oorden, woorden maar geen tijdvoor bezinning qsp De angst voor de waarheid w 0é. Minuut München 1972 dagboek ran een official tas t. eestganger' oor lichting over drama op Fürstenfeldbruck beneden alle peil KNVB onduidelijk over scheiding Billie Jean King in halve finales Dode en gewonden bij stadionrel Toekomstronde München 1972 4;oüV/KVARTET DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 SPORT T11/K13 fvery Brundage gebruikt herdenkingsdienst om Olympisch masker wat op te poetsen fan onze speciale verslaggever ÏÜNCHEN De atleet Jos Hermens, de hockeyers Maarten Sikking n Flip van Lidt de Jeude ontvluchtten halverwege de als herden- ln? aangekondigde bijeenkomst in het Olympisch Stadion van iünchen. Het misplaatste applaus vanaf de opnieuw volgepropte "ibunes en de even misplaatste rede van de oude IOC-president pery Brundage moeten ook op hen als zweepslagen gewerkt heb- 'The games must go on', brulde Brundage. Dit was geen her- nking meer, dit was een demonstratie. demonstratie van de jeugd van w'ereld, misbruikt door verkrampt- stisch denkende kapitaalkrachti- aeren, die zich graag als leiders de sportwereld vertonen. Het af- uwlijke drama rond de Israëlische ivm u een bres geslagen in de vuipische gedachte, die onder meer <!Vn broederschap bevat. Zoals nchen'72' dooor de Duitsers als inmiddels mislukte 'Wiedergutma- n werd aangegrepen, zo koos het fir»„ L"comite met het K>C gister gen het 'Trauerfeier' tot onge le heelmeester. wereld mocht via telerisie- ttnier; - -- - aanschouwen, hoe ontgoocheld W Olympische beweging wel en hoe geschokt het Duitse volk op de tragische ontwikkelingen wel rea geert. Echter: voordat de München Philharmoniker een noot had ge speeld, was al bekend dat het Feest van de Jeugd van de Wereld een paar uur later weer hervat zou worden. Woorden vulden het stadion meer dan een uur lang. De geluidsinstalla tie binnen de catacomben van Miinchens nieuwste pronkstuk werkte zo matig, dat de volzinnen nauwelijks verstaanbaar bleken. Alleen de kreet van Brundage, dat de Spelen door moesten gaan, kon niemand missen. Zo duidelijk en gearticuleerd werden juist die woorden gesproken. Gerrit den Ambtman Het ontregelde Olympische gezin van opa Brundage kwam bijeen. Gesteund doo een welwillend optredend publiek als menselijk decor. Helaas vergat men echter de doden te herdenken. In het haastig opgestelde programma bleek niet of nauwelijks plaats voör bezinning. Wel was er ruimte voor het bijglanzen van hel Olympisch masker, dat opnieuw zo grimmig oog de. Redevoeringen gaven de weg aan naar de climax, die Brundage voor de zoveelste keer voor zijn rekening nam. 'Massa-psychologie in de ergste vorm', noemde de ontluisterde lange- afstands-atleet Hermens de vertoning. Woorden van Shmuel Lalkin, de chef de mission van de Israëlische ploeg: 'De Israëlische sportmensen kwamen naar München voor de Spelen van de twintigste Olympiade in de geest van broederschap, vriendschap, sportiviteit en vrede, samen met de hele sportwe reld. Uit naam van de Israëlische delegatie, alle sportmensen van ons land en uit naam van alle burgers van de staat Israel wilde ik het IOC en het organisatie-comité mijn erken telijkheid overbrengen, dat zij de Spe len als teken van solidariteit met de Israëlische sportmensen heeft onder broken. 'Ik kan u hier verzeke ren, dat de Israëlische sportwereld ondanks deze misdaad ook in de toe komst aan de Olympische wedstrijden in de geest van sportiviteit en broe derschap zal deelnemen'. Applaus. Woorden van Willy Daume, voorzitter van het organisatiecomité van deze Olympische Spelen. 'Zelfs in de we reld van de misdaad zijn er nog taboes, is er nog een laatste belemme ring naar het onmenselijke. Die be lemmering hebben de schuldigen in het Olympisch dorp, tijdens het grote feest van de volkeren doorbroken, Tijdens een feest, dat voor de vrede bedoeld is.' Woorden van Gustav Heinemann, pre sident van de Bondsrepubliek. 'Waren de aanslag en zijn gevolgen te voorko men? Niemand zal daarop een slui tend antwoord kunnen geven. Wie zijn schuldig aan deze misdaad? Op de voorgrond staat een misdaadorgani satie, die gelooft dat haat en moord middelen in de politieke strijd kun nen zijn. Verantwoordelijkheid echter dragen ook die landen, die deze men sen niet van zoiets afhouden'. Ap plaus. 'De Olympische gedachte is niet betwist. We hebben hieraan nu grotere verplichtingen dan voorheen. Bij dat, wat we moeten ondervinden bestaat geen scheidslijn tussen noord en zuid, tussen oost en west. Hier bestaat een scheidslijn tussen de soli dariteit van alle mensen, die vrede willen en hen, die zaken in dodelijk gevaar brengen. Juist dingen, die het leven levenswaard maken. Het leven heeft verzoening nodig. Verzoening mag geen offer van de terreur wor den. Namens de Bondsrepubliek doe ik een beroep op de volkeren in deze wereld: helpt mee de haat te verdrij ven. Help mee de weg vrij te maken voor verzoening1 Applaus. Woorden van Avery Brundage, voor zitter van het Internationaal Olym pisch Comité: 'De Spelen moeten doorgaan en we moeten er naar blij ven streven ze zuiver te houden. Puur en eerlijk en proberen de sportiviteit van het sportterrein uit te dragen naar andere gebieden'. Applaus, ap plaus, applaus. Woorden, eindeloos bijna. Maar een minuut bezinning stond niet op het programma. Indrukwekkend., zeer indru kwekkend. Met andere woerden kan ik mijn gevoelens over de herdenkingsdienst die gisteren in het Olympisch Stadion toerd gehouden niet vertolken. Ik heb, ik moet het de organisato ren toch voorhouden, de minuut stilte die altijd in acht wordt genomen, node gemist. Maar daar staat tegenover dat onze voorzitter de heer Brundage de gevoelens die onder de jeugd van de wereld hier in Milnchen verzameld heersen, -zo treffend onder woorden heeft gebracht De Spelen, toch al zo vroeg dit jaar geteisterd door intriges, moeten doorgaan zei de heer Brundage. Ons NOC heeft rich daarbij aangesloten, uit solida riteit met het IOC. Ik wil hier nu alles nog zo vers is, niets aan toevoegen. \hr n Israëlische bezoeker wordt weggedragen tijdens de herdenkings- ïenkomst in het Olympisch Stadion. De emoties waren hem, Car- 1 Eliasch, teveel geworden. Israëliërs, die aan de aanslag van de Zwarte Septemberguerrilla's ontsnapten komen het stadion binnen voor de herdenkingsbijeen komst. Zij dragen een rouwbandje over het embleem. Leden van het Israëlitische FD-zeilteam wonen somber de herden kingsbijeenkomst in Kiel bij. Links Nir, in het midden teamleider Friedlander en rechts Yair Michaeli in onze speciale verslaggever DEN HAAG (ANP) De vergade ring tussen de besturen van de KNVB en de sectie betaald voetbal, die zater dag werd gehouden, heeft geen wezen lijke wijziging gebracht in de verhou ding tussen dc secties onderling en tussen de secties en het bondsbestuur. Het communiqué dat de KNVB zater dag verspreidde na de vergadering heeft onvoldoende opheldering gege ven over de rechten van de afzonder lijke secties. Sinds de invoering van het betaalde voetbal, zeventien jaar geleden, hebben de secties autonomie voor zover het hun eigen afdeling betrof. Punten die tot over de gren zen van de eigen afdeling reiken be hoeven goedkeuring van het bondsbe stuur. Deze situatie kan pas gewijzigd wor den wanneer de bondsvergadering op 11 november de reglementswijziging aanneemt die tot volledige onafhanke lijkheid van de secties kan leiden. Maar ook in het geval dat talrijke wijzigingen in de reglementen door de bondsvergadering worden geaccep teerd, zal de scheiding tussen de sec ties op zijn vroegst pas kunnen in gaan op 1 juli 1973. wanneer het nieuwe boekjaar begint. Een en ander betekent dus, met name waar het gaat om sponsoring en recla me rond het Nederlands elftal, dat de sectie betaald voetbal niet alleen kan beslissen. Deze affaire betreft name lijk het gehele Nederlandse voetbal en behoort dus ook tot de competen tie van het bondsbestuur. FOREST HILLS (ANP) Wimble donkampioene Billie Jean King heeft de halve finales van het damesenkel spel van de open Amerikaanse tennis kampioenschappen bereikt. Ze ver sloeg in de kwartfinales de Britse Virginia Wade met 6-2. 7-5. De 28- jarige Amerikaanse heeft in dit toer nooi tot nu toe nog geen set behoe ven af te staan. Ook nu weer speelde ze briljant, hoewel haar tegenstand ster veel fouten maakte. De eerste set was snel bekeken, het temperament volle Britse meisje kwam goed terug in de tweede set. Met krachtige slagen wist ze een voorsprong op te bouwen van 4-2. Billie Jean King herstelde zich echter tijdig. PORT OF SPAIN (ANP) Een toeschouwer werd gedood en meer dan veertig mannen, vrouwen cn kin deren moesten met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen, toen in het met 40.000 toeschouwers gevulde voetbalstadion Port of Spain een rel ontstond. De relschoppers be gonnen met flessen te gooien en d politie antwoordde met traangas. De Brazialiaanse voetbalclub Santos met Pele zou een wedstrijd spelen tegen het nationale elftal van Trini dad en Tobago. De Brazialianen arri veerden evenwel veel te laat en het publiek, dat al urenlang in de bran dende zon had zitten wachten, was in een opgewonden stemming geraakt. Tijdens de chaos, die ontstond na het gooien met flessen werden velen on der de voet gelopen. Nadat de politie de orde enigszins had hersteld, kon de wedstrijd beginnen. Maar het bleef onrustig op de tribunes en uiteinde lijk zag de scheidsrechter zich genood zaakt na 58 minuten spelen Pele had zijn club inmiddels aan een 1-0 voorsprong geholpen de wedstrijd te staken. Pele verklaarde na afloop, even voordat het vliegtuig het Santos team weer naar huis vloog, dat men het publick niet al te zeer moet veroordelen. 'Deze uitwassen gebeuren overal ter wereld'. Volgens Pele had zijn team veel vertraging gehad op de heenreis als gevolg van enkele af scheidsfeestjes. MÜNCHEN (ANP) Jan Spetgens heeft bedankt voor de Ronde van de Toekomst, die van 13 tot en met 24 september wordt gehouden. In zijn plaats zal nu de Limburger Ben Ko ken uitkomen. CNCHEN De werkelijkheid bleef te lang verborgen Eerst na en van geruchten, van hoop en uiteindelijk toch weer vrees over al zich op het NAVO-vliegveld Fürstenfeldbruck afspeelde, maakte Beierse minister Cruno Merk bekend dat er inderdaad sprake was in een bloedbad en welke omvang de schietpartij had. De wereld efde toen echter nog grotendeels in de opluchting die het bericht acht dat alle gijzelaars waren ontvlucht. Correcties waren vrijwel iet meer mogelijk: de kranten waren gedrukt, de meeste radio-sta- jns zwegen en de Duitse televisie had om half twee 's nachts de uit- ïdingen gestaakt. ichtergrond van het lugubere spel valse voorlichting, laat zich hts raden. Angst voor de waar- d, twijfel aan de juistheid van het reden, het winnen van tijd, het ouwen van een climax via een rzichtige gewenning om al te hef- reacties te voorkomen -het zijn lelijkheden die in ieder geval tot ultaat hadden dat in de grote kuil het perscentrum de uiteindelijk tendeels berustende en getroffen rnalisten met een gewapend betoog den geconfronteerd. Dat en dat en de feiten, zo lagen de kansen dat is de keus die we hebben laakt - we konden niets anders, n, tijdens de verklaringen vair ichens politiechef Schreiber, mi- ter Merk en bondsminister Gen- er, kondigde zich de nieuwe dag tos aan. toen pas tekende zich scherp af de dramatische elfde dag van de den in een massa-moord was geëin- i Na een dag van onderhandelin- waarin het ultimatum van de oristen tot zes keer toe met twee werd verlengd, vertrokken om en minuten over tien in de avond Palestijnen en negen Israëlische elaars met twee helicopters vanuit Olympisch dorp naar het militaire igveld Fürstenfeldbruck, van waar met een Boeing naar Cairo zouden trekken om de onderhandelingen rt te zetten. Scherpschutters, ver gen onder het passagiersvliegtuig mden het vuur op de drie terroris ten die uit de helicopter waren ge sprongen. In de schietpartij die volg de, sneuvelden de negen aan elkaar geketende gijzelaars, rijf Arabieren en een politie-agent. Een van de Ara bieren blies met een handgranaat zichzelf en een helicopter op. Lang kan de schietpartij niet hebben geduurd. Maar vanuit de paniek op het donkere vliegveld (de Arabieren hadden direct de lichten uitgeschoten) bereikten optimistischer geluiden dan die van de machine-geweren de bui tenwereld. Om kwart voor twaalf be richt perschef Hans Klein dat de strijd niet is afgelopen: Op het vlieg veld doen de mensen nog hun taak Een officier die ik zojuist aan de telefoon heb gehad, vertelde dat hij alleen nog kruipend van de ene ka mer in de andere kan komen. Tege lijkertijd meldt de televisie dat er drie terroristen zijn neergeschoten, een ontvlucht is en een andere zelf moord zou hebben gepleegd. Terwijl de televisie doorgaat met verstrekken van informatie zwijgen de officiële instanties: ook in het dorp heerst verwarring: daar zouden drie Arabie ren zijn aangetroffen, zwaar gewond geraakt in het gevecht met de zich in ochtenduren met alles wat voor handen was dapper verdedigende Is raëli. Dan komt het bericht dat alle gijzelaars levend uit de schietpartij zijn gekomen. Het gevoel van opluchting maakt ech ter snel plaats voor wantrouwen en twijfel. De officiële berichtgeving wordt stopgezet, maar de televisie meldt dat een vliegtuig van onbeken de herkomst het vliegveld beschiet. Om half een komt Hans Klein weer voor de microfoon: De berichten zijn tc optimistisch geweest. Hoewel dc situatie nog onduidelijk is, staat vast dat er een politie-agent is gedood en meerdere gewond, dat drie terroristen zijn doodgeschoten, dat er een zelf moord heeft gepleegd en dat er meer dere op de vlucht zijn. Na aandrin gen zegt Klein over de gijzelaars: We weten niet of er een dood is maar we weten ook niet of ze leven. De ge vechten duren voort, een helicopter is in brand gestoken. Het ruikt naar bedrog: er is iets bekend, maar niemand durft het te zeggen. De gebeurtenissen versterken dat vermoeden. Om kwart over een roept Genscher de bevolking op mee te werken en in de buurt van het vliegveld niet op straat te gaan: Er kan worden geschoten. Twintig minu ten later meldt Merk dat de actie is afgesloten, maar dat niet kan worden vastgesteld of er doden in de bran dende helicopter zijn. Het wachten Hans. Schmit Het einde van het drama. De Beierse minister van binnenlandse zake n, Merckx, en de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Gen scher, delen mee, dat geen enkele gijselaar het angstige avontuur heeft overleefd. duurt nog langer dan een uur, voor dat moeizaam en bij brokken de tries te waarheid uit het betoog van Merk naar voren komt. De woede over het bedrog valt weg tegenover die waar heid. Wanneer Willy Daume, voorzit ter van het organisatiecomité, ter af sluiting meedeelt dat het hem onmo gelijk zal zijn het IOC te adviseren door te gaan met deze Spelen, komt er applaus uit de Kuil in het perscen trum. De kritiek ligt voor het oprapen. Waarom is er geschoten, waarom mochten de Arabieren niet vertrek ken, waarom is er niet verder onder handeld? Waarom is de flat in het dorp niet overvallen? De positie van de Westduitsers was echter evenmin benijdenswaardig dan die van de Is raëlische gijzelaars. De onderhande laars. onder aanvoering van Manfred Schreiber, konden niet aan de eis van de Arabieren voldoen omdat Israël had laten weten de 200 gevangenen niet vrij te laten. Bovendien was er de voortdurende dreiging dat een van de gijzelaars zou worden doodgescho ten en was een overval in het moei lijk te beveiligen dorp uiterst riskant. Uiteindelijk werd het ultimatum niet meer verlengd, de leden van de Zwar te September Beweging wilden geen dag uitstel. Ook op het aanbod Duit sers te gijzelen (zowel Schreriiber als Merk en Münchens vroegere burge meester Vogel boden zich aan) werd niet ingegaan. Minister Genscher: 'De dreiging werd steeds ernstiger. Toen wij zeiden dat, wanneeer zij een gijze laar zouden doodschieten, wij direct zouden aam/vallen, was het antwoord: wij hebben niets te verliezen, wij zijn soldaten'. Vertrek naar Cairo zou, zo stelde Genscher, het doodsvonnis voor de gijzelaars betekenen. Hoewel hij niet geheel duidelijk kon maken waarom ('het was niet zeker of ze in Cairo konden landen en het verschuiven van een conflict lost een conflict niet op') daarmee het vonnis zou zijn getekend, werd besloten op Fürsten feldbruck tot actie over te gaan, Bo vendien had het IOC erop aangedron gen de gijzelaars niet buiten de Bondsrepubliek te brengen. De gijzelaars zijn de Bondesrepubliek niet uitgekomen, maar daar houdt dan ook alles mee op. Wat overblijft is een onvergetelijk drama, voor de slachtoffers zinloze kritiek, drie ge vangen guerillastrijders (van wie er een als arbeider aan de bouw van het dorp heeft meegewerkt) en een kater voor het Westduits organisatiecomité. Het land dat twee leiders (Brandt en Heinemann) heeft die onverdacht bo ven Duitslands verleden staan, wilde definitief met dat verleden afrekenen. München zou een totaal ander gezicht laten zien dan in 1936: dat van de vriendelijkheid en de vrolijkheid. Po litie en militairen kregen een nieuwe rol: geen uitdagende of provocerende, maar een dienende. Buiten het Ober- wiesenfeld liet de politie, bij demon straties in het centrum, nog wel een grimmig gezicht zien - op het Oberwie- senfeld zelf werd met succes aan het verbeteren van het aanzien gewerkt. Toen kwam plotseling de brutale moord met de daarvoor noodzakelijke overschakeling: de hand die eerst een bezoeker dc weg wees, hield plotse ling weer een stengun vast. En de poging de mensen te verdedigen die Hitler in 1936 niet op 'zijn' Spelen wilde zien, mislukte. Een moedeloze ontwikkeling, die vaak dezelfde reac tie oproept: laten we deze Spelen maar vergeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13