binnen landse zaken, Genscher, heeft zaterdag bekendgemaakt, dat ingezetenen van Arabische landen die naar de Bonds republiek willen reizen, voortaan een visum moeten aanvragen. Genschers collega van buitenlandse zaken, Scheel, heeft op zijn beurt verklaard, dat de Arabische landen op geen enkele wijze verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen in München. Verantwoordelijk voor deze schand daad, aldus Scheel, is alleen een klei ne groep Palestijnen. Met deze woor den reageerde Scheel kennelijk op het verzoek van de secretaris-generaal van de Arabische liga, Riad, om een nade re uitleg van een Westduitse verkla ring waarin Egypte gedeeltelijk ver antwoordelijk werd gesteld voor het drama in München. Scheel zei te hopen, dat de normalisering van de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Arabische landen door het smartelijke incident niet zal worden onderbroken. (In West-Duitsland verblijven onge veer 60.000 Arabieren. De meesten zijn contractarbeiders uit Marokko (ongeveer 15.200) en Tunesië (noge- veer 12.400). Verder wonen er in de Bondsrepubliek 9.500 Jordaniërs, 5.800 Egyptenaren, 2.000 Libanezen, 4.800 Syriërs en 450 Libyers.) De drie nog levende Arabische terro risten die aan de actie in München hebben deelgenomen, zijn in drie ver schillende gevangenissen met extra scherpe veiligheidsvoorzieningen ge plaatst. De politie van München houdt de namen van de gevangenissen strikt geheim. MOSKOU (UPI) Honderd Russi sche joden, verontwaardigd over het uitblijven van een officiële reactie van het Kremlin op het bloedbad in München, hebben verklaard afstand te willen doen van het Russische staats burgerschap. In hun verklaring, die zaterdag in Moskou verspgeid werd, zeiden ze, premier Kosygin schrifte lijk te hebben gevraagd te proteste ren. Dat slechts stilzwijgen was ge volgd, noemden ze 'schandelijk.' Tot de ondertekenaars van de verkla ring behoren de geleerde Alexander Lzrner en de journalist Viktor Perel- man. Zij en verscheidene andere on dertekenaars hebben eerder een ver zoek voor emigratie naar Israël inge diend. Hun plan om het Russisch staatsburgerschap prijs te geven, is dus vooral symbolisch. Ze protesteer den er ook tegen dat hun belet was, via de Nederlandse ambassade (die Israël in de Sowjet-Unie vertegenwoor digt) een brief van rouwbeklag naar Israël te sturen. Aan een rouwbijeen- komst, woensdagavond gehouden, was volgens hen abrupt een einde ge maakt; daarbij waren verscheidene deelnemers afgeranseld. De Russische partijkrant 'Prawda' heeft Israël er gisteren van beticht, de moord op elf leden van zijn Olympi sche ploeg te gebruiken als voorwend sel voor militaire provocaties tegen Arabische landen. Een commentator schreef, dat 'Arabische reactionairen en Israëlische agenten de Palestijnen met opzet aanzetten tot extremisme, opdat het internationale publiek hen als fanatieke terroristen zal beschou wen.' In het internationale weekover zicht dat de Prawda gisteren gaf. werd minder aandacht besteed aan het 'tragisch' genoemde bloedbad in München dan aan de Israëlische reactie erop. Hoewel de Russische pers on middellijk melding heeft gemaakt van het aantal guerrillastrijders, moet ze haar lezers, nog steeds berichten, hoe veel Israëli's de dood vonden. De Britse minister van buitenlandse zaken, Douglas Home, heeft een ver zoek van oppositieleider Harold Wil son afgewezen om de verkoop van wapens aan Egypte te staken. 'Er is in het geheel geen bewijs voor, dat de Egyptische autoriteiten in de kwestie- München betrokken waren' zo liet de minister verklaren. BELFAST (UPI) De Britse leger leiding in Ulster heeft bataljon para's dat naar de protestantse wijk Shankill Road in Belfast is gestuurd opgedragen zich zo kalm mogelijk te houden en op de achtergrond te blijven. Deze maatregel is genomen na felle reac ties van de UDA, de protestantse para militaire beweging, op gevechten tus sen para's en protestanten in Belfast, die vrijdag aan twee burgers het leven heeft gekost. MOSKOU, OAKLAND (ReuJ UPI) De Amerikaanse negeir actlviste Angela Davis is end overtuigd dat de Sowjet-Uni/r^r*. met het racisme heeft afge^ kend. Dit heeft het Russisci persbureau TASS meegedeeld. |q||£ MOSKOU, MÜNCHEN (AP, Reu ter, UPIPresident Nixons ad viseur Henry Kissinger is giste ren na een onderbreking in Mün chen, waar hij bijna in een lift verontgelukte, in Moskou aange komen voor besprekingen met de Russische leiders. Kort voor Kissingers aankomst ar riveerde ook de Noordvietnamese on derhandelaar Lé Doec Tho in Moskou. Speculaties dat Kissinger en Tho er geheime besprekingen zouden voeren zijn tegengesproken. Tho was op door reis naar Parijs. Verwacht wordt dat Kissinger in Mos kou onder meer zal praten over de Europese veiligheidsconferentie, de kwestie Vietnam, de SALT-besprekin- gen en het Midden-Oosten. Kissinger onderbrak zijn reis zaterdag 18 uur voor overleg met de Westduit se bondskanselier Willy Brandt en zijn minister van buitenlandse zaken Walter Scheel. In München, waar het overleg plaats vond, ontmoette Kissin ger ook oppositieleider Rainer Barzel en CSU-leider Franz-Josef Strauss. LIFT Het oponthoud in München werd Kis singer bijna fataal. Toen hij samen met CDU-aanvoerder Barzel en vier veiligheidsfunctionarissen in een lift stapte, die op vier personen berekend was, stortte de lift bijna vijf meter naar beneden. Hij kwam in de kelder- etage terecht. Een veiligheidsman brak het venster van de lift met zijn pistool om de luchttoevoer veilig te stellen. De hoteldirectie bood de ge vangen inzittenden door het gat bier en andere verversingen aan tijdens de bevrijdingspogingen, die een half uur duurden. Het danig geschrokken ge zelschap liep geen verwondingen op. Oorzaak van het ongeval was vermoe delijk een kabelbreuk. Jk* Ui ijl rok nedall* - e nat II1 yrleM Angela Davis heeft een tiendaags bezoek aan de Sowje Unie gebracht. Angela Dïti die lid is van de Amerikaan a communistische partij beiotf onder meer Moskou, Tasjka Samarkand en Leningrad i kreeg in Moskou een ere-prafi soraat en een Lenin-medïll, uitgereikt. Volgens TASS I zij over haar ervaringen gei 'Overal hebben wij vele n nalitciten en rassen in vrlea schap, vrede en liefde zien a menieven en in eenheid zk werken voor de opbouw vanj communistische samenl$vl| I Wij hebben zeer concreet |q I nen zien hoe het mogelijk 1st nationale identiteit en de nat nale cultuur te behouden i tegelijkertijd een eenheid op poie bouwen die al deze verschil! omvat'. 1. z( De Amerikaanse Zwarte Pant*) mt partij heeft felle kritiek gti verd op Angela Davis. In h#S wat blad van de beweging, Zwarte Panter' wordt geit) J° dat de banden van Angela D Dra! I vis met de CP en haar bewa.» aan de Sowjet-Unie haar do stelling de 'politieke gevanj lit tel nen in Amerika' te helpen, |jpn 2 de weg staat. Onder de 'Angela, kom naar huis' woi fder vervolgd: 'Is Angela zo dat zij niet ziet dat de comnf^ nistische partij niet wil dat; samenwerkt met andere pi gressieve negers omdat dit het belang zou zijn van zwarte bevolking in Amerika niet in het belang van de tionairen in Moskou?' 'Het lijkt erop dat Angela zwarte bevolking heeft verlat |j.. ve, onder het dictaat van de rach e ^an, sche en reactionaire commui tische partij', aldus het van de Zwarte Panters. de c orden mam ft ze MOSKOU (AP) Er filtert ei licht door de dichte, jagende die Venus omhullen en op het vlak van de planeet liggen rotsen, die erg veel lijken op aarde, zo hebben Russiche kn gisteren gemeld. Deze dagbladi bliceerden gegevens van de vluct de Venus-8, die op 22 juli parachute een zachte landinj n Venus maakte en vandaar vijftii nuten lang signalen naar de zond. Syrië onderneemt luch taanval na Israëlische acties TEL AVTV (Reuter, AP, UPI) Het is voor Israëlische piloten niet altijd mogelijk, te vermijden dat onschuldigen worden getroffen bij aanvallen op Arabische guerrillabases die in of bij plaatsen met een burgerbevolking liggen. Deze opmerking heeft de stafchef van de Israëlische strijdkrachten, David Elazar. zaterdag voor de televisie gemaakt. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 Horizontaal: 1. kalmerend middel; 2. putemmertje, lof, ad interim (afk.); 3. ongevuld, toneelspel; 4. plaats i Duitsland, onderricht, priem; 5. aan leg, koor van zangers, 6. plant met geneeskrachtige wortel, rivier in Oos tenrijk; 7. kledingstuk, teken dat in de psalmen voorkomt, pers. voor- naamw.; 8 rivier in Duitsland, tel woord; 9. handelsbetrekking, voorzet sel. Verticaal: 1. koers, uw; 2. welpenleid ster. bergplaats; 3. grondsoort, vernis, oude lengtemaat; 4. bar, leeg. rond hout; 5. oorzaak, kraam; 6. Europeaan, rustig, voedsel; 7. papegaai, voorvoeg sel. overlevering; 8. vochtmaat, meis jesnaam, voorzetsel; 9. eiland ten W. van Sumatra, godin van de vrede. Oplossing va i vrijdag: 1. park, 2. aria, 3. rial. 4. kalkoen, 5. oele. 6. Elis, 7. nesterij, 8. edel, 9. rens, 10. Ijlst. Diezelfde dag werd uit Damascus ge meld. dat laagvliegende Israëlische vliegtuigen de dag tevoren gevuurd hadden op burgers die een vrije dag doorbrachten aan de oevers van de rivier de Barada buiten Damascus. Gewonden hadden dit in het zieken huis aan verslaggevers verteld, zo be richtte Reuter uit de Syrische hoofd stad. Ook een woordvoerder van de organisatie van de Verenigde Naties voor hulp aan de Palestijnse vluchte lingen (UNRWA) heeft zich uitgela ten over de gevolgen van de zeer krachtige luchtacties die Israël vrij dag tegen Syrië en Libanon heeft ondernomen. Bij een bombardement op het kamp Nahr el-Bared werden, zei hij, zeven kinderen in de leeftijd van zes tot tien jaar gedood. Achten- wintig kinderen werden gewond. Waarnemers in Syrië schatten, dat Israëlische aanvallen (op zeven doe len) ongeveer 150 mensen het leven hebben gekost. In Libanon waarop drie acties werden ondernomen, werd het aantal slachtoffers officieel op zestien doden en vijftig gewonden gesteld. Zwarte September Luitenant-generaal Elazar zei voor de tv nog, dat de luchtaanvallen niet alleen een reactie op 'München wa ren. maar tevens een antwoord op de onlangs verhevigde guerrilla-activitei ten aan het noordelijk front. Toen zijn interviewer hem erop wees, dat Israël vrijdag geen bases van de Zwar te Septemberbeweging had aangeval len. antwoordde Elazar, dat deze be weging behoort tot de belangrijke organisatie van Al Fatach, die vele acties tegen Israël heeft ondernomen. 'Maar wij maken geen haarfijn onder scheid', voegde hij er aan toe, 'de terroristen-organisaties hebben ons al lemaal de oorlog verklaard'. Tegen de Israëlische bombardementen van vrijdag is ook door het Neder landse Palestina-comité geprotes teerd. In een verklaring noemt het comité de Israëlische bewering, dat het hier uitsluitend om militaire doe len ging, in strijd met de feiten. Een bewering als deze lijkt 'als twee drup pels water op soortgelijke uitlatingen van Amerikaanse zijde met betrekkin gen tot de bombardementen op Viet nam'. Syrische aanvallen Syrië heeft zaterdag op zijn beurt met een luchtaanval gereageerd op de bombardementen van vrijdag. Syri sche vliegtuigen van Russische make lij lieten bocnmen vallen boven de door Israël bezette hoogten van Golan (waar ze volgens de Israëli's zonder schade aan te richten op de velden terechtkwamen). De Israëli's meldden, dat ze drie Syrische toestellen in een luchtgevecht hebben neergehaald. Dat is bevestigd door Syrië, dat echter zijn bewering, dat ook twee Israëli sche toestellen verloren waren ge gaan, in Israël niet bevestigd zag. In de Arabische wereld werd Syrië ge roemd om de moed die het had getoond door na de Israëlische aanval len terug te slaan. Van Jordaanse zijde werd overigens gemeld, dat ra ketten van aan het luchtgevecht deel nemende vliegtuigen in een dorpje bij de Syrische grens achttien mensen gedood en zeventien gewond hadden. Intussen zet Egypte zijn campagne om meer steun los te krijgen van wester se landen, ondanks München' voort, zo menen welingelichte kringen in Cairo. De nieuwe Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr. Moham med Zayad (57), zou later deze maand volgens plan naar Londen gaan. De Westduitse ambassadeur in Cairo heeft zaterdag Bonns uitnodiging voor een soortgelijk bezoek herhaald (al is het niet helemaal duidelijk, of Egypte dit bezoek niet wil uitstellen tot de publieke opinie in West-Duitsland wat gekalmeerd is). Zayad, die als een conservatief, op het westen gericht politicus geldt, werd vrijdagavond benoemd tot opvolger van Moerad Ghaleb. Deze gold als een van de steunpilaren van de vroegere nauwe samenwerking tussen Egypte en de Sowjet-Unie. Hij was, voordat hij minister werd, tien jaar ambassa deur in Moskou. Zayad was de afgelo pen dagen aanwezig op een conferen tie van de ministers van buitenlandse zaken van Arabische landen, die in Cairo wordt gehouden. Syrië heeft inmiddels alle tot dusver geldende beperkingen voor Palestijnse guerrillastrijders opgeheven. Ze hoe ven voortaan de legerveiligheidsdienst niet meer vooraf op de hoogte te stellen van operaties tegen Israël. Ook mogen ze verklaringen afgeven, die niet door de Syrische autoriteiten ge censureerd zijn, zo is gemeld door het in Beiroet verschijnende blad l'Orient Le Jour. HAVANNA (Reuter) Premier Fidel Castro van Cuba heeft ontkend dat hij vorig jaar in Chili heeft gezegd dat president Salvador Allende 'lichame lijk op' is en dat de Chileense leiders, onder wie Allende, een te luxueus leven leiden. Een en ander was be richt door de Amerikaanse columnist Jack Anderson. Volgens Anderson wa ren deze opmerkingen, die Castro in het huis van de Cubaanse ambassa deur in Chili zou hebben gemaakt, aan hem doorgegeven door de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst. Cas tro bracht vorig jaar december een officieel bezoek aan Chili en zijn oude vriend Allende. Castro heeft de CIA ervan beschul digd dat zij tweedracht willen zaaien tussen Cuba en Chili. Argentijnse advokaten over dood van guerrilleros BUENOS AIRES (AP, Reuter) Bewakers van de gevangenis van Trelew hebben op 22 augustus 16 Argentijnse guerrileros in koelen bloede vermoord en de drie overige gevangen querrillastrijdcrs zwaar verwond. De Argentijnse auto riteiten hebben de publieke opinie misleid door een onjuiste versie te geven van het gebeurde. Dit is de mening van zes leden van de Argen tijnse orde van advocaten die de slachting van Trelew hebben onder zocht. Volgens de advocaten is de medede ling van de regering dat de guerril lastrijders bij een vluchtpoging zijn neergeschoten absurd. De advocaten vertegenwoordigen de drie gevangenen die de slachtpartij in Trelew hebben overleefd. Op een persconferentie in een hotel in Bue nos Aires noemden de advocaten de schietpartij een van de meest afgrij selijke moordpartijen In de geschie denis van Argentinië. Tijdens de vrijdag belegde perscon ferentie vertelden de advocaten dat hun lezing van het gebeurde is ge- baseed op de verklaringen van de drie nog levende guerrilleros. Dit zijn Maria Antonla Berger. Ri- cardo René Haidar en Alberto Migu el Camps allemaal tussen de 20 en 30 jaar. In niet ondertekende koplëen van hun verklaringen staat dat de 19 gevangenen uit hun cellen zijn ge haald, op een rij gezet en vervolgens doodgeschoten. Camps, mej. Berger en Haidar verklaren dat zij in hun cellen waren teruggevlucht. Maar enkele ogenblikken later werden zij toch door officieren in hun cellen neergeschoten. De bewakers dachten kennelijk dat alle gevangenen dood of stervende waren en toen hogere officieren ter plaatse kwamen hoor den zij de bewakers vertellen dat er een vluchtpoging was geweest, aldus de overlevenden. In een eigen verklaring zeiden de zes advocaten: 'De officiële lezing is in, il eld i Bae rilde toei staa sdinj nn'. ;ken gele ik an rlijk ir ik volledig vals. Zij werden niet tijd een vluchtpoging gedood. Zij wei fgfy in koelen bloede, weloverwogei laaghartig afgeslacht, terwijl soluut weerloos waren'. De advocaten voegden er aan toe artsen hebben vastgesteld dat di se lichamen van gedode guerrill kreeg wonden van pistoolschoten veri Jer e den. Volgens de officiële lezing n kij de guerrillastrijders met niachln t Si weren gedood. r uit De schietpartij in Trelew volgdt o's d een spectaculaire ontvluchtinj tr er ging van 25 guerrilleros uit ial ni< Argentijnse gevangenis in de bt tty i< De groep trok toon naar het v veld en Trelew en kaapte een t tuig. Zes van hen ontsnapten het toestel naar Chili. Maar de bleef achter en gaf zich over au g ni politie en militairen die hen haêau w; omsingeld. Daarop werden de n ïnneq rende 19 naar de marine-luchtnu t beg basis van Trelew overgebracht,! ousia: slofen en neergeschoten tljdeBfande fatale schietpartij. ioeve ist u MOSKOU (AP, Reuter) In het district Gorki ten oosten van Moskou heerst een ernstig tekort aan voedsel en consumptiegoederen. Dit blijkt uit een verslag in het Russische pairtij- dagblad Prawda. Volgens de Prawda staan voor bak kerswinkels in het gebied, dat 3,6 miljoen inwoners telt, lange rijen mensen te wachten op brood. Verder is er een ernstig tekort aan aardappe len, groenten, maar ook aan schotels, borden, koelkasten en andere duurza me gebruiksartikelen. Volgens de Prawda zijn de tekorten te wijten aan organisatorische proble men. Het hoofd van een plaatselijke coöperatieve organisatie is ontslagen en in de partij-afdeiling van het ge bied is een uitvoerige discussie over de problemen aan de gang, aldus de Prawda. Waarnemers leiden uit de onthullin gen in de Prawda af dat het vijfjaren plan van partijleider Breznjew op moeilijkheden is gestuit. Al eerder is gemeld dat in de gehele Sowjet-Unie ernstige tekorten zijn aan landbouw- produkten, zoals graan. Deze werden toegeschreven aan de slechte weer somstandigheden en organisatieproble men. Het gebied Gorki is één van de meest geïndustrialiseerde gebieden van de Sowjet-Unie. Het gebied is tweemaal zo groot als België en produceert auto's, vrachtwagens en een grote hoeveelheid andere industrieproduk- ten. Gorki is door de sterke concen tratie van industriële bedrijven verbo den gebied voor buitenlandse bezoe kers. o JOI RAWALPINDI (Reuter) In het uiterste noorden van Pakistan zijn vorige week maandag meer dan 100 mensen om het leven gekomen als ge volg van een aardbeving die ruim duizend woningen verwoestte. Dit heeft de Pakistaanse regering zondag bekendgemaakt op grond van pas ont vangen berichten uit het betrokken gebied. urig WASHINGTON (UPI) In eetfc,)0, port over de weerslag van luci vuiling op de gezondheid, sas) steld door een commissie van dl digen van de National ResearchI rem cil in de Verenigde Staten, staa longkanker twee maal zoveel komt onder degenen die ven lucht in de stad inademen dan plattelandbewoners. hier jaai chte de j in, ei "Simpkins, let even op, wil Je?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6