Minister heeft moeite met voorstellen Vredesberaad Vredesberaad: een ander Europa Raad van kerken: moeten spelen niet gestaakt? Trouw K wartet Geref. Nieuwlande: geen collecte voor VU Ziekenhuiswet geldgebrek niet werkt door Nederlanders van vlot gered in Atlantische oceaan DE KERK DE WERELD vandaag Beroepings- werk Nederland helpt joden uit Rusland Boekenctalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 KERK /BINNENLAND T2/K2 Tf 1 1 1 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een brief van minister Schmelzer aan het Interkerkelijk Vredesberaad naar aanlei ding van deszelfs standpuntbepaling ten aanzien van de Europese veiligheid heeft inmiddels geleid tot twee ontmoetingen op zijn departement met een delegatie van het IKV. De laatste ontmoeting was dinsdag middag en eindigde met de afspraak om opnieuw bijeen te komen wanneer de verwachte conferentie over veilig heid en samenwerking in Europa is gehouden. Uit de brief en de ontmoe tingen valt af te leiden dat de minis ter het niet eens is met het standpunt van het IKV dat West-Europa eenzij dig stappen zou moeten doen tot atoomontwapening en het opbouwen van een eigen veiligheidssysteem met Oost-Europa, inclusief de Sowjet-Unie. Hij deelt niet de vrees vam het vre desberaad voor een eigen kernmacht van West-Europa. Drs. Schmelzer had ook moeite met de aandrang van het IKV om nu reeds een permanent overleg-orgaan tussen West-Europa en de landen van het Warschaupakt op te richten. Overigens zei hij het overleg met het Interkerkelijk Vredesberaad zeer op prijs te stellen omdat hij de benade ring van het vraagstuk door dit gezel schap waarin negen kerken verte genwoordigd zijn toch 'goed door dacht en serieus' vindt. Het doel van het IKV staat ook hem voor ogen, maar het zijn, naar hij opmerkte vooral verschillen in taxatie van de toestand die hem doen afwijken van de voorgestelde strategie. 'Het is mijn overtuiging en die van de regering, dat het beleid van de groeiende Europese gemeenschap niet alleen gericht moet zijn op het wel zijn van de eigen bevolking, maar ook moet leiden tot een betere dienstbaar heid aan derde landen en een bijdra ge moet leveren tot een stabiele vre- desfactor in de wereld', zei de minis ter dinsdagmiddag. De delegatie van het Interkerkelijk Vredesberaad bestond uit mr. Ph. P. Everts, ds. F. H. Landsman, prof. dr. ir. A. van Leeuwen, luit.-kol. H. M. von Meijenfeldt, drs. D. M. Schut, drs. L. J. Hogenbrink, drs. J. E. van Veen en drs. B. J. Th. ter Veer. Uit de documentatie meende de mi nister een zekere benauwdheid te proeven dat de groei van de EEG een hindernis zou kunnen worden voor een betere verhouding met de landen van het Warschaupakt. Slechts een krachtig Europa, mits het open beleid voert, kan geloofwaardig zijn in zijn contacten met de Sowjet-Unie. Dat Europa ook het verdere tempo van zijn eenwording mede zou moeten laten bepalen door zijn relaties met De redact»* behoudt Uch het recht voor om ti-r opname in deze rubriek ontvangen me- ninsMiillngen verkort weer te geven. BIJ puhlikatic wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kunrtet, Postbus S59. Amsterdam. Weinig solidair (5) In rcaktie op 'Weinig solidair 2 en 4' van ds. Sieders kan ik meedelen dat initiatieven met betrekking tot af schaffing vrijstelling militaire dienst voor theologen, die aan ds. Sieders niet bekend zijn, wel terdege bestaan. Op 17 mei 1968 hebben drie Gro ningse theologiestudenten een schrij ven gericht aan dc generale synode der Ned. herv. kerk om te komen tot afschaffing van dit privilege. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in de oprichting van een commissie ad hoe dienstplicht theologen van het inter kerkelijk contact in overheidszaken (c.i.o.) op 25 februari 1972, welke commissie bezig is met het opstellen van een rapport dat aan de ledenker- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Daqeli|tj beituu-. B Bol. Oen Mnog. d' E Bleua-ml Poieiv «old* i-t. G. C -on Oom. Nootdorp. W. A Fibbe. •ott«t- dom, lomei, Ui'ech»: du 1. W. de Pouj. Den Hoog. J. Smol- lenb'oek, Wotjenoai. Overig# leden zon hel algeneen beituuri K. Abmo, Amsterdam. H. A. de Boei. IJmuiden, 'h BioueiAssen; mi. di. J. Don net,-Den Haag, J. zon E'beigen. Sehoorsbergen: mr. K. zon Houten, Wogemngen, ds. O Hrlkemo. 0illho*en; Joe. Hintsen, Deit»; mezrou« M. C. E. Klooster- mon-Forigens, Voorscholen, me vrouw J. G. Kroayezeld-Wou'eis, Heerhugowoordi prof. d». G. N. Lommens. Noorden, ds. F H. landsmon, Den Hoog, H. de Moot|. Ri|ntburg, prol. dr. G C. zon Niftnk, Amsterdom, H Ont vanger, Bu'tenposl; mr. dr. J. Or*ngo, tunieken, dr. A. Veetmon. •inwijk |Z-H| H. H. Wemmers. Den Hoog. dit. Zi|tstro. OoUer- lood iZidl. Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Poslma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N 2. Voorburgwol 27Ó 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. I Pot en ketel wat hij zelf smeerlapperij. Utrecht Bedreiging het Oosten, bestreed de minister. 'Het tempo is reeds uiterst traag en het is niet mogelijk het ook nog eens onder geschikt te maken aan processen bui ten de gemeenschap.' Het IKV meent echter dat de EEG op dit punt meer inclusief moet gaan denken. De ontspannings-initiatieven zouden zich ook in de eerste plaats op de Sowjet-Unie moeten richten omdat er geen veiligheidssysteem voor Euro pa denkbaar is, waarvan ook de Sow jet-Unie geen deel uitmaakt. 'De Sow jet-Unie moet de eerste bekeerling zijn', zo formuleerde de polemoloog drs. B. J. Th. ter Veer het. 'Als u over bekeerling spreekt, be doelt u dat dan ook ten opzichte van een wat humaner mensbeeld in de Sowjet-Unie?' zo vroeg de minister. Waarop de heer Ter Veer antwoord de, dat die bekering in de eerste plaats zou moeten bestaan in een zich afwenden van het systeem der weder zijdse afschrikking, daartoe uitgeno digd door voorafgaande stappen van West-Europa en in voortdurend over leg via een permanent orgaan. Daar door zouden geleidelijk aan wellicht ook op het punt van de mensenrech ten in de Sowjet-Un-ie veranderingen gaan optreden. géén permanent overleg aan te gaan met de landen van het Warschau pakt?' Drs. Schmelzer: 'U begrijpt toch ook wel dat, waar dit reeds een ernstig probleem voor de regering is, wij er geen behoefte aan hebben om dat andere probleem er ook nog eens bij te halen?' 'Ondoelmatig' ken zal worden aangeboden. Ook wat de onbegrijpelijke regeling voor theo logen betreft t.a.v. 10Ö0.- college geld. zijn initiatieven ontplooid, na melijk aan de stedelijke universiteit in Amsterdam In verband met de datum waarop deze ƒ1000.- wet tot stand is gekomen, is het niet onaan nemelijk dat aan het begin van het komende studiejaar ook in andere steden dere regering zal worden bedis cussieerd. Wil men komen tot afschaf fing van deze beide voorrechten, waarmee theologen in de categorie van 'kinderen en militairen beneden de rang O.O.' worden gemanoeu vreerd, en derhalve van vele zijden voor half (zacht) worden aangezien, dan moet vanaf een zo breed mogelij ke basis bij de kerken worden aange drongen op een behandeling en her ziening van deze regelingen. Groningen Reinler Kleyer Uur U Ik hoop, dat velen zich zaterdagavond 26 augustus met mij geërgerd zullen hebben aan een deel van de Vara- uitzending Een groot uur U. Daarin werd God zittend op Zijn gouden troon als een mop de mensen voorgeschoteld om hen maar te laten lachen. Ziet de regering niet in, dat zij door dit toe te laten er mee voor verantwoordelijk is dat Nederland be zig is zich een oordeel op de hals te halen. En w*ar blijven onze kerken? Zijn ze zo bezig met interne aangele genheden dat we voor de grote zede lijke gevaren, die ons volk bedreigen, geen aandacht hebben? Mogen wij langer zwijgen? Strijd tegen milieu verontreiniging? Goed! Maar dan ook de strijd aanbinden tegen de vervui ling van het zedelijk milieu, wat onze kinderen oneindig veel meer kwaad doet. Oud-Beljerland H. Hommes-Van Otten Spanningsveld De minister somde de vele contacten op die er al met de landen van het Oostblok bestaan, maar wees erop dat er bij het aftasten van de mogelijkhe den om gezamenlijke beginselen te formuleren voor de samenwerking 'een spanningsveld komt in ons den ken.' Het moet namelijk gaan om een ontmoeting van volkeren en niet van regimes. En als men het nu al zoekt in formele intitutionele organen zoals het voorgestelde permanente overleg orgaan. 'dan versluiert men een aan tal feiten aangaande de mensenrech ten die niet versluierd mogen worden, aldus de minister. Hierop interrumpeerde het delegatie lid ds. F. H. Landsman met de opmer king, dat wij ook zeer permanente bindingen hebben met landen als Griekenland en Portugal waar het ook niet al te best is met de rechten van de mens. 'Als u nu naar die kant toe meent te kunnen relativeren dan schept dat verplichtingen. En dan kunt u dit argument naar het Oosten toe niet hanteren.' Geen twijfel Minister Schmelzer achtte dit een 'va label' standpunt. De Nederlandse re gering laat geen twijfel bestaan over haar standpunt ten aanzien van het Portugese kolonialisme. Zij levert ook geen wapens aan Portugal 'ondanks het hardnekkig weerkerend verhaal over de levering van Friendships voor militaire doeleinden, dat ook nooit bewezen is.' De vraag is echter of uitstoting van Portugal uit de NAVO een manier is om van dat kolonialis me af te komen. Dat middel werkt volgens minister Schmelzer niet. Ds. Landsman: 'Maar als u dan on danks al deze bedenkingen met Portu gal in de NAVO blijft en dat zijn natuurlijk primair veiligheidsoverwe gingen die u daartoe zullen nopen, dat begrijp ik wat hebt u dan nog voor reden om op grond van dezelfde bedenkingen over de mensenrechten Er is een aktie op touw gezet door de acteur Hugo Metsers (de mannelijke hoofdrolspeler in de film Blue Movie zie Tr/Kw van 31 aug.). Hij vraagt alle Nederlandse acteurs niet mee te werken aan 'niet-informatieve en dus valse reclame'. Hij zegt dan: 'Als acteur heb je een bepaalde motivatie. En als het je grootste doel is geld te verdienen, dan moet je er mee ophou den acteur te zijn. Als je met die smeerlapperij geld wilt verdienen, kun je beter huurmoordenaar wor den'. Mijn vraag: welke motivatie had Hugo Metsers in de film Blue Movie? Is die film ook niet 'niet-informatief'? Is er in die film ook niet smeerlappe rij? Was Hugo Metsers daarin acteur.' Ik vind dat huichelachtig. Hugo Met sers verwijt de 'STER-sterren' iets, "in Blue Movie doet: Gevraagd, of er, nu de Deense rege ring een subsidie heeft verstrekt aan het Angolacomité, ook voor de Neder landse regering geen reden is op zijn eerdere weigering om subsidie te ver strekken terug te komen, antwoordde de minister, dat de subsidie destijds door het comité gevraagd was voor zijn koffieboycot. De regering heeft dat afgewezen, omdat zij dit middel volstrekt ondoelmatig vindt. Het is naar de mening van drs. Schmelzer hetzelfde als met het besluit van de wereldraad om aan te dringen op een investeringsboycot. 'Dit is naar mijn mening ten detrimente van de neger- bevolking in Zuid-Afrika. Deze kan slechts een sterkere positie krijgen door een groei van de investeringen. Ik heb me tegen dat besluit in het openbaar uitgesproken. Die middelen werken niet.' Kernmacht Het laatste deel van het gesprek richt te zich op de bezwaren tegen de eventuele vorming van een Europese kernmacht. Minister Schmelzer onder schrijft het standpunt van de drie confessionele partijen in him gemeen schappelijk urgentieprogramma, opge steld in december 1970: 'Een afzonder lijke Westeuropese kernmacht naast die van de VS dient te worden afge wezen, terwijl ernaar moet worden gestreefd de nationale Engelse en Franse kernmachten minstens te coör dineren binnen de NAVO-strategie. De coördinatie kan dus geen vorming Van een verslaggever AMSTERDAM Blijkens een bericht in Waarheid en Eenheid, het blad van de verontrusten in de gereformeerde kerken, heeft de gereformeerde kerke- raad te Nieuwlande (Dr.) besloten niet meer te collecteren voor de theo logische faculteit van de Vrije Uni versiteit en de theologische hoge school te Kampen, maar voor het Fonds Gereformeerde Opleiding (dat cursussen organiseert in Zwolle en Rotterdam, in samenwerking met de Reformatorische Bijbelstichting). In zijn rubriek 'Op vaderlandse bo dem' in Waarheid en Eenheid voegt ds. J. B. van Mechelen aan dit bericht toe: 'Dit is een verheugend besluit te achten binnen het kader van de droe ve toestand van onze kerken. Op zich (zelf) is het natuurlijk helemaal niet verheugend dat zoiets nodig is; maar nu de situatie zich toespitst, is het goed zich op de nieuwe toestand in te stellen'. Predikant van de gereformeerde kerk te Nieuwlande is ds. W. van Ben- them, die vorig jaar aan de Vrije Universiteit afstudeerde en (mee) be vorderde dat de verontruste dr. J. Schelhaas een privaatdocentschap aan vroeg (en verkreeg). Drs. B. J. Th. ter Veer van een eigen Europese kernmacht betekenen want zij dient binnen de NAVO te geschieden, aldus minister Schmelzer. 'Indien Engeland en Frank rijk bijvoorbeeld als antwoord op een wezenlijke Russische concessie be reid zouden zijn htm kernmacht af te bouwen, dan zou ik dat op zich gun stig vinden', aldus minister Schmel zer. Hierop wierp de polomoloog Ter Veer tegen: 'Maar als die kernmachten dus ingebracht worden in de ontwape ningsonderhandelingen en als troef gaan dienen is er meteen reden die kernmachten eerst te gaan versterken. Wanneer komt nu het moment dat u 'neen zegt tegen een dergelijke ont wikkeling en wat kunt u dan nog doen?' Minister Schmelzer: 'Wij kunnen Frankrijk en Engeland niet beletten er een eigen kernmacht op na te houden en die als ze dat willen, ook nog te versterken. Maar als zij er een Europese kernmacht van willen ma ken dan zal onze participatie worden gevraagd. Daar begint het punt waar we wèl wat kunnen doen. En als u mij nu vraagt: wilt u daarin participe ren dan zeg ik: nee. En dan heb ik de steun van 150 kamerleden. Als ik ja zou zeggen zou ik meteen wel kunnen opkrassen.' Mr. W. J. de Vos van Steen wijk, sous chef van het directoraat NAVO-zaken en WEU-zaken, vulde nog aan dat de vrees voor een Europese kernmacht 'een eenheid van Europa veronder stelt die er eenvoudig niet is.' UTRECHT 'Het is zonder meer onverteerbaar dat de regering geen geld zou hebben voor het college ziekenhuisvoorzieningen (dit college werd ingesteld als adviescollege aan minister Stuyt - red.). Zonder dit geld kan het college niet meewerken aan het uitvoeren van de wet ziekenhuis voorzieningen'. Dit zei mr. J. Th. M. De Vree ze, voorzitter van de nationale zieken huisraad, gisteren in Utrecht op een congres van de Vereniging van Reva- lidatie-Inrichti gen in Nederland (VRIN). Wie het serieus meent het een natio naal ziekenhuisplan, zei hij. moet toch wel zorg hebben over de tijd die er nodig is om van de wet meer te maken dan geduldige letters op gedul dig papier. Zoals bekend beoogt de wet ondermeer een betere spreiding en planning van ziekenhuizen. In ver band daarmee kondigde minister Stuyt een bouwstop voor ziekenhuizen af, totdat een nieuw nationaal zieken huisplan op tafel ligt. Ondanks de grote geldnood van het college ziekenhuisvoorzieningen wees het een aanbod van de ziekenfondsen van één miljoen ter beschikking te stellen af. Prof. De Vreeze: 'Een op lossing langs deze weg, ook al zou dit maar een tijdelijke zijn, wijs ik van de hand want het gaat hier om een essentiële wettelijke plicht waarin de overheid moet voorzien. CADIZ Een Spaanse helikopter heeft gisteren twee Nederlanders van een vlot in de Atlantische Oceaan opgepikt. Het zijn Hendrik Gerald Denies en Louis Adolf van Duissel, die op tien mijl voor de kust van de Spaanse provincie Cadiz hun jacht Colonial Sandra moesten verlaten, dat in brand stond. Het jacht, afkomstig uit Hoorn, is later gezonken. In het communiqué staat o.m.: De terreur-actie in Mtlnchen heeft de wereld opnieuw in ontstellende duide lijkheid geconfronteerd met de taak der kerken, om met de meeste klem uitdrukking te geven aan de bood schap der bevrijding in deze tijd, aan het evangelie van Jezus Christus, die als enige, scheidsmuren tussen de vol ken kan slechten tot een samenleving, vanuit zijn verzoenuig. Het moderamen vraagt zich af of niet het schuldige falen in het zoeken naar zulk een verzoening, evenals verbon denheid met de familie der omgeko menen, had dienen te leiden tot een onmiddellijke stopzetting van de Olympische Spelen te Mtlnchen. Moet niet het feit dat tot voortzetting werd beslist met schaamte vervullen en de populariteit van deze spelen bij christen en niet-christen geheel doen vervagen. Het feit dat Israëlische sportslieden werden aangesproken als representanten van hun volk kan op zichzelf slechts worden verklaard uit een legitieme opvatting van collectie ve verantwoordelijkheid, die overi- door H. Biersteker J. W. Schelhaas De tweede bedreiging na de vervui ling is die van de verwarming. Het is onbegrijpelijk dat daarop niet of wei nig de aandacht valt. Tien tallen van miljoenen kacheltjes snellen over de wegen, bij dag en bij nacht, duizen den en nog eens duizenden schepen blazen hete rook uit en verwarmen door de scheepshuid heen de oceanen- duizenden vliegtuigen trekken warme strepen door de lucht, ijswoestijnen in Siberië worden omgezet in land bouwgebieden met olie en met gas electrische centrales zijn van ver te herkennen aan de vele schoorstenen, alle fabrieken zijn vuurhaarden in de wereld, steden en dorpen zijn warme vlekken op de aarde, mammoettanker-s en booreilanden kunnen het niet bij houden, de wereld wordt verwarmd. Men zegt de wereld is te groot om door ons te worden bedorven of ook maar te worden beïnvloed Ik betwij fel of een wetenschappelijk mens dit zal beamen. De gletschers worden kor ter, de kust van Groenland is beter bewoonbaar dan een eeuw geleden. En afsmelting van het ijs, dat weet ik uit mijn schooljaren, is een gevaar voor laee landen. Ik geloof dat mati- eine eeboden is. Amerongen P. Verburg VERBETERING Het ingezonden stuk onder de titel Regeerakkoord (2) in de krant van woensdag j.l. was van de hand van mr W. Brak te Rotter dam. Helaas was de naam weggeval len. Het Interkerkelijk Vredesberaad dat ons ieder jaar september een bende huiswerk bezorgt om ons dieper en actiever bij onze eigen geschiedenis te betrekken, is nu over Europa begonnen. In een zeer lezenswaardig cahier (no. 11, 'Veilig Europa', te bestellen bij Dokumentatie IKV, Parkweg 20a, Voorburg) komt deze interessante club, waarin negen Nederlandse kerken vertegenwoordigd zijn. tot een gemeenschappelijke standpuntbepaling: wat zou West-Europa nu eigenlijk eens moeten gaan doen om een keer te brengen in de miljar den verslindende aanmaak van mensenverdelgings- middelen waaronder we veel te gerust voortleven en om het potentieel dat het in handen is gegeven te besteden in dienst van de wereldge meenschap? Het is op zichzelf een boeiende gedachte: een aantal mensen gaat achterover zitten, vouwt het ene been over het andere en zegt: wat vinden wij nou dat Europa eens zou moeten doen? Nog altijd komt zoiets bij een heleboel mensen over als een zeldzame verwatenheid. Maar iedere bschouwer van de geschiedenis die gezien heeft hoe drom men mensen zich als schapen ter slachtbank kunnen laten leiden omdat zij zich onbevoegd achtten om óók te denken, kan zich er slechts over verheugen als steeds meer mensen zo eigen wijs worden. En een ieder die smalend zegt: wat zal Pompidou zich nou van ene overste von Meyenfeldt aantrekken, toont daarmee zich te willen schikken in een feodale structuur waarmee al door zijn voorouders is afgerekend. Dit vooraf. vervolgens met het realisme van een staatsman uiteen te zetten dat allerlei dingen natuurlijk niet kunnen. Wat zijn dat voor dingen? Het IKV vraagt stappen van Europa (eventueel zou Nederland in samenwerking met Skandinavi- sche landen daar initiatieven voor kunnen ne men) om West-Europa vrij te maken van kernwa pens en nieuwe relaties op te bouwen met Oost- Minister Nu is bovendien het Interkerkelijk Vredesberaad voor onze huidige minister van buitenlandse za ken. dr. Norbert Schmelzer, belangrijk genoeg om eens mee van gedachten te wisselen. Kerken zijn in onze vlottende samenleving zo ongeveer nog de enige aanspreekbare menigten en als zodanig factoren van gewicht in dc opinievorming. Dat is zeker bewijsbaar in de opinievorming over het ontwikkelingsvraagstuk. En die Vredesweek. met al zijn discussies, drukwerk, preken, leuzen en ergernissen, kan je niet zomaar onder de tafel schuiven, vindt Schmelzer terecht. Al moet Je natuurlijk wel proberen die mensen een beetje bij de feiten te houden, want idealisme is heel mooi maar hoogvliegerij zonder contact met de werke lijkheid daar hebben we niets aan. Deze geest ademt een brief van hem die in het al Eenoemde cahier is opgenomen Hij begint dan ook met liet toeju chen van het icieal'sme en? om Europa die het wederzijds wantrouwen kunnen doen verminderen. Dit alles gericht op een verde re ontspanning waarbij ook Amerika en Rusland verlost zouden kunnen worden van de kramp om zodanige ontwapeningsregelingen te ontwerpen dat ze er nog onderuit kunnen. Kloof De eigenlijke kloof in het denken wordt openbaar als de minister opmerkt: 'Er is geen enkele aanwijzing dat de tegenpartij op den duur met soortgelijke stappen terug zal reageren. Integen deel, de ervaringen van de laatste decennia doen met vrijwel zekerheid vermoeden, dat deze gretig zal reageren met het zetten van een stap vooruit om zodoende het ontstane vacuilm onmiddellijk op te vullen.' Daar tegenover staat er in het cahier: 'De kritiek die zo wordt geleverd (al is deze zeer belangrijk) blijft uitsluitend een zaak van de ratio.' En: 'het kon wel eens zo zijn, dat onze huidige rationali teit, door de gaven van geloof, hoop en liefde de rug toe te keren, zich juist heeft losgemaakt van wat verstand ten diepste is en verstandig hande len in de weg staat. Want wat wij dagelijks om ons heen zien. is een wereld die met name ten in cn van de grote wereldproblemen juist door dergelijke geïsoleerde rationaliteit steeds meer tot onverstand vervalt.' Nu West-Europa zelfs als het zou willen niet in staat is iets uit te richten tegen het afschrikkmgs- evenwicht, kan het wel daaronder het fundament leggen van een nieuw veiligheidssysteem dat be rust op onderlinge afhankelijkheid, net zoals Frankrijk en West-Duitsland dat na de Tweede Wereldoorlog hebben gedaan. 'Het historische pro ces waarin de kernbewapening naar de achter grond wordt gedwongen en overwonnen is te vergelijken met het proces waardoor een wond zich sluit. Het laatste wat verdwijnt is de korst. Dat gebeurt pas nadat onder die korst een geheel nieuw weefsel is opgebouwd. De beste manier om van die korst af te komen is niet hem er voortijdig af te krabben maar de groei van een nieuw weefsel te bevorderen.' De argumentatie hiertegen baseert zich altijd onmiddellijk op het uiterste: er ontstaat een machtsvacuüm dat onmiddellijk door de Sowjet- Unie opgevuld zal worden. Er wordt dan meteen al uitgegaan van een ontwapend West-Europa met daar tegenover een zwaar bewapend Oostblok aan welks willekeur men vervolgens is overgeleverd. Maar daarmee ontkent men, zoals het IKV terecht opmerkt, het procesmatige karakter van de voor stellen. Men begeeft zich op een andere weg, maar daarmee is het eindpunt van die weg nog niet meteen bereikt Steen Of dat bereikt zal worden hangt juist af van de reactie die men alleen al door het initiatief aan de ander, in dit geval de Sowjet-Unie, hoopt te ontlokken. Of, zoals de standpuntbepaling zegt: 'Het idee is, dat West-Europa als het ware een steen in de internationale vijver gooit, en dat de golven de hele vijver overgaan, maar Rusland het eerst bereiken, en via Rusland de andere grote mogendheden.' Het Is riskant denken, akkoord. Maar er moet vooral kennis van worden genomen. Want avon-. tuurlijk was ook het Oder-Neisse-rapport van de Evangelische Kirche in West-Duitsland in 1965, dat inmiddels goeddeels door Brandt en Scheel is gerealiseerd. Trouwens, ondanks 'verschillen in taxatie' noemde minister Schmelzer de IKV doku mentatie een goed doordachte, serieuze benade ring. En zijn adviseur voor beleidsplanning, drs. H. C. Posthumus Meyjes, wilde als vakman graag kwijt dat het hier naar zijn schatting om analyses en documentatie van zeer hoge kwaliteit ging. Alle reden om cahier nr. 11 te bestellen UTRECHT Het moderamen van de raad van kerken in Nederland heeft officieel gereageerd op de gebeurtenissen in Miinchen. In een communiqué vraagt het moderamen zich af of de spelen niet ge staakt dienen te worden. KITS De vorige week zag ik enige flits« van een bepaald programma van d» EO, waarin mensen geïnterviewd wor den en dan tegelijk geconfronteerd worden met bekenden uit veraf es nabij verleden. In dit program ma was de heer Kits, evange list te Zeist aan de beurt. Op zichzelf een verademing na de vele en veel t« vele uren sport uit München. Wit betaalt deze overdaad eigenlijk? Ii kan me indenken dat we er iets van moeten zien. Het vindt nu eenmaal plaats, daar kan niemand omheen, maar welk evenement heeft ooit zo veel zendtijd gekregen? En waartoe' Geen wonder dat het kijkgeld we«: omhoog moet. Hier zijn werkelijk all; grenzen verdwenen. Maar goed, di heer Kits dan. Een verademing or even een man op de kijkbuis te zie; die werkelijk iets te zeggen had. li kan niet verzwijgen dat ik het o; vele punten niet met hem eens ber. dat zijn methode ook de mijne niet ia dat bovendien de presentatie van hu hele geval bijna niet om aan te zie was, maar het feit opzichzelf da: daar iemand te zien en te horen wai die op zijn wijze het evangelie ver kondigt, dat bracht iets van de pr» porties terug van wat werkelijk bt lang heeft en zoden aan de dijk zet li een wereld waarin men vaak geet dijken meer ontziet. Dat wilde il vandaag even zeggen. Niet om meneei Kits en niet om de EO en ook nie: omdat ik van mening ben dat er ni« genoeg evangelie op de buis kan ko men, want daarvan zou ik dan wtl even willen zeggen dat er een groo: gevaar bestaat dat wij bezig zijn ik mensen het evangelie met al om zingen, bidden en preken op de TV resoluut tegen te maken, maar eet voudig vanwege de tegenstelling me: al die belachelijke metertjes en secoo den van Müchen. Gewoon meneer Kits. Een opgewekte man, die er ar ders over denkt dan ik, maar die zij: Heer dient en daarin mensen tot eer hulp is. gens de grenzen van een volk verre te buiiten gaat'. Het moderamen van de Raad van Kerken is ook teleurgesteld over de weigering van Ajax de vrijlating van de ontvoerde Nederlander Van de Pannen te eisen, alvorens tot het spelen van de voorgenomen wedstrijd over te gaan. DEN HAAG De Nederlandse am bassade te Moskou spant zich onon derbroken en met succes tot het ui terste in om de emigratie van Russi sche joden naar Israël zo doeltreffend mogelijk te verzorgen. Dit heeft mi nister Schmelzer (buitenlandse zaken) gezegd in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Baruch (DS'70) over de z.i. buitensporige heffingen, die de Sowjet-regering legt op afge studeerde joden als zij naar Israël willen gaan. NED. HERVORMDE KERK GEREF. KERKEN Beroepen: te Drachten: B. Fidder t« Appingedam; te Den Heider: drs. G v. d. Veere te Wezep; te Boechout: A C. Koeman te Appelsga; te Oude Pt- kal: dr. M. Kuiper te Donkerbroek. Benoemd- tot hulppred. tc Almelo H. Fransen te Anjum, die deze benoe ming heeft aanvaard, GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Garrelsweer-Ten Pos: kand. H. C. Nieuwenhuis te Schild wolde; te Zaandam: kand. L. W. Graaff te Hardinxveld-Giessendam GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hoogvliet: C. v.d. Pool te Yerseke; te Rotterdam-West: J. C Weststrate te Mehskerke. 'Vorming van welzijnsbeleid' door dr Bram Peper. Uitg. Boom-pers te M«? pel. 384 blz. Prijs ƒ19,90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2