Vijf scherpschutters faalden op vliegveld Cairo beschuldigt West-Duit sland eer Sowjettroepen aar Chinese grens Aanslag Israëli's Noordvietnamezen naderen Da Nang Sacharow in arrest na betoging tegen 'München' Zuidafrikaanse minister dreigt pers met acties Grafschennis op joods kerkhof in Frankfurt Britten overvallen protestants kamp België akkoord met IJsland Zuidkoreaanse vissers vrij Hoffa naar Hanoi BUITENLAND T7/K9 Inmiddels weer vrijgelaten MOSKOU (UPI, AFP) De politie in Moskou heeft de Russische atoomgeleerde Andrej Sacharow en 29 joodse Russen korte tijd in hechtenis genomen. Sacharow protesteerde met de groep joden tegen het optreden van de Pa lestijnse terroristen tijdens de Olym pische Spelen in München. Sacharow, die de laatste tijd vooral bekend werd door zijn kritiek op de Sowjet-autori- teiten werd tijdelijk 'ngesloten in een cel, die bestemd is om dronken lieden te laten ontnuchteren. Na ondervra ging is hij weer op vrije voeten gesteld. Het zou de eerste keer zijn dat Sacharow door de politie werd opgepakt. Het nieuws over de arresta ties werd bekend via joodse zegslie den in de Russische hoofdstad. De arrestaties vonden plaats nadat tussen 50 en 100 joodse Russen buiten de Libanese ambassade in Moskou een demonstratie begonnen. In een door hen opgestelde brief werd geprotes teerd tegen de moordpartij in München. Kort daarop arriveerde een sterke politie-eenheid die de toegang tot het gebouw blokkeerde en het aanbieden van de protestbrief aan de FRANKFURT (AP) Ongeveer 50 grafstenen opde oude joodse begraafplaats in Frankfurt zijn omver gestoten en beschadigd, zo heeft de politie bekendgemaakt. Een woordvoerder voor de plaatselij ke joodse gemeenschap zei dat moei lijk kon worden aangenomen dat dit vandalisme niet in verband stond met de gebeurtenissen in München. Under het toezicht van met machinegeweren bewapende politiemen- cen worden de kisten met de lichamen van de omgekomen Israëli's in München ingeladen in een El-Al-toestel. MÜNCHEN (Reuter, UPI, DPA) De Westduitse politie lieeft op een stormachtig verlopen pers conferentie in München toegegeven dat er op het militaire vliegveld Fürstenfeldhruck maar vijf scherpschutters aanwezig waren om de acht Arabische commando's onschadelijk te maken, toen die daar met hun Israëlische gijzelaars met twee helikopters arriveerden. De scherpschutters hadden op dracht het vuur te openen, zodra zij een gunstige gelegenheid zagen. Plaatsvervangend hoofdcommissaris Georg Wolff moest ook toegeven,, dat men pas na de eerste schotenwisseling (waarbij slechts twee van vier uit dc helikopters gestapte terroristen werden uitgeschakeld) pantserwagens had laten komen uit het 40 km ver derop gelegen München. De politie had zich daardoor genood zaakt gezien, een 'staakt het vuren' van een uur af te kondigen om de komst van die wagens af te wacnten. Men wilde dat uur zo werd gezegd ook gebruiken om de terroristen 'bedenktijd' te geven om zich over te geven. Maar toen het vuurgevecht na de komst van de pantserwagens was beë indigd met de dood van vijf Arabie ren en de gevangenneming van de resterende drie. waren alle Israëlische gijzelaars dood. door de scherpschutters doodgescho ten. Brandweerauto's met schuimblusap- paratuur die poogden in de buurt van de brandende helikopter te komen, werden door de overgebleven terroris ten onder vuur genomen, maar wisten tenslotte met hulp van pantserwagens het toestel te bereiken. Daar trof men drie Arabieren aan die nog in leven waren. Eén van hen hield zich dood, maar 'de politie slaagde erin hem weer tot leven te wekken', zo werd droog opgemerkt. dat de gijzelaars door de terroristen zijn gedood. Vier Israëli's stierven in de uitgebrande helikopter, vijf in de andere. De politie had geweten dat er maar een uiterst kleine kans was de gijze laars ongedeerd te bevrijden. 'Men moet niet vergeten dat wij alleen succes hadden kunnen boeken als de terroristen een fout hadden gemaakt, maar het waren echte berocpslui. buitengewoon schrander'. Libanese ambassadeur tegenhield. Volgens de zegslieden was de beto ging in alle rust gehouden en werden geen spandoeken of protestborden meegevoerd. Volgens de zegslieden hadden dc betogers tevoren om verlof gevraagd aan de autoriteiten voor het houden van de betoging. Zij hadden echter geen antwoord ontvangen. Op de Russische televisie is woensdag avond een reportage over de gebeur tenissen in München uitgezonden. Middelpunt was de herdenkingsplech tigheid in het grote stadion. De com mentator beperkte zich tot een opsom ming van de feiten en onthield zich van een oordeel over het drama. BELFAST (UPI) Britse troepen zijn een opleidingskamp van protes- tantse extremisten ten noorden van - de Noordierse hoofdstad binnenge- drongen. Zij namen een hoeveelheid - wapens en munitie in beslag en ar resteerden zestien mensen. De overval op het kamp van de 'Vrijwilligersmacht in Ulster' (UVF) te Monkstown, ongeveer 8 km. ten noorden van Belfast, volgde op een nacht van geweldpleging door protes tanten in Belfast, die door een Britse legerwoordvoerder de ergste protes tantse ongeregeldheden in drie jaar werd genoemd. Bij de ongeregeldheden in Belfast - zijn zesendertig mensen gearresteerd en drie burgers en een militair ge wond. Terwijl zij aan de gang waren, werd een bomaanslag gepleegd op de woning te Belfast van een rooms- katholiek politicus. Een bezoekster kwam daarbij om het leven. Voorbij gangers vonden elders de met kogels doorzeefde lijken van twee mannen een in een katholieke wijk en een in een protestantse wijk. REYKJAVIK (Reuter) België en IJsland hebben in Reykjavik een overeenkomst getekend, waarbij België speciale visrechten krijgt binnen de omstreden IJslandse visserijgrens van 50 mijl. Het akkoord komt neer op de feitelijke erkenning van de nieuwe visserijgrens, waarover IJsland nu in conflict is met England en West- Duitsland. TOKIO (AP) Noord-Korea heeft meer dan 160 Zuidkoreaanse vissers vrijgelaten, die de laatste tijd in mist en strormen in de Noordkoreaanse territoriale wateren terechtkwamen. De vissers keerden met hun vissersbo ten naar hun land terug. Geen twijfel Pas toen de brandweerauto's bij de helikopters arriveerden, ontdekte men dat alle negen gijzelaars het leven hadden verloren. Volgens Wolff be staat er 'niet de minste twijfel over' het vuurgevecht niet de Duitse totaal uitgebrande helikopter die de Arabische terroristen tijdens tie lieten exploderen. Hierbij verloren vier Isra ëliërs het leven. )NDEN (UPI, Reuter, AFP) De Sowjet-Unie heeft een miljoen .dssi eer militairen op de been dan de Verenigde Staten: 3.4 miljoen ms igenover 2.4 miljoen. Een vierde deel der Russische strijdkrachten make ivindt zich thans langs de Chinese grens. In een jaar tijd vermeer end'Erde daar het aantal Russische divisies van 32 tot 44, zonder dat ichaï on Chinezen schijnen volgens het Hl n.dense instituut voor strategische j; >}es (dat in een jaaroverzicht bij- i ,derheden verstrekt over de strate- bewapening in de wereld) tus- ;4 n de 20 en 30 raketten voor middel- w. afstand te bezitten en wellicht ang er lot 20, waarmee Moskou en oop 1 8r°otste deel van Azië bereikt i Ni ^nen worden. pl "ina zou zowel de kwalitatieve als kwantitatieve militaire productie v'oeren. Niettemin bestaan 130 van en /oO Chinese divisies nog uit infan- Fr risten en cavaleristen. Er zijn maar En? j? Pantserdivisies en over de instal- 8, 'es en logistieke ondersteuning langdurige operaties buiten ^ninees gebied beschikt men niet. tcrrflTDAGING raat?.6,1 raPPort maakt geen melding van "on *>,riJke wijzigingen in de verhou- y tussen de NAVO en de War- ^upacttroepen. De laatsten behou den numerieke voorsprong in mi- f-11, tanks en vliegtuigen. De NA- neeft zich versterkt op vlootge- en blijft op dit terrein supe- Dat neemt volgens het rapport we8 dat de Russische vloot, die oijna evenveel oorlogsschepen beschikt als de Verenigde Staten (231 Russische en 243 Amerikaanse) op elk niveau een formidabele uitdaging is. Naast het SALT-akkoord (over de be perking van de strategische wapens) is de terugtrekking van het Russische militaire personeel uit Egypte op last van Cairo één van de grote militaire wijzigingen van het afgelo pen jaar geweest. 'Deze terugtrekking illustreert de beperkingen die door het nationalisme zijn opgelegd aan pogingen van landen, vaste voet op het grondgebied van andere staten te krijgen'. Ook de positie van de Sow jet-Unie in het oosten van het Middel landse zeegebied is ernstig verzwakt. De VN-ontwapeningsconferentie heeft haar werk voorlopig afgesloten in ver band met de komende bijeenkomst van de Algemene vergadering van de Verenigde Naties. Er zal verslag wor den uitgebracht aan de VN-assemblee. Daarin zal worden geconstateerd, dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie weinig zijn gevorderd in d voornaamste kwestie: een algeheel verbod van atoomproeven (die 'onder gronds' nog steeds geoorloofd zijn). Gepoogd zal worden, ook China hij de ontwapeningsconferentie te bet'-ekken, als die volgend voorjaar haar werk hervat. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse vakbondsleider Jimmy Hoffa (die in december van het vorig jaar op erewoord uit de gevangenis werd ontslagen) gaat naar Noord-Vietnam om te pogen de Amerikaanse krijgsge vangenen vrij te krijgen. Hoffa maakt de reis als particulier. De Amerikaan se regering heeft er niets mee te maken. Het Witte Huis heeft kritisch gestaan tegenover de recente privé-reizen naar Hanoi Van Amerikaanse burgers, on der wie de filmactrice Jane Fonda en de voormalige minister van justitie, Ramsey Clark. Over de reis van Hoffa heeft de Amerikaanse regering zich echter tot nu toe niet in negatieve zin uitgelaten. Hoongelach klonk op toen Wolff ver klaarde dat de autoriteiten meenden dat niet meer dan vier Arabieren tegelijk de helikopters zouden ver laten en dat de vijf scherpschutters het wel aan konden. Er waren op een bepaald ogenblik inderdaad vier Ara bieren buiten de helikopters. Twee van hen werden gedood en een derde gewond, maar de vierde werd niet geraakt. Deze dook weg achter een van de helikopters en opende het vuur op de verkeerstoren, waarbij een politieman werd gedood. Een nieuw salvo van de Arabier vernielde de radio-installatie van de toren. Daarop begonnen ook de andere vier Arabieren, die zich nog in de helikopters bevonden, op de vekeerstoren te schieten. De politie is er niet zeker van, of de Arabieren in dat stadium al gijzelaars hebben ge dood. Een kwartier na het begin van het drama riep de politie in het Duits, Engels en Arabisch de guerrillastrij ders op, zich over te geven. De Ara bieren antwoordden niet en het schi eten duurde voort. De pantserwagens arriveerden tenslotte en kregen op dracht gewonden op te pikken en guerrillastrijders die verzet boden te doden. Handgranaat Vier minuten na middernacht sprong een der Arabieren uit een helikopter en wierp er eèn handgranaat in die het toestel in brand deed vliegen. Hij rende met de man die zich al die tijd onder de andere helikoper verborgen had gehouden naar de duistere rand van liet vliegveld maar beiden werden BLOEMFONTEIN (Reuter) De Zuidafrikaanse minister van voorlichting, dr. Connie Mulder, heeft de pers gewaarschuwd dat hij maatregelen zal ne men als zij zichzelf geen discipline oplegt. Op een provinciaal congres van de Nationale Partij in Bloemfontein verklaarde de bewindsman, dat de Zuidafri kaanse regering grote waarde hecht aan de persvrijheid maar dat zij niet be reid is toe te staan dat door 'onverantwoordelijke elementen' de veiligheid van het land in gevaar wordt gebracht, de verhouding tussen de diverse rassen wordt verstoord of tot revolutie aangezet. 'Een vrije pers gaat hand in hand met verantwoordelijkheid. Als het ene niet bestaat is er voor het andere geen plaats, aldus dr. Mulder. HIJ zei dat de Engelstalige kranten over het algemeen tegen de regering zijn, maar dat zij een onbetwistbaar recht hebben om kritiek te leveren. 'Er is echter een groot verschil tussen het kritiseren van de regering en het schrijven van on waarheden en halve waarheden, waardoor de naam van Zuld-Afrika wordt zwart gemaakt.' Kranten en journalisten die zich daaraan schuldig maken zijn 7ui'i v-'i. o rouw en de redering heeft de plicht dan op te treden, aldus de minister. ;0UW/KWARTET VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 SjtOUW/K 'Duitse scherpschutters doodden gijzelaars Hoongelach VERVOLG VAN PAGINA 1 De Israëli's hebben een Libanees dorp, op ongeveer 2 kilometer over de grens doorzocht. Er zijn waarschijn lijk geen schoten gevallen. Libanon heeft bericht, dat Israëlische vliegtuigen gisteren enkele malen het luchtruim van dat land hebben ge schonden. Het ging hier kennelijk om verkenningsvluchten. De actie van gisteren in Libanon zoungeen verband houden met de dood van de elf sportlieden in München. Bij een grensincident eer der deze week was namelijk een Israë lische soddaat gedood. Een groeij Ara bische guerillastrijders ontkwam toen naar Libanon en naar hen heeft de legereenheid vermoedelijk gezocht. De Israëlische autoriteiten hebben ex tra veiligheidsmaatregelen genomen om in Israël wonende Arabieren voor wn akoefeningen te beschermen. Tot nu toe heeft zich nog geen incident voorgedaan. VATIKAAN Het Vaticaanse dagblad Osservato- re Romano schrijft, dat het besluit, de Olympische Spelen na de Palestijn se terreurdaad voort tc zetten, juist is. In het vrijdag-nunmier van het blad wordt dc vraag gesteld, of het juist is dat alle technische, politieke, morele en economische jarenlange voorberei ding met offers en verwachtingen met overgave en resultaten door het ge baar van enkelen weggevaagd worden. 'Hebben de goede wil en de internati onale harmonie van dc deelnemers dan geen waarde meer? Is het waar, dat dc Olympische geest vernietigd is? Dan is dat zeker niet gebeurd door degenen, die aan de Olympiade deelnemen of deze bijwonen en die met vreugde de hoop op een wapen stilstand, op een ontmoeting tussen naties, tussen mensen, met vreugde begroet hebben'. 'Het gaat bier niet alleen om sport, maar om een beslissing waarbij men zich afvraagt of de doden het beste geëerd worden door stopzetting van de Spelen. Daardoor zou het beeld van de Olympiade 1972 voorgoed ver bonden worden met het bloedbad op het vliegveld. Voortzetting van dc spelen betekent daarentegen, dat het beeld van deze Olympische september in weerwil van alles niet met haat en dood. maar met leven en broederlilke ontmoetingen in r'-latic wordt gvbra;ht', aldus het blad. Zuidvietnamese militairen inspecteren een Noordvietnainese bunker in de buurt van Cai Lay nadat in dit gebied een aanval was uitge voerd door B-52 bommenwerpers. Saigon raakt Tien Phoeoc kwijt DAN ANG, SAIGON (AP, Reuter, UPI) Noordvietnamezen en een heden van de Vietcong hebben, vijf bataljons sterk, de grote districts- stad Tien Phoeoc bestormd. Regeringstroepen vochten wanhopig in een poging het offensief te keren. Volgens woordvoerders in Saigon is de stad (die op 58 km ten zuiden van Danang, in het noorden van Zuid-Vietnam ligt) reeds in handen van de tegenstanders. Tien Phoeoc ligt op een strategisch belangrijk punt, op 20 km ten zuid westen van de provincie-hoofdplaats Tam Ky, waardoor de grote havenstad Da Nang steeds meer binnen het bereik is gekomen van de Noordviet namezen en de Viet Cong. Voor het eerst hebben de Noordviet namezen tanks ingeschakeld bij de strijd om Tien Phoeoc. Laaghangende bewolking verhindert de Amerikaanse luchtmacht tot actie over te gaan, zo is meegedeeld. De gouverneur van Tien Poeoc, ma joor Pham Hoeoe zou bij de gevechten zijn omgekomen. Zijn plaatsvervanger is gewond, aldus berichten uit Tam Ky. Vele burgers van de stad. die 33.000 inwoners heeft, zijn er niet in ge slaagd de stad vóór het offensief te ontvluchten, omdat de weg naar het oosten was afgesneden. Volgens offi cieren worden de Zuidvietnamese po sities aangevallen met mortieren en terugstoottevuurmonden en met een regelmaat 'van vier granaten per minuut 'Het ziet er slecht uit' zei de officier. Het tijdschrift Far Eastern Economie Review heeft in Hongkong gemeld dat op het vliegveld van de Laotiaanso hoofdstad Vientiane een Russsich An- tonow-12 transportvliegtuig onder - strenge bewaking is gesteld. Het vliegtuig was op 28 augustus door Amerikaanse vliegtuigen tot landen - gedwongen. Aangenomen wordt dat het toestel vol wapens zit voor Hanoi en is ingezet om de Amerikaanse I mijnblokkade voor Noord-Vietnam te doorbreken. Beweerd wordt dat Russi sche toestellen al meer dan 600 ton H voorraden naar Hanoi hebben gevlo gen, sedert midden-juli. Volgens het tijdschrift Far Eastern Economie Review zeggen Russische- woordvoerders in Vietntiane dat deT toestellen alleen medicijnen en reser ve-onderdelen aan boord hebben. Op de 158ste zitting van het Parijse Vietnamoverleg is opnieuw geen suc ces geboekt. Het vredesberaad beperk te zich tot wederzijdse verwijten en propaganda. [üNCHEN, CAIRO (Reuter, UPI, AP, DPA) De Egyptische regering heeft gisteren gedreigd 'be- lissende stappen' tegen West-Duitsland te zullen nemen, omdat de regering in Bonn heeft beweerd, at Egypte gedeeltelijk verantwoordelijk is voor d e Olympische tragedie. dellijk de drie gearresteerde Palestij- nen vrijlaat en de lijken van de vijf omgekomen terroristen naar een Ara bisch land brengt. Een onbekende heeft gisteren op het bureau van het Franse persbureau AFP in Cairo een boodschap met deze strekking gedepo neerd. In het stuk stond ondermeer dat de Zwarte September West-Duits land 'en zijn verraderlijke leiders' zal wreken. 'Joodse bende' Een Palestijnse groepering In New York, die het Arabisch Comité voor Palestina officieus bij de VN verte genwoordigt, heeft gisteren verklaard, dat de tragedie in München gebeurde 'toen de Westduitse autoriteiten de medeplichtigen werden van de joodse bende in Tel Aviv door op oneervolle wijze hun overeenkomst met de Ara bische commando's te breken'. 'Het is een schande dat de Duitse autoritei ten het smerige en onmenselijke ver raad hebben gepleegd scherpschutters in te zetten voor hun aanval opde helikopters met de Palestijnse com mando's en hun gijzelaax-s', aldus deze Palestijnen. Radio-Algiers heeft in een eerste reac tie van Algerije op het bloedbad in München gezegd, dat Israël en West- Duitsland 'de weg van haat en ver raad hebben gekozen'. 'De Zionisti sche autoriteiten en die van de Bondsrepubliek hadden het vergieten van bloed kunnen voorkomen', aldus Algiers. De Chinese nieuwsmedia hebben nog op geen enkele manier melding ge maakt van de gebeurtenissen in München. De Amerikaanse regering is met veer tig landen overleg begonnen over ge meenschappelijke maatregelen ter voorkoming van terreurakties. Minis ter van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft gisteren de vertegen woordigers van die landen uitgeno digd voor besprekingen op het minis terie van buitenlandse zaken. heeft een Egyptische regerings- lordvoerder gisteren bekendge- aakt. De Egyptische minister van itenlandse zaken, Moerad Ghaleb, tbood de nieuwe Westduitse ambas- leur in Cairo, Hans George Stelt- om opheldering te vragen over de ïatingen van de Westduitse rege- igswoordvoerder Conrad Ahlers. 'ers had gezegd dat Egypte gewei- rd had in te gaan op een verzoek n bondskanselier Willy Brandt het egtuig met de terroristen en de aëlische gijzelaars in Egypte toe te Egyptische regering vindt het eemd, dat het telefoongesprek van andt met de Egyptische premier dky pas dinsdagavond om half elf orkwam 'toen de Westduitse autori ten reeds hadden besloten een hin- rlaag voor de Palestijnse guerrilla- ijders op te stellen'. Egyptische regering stelt West- itsland als enige verantwoordelijk or 'het betreurenswaardige inci- nt'. Zij beschuldigt Bonn ervan niet belofte te hebben gehouden, die de lestijnen in München hadden gekre- n. De Bondsregering heeft de zaak et correct en verstandig' behandeld, us Cairo. t is niet bekend welke 'beslissende ppen' Cairo tegen Bonn overweegt, een onderbreking van zeven jaar op 8 juni van dit jaar de diplo- tieke betrekkingen tussen de twee den hersteld. Volgens de Egypti- regeringswoordvoerder wilde alle schuld van het bloedbad op fpte schuiven, maar dat land had niets mee te maken, zei hij. Toen indt opbelde, was er, aldus Cairo, geen overeenstemming bereikt de guerrillastrijders en Egypte alleen in overweging nemen een gtuig toestemming te geven te den, als de Palestijnen zelf daar I hadden gevraagd. lotsom jlet is betreurenswaardig dat de Egyptische regering tot de slotsom is moeten komen dat de Westduitsers hun woord hebben gebroken en bo vendien hebben geprobeerd Egypte en de Arabieren te beschuldigen', aldus Cairo. 'Als de Duitse regering de Verenigde Staten en Israël een plezier willen doen, moet zij dit niet doen ten koste van Egypte en de Arabie ren', voegde de Egyptische woordvoer der er aan toe. West-Duitsland heeft de Egyptische verklaring van de hand gewezen. 'De feiten zijn in tegenspraak met de verklaring van de Egyptische rege ring', aldus Bonn's woordvoerder. Conrad Ahlers. Egypte beweert ook, dat een onder zoek heeft uitgewezen, dat de elf Israëlische gijzelaars door Westduitse scherpschutters om het leven zijn ge bracht en niet door de terroristen. Waarschuwing Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren gewaarschuwd, dat hij over informatie beschikt, waaruit blijkt dat de joden in West-Duitsland dit week einde het doelwit kunnen worden van bomaanslagen. Het komende week einde vieren de joden het Israëlische nieuwjaarsfeest. De Westduitse politie is een grote jacht begonnen op 15 Palestijnen, die zich in de Bondsrepu bliek zouden ophouden en daar aan slagen voorbereiden. In het Israëlische paviljoen op het Olympisch dorp heeft de politie, toen de terroristen en hun gijzelaars ver trokken waren, pamfletten gevonden, waarin stond dat de Palestijnen reke ning hielden met een mislukking van hun aktie. In dat geval zouden andere Palestijnen klaar staan om in aktie te komen. Zwarte September, de organisatie die de terreuraktie in München heeft voorbereid en uitgevoerd, heeft giste ren gedreigd met nieuwe akties tegen West-Duitsland, als Bonn niet onmid-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9