Premier Meir gaat niet n op eisen terroristen Zwarte September strijdt tegen 'alle vijanden van de Palestijnse zaak' Sombere Brandt naar München Hockeyer Nico Spits: 'Eindelijk in de zon' rico iraëlische aanval op Syrië verwacht Trdamfloriade ahlia-festijn kaas in de rust DUW/KWARTET WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 SPORT /BUITENLAND T9/K9 e-agenten met machinegeweren staan aan de rand van het mpisch dorp. De flat, waar zich gisterochtend vroeg het drama •elde, staat met een pijl aangegeven. Een kolone pantserwagens van het Westduitse leger rijdt het Olym pisch dorp binnen. Leger en politie sloten na het bekend worden van de Arabische actie het dorp hermetisch af. Philippijnse basketballers wachtten gisteren voordat de Spelen 24 uur waren opgeschort tevergeefs op hun Egyptische tegenstan ders. Zij waren, bevreesd voor tegen-acties, naar huis vertrokken. IRUZALICM (U'PÏ, Reuter, AP) Premier Golda Meir heeft gis ten na liet bekend worden van de aanslag op de Israëlische Olym- [che ploeg onmiddellijk haar kabinet in spoedzitting bijeengeroe- Daarna verklaarde zij in een speciale zitting van het parle- pt, dat de Olympische Spelen gestaakt moesten worden totdat de Lëlische gijzelaars zouden zijn vrijgelaten. Zij Het zich niet uit fer de eis van de terroristen dat Israël in ruil voor de gijzelaars O Palestijnse gevangen moest vrijlaten. Voor zij die verklaring aflegde, had zij overleg gepleegd met de staf-chef van het Israëlisch leger, generaal Da vid Elazar, en met minister van de fensie Mosje Dajan. Dajan was niet aanwezig toen mevrouw Meir haar verklaring in het parlement aflegde. De 74-jarige premier maakte een ver moeide en boze indruk. 'Men kan zich niet voorstellen, zei ze, dat de Olym pische Spelen gewoon doorgaan, alsof er niets gebeurd is, terwijl Israëlische burgers in het Olympische dorp als gijzelaars worden vastgehouden.' Over de eisen van de Palestijnse terroris ten, merkte mevrouw Meir slechts op: 'Op dit moment wil ik de verschillen de aspekten van het incident nog niet bespreken: 'De Israëlische regering 'verwaoht, dat de autoriteiten van de Bondsrepubliek en het Internationaal Olympisch Comité alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om de Israëlische burgers uit handen van de moordenaars te bevrijden.' In Miinchen zijn duizenden mensen van de hel wereld samengekomen. De sportieve sfeer op de Spelen effende alle tegenstellingen tussen de landen. Niets is een duidelijker voorbeeld van het criminele karakter van het terro risme dat tegen ons wordt aangewend dan deze moord in het Olympisch dorp, waardoor op een sinistere wijze de spot wordt gedreven met de Olym pische gedachte', aldus premier Meir. Zij had van de Israëlische ambassadeur in Bonn een persoonlijke boodschap gekregen en haar regering stond in voortdurend contact met de Westduit se regering. Aan het eind van haar verklaring vroeg Mevrouw Meir alle landen in de wereld op te komen te gen 'deze daden van krankzinnig ter rorisme'. WOEDE De aanslag heeft in Israël grote beroe ring gewekt. Bij alle verslagenheid heerst echter de woede en de vastbe slotenheid van de Israëli's wraak te nemen. Het Israëlishe dagblad Ma'ariv schreef gisteren: 'De leiders van de sportorganisaties zullen niet alleen hun oordeel over het gebeurde moe- Amstelhal 8 t/m 10 september ilngsdag - vrijdag v.a. 12.30 uur vsrdere dagen 9.30-22.30 uur de bette kwekers ter wereld exposeren In parken en kassen ere-plateaus imein der lelies Z_tj CJ voedingstulnbouw GA./ rosarium T i boomkwekerij kinderspelen dahlia-rama wonen-ln-het-groen. rododendronvallei hobbyland 12 landen en /S EEG-steden Ipolhakershof °1850 de-5-werelddelen -*•'T bijbelse tuin volks- en (leur van echooltulnen 24 gemeenten «j. natuurbehoud j|r trein/entree NS-staKone [7 september Belgische dag o.a. het leggen van een ntastisch bloementapijt voor het Paleis op de Dam. Leden van de ploeg van Hong kong verlaten via een ongewone weg hun flats. Zij woonden in het Olympisch dorp naast de ploeg van Israël en langer blijven was niet verantwoord. ten kenbaar maken, maar moeten ook verantwoordelijk worden geacht voor het misdrijf! En dreigend voegt het invloedrijke blad hieraan toe: 'Maar de bron van deze misdaden ligt vlak bij onze grenzen en alleen Israël kan die bron dempen.' Arabische politieke waarnemers spra ken gisteren de vrees uit. dat Israël een militaire aktie zal ondernemen tegen Syrië. De Palestijnse guerrillaor ganisaties hebben hun hoofdkwartier naar dit land verplaatst toen Israëli sche troepen en vliegtuigen eerder dit jaar nederzettingen van de guerrilla strijders in Libanon hebben vernie tigd. De afgelopen dagen is de spanning aan de bestandslijn tussen Syrië en Israël al sterk gestegen door dat er een aantal incidenten zijn geweest. Eergisteren reed een Israëli sche tank op een mijn. die daar door de Palestijnse guerrillastrijders was neergelegd. AL FATACH Inmiddels heelt ue grote Palestijnse verzetsorganisatie Al Fatach laten we ten niets met de aanslag in München te maken te hebben. Op het moment van de aanslag confereerden leiders van Al Fatach in de Syrische hoofd stad Damascus over de recente Russi sche oproep aan de Palestijnen hun terreuraki.es te staken. De guerrillaorganiatie Zwarte Sep tember heeft in verband met de aan slag die vijf leden van deze groep in München op de Israëlische ploeg heb ben uitgevoerd ondermeer verklaard: 'Onze revolutionaire strijdkrachten hebben het Israëlische hoofdkwartier in het Olympisch dorp in München be stormd als middel om de Israëlische militaire leiders te dwingen tot een humaner optreden tegen de Palestij nen. zowel in Israëlische gevangen schap, als in hun gedwongen verblijf plaatsen. De Israëlische bezetting van Palestina Is voor het Palestijnse volk een hoogst onmenselijke en systemati sche methode geworden van marteling ne kolonialisme, het liquideren van dui zenden mensen en dorpen, het opbla zen van huizen van particulieren zon der noodzaak en het onderwerpen van gevangenen aan barbaarse verhoren'. Volgens de beweging had Israël net als Rhodesië niet tot de Spelen mogen worden toegelaten, 'omdat het Israë lische regime niet het Palestijnse volk' vertegenwoordigt'. CODEBOODSCHAPPEN De Stem van de Palestijnse Revolutie, een radiozender die in Damascus ope reert, is gisteren begonnen met het uitzenden van codeboodschappen. In het verleden zijn Wel meer van die codes uitgezonden en het staat niet vast of ze verband houden met de gebeurtenissen in München. Regeringen in de hele wereld hebben hun afschuw uitgesproken over de aanslag. Koning Hoessein van Jordanië sprak van een 'afschuwelijke misdaad'. President Nixon van Amerika gaf uiting aan een 'gevoel van diepe helemaal achter de rug was. Hij heeft mevruow Meir telefonisch alle hulp aangeboden. De Russische televisie ging gisteren gewoon door met het uit zenden van sportgebeurtenissen en maakte pas acht uur nadat het nieuws elders bekend was, melding van dc aanslag. MÜNCHEN Er was toch nog iemand die de situatie in het Olympisch dorp gisteren vcfor zich zelf voordelig vond: Nico Spits, speler van het Nederlands hockey- elftal. Op een persconferentie van het NOC vertelde hij: 'Mijn per soonlijk raakt het niet. Ik woon er dicht bij, meer niet. De sportpres taties staan los van alles cn dat hoort ook zo. Het enige dat ik nu constateer is dat het eindelijk rus tig is in het dorp en dat je lekker in de zon kunt liggen'. Atleet Ha co Seharn stelde Z'ch genuanceerder op. Hij vond het niet zo erg als de Spelen waren afgelopen na deze gebeurtenis. Al •al d: zo vond Scharn, voor kans hebbers minder makkelijk te ac cepteren zijn. Het NOC had nog geen officieel standpunt ingenomen. Het wachten was, zo verklaarde chef de mission Bram Leeuwenhoek op duidelijk heid. 'Hoewel de ploeg de onder breking als een vanzelfsprekende stap ziet (de enige mogelijkheid om de Spelen te redden), is van een eventuele vrijwillige terugtrek king nog geen sprake'. Roeier Roel Luynenburg bleek zeer getroffen door de Arabische overval 'Ik heb makkelijk praten want ik hoef niet meer. Maar naar mijn idee zijn deze Spelen nu afgelopen. Dit hoeft voor mij al maal niet meer' MÜNCHEN (Reuter, UPI, AP, DPA) Een sombere, slecht uit ziende Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland, is gis termiddag naar München gevlo gen. Zijn minister van binnen landse zaken, Dietrich Genscher, voerde daar onderhandelingen met Arabische terroristen over de vrijlating van de Israëlische gijzelaars. De Westduitse regering heeft een dringend beroep gedaan op alle staats hoofden en regeringsleiders in de Arabische wereld alles te doen wat mogelijk is om ervoor te zorgen dat de gijzelaars ongedeerd worden vrijge laten. 'De hele wereld verwacht van u dat ge onverwijld uw invloed gebruikt', aldus Brandt. In een telegram aan premier Meir van Israël verzekerde Brandt dat zijn regering alles zou doen om de levens van de Israëli's te sparen. De Westduitse regering was gister middag rond twaalf uur in speciale zitting bijeengekomen om de ontwik kelingen in München te bespreken. In dieze vergadering werd de strategie oesproken die moest leiden tot de ontzetting van de gijzelaars en het onschadelijk maken van de leden van de Zwarte September. De Bondsrege ring heeft ook gesproken over de gevolgen die de aanslag kan hebben voor de betrekkingen van Bonn met Israël en de Arabische landen. EGEN BESCHERMING Een Israëlische journalist heeft de Westduitse autoriteiten verweten, dat zij het Israëlische team speciale be scherming hebben geweigerd toen de Spelen begonnen. De Israëli's, be vreesd voor aanslagen zouden om ex tra bescherming hebben gevraagd. Bij aankomst in West-Duitsland hade de politie de Israëli's de verzekering ge geven, dat er niets kon gebeuren en dat iedereen in het Olympisch dorp even veilig was. Het hoofd van de Israëlische televisie, die deze beschuldiging uitsprak, zei in een gesprek voor de BBC; 'Iedereen met een trainingspak aan kon zo op een fiets het dorp binnenrijden. Van morgen waren de Duitsers tamelijk hysterisch, zelf werd ik tweemaal ge arresteerd. Ik kan deze Duitse hou ding, niet begrijpen'. ADVERTENTIE Dietrich Genscher (tweede van links), de Westduitse minister van binnenlandse zaken en een groep onderhandelaars proberen met een van de vijf Arabische guerrilla's (rechts boven door het raam kij kend) tot afspraken te komen. niet vergeten* Frico eten Van een onzer redacteuren Zwarte September, de Palestijn se guerrilla-groep, die zich verantwoordelijk heeft gesteld voor de aanval op het Olym pisch dorp in München, is een geheime, onderrgondse cel van al Fatach, de grootste van de ongeveer twaalf Palestijnse verzetorganisaties. De sterkte van deze fanatieke groep wordt op ongeveer 500 leden geraamd, maar in guerrilla-kringen spreekt men slechts van 100 of minder leden. Zwarte September werd verleden laar gevormd als een 'wraakbrigade', j»e zich ten doel stelde 'alle vijan den van de Palestijnse revolutie' uit Je schakelen. Daarmee werd vooral koning Hoessein van Jordanië be- doe ld, de vorst die alle Palestijnen zijn land verdreven heeft. De werd ontleend aan september J970, toen de Palestijnen bij gevech ten met koning Hoesseins Bedoeï- nentroepen gevoelig verslagen wer den. Onder de Palestijnen staat deze periode bekend als de 'zwarte sep tember'. De oorlog tussen de Palstijnen en de troepen van koning Hoessein was reeds sinds februari van dat jaar bezig en kenmerkte zich door wa penstilstanden en akkoorden, waar aan beide partijen zich niet hielden. In september werd, dankzij de be middeling van president Nasser van Egypte, het zogenaamde Akkoord van Cairo gesloten en dat de kwes tie geregeld scheen te hebben. VRIJ SPEL Maar toen Nasser kort daarop stierf, bleek het Akkoord van Cairo niet meer te zijn dan een vod papier. Hoessein meende vrij spel te hebben om zijn plan de Palestijnen kwijt te raken uit te voeren. In het voorjaar van 1971 leden de Palestijnen een gevoelige en definitieve nederlaag bij Zerqua. De Syriërs dreigden toen Jordanië binnen te vallen om de in het nauw gedreven Palstijnen te hulp te komen Maar ook Israël, gesteund door de Verenigde Staten, dreigde zich met de zaak te bemoei en. De Syrische tanks rukten wel Jordanië binnen maar Assad van Syrië beval zijn luchtmacht aan de grond te blijven, zodat de tanks geen luchtsteun kregen. De Jordaan se troepen slaagden er in de tank- aanval terug tc slaan en de Pale stijnen definitief op de knieën te dwingen. Sinds die tijd is er geen Palstijnse commando meer te vin den in Jordanië. Kort daarna werd de groep Zwarte September opgericht, die zich wilde wreken op de nederlaag die Hoes sein de Palestijnen heeft toege bracht. De geheime organisatie deed al spoedig van zich spreken toen op 28 november vorig jaar de premier van Jordanië, Wasfi Teil, tijdens een bezoek aan Cairo werd ver moord. De vier Palstijnen, die wer den gearresteerd, verklaarden lid te zijn van Zwarte September en dat hun organisatie gezworen heeft ko ning Hoessein ten val te brengen. Eggypte, dat de zaak van de Palstij nen consequent steunt, sprak na een proces de vier mannen vrij en liet ze vertrekken. WAPENFEITEN December verleden jaar vond een tweede moord-aanslag plaats. De vroegere Jordaanse ambassadeur Zaid al-Rlfai werd in Londen aange vallen met machine-geweren, maar hield aan de aanslag slechts verwon dingen aan zijn rechterarm over. In april van dit jaar deed de groep een vergeefse moordaanslag op koning Hoessein, die toen in zijn villa ver bleef. Andere wapenfeiten van de geheime organisatie zijn de aansla gen op Gulf Oil in Nederland en op een olie-depot bij Triëst, Italië. Op 8 mei van dit jaar kaapte de groep een lijntoestel van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena naar het vliegveld Lydda in Israël. Zij eisten toen ook al de vrijlating van de Arabische gevangenen, die In Israëlische gevangenissen zaten. Aan die kaoppoging kwam een einde, toen tien Israëlische militairen, ver kleed als techninic, het vliegtuig be stormden en de twee mannelijke ka pers (twee meisjes) werden door 'n Israëlische rechtbank tot levenslang veroordeeld. Een paar weken later vond oop hetzelfde vliegveld Lydda een bloed bad plaats, toen drie Japanners met machine-geweren vele passagiers neermaaiden. Voor deze gruweldaad eiste de meest actieve Palestijnse guerrillagroep, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PRLP) de verantwoordelijkheid op. Premier Siddi van Egypte sprak toen zijn voldoening over het incident uit. Het bewijst zo zei hij, dat de Israë li's niet onfeilbaar zijn qua organi satorisch vermogen, iets wat ieder altijd gezegd had over de Israëli's Het slagen van de aanslag bewijst dat wij met hulp van allen In staat zijn een zege op Israël te bewerk stelligen, aldus de premier. EGYPTE De aanval op het Olympsich dorp in München zal opnieuw de vriend schap tussen Egypte en de Palestij nen op de proef stellen. Egypte heeft niet alleen een afvaardiging op de Spelen, maar bovendien komt deze bloedige stunt van de Pale stijnen Egypte wel op een zeer onge legen moment Egypte wil na melijk de banden met West Europa wat nauwer aanhalen en 's morgens vroeg had de minister van buiten landse zaken, Moerad Ghaleb, nog aangekondigd dat hij deze maand onder meer ex bezoek wilde bren gen aan Bonn. Maar Egypte heeft zich sinds 't be- gind van dit jaar compleet achter de Palestijnen geschaard. Het land ver brak de betrekkingen met Jordanië, toen koning Hoessein zijn plan lan ceerde om na de terugtocht van de Israëlische troepen uit Jordanië in 't voormalige bezette gebied een semi- auonome Palestijnse staat te vesti gen, onder de Jordaanse kroon. In feite betekende dit dat Hoessein zich boven de Palestijnen wilde plaatsen en dit druiste in tegen de opvattingen van de Palestijnen en Egypte, dat de Palestijnse comman do-organisaties de enige vertegen woordigers zijn van het Palestijnse volk. President Sadat. Egypte trok dan ook de consequen ties uit Hoesseins plannen en Sadat verbrak de diplomatieke betrekkin gen met Jordanië. De vriendschap tussen de Palestijn se commando-organisaties en Egypte is evenwel verkoeld, sinds Egypte de Russische militairen naar huis heeft gestuurd. De Palestijnen meenden niet- ten onrechte - dat dit beteken de dat de oórlog op de lange baan geschoven werd. De Sowjet-Unie is de laatste weken begonnen de ban den met de Palestijnse organisaties wat nauwer aan te halen. De aanslag op het Olympisch dorp in München heeft Egypte zodoende in een lastig parket gedwongen. Als het zich ach ter de Palestijnen schaart, gaat de toenadering to» West-Europa waar schijnlijk de mist in. Ais het de actie veroordeelt, dan pleegt het 'verraad' aan de Palestijnse zaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9