Eigen risico voor fondspatiënten wekt veel kritiek Werkende jongeren slaan opnieuw alarm RK Partij Nederland doet mee aan stembus Van de Panne vlak voor wedstrijd vrij 0 floriade* .sè? Kantenklare kunsthars vulpasta Twijfel aan mogelijkheid van invoering op 1 januari J Van onze Haagse redactie Huisartsen-kaart voor drie maanden zou f 3,75 kosten veei steun voor [alternatieve ijst' in CHU Twee doden bij liefdesdrama Hogere vergoeding voor pro deo-zaken Tien mille buit bij gewapende overval op Groesbeekse bank Zeven jongelui na dertig inbraken gearresteerd Vandaag demonstratie tegen dreigende bezuiniging Het weer V18 a 14 TROUW/KWARTET VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 DEN HAAG De Unie van ziekenfondsen, de landelijke huisartsenvereniging en de vakbeweging I hebben scherpe kritiek geleverd op de gisteren door de regering hekend gemaakte concrete plannen om voor ziekenfondspatiënten (uitgezonderd bejaarden en de laagste inkomensgroepen) een eigen risico in te voeren. 'Pressie binnen K] F was zinloos' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder het motto 'De Rooms Katholieke Partij Nederland handhaaft Christelijke wetgeving' zal Nederlands jongste politieke partij, begin dit jaar opgericht, aan de Tweede-Kam er-ver- kiezingen in november deelnemen. kflj 1 OYt tank' ijgekt erzot en o woi hai rijba slaai loit ilaan. k\ keital kwaï in In een reactie op deze plannen kon digde de voorzitter van de unie van ziekenfondsen, de heer J. Hendrikse, aan dat de fondsen ails de voor nemens van de regering worden uitge voerd hoogstwaarschijnlijk ook het eigen risico zullen gaan verzekeren door het in hun aanvullende dekking op te nemen. Daardoor wordt de be oogde 'drempelfunctie' volledig teniet gedaan. Ook de voorzitter van de Landelijke Huisartsenveremging, de heer F. N. M. Bierens, zei te verwachten dat de patiënten het eigen risico zullen gaan herverzekeren. Overigens hebben, al dus de heer Bierens, onderzoekingen na de invoering van een eigen risico voor geneesmiddelen in Engeland aan getoond, dat het effect ervan reeds na een jaar geheel verdwenen is. Volgens de regering wordt door de j voorgestelde vormen van eigen risico j. een beparing verkregen van ruim 200 miljoen gulden. Als de plannen door gaan zullen de ziekenfondspatiënten met ingang van 1 januari twee gulden moeten betalen voor elk geneesmiddel dat hun wordt voorgeschreven (bespa ring 10,4 miljoen gulden), 2,50 gulden voor elke dag ziekenverpleging iparing 38 miljoen), drie gulden per fysiotherapeutische behandeling (heilgymnastiek en massage - bespa ring 31 miljoen gulden), 2,75 gulden voor elke behandeling aan spreekorga nen en voor spraakles (besparing 1,5 miljoen), en veertig procent van het netto honorarium, dat de specialist van he ziekenfonds vergoed krijgt, bij spe cialistische hulp (bespraring 38 mil joen). Voor huisartsenhulp wil de regering tegen betering van 3,75 een kaart invoeren, waarmee de patiënt gedurende drie maanden recht op be handeling krijgt (besparing ruim 39 miljoen). Volgens de regering, die deze plannen reeds aankondigde in het regeerak koord, is de invoering van een eigen risico noodzakelijk om 'gewoontevor ming bij de medische consumptie' tegen te gaan. 'Eigen risico kan ertoe bijdragen dat de beschikbare medis che mankracht en hulpmiddelen meer prijsbewust worden aangewend', zeg gen minister Stuyt en staatssecretaris Rietkerk in een toelichting op de voorstellen, waarover de Ziekenfonds raad en die Soolaal-Eoonomische Raad overigens nog moeten adviseren. In verband hierme'e achten ingewij den het vrijwel onmogelijk de plan nen nog per 1 januari door te voeren, aangenomen dat er een meerderheid in het parlement voor gevonden zou worden. Buiten schot De Unie van Ziekenfondsen uitte het bezwaar dat 'de consumenten zeer eenzijdig worden belast, terwijl de veroorzakers van de sterke kostenstij gingen in de gezondheidszorg vol strekt buiten schot blijven'. Een an der bezwaar is dat het ziekenfondswe zen langs deze weg wordt gedenatu- ereerd tot een instituut voor ziekte kostenverzekering. 'Dit betekent feitelijk het einde van het systeem van verstrekkingen in natura en het begin van een restitu tiesysteem', aldus de heer Hendriks, die zei dat ziekenfondsen zich tot het uiterste tegen een eigen risico zullen blijven verzetten. De heer Bierens van de Landelijke Huisartsenvereniging meende dat een eigen risico in de 'eerste trap' van de gezondheidszorg onjuist is, omdat ie dereen recht heeft op vrije toegang tot de huisarts. Ook verwacht hij een grote administratieve rompslomp, waardoor de beoogde besparingen voor een belangrijk deel weer teniet zullen worden gedaan. Vakbonden Ook de vakbeweging zal zich sterk tegen de plannen voor de invoering van een eigen risico verzetten. De heer L. de Graaf, sociale verzekerings- deskundige van het CNV, noemde de voorstellen 'volkomen onbegrijpelijk en volstrekt onaanvaardbaar', Hij zei dat de financiering van geneeskundige hulp en geneesmiddelen uit premiebe taling een goede zaak is, die niet op deze wijze doorbrkoen mag worden, te meer omdat daardoor een belangrijk stuk solidariteit zou worden weggeno men. De heer De Graaf noemde de voorstellen van de regering onvoldra gen en technisch niet te realiseren. De voorzitter van die landelijke specia listenvereniging, dr. R. M. Versteegh, zei niet bij voorbaat tegen invoering van een eigen risico te zijn, mits de uitvoering acceptabel is en er geen schade aan de medische verzorging wordt toegebracht. De Algemene Nederlandse Invaliden- bond heeft zich in een telegram aan de minister uitgesproken tegen invoe ring van een eigen risico. De heer Van de Panne leest in een Argentijnse krant het bericht van zijn vrijlating. Philips-directeur in goede gezondheid AMSTELVEEN De 22-jarige siu- dente Pauline Glazer is in de nacht van woensdag op donderdag in een studentenflat aan de 'Uilenstede' in Amstelveen door haar vroegere ver loofde doodgestoken. De 26-jarige da der beroofde zich daarna van het leven door van de elfde verdieping naar beneden te springen. Volgens de politie had het meisje twee maanden geleden de verhouding verbroken. Aangenomen wordt dat dit het motief van de dader is geweest. Hij zou wel eens tegen het meisje hebben gezegd zelfmoord te zullen ple gen als zij de verhouding zou uitma ken. Beiden studeerden psychologie. Volgens de politie had de jongeman zijn studie afgebroken en werkte hij sinds 1 september bij een bedrijf. Pauline zat in een kamer naast de hare bij een vriendin naar de voetbal wedstrijd Idependiente-Ajax op de te levisie te kijken. In de pauze had de jongeman, die op dezelfde (elfde) ver dieping een flatje bewoonde, haar weggeroepen omdat hij even wilde praten. Op haar kamer stak hij het meisje met een indische dolk in de keel. ADVERTENTIE DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handen. Krimpt niet. zet niet uit, scheurt niet. 1/2 kg 1 kg ƒ4,95 ƒ8,55 2 kg ƒ15,30 5 kg ƒ29.95 BUENOS AIRES (ANP, AP, Reu ter, UPI) J. J. van der Panne, algemeen directeur van Philips in Argentinië is vrijgelaten. Van der Panne werd dinsdag in Bue nos Aires ontvoerd, waarna een losgeld was geëist van 500.000 dollar. Er zou een losprijs zijn betaad. Volgens een woordvoerder van Philips- Argentinië verkeert Van der Panne in goede gezondheid en rust hij in een huis van een vriend uit van de doorstane emoties. De Argentijnse politie heeft meege deeld dat de ontvoering het werk is geweest van het Revolutionaire Volks leger (ERE) een linkse guerrilla groep. Van de Panne werd woensdagavond kort voor het begin van de wereldcup wedstrijd Indepediente-Ajax vrijgela ten. Hij heeft 33 uur gevangengeze ten. De vrijlating van de 55-jarige Philips-directeur werd op hetzelfde tv- net bekendgemaakt, waarop ook de voetbalwedstrijd werd uitgezonden. Van de Panne, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in een Japans gevange kamp heeft gezeten, werd dinsdagoch tend uit zijn auto gehaald door onge veer 35 tot 40 guerrilleros, nadat zijn wagen was klemgereden door naar schatting zeven auto's. Hij werd vrij gelaten in een buitenwijk in het noorden van Buenos Aires, waarna hij een vriend belde die hem in de auto ophaalde. ONDERHANDELINGEN Uit Argentinië is vernomen dat func tionarissen van Philips daar zelfstan dig, buiten de Argentijnse regering om, met de kidnappers hebben onder handeld. Daarmee werd voorkomen dat de affaire Van de Panne eenzelf de loop nam als de affaire Sallustro, de Fiat-manager die vorig jaar na ontvoering door guerrilleros werd ge dood. Het door militairen gesteunde bewind van president Alejandro La- nusse weigerde toen te onderhandelen met de ontvoerders van Oberdan Sal lustro en stuurde de politic op hen af nadat hun schuilplaats was ontdekt. Dit leidde tot de dood van Sallustro, die vermoedelijk door wanhopige gu errillastrijders is neergeschoten. Verwacht wordt dat Van de Panne binnenkort naar Nederland zal terug keren. Twee van zijn kinderen (10 en 17 jaar) zijn woensdag al naar Am sterdam vertrokken om zich bij hun moeder te voegen, die al een paar dagen in ons land is. Van een verslaggever DEN HAAG Advocaten krijgen 15 procent meer vergoeding voor zoge naamde pro-deo-zaken (kosteloze rechtsbijstand). De verhoging is ter vergoeding van de gestegen kosten van levensonderhoud sinds 1 januari 1971, en geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 juli van dit jaar. Van een correspondent GROESBEEK Bij een gewapende bankoverval is gistermiddag ongeveer tienduizend gulden buitgemaakt. De overvaller bedreigde de kantoor houder van de AMRO-bank met een pistool en eiste geld. De kantoorhou der. die op het moment van de over val alleen met zijn assistente in het bankgebouw was, gaf de man het aanwezige kasgeld. Met deze buit ver dween de man in een beige volkswa gen. Volgens de politie was de over valler een Indonesisch type met lang haar. Hij droeg een donkere bril. Totnutoe ontbreekt ieder spoor van de dader. De pairtij beschouwt het als haar belangrijkste doel, door een zelfstan dige opstelling druk uit te oefenen op de KVP, die met name op het gebied van de zedelijkheidswetgeving naar de mening van de afvallige KVP-ers ver over de schreef is gegaan. 'U mag ons', zo staat in een 'politieke verklaring' van de partij te lezen, •gerust de pressiegroep van de KVP noemen'. Blijkens deze verklaring is het zinloos gebleken binnen de KVP pressie uit te oefenen en restte als enige oplossing om die partij 'weer in het goede gareel te brengen' een zelfstandige opstelling. De RKPN mikt op acht Kamerzetels. De partij heeft gisteren in Amster dam de belangrijkste kandidaten voor die zetels bekend gemaakt. Er is een romplijst met 24 kandidaten voor alle kieskringen opgesteld; per gewest wordt diie lijst uitgebreid met zes kandidaten die regionale bekendheid genieten. Lijsttrekker in de meeste kieskringen is partijvoorzitter Klaas Beuker, leraar Nederlands en geschie denis in Hoorn. Met trots wijst de RKPN erop dal zich onder de kandidaten 'een beken de burgemeester in het zuiden van het land' bevindt, met wie drs. H.P.M. Schmedding burgemeester van Nuth, wordt bedoeld. De jongere partijleden worden op de kandidatenlijst verte genwoordigd door de 26-jarige leraar drs. W.N.H. Doyns. Een andere als belangrijk gepresenteerde kandidaat is de directeur van het hoofdstedelij ke hotel De Roode Leeuw, de heer A.F..F.J. Nachbahr. Alle kandidaten voor een zetel in de Tweede Kamer hebben schriftelijk verklaard in te stemmen met de ge- loofsbeljdenis van paus Paulus VI. Volgens partijvoorzitter Beuker mag iemand zich alleen rooms-katholiek noemen, als hij het oppergezag van de paus aanvaardt en de eucharistievie ring niet verwaarloost. De partij wordt bijgestaan door een partij-adviesraad waarvan vele promi nente ex-KVP-ers deel zouden uitma ken. Hun namen wil de partij nog Van een correspondent DEN BOSCH De politie heeft ze ven jongelui gearresteerd die worden verdacht van het plegen van een groot aantal inbraken. De bende stond onder leiding van een 17-jarige verko per, die elke week een bromfiets stal en die dan weer doorverkocht. De jongelui (wier leeftijd varieert van 15 tot 21 jaar) hebben dertig inbraken gepleegd, waarvan zeven in schoollo kalen. Bij een textielfabriek werden grote vernielingen aangericht, omdat zij niets van hun gading konden vin den. Een bezoek aan het hoofdkantoor van de reclassering bracht hun 400 gulden op. ADVERTENTIE W tfm 1 oktober amsterdam 9.30-22 30 uur 1Ó00 m2 groot Belgisch begoniatapijt in de lelietuin Mr. H. K. J. Beernink: met 'be- 18 feil stuurslijst' verliezen we aanzien- iphefl lijk 1. De aanw wen oi oest enigs moe lingen ruit won i dit wann an v( in n beo a\ VERVOLG VAN PAGINA 1 standpunten van Overijssel en de zo genaamde groep-Beernink te vereni gen. Een voorwaarde van deze nog niet zo duidelijke groep, (de ongerust heid beperkt zich niet alleen tot de rechtse Centrum Gespreksgroep), is dat de heer J. Huijsen uit de Tweede Kamer verdwijnt. Op de alternatieve Van onze onderwijsredactie UTRECHT De werkende jongeren houden vandaag hun zoveelste demonstratie in Utrecht. Niet omdat vorige protesten zoveel effecten hadden, maar meer om dreigende bezuiningingen af te wenden. kuni Overijsselse lijst staat hij op de nau welijks kanshebbende dertiende plaats. Oud-minister van binnenlandse zaken nr. H. K. J. Beernink, wiens naam de oppositiegroep heeft gekregen, zegt dat de ongerustheid in de CHU nog nooit zo groot is geweest. Weliswaar be stond er voor de verkiezingen In 197J ook veel deining, maar nu is het erger. Deze week kreeg de vroegere minis- ter, in wie de 'oude unie' vertrouwen J stelt, een recordaantal telefoontjes. 'In de lijst van het bestuur herkent men de oude Unie niet meer', rappor teert mr. Beernink. De delen van het land zijn onvoldoznde vertegenwoog- digd. De oud-minister voorspelt dat. j wanneer men met de door het be- stuur voorgestelde lijst de verkiezin- gen ingaat, het verlies aanzienlijk zal Z|jn.' De CHU zal hoogstens acht zetels halen' seis irsie n irecht 'T. V. lom i oktol zing Sp tfederl i: ld eer A Mr. Beernink is van plan rustig de I J. Unieraad van zaterdag af te wachten. ir- Daarna is het woord aan de kiesvere nigingen, die zaterdag 23 .september j,,r ln acht groepsvergaderingen de lijst r?av ,fln'Uef zullen vaststellen. Is de kandidatenlijst, die 23 septem ber wordt vastgesteld onbevredigend, dan is er altijd nog voldoende tijd tot 17 oktober een eigen lijst samen te L-an sJ®"en. 'Dat zal niet zo moeilijk zijn' Bo' l mr' Beernink. Of hij lijsttrek- 'nt uZa' worden? Er wordt wel gere- rchirt j een .^eroeP °P hem gedaan. Maar v SL ?r5er \vil mr. Beernink ziel hierover n'®1 uitlaten in dit stadium van de ontwikkelingen in de CHU. VOOR G Werkende jongeren j.h. Het gaat daarbij om de vol gende punten: de reeds doorgevoerde be zuiniging op het aantal vor mingsleiders (een per 32 jon geren, in plaats van één per 27) compensatie van gederfd loon voor jongeren die één dag per week vorming krijgen maatregelen tegen de jeugdwerkloosheid die mede een gevolg is van de partiële leerplicht (de jongeren zijn niet meer zo in trek als ze maar vier dagen werken) het dreigende uitstel van een tweede vormingsdag voor 15-jarigen die volgens het oor spronkelijke regeerakkoord per 1 augustus 1973 was be loofd. De organisatoren van de de monstratie vestigen hun hoop vooral op de verkiezingen van 29 november en op de rege ring die clan zal optreden. Om het die nieuwe regering wat gemakkelijker te maken heb ben zij alvast een ontwikke lingsnota gepresenteerd waarin staat hoe het na 29 november verder moet. Toch blijken de heren H. Cre- mers en E. E. D. Bakker van het landelijk bureau vor mingswerk Werkende Jonge ren ook nog de nodige zorgen te hebben voor de korte perio de die het kabinet-Biesheuvel beschoren is. Deze regering is immers nog van plan de be groting af te doen en dat zou kunnen betekenen dat daarmee ook de tweede vor mingsdag in 1973 van de baan is. Cremers en Bakker hopen dat de Tweede Kamer daar bijtijds een stokje voor zal steken. Vooral in de KVP ver wachten zij de nodige steun in hun actie tegen de bezuini ging van minister Van Veen. En verder voelen zij zich na tuurlijk gesterkt door de vak bonden, die hebben laten we ten dat zij geen sociaal con tract willen afsluiten als de zaak der werkende jongeren niet naar behoren geregeld is. Looncoinpensatie Met de huidige regering heb ben de werkende jongeren trouwens nog een appeltje te schillen: dat is de compensatie voor het loon dat werkende jongeren mislopen door een dag per week naar een vor mingsinstituut te gaan. Al bij na een jaar geleden bracht de SER hierover advies uit. De meerderheid van de commissie adviseerde kinderbijslag en belastingaftrek te geven aan alle ouders van leerplichtige werkende jongeren. Naar verluidt staat dit punt vandaag voor de vierde keer op de agenda van het kabinet. De werkende jongeren ver wachten van de regering dat de knoop eindelijk wordt doorgehakt en de compensatie met terugwerkende kracht wordt ingevoerd. Leerplicht Op erg veel dankbaarheid hoeft de regering-Biesheuvel niet te rekenen. De regering heeft weliswaar de eerder toe gezegde partiële leerplicht voor 15-jarigen doorgevoerd (op 1 augustus vorig jaar) en dit jaar zijn ook de 16-jarigen één dag per week leerplichtig ge worden (het vormingswerk wordt daardoor uitgebreid van 37.000 tot ongeveer 60.000 deelnemers), maar de werken de jongeren zien dat als een uiterste minimum. Op andere punten was het beleid erg ka rig. vinden zij. Cremers en Bakker noemen een paar punten. De huisves ting van de sterk uitbreidende vormingsinstituten is onder de maat. Afgedankte schoolgebou wen en winkelpanden waar je niemand meer in zou stoppen zijn goed genoeg voor werken de jongeren. En de toepassing van houten noodbouw is mis schien wel begrijpelijk (het vormingswerk is nog sterk in ontwikkeling en men weet niet welke kant het uit gaat), Beeld van een vorige demonstratie (september '71), waaraan werkende jongeren (samen met midddelbare scholieren en studenten) deelnamen. maar niet bevorderlijk voor het vormingswerk. De propa ganda voor het vormingswerk is wel beter dan vorig jaar, toen 25 procent van de leerplichtigen niet kwam op dagen, maar nog lang niet zo als die wezen moet. De beloofde cursus voor ge meente-ambtenaren die met de leerplichtwet belast zijn komt pas volgend voorjaar. En de reclamespots die het ministe rie door de STER-T.V. liet uitzenden hadden ook beter gekund. 'Ze hebben er niet eens met ons over gepraat', zegt Bakker. De bezuiniging op het aantal vormingswerkers is al eerder aanleiding geweest tot een de monstratie. Daarna is afge sproken dat er een commissie zou komen om de taak van de vormingsleider te onderzoe ken. Die commissie is er nog steeds niet, maar de bezuini ging is nu wel doorgevoerd. De vormingsleiders moeten nu met grotere groepen gaan wer ken, terwijl de invoering van de partiële leerplicht hen voor enige tijd geheim houden. Altijd ano niem blijft het partijlid dat een ga- rantiesom van 18.000 gulden in de partijkas heeft gestort. Ook deze anonymus zou kortgeleden de KVP hebben verlaten. De leden van de RKPN willen uit drukkelijk vastgesteld zien dat zij 'ge woon Rooms Katholieken zijn en tot geen bepaalde groepering behoren'. Partijvoorzitter Beuker verduidelijkte gisteren: 'Wij zijn geen soort zwarte- kousenbandenkerk'. De partij keert- zich vooral tegen een legalisering van de abortus provocatus, de vrije ver koop van voorbehoedmiddelen en de 'golf van pornografie'. Opmerkelijk is dat de partij pleit voor een zeer sterke bezuiniging op defensie. De partij is geporteerd voor, naar de woorden van de voorzitter, 'een goed geselecteerd bereopsleger met een gro tere trefkracht dan het nu heeft'. De selectie wordt nodig geacht om te voorkomen dat het leger een staat in de staat wordt. Dat leger zou ook langs de wegen moeten patrouilleren, om de verkeersonveiligheid te bestrij den. Geleidelijk koeler Van onze weerkundige medewerker Na enkele dagen met middagtempera- turen boven 20 graden Celsius, wordt het nu geleidelijk koeler. In Engeland en Ierland is de limiet 15 graden, en ook iDnuitsland, België, Luxemburg en Frankrijk ondergaal het kwik een dalende beweging van 25 naar circa 20 gr. Het weer wordt gaandeweg ook iets onbestendiger, maar er zal de komende dagen in ons land ruimte blijven voor zonnige perioden. De Engelse weerkundigen verwachten in de komende septemberweken enkele korte perioden met gestoord weer, met name in de tweede helft van de maand. De hogedrukgebieden zullen ons echter niet in de steek laten, wat neerkomt op vaker ochtendmist dan normaal. Voor -wat Engeland betreft zullen temperatuur en zonneschijn bo ven normaal uitkomen. De algemene circulatie in augustus 1972 was verge lijkbaar met die in 1890, 1913, 1920 en 1949 (toen september record-warmte bracht). Nog één keer en nu voor het laatst terug naar de afgelopen augus tus. Zoals meermalen op deze plaats gesignaleerd kioam het in Frankrijk herhaaldelijk tot onweersbuien, die plaatselijk veel regen brachten. Uit de inmiddels bekend geworden cijfers blijkt dat Marseille aan de meeste buien is ontsnapt. Er viel niet meer dan 8 mm. Nantes kwam op 33 mm, Lyon 49, Brest 51, Nimes 71. Straats burg 73 en Parijs-Le Bourget 90 mm. Veel meer water nog kregen Nancy, Limoges en Bordeaux met 126 mm: van de laatste dertig jaar was augus tus daar op zijn minst in 25 gevallen droger. Nice meldde het hoogste ge middelde etmaaltemperatuur met 21,7 gr. C., Boulogne de laagste met 14,8. De hoogste gemiddelde barometer stand was voor Brest (1020,5 milli bar), de laagste voor Nice (bijna 1015 mb). Uit de weerrapporten van gisteravond 7 uur bleek, dat de zwaarste donder buien donderdag in Spanje en op Corsica gevallen zijn: Santander 49 mm, Bastia 40 mm. In Perpignan werd hagel van 3 cm doorsneel opgeraapt. Voor Italië geldt, dat in de komende twee lot drie dagen een waarschm- icing tegen krachtige onweersbuien met plaatselijke wolkbreuken en hevi ge rukwinden. Dit in verband met het daar verwachte doordringen van koe lere oceaanlucht die de nog aanwezi ge warme gaat verdrijven. vele nieuwe problemen stelt. Er zijn nogal wat jongeren die vooral in het begin heel wat tegenzin in verdere vor ming moeten overwinnen. Per slot van rekening hebben ze op school niet altijd even goede ervaringen opgedaan. De staf van vormingsinstitu ten breidt zich steeds uit en daarvoor is extra overleg en contact nodig. Ook de contac ten met het bedrijfsleven wor den steeds tijdrovender. En dan is men bezig met het ontwikkelen van programma's voor de tweedaagse vorming van volgend jaar. Wan neer de minister die tweede dag dan wil uitstellen omdat cr nog geen goed programma is. dan heeft hij dat aan zich zelf te wijten, aldus Bakker. Hij heeft immers geen tijd voor deze activiteiten. Vorm van stage De ontwikkelingsnota bespreekt al deze zorgen uit voerig, maar biedt ook een volgende regering nog genoeg gelegenheid om iets te doen. Uiteindelijk moeten we toe naar volledig participatie-on derwijs tot 18 jaar, waarbij het werken als een vorm van stage wordt ingepast in het onderwijs. En het dagonder wijs zal daarop moeten inspe len door invoering van de middenschool. Want als het dagonderwijs niet verandert zal het vormingswerk altijd een fuik blijven die de wer kende jongeren geen werkelij ke kans op verdere ontplooi- - ing biedt. plaatselijk een bui i 18 5 WWs' x ANP/KNMI 12.00 V ZONNIG OPKLARINGEN *-<-7. REGEN HAGEL BEWOLKING 10 MAX.TEMP. IJ MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 19 uur, ma ximumtemperaturen en neerslag in nun: Amsterdam, geit bcw.. CO. 0; De Bilt. zw. bew.. 21. 0: Dcelen. Ucht bew.. 21, 0; Eelde. onbew.. 21. 0; Eindhoven, licht bew., 21. 0: Den Helder, licht beu.. 20. 0; Luchth. R'dain. licht bcw.. 20. 0; Twente, mist. 21. 2; Vlls- singen. goh. bew.. IS, 0: Zd. Limburg, on bew.. 22. 0: Aberdeen, iw. bcw.. 15, 0: Bar celona. licht bew.. 24, 0; Berlijn, onbew., 2G, 0; Bordeaux, regen: Brussel, licht beu 20. 0: Frankfort, onweer. 25, 4: Genèvc, half bcw.. 19. 5; Helsinki, onbew., 15, 0: lnns- brüek, licht bew 25. 0; Kopenhagen, xw. bew.. 19, 0; Lissabon, licht bew., 25, 0; Lo carno, regenbui, IS. 2: Londen, xw. bew., 20. 0: Luxemburg, onweer, 2':. 13; Madrid, half bcw., 21. 1:' Malaga, zw. bew., 24. 0; Malloren. licht bew 25. 1; München, zw. bew.. 24. 0: Nice, licht bew 23. 0: Oslo. 7.w. bew.. 10, 0.2; Parijs, llchl bcw., 23. 2; Rome. onweer, 28, 9: Spilt. zw. bew.. 26. 0; Stockholm, onbew 20, 0; Wenen, zw bew.. 25. 0; ZUrich. xw. bew.. 25. 0; T.as Palmas. licht bew., 21. 0: Tunis, geh. bcw.. 28. 0. HOOG WATER. 9 september Vllssingen: 2.46-15.01: Haringvliet aan de ZeoxIJde: 4.24- 16.43: Rotterdam 5 38-17.33: Scheveningcn: 3.37-16.18: IJmuldcn: 4 30-16 51: Den Helder 9.01-21.31: Harllngen: 10 58-23 43: Delfzijl 0.50-12.54

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5