Kissinger vliegt weer naar Moskou Philips komt niet naar congres economische belangen in Zuid-Afrika Amin: de Britten willen mij doden Aanslag München Pachman komt in ons land schaken Hanoi wil op uitslag verkiezingen wachten Britse troepen nu tussen twee vuren Netten stukgevaren van Britse treiler Voor overleg met Russische leiders Egyptische vrouwen mogen naar moskee Blake: steun Afrikaanse organisaties in Rhodesië Gevluchte Taiwanees nog steeds in Londen Ongelimiteerd Dr. C. P. van Andel verbaasd over weigering TROUW/KWARTET WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K7 lOSKOU, SAN CLEMENTE (Reuter, UPI, TASS) De Sowjet-Unie heeft bekendgemaakt, dat ienry Kissinger (de adviseur van president Nixon) van 10 tot 13 september een bezoek aan Moskou al brengen 'voor het uitwisselen van gedachten'. In de bekendmaking van het persbureau TASS irordt gezegd dat 'vraagstukken van wederzijds belang' besproken zullen worden. n San Clemente (Californië) waar resident Nixon in zijn westerse 'Wit- e Huis verblijft, was mem mededeel- amer. Kissinger, zo wordt gezegd', aat zondag naar Moskou en zal daar rie dagen overleg plegen met de ussische leiders. Patrijleider Leonid reznjew, premier Aleksj Kosygin, resident Nikolai Podgorni en minis- >r van buitenlandse zaken Andrej romiko werden met name genoemd. september vliegt Kissinger naar 'tinchen voor besprekingen met de 'estduitse kanselier Willy Brandt en idere autoriteiten, onder wie ook de leiders van de oppositiepartijen. Van daar zet hij de reis naar Moskou voort. Het is nog niet bekend ofde ontstellende gebeurtenissen gisteren nog veranderingen in het reispro gramma van Kissinger zullen veroor zaken. Onderwerpen In< Moskou is meegedeeld dat Kissin ger krachtens een eerder gesloten ak koord zijn bezoek aan de Russische hoofdstad brengt. Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat Kissinger met oorbereid op landingspoging [AMPALA, NEW DELHI (Reuter, AP) President Idi Amin van eganda heeft Engeland beschuldigd van plan te zijn hem te laten ermoorden voordat in november de tijdslimiet verloopt voor de uit- ijzing van ongeveer 40.000 Britse Aziaten uit Oeganda. de Russische leiders van gedachten zal wisselen over de veiligheid in Europa, de oorlog in Indo-China, het vastgelopen vredesoverleg in Parijs, de kwestie van de handelsakkoorden tussen beide landen en de plannen voor onderhandelingen tussen beide landen over de beperking van de strategische bewapening. Het akkoord, waar mem in Moskou op doelt, werd door Nixon en Breznjew ondertekend tijdens het bezoek van de Amerikaanse president aan Mos kou. Er wordt in gezegd 'dat het van beide kanten op prijs werd gesteld, nauw contact met elkaar te onderhou den. Overeengekomen werd dat het nuttig zou zijn. elkaar te consulteren in kwesties van gemeenschappelijk be lang'. Uit Moskou wordt vernomen, dat Breznjew daar is teruggekeerd van een reis naar Siberië, waar de oogst voor een groot deel dreigt te misluk ken. Voordat hij deze tour maakte had Breznjew een vakantie van een maand op de Krim doorgebracht. Kissingers bezoek aan Moskou zal het derde van dit jaar worden. In april vloog hij in alle geheim naar de Russische hoofdstad om details uit te werken van het bezoek, dat president Nixon in mei aam die Sowjet-Unie zou brengen. In mei vergezelde hij Nixon op diens reis. een verklaring voor de 'veiligheids- lad' van het land zei Amin dat de ntse regering in samenwerking met Britse Aziaten, Israëliërs en enkele esterse landen door hem te vermoor- verwarring wil stichten en tijd il winnen om een leider aan het ewind te krijgen, die voor Engeland nvaardbaar zal zijn en die de Britse ziaten in Oeganda wil houdem min zei dat Engeland tot deze stra- gie zou hebben besloten omdat het een andere manier weet om te voor innen, dat de Aziaten naar Engeland irtrekken. 'De enige manier is er- >or te zorgen dat het volk van eganda een groot aantal mensen ver- est door een strijd tussen de Oegan- ezen onderling. president knoopte aan op Britse irsberichten dat troepen gereed wor- in gehouden om de Britse burgers Oeganda te beschermen. Amin zei veiligheidstroepen opdracht te heb- in gegeven te letten op geheimzinni- bewegingen van buitenlandse troe- n door de lucht en over land. Ook gedragingen van de 7000 Britse ïrgers in Oeganda moeten nauwlet- nd worden gevolgd. looi wit' min zei voorts dat de Britse troepen als zij in Oeganda een landingspo- ng zouden ondernemen een uitste- end doelwit zouden zijn 'omdat zij mooi wit zijn'. Hij waarschuwde at een invasie ook de levens van idere Europeanen in Oeganda in evaar kan brengen, estien uit Oeganda gezette Aziaten erklaarden gisteren bij aankomst in widen, wanhopig te zijn gevlucht uit 'hel op aarde'. Na een tussenlan- ing op het vliegveld van Nairobi ui et naburige Kenia leek het, dat zij iruggezonden zouden worden. Een loeder met drie kinderen van 11 tot jaar, was blij met haar kinderen in ngeland te zijn, al had zij geen cent n wist zij niet waar zij naar toe loest. Haai man is een industrieel in eganda, wiens paspoort in beslag is enomen. Hij mag Oeganda (nog) let verlaten. ngeland heeft bel »lve de EEG-lan- ook een m Val andere landen hulp gevraagd bij het oplossen de hun h .jl iire problemen als ge- olg van de uitwijzing. Sommige lan- is gevraagd, vluchtelingen op te lemen. Andere landen is verzocht te verwegen, of Lij op andere wijze unnen helpen. Weinig landen heb- ien gereageerd en enkele willen eerst ijzonderheden hebben over opleiding n beroep van de Aziaten. CAIRO (Reuter) De Egypti sche vrouwen mogen voortaan gebied betreden dat voorheen uitsluitend aan mannen was voorbehouden. Zij zullen tijdens de gebeden van vrijdag binnen de moskee mogen zijn. De vrou wen mogen pchter niet gaan en staan waar zij willen, maar zul len in rijen achter de mannen moeten staan. Het besluit is genomen na een verzoek aan de religieuze auto riteiten van een vrouwelijke hoogleraar in Islamitische kunst aan de universiteit van Cairo, dr. Soad Maher. President Amin Wel wil de regeing individuele geval len met Engeland bespreken. Voor het eerst liet zij scherpe kritek horen op het bewind van Amin in Oeganda. De regering veroordeelt niet alleen de haast, waarmee alles moet gebeuren, maar ook het feit, dat niemand bezit tingen mag meenemen. De internationale commissie van ju risten in Genève heeft de 'raciale on dertoon' in recente redevoeringen van Amin veroordeeld. Zij acht de snelle uitwijzing onmenselijk. Veigering >e regering van India heeft een ver- oek uit het parlement afgewezen om 11e Oegandese Aziaten van Indiase ifkomst in India toe te laten, onge- cht de paspoorten die zij bezitten. Een Britse officier heeft een militan te protestantse jeugdroep ervan be schuldigd, militairen aan te vallen. Deze jeugdgroep is verbonden aan de UDA, het militante Defensieverbond in Ulster, een protestantse paramili taire organisatie, die maandag 'de di plomatieke betrekkingen met het Britse leger' heeft verbroken. Aanval Dinsdagochtend vroeg heeft de politie in Belfast twee waarschuwingsschoten gelost teneinde protestantse jongeren te verjagen, die een politiebureau wil den binnendringen. De jongeren vie len het bureau aan met flessen en stenen nadat zij in de omgeving vele ruiten hadden vernield. een uitgesproken tegenstander van de politieke leiders yan Tsjechoslowakije geweest. In augustus 1969 nam hij deel aan betogingen tegen het bewind in Praag, werd gearresteerd en gevan gen gezet. Een maand later werd gemeld dat hij in de gevangenis in hongerstaking was gegaan en enkele dagen later werd officieel bekend gemaakt dat hij uit de communisti sche partij en de Tsjechoslowaakse schaakbond was gezet. Voordat hij in mei van dit jaar tot twee jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld had hij in minder dan drie jaar reeds 18 maanden in voorarrest gevangen gezeten. Na wijziging van het vonnis werd Pachman in vrijheid gesteld, waarschijnlijk omdat hij het grootste gedeelte van zijn straf reeds in voorarrest liarl uitgezeten en omdat luj ven slechte gezondheid had. fSft McGovern zou regeling mogelijk maken LONDEN, PARIJS, PHNOM PENH (UPI, Reuter, AFP) Commu nistische diplomaten die onlangs in Hanoi zijn geweest, hebben de indruk dat Noord-Vietnam met het. overwegen van een vredesrege ling wil wachten totdat de uitslag van de Amerikaanse presidents verkiezingen bekend is. Eén van de Arabische ontvoerders mond en neus achter een doek verschijnt op het balkon van de Israëlische flat in het Olympisch dorp te München. GENEVE (Reuter) De aftredende secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Carson Blake, heeft gisteren de christenen In Europa en Noord-Amerika verzocht de Afrikaan se kerken en organisaties te steunen die langs vreedzame weg proberen de vrijheid te verkrijgen voor de negers in Rhodesië. Vervolg van pagina 1 klonken. Toen hij het gebouw wilde verlaten, was hij tegengehouden door drie mannen, die hun gezicht zwart hadden gemaakt. Volgens Friedman droegen zij twee kistjes. Aangenomen wordt dat daarin explosieven zitten, zodat het gevaar bestaat, dat de Pales- tijnen in een laatste wanhoopsdaad zichzelf,de gijzelaars en het gebouw opblazen. Nadat de Palestijnen de identiteit van de ploeg van Uruguay en Hongkong, die ook in het zelfde gebouw logeer de. hadden vastgesteld, mochten zij vertrekken. Er heerste gisteren een vreemd con trast tussen de gebeurtenissen bij het Israëlische paviljoen en de sfeer elders in het dorp. Daar liepen sportmensen rond alsof er niets aan de hand was. Zij speelden met automaten, lagen in de zon en schenen zich nauwelijks bewust dat er zich vlakbij een drama afspeelde. Dc guerrillastrijders hebben gister middag een 'communiqué' uit het raam gegooid, waarin zij drie vliegtui gen eisten en een vrijgeleide naar het vliegveld. Als aan hun eisen niet werd voldaan, zouden zij de leiders van de 'Israëlische oorlogsmachine een harde les leren.' Daaronder stond: 'Revolutionairen van de wereld, vere nigt u'. Ook als de Olympische Spelen toch nog hervat zouden worden, zal de Israëlische ploeg München verlaten. Dit is in de Beierse hoofdstad door de perschef van de Olympische Spelen, Hans Klein, bekend gemaakt. Hij voegde daar aan toe dat de komende PRAAG (Reuter, AP) Kort nadat bekend was geworden dat de Tsjechoslowaakse schaak-grootmeester Loedek Pachman waarschijn lijk naar het buitenland mag reizen, werd gemeld dat Jan Sling, een liberale dissident in de Doebtsek-periode, wiens vader als prominent communist in 1952 werd terechtgesteld, zich al in Engeland zou be vinden, waar zijn moeder woont. Aan het eind van de vorige maand zou Sling al met zijn vrouw naar Londen zijn gereisd, waar hij gaat studeren aan de London School of Economics. Begin van dit jaar werd Sling nog enkele weken gevangen ge houden en ondervraagd. Er werden echter officieel geen beschuldigingen tegen hom ingebracht. Sling heeft al eerder aan de Londense hogeschool gestudeerd. De 48-jarige Pachman vertelde in Praag, dat hij een week geleden al Ludek Pachman had vernomen, dat hij een tijdelijk uitreisvisum zou krijgen en dat hij van plan is, over enkele maanden in Nederland te gaan schaken. Formali- BELFAST (UPI, Reuter) De 'voorlopige vleugel' van het buiten de wet gestelde Ierse Republikeinse Leger (IRA) zal binnenkort de teiten zijn er de oorzaak van, dat hij aanslagen op niet-militaire doelwitten beperken en zich concentre- gjjj v^|^ndell^k Tsiechos,owakiie ren op het aanvallen van Britse troepen, aldus is vernomen uit kiin- pachman is sinds de Russische invasie gen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de leiding van de van 1968 en de afzetting van Doebtsek 'voorlopige vleugel' van de IRA. een uitgesproken tegenstander van de fit besluit zou genomen zijn onder druk van rooms-katholieken in Belfast en Londonderry die van de guerrilla activiteit de meeste last hebben en dit beu worden. Bovendien zouden er in de voorlopige vleugel' van de IRA twee stromingen zijn: een vóór voort zetting van de aanslagen op niet- militaire doelen en de andere tegen voortzetting. Men zou een compromis hebben geslo ten, dat neerkomt op verheviging van de aanvallen op Britse troepen en opvoering van de activiteit van sluip schutters in stadsgebieden. Aan de andere kant zijn tekenen te bespeuren van een protestantse reactie op het beleid van de Britse regering, die streeft aar toenadering tot de rnoms- ptnolleke minderheid in Ulster. LONDEN (UOI. Reuter) Dc van Taiwan (Formosa) afkom stige architect Tsjeng Tzoe-tsai, die van Zweden naar de Vere nigde Staten zou worden over gebracht, waar hij veroordeeld werd wegens een beweerde moordaanslag-poging op de oud ste zoon van Taiwans president Tsjang Kai-sjek (Tsjang Tsjing- kwo) bevond zich gisteravond nog op de Londense vlieghaven Heathrow, waar hij maandag avond bewusteloos uit een voor New York bestemd lljnvliegtuig werd gedragen. De Britse autoriteiten hebben besloten, dat Tsjeng naar de Verenigde Staten zal worden overgebracht, zodra zijn licha melijke toestand zulks toelaat. Gisteravond laat was Tsjeng wel weer op de been, maar de art sen die hem behandelen, had den gisteravond laat nog niet beslist, wanneer de vluchteling fit genoeg is om de reis naar New York te maken. Intussen worden In verschillen de hoofdsteden pogingen gedaan om de uitlevering van Tsjeng te voorkomen. In Zweden en De nemarken heeft men hem geen asiel willen verlenen. De Britse regering zal er evenmin voor voelen, ook al heeft de kwestie Tsjeng langzamerhand een vrij ernstige politiek karakter gekre gen. Het feit echter, dat hij veroordeeld is wegens een be weerde misdaad, maakt het de Britten formeel mogelijk, de uitlevering van Tsjeng niet te beletten. NEW DELHI (Reuter) De Indi ase regering heeft een verzoek uit het parlement afgewezen alle door Oegan da uitgewezen Aziaten van Indiase afkomst in India toe te laten, onge acht wat voor paspoorten zij bezitten. De minister van buitenlandse zaken, Swarah Singh, verklaarde dat het on verstandig zou zijn als India een standpunt zou innemen, dat Engeland van zijn verantwoordelijkheid ontheft. India is wel bereid Individuele geval len met de Britse regering te bespre ken. Het wil ook wel nagaan wat voor de statenlozen uit Oeganda gedaan kan worden, maar op grond van inter nationale regels vallen zij in de eerste plaats onder de verantwoordelijkheid van Oeganda, aldus minister Singh. De Indiase regering had maatregelen genomen om de 4500 A/iaten met een Indiaas pa«u »r| die «Vga'itla moeten verlalcn, op te vang r. gebeurtenissen zullen beslissen of de Spelen voorgoed afgelast worden. Op last van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken zijn gisteren op alle openbare gebouwen in West- Duitsland de vlaggen halfstok gehe sen. De Westduitse televisie heeft gister middag de uitzending met de camera die op het Israëlische paviljoen gericht was, gestaakt, omdat de terroristen alles wat er gebeurde op een televisie toestel in het gebouw konden volgen. Bondskanselier Willy Brandt heeft verklaard, dat vooraanstaande West duitse politici hebben aangeboden de plaats van de Israëlische gijzelaars in te nemen. Brandt had zelf nog gepro beerd contact te krijgen met de Pales tijnen, maar hij vertelde hierover geen bijzonderheden. Tegen negen uur gisteravond liet een Egyptische vertegenwoordiger bij het Internationaal Olympisch Comité, die met de Palestijnen had gesproken, weten dat de guerrilla's hem hadden gezegd dat zij geen belang stelden in geld en zich niet om hun leven be kommerden. Hij had namens de West duitse regering hun ,een ongelimiteer de som geld geboden. De Palestijnen konden vragen wat ze wilden, Bonn zou het betalen. De radiozender De Stem van Palestina heeft gisteravond omgeroepen dat als de Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, naar München zou vlie gen, iets dat Dajan niet van plan was, zei hij gisteren - dan zouden de gijzelaars worden gedood en zouden de Palestijnen zichzelf opblazen De voorzitter van het organiserende Duitse Olympische Comité, Willy Daume, heeft de Israëlische ploeg uit genodigd voor een verblijf in een sanatorium in Bad Woerishofen. om daar van de spanningen te bekomen. Hanoi zou eerst zeker willen zijn wie de volgende president wordt. Blijk baar verwacht het een gemakkelijker regeling als senator George McGovern president wordt. Hiermee zou volgens genoemde diplomaten de Noordvietna- mese leiders de adviezen van China en de Sowjet-Urrie naast zich neer hebben gelegd. Zij hebben duidelijk te kennen gegeven, zelf te zullen beslissen over wat er gaat gebeuren. Door anderen willen zij zich ook nu niets laten voorschrijven. Omdat zij weinig tegen de weigering van Hanoi kunnen doen hebben Mos kou en Peking de zaak maar op zijn beloop gelaten. Er is de laatste tijd geen nieuwe poging tot interventie gedaan, aldus de zegslieden. Beide landen hebben Hanoi wel steun toege zegd, maar dit zou niet meer van harte gaan. Zowel Chinezen als Rus sen willen volgens deze diplomaten een eind aan de oorlog zien. Deze eist teveel van hun eigen hulpbronnen en benadeelt hun politieke en ideologi sche doelen, hoe verschillend die ook mogen zijn. PARIJS De leiders van de delegaties van Noord-Vietnam en de Viet-Cong bij het vredesoverleg in Parijs staan blij kens hun uitlatingen nog steeds scep tisch tegenover de mogelijkheid dat voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen m november een bestand in Vietnam tot stand komt op basis van een verdeling van Zuid-Vietnam, zoals in het Amerikaanse weekblad News week is gesuggereerd. Er zou geen bestand bereikt kunnen worden, voordat er een zowel politieke als militaire regeling voor Vietnam is getroffen. Zolang de Amerikaanse in terventie voortduurt zal de bevrij dingsoorlog doorgaan zo werd in Pa rijs verklaard. Over de komende vrij lating van drie Amerikaanse vliegers werd gezegd, dat geen Amerikaanse krijgsgevangenen meer in vrijheid ge steld zullen worden, voordat de vre desbesprekingen in Parijs concrete vooruitgang vertonen. Na de parlementsverkiezingen in Cambodja bezet de regeringspartij der sociaal-republikeinen alle 126 zetels in de Kamer van afgevaardigden. De strijd ging slechts om tien zetels, want voor de overige hadden zich geen tegenkandidaten gemeld. De twee voornaamste oppositiepartijen hadden zich teruggetrokken uit pro test tegen een herziening van de gren zen der kiesdistricten. De opkomst was 72 procent. BRUSSEL (ANP) Een perso neelslid van de Belgische nationale wapenindustrie, de FN-fabrieken in Herstal bij Luik heeft ernstige brand wonden opgelopen toen plotseling brand uitbrak in een opslagplaats. De man was bezig een kruik te vullen met vernis voor geweerkolven. IJsland gaat over tot daden REYKJAVIK (AP, Reuter) De IJslandse kanonneerboot Aetgif heeft de netten van een Britse treiler stukgevaren, toen deze zich bin nen de IJslandse 50 zeemijlszone bevond, welke vorige week eenzij dig door de regering in Reykjavik is ingesteld. zaken Agustsson heel waarschijnlijk in de nabije toekomst besprekingen met beide landen zal beginnen. Overgangsregeling Het zou de bedoeling van IJsland zijn een overgangsregeling op te stellen voor Britse en Westduitse treilers, in afwachting van de resultaten van een conferentie over -het zeerecht, die ui terlijk in 1974 in Genève zal worden gehouden. De Britse onderminister van buiten landse zaken Lady Tweedsmuit, ver klaarde voor de tv dat haar r®gering geen 'kabeljauw-oorlog' met IJsland wil en hoopt dat bij de voorgestelde besprekingen een regeling uit de bus komt. IJsland heeft instemmend gere ageerd op een 3rits verzoek om nieu we besprekingen aldus de minister, zij hoopt dat ze nog deze maand gehouden kunnen worden. Dit is sindsdien het eerste echte inci dent tussen schepen van IJsland en Engeland voor de noordwestelijke kust van het eiland. De schipper van de treiler bracht over de scheepsradio verslag uit over het incident aan de commandant van het Britse onder steuningsschip Miranda. Deze riep vervolgens over de radio de IJslandse kannonneerboot Odinn op, die even eens voor de noordwestkust patrouil leerde, om te protesteren tegen het incident. De Odinn antwoordde dat de treiler IJslandse wetten had geschon den en dat de commandant maar contact moest opnemen met de kapi tein van de Aegir. Tevoren had IJsland onderhandelin gen in het vooruitzicht gesteld met Engeland en West-Duitsland over een tijdelijke regeling van de visvangst binnen de omstreden zone. In Oslo verklaarde de IJslandse ambassadeur Agnar Johnsson op een persconferen tie dat zijn minister van buitenlandse Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Vrijdag wordt in Eindhoven een driedaagse conferentie geopend met als centraal gespreksthema 'de Nederlandse economische belangen in Zuid-Afrika'. Dat op dit derde congres van de 'Werkgroepen Zuidelijk Afrika in Nederland' vooral de investeringen van de NV Philips in Zuid- Afrika kritisch onder de loep worden genomen, bleek gisteren op een persconferentie van de stich ting 'Anti Apartheids Beweging'. Deze stichting, die ook nauw betrok ken is bij de organisatie van het congres, heeft de briefwisseling die zij met het concern heeft gevoerd over een Phtldps-vestiging in Zuid- Afrika gisteren aan de openbaarheid prijs gegeven. En bij monde van voorzitter dr. C. P. van Andel sprak zij haar verbazing uit over de weige ring van Philips om deel te nemen aan een forumdiscussie op het con gres. In de forumdiscussie kon Philips, zo had de Stichting zich voorgesteld, de motivering om in Zuid-Afrika te gaan investeren naar voren brengen. 'Maar', aldus dr. Van Andel, 'De raad van bestuur van Philips besloot geen officiële vertegenwoordiger te sturen, waarop ook andere werknemers van Philips die als particulier werden uit genodigd er van af zagen te komen'. Philips voert als argument voor het wegblijven aan dat, wanneer er zou worden deelgenomen aan discussie's over de investeringen in Zuid-Afrika, de belangen van de werknemers daar in het geding zoude.» komen. Dr. Van Andel meent dat het feit dat Philips eerder een briefwisseling met de stichting is aangegaan, erop wijst, dat men moeilijkheden verwacht met de publieke opinie en dat Philips kenne lijk tot een dialoog met de actiegroe pen wil komen. Daarom noemt hij het wegblijven van het congres een twee slachtige houding. Op de vraag van de stichtuig waarom Phi'ips een n-cu bedrijf (in het zogenaamde grensnijverheidsgebied Rosselyn) in Zuid-Afrifca begint, had dr. Van Andel geen antwoord gekre gen. De briefwisseling met do N.V. Philips begon met een open brief van de stichting, waarin als voornaamste be zwaren tegen de vestiging werden aangevoerd: 1. In de grensnijverheids- gebieden bestaat geen bescherming van de lonen van de zwarte arbeiders; 2. De Zuidafrikaanse regering ge bruikt de stap van Philips voor propa gandadoeleinden. 'Beschermd' De Stichting Anti-Apartheids Bewe ging kritiseerde in de daaropvolgende briefwisseling de opvatting van Phi lips dat binnen het kader van de zogenaamde Loon- en Wet de belan gen van dc zwarte arbeiders worden beschermd. Volgens de Stichting is dit onjuist: de zogenaamde industriële verzoeningswet', die de zwarte arbei ders minimaal en de blanke arbeiders maximaal beschermt, geldt voor de werknemers van de Zuidafrikaanse Philipsvestiging. Volgens de Stichting heeft het besluit van Philips om zich in Rosselyn te vestigen niet alleen propagandawaarde voor Zuid-Afrika, maar is er zelfs sprake van een partnershipverhouding tussen Philips en het arpartheidsre- giem. De raad van bestuur van de N.V. schonk in zijn brieven alleen aandacht aan het argument dat de vestiging werkgelegenheid biedt. De Stichting: 'Voor dit argument kon den we weinig waardering opbrengen, gezien de omstandigheden .waaronder deze werkgelegenheid wordt verschaft, namelijk zo dat deze een verslechte ring inhoudt voor de zwarte bevol king. Verder aldus de Stichting hebben we aangetoond dat het besluit zich juist in de grensnijverheidsgebie- den te vestigen werkeloosheid in de hand werkt met rampzalige gevolgen voor de zwarten in de stedelijke ge bieden. Mifina Op het congres in Eindhoven (het B(l)ackin Southern Africa Congress III, zoals het wordt genoemd) dat vrijdag, zaterdag en zondag wordt ge houden is aanwezig Solomon Mifima. Hij is secretaris generaal van de N.N.W.U., een vakbond in het Zuidaf rikaanse Namibië en lid van het centraal comité van de Namibiaanse bevrijdingsbeweging dc SWAPO. Solo mon Mifima bereidt een oproep voor aan internationale organisaties, om zich in te zetten voor zijn zwarte landgenoten die na een staking nog steeds door de politie worden op gejaagd. Hij had gisteravond een ge sprek over de situatie in zijn land met leden van de vaste kamercommis sie van buitenlandse zaken. Voor het aanstaande congres hebben zich 410 deelnemers laten inschrijven: er wor den 650 deelnemers verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7