t Therapie: na 5 dagen van het roken af dichtbij eoeo unmentaar München (1) >bu can't scrub your lungs clean. Met fluit naar Amerika München (2) kbladen+weekbladenweekbladen w München (3) Mislukken oogst Sowjet Unie treft ook Nederland Schoolhoofd wil proefproces over verkeersbord OTOW/KWARTET DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 Wat de Westduitse autoriteiten gister nacht met het nieuws over 't lot van de Israëlische gijzelaars hebben uitgehaald, een sterk staaltje van officiële mislei ding. Na de tragische afloop van het vuurgevecht op het vliegveld Füreten- [ddbruck werd de wereld urenlang een red voor de ogen gedraaid. Het heette, dat de gijzelaars aan de dood waren ontsnapt; het publiek kon gaan slapen met de geruststellende gedachte, dat de noorddadige chantagetactiek van de [uerrilla's geen nieuwe slachtoffers had jeëist. Pas toen de televisie uit de lucht vas en de laatste edities van vrijwel jl!e ochtendbladen ook in Neder land waren gedrukt kwam het hoge woord eruit: de poging om de Israëli's te redden, was totaal mislukt Vanwaar deze onverkwikkelijke mani pulatie? Verhalen over een communi catiestoornis kunnen slechts geloof waardig zijn voor wie in de veronder- telling verkeert, dat de Westduitse politie zich anno 1972 nog van dezelf de communicatietechnieken bedient als jnze zeventiende eeuwse schout en zijn akkers. Dat de autoriteiten na het alen van de bevrijdingspoging door uniek waren bevangen, zal waar zijn. Dit zou echter hoogstens een aanvan- tdijk officieel stilzwijgen hebben rerklaard, maar het maakt niet duide- ijk waarom de woordvoerder van de Westduitse regering Ahlers, een half na het vuurgevecht meende te moeten beweren dat de gijzelaars «ren bevrijd. Het vermoeden dringt fch wel heel sterk op dat officiële westduitse instanties wilden voorko nen dat de spanning van die dinsdag tegen het middernachtelijk uur m ontladen in een golf van afgrijzen - een primaire reactie die wellicht rachtig genoeg zou zijn geweest om e plannen1 tot voortzetting van de pelen weg te spoelen. Als dit soort lerekening inderdaad in het spel is eweest, moet gezegd worden, dat het sychologisch inzicht van de Westduit- e autoriteiten heel wat sterker is ont wikkeld dan hun zedelijk besef. )ns misprijzen van deze manipulatie is eker niet in de eerste plaats gegrond ip journalistiek dépit, maar komt ooral voort uit verontwaardiging over 'at hiermee de Israëli's is aangedaan, let name zijn zij op trieste wijze lisleid. De schok van het nieuws van mislukte bevrijdingspoging moet, na e aanvankelijke blijde berichten, dub- tl hard zijn aangekomen. Dat dit van fficiële Westduitse zijde niet is voor- ien, althans onvoldoende in de bere- tning is betrokken, zal Duitslands opulariteit in Israël zeker niet ten oede komen. Tachtig van de honderd stoppen door Dick Ringlever ZEIST In vijf dagen van het roken af. Wie het wil, k£n dat, zeggen de duizenden, die het vier jaar terug uit Engeland overgewaaide vijf- dagenplan volgden en de sigaret, de sigaar of de pijp radicaal af zworen en zelfs op verleidelijke momenten na koffie of maaltijd de asbak leeg laten. Hun gelijk lijkt bevestigd door de cijfers, die de Stichting Bota (Bond Opvoeding tot Abstinentie), de orga nisatie die de Britse ontwenningsme thode in Nederland introduceerde, nauwgezet bijhoudt: van elke honderd rokers, die vijf dagen lang raison van vijf gulden de cursus volgden, worden er gemiddeld tachtig geno teerd, die ermee stoppen. Niet zomaar voor een paar weken, maar voorgoed, want de resultaten worden geregi streerd twee jaar na de kuur. Een saldo, waarmee het (door artsen opge stelde) plan een aanzienlijk hogere score boekt dan alle andere methoden en pillenkuren. Voor de Bota reden optimistisch te stellen dat hiermee tegen de kwaal van het roken (waarvoor alleen al in de EEG-landen jaarlijks zo'n 400.000 ton tabak wordt geconsumeerd) een afdoende therapie is gebracht Een kuur, die dan wel de nodige wils kracht vraagt, maar daarnaast ook duidelijk effect blijkt te hebben. Crisis Die triomftocht tegen de nicotine heeft de stichting (Beltseweg 14, Bosch en Duin) nu sedert de eerste cursus in 1968 in Rotterdam in 27 plaatsen gehouden. En vrijwel overal waren de resultaten even positief. Evenals trouwens de wijze, waarop de cursisten op de kuur reageerden. 'Je maakt steeds weer hetzelfde mee', zegt ds. D. Vink, predikant van de Adventkerk en behalve stichtingsse cretaris promotor van het vijfdagen- plan. 'De eerste dagen nadat zij plech tig het roken hebben afgezworen, voe len de meesten zich gewoon ellendig. Haast grauw komen ze soms op de bijeenkomst. We kennen die ver schijnselen uit ervaring. We weten ook wanneer de gevaarlijkste crisis komt: meestal op de derde dag rond vier uur 's middags. Maar dan heeft het gros ook de allermoeilijkste tijd gehad. Op de vijfde en laatste cursusavond zie je ze ineens weer helemaal bijko men. Ze krijgen weer wat kleur en zijn optimistischer dan in het begin. De meesten zijn dan zover, dat ze de zwaarste hindernis gepasseerd zijn en verder op eigen kracht de strijd kun nen voortzetten'. Waaraan ontleent de stichting de wel haast magische invloed op een versla vingskwaal, die ondanks alle drasti sche middelen met andere kuren nau welijks te genezen blijkt? Predikant Vink, die prettig zegt sa men te werken met anti-roker nr. 1, dr. Meinsma, schrijft de hoge score voor namelijk toe aan de psychische bewa pening. die de Bota haar cursisten verstrekt. 'Ons systeem is er in de eerste plaats op gericht de wil van de roker te mobiliseren, omdat die wil als het roer van het menselijk handelen kan worden beschouwd. Daarom beginnen we ook met de mensen een motief te geven. Artsen zetten nuchter uiteen waarom roken gevaarlijk kan zijn; anderen houden hun weer voor, dat verslaafdheid niets meer en niets minder dan beknotting van de vrij heid van de mens is en dat toegeven aan verslaving de menselijke waardig heid aantast. Overigens zijn de meeste mensen, die bij ons komen, al duidelijk gemoti veerd. Het gros van de deelnemers is 40 tot 50 jaar oud, de wat men noemt gevaarlijke leeftijd. Kortade migheid en andere kwalen, die het gevolg van roken kunnen zijn, komen dan het meeste voor. Mensen met zulke klachten schrijven dus bewust in en beginnen de kuur met een duidelijk voornemen'. Het geloof in dat voornemen te ver sterken, is hoofdzaak tijdens de eerste les. Collectief wordt verscheidene ma len de gulden regel 'ik verkies niet meer te roken' uitgesproken, waarbij de cursisten zich overtuigend met de vuist in de handpalm moeten slaan. 'We adviseren de mensen die regel ook thuis als zij weer aandrang voelen luid en duidelijk uit te spreken. Op die manier beïnvloedt je de psyche. Je hamert het er als het ware in'. Water drinken Overigens is het plan zeker niet al léén op de psychische kant van de verslaving gericht. Ook lichamelijk moet de cursist in actie komen. In de eerste plaats wordt hem voorgehou den tijdens de kuur dagelijks zo'n acht glazen water te drinken om de nicotine af te voeren. En daarnaast Ds. D. Vink: 'wil mobiliseren' wordt een soort dieet voorgeschreven, Alcohol, koffie en thee zijn al direct taboe, maar ook gekruide spijzen moe ten van de tafel worden geweerd. Peper, mosterd, azijn, ketchup, tafel- zuur en scherpe kaas, gewaardeerde extra's voor de stugge roker, wiens smaak nog slechts door hartige hap pen te prikkelen is, worden sterk ontraden. In plaats daarvan worden vooral vruchtensappen (rijke vitami- ne-C-bronnen) voorgeschreven en vita mine-B-houdende voeding (tarwekie- men, biergist) om de als gevolg van de abstinentie optredende prikkelbaar heid te bestrijden. Allemaal middelen, die de ontwen ningskuur kunnen vergemakkelijken. Iedere avond krijgen de cursisten een deel van die voorschriften voorgezet: in de vorm van losse bladen, die zij in een speciaal daarvoor bestemd zak boekje moeten vastklemmen. Partner Een van die hulpmiddelen is ook de steun van een partner. Ds. Vink: 'er is vrijwel geen enkele cursist, die tijdens die vijf dagen niet in de verleiding komt toch een sigaretje op te steken. Voor zulke momenten advi seren we altijd het horloge te pakken en één minuut met het opsteken te wachten. Als dat lukt twee minuten en zo maar door. Maar als dat niet helpt heeft zo'n man morele steun nodig van een medemens. Daarom krijgt iedereen bij het begin van de cursus een partner )f de Westduitse politie door zorgvul- iger op te treden het bloedbad van forsten feldb ruck had kunnen voorko- is een vraag die zich vanuit Amsterdam niet met zekerheid laat «antwoorden. Daarmee wordt niet intkend, dat er ruimte is voor twijfels pver de manier waarop de Westduitse •olitie de zaak heeft aangepakt. Dat de leierse minister van binnenlandse za len en de politie aanvankelijk erover 'an mening verschilden wie het vuur 'P de luchthaven had geopend, wekt 'iet de indruk, dat de zelfbeheersing 'an de politie boven alle kritiek verhe- «n is. Ook ander opzicht werpt de beveili- jng van de Israëli's in München vragen 'P- Er is geschreven, dat Interpol »orige week al voor een Arabische guerrilla-actie in Europa heeft gewaar- chuwd. Er is ook bericht dat een van de terroristen van dc 'Zwarte Septem ber' als tuinman in het Olympische dorp heeft gewerkt. Het is ongetwijfeld haar dat. zoals kanselier Brandt heeft Jczegd, geen totale bescherming valt te bicden tegen lieden die met doodsver- achting moordplannen willen uitvoe ren. maar als deze berichten kloppen, ontbrak het de Duitse politie stellig I niet aan de mogelijkheid, het niveau W van totale beschc-ming wat meer te benaderen dan haar in feite is gelukt. Intussen gaan de Spelen door een bewijs dat de idealen van vrede en internationale broederschap de organi satoren toch minder te zeggen hebben dan ze in hun officiële redevoeringen su?geren (maar dat was al geruime tijd bekend). Anders waren ze wel op de gedachte gekomen, dat de flagrante schending van deze idealen door een groep misdadige fanatici een andere, een waardiger reactie verdiende dan die halfslachtige schorsing voor 24 uur. En de deelnemers? Die hoefden nau welijks meer te beslissen, nadat opper hoofd Brundage, nota bene aan het slot van de 'rouwdienst' hun op het hart bad gebonden, dat de show moest doorgaan. Ook zij werden gemanipu- 'cerd, maar dat zijn ze op de Olympi sche Spelen wel gewend. Arena Actueler dan ooit, slaagde Elsevier magazine er nog in ruime aandacht te besteden aan de aanslag op de Israë liërs in München. Michel van der Plas, die in München een Olympisch dagboek bijhoudt, geeft een verslag van de gebeurtenissen; in een com mentaar, onder de kop 'Moord zonder weerga', worden eën paar schuldigen aangewezen. Daaronder rekent het blad ook het Internationaal Olym pisch Comité, 'dat zoals in het geval van Rhodesië, voor politieke chantage ls gezwicht en daardoor ongewild van de Olympische Spelen tevens een poli tieke arena heeft gemaakt'. De rubriek Misdaad bevat de eerste aflevering van de serie 'De geheimen van de Mafia'. De artikelenreeks is gebaseerd op de bevindingen van een onlangs verschenen rapport van een Italiaanse parlementaire enquêtecom missie en op geschriften van Mafia- experts in de Verenigde Staten. Het omslagartikel gaat in op de pro blematiek van het huisartsentekort. Een na enige moeite in Amsterdam gevonden student die beslist huisarts wil worden, zegt: 'Ik geloof, dat veel van mijn medestudenten tijdens de studie onder de indruk zijn gekomen van het negatieve beeld, dat door professoren wordt overgebracht van de huisarts. Misschien niet doelbe wust. Voor mijn part zelfs goed be doeld, maar tijdens colleges hoor je dan over de huisarts spreken als over de man, die de grote miskleun maakt'. En toch Ook Accent kon nog net commentaar leveren op de minder Olympische ge beurtenissen in München. Het blad gaat nog een stap verder dan Elsevier en beschuldigt maa rvast op voor hand: 'Het is nauwelijks voorstelbaar dat ergens in de beschaafde wereld een goed woord gesproken zal worden voor wat in Mnchen is geschied. En toch en toch kan men verwachten dat in sommige allesbegrijpende krin gen der zogenaamde genuanceerde denkers (jawel, ook in Nederland) naast een obligaat foei-geroep nog weer een voorzichtige poging wordt gedaan om duidelijk te maken dat Israël ook niet vrijuit gaat'. De atrice Josephine* van Gasteren, belast met de artistieke leiding van de nieuwe onderneming Piccolo Pro ducties Rotterdam, lucht tegenover Emmy Huf haar hart over toneel, collega's, politiek en allerlei andere zaken. Toneelmensen heeft ze thuis nooit over de vloer. 'Ik kèn ze te goed. Er zijn er weinig die ik vertrouw. Op een paar na, die kan ik tellen op de vinger van één hand. En daarvan blijft er dan misschien één over waarvan ik zeg: die vertrouw ik he ieméér. Baronnen Aan de hand van de door de Raad voor milieudefensie uitgebrachte Ker nenergie-nota werpt De Nieuwe Linie licht op 'de kleine ongecontroleerde club van atoom-baronnen'. 'Leven sgevaarlijke kernenergie', schrijft het blad, 'wordt het Nederlandse volk op gedrongen door een kleine groep tech nici en zakenmensen, vrijwel buiten democratische controle om. De geva ren van kerncentrales (een eerste- generatie-centrale staat in Dood- ewaard) worden verzwegen, geca moufleerd en wetenschappelijke be zwaren worden als hysterie afgedaan'. Twee 'baronnen' beantwoorden elders in het blad vragen over kernenergie. Hans Wiebenga, fractieleider van de PSP, spreekt zich in een interview uit tegen rooms-rode samenwerking. Hij vindt dat links ook bij een minimale Kamermeerderheid modt gaan rege ren. 'Natuurlijk zit daar het risico in dat we dan binnenkort weer een kabi netscrisis hebben. Op zichzelf is dat geen goede zaak. Maar langs die route kan misschien wel bereikt worden dat de arbeiders-aanhang van de confessi onele partijen dan gaat erkennen dat een links bewind onmogelijk is zolang zij de confessionelen blijven steunen'. week van toen: 'We hebben nooit een eigen ideologie gehad, behalve het ons afzetten, in het begin'. Philips Gedragslijn Welke gedragslijn moeten de progres sieve partijen volgen? C. de Galan, bij de vorige verkiezingen een van de ministers in het schaduwkabinet van Den Uyl, schrijft in de Haagse Post dat ze polarisatie en regeerbaarheid moeten combineren. 'Het is bekend waartoe een combinatie van deze bei de elementen leidt: aanvaarding van verantwoordelijkheid, mits op basis van duidelijke programmatische eisen en met consequenties voor de perso nele bezetting van ministersposten. Geen onderhandelen achteraf, geen verwatering van het politieke gezicht (waarmee uiteraard niet gezegd is dat alle wensen als condities moeten wor den gesteld)'. William Rothuizen ging in een kleine zaal van het RAI-congrescentrum in Amsterdam kijken hoe de dubieuze onderneming Golden Products Inter national verkopers van schoonmaak- en afwasmiddelen probeert te werven. Hij snoof 'een geur van zwendel' op. Op het omslag wordt geconstateerd dat de jeugdrevolutie is weggeëbd. Om die stelling te bewijzen ging A. J. Heerma van Voss de geschiedenis van het roemruchte, door Aloha opgevolg de blad Hitweek na. M?d> "rkstcr Marjolein Kuijsten zegt over Hit- Hoe Philips 'zich inzet' voor Zuid- Afrika staat deze week in Vrij Neder land.; Philips is al bloot gesteld aan de druk van de Wereldraad van Ker ken en aan de druk van de Anti Apartheidsbeweging Nederland die zich kansrijk weet na de geslaagde koffie-boycot actie van het Angola- comité. 'Philips wil deze pressie weerstaan want het heeft grote plan nen in Zuid-Afrika. Wat te denken van een tv-produktie gekoppeld aan de vervaardiging van elektronika voor wapentuig? En van een symposium waar wetenschappers en technici van regering en de Raad van Atoomener gie zich op de hoogte komen stellen? Dus moeten kerkelijke en activisti sche oppositie onschadelijk worden gemaakt'. Verder in VN een gesprek met Bobby Fischer (dat slechts een halve minuut duurde) en een verhaal over 'de ver- rechtsing en bureaucratisering van de Nederlands hervormde Kerk (deel 1) onder de titel 'De opstand tegen de Camegielaan'. Ds. F. H. Landsman, secretarisgeneraal, wordt 'de paus van de hervoimde kerk' genoemd. De moeilijkheden van de laatste vijf jaar binnen de hervormde kerk hebben zich frequenter voorgedaan sinds ds. Landsman de hoogste post innam, schrijft VN. 'Het is nauwelijks be- strijdbaar dat de aftredende secreta ris-generaal bij vrijwel al deze moei lijkheden een centrale rol heeft ver vuld'. Apartheid De Groene Amsterdammer wijdt deze week veel aandacht aan het anti- apartheidscongres dat het komende weekeinde in Eindhoven gehouden zal worden. Een gesprek met Berend Schuitema, secretaris van de anti-apar theidsbeweging Nederland (AABN) die in Zuid-Afrika wil komen tot stopzetting van investeringen onder gelijktijdige terugtrekking van ka pitaal. 'Wij gaan daarbij uit van de belangen van bevrijdingsbewegingen. Voor hen betekent iedere investering in zuidelijk Afrika een versterking van de minderheidsregimes'. Verder verhalen over Indonesië ('Mensen vere nigingen met vage beloften of onder dwang'), Chili ('terwijl rechts de trom roert verliest Allende steun van uiterst links') en Italië waar 'achtdui zend fabrieksraden de basis vormen'). J. F. Vogelaar kraakt het proefschrift van A. van der Zwan over 'de sociale positie van de auteur in Nederland'. Volgens Vogelaar een onderzoek waar niemand iets em heeft behalve t'RM. Als alles hem meezit zal de fluitist Sygurd Cochius (55) binnenkort niet meer te vinden zijn op de Dam, in de passage naar de Nieuwendijk, in het Vondelpark of bij popconcerten waar ook in het land. Cochius, vooral een bekende van jeugdige Nederlanders en toeristen, is van plan naar de Rocky Mountains te vertrekken. Hij hoopt daar Indianen en cowboys, hip pies en paarden, maar als belangrijk ste een onmetelijke vlakte 'waar alles nog opgebouwd moet worden' te vin den. Cochius voelt zich de pionier, maar in Nederland valt er niet zo heel veel meer te pionieren. Wel heeft hij dat steeds geprobeerd in zijn zoeken naar een leefwijze. Hij begon bij een ma chinefabriek, werd later fluitist bij het Arnhems orkest (voor 7 jaar) en de daarop volgende 20 jaar verdiende hij de kost met het geven van ten- nislessen in 't Gooi. Nu leeft Cochius van wat hij van de bijstand krijgt: aan tennislessen is hij dit jaar niet meer toegekomen ('Wel wil ik voordat ik naar Amerika ga nog tegen Tom Okker spelen'). Na de tennislessen begon hij te pra ten met de jeugd. 'Ik ben wat laat begonnen om sociaal actief te zijn', zegt hij er zelf van en nu kan hij het niet meer laten. Zijn fluit vergezelt hem overal, omdat dat 'zo'n ideaal middel is om tot communicatie te komen'. 'Ik ga fluiten op de Dam ofzo en binnen korte tijd staan er tiental len mensen om mij heen. Daar ga ik dan mee praten'. Van dat praten ko men activiteiten: Cochius is manager van drie groepen, o.a. van Wednes day, een rock-and-roll band, hij is bezig een 'open huis' te maken voor de jeugd die een beetje rust zoekt in een boerderij in Oudeschans, loopt rond met plannen voor een klein sanatorium voor spastische kinderen, heeft meegewerkt aan een videofilm van de Kosmos en heeft een actie op touw gezet tegen het in beslag nemen van muziekinstrumenten door de Am sterdamse politie. Al die dingen gaan hem een beetje over het hoofd lopen. Dat is ook een van de redenen dat hij een tijdje tiaar Amerika wil. Toen ontmoette ik in de passage Mich en Mariene. Ze hebben een restaurant in de Rocky Mountains en willen daaromheen studio's gaan bou wen voor video, film en muziek. 'Er is nog niets, maar ze hebben mij ge vraagd te komen helpen met de op bouw. Ze hebben beloofd mij een passagebiljet te sturen'. Cochius heeft het gevoel dat hij in Amerika eindelijk zal kunnen gaan doen waan-oor hij hier de kans niet kreeg: gedichten, als tekens, in grote letters op pleinen, huizen of rotsen schilderen, 'want de poëzie loopt ei genlijk overal doorheen'. toegewezen. We kiezen daarvoor altijd mensen, die de problemen kennen en dezelfde strijd hebben doorgemaakt. Contact met zo iemand op kritieke ogenblikken kan van enorme waarde zijn voor een roker, die aan het ontwennen is. Uit ervaring weten we, dat zelfs één telefoontje naar de part ner de verslaafde weer dagen op de been kan houden'. Die ervaring heeft de Bota ook ge leerd, dat men met die vijf cursusa vonden vol praatjes, ademhalingsoefe ningen en praktische wenken dan wel een stevige basis voor de kuur levert, maar dat het werkelijke gevecht van de verslaafde zich thuis en op zijn werk afspeelt. 'Hoe sterker dus onze invloed, hoe groter het effect', zegt ds. Vink. 'En wat dat effect betreft, mogen we tevreden zijn. Er zijn men sen, die al vijf dagen nadat zij hun rokertjes bij ons hadden ingeleverd, opgetogen komen vertellen er werke lijk af te zijn. Natuurlijk geeft zo'n juichkreet nog geen volledige zekerheid voor de toe komst. Als je twee tot zelfs vier pakjes per dag hebt gerookt zijn vijf dagen niet voldoende om je definitief over de barrière te tillen. Stugge rokers kunnen zelfs een jaar daarna nog wel in de verleiding komen. Daarom houden we na die vijf dagen nog regelmatig contact-bijeenkomsten. Bovendien kan iedereen, die later toch weer overstag dreigt te gaan, ons op alle tijden bellen. Vooral bij dit soort kuren is nazorg van groot be lang. We laten de mensen niet los en blijven alert. Evenals we trouwens de harde hand handhaven. Dat moet je wel. Als je een zo taaie vijand als de nicotine tegenover je hebt, bereik je met zachte middelen niets. Wie stop pen wil met roken moet radicaal zijn én blijven'. DEN HAAG Het mislukken van de graanoogst in de Sovjet- Unie zal nadelige gevolgen heb ben voor de Nederlandse land bouw, zo voorspelde ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het landbouwschap gisteren. In een bestuursvergadering van deze organisatie wees hij er op, dat de Nederlandse landbouw veel met geïm porteerde grondstoffen werkt. Door de grote graanaankopen, die Rusland overal in de wereld doet, is de graan prijs aan het stijgen. Voor het trans port van die grote hoeveelheden graan naar Rusland zal veel scheeps- ruimte nodig zijn. Ook de vrachttarie ven zullen daardoor aantrekken. Die hogere transportkosten zullen in de grondstofprijzen worden doorbere kend. Vooral de Nederlandse verede- lingslandbouw, die veel met ingevoer de graanprodukten werkt, zal de ge volgen daarvan kunnen merken. Door de abnormale weersomstandighe den is er dit jaar in de Sowjet-Unie minstens 20 procent minder graan geoogst dan verleden jaar. De Ameri kaanse politiek is er op gericht ge weest een buffervoorraad aan te leg gen, zodat er nog geen sprake is van een tekort op de wereldmarkt. Als die voorraden er niet waren geweest, zou den grote delen van de wereld nu te weinig voedsel krijgen, aldus ir. Knottnerus. WOUWSE PLANTAGE Voor de veiligheid van zijn leerlingen wil de heer H. Mars, schoolhoofd in het Brabantse dorpje Wouwse Plantage, een proefproces aanspannen. Hij wil dat bij de school een verkeersbord wordt geplaatst, dat de maximumsnel heid van 50 km aangeeft. De leerlin gen van de heer Mars moeten dage lijks de weg oversteken, waar de meeste automobilisten zich niet aan de maximumsnelheid storen. Om een proefproces te krijgen heeft het schoolhoofd een proces-verbaal uitgelokt door met verf een grote '50' op de weg te schilderen. Al ruim een jaar is hij samen met het oudercomité bezig een waarschuwingsbord ge plaatst te krijgen bij zijn school, die precies op de grens van de bebouwde kom ligt. Zo'n honderd kinderen moe ten dagelijks de gevaarlijke weg over steken. In het verleden zijn er al twee dodelijke ongevallen gebeurd. Een groep onderzoekers van Philips heeft een video-langspeelplaat en een platenspeler ontwikkeld waarmee het mogelijk is zowel een kleuren- als een zwart-wit-programma met een speelduur van twee tot drie kwartier weer te geven op het beeldscherm van een televisietoestel. Over de prijs die deze appa raten moeten gaan kosten is nog niets bekend, maar u zult het geld niet dage* lijks op zak hebben. Luchtverkeer Volgende week (9 tot 17 september) wordt in het luchtvaartmuseum 'Avio- dome' op Schiphol gedemonstreerd hoe het drukke luchtverkeer boven Nederland in de praktijk wordt gere geld. Met behulp van een videorecor der zal een luchtverkeersleider laten zien hoe in de verkeerstoren en in de grote radarzaal van de rijksluchtvaart dienst de vliegtuigen worden binnen geloodst en uitgeleid. De demonstraties maken deel uit van de viering van het vijftienjarig be staan van het luchtverkeersleidersgil- de. Apen zijn sterker dan u denkt. Twee Mandrils (apen die vooral op de lange snuit prachtige felle pasteltin ten hebben) zijn in Ouwehand in een openluchtpassage ondergebracht, om geven door een erg dik soort spiegel glas. Prompt heeft een van de beesten er een grote ster in geslagen. Dit betekende voor de dieren wederom verhuizen. Ze zitten nu achter oer sterk harmonicaglas. Wachtmeesteressen De opleidingsschool van de rijkspoli tie zal voorlopig tien vrouwelijke wachtmeesters opleiden. Na de oplei ding volgt voor de dames (ten hoog ste) twee jaar dienst bij verschillende onderdelen van het corps. Daarna wil men de meisjes indelen bij onder meer verkeersgroepen en de algemene verkeersdienst. De eisen voor toela ting zijn gelijk aan de eisen voor mannelijke deelnemers, met dien ver stande dat lichamelijke normen zijn aangepast. Horizontaal: 1. schildpad, 4. rivier in Italië, 5. rund, 7. sappig, 9 lipharen, 11. projectieplaatje, 12. zangstem, 14. waterplant, 15. rondhout, 18. sport- term, 19. radio omroep, 20. muziek noot, 21. lidwoord, 22. afnemend getij, 23. administratie troepen, 25. slede, 27. plaaggeest, 29. water in Utrecht. 31. lof, 33. strandwachter, 35. plaats in Limburg, 37. scheik. element, 39. Rijkstelefoon, 40. ruiterfeest. Verticaal: 1. heks, 2. muzieknoot, 3. houten vat, 4. tweetal, 6. alleenzang, 7. muzieknoot. 8. welaan, 9. stoomtur bine (afk).. 10. rechten inbegrepen, 11. jongensnaam, 13. muzieknoot, 15. ka rig, 17. droogoven (Z.N.), 18. een der Cycladen, 23. oorlogsgod, 24. water in Friesland, 26. kier, 28. waterstand, 29. maanstand, 30. pers. voornaamw., 32. voegwoord, 34. alvorens, 36. voor, 38. afk. van editie. Op uitnodiging van de gouverneur van Manitoba (Canada) zal prins Bernhard op 12 september de sportfe deratie van Manitoba in Winnipeg toespreken tijdens het jaardiner. Op 13 en 14 september zal de prins een gedeelte bijwonen van de vijfde alge mene vergadering van de internatio nale unie van natuurbehoud in Banff, eveneens in Canada. De 16de zal de prins in het kader van het Worldlife Fund in New Jersey een nieuw labo ratorium in het reservaat de 'South Jersey Westlands' openen. Oplossing van gisteren: 1. Ot, 2. toe, 3. roet, 4. toren, 5. monter. 6. tor ment, 7. mentor, 8. enorm. 9. roem, 10. oer. 11. er. MENALDUMADEEL De 22-jarige G. Jongsma uit de Friese plaats Zu rich is gisteravond in Menaldumadeel om het leven gekomen toen de door hem bestuurde personenauto bij een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. "HIJ ls er gisteravond na de film over de Titanic gaan zitten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7