SPELEN HERVAT NA BLOEDBAD Verbijsterde Israëlische volk zal om wraak roepen uw Vrijwel hele Kamer afwijzend tegenover doorgaan met Spelen Hebt u t al gehoord? Elf vermoorde Israeli s krijgen staatsbegrafenis Alkmaar: confessionelen verliezen, CPN vooruit krant Spelen alleen 's avonds op tv Philips hoopt op akkoord ontvoerders Nieuwe Leidse Courant DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 MEUBELSHOWROOM christelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat .17 Postbus 76 Telefoon: Ü1710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25,90 W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-42627 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. MUNCHEN (Reuter, IJPL AP. DPA. .AFP) Na de afschuwelijke ontknoping van het drama van München, zijn de Olympische Spelen in München gistermiddag weer hervat en het Neder lands Olympisch Comité heeft uit 'solidariteit met liet Internationale Olympisch Comité' be sloten de Nederlandse ploeg ook mee te laten spelen. Inmiddels hebben zeker zes leden van de Nederlandse ploeg gezegd niet of niet meer te zullen meedoen. Dat zijn drie atleten, twee hockeyers en de worstelaar Bert Kops. Met het hervatten van de Spelen en het vertrek naar Israël van de ruo- wende en verslagen rest van de Israë lische ploeg is de nachtmerrie niet over. Want al wil het IOC koste wat het kost de Spelen helemaal afwer ken, in Israël komen vandaag de over levenden van de Israëlische ploeg aan. samen met de lichamen van hun elf vermoorde vrienden. Die zullen in Israël een staatsbegrafenis krijgen en daar de emoties opnieuw doën oplaai en. De Israëli's zij nu nog verbijs terd en lamgeslagen van verdriet en rouw. maar de roep om wraak zal steeds sterker worden. Oud chef-staf van de Israëlische lucht macht. Ezer Weizman. nu leider van de oppositiepartij. Gehal, vertolkte gisteren al die wraakgevoelens: 'We moeten het de Arabische landen dui delijk maken en niet alleen met woor den, maar met daden, dat zij verant woordelijk zijn voor deze zaak. Damas cus (Syrië) en Cairo (Egypte) zijn verantwoordelijk voor deze misdaad'. 'God helpe Israël en zijn burgers als zij voor hun veiligheid afhankelijk zijn van buitenlandse politie', voegde hij daar aan toe. 'Een Isralische burger miet zich overal veilig kunnen voelen. Vandaag is dat München, mor gen kan het Parijs of Rome zijn'. En de secretaris-generaal van de UüÜls S*I De overlevenden van het Israëlische team tijdens de rouwplechtighei d die gisteren in het Olympisch stadion te München werd gehouden. Op de voorgrond de lege stoelen van hun vermoorde kameraden. ALKMAAR De CPN heeft gisteren forse winst geboekt bij de raadsverkiezingen in Alkmaar en St. Pancras. Een zwaar verlies boek ten in Alkmaar de drie samenwerkende confessionele partijen, min der zwaar gingen de WD en D'66 achteruit. In Alkmaar gingen ook de samenwerkende PPR en PSP vooruit. De verkiezingen waren noodzakelijk omdat Alkmaar uitgebreid werd met Zogezegd Het lijkt me onmogelijk dat de ARP zoveel dirigisme zou kunnen slikken in een tijd waarin haar beginsel weer zo wordt gewaar deerd. c. Egas (PvdA) bij de behande ling van de wijziging van de Bijstandswet in de Tweede Kamer Droog, vrij zonnig Vandaag: in de ochtend plaat selijk mist. Verder droog en vrij zonnig. Weinig wind. Ma ximum temperaturen van 18 graden in het waddengebied tot rond 22 graden elders. Morgen en overmorgen: Minder zon, later tijdelijk regen en iets lagere temperaturen. Morgen: zon op: 6.03 onder: 19.11 Maan op: 6.59 onder: 18.56 Honden in Argentinië ter dood veroordeeld Wil iemand nog een laatste woef? de nu opgeheven gemeente Oudorp en met stukken van Sint Pancras, Koe dijk, Bergen en Heiloo. De nieuwe gemeente Sint Pancras is gevormd door overblijvende delen van Koedijk en Sint Pancras. Aan de verkiezingen hebben de 18- tot 21-jarigen nog niet deelgenomen. In de stad Alkmaar boekte de PvdA een lichte winst, in Sint Pancras ver loor zij echter in niet geringe mate. In Alkmaar kwam DS'70 tot een geringer stemmenpercentage dan vorig jaar; Wat de winst van de CPN betreft: in Alkmaar' steeg deze partij van 7,4 pro cent twee jaar geleden en 5,4 procent één jaar geleden naar 10,57 procent nü. In Sint Pancras verwierf de CPN vorig jaar 2,5 procent, nü kwam zij daar op 4,6 procent. De samenwerkende AR/CH/KVP liep en in Alkmaar terug van 38,3 procent in 1970 en 31,7 procent vorig jaar tot 28,13 procent nu. In Sint Pancras gin gen de samenwerkende AR/CH voor uit (van 27 procent in 1970 en 22 pro cent vorig jaar tot 25,2 procent nu). De KVP boekte in Sint Pancras ver geleken bij de vorige raadsverkiezin gen winst. Inschrij vingsbureau medische faculteit in Rotterdam bezet Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een groep van naar schatting zestig studenten heeft giste ren het inschrijvingsbureau van de Rotterdamse faculteit bezet. Met deze actie willen de studenten het ophalen van de collegekaarten verhinderen. Het kantoor werd vroeg in de morgen door aanvankelijk twintig studenten gebarricadeerd, nadat dinsdag etn deel van de 190 ingeschreven eerste jaars-studenten hun kaart zonder noe menswaardige problemen ir ontvangst had genomen. Om acht uur 's avonds haalden 30 po litiemensen de bezetters, die geen te genstand boden, uit het gebouw. Ze zijn overgebracht naar het politiebu reau. HILVERSUM De NOS heeft be sloten de Olympische Spelen te blij ven uitzenden, zij het alleen in samen vattingen in de avonduren. Dit besluit, dat is genomen in overleg met de an dere omroeporganisaties vloeit voort uit het besluit van het Nederlands Olympisch Comité deel te blijven ne men aan de Olympische Spelen. In deze krant Binnenland CMB: liever met PvdA Engels botst met meerder-' lieid Kamer Buitenland Wilson: Ainin waanzinnig Kerk li ScHmelzer heeft moeite met voorstellen Vredesberaad... Lezers schrijven Bockenetalage Kérk in de wereld Commentaar Dichtbij en verder Weekbladen LEIDEN In Leiden L op 79-jarige leeftijd prof. dr. R. D. Kollewijn over leden. Hij was oud-hoogleraar van de vroegere Rechtshogeschool te Batavia en oud-hoogleraar van de Leidse Uni versiteit. Prof. Kollewijn werd geëerd met het Commandeurschap in de orde van Oranje-Nassau en de benoeming lot Ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. De crematie vindt op Westerveld in alle stilte plaats. BUENOS AIRES/EINDHOVEN Hoewel omtrent de verblijfplaats van de maandag in Buenos Aires ontvoer de Nederlander J. J. van de Panne, directeur van de Argentijnse Philips- vestiging, nog steeds niets officieel bekend is, wordt aangenomen, dat binnenkort zal kunnen wórden begon nen met onderhandelingen. Dit wordt afgeleid uit de verklaring van Philips, 'dat deze ongelukkige kwestie hopelijk een snelle en geluk kige oplossing zal hebben'. Of de ontvoerders behalve een losgeld van anderhalf miljoen gulden ook geëist hebben, dat twintig politieke gevangen worden vrijgelaten, is ont kend noch bevestigd. Inmiddels worden de geruchten ster ker, dat de ontvoerders deel uitmaken van de stadsguerrilla-organisatie Mon- toneros, de tweede in sterkte op de lijst van guerrilla-organisaties in Ar gentinië. Contacten via de pers met deze orga nisatie worden bemoeilijkt door een censuurwet, die de nieuwsmedia op straffe van celstraffen van zes maan den tot drie jaar verbiedt communi- qué's van de organisaties te publice ren. ZIE OOK PAGINA 9 Van onze parlemèntsfedactie DEN HAAG De fractieleiders in de Tweede Kamer van de grote partijen (en ook die van vrijwel alle kleinere groeperingen) staan afwijzend tegenover het doorgaan van de Olympische Spelen en het verder meedoen van de Nederlandse deelnemers. Namens aUe frac tieleiders heeft Kamervoorzitter Van Thiel minister-president Bies heuvel om opheldering gevraagd. ARP-fractieleider mr. W. Aantjes zei Vonhoff hebben gisteren geregeld gisteren het besluit van het Neder lands Olympisch Comité zeer te be treuren. 'De gedachte van de Olympi sche Spelen verdraagt zich niei met terreuracties. Het is onbegrijpelijk aldus mr. Aantjes, dat wanneer de groep die getroffen is, zich terugtrekt, men ver-der gaat. Dan heeft doorgaan van d'e spelen geen enkele zin meer. De politici hebben gistermiddag, in afwachting van de defenitieve beslis sing van het Nederlands Olympisch Comité, langdurig over de kwestie vergaderd. Het resultaat van het beraad, dat werd geschorst om rug gespraak te houden met andere ka merleden. was dat mr. Van Thiel. schriftelijke vragen stelde namens al le fractieleiders. Deze' nieuwe vorm van vragenstellen is gekozen om tot uiting te laten brengen, dat de Twee de Kamer unaniem opheldering wenst. Kan de régering meedelen, vraagt mr. Van Thiel, op grond van welke motieven het NOC heeft besloten mee te werken aan het laten doorgaan van de Olympische Spelen? En: Welke bemoeienissen heeft de regering ge had met deze beslissing en wat is haar standpunt ter zake?'. De ver wachting is dat premier Biesheuvel eveneens het doorgaan van de spelen zal betreuren. Mr. Van Thiel ver wachtte gisteren dat hij vanmorgen bij het begin van de Kamervergade ring het antwoord van de premier zal kunnen voorlezen. De fractieleiders zouden daarna hun houding opnieuw bezien. Premier Biesheuvel en staatssecretaris contact gehad met het Nederlands Olympisch Comité in München. Wel iswaar is het comité voor een groot d*»el afhankelijk van de subsidiëring door de regering, maar de bewindslie den ontlenen hieraan geen beslissings bevoegdheid. Ook de fractieleiders za ten met deze moeilijkheid. Toch is in hun overleg wel degelijk de vraag besproken of zij als parlementsleden niet hun invloed zouden moeten aan wenden om het verder meedoen van de Nederlanders aan de spelen te voorkomen. Het is niet te verwachten, dat over deze kwestie nog een debat in het openbaar zal worden gehouden. Juist over deze belangrijke maar delicate kwesties hecht men eraan, de politie ke eenheid te bewaren. machtige vakbondsfederatie, Ben Aha ron, merkte op: 'De Israsche regering, haar glorieuse leger en alle geledin gen van het volk zullen gemobiliseerd zijn en er op uit zijn de moordenaars van de warte September op alle fronten en in alle soorten operaties vervolgen'. In West-Duitsland hebben de gebeur tenissen van dinsdagnacht een enorme schok teweeg gebracht. De mensen vragen zich nu af: 'Hoe kon dit ge beuren? Wat is er misgegaan? De Westduitse autoriteiten hebben steeds overleg gepleegd met de Isralische regering en het is wel zeker dat de Tsrali's hebben geadviseerd niet toe te geven aan de eisen van de terroris ten en te proberen met geweld de gijzelaars te ontzetten. De Isralische minister van buitenlandse zaken, Ab ba Eban, verklaarde gisteravond dan ook: We hebben geen conflict met de Bondsrepubliek: de Duitsers hebben de Israli's niet gedood'. VAL Maar wat is er misgegaan? wordt nu alom gevraagd. De bedoeling was dat de terroristen op de militaire luchtha ven Fürstenfeldbruck bij München in een val zouden lopen. Achter een passagiersvliegtuig, dat daar klaar stond om de terroristen en hun gijze laars zogenaamd naar Egypte te ver voeren, waren scherpschutters van de Westduitse politie opgesteld. Volgens de eerste lezing van de politie, die ze volhield tot gisteravond, hebben de Palestij nen het vuur geopend, en heeft een van de terroristen in een helikopter, waarin ook nog alle of een aantal gijzelaars zaten, zelfmoord ge pleegd door een handgranaat tot ont ploffing te brengen, waardoor het toestel in brand vloog en alle inzit tenden omkwamen. Maar het hoofd van de Beierse politie deelde gisteravond mee dat de politie eerst had geschoten, hoewel hij nog niet iedereen had ondervraagd en het dus niet helemaal zeker wist. De mi nister van binnenlandse zaken van Beieren, Bruno Merk, heeft gisteren in het openbaar tot drie maal toe gezegd dat de politie eerst heeft ge schoten. De politie zou te vroeg het vuur geopend hebben, omdat zij plotseling een aantal terroristen uitstekend in het vizier kregen. Toen de eerste schoten vielen, waren echter nog niet ZIE VERDER PAGINA 11, EERSTE KOLOM tADVERTENTIE Sinds kort bevindt zich bij uw orgelhandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina. Hebt u 't al gehóórd? Een beVichtjeaan Eminent, Postbus 25 Bodegraven en u hoort er méér van! bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Een aantal leden van het Israëlische Olympische team op de lucht haven van München, gereed voor hun terugkeer naar huis. goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1