PATRIA voordeel liet Onthullende film van VPRO over Indianen Ruim driekwart van studenten betaalde collegegeld nog niet eis voor meisje Tien jaar moord op Kansspelen geschrapt van de Kameragenda Chemici gaan werkeloze collega's aan werk helpen lersonalia Daisy Glacé Brandweer komt vrijwilligers tekort 'PR-Drente steunt de Gaay Fortman Feestkalender Woerden Socio-centrum in Norg komt er toch Verzet tegen beëindiging contract met Amerikaans leger Aanmelden voor elegantste op damesbeurs Visserijnieuws Weer sluiting van pensions Reünie verbindingsdienst genietroepen TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 REGIO K19 noemt boycot geslaagd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ruim 75 procent van de studenten hebben hun dui zend gulden collegegeld en honderd gulden inschrijfgeld nog niet be- aald; van de 25 procent die wél heeft betaald, bestaat de helft uit studenten met een beurs. Deze cijfers werden gisteren verstrekt loor het LOG (het Landelijk Overleg Grondraden, waarbij de meeste itudentenverenigingen zijn aangesloten). Iet LOG acht de boycotactie tegen dc staling van het collegeld geslaagd, mdat binnen de universiteiten admi- istratief personeel en wotenschappe- ijfee staven een 'coalitie' met de stu- lenten aangaan. Bovendien hebben unsterdamse havenarbeiders en het ersoneel van Peiger in Groningen ich achter de actie gesteld. Het LOG vil de actie nu verleggen naar protes- en tegen de huurverhoging in stu- lentenhuizen en tegen de studenten- itop. Het wil het gehele Nederlandse inderwijs bij de actie betrekken door ■en demonstratie in Amsterdam tegen Ie schoolgeldverhoging en tegen on er meer het uitblijven van vormings- oogelijkheden voor de werkende jon- eren. 'olgens het LOG heeft de Centrale laatsingscommissie besloten de in- chrijvingstermijn van 15 september lechts toe te passen op studierichtin- en met een studentenstop. Voor an- ere studierichtingen geldt geen ter- ujn. Het LOG meent dat een groot antal fouten zijn gemaakt door de ilaatsingscommissie. Tal van mensen ijn hierdoor dusdanig benadeeld dat r een naloting zal komen. Voor de tudie medicijnen zijn nu 700 gegadig- len uitgeloot; voor de tandheelkunde taan er 150 op een wachtlijst, let LOG roept degenen, die uitgeloot ijn contact op te nemen met hun rertegenwoordigers in de universi- eitssteden, opdat zij alsnog een plaat- kunnen verkrijgen, door bemid- l/PRO last film over Vietnam in fan onze radio- en tv-redactie 1ILVERSUM De komende maan- en gaat de VPRO een aktie voeren het medisch comité Noord-Viet- am te steunen. In verband daarmee rordt vanavond een documentaire in- lelast om 22.10 uur. aarin is materiaal te zien, dat een weeds televisieteam deze zomer heeft erzameld in de plaatsen Nam Dinh i Haiphong, dat een indruk geeft an de situatie na de Amerikaanse ambardementen. 'ragen over subsidie ilm 'Joy-riding' EN HAAG De KVP kamerleden an der Sanden, Hermes en Van der un hebben minister Engels (CRM) evraagd in de subsidie-voorwaarden ;oor Nederlandse speelfilms de bepa- ng op te nemen, dat de subsidie Isnog kan worden ingetrokken indien an een scenario wordt afgeweken, e Kamerleden hebben deze vragen esteld in verband met de film Joy- ding, die de VARA enkele weken eleden uitzond en die veel kritiek ipriep. deling van het LOG. Studenten, die nog geen collegegeld hebben betaald houden -olgens de Kinderbijslag wet recht op kinderbijslag (het bezit van een faculteitsbewijs geeft recht op kinderbijslag). De ASVA is van plan alle politieke partijen te benaderen met het verzoek de opheffing van de duizend-gulden- wet in hun verkiezingsprogramma op te nemen. (ADVERTENTIE) Drie projecten uitgewerkt van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging (KNCV) gaat binnenkort een beroep op haar leden doen, werkeloze collega's financieel bij te staan. Een speciale commissie van de KNCV heeft de afgelopen maanden drie projecten uitgewerkt, waarmee on geveer vijftig werkeloze chemici aan zinvolle bezigheden kunnen worden geholpen. DEN HAAG Bij het joods gedenkteken bij de Markthof in Den Haag werden gisteren vele bloemen gebracht als teken van rouw om Israël. Het opschrift 'Gedenk wat Amalek u gedaan heeft vergeet het niet', ontleend aan Deut. 25 17 en 19 is door de laffe moord in München beklemmend actueel ge worden. tijdelijk van ü-voor 89 ROTTERDAM De Rotterdamse brandweer kampt momenteel met een tekort aan vrijwilligers. Volgens de voorschriften zou elke brandweerpost moeten beschikker over 27 man vrij willig personeel als aanvulling op het beroepspersoneel. De praktijk leert evenwel dat bijvoorbeeld in wijken als Ommoord en Alexanderpolder he lemaal geon vrijwilligerszijn, al moet gezegd dat deze wijken aanzienlijk minder brandgevaarlijk zijn dan de binnenstad. Het vrijwilligerstekort wordt momen teel opgevangen door het feit dat bij branden in de oudere wijken veelal vanuit twee verschillende posten wordt geopereerd zodat men dan ook de beschikking heeft over vrijwilli gers uit deze twee districten. Binnenkort zal een wervingsactie op touw worden gezet om te trachten het tekort weg te werken. De brandweer beschikt voor wat het stadsgebied be treft momenteel over 3U1 beroeps krachten en 150 vrijwilligers. Officier: 'Uitermate trieste zaak' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De officier van justitie en de verdediger waren het gistermiddag roerend met eikaar eens: de man die zich wegens moord moest verantwoorden voor de Amsterdamse rechtbank, mocht nooit meer in de maatschappij terugkeren. De verdediger sprak geheel in de geest van zijn cliënt, die op de zitting herhaalde wat hij al vele malen in het huis van bewaring had gezegd: hij wilde nooit meer vrij zijn. 1SSEN De PPR-Drente zal de andidatuur van mr. dr. B. de Gaay 'ortman als lijsttrekker van de partij 'ij de komende Tweede Kamer-verkie- ingen ondersteunen. Verder werden angewezen op de kandidatenlijst het >rentse Statenlid Hans van Kooten lit Assen, het Emmer raadslid J. Vesseling, J. van den Berg uit Wes- erbork, Ton Kuis en Otto Verveld leiden uit Assen en Ruud Vringer uit •Vesterbork. Benoemingen: Rotterdam (NEH): be- loemd tot gewoon hoogleraar in de 'estuurssociologie en bestuurskunde k. G. H. Scholten; Eindhoven (TH): >enoemd tot buitengewoon hoogleraar in de verlichtingskunde met betrek- tong tot gebouwen prof. J. B. de s°er; Benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theoretische natuur kunde dr. N. Bloembergen; Tilburg (KH): benoemd tot gewoon hoogle- 'aar in de klinische psychologie en de 'pchotherapic dr. W. de Moor; -trecht (RU): benoemd tot gewoon hoogleraar in de toegepaste sociale Psychologie dr. A. Haze winkel; be noemd tot gewoon hoogleraar in de hulp aan het normale kind en zijn opvoeders door onderzoek, raad en behandeling dr. R. Lubbers. Ontslogen; Eindhoven (TH): aan dr. P- A. C. Thijssen is per 1 januari !9'3 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Per 1 september is eervol ontslag verleend op hun verzoek aan <jr- W. J. Ham en mr. dr. J. P. Prins. Promoties: Leiden (RU): gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde II |«- Pinedo én F. C. Hillen. \Beroepen: te Zevenhuizen: W. Ooster- iwal, hulppred. te Witmarsum; te II- ;Pendam en Watergang (toez.): kand. M. M. Moonen te Amsterdam, jöedanfct; voor Heerde en Nunspeet: J. dijkstra te Kampen, löeroepbanr; G. Hopster, hulppred. te !v'ieland. WOERDEN De resterende feestkalender 'Woerden 000 jaar stad' voor de maand september, ziet er als volgt uit: Zaterdag 9 september: histori sche Kasteeltaptoe, aanvang 20.00 uur. Zondag 10 september: speciaal concert door de Chr. Oratori umvereniging Oefening en Stichting met medewerking van de bariton Max van Egmond en een muziekensemble in 13e eeuwse bezetting. Woensdag 13 september: kaas- en fokveedag, opening 12 sep tember 20.00 uur. Zaterdag 16 september: mini- vlootshow door Haagse model- bootclub, 11.00 uur langs de Nassaukade. Gondelvaart van Blokhuisbrug tot Burgemeester Vosbrug, aanvang 20.00 uur. In ternationaal World Amateur Radio Round Up Day van radio zendamateurs, georganiseerd door de Lionsclub Woerden, 24.00 uur nonstop in het Kas teel. Internationaal zwem- en waterpolotoernooi, met deelna me van teams uit Woerden, Ou dewater. Steinhagen (Duits land) en Doncaster (Engeland). 13.30 uur in Batensteinbad. Woensdag 20 september: histori sche kaasmarkt vanaf 9.00 uur; officiële opening om 10.30 uur door prinses Beatrix. Prijsuit- treiking nationaal kaaskeurcon- cours door Ted de Braak, 16.30 uur in Arsenaal. Televisie-opna men van de NCRV-serie: 'Met liedjes het land in', 19.15 uur in de Sporthal. Zaterdag 23 september; ruil beurs en tentoonstelling Phila- telica, 10.00 tot 17.00 uur in Concordia. Op vrijdag 28 april van dit jaar sloeg de 44-jarige werkloze Amsterdammer Georg A. I. voor de tweede maal de hand aan een ander. Zijn slachtoffer was ditmaal de 12-jarige Jolly Zon- nenberg, het dochtertje van de vrouw die vóór haar huwelijk enige tijd met I. had samengewoond. Op het moment dat I. zijn daad beging, was hij nog steeds ter beschikking van de rege ring gesteld. Na een langdurig ver blijf in de Van Mesdagkliniek in Groningen, was hij begin 1971 met proefverlof gezonden. De officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, sprak in 'Zijn requisitoir van een uitermate ernstige en, ook voor de verdachte zelf, trieste zaak. Hoewel hij eigenlijk alleen levenslan ge gevangenisstraf op zijn plaats vond, eiste hij een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek. Daaraan verbond hij de eis dat na afloop van de straf de verdachte opnieuw ter beschikking van de regering wordt gesteld. Eventueel, zo voegde hij er aan toe, kan de verdachte al tijdens het ondergaan van zijn gevangenis straf worden verpleegd. Huilend en stotterend stond 1. vol gens de officier 'in zekere mate gees telijk gestoord', voor de rechtbank, die werd gepresideerd door mr. M. Knap. Het verzoek van de raadsman, mr. E. H. Y. van Hees, de zaak achter gesloten deuren te behandelen, omdat I. ook ontucht had gepleegd, wees de rechtbank af. Alle hem teh laste gelegde feiten gaf I. zonder omwegen toe. Behalve van moord op en ontucht met Jolly Zon- nenberg, werd hij ervan beschuldigd dit jaar verscheidene malen ontucht te hebben gepleegd met zijn 16-jarige stiefdochter Yvonne. Bij de behande ling van deze ondergeschikte zaak merkte I. wel verontwaardigd op, dat het meisje niet geheel afkerig van zijn toenadering was geweest. De officier van justitie bleek daaraan geloof te willen hechten. Het met een stuk plastic afgedekte lichaam van Jolly werd op de dag na de moord aan de voet van een dijk buiten Amsterdam gevonden door supporters van een voetbalclub die op weg waren naar Volendam. I. werd 's avonds op het Rembrandtplein in de hoofdstad aangehouden. Omdat hij een paar diefstallen had gepleegd, had de reclasseringsvereniging waarbij hij onder toezicht stond, om zijn opspo ring verzocht, I. stond op de nomina tie naar Groningen terug te gaan. Na zijn aanhouding bekende hij Jolly Zonnenberg te hebben'vermoord. Tijdens zijn proefverlof was I. weer in contact gekomen met Jolly's moe der, zijn vroegere vriendin. Geregeld trok hij met haar en haar beide dochtertjes Jolly en Janneke op. Zijn slachtoffertje had hem op die bewuste vrijdag na schooltijd in een park ontmoet. Het meisje had zelf gevraagd of ze meemocht, toen I. had gezegd naar het IJ te gaan wandelen. Onderweg werd I. in een roes van opwinding, handtastelijk. Toen het meisje riep: 'Niet doen, Georg' en 'Ik zal het tegen mijn moeder zeggen' sloe? I. de handen om haar hals, tot ze niet meer bewoog. Na de moord liftte hij terug naar Amsterdam. I., blijkens een psychiatrisch rapport zowel van vaders- als van moederszij de. erfelijk belast met geestelijke af wijkingen, was in 1948, na de dood van zijn moeder, gaan zwerven. Al op 14-jarige leeftijd met de kinderrechter in aanraking gekomen, liep hij toen de ene veroordeling na de andere op. In 1962 werd hij door de Haagse rechtbank tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld, nadat hij in een vlaag van woede een 71-jarige homo fiel om het leven had gebracht. Tijdens de zitting bleek I. gisteren nog maar één verlangen te hebben: hij wilde niet meer terug naar de Van Mesdagkliniek. 'Dat is een con centratiekamp. Dan maak .k me nog liever van kant', riep hij. De verdedi ger pleitte ervoor zijn cliënt in een andere inrichting te laten plaatsen. De officier zei te willen bevorderen dat I. niet meer naar de Van Mesdag kliniek terug hoeft. De rechtbank zal op 20 september uitspraak doen. Van onze correspondent ASSEN In het kader van het werkgelegenheidprogramma van de re gering is alsnog de uitvoering van het socioeentrum in Norg goedgekeurd. Dat centrum zal ondermeer bevatten een gemeentehuis, een openbare lees- z.aal en bibliotheek, een dienstencen trum, een sporthal en een dorpshuis. Voorts zijn vrijgegeven de tweede étappe van de demping van de Hooge- veense Vaart, reconstructie en verbe tering van de Dordtse Straat en Kapi tein Nemostraat in Emmen en de restauratie van de schaapskooi in Rui nen. Deze werken vragen tesamen een investering van rond 10 miljoen gul den. Dat zou moeten gebeuren in het ka der van de regeling voor aanvullende werkgelegenheid, wat betekent dat het ministerie van sociale zaken de salarissen betaalt. Maar de overige kosten, zoals het salaris van hun pro jectleider, laboratorium en kantoorge- bruik. reis- en materiaalkosten, zullen uit andere bronnen moeten komen. Behalve op steun van de industrie wordt ook op hulp van werkende scheikundigen gemikt. Het KNCV-be- stuur denkt aan het uitgeven van een renteloze obligatielening. De drie projecten die nu bij het ministerie zijn ingediend hebben be trekking op waterzuiveringen, de in voering van elektrische auto's, en de verspreiding van chemische informa tie. die onder belanghebbenden bij universiteiten en hogescholen. Aan de formulering van andere pro jecten er zijn vijftig ideeën binnen gekomen wordt nog gewerkt. Het is erg moeilijk om een waterdicht plan op te stellen, rapporteert de commis sie 'maatschappelijke taken van de KNCV' in het chemisch weekblad van deze week. Het moet namelijk duide lijk gaan om aanvullende werkgele genheid, wat voor ieder onderwerp betekent, dat nagegaan moet worden of er niet al aan gewerkt wordt, en of bestaande organisaties niet zelf hun staf kunnen uitbreiden, de meest ele gante manier om werkloosheid te be strijden. Eerder moeten de projecten een duidelijk maatschappelijk belang hebben, er moet ergens ruimte gevon den worden, waar de deelnemers kun nen werken. Het voorgestelde onderzoek naar de invoering van de elektrische auto's is op principiële gronden bijzonder be langrijk. De groep van ongeveer vijf tien academici, die hieraan zou moe ten werken, gaat zich namelijk niet concentreren op de technische ontwik kelingen, die elektrische auto's moge lijk moeten maken (voornamelijk ver betering van accu's), dat wordt al elders gedaan. Men wil kijken naar de totale gevolgen van de invoering van de elektrische auto's, zodra dit tech nisch mogelijk is. Het gaat om een studie van de noodzakelijke materia len en hun produktie, de benodigde energie en het transport daarvan en de gevolgen van al deze deelverschijn- selen voor het milieu. De bedoeling van het informatiepro ject is, bij elke instelling van weten schappelijk onderwijs een chemische informatiedeskundige te plaatsen die waarschijnlijk aanzienlijk meer geld gaat besparen dan het kost. Er zijn enkele schattingen bekend, schrijft de commissie, van de verliezen in rese archkosten ten gevolge van het niet bekend zijn van methoden en gege vens die elders zijn uitgewerkt en gepubliceerd. Op welke bedragen die schattingen uitkomen laat de commis sie zorgvuldig in het midden, maar het zouden wel eens verrassende cij fers kunnen zijn. Na een korte inten sieve opleiding zouden er tien tewerk gestelde 'informatiechemici' dit pro bleem in de praktijk moeten gaan bestrijden. DEN HAAG Met 59 tegen 52 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren besloten de wijziging van de wet op de kansspelen pas na de verkiezingen te behandelen. De hoofdelijke stemming over het uit stel hield de Kamer na een debat (zoals er in de komende tijd méér zijn te verwachten) over de vraag of het voorstel van de agenda zou moeten verdwijnen. Door de wijziging van dc wet zouden straks roulette, andere kansspelen en kienen wettelijk toegestaan zijn. De KVP, VVD en DS'70 verzetten zich tegen uitstel, zoals door de meerder heid van de kamercommissie, die deze wetswijziging had voorbereid, was voorgesteld. Zo wees de heer W. du Chatinier (KVP) op de schade, die de sport zou ondervinden. Een deel van de opbrengst van de kansspelen zou' namelijk voor de sport bestemd zijn. Drs. J o. Voogd (PvdA) noemde de behandeling vlak vóór de verkiezin gen democratisch niet verantwoord, vooral omdat in een aantal fracties Van onze onderwijsredactie LEIDEN De medische faculteit van de Leidse universiteit heeft beslo ten zich met de kwesth van het contract met het Amerikaanse leger tot de Kroon te wenden. De medische faculteit wil, dat de Kroon het besluit van het Leidse college van bestuur om het contract met de US Army te beëindigen vernietigt. De decaan van de faculteit, professor dr. A. A. M. Kassenaar zou in overleg met het ooilege van bestuur verdere stappen ondernemen. Het college van bestuur besloot in juni tot annulering, nrdat de univer siteitsraad zich had uitgesproken over het geld, dat de medicus professor J. J. van Rood van het Amerikaanse leger zou krijgen om onderzoek te doen. De universiteitsraad sprak zich uit tegen dit contract en besloot 'pro fessor Van Rood 46.500 gulden (het zelfde bedrag dat de US Army zou verstrekken) toe te kennen uit de post 'onvoorzien'. Het college van be stuur heeft inmiddels op 21 augustus de US Army schriftelijk laten weten, geen aanspraak meer te maken op het bedrag, dat bij het contract was vast gesteld en professor Van Rood heeft hetzelfde bedrag (dat voor één jaar is toegekend) inmiddels gekregen. Merkwaardigerwijs is inmiddels ook een brief uit 1956 gevonden, waarin de toenmalige minister van OK&W mr. J. Cals de Leidse universiteit maant de uiterste voorzichtigheid met subsidies van buitenlandse militaire organisaties (met name wordt het Amerikaanse leger genoemd) te be trachten en elk voorkomend geval te melden aan ZWO, de stichting voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. De kwestie van de militaire subsidies is kennelijk niet nieuw. HILVERSUM 'Aanpassen aan onze manieren', dat verwachtte Co lumbus in 1492 van het volk, dat zijn schepelingen omdat zij meen den in Indië te zijn aangekomen Indianen noemde. Aanpassen of uit geroeid worden is de enige keus geweest in de eeuwen daarna. Hoe dit proces is verlopen laat de VPRO vanavond zien in dc laatste aflevering van de documentaire. Deze aflevering is getiteld 'Waarin het laat ste onkruid wordt gewied.' Met films, foto's en tekeningen heeft een team, bestaande uit Roelof Kiers, Bram Reynhoudt en Jan Blokker boei end materiaal verzameld om de ge schiedenis van dc Indianen zo illus tratief mogelijk te vertellen. Als in de zeventiende eeuw de koloni satie van Engelsen en Hollanders be gint wonen er een miljoen Indianen. De beroemdste zijn de Sioux, Apa chen, en Cheyennes. Ze jagen op bisons. In het noord-westen wonen de vissersstammen. In het droge zuid westen leven de landbouwers en schaapherders. Op het gebied van de vissers komen in de zeventiende eeuw de eerste, onervaren kolonisten. De Indianen helpen de immigranten de eerste win ter door. Ze leren hoe ze moeten zaaien, oogsten, jagen en vissen. De idylle is echter van korte duur. Beke ringsijver van fanatieke zendelingen en missionarissen en landhonger van de blanken veroorzaken conflicten. Even zo vaak komen verdragen tot stand, die soms eerlijk bedoeld zijn, maar vaak onder dwang bedongen worden. In 1834 voert president Jackson de removal act in waarin wordt bepaald dat alle Indianen die ten oosten van de Missouri wonen naar een gebied ten westen van de rivier moeten ver trekken. Dit betekent voor 200.000 Indianen deportatie naar een gebied waar ze hun eeuwenoude wijze van bestaan niet kunnen handhaven. Dui zenden sterven op deze 'trek der tra nen.' In 1843 jagen de eerste huifkarren ook door dit gebied. Naar de west kust. In de zestiger jaren van de negentiende eeuw als de spoorwegen het permanente Indianengebied bin nendringen, begint de laatste fase van de vrije Indiaan. Stamhoofden vereni gen zich eerst en grote troepenmach ten van Sioux en Cheyennes vallen de vijand aan. Aanvankelijk worden overwinningen behaald. Intussen ontwikkelt de blanke een andere tactiek: aanvallen op de bi sons, die van vitaal belang zijn voor de Indiaan. Binnen tien jaar is dc bison uitgeroeid. Dc Indiaan wordt tot onderhandelen gedwongen. Stam hoofden reizen zelfs naar Washington en worden daar in vol ornaat gefoto grafeerd. In de zeventiger jaren stromen dui zenden moegestreden en uitgehonder- de Indianen naar de reservaten, die altijd militair worden bewaakt. Uit breken heeft geen zin door de half automatische wapens van de Amerika nen. Er zijn geen vrije Indianen meer in Noord-Amerika, wel aangepaste. principiële bezwaren bestaan tegen het voorstel. Bovendien had de heer Voogd het praktische argument, dat onlangs een voorstel tot uitbreiding van de staatsloterij is ingediend en het wenselijk is de ontwerpen met elkaar te vergelijken. De heer P. Jongeling (GPV), die ernstige bezwaren heeft tegen de kansspelen, verzette zich ook tegen de behandeling, om 'haastwerk' te voor komen als het om zulke belangrijke vragen gaat. Mr. C. A. Bos (CHU) deelde mee, dat een groot deel van zijn fractie de voorkeur geeft aan uitstel, omdat het ontwerp niet urgent kan worden ge acht en de Eerste Kamer toch niet in de. gelegenheid is het voorstel voor de verkiezingen te aanvaarden. De indie ners van het voorstel, mr. A. Geurt- sen (WD) en dr. Th. E. E. van Schaik, namen niet aan de hoofdelijke stemming deel en verdwenen achter de gordijnen om te voorkomen dat hun stemmen de doorslag zouden ge ven. Gezien de uitslag van de stem ming was deze mogelijkheid levens groot aanwezig. NOS een van zeer weinigen die ramp 's nachts uitzond HILVERSUM De NOS-radio is gis ternacht via Hilversum II tot vier uur in de lucht gebleven, toen bleek, dat de berichtgeving over liet lot van de negen Israëlische sportslieden verwar rend en ook van de zijde van de Duitse autoriteiten onjuist was. Hil versum is daarmee een van de weini ge nieuwsmedia ter wereld geweest, die niet uit de ether is gegaan. Kees Buurman, waarnemend chef van de tv- en radioploeg in München hij is hoofd van de radiosectie was van mening, dat de Duitse autoritei ten met het meedelen van het tragi sche nieuws kennelijk hebben willen wachten tot de meeste radio- en tele visiezenders uit de lucht waren en het nieuws de ochtendbladen niet zou kunnen bereiken. 'Wij hebben toen besloten te blijven uitzenden tot zekerheid bestond over het lot van de Israëli's. HILVERSUM Met 'De Zigeuner prinses', een film uit 1936, besluit de VPRO vanavond de films van Stan Laurel en Oliver Hardy, die meer dan twee jaar op het repertoire hebben gestaan. 'Golden Silence' is een nieuwe serie, die daarvoor in de plaats wordt ge bracht. Daarin worden hoogtepunten uit de periode van dc stomme film opgenomen. DEN HAAG Elk jaar komen vele elegante vrouwen en meisjes naar de Damesbeurs in de Houtrusthallen. Traditiegetrouw zal ook in 1972 'De Elegantste bezoekster' worden' aange wezen. De voorselectie voor dit 'concours d'é- légance' is op donderdagavond 14 sep tember om 8.15 uur in Amicitia, Wes teinde. Iedere vrouw od meisje gehuwd of ongehuwd van 18 jaar of ouder maar 38, 40 of 42, mits geen beroeps mannequin, kan zich melden. Een maximum leeftijdsgrens is er niet. Onmiddellijk nadat de laatste deelneemster de juryleden is gepas seerd, worden de namen van de geko zenen bekend gemaakt. Iedere aanwe zige weet dus dezeLfde avond nog of zij bij de 30 uitverkorenen behoort. Deze dames moeten bij het modema gazijn, dat de modeshows organiseert, een kledingstuk uitzoeken, dat zij dra gen. Het in de modeshowzaal aanwezige publiek kiest de elegantste bezoekster van die avond uit; zij mag het kle dingstuk van haar keuze houden. Op deze wijze komen 7 dames op 2 okto ber in de finale, die in de rotonde van de Houtrusthallen zal plaatsvin den. De winnares, die dan ook door het publiek wordt gekozen, mag zich van top tot teen in het nieuw steken. Zij zal hiervoor op de laatste avond van de 98e Damesbeurs uit handen van Herman Emmink waardebonnen ont vangen tot een bedrag van 500. SCHEVENINGEN 6 september Visserlibe- nchten. Besommingen kustvissers: SCH is 2480; SCH 28 17.660; SCH 31 650; SCH 87 2560; SCH 68 4540: SCH 72 6370; OD 2 3010 OD 17 4330; GO 1 10240; GO 3 4080; SL 1 76S0; SL 7 5770: SL 22 6330: SL 42 9170. Noteringen per kg: tong g 9.41-10.45; tong gm 8,50-9 30: tong km 8.23-9.11; tong I 9.13- 9.81; tong II 8.79-9.12; tarbot I 9.30-10.30; tarbot II 7.27-7.61; tarbot III 4.90-5; tarbot IV^.60-4.70: griet I 4.73-4.80; griet II 3.70- Per 40 kg; schol gm 67-86; schol m 62-74; schol kl 40-67: wijting getr. 45-55; schar 40- 49: kabeljauw m 80-90; kaneljauw l 60-75; kabeljauw II 59-69; kabeljauw III 54-62; verse makreel 25-60. Per 100 kg kabeljauw gr 150-188. Notering gezouten haring: per kantje voile haring 100-117: ijle haring 68. Aanvoer: 1030 kisten kabeljauw: 135 kisten schol; 25 kisten wijting; 33 kisten schar; 45 kisten makreel; 10 kisten diversen; 880 kg tong en tarbot; 284 kantjes gez. haring. Verwachte aanvoer voor morgen: circa 20 kustvissers. In IJmulden werd aangevoerd door acht schepen: 68 kleine kisten schelvis, l kist wijting, 35 kisten kabeljauw, 28 kisten en 105 kleine kisten makreel, 130 kisten schol, 39 kisten schar, 11 kisten varia en 680 kg. tong. De besommingen van de schepen en KW 85 4140 UK 56 on UK 2 KW KW 85 4140 UK 56 on ÜK 200 1061 Sch 10 12100 Sch 32 4090 VD 89 3290 ZL 6 2500. BESOMMINGEN I.1MUIDEN IJMUIDEN per 1 kg In guldens Tarbot 10 61—10.41 grote tong 9.73—9.52 grootmiddel tong 9.10—8.79 klelnmlddel tong 9 38—8 84 tong I 10 51—9.88 tong II 9.71—9 38. Per 50 kg in guldens- schelvis 3 70—68 wijting 2 71 schar 56—51 schol I 96 schol 2 102—94 schol 3 8171 schol 4 8050 kabeljauw 3 101 kabeljauw 4 101—81 fcabellauw 5 81—74 tarbot 448—212 griet 189—175. ROTTERDAM B. en W. hebben besloten over t gaan tot sluiting van de logementen Saftlevenstraat 5b (14 bedden), Willebrordusstraat 61 (20 bedden), en Mathenesserlaan 394b (14 bedden) Zij hebben dit gedaan op grond van rapporten van de directie van Bouw en Woningtoezicht, waaruit bleek dat deze inrichtingen op verscheidene punten niet voldoen aan de eisen, die in de logementenverordening 1970 staan vermeld. B. en W. menen dat in belang van de veiligheid in alle drie de gevallen in de toestand niet kan worden berust. De logementen zullen dicht moeten blijven tot het tijdstip, waarop de noodzakelijke voorzieningen zijn ge troffen. DEN HAAG Alle oud-beroepson derofficieren van dc Verbindings dienst en alle dienstplichtige onderof ficieren van het 2de Regiment Genie troepen, die in de meidagen 1940 hebben gediend, worden voor een reü nie verzocht zich in verbinding te stellen met de Reüniecommissie, Tuinbouwstraat 14 te Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19