Israël wil nu niet over vrede praten Tegenactie na atoomaanval is; nu nog mogelij Mishandeling en marteling in veel landen nu bijna normaal Hongerige militairen plunderen Phnom Penl Gifwolk ontsnapt in buurt van Luik Partij van Ian Smith wil apartheidswetten Waskaars A Flevohof 140 Hectaren Flevohof Emigratiegeld voor Jodei in Rusland extra belast Rosarium Flevohof Minister Eban waarschuwt Egypte Deens parlement voor EEG Schietpartij in Belfast Gekke dingen in ons lage landje Kissinger vandaag verlaat op reis TROUW/KWARTET ZATERDAG 9 SEPTEMEBER 1972 BUITENLAND TEL AVIV (AFP, Reuter, UPI, .AP) 'Het eerste doel van Israël is voortaan de strijd tegen liet terrorisme, dat burgers treft. De kwestie van de vrede is op liet tweede plan gekomen'. Dit heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, gisteren gezegd. 'Heeft het zin over vrede met Egypte te spreken, wanneer Sadat en zijn ministers aan Brandt antwoorden, 'dat zij zich niet willen mengen in ge schiedenissen van terroristen, terwijl Vairo er zeer dicht bij betrokken is? De terroristen hebber hun bases in Egypte en de persorganen, die zo verbonden zijn met de Egyptische regering, keuren hun misaden goed. De afkeuring van Jordanië, hoe posi tief deze ook is, onderstreept des te beter de schandalige houding van de meeste Arabische landen', aldus Eban. De minister richtte ook een waarschu wing tot de westelijke landen die willen praten over vrede. Hij vroeg deze landen: 'Wat doet u tegen terro ristische -organisaties waaraan u tot nu toe asiel en bijstand hebt ver leend? In de Verenigde Naties, die spoedig hun zitting weer zullen begin nen, zal de kwestie van de strijd tegen de terreur voor ons de eerste plaats innemen in de algemene verga dering waaraan ik zal deelnemen. Het zoeken naar vrede heeft zijn urgentie verloren en ik hoop dat zeer veel landen dezelfde houding zullen aanne men', verklaarde minister Eban. Minister Eban zei verder, dat de slachtpartij in München een dimen- seie heeft, 'die slechts door de nazi's Abba Eban bereikt werdDe bestiale moord van München heeft de wereld donkerder gemaakt dan zij voorheen was. Daden van moord drukken een hoge graad van verderfelijkheid uit De terroris- SALISBURY (Reuter) Op 21 september begint in Rhodesië een geheim congres van de regeringspartij, het Rhodesisch Front, waar ondermeer een resolutie in stemming zal komen die aandringt op het maken van wetten die de apartheid in het land veilig moet stel len. De resolutie spreekt van een 'natuurlijke scheiding', die gehand haafd moet worden. In een andere resolutie wordt er bij de regering van premier lan Smith op aangedrongen buitenlandse missiona rissen en zendelingen te verbieden onder de vijf miljoen Afrikanen in het land te werken. Vorig jaar zijn op het congres van het Rhodesisch Front soortgelijke resoluties aangenomen, maar de partijafgevaardigden zijn ontstemd omdat de regering die nog niet heeft uitgevoerd. In een van de resoluties van vorig jaar werd de regering gevraagd met spoed maatregelen te nemen 'tegen de onnodige komst van Afrikanen naar Europese gebieden'. Het congres zal de regering ondermeer vragen waarom de Wet op Eigendom, die de Aziaten uit de 'blanke' gebieden moe ten verdrijven, nog niet in werking is. De reolutie die op het congres ingediend zal worden luidt: 'Ondanks herhaalde beloften en garanties con stateert dit congres met spijt de nala tigheid van de regering deze wet in te voeren en dringt er bij de regering op aan op de kortst mogelijke termijn het wetsontwerp bij het parlement in te dienen'. De resolutie over de buitenlandse zen delingen en missionarissen zal worden ingediend 'omdat er in de Afrikaanse reservaten, onder de dekmantel van religie, allerlei subversieve acties wor den voorbereid'. ten zijn uitgesloten uit de menselijke maatschappij zoals zeerovers. Ieder is gerechtigd en zelfs verplicht hen te vervolgen. De verklaringen van Israël hierover moeten ernstig genomen worden'. Volgens Eban was het Westduitse be sluit de gijzelaars met geweld uit handen van de terroristen te bevrij den in de grond een juiste beslissing was geweest. Grenswijzigingen Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren verklaard dat als de Arabie ren vrede willen grondgebied zullen moeten prijsgeven. Israël zal vasthou den aan aanzienlijke grenswijzigingen. Israël zal Sjarm el-sjeik, op het schie reiland Sinai houden en een strook grond, die deze haven met Israël moet verbinden. Isaraël zal ook de heuvels Golan houden, die het op Syrië heeft veroverd en verder dunbevolkte gebie den op de westelijke Jordaanoever. In vreedzame omstandigheden zou Is raël ten opzichte van koning Hoessein edelmoedig handelen en hem een ha ven in Gaza of Haifa geven en passage door het Israëlische luchtruim, maar 'geen Arabisch land zal worden toege staan de strook van Gaza binnen te trekken'. Ook in de Sinai zal Israël gebieden houden om verdedigbare grenzen te hebben. Dreiging In heel West-Europa heeft de politie extra veiligheidsmaatregelen genomen in verband met dreigende nieuwe aan slagen van Arabische terroristen. In Oostenrijk zijn olieinstallaties onder zware bewaking geplaatst, omdat er telefonisch dreigementen zijn binnen gekomen dat deze zullen worden opge blazen. Via deze installaties komt olie uit het Middellandse zeegebied naar de Bondsrepubliek. De Zwitserse politie en grenswacht heeft extra veiligheidsmaatregelen ge nomen nadat Interpol had gewaar schuwd, dat terroristen naar dat land onderweg zijn om aanslagen te ple gen. De politie kijkt uit naar vier of vijf Arabieren die in een auto met een Duits nummerbord rijden. Bijzon derheden zijn niet bekend gemaakt. Conrad Ahlers, de woordvoerder van de Westduitse regering, heeft in Bonn meegedeeld, dat zijn regering 'alle maatregelen zal nemen die nodig zijn om nieuwe aanvallen van terroristen te voorkomen'. De beweging Zwarte September, die de aanslag in München heeft gepleegd, heeft met nieuwe terreurdaden gedreigd om het 'Duitse verraad' te wreken. lOI Veertien Arabieren die als ongewenste vreemdelingen West-Duitsland zijn uit gezet. kwamen gisteren op het vliegveld van Rome aan. Onder bewaking van de Italiaanse politie wachten zij op het vertrek van vliegtuigen naar Jordanië, Syrië, Tunesië of Algerije. In het Olympische dorp in München zijn gisteren de veiligheidsmaatrege len verder verscherpt. Een met ma chinepistool bewapende politieman pa trouilleerde buiten de verblijven van de sportlieden. Er is gedreigd met nieuwe aanslagen en ontvoeringen van inwoners van het dorp. Onvoorstelbaar Het kantoor van de Arabische Liga in Bonn heeft een verklaring uitgegeven waarin de gebeurtenissen in München worden betreurd. In de verklaring KOPENHAGEN (DPA, AFP) Het Deense parlement heeft met 141 tegen 34 stemmen het wetsontwerp aangeno men over toetreding tot de EEG. Twee parlementsleden waren afwezig. Of het land zal toetreden zal blijken uit het referendum dat op 2 oktober wordt gehouden. Vergeleken met de voorgaande stem ming over deze kwestie, die 16 decem ber vorig jaar werd gehouden, is het aantal voorstemmers ongewijzigd ge bleven. Het aantal tegenstemmers steeg van 32 tot 34. BELFAST (UPI) Bij een schiet partij in Belfast tussen militante pro testanten en Britse militairen zijn twee burgers om het leven gekomen. De schoten vielen toen geüniformeer de leden van de 'defensievereniging van Ulsteri bij hun hoofdkwartier de protestantse wijk Shankill Road een Britse legerpatrouille aanvielen. 'Amnesty Internationaal' blijft veel klachten ontvangen Van een onzer verslaggevers ZEIST In sommige delen van de wereld is mishandeling en marte ling van politieke gevangenen, wier enige misdaad is dat zij zich in woord en geschrift keerden tegen de maatschappij waarin zij leven, bijna normaal geworden. De toenemende escalatie van geweld en on menselijkheid is een van de afschuwelijkste verschijnselen van de tegenwoordige tijd'. Dit zei de Ier Sean Macbride die voorzitter is van Amnesty Internatio nal, de organisatie die opkomt voor de politieke gevangenen overal in de wereld. Amnesty houdt dit weekeinde haar jaarlijks internationaal congres in het conferentie-oord Woudschoten in Zeist. Volgens Macbride blijft Amnesty voortdurend klachten ontvangen over slechte behandeling en marteling van politieke gevangenen. 'Dit gebeurt soms onder directe verantwoordelijk heid van regeringen, vaker hebben de regeringen er niet rechtstreeks mee te maken maar toch wel indirect. Mis handeling en marteling leiden tot een degradatie van de menselijke waarden en zijn in strijd met alle maatstaven die de waardigheid van de mens be treffen'. Tegen het einde van '73 wil Amnesty een internationale conferen tie organiseren over het martelen, van gevangenen. giet er een voor u zelf uit echte bijenwasop BRUSSEL (ANP) In Engis, een plaatsje op 20 km afstand ten zuidwesten van Luik, heeft zich een ernstig geval van milieuveront reiniging voorgedaan. De plaatselijke overheid wordt overstroomd met klachten van mensen die zelf veel hinder ondervonden hebben, maar ook van telers die hun groenten en fruit hebben zien bederven. Het meest bekend noemde Macbride de behandeling van politieke gevange nen in Brazilië, waarover Amnesty begin deze week een rapport liet verschijnen. Daarin stond ondermeer naast de opsomming van 'mensonte rende omstandigheden' in de Brazili aanse gevangenissen en de wrede mar telmethoden: 'Het martelen is een machtsinstrument geworden, een mid del waardoor de regering zichzelf in stand houdt. Voor de moderne martel- methoden schijnen scholen te bestaan, leraren en een team van specialisten. Dat martelen een kwestie van routine is geworden in Brazilië werd duide lijk in 1968 en is dat op de dag van vandaag'. Volgens de voorzitter van Amnesty worden ook in Griekenland, Zanzibar en Zuid-Afrika politieke gevangenen gemarteld. In Griekenland zou het (Advertentie) Wat voor indruk maakt Nederland op buitenlanders die zich hier hebben gevestigd? Lees erover in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. Lange lijst Ooorzaak van alle klachten is een ongeluk bij het plaatselijk bedrijf Metallurgique de Prayon SA waar door eerder deze week een grote rook wolk geladen met een zwavelsnurver- binding, ontsnapte. Omdat er een vrij dichte mist hing werd deze wolk ge ruime tijd tegen de grond gedrukt. De plaatselijke artsen hebben tiental len mensen op hun spreekuur gekre gen met klachten over ademhalings- stoornissen, pijn aan dc ogen, in de keel en irritatie van dc stembanden. Ook de plaatselijke apotheken beleef den een invasie van mensen die om medicijnen kwamen. De grijze wolk, die het plaatsje enige tijd in zijn greep gevangen hield, heeft grote schade aangericht In tui nen en op landerijen. Groenten en fruit bleken op sommige plaatsen on bruikbaar geworden. De burgemeester van Engis, Debatty, heeft met enkele ambtenaren een in spectietocht door zijn gemeente ge maakt, vergezeld door de directeur van het bedrijf. Ook is dc arbeidsin spectie Ingeschakeld en deskundigen zijn stalen komen nemen van bedor ven groenten en fruit, om die In het laboratorium te onderzoeken. In Engis heeft zich in december 1930 een soortgelijk ongeval voorgedaan dat echter nog veel ernstiger gevolgen had. Toen ontsnapte uit een bedrijf een giftige gaswolk die aan een der tigtal mensen het leven kostte. hn PLAATS: GIRONUMMER: Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. Abonnementsprijs 16,per halfjaar; 32,per Jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon -ingevuld in BLOKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. wordt herinnerd aan bemiddelingspo gingen van Arabische ambassadeurs en van de leider van het kantoor van de Liga. Dat de schuld van de 'betreu renswaardige gebeurtenissen in München op de Arabische regeringen wordt geschoven, zoals enkele officië le personen in Duitsland hebben ge daan, is onvoorstelbaar", aldus de ver klaring. WASHINGTON (UPI) Henry Kis singer. presideet Nixons naaste mede werker, vliegt vanraag pas naar München, een dag later dan in de bedoeling lag. Alvorens door te reizen naar Moskou zal hij in het weegeinde Westduitse regeringsfunctionarissen ontmoeten. De vertraging zou te wij- tee zijn aan reisschema-comliraties en niet aan én of andere crisis. Kissinger gaat zijn derde bezoek van het jaar aan Moskou brengen. LONDEN (Reuter, AP) Ame- rika's nucleaire macht kan twee maal zoveel doelen uitschakelen als de Russische, hoewel de Sow- jet-Unie veel meer raketten heeft. Dit is een van de conclu sies uit het jaarlijkse verslag van het Internationale Instituut voor Strategische Studies (IISS) in Londen. Ondanks Amerika's voor sprong zijn beide landen in staat een verrassingsaanval van de te genpartij lang genoeg te overle ven om een tegenaanval te lance ren. Een andere conclusie is dat alleen de hoge betaling van de Amerikaanse soldaat en de hogere kosten van de uitrusting verantwoordelijk zijn voor het feit dat Amerika meer aan defen sie uitgeeft dan Rusland. Volgens het rapport wordt daardoor het Russische geld effectiever besteed dan het Ame rikaanse. Verder zegt het rapport dat het SALT-verdrag .tussen beide landen het nucleair evenwicht tussen Amerika en Rusland bevestigt. Bovendien erkent •het het feit dat beide landen doari kernoorlog zouden worden vemfaJ Het verdrag en de terugtrekking 1 de Russische militairen uit Egj kan, volgens het rapport, het 1972 tot een keerpunt in het müitL evenwicht tussen Oost en West ken. Toch gaat ondanks het SALT-v de kemwopenwiediloop tussen de b supermogendheden voort, nu zij zijn om nieuwe raketsystemen te oj wikkelen en de oude te verbeteren deze wedloop, zo deelt het IISS t zijn de Russen voortgegaan de J kanen te overtreffen in het lanceerinrichtingen, terwijl de i kanen hun voorsprong op het t van de meervoudige kernkoppen h ben vergroot Het HSS, dat in 1958 met Britse hulp werd opgericht van tijd tot tijd door de Amerikaite C regering geraadpleegd. Het instit VT1 houdt zich bezig met het ondera naar de problemen van mtemation I clt veiligheid, defensie, en controle wapenwedloop. Het instituut medewerkers uit meer dan 50 Land OCt 1 President is de vroegere C-anadiL ri eerste minister Lester B. Pearson, (Advertentie) ontspanning voor het hele gezin. Df de net -inde MOSKOU (Reuter) Buitenlanders die Russische emigranten willen he met het betalen van de heffing voor hun opleiding zullen een extra hel van 35 procent moeten betalen op het overmaken van geld. De emlgratleb fing, die vorige maand ingesteld was, bedraagt tussen de duizend en 23.C roebel (ƒ4000 tot ƒ100.000). De Russen hebben nu duidelijk laten weten dat het overmaken van deviej naar mensen die emigratie hebben aangevraagd volgens de voor dergelij transacties geldende regels zal worden belast De maatregelen gelden blijkb voor alle emigranten, maar in de praktijk worden er bijna uitsluitend Joó door getroffen. tijei pin die ber aantal gevallen verminderen. Dit zou volgens Macbride een gevolg zijn van druk van de publieke opinie. In Indonesië worden, zei de voorzitter van Amnesty, nog steeds 60- tot 80.000 mensen op grond van hun in sommige gevallen zelfs vermeende politieke overtuiging vastgehouden. Het oorlogsgeweld in Zuid- en Noord- Vietnam verhult dat het Saigon-regi- me honderd- tot tweehonderdduizend politieke gevangenen vasthoudt. Het gaat hier dan om mensen die louter op basis van hun politieke overtui ging gevangen zijn gezet Wreed Mr. C. E. LANGEME3ER, PROCU- REURGENERAAL BY gDE Hoge Raad zei: 'De overtuiging waar het werk van Amnesty op stoelt, is deze dat de afschaffing van de vrijheid van meningsuiting een van de wreedste vormen van onderdrukking is. Het is een wreedheid, die niet alleen doet lijden, maar die ook corrumpeert, zo wel de individuele burger als de gehe le maatschappij'. Volgens het gisteren door Amnesty gepubliceerde jaarverslag is de groei van het ledental met name in Neder land spectaculair geweest, van 200 in 1970 tot ongeveer 7000 nu. Het jaar verslag vermeldt een lange lijst van landen in alle werelddelen, behalve Australië, die mensen op basis van hun overtuiging in de gevangenis zet ten. In Griekenland worden nog steeds mensen gearresteerd en gevan gen gehouden zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld en zon der te worden berecht. Deportatie van gevangenen is in Griekenland, aldus het rapport, in mei van dit jaar stopgezet. Nog onlangs heeft Amnesty de Griekse regering gevraagd een on partijdig onderzoek te laten instellen naar de vele beweringen over marte lingen en slechte behandeling die in het verslagjaar zijn vernomen. Andere landen in West-Europa, die de aandacht van Amnesty hebben, zijn Noord-Ier land, waar de internering van verdachte personen in strijd is met de mensenrechten; Portugal en Spanje, waar ondermeer aandacht is gevraagd voor mishandeling van ge vangenen bij politie-verhoren. Het jaarverslag besteedt ook veel aan dacht aan de Oosteuropese landen, waar mensen in de gevangenis zitten, bijvoorbeeld omdat zij het land willen verlaten. In Que Son. een stadje dat op ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van Da Nang ligt, delven burgefr^ graven voor omgekomen Viet Cong strijders. |et PHNOM PENH (Reuter. AP. AFP, UPI) Hongerige militairen die de peperdure rijst in Phnoi }6ec! Penh, de hoofdstad van Cambodja, niet kunnen betalen, hebben gisteren met revolvers in de ban rief Cliinese winkels geplunderd en zich met honderden zakken rijst uit de voeten gemaakt. Andere mili K tairen demonstreerden voor bet paleis van president Lon Nol tegen de hoge prijs van de rijst. Waai «n nemers menen dat het bewind van Lon Nol in groot gevaar is. VOORG HONGerige militairen jh. Honderden schoten werden gelost op een markt bij het grote stadion van de stad. Een Chinese winkelier wiens rijstvoorraden waren geplunderd, kon er op het laatste ogenblik van worden weerhouden, wraak te nemen door een handgranaat naar de plunderende miMtadren te gooien. De politie deed geen poging, aan de plunderingen een eind te maken, hoewel zij elders in de stad streng toezicht hield op de ver koop van rijst. Volgens de Chinese handelaar, die zes ton rijst kwijtraakte, is alles de schuld van de regering. Deze had hem gevraagd rijst op te slaan voor ver koop aan de burgerij. En nu was het leger de hele voorraad komen stelen. De militairen zeggen, dat hun niets anders was overgebleven, omdat zij niets te eten kregen. Afgesneden Het rijstprobleem is verergerd door de bezetting van een deed. van Cam bodja's 'Rljst-route' door de Noord- vietnamezen. De rijke landbouwgebie den zijn nog steeds afgesneden van de hoofdstad. Pogingen om de Noordviet- namezen te verdrijven, zijn alle mis lukt. Uit Parijs wordt gemeld, dat de paus op 10 juli in een mondeling overge brachte boodschap zijn bezorgdheid nog in volle prachtop over het voortduren van de oorlog Vietnam heeft uitgesproken bij afvaardiging van de Viet Cong in Franse hoofdstad. Mevrouw Binh, belangrijkste Viet Gong-afgevaardigd in Parijs, heeft in een antwoord v£ duizend woorden het standpunt vi de delegatie uiteengezet. Hoffa De Amerikaanse regering heeft d toestemming aan Jim Hoffa, de vn* gere voorzitter van de Transportarts dersbond, ingetrokken om nai Noord-Vietnam te reizen. Hoffa dn 1971 werd vrijgelaten uit de geva genas, waarin hij wegens fraude poging tot beïnvloeding van een P rechtelijke jury was opgesloten) bi gezegd dat hij door Hanoi was uit* nodigd en misschien zou proben vrijlating van Amerikaanse krijg* vangenen te bewerkstelligen, blijkt met waar te zijn. woi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8