E 3 Eén confessionele fractie onmogelijk ■uw üis: 'München' liet in V-raad aatste oud /oor luska Paniek na schoten in München Dagravit B-complex Optimisme over doorgaan van EEG-top neemt toe krant I I v. d. Velde Bestuur ARP: Zelfstandigheid dient bewaard vitamines met stootkracht Buiig Laatste nieuws Voorzichtigheid irriteert de KVP Vermist kind blijkt gewurgd Man verdronk voor ogen van zijn vrouw Dode door apartheid in Johannesburg In deze krant bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Coerant ristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich i» gheblevan mijn hart in taghanspoeti" LEIDEN. Zoeterwoudseweg 23, tel. 33741. LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 1S6, 34296. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJeveltstr. 372, tel. 1441. >nstraat 37 Postbus 76 Telefoon U171U- 31441 en 20288 (red.) Uironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. onze sportredactie JNCHEN Willem Ruska (zie o) heeft zaterdag zijn tweede en ens laatste gouden medaille gewon- n. De Amsterdammer vorige efc winnaar van het toernooi in de jargewichtklasse had het in alle pgorieën aanzienlijk moeilijker, ska had zelf trouwens al gezegd dat grote problemen verwachtte, om- hij in de sterkste poule was jedeeld. In de voorronde leed Rus- 'een nederlaag tegen de (eerder bamelijk dan judo-technisch) sterke s Kusnetsov. Via de herkansingen am hij echter geheel terug en in finale kwam hij opnieuw tegenover snetsov te staan. De Rus kon deze er Ruska niet verrassen. Na nog vijf minuten had Ruska hem in een houdgreep die goed neg bleek voor het goud. rer was er dit weekeinde voor eke Jaapies. De Zaanse die met wedstrijd ook al aan het einde haar carrière kwam, moest in de klasse alleen >een Russin voor Stvillen veroordeling terroristen EW YORK (Reuter, AFP, UPI) In een spoedvergadering van de iligheidsraad der Verenigde Naties heeft de Russische afgevaar- [de, Jacob Malik, gisteren geweigerd te discussiëren over wat leden nde Zwarte-September-beweging vorige week in München hebben ngericht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vorming van één cliristeh-democratiscke fractie in de Tweede Kamer uit de fracties van de KVP, ARP en CHU is niet direct mogelijk. Het bestuur van de ARP heeft in zijn vergadering zaterdag in Utrecht unaniem uitgespróken, dat eerst de nota van de contactraad van drie confessionele partijen door de partij moet zijn aanvaard. laten gaan. Mieke Jaapies stopt met de wedstrijdsport, enerzijds omdat zij binnenkort in het huwelijk treedt, anderzijds ook omdat zij de zware training niet langer met haar dage lijkse bezigheden kan combineren. Een vrolijk incident deed zich dit weekeinde eindelijk ook eens voor. Toen het hele Olympisch Stadion in afwachting was van de Amerikaan Frank Shorter die de marathon ging winnen, kwam opeens een volkomen onbekende atleet met rugnummer 72 het stadion binnen. Na enige verwar rende ogenblikken bleek het een grap te zijn van een scholier. Hij liep zijn ronde uit en verdween weer uit het stadion. Meer nieuws van de Olypische Spelen op de sportpagina's. Daar staan nok de verhalen over de vijfde competitie ronde in de eredivisie. Ajax en Feyenoord zetten hun zegereeks daar in gisteren in ieder geval weer door. (ADVERTENTIE) Let op: DAGRAmoet er op staan ik wilde niets weten van een ver- Ming van 'München' in een resolu- >an ue Veiligheidsraad. We praten L niet over particuliere organisa- zei hij. Daarom kunnen we net a over de Zwarte-Septemberbewe- discussiëren als over de Zwarte ters. Dat laatste was een steek aan adres van de Amerikaanse afge- rdigde, Bush, die een ontwerp- ilutie had ingediend, waarin 'de roristische aanval in München' •rdt veroordeeld en alle landen die terroristen onderdak en bijstand lenen, worden uitgenodigd, alles te >en om te beletten dat ze hun ctiviteit voortzetten. Bush noemde aanslag in München 'zo verschrik- lijk, zo wreed en gevaarlijk voor de rede, dat de Veiligheidsraad niet kan en, alsof er niets gebeurd is.' sh kwam met zijn voorstel, nadat ogezegd gelederen zijn gesloten Voorzitter van de CHU, mr. O. W. A. erschuer na de vergadering van de jnieraad. Buien, afgewisseld door enkele verspreid voorkomende opkla ringen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind, krim pend van noord naar noordwest of west. Maximumtemperaturen ongeveer 15 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Perloden met buien, ook opkla ringen en vrij koud. Morgen zon op: 06.09 onder: 19.02 maan op: 11.46 onder: 20.05 'pleidingsschool Mchtmeesteressen Somalië, Guinee en Joegoslavië een (door Rusland gesteunde) ontwerp resolutie op tafel hadden gelegd, waarin diepe bezorgdheid over de ver slechterende situatie in het Midden- Oosten werd geuit en op alle partijen een beroep werd gedaan, zich zoveel mogelijk te beheersen. De vergadering van de raad werd gehouden op ver zoek van Syrië en Libanon, die een discussie wilden ontketenen over de Israëlische luchtaanvallen van vrijdag. Israels vertegenwoordiger Tekoah nar.i gisteren niet aan het debat deel. Hij hield joods nieuwjaar en liet weten, dat hij volgens de joodse gods dienstige wet dan geen vergaderingen mocht bijwonen. Gisteravond laat kwam de ontwerp resolutie van Somalië, Guinee en Joe goslavië in stemming. De Amerikaanse afgevaardigdemaakte toen gebruik van zijn vetorecht, omdat de ontwerp resolutie geen verband legde tussen de Israëlische aanvallen op Syrië en Libanon enerzijds en 'München' ander zijds. MÜNCHEN (Reuter, UPI, AP) In het olympisch dorp heerste gisteravond laat grote verwar ring, nadat omstreeks tien uur vijf schoten waren gehoord. De politie sloot het dorp terstond af en na korte tijd begonnen de meest uiteenlopende verhalen de ronde te doen. Volgens één lezing zou een onbekende bi] het verblijf van de Marokkaanse sportploeg een schot hebben gelost. Bij de nadering van leden van de ordedienst zou hij nog vier maal heb ben geschoten en daarna ontvlucht zijn. In een ander bericht werd gesproken van één dode. Het was niet duidelijk of het lijk binnen of buiten het dorp zou zijn gevonden. Volgens weer een ander verhaal zou er buiten het ge bouw van de Russische ploeg een dode zijn gevallen, terwijl drie mensen ge wond zouden zijn geraakt. Maar de Sowjet-ploeg verzekerde telefonisch, dat er bij haar niets aan de hand was. MACABERE GRAP Anderhalf uur na de eerste berichten zei olympisch perschef Hans Klein op een persconferentie, dat noch een slachtoffer noch een wapen was ge vonden. 'Het lijkt erop dat we met een macabere grap te doen hebben'. Even tevoren had het Beierse ministerie van buitenlandse zaken laten weten, dat omstreeks tien uur tijdens een regen bui harde windstoten waren voorge komen en dat het geluid van dicht slaande deuren en ramen wellicht voor dat van schoten was gehouden. Volgens Klein had slechts één man (een Frans man; het Franse paviljoen ligt vlakbij Men is er in geslaagd vast te stellen, dat snelle vermoeidheid,nervositeit, prikkelbaarheid, gejaagdheid en geringe eetlust in bepaalde gevallen een gevolg zijn van een tekort aan vitamines van het B-complex. Maar Pompidou blijft zwijgen over datum Verder spreekt het bestuur zijn waar dering uit voor de samenwerking, die reeds tussen de drie confessionele fracties is gegroeid. Die samenwer king mag worden uitgebreid, maar de zelfstandigheid van de fractie dient bewaard te blijven. In kringen van de KVP groeit, nu na het afwijzen van de gemeenschappelij ke lijst ook een gezamenlijke fractie wordt afgewezen, echter de geïrri teerdheid over de voorzichtigheid die de ARP tegenover de partijleden be tracht. De twijfel groeit bij de KVP of de ARP het vormen van één partij werkelijk wel wil. In de nota van de contactraad die volgens het partijbestuur van de ARP eerst (met een meerderheid van twee derde) moet worden aanvaard, wordt een gezamenlijk bestuursorgaan voor de drie partijen en een gemeenschap pelijke kandidatenlijst voor de komen de verkiezingen aanbevolen. De ARP heeft de gemeenschappelijke lijst voor de verkiezingen in november afgewe zen, omdat de kiesverenigingen eerst over deze belangrijke zaak moesten beslissen. Verder stond men op het standpunt, dat een afwijzen van één lijst ook de vorming van één fractie in dit stadium niet mogelijk maakt. Het partijbestuur blijkt nu dit stand punt te hebben overgenomen. Haast Wel wil de ARP haast maken met de behandeling van de nota van de Con tactraad. In een resolutie die aan de partijraad in Zwolle op zaterdag 30 september zal worden voorgelegd, wordt uitgesproken, dat de nota zo spoedig mogelijk in alle geledingen van de partij indringend aan de orde moet komen. Het proces van de be sluitvorming, aldus de ontwerpresolu tie, zal na de verkiezingen met voort varendheid voortgang moeten hebben. Aangenomen wordt, dat de partijraad volgend jaar mei of anders in het volgend najaar over de belangrijke nota kan beslissen. Uit de resolutie valt verder nog te lezen, dat de PARIJS, MÜNCHEN. BRUSSEL (AP, Reuter, UPI). President Pompidou van Frankrijk heeft zich tijdens over leg met bondskanselier Brandt van West-Duitsland nog niet definitief uit gesproken over de datum van de EEG-topconferentie. Deze top zou vol gens de planne op 19 October in Parijs moeten beginnen. Het optimisme over het doorgaan van de conferentie is echter toegenomen door de melding dat topfunctionarissen die de confe rentie voorbereiden 'een grote mate van algemene overeenstemming heb ben bereikt'. Het besluit over het doorgaan van de top wordt deze week in Rome geno men. Vandaag begint daar het overleg tussen de ministers van financiën en buitenlandse zaken van de tien EEG- landen. President Pompidou heeft zaterdag in München met bondskanselier Brandt over de top gesproken en na afloop verklaard te hopen dat in Rome con crete voorstellen worden gedaan. Op basis van positieve resultaten zou dan de EEG-top kunnen plaatsvinden, al dus Brandt en Pompidou. De West- duitse regeringswoordvoerder Conrad Ahlers vatte het resultaat van dit overleg enigszins somber samen: 'De situatie kan niet optimistischer wor den beoordeeld dan voor het overleg', zo verklaarde hij. Uit goed ingelichte bronnen in Brus sel werd zaterdag echter vernomen dat een groep van ambassadeurs en permanente vertegenwoordigers van de tien EEG-landen die de top voor bereiden, heeft vastgesteld dat over de voornaamste problemen geen ver schillen van mening meer bestaan. Een en ander is, volgens de zegslie- het Russische) de schoten gehoord. Klein had wel nieuws over een sterf geval, maar dat betrof een Oostenrijkse jongen die op ongeveer 80 meter van de poort van het dorp uit een vlaggemast gevallen en daarbij omge komen was. De jongen, zeventien jaar oud. was volgens Klein 'gestorven aan verwondingen die men oploopt als men van grote hoogte valt.' Omstreeks middernacht werd het dorp. dat enige lijd gesloten was geweest, weer opengesteld voor voetgangers en gemotoriseerd verkeer. Na de eerste berichten had de politie vrachtwagens vol gewapende agenten naar het dorp gestuurd. den, vastgelegd in een 23 pagina's tel lend rapport, dat als top-geheim werd bestempeld. Van een verslaggever UTRECHT De negenjarige Hans van Soest uit Utrecht, die sinds don derdagavond werd vermist, blijkt te zijn gewurgd. De politie vond het lijkje van de jongen gistermiddag op enkele honderden meters van zijn ouderlijk huis. Het kind was gedeeltelijk ont kleed. De ouders van Hans van Soest meld den de vermissing vrijdagmorgen. Daarop ging de politie intensief naar de jongen zoeken waarbij, omdat hij spelend aan de waterkant zou zijn ge zien, door het duikteam van de brand weer in de Weerdsingel naar hem gedrecht en gezocht werd. Gisteren werd het onderzoek uitge breid tot het terrein van de oude gas fabriek tussen de Blauwkapelseweg en dc Kleine Singel. Een politiehond bracht daar twee hoofdagenten naar een hoek van het terrein, waar zij het kind, verborgen tussen onkruid en struikgewas, vonden. De patholoog-anatoom M. Voortman, die de sectie verrichtte, kwam tot de conclusie dat het kind is gewurgd. Het onderzoek in de moordzaak wordt door een groep van vijftien man kin derpolitie en recherche voortgezet. WEESP Gistermiddag heeft zich in de binnenhaven van Weesp een tra gisch ongeval voorgedaan, waarbij een man voor de ogen van zijn vrouw verdronk. Het echtpaar Oostingh uit Amsterdam lag met hun jachtje ge meerd in de binnenhaven. Toen het echtpaar weg wilde varen, duwde de 46-jarige heer Oostingh de boot van de kant. maar gleed uit, waarbij hij met zijn hoofd tegen de kademuur viel, en in het water terechtkwam. Toen men hem uit het water haalde, waren de levensgeesten reeds geweke- JOHANNESBURG (Reuter) Een meisje met barensweeën heeft twee uur lang op een uiterst dringende operatie moeten wachten tot een blan ke arts arriveerde, terwijl een be voegd arts werkeloos aan haar bed zat. Deze kon niet opereren omdat hij als niet-blanke het blanke personeel van de operatiekamer geen opdrach ten mocht geven. Een blanke arts voerde tenslotte de operatie uit. Maar het meisje, een 18- jarige kleurlinge, stierf drie dagen later na het leven aan een dochtertje te hebben geschonken. Het Zuidafrlkaansc blad Johannesburg Sunday Times meldde dat deze affaire zich begin vorige maand had voorge daan in het Oudtshoornziekenhuis in Johannesburg. 'Toen ik een jaar geleden bij dit ziekenhuis kwam heeft men mij ge zegd dat ik zelfs een zaalknecht geen opdrachten kon geven als deze blank was', zo had de nlet-blanke arts tege nover het blad verklaard. Lijstaanvoerder Biesheuvel fractie op deze besluitvorming mag vooruitlopen. Aan de andere kant wordt toenemen de samenwerking tussen de fracties van de KVP, ARP en CHU op prijs gesteld. In de resolutie wordt daarom verder uitgesproken, dat het een goe de zaak zal zijn, indien de samenhang tussen de partijen en met name de groeiende eensgezindheid tussen de drie fracties in de verstreken parle mentaire periode gehonoreerd en uit gebreid zal worden. De partijraad, aldus de ontwerp-reso- lutie, zal het daarom toejuichen in dien in de komende parlementaire periode de drie fracties niet alleen in een aantal fractie-commissies, maar ook als zodanig zoveel mogelijk als eenheid zullen functioneren. Aan de fracties zal daarom worden gevraagd na de verkiezingen in overleg te tre den met de fracties van de CHU en KVP om hiervoor de geschiktste vorm te vinden. Deze uitspraak van het ARP-bestuur moet zo worden uitgelegd, dat de fractie van de ARP verder kan gaan met de samenwerking, maar dat de zelfstandigheid in ieder geval bewaard moet blijven. Premier Biesheuvel, die de lijsttrek ker is van de ARP, woonde Je verga dering van het partijbestuur bij. Hij was één van de sterke voorstanders van de vorming van de ene christen democratische fractie zo snel moge lijk. Maar tenslotte vond het partijbe stuur elkaar in de gezamenlijke ver klaring die aan de partijraad zal wor den voorgelegd. Het bestuur heeft verder nog gespro ken over de samenwerking die na de verkiezingen nodig is om eeu regering te vormen en over het maken van afspraken vóór de verkiezingen. Het £71 gesprek hierover wordt zaterdag 23 september voortgezet en zal uitmon den in een resolutie, waarover de partijraad van 30 september eveneens moet oordelen. Ongewenst Het dagelijks bestuur van de Anti- Revolutionaire jongerenorganisatie meent dat het ongewenst is weer een kabinet met KVP, ARP. CHU, DS'70 en/of WD te vormen, gezien de im passe die door de kabinetscrisis in juli duidelijk aan het licht is getre den. Op de Arjos-raadsvergadering die zaterdag in Amersfoort wordt gehou den zal het dagelijks bestuur een ontwerpresolutie van die strekking in dienen. Mocht in de praktijk blijken, aldus de tekst van deze resolutie, dat er van een meerderheidskabinet met de drie confessionele partijen en PvdA c.s. geen sprake kan zijn, dan ziet de Arjosraad voor de ARP als alternatief allereerst deelneming in een minder heidskabinet of oppositie. Binnenland Bestuur CHU boekt succes met advieslijst5 Buitenland Israëlische politie assisteerde in München6 Kunst Serieus onbenul bij Gaudeamus Muziekweek 2 Kerk Morgenlandzending bestaat 50 jaar 2 Boekenetalage 2 Lezers schrijven 7 Radlo/tv 4 Dag Maandag 7 Strlps/feullleton 4 Puzzel 6 RITA 'Mag ik even voor? Mijn auto staat dubelgeparkeertl.' noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw leven sbeschou wing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart <;a. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief- onderzetter) mapje post papier met enveloppen papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1