\foor 15 september inschrijven of rechten vervallen SfcTSand' De Koster laat tóch een ormingscentrum Ede opgeheven, af ontslagen defensienota samenstellen Drug-raad wil meer invloed op beleid Met z'n tachtigen in de leeuwenkuil Licht uitgevallen in Amstelveen 24e •oude kunst en antiekbeurs Deskundigen op internationaal congres: nu of nooit museum hetprinsenhof delft Utrechtse politie neemt muurkrant in beslag Botsing.- dode en gewonde Het weer fflïTf/KWARTET ZATERDAG 9 SEPTEMEBER 1972 BINNENLAND T3/X5 ■Jfinisterie waarschuwt studenten Ieen verslaggever HAAG Studenten die een plaatsingsbewijs voor inschrijving aan universiteit of hogeschool en, moeten zich vóór 15 september laten inschrijven. Het minisWie van onderwijs waarschuwt, lit recht anders vervalt. de studierichtingen geneeskun- tandheelkunde, diergeneeskunde, gie en sociale geografie zullen de sen na deze datum worden toege- a aan andere gegadigden. Hiervoor t de ranglijst gebruikt die door g werd bepaald. Voor de andere erichtingen zijn ook plaatsingsbe- n vereist, maar overschrijding de inschrijvingstermijn hoeft niet weigering te leiden, bestuur van de Leidse universi- tal de universiteitsraad vragen de de Kamer te verzoeken de verho- van het collegeld ongedaan te n. in controle de medische faculteit te Rotter- zal voorlopig geen controle van jllegekaarten plaatsvinden. Het ieen bestuur van de faculteit dat aan de wettelijke regeling de inschrijvings- en collegegelden een aantal onduidelijke kanten o, waarover nog overleg gevoerd acliti, wordt met het ministerie. Ook de controle op betaling van de college kaarten van eerstejaars zal achterwege blijven, zolang het ministerie geen duidelijke koppeling tot stand brengt tussen de geldigheid van de uitgereik te plaatsbewijzen en de betaling van het college- en inschrijvingsgeld. Ook de TH te Delft heeft zich uitgespro ken tegen controle op de betaling van het collegeld. In Utrecht besloot het bestuur van de rijksuniversiteit dat geen enkele stu dent tot het eind van de na-inschrij ving verplicht is een collegekaart te tonen als bewijs dat hij is ingeschre ven aan de universiteit en dat hij de duizend gulden collegegeld heeft be taald. Wanneer die na-inschrijving zal zijn, is nog in het geheel niet bekend, maar enkele maanden zal het zeker duren. Chaos De voorzitter van het college van bestuur, de heer F.H.P.Trip, zei van mening te zijn dat de duizendgulden- wet van ex-minister De Brauw in de praktijk welhaast onuitvoerbaar blijkt. Door het uitblijven van richt lijnen van het ministerie voor een uniforme toepassing van de regeling waren volgens de heer Trip alle voor waarden geschapen voor een chaos bij de inschrijving. Het bestuur van de universiteit van Amsterdam heeft besloten tot de in-, stelling van een speciaal informatie centrum voor aankomende eerstejaars, die problemen hebben op het gebied van plaatsing, inschrijving, uitloting enzovoort. De tachtig dierentuin-directeuren, die gisteren in Amsterdam (en waar anders dan in Artis?) aan hun 27ste internationale congres begonnen, werden haast voor de leeuwen gegooid. Ten gerieve van de foto graaf moesten zij even plaats nemen op het leeuwen terras (nadat de eigenlijke bewoners daarvan veilig in de hokken gebracht waren) en dat leverde dan het bovenstaande tafereeltje op, waarop passerende bezoekers hun ogen wel even uitkeken zander overleg met directie WEERT Bij de felle brand die gistermiddag rond half een uitbrak in het gebouwencomplex van de voorma lige Tricotagefabrieken Beeren in Weert zijn goederen ter waarde van naar schatting bijna 2 miljoen gulden door water- en rookschade verloren gegaan.- In het complex waren diverse bedrijven ondergebracht. Reukgevoelige goederen, zoals een wintervoorraad van meer dan 30.000 mantels van een firma zijn onver koopbaar geworden. Deze vertegen woordigen een geschatte waarde van ruim 1.5 miljoen gulden. De meubel zaak in het complax schat de rook schade aan gestoffeerde meubelen op meer dan twee ton. Omtrent de oorzaak van de brand die op een bovenverdieping in een oud archief ontstond, tast men nog in het duister. Ook omtrent de schade aan de gebouwen is nog niets bekend. DEN HAAG Hoewel minister president Biesheuvel heeft 'ver klaard dat het kabinet ervan heeft afgezien, de al geruime tijd geleden aangekondigde defensie nota in te dienen, laat minister De Koster (defensie) toch zo'n nota samenstellen. Hij heeft en kele topadviseurs van zijn depar tement hiertoe opdracht gege ven. In defensiekringen wordt aangeno men, dat minister De Koster de nota over het defensiebeleid in de komende vier jaar - voor .persoonlijk gebruik' laat maken. Hij zal er be hoefte aan hebben, alsnog duidelijk te maken welk beleid hij zou hebben gevoerd als hij de kans had gehad. Zoals bekend heeft de minister gedu- rede de eerste tien maanden van zijn ambtstermijn de belangrijkste beslis singen uitgesteld in afwachting van het rapport van de commissie Van Rijckevorsel die begin maart heeft geadviseerd over -het defensiebeleid in de jaren 70. Nadat de commissie haar rapporten had uitgebracht heeft de minister een begin gemaakt met de reorganisatie van het departement volgens de aanbevelingen uit het ad vies. De heer De Koster is nog niet verder gegaan omdat hij zich in het vooor- jaar zou hebben geconcentreerd op es een onzer verslaggevers to: Het bestuur van de Stioli- ao; vorming werkende jeugd uit g. en omstreken heeft het vor- u gscentrum voor werkende n ;eren in Ede zonder overleg directeur en staf van het cen- i opgeheven. De voorzitter het bestuur heeft de staf van sluit donderdag in kennis n brief die hij gistermorgen van "stuur heeft ontvangen, is ook sr F. Blijdenstein, inspecteur het vormingswerk voor werkende ren, van het bestuursbesluit op oogte gesteld. In de brief wordt ïegedeeld dat de directeur van [centrum, de heer C. Spiering, met Jng van 1 januari 1973 is ontsla- De tijdelijke arbeidsovereenkom- Imet de negen stafleden zullen 1 november worden beëindigd, lens de heer Blijdenstein is het [duidelijk wat het bestuur tot zijn Wit heeft bewogen. Gedurende lan- I tijd bestonden er al wrijvingen directie en staf enerzijds en stuur anderzijds. Het bestuur ie directeur onder meer verwijten oldoende representatief te zijn. HOORLIJK' l communiqué heeft de staf van Jigscentrum verontwaardigd i op de handelwijze van het four. Ook jegens de werkende jon- pn, die in een plaatselijke krant nten lezen dat het centrum was heven, heeft het bestuur volgens staf 'zeer onbeleefd en onbehoor- gehandeld. Het vormingscentrum rilt bezocht door 410 dagcursisten jl 40 halvedagcursisten. door de heer Blijdenstein onder die CU gebot ngs tot niet 1968 oen zrdet e AH sd rscho n ver o/Jio hap conflict is op niets uitgelopen. Het bestuur bleef staan op zijn standpunt dat, naar de woorden van de inspec teur, 'de kop van Spiering moet rol len'. De heer Blijdenstein, die van mening is dat het bestuur de staf het werken onmogelijk heeft gemaakt, heeft het ministerie van ondenvijs van het con flict op de hoogte gesteld. Hij ver wacht dat het ministerie het bestuur volgende week zal uitnodigen voor een gesprek. Zelf zal hij met een afvaardiging van de staf op het minis terie proberen op korte termijn een oplossing te vinden. De Tweede-Kamerleden Meijer en Marsman (PvdA) en Van der Spek (PSP) hebben de minister van onder wijs gisteren schriftelijke vragen over de gang van zaken in Ede gesteld. Zij willen onder meer weten of de minis ter bereid is al zijn invloed aan te wenden om te bereiken dat de be stuursbesluiten ongedaan worden ge maakt. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Als gevolg van een storing in het hoogspanningsnet zijn enkele duizenden woningen in Amstel veen gisteravond geruime tijd van elec- triciteit verstoken geweest. Het licht ging omstreeks kwart over acht uit, waarna het bij het Provinciale Elec- triciteitsbedrijf klachten regende. zijn onderhandelingen met minister Nelissen (financiën) over de hoogte van het defensiebudget 1973. Het re sultaat van deze onderhandelingen is inmiddels uitgelekt: in 1973 zal 3,8 procent van het nationaal inkomen voor defensie worden uitgegeven, 0,15 procent minder dan een minderheid uit de commissie-Van Rijckevorsel voor wenselijk hield. Nadat de begrotingsbesprekingen bin nen het kabinet op een crisis waren uitgedraaid, heeft het kabinet, in af wachting van de verkiezingen van eind november ervan afgezien beleids doelen voor eep langere termijn, en dus ook voor het defensiebeleid, te formuleren. Minister De Koster heeft hiermee de kans gemist, duidelijk te maken welk beleid hij de komende jaren had willen voeren. Hij heeft thans alsnog opdracht gehe ven tot het voorbereiden van zijn defensienota, zij het dat dit stuk niet meer namens het kabinet zal worden gepubliceerd. Ingewijden verwachten dat minister De Koster zijn nota in de verkiezingsstrijd zal gebruiken om duidelijk te maken welk beleid hij had willen voeren. Intussen hebben woordvoerders van de progressieve fracties in de Tweede Kamer zich er ongerust over getoond dat de minister nog vóór de verkiezin gen maatregelen zal nemen die voor het toekomstig beleid bepalend zullen zijn. Zij zullen daarom de heer De Koster op een vergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie voor defensie die dinsdag wordt gehouden, vragen stellen over enkele investe ringsprojecten die in de begroting voor 1972 zijn aangekondigd, maar die - als daarmee een begin wordt ge maakt - het beleid voor lange tijd zullen vastleggen. Zo vrezen de be trokken Tweede-Kamerleden - mr. Ste- merdink (PvdA) en drs. Visser (D'66) - dat de heer De Koster zal beslissen over materieelaankopen die richting gevend zouden kunnen zijn voor de organisatie van de landmacht. Op een bijeenkomst met Nederlandse journalisten op het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel heeft de secreta ris-generaal van de NAVO, mr. Luns, gezegd dat de Nederlandse defensie inspanning eerder lager is dan hoger dan door de NAVO is overeengeko men. Over mogelijke verlaging van het defensiebudget in de toekomst zei mr.Luns: 'Geen land kan zonder meer van de overeengekomen NAVÓ-ver- plichtingen afwijken. Dat ziu schen ding van het verdrag betekenen'. en poging tot bemiddeling in het .AMSTERD AM De Internationale raad voor alcohol en verslavingen (ICAA) moet het initiatief nemen om kennis en feiten te verspreiden over alle chemische middelen die de geest beïnvloeden alcohol en tabak niet uitgezonderd. De raad moet verder initiatieven nemen om een redelijk beleid ten aanzien van deze stof fen te bevorderen op nationaal en internationaal niveau. pUt -.chie- De ]t entr« ierf!t ools rgjt 21 sept. t/m 11 oct. 1972 'SÓPÜ Weekdagen van 10.00-17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur Bovendien dinsdag- en donderdagavond van 19.00-22.00 uur. Deze aanbeveling, die gisteren op de slotzitting van het drug congres in Amsterdam bij ac clamatie werd aanvaard, bete kent een kleine revolutie in de opstelling van de ICAA, die zich in zijn eerbiedwaardi ge geschiedenis tot nog toe meer heeft toegelegd op het verspreiden van wetenschappe lijke kennis onder deskundi gen. De vele discussies, zei dr. Da vid Bell in zijn officiële samen vatting van het congres, kwa men steeds weer terug op de noodzaak voor een redelijke benadering van drug-wetge ving. We hebben allemaal de druk ervaren van de vragen rond marihuana, maar we zijn er ook een paar keer aan herinnerd dat er onrechtvaar dige wetten over andere drugs zijn. In het geval van alcohol wetten die herhaalde gevange nisstraffen voorschrijven waar noch de patiënt noch de samen leving mee geholpen zijn, die in feite heel schadelijk zijn. Het probleem wordt gevormd door emotionele houdingen en sprookjes die in de samenle ving als geheel diep zijn inge worteld. Pressiegroep Het lijkt nu onze taak, te gaan optreden als een goed geïnformeerde pressiegroep voor het invoeren van een redelijke benadering, aldus dr. Bell. 'Na de discussie over cannabis waren veel deelnemers teleur gesteld. De rapporten waaro ver gesproken werd hadden zoveel gemeen dat er geen werkelijk meningsverschil was. Het leek haast alsof de sprekers hadden afgesproken dat zij het niet oneens zouden zijn. Maar in feite is er geen meningsverschil en geen noodzaak voor verdere discus sie. alleen de noodzaak om dit beleid ook uit te voeren. Wij moeten de valstrikken vermij den die de politici voor ons uitzetten'. 'Een lid van het forum over sociaal beleid wees er op dat regeringen zich op de vlakte kunnen houden en beslissin gen vermijden door zich tot ons te wenden en te vragen om meer bewijsmateriaal. La ten wij duidelijk vaststellen dat wij genoeg weten om nü te handelen. Wij kunnen, met betrekking tot alle geest-beïn vloedende stoffen, aandringen op redelijke beheersings maatregelen, zo min mogelijk verwikkelingen met de straf wet, en het betrekken van maatschappelijke en medische maatregelen bij elke nieuwe wettelijke benadering. De tijd- factor is essentieel. Het is la ter dan u denkt'. Verantwoording 'Sinds wij twee jaar geleden in Sydney congresseerden heeft de ICAA een aanzienlij ke status en internationale er kenning bereikt. Die positie brengt een zware verantwoor delijkheid met zich. Wij kun nen die verantwoordelijkheid aanvaarden, of de uitdaging laten liggen voor een andere groep. En wat gebeurt er wanneer wij die uitdaging niet aanvaarden? De waarheid is dat er geen andere groep bestaét met een vergelijkbare status. Het gevaar is, dat de benadering van 'drug-afhanke lijkheid opnieuw versplinterd zal zijn en dat extreme ele menten opnieuw een ongepas te invloed kunnen uitoefenen. En, het allerbelangrijkste, wanneer wij deze verantwoor delijkheid laten liggen, scha den wij de ontwikkeling van onze inspanningen om de mensen te helpen die lijden aan afhankelijkheid van drugs'. Een meer actieve opstelling van de ICAA zal onherroepe lijk meer geld kosten. Dat rea liseerde het congres zich ook, maar waar het vandaan zou moeten komen was niemand duidelijk. De raad moet alle nodige stappen nemen om aan de nodige fondsen te komen, luidde de officiële aanbeveling. Congresseren Hoewel er dus belangrijke ontwikkelingen op en naast dit congres hebben plaatsge vonden, was lang niet ieder een blij met de manier waarop het allemaal gelopen is. Op het puur wetenschappe lijke vlak constateerde uitlui der dr. Bell dat 'jammer ge noeg te veel voordrachten ont hulden dat de auteurs hun literatuur niet hadden bijge houden en doorgingen, de fou ten van gisteren te herhalen'. Maar in de discussie die volg de kwamen nog heel andere bezwaren naar voren. U hebt bij dit congres niet de jonge mensen betrokken die midden in de probleemgebieden wer ken, zei een man van het Amsterdamse hulpcentrum JAC. Hij kreeg bijval vap een Amerikaanse collega die ver telde dat hij maar erg moei lijk contacten kon leggen met de achtbare in keurige pakken gestoken afgevaardigden die kennelijk weinig buiten hun kliniek of laboratorium rond keken, 'hoewel ik ervan over tuigd ben dat zij mij veel nuttige dingen kunnen vertel len'. En een Zweed (in pak en van middelbare leeftijd) vond het wat zot om zo'n congres te houden zonder daarbij de druggebruikers zelf te betrek ken. 'In Stockholm hebben we dat gedaan, en het werkte'. Congresvoorzitter prof. Van Dijk noteerde getrouwelijk al le opmerkingen, en beloofde ze aan de organisatoren van het 31ste congres (Bangkok, 1975) door te geven. Daarbij zal ook de opmerking zijn dat het laten voorlezen van voor drachten van elk 25 minuten, telkens gevolgd door vijf mi nuten discussie, misschien niet de meest zinvolle manier is om gedachten en informatie uit te wisselen. Er zal ruim voldoende gele genheid zijn om deze en ande re wijsheden in de praktijk te brengen. ICAA-directeur Ar cher Tongue kondigde, alleen al voor het komende jaar, acht internationale congressen over drug-afhankelijkheid aan (Manilla, Freiburg, Liverpool, Belgrado, Edmonton, Londen, Montreux. San Juan). Wie weet helpt het. Van een onzer verslaggevers x UTRECHT De apparatuur waarmee de Utrechtse muurkrant wordt ver vaardigd is door de politie in beslag genomen. Donderdagavond heeft de politie een inval gedaan in een kelder op de hoek van het Wed en de Korte Nieuwstraat Twee studenten die be zig waren een muurkrant te dmkken, de 23-jarige S. en de 26-jarige Van D. werden aangehouden en naar het hoofdbureau van politie gebracht Ze zijn na een verhoor weer op vrije voeten gesteld. Aanleiding tot de inval waren klach ten over de inhoud van de jongste muurkrant. Daarin wordt een aanval gedaan op de rector-magnificus van de rijksuniversiteit in Utrecht professor Groenman. Zijn naam werd in ver band gebracht met een sexclub voor professoren. De Utrechtse politie heeft proces-verbaal opgemaakt we gens belediging. Tegen de versprei ders van de muurkrant. Van een correspondent HAARLEM De 71-jarige mevrouw A. van den Beek-Eskens om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Zij zat naast haar 62-jarige echtgenoot in de auto, toen deze geen voorrang ver leende aan een van rechts komende personenauto. Haar man is ernstig gewond. Depressiebezoek Van onze weerkundige medewerker WEST EUROPA heeft depressiebe zoek. Het is een minimum, afkomstig uit het Azorengebied,, dat zich eens deels uitdiepend in de richting ran Zuid-Midden-Engeland, uitbreidt, an- derszijds verplaatst (het centrum) in de richting van de Golf van Biskaje. De luchtdruk in de kern zal vandaag afnemen tot 993 millibar. Gisteravond deden zich aan de voorzijde van de depressie sterke luchtdrukdalingen voor: de Scilly-eilanden meldden bijna zeven millibar in dire uur. Het regen de op de zuidwestpunt van Engeland trouwens ook het hardst en langdu rigst. Tot zeven uur was er al 28 millimeter water gevallen en in de wat meer oostelijk en noordoostelijk gelegen gebieden tot over Zuid-Wales acht tot veertien millimeter. Vlissin- gen tapte 4 millimeter af. Het ziet er naar uit dat het weer door deze depressie-activiteiten dit weekeinde in ons land regenachtig zal zijn, temeer omdat ook een oud kourjront in zeke re zin nog een rol speelt. Het was in een eerder stadium van de Britse eilanden naar ons toe gekomen en nam gisteravond de positie van Zuid- Zweden over Zuid-Denemarken naar de Benelux. Het front, dat zich wei nig verplaatste, veroorzaakte gisteren al veel bewolking en hier en daar wat regen. De hoeveelheden vielen echter in het niet bij de zivare stor- tregels die opnieuw plaatselijk op Zuid-Europa neerdaalden. De Franse Rivièra had een off-day. Nice tapte gisteravond 39 mm neers lag af, waarvan 31 mm gevallen was in zes uur tijd voor de middag. Zwaar getroffen werd ook Bastia op Corsica: maar liefst 68 mm in 24 uur tijd. De lucht boven de Rivièra en Corsica is dan ook nog steeds vrij koud, wat mag blijken uit een radio-sonde-opstij ging van Ajaccio: -15 graden op 5.5 km hoogte, -28 graden 'op 7 km hoogte tegenover resp. 1, en -26 in Brest en - 11 en -23 in Brindisi. In Midden Europa zomer de het nog. In West-Duitsland steeg het kwik tot 22, in de DDR, Zwitserland en Polen tot 25 a 26 graden. Ook Frankrijk deed nog mee: Montélimar 27 graden. Uit de laatste gegevens zou men kun tien afleiden dat wij maandag vermoe delijk weer uit de zorg zullen zijn. Het klaart dan voor het zuidwesten uit op in een wat drogere en tamelijk koele luchtsoort van de oceaan. •HP/KHMI 11.00 OPKLARINGEN MIST REGEN EGEL HAGl V BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Wcerrapporten van gisteravond 7 uur, maxi mumtemperaturen van gisteren en neerslag. Amsterdam, regen, 17. 0.1; De Bilt, regen. 18, 0.2; Deelcn. mist, 18, 2; Eelde. zw. bew., 18. 0; Eindhoven, geh. bew., 19, 0; Den Hel der. regen. 17, 0.1; Luchth. R'dam, regen, 17. 1; Vlisslngen, regen, 17. 4; Zd-Llmb., goh bew.. 19. 0: Barcelona, half bew., 23, 0; Ber lijn. licht bew., 22, S; Bordeaux, zw. bew 23. 0; Brussel, zw. bew., 19, 0; Frankfort, zw. bew., 22. 0: Gcnève, half bew., 24, 0; Helsinki, geh. bew.. J8. 0; Innsbrück, zw bew.. 22, 1: Kopenhagen, zw. bew., 18. 0. Lissabon, zw. bew.. 22. 0; Locarno, half bew 23. 0; Londen, regen, 16, 4; Luxemburg, zw bew., 18. 0; Madrid, onbew 25. 0; Malaga, onbew., 26. 0; Mallorca, licht bew 26, 0. München. half bew.. 22. 0; Nice, half bew., 23, 39: Oslo, onbew., 18, 0: Parijs, zw. bew 19. 0; Rome, onweer, 26. 4: Spilt. geh. bew 26. 0; Stockholm, geh. bew., 18. 1; Wenen onbew.. 25. 0; Zurich, half bew., 24. 0; Casa Blanca. onbew.. 23, 0; Las Palmas, onbew 22. 0; Tel Avlv. onbew., 28. 0: Tunis, on weer. 28, 13; Twente, geh. bew., 18. 0. Hoogwater io september Vlisslngen: 4.03- 16.20; Haringvliet aan de Zeezijde: 4.58-17 16; Rotterdam: 6.12-18.10, Schevenlngen: 4.2« 16.4S; IJmulden: 5.02-17.22; Den Helder: 9 27- 21.54: Harllngen: 11-26 - -; Delfzijl: 1.24-13.27, Hoogwater 11 september Vlisslngen: 4.41 17.07: Haringvliet aan de Zeezijde: 5.29- 17:47. Rotterdam; 6.42-1S.42: Schevenlngen 4.58-17.17; IJmulden; 5 34-17.53i Den Helder 9 51-22 14: Harllngen: 0.08-11.54: Delfzijl: 1.53-13.57.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5