Zes Nederlanders starten niet meer op Spelen kvery Brundage stapt weer aan ealiteit voorbij 999 Topsporters denken niet aan solidariteit München 1972 ItQUy/KWARTET DONDERDAG 7 SEPTEMRER 1972 SPORT T13/K15 NOC verzoekt atleten te blij ven Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN Worstelaar Henk Kops was gisteravond de eerste van een nog onzeker aantal Nederlandse atleten, dat niet meer aan de Olympische wedstrijden zal deelnemen. Ondanks de tragische ge beurtenissen rond de Israëlische afvaardiging in München heeft het Nederlands Olympisch Comité besloten zich niet terug te trekken. Det leden van de ploeg worden vrijgelaten al dan niet nog in actie te komen. Voorzitter Cees Kerdel heeft namens het bestuur van het NOC alle vertegenwoordigers echter verzocht niet voortijdig naar huis te gaan. Evoorzitter Avery Brundage (tweede van rechts) bij de aankomst in het Olympisch Stadion voor de herdenkingsbijeenkomst. jüNCHEN - - De Westduitsc televisie vroeg gistermiddag de kijkers 0111 begrip voor het feit dat het Irendeel van de commentatoren de sportgebeurtenissen van de komende dagen met minder enthou- ■snie zal verslaan dan de eerste tien dagen van de Spelen. Ook hun is het besluit van de bijna pielende Avery Brimdage en zijn Olympische paladijnen om de Spelen voort te zetten, zwaar op de 5 gevallen. :ondiging van het Internatio- 6 Olympisch Comité, gistermorgen ens de herdenkingsbijeenkomst in Olympisch Stadion, kwam niet en voor een deel van de Westduit- televisie-ploeg als een onaangename rassing. Want na de gebeurtenis van dinsdag, die zo'n bloedig slot het vliegveld Fürstenfeldibriick Hans Schmit tegen, was zelfs voor velen die de cht op het zogeheten Olympisch ere- etaal na aan het hart ligt, is de lust rgaan. Wie wil nu nog een medaille anen? Ook Willi Daume, bi-nnen- rt een van de vice-presidenten van IOC, was het in de nachtelijke en aanvankelijk onmogelijk derge- ke vragen positief te beantwoorden. Zo niet echter Avery Brundage. de 85- jarige Amerikaanse miljonair die twintig jaar verbeten over de Olympi sche idealenen heeft gewaakt. Ama teurisme, politiek, commercie? Avery Brundage sloot zijn ogen voor de schending daarvan. Voor de mens was in zijn blikveld geen plaats: dat top sport steeds meer arbeid vergt en dat de niet gefortuneerde sportman daar door in de positie van een uitgebuite komt, deerde hem niet. Amateurisme is en blijft amateurisme. Verwonderlijk is het daarom niet dat Brundage ook gisteren zijn ideaal bo ven alles telde. Na in traditionele bewoordingen zijn afschuw en medele ven te hebben uitgesproken, verdedig de hij emotioneel de Olympische ge dachte en keerde hij zich tegen de bezoedelingen. Het is, zo stelde hij, niet toelaatbaar dat een handvol ter roristen 'deze kern van internationale samenwerking en goede wil' vernie tigt de Spelen moeten doorgaan en wij moeten ze zuiver en rein houden. En hij weet zich daarbij altijd wel gesteund door mensen als de Neder landse jonkheer Herman van Karne- beek, die in Mexico (waar meer dan tweehonderd studenten werden ge dood) riep dat 'afgelasting een succes zou zijn voor degenen die herrie ma ken', Nazi-Duitsland Avery Brundage heeft in het verleden ook al eens met succes geprobeerd aan de Spelen van een 'devaluatie' te vrijwaren. Dat was in 1936, bij de Spelen in Berlijn. De Verenigde Sta ten vormden toen de belangrijkste deelnemer en Jeremiah T. Mahoney, voorzitter van de Amerikaanse atletiek- unie, kondigde op 21 november 1933, geschokt door de gebeurtenissen in Nazi-Duitsland, aan de Spelen te zul len boycotten. Dat was een doorn in het oog van Brundage, toen voorzitter van het Amerikaanse Olympische Co mité. Hij reisde direct naar Duitsland om te constateren dat vanuit sportief oogpunt de joden daar best tevreden zijn met de behandeling die ze onder vinden. De Duitsers handelden geheel m de geest van het Olympisch ideaal en Brundage begon zijn kruistocht tegen Mahoney Twee jaar later, op 8 december 1935, trok de atletiek unie de boycot in en Brundage volgde Mahoney op. De Amerikaanse atleten gingen naar Berlijn, waar, zoals De Coubertin ai ten tijde van de eerste wereldoorlog droomde, de Spelen 'dankzij het Duitse instinct voor orde en discipline op hun hoogste plan kwamen'. Afrika Een konsekwent man, die Brundage, door 36 jaar later opnieuw aan de een overigens geheel andere realiteit voor bij te stappen. Hij nam bovendien de gelegenheid waar tijdens die korte toespraak nog even zijn ongenoegen over de toenemende kracht van Afri ka naar voren te 'brengen. Letterlijk zei hij: 'De Spelen van de Olympiade zijn het doel van twee gruwelijke aanslagen geworden, want we hebben in de zaak-Rhodesië de strijd tegen politieke chantage verloren'. Een opmerking die de vertegenwoor digers van Afrikaanse landen met stomheid sloeg en met woede vervul de. De vergelijking van een zinloze moordpartij met de uitsluiting (via stemming) van een door blanken ge regeerd land dat de rassenscheiding verscherpt, is op zijn minst gezegd hoogst ongelukkig. Maar dergelijke 'ongelukjes' zijn Brundage niet vreemd: hij richt reeds sinds 1933 zijn leven daarop in. 'The Games must go on' Avery Brundage aan het einde van zijn herdenkingsrede. Het NOC heeft, aldus een communi qué, na overleg met de chef de missi on en de chefs d'equipe, die op hun beurt weer overleg hebben gepleegd met hun sportmensen, besloten uit solidariteit met het IOC aan de Spe len van München te blijven deelne men. Slechts nbestuurslid van het NOC wenst dit besluit niet te onder schrijven: Teengs Gerritsen, die in Nederland verblijft, heeft laten weten een ander standpunt in te nemen. Verwacht mag worden, dat na Henk Kops, ook enkele leden van de hoc- keyploeg, twee atleten en een atleet niet (meer) op deze Olympische Spe len in actie zullen komen. Daarnaast hebben diverse sportmensen al laten weten, dat zij niet onnodig langer in het Olympisch dorp willen blijven en niet op de thuisreis van de hele ploeg willen wachten. De terugkeer naar Nederland staat officieel voor maan dagmorgen geprogrammeerd. Hoewel de Spelen nu pas maandag zullen aflopen, zal de Nederlandse ploeg niet aan de sluitingsceremonie deelnemen. Dit louter om organisatorische rede nen Kerel: 'Maandag vinden alleen de landenwedstrijd voor uiters en de sluitingsceremonie plaats. Omdat die sluiting toch een sober karakter zal krijgen, missen we niets'. Die 'solidariteit', die het NOC met de bejaarde heren van het IOC heeft getoond, heeft binnen de ploeg enkele verontwaardigde reacties losgeweekt. Waterpolocoach Harry Vriend bijvoor beeld had er mét zijn spelers op gerekend, dat Nederland zich en bloc van de spelen zou terugtrekken. Vriend: 'Ik ben diep teleurgesteld door dit besluit. Voor de tweede keer trouwens al. Ik had verwacht dat Nederland vanmorgen al zou beslis sen, dat ermee gekapt zou worden. Dat is toch waanzinnig. De Spelen worden als Feest aangekondigd. Maar dit heeft natuurlijk niets meer met een Feest te maken'. Harry Vriend gaat vandaag met zijn spelers overleggen of de ploeg tegen de wens van het NOC in alsnog eerder naar huis zal terugkeren. In een eerder gesprek hadden de spelers zich al achter hun coach geschaard. Vriend: 'Ik weet niet wat ik hier nog langer moet doen. Ik ben een groot liefhebber van atletiek. Maar ik heb de puf niet meer om nog te gaan kijken. Het heeft trouwens toch ook voor de anderen weinig zin om nog WILMA VAN GOOL deel te nemen. De stemming is al zo beroerd, dat niemand zich meer opti maal kan voorbereiden'. Vooral het gros van de Nederlandse vertegenwoordigers, clie hun 'Olympi sche' bijdrage hebben geleverd, voelen er weinig of niets Voor .langer in de ontluisterende sfeer vdn het gefor ceerde vervolg van de Spelen te blij ven bivakkeren. Zwemcoach Jo Schreurs bijvoorbeeld: 'Voor mij hoeft het allemaal niet meer. Maar ik heb makkelijk .spreken.. De zwemmers hebben hiin prbgfanüna al afgewerkt'. De Nederlanders zullén in de komen de dagen nog aan de individuele weg wedstrijd, atletiek, judo, dressuur en hockey deelnemen. De wielrenners hebben unaniem besloten vandaag aan de start te verschijnen. Ook de dres- surrruiters vervolgen hun onderbro ken wedstrijd. Chef d'equipe Jan Nij- Jand: 'Voor ons allemaal is de lol erfaf, Maar als je besluit om weg te gaan, speel je de terroristen in de kaart. Daarom zullen we de wedstrijd plichtmatig uitrijden'. Willem Ruska, winnaar van de gou den medaille bij de zwaargewichtjudo ka's, verklaarde aanvankelijk zo snel mogelijk de koffers te willen pakken. Enkele uren later kwam hij op dit besluit terug. Rus£a: 'Ik wil me er niet mee bemoeien. Ik wacht op de uitspraak van de cheg d'equipe. Voor mij staat wel vast, dat er een fikse deuk is gekomen in de gouden plak, die ik gewonnen heb'. Twee leden van het hockeyteam, dat morgen in de halve finales van het toernooi tegen West-Duitsland aan treedt, hebben laten weten, zich terug te trekken. Paul Litjens en Flip van Lidt de Jeugde weigeren verder deel te nemen. Van Lidt de Jeugde: 'Het besluit van het NOC om hier te blijven vind ik belachelijk en triest. Ik twijfel al langer aan de waarde van een evenement als de Olympische Spelen. Maar een dergelijk trafische affaire is gewoon een reden om er onmiddellijk mee op te houden. Over vier jaar kan je dan wel weer verder zien'. Eén hockeyspeler, waarvan de naam officieel niet bekend is gemaakt (maar verondersteld mag worden dat dit voor Jan Willem Buy geldt) heeft zijn beslissing opgeschort. Dertien le den van de ploeg zijn zonder meer bereid tot Olympisch hockey. Twee Een overzicht van de in het Olympisch Stadion gehouden herdenkingsplechtigheid. JOS HERMENS spelers hebben hun eigen mening naar het tweede plan verschoven: Thijs Kaanders en Maarten Sikking. Deze laatste: 'Ik ben bij die zogenaam de herdenking in het stadion geweest. Het was verschrikkelijk. Ik ergerde me stuk aan bijvoorbeeld de opbouw van de toespraken. En dan Brundage. Eigenlijk is het belachelijk, dat ie mand anders voor mij gaat staan beslissen. De sport is op dit moment niet belangrijk meer. Als we een medaille winnen, zou ik hem als een soort eerbewijs naar Israël willen op sturen. Ik kan me niet zonder meer terugtrekken, ohidat ik deel uitmaak van een team. Tegenover de andere jongens heb ik verplichtingen. Ik heb lang getwijfeld. Maar als ik een atlee was geweest, dan had ik de eerstvol gende trein naar Nederland genomen'. In de atletiekploeg zal vermoedelijk Wilma van Gooi haar optreden op de 200 meter niet verder voltooien. Ze ker is, dat de Nijmegenaar Jos Her mens zo snel mogelijk het Olympisch dorp wil verlaten. Hermans: 'Ik kan na dit alles zeker een week lang niet aan sport denken'. Ook Bram Wasse naar (1500 meter) toont geen belang stelling meer. 'Twee dagen geleden zijn in ditzelfde dorp elf Israëliërs vermoord. Als je doorgaat, dan heb je een bord voor je kop'. Haiko Scharn, de man waarmee Was senaar wekenlang op een plaats in de kleine atletiekploeg heeft gejaagd, komt wel aan de start: 'Ik vind he echt vreselijk wat er gebeurd is. Maar die vermoorde mensen zijn niet mijn naasten. Ik bereik er niets mee als ik wegga. Voor mezelf niet, maar ook niet voor anderen. Ik zie niet in waarom ik nu op een minder sportie ve manier strijd zou leveren dan anders'. De beide vertegenwoordigsters op de 1500 meter dames, Bernie Boxem en Ilja Keizer zullen hun Olympisch op treden zeer waarschijnlijk vervolgen. De atletiekcoaches hebben inmiddels laten weten alleen de noodzakelijke begeleiding te zullen onderhouden. Kees Koppelaar: 'Het hoeft voor mijn niet meer. Als er Nederlanders gaan lopen, zal ik daarbij zijn. Daarna ga dk direct weer uit het stadion weg". Frits Kessel, lid van het medisch team en arts van de KNVB, heeft al eerder bezwaren tegen de Olympische Spelen aangetekend. De drama's die zich deze week in München hebben afgespeeld, versterken Kessel alleen nog maar in zijn veroordeling. 'Twee doden waren voor mij al genoeg. Ik zou op dit moment graag weggaan. Dit is in ieder geval opnieuw een gegronde reden om me af te vragen of ik ooit nog eens naar de Spelen moet gaan'. GERRIT DEN AMBTMAN dei ook .0 oed U dol MÜNCHEN Het Olympische Feest is gistermiddag met een ver traging van 24 uur en zij liet wat rommelig door de bommelding weer gewoon verder gegaan. Op or der van de oude man Avery Brunda ge persoonlijk, die pas later het IOC achter zijn standpunt kreeg. Met de beslissing van Brundage zijn de top sporters het in München over het algemeen wel eens, ook al is hun niet naar hun mening (en die van hun begeleiders) gevraagd. Het meest voorkomende antwoord: 'Wij zijn voor de sport naar München gekomen. Het is triest wat er is gebeurd, maar het zou onjuist zijn om voor terreur-acties al dan n'et tegen de Spelen zelf gericht te bezwijken. We hebben jaren voor deze wedstrijd getraind. WIJ willen niets met politiek te maken hebben'. Over solidariteit werd daarbij niet eens gedacht. Oe Amerikaan .Mark Spita die als veiligheidsmaatregel kort na dc aan slag op de Israëlische deelnemers uit München gevlucht is, zei op een persconferentie op het Londense vliegveld vlak voor hij naar de VS terug zou vliegen, dat de veilig heidsmaatregelen in het Olympische dorp voldoende waren. Spitz: 'Ten aanzien van het in- en uitgaan van mensen in het dorp waren de maat regelen veel beter dan in Mexico.' De zevenvoudige Olympische kampi oen vond de moord op de Israëlische sportmensen bijzonder tragisch, maar het stopzetten van de Spelen zou volgens hem in de gegeven situ atie geen enkel resultaat hebben. Ook de Russische ploeg heeft In een verklaring de terroristische acties veroordeeld. Dc afvaardiging be treurde 'de droevige en tragische gebeurtenissen die op 5 september in het Olympische dorp plaatsvon den' ten zeerste. Over een eventuele terugtrekking van de Russische ploeg wordt met geen woord gerept. De Egyptische ploeg daarentegen is gisteren al uit München vertrokgen. Volgens Arabische kringen zijn de Egyptische sportlieden uit voorzorg vertrokken omdat men repressailles vreesde. Dit is misschien ook wel de reden, waarom de meeste Arabische delegaties niet op de rouwplechtig- heid zijn verschenen.. Leden van de Israëlische ploeg, die wel de plechtig heid hebben bijgewoond, zijn door snel opzij te springen, op het nip pertje aan een plotseling achteruit rijdende bus ontsnapt. De zwaar ge teisterde Israëlische delegatie die gisteravond nog in het Olympisch dorp gebleven is. zal vanmorgen uit Miinchen naar Israël terugkeren. Zij willen in ieder geval voor de eerste Rosj Hasjanan dienst vrijdagavond thuis zijn. De voorgenomen Joodse diensten in het dorp zullen ondanks de afwezigheid van de Israëliërs nor maal doorgaan voor de andere Jood se deelnemers aan de Spelen. President Ferdinand Marcos van dc Filippijnen was zo verontwaardigd over de bloeddorstige moord, dat hij dc zevenzeventig ledeq tellende ploeg heeft gelast onmiddellijk te rug te keren. In een korte ver klaring zei de Filippijnse presi dent: 'Wij veroordelen dit geweld ten zeerste en om uitdrukking te geven aan onze diepe verontwaardi ging heb ik besloten de Filippijnse afvaardiging naar huis te roepen.' Niet alleen in het Olympisch stadi on. maar ook in het zeilcentrum in Kiel is een rouwplechtigheid gehou den, die ondermeer werd bijge woond door de Britse premier Ileath. de minister-president van Sleeswijk- Holstein, dr. Gerahrd Stoltenberg cii de president van de Internationale Zeilfederatie. dr. Beppe Groee. Stoltenberg zei in een toespraak 'Laat deze verschrikkelijke gebeurte nis een appel aan ons allen zijn, uit welk land wij ook komen- om de goede verstandhouding tussen de volkeren nog ernstiger op te vatten, om nog beslister neen te zeggen tegen terreur en geweld en ons daar nog krastiger tegen te weren.' Men heeft over hzt algemeen het nieuws van de verschrikkelijke slachting in Kiel pas gistermorgen gehoord. Na de optimistische berich ten van rond middernacht was bijna iedereen gerust gaan slapen. Het zeilprogramma zal vandaag worden voortgezet. In het Olympische dorp waar het gewoonlijk vrolijk en druk toegaat, was het muisstil tijdens de rouw plechtigheid. De atleten en officials, die niet naar het stadion waren gegaan, getuigden van hun deelne ming door de plechtigheid via lele- visielocstellen te volgen. In de spe ciale televisiekamers die lot de nol toe gevuld waren, kon men een speld heren tallen. Groepjes aileten en officials discussteerden over de vraag of de Spelen al dan niet door moesten gaan. Arthur Gold, de ma nager van het Britse team zei: 'Door de moord op de Israëliërs hebben de Arabieren de geest van de Olympi sche Spelen eveneens gedood.' Voor een afgelasting van de Spelen was hij echter niet, omdat dat 'het bui gen voor terroristisch geweld' zou betekenen. De coach van de Ameri kaanse dameszwemploeg. John Bo- gert vertelde, dat de zwemploeg, die dinsdag op excursie was geweest, pas de volgende dag precies verno men had, wat er tijdens hun afwe zigheid was gebeurd. 'Het is een tragedie', het heeft een schaduw ge worpen over al het goede wat er to-h nog hi 1 deze Spel#>-> geWees aldus de Amerikaan, die ook al «let 001 van h'" tiseli l-oslijn' was. De men-ngeh ionen nogal it'teen. maar over hef algemeen zijn de deelnemers, de coaches en officials er oorstander van verder 'normaal' ilen om op deze wijze te lal de verbroedering en geest' met geen enkel

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15