Gevangenissen zijn ondingen dichtbij eoeo TOS ffpl Jdjl Jd 1 rk Commentaar Zwarte Septemberdag te Mop per advertentie Senaat akkoord met verkeersschout Puzzelhoek 1 I li l ID Help een kind Twee doden en twee gewonden bij botsing TROUW/KWARTET WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 De Palestijnse strijd tegen Israël is anno 1972 helaas niet de enige militair-politieke actie die haar verschrikking mede ontleent aan de ziekelijke overtuiging van een der strijdende partijen, of van beide, dat het doden van onschul- I dige burgers een normaal, aan vaardbaar oorlogsverschijnsel is. I Wat zich gisteren in München vol trok, gebeurt, in een andere, min der spectaculaire entourage en met daders en slachtoffers van een andere nationaliteit, ook in >b a Ulster of Vietnam. Als het geloof J in de macht van mateloos blind I geweld alleen in de hoofden van faiiu Arabische guerrilla's leefde, zou onze wereld heel wat vreedzamer J zijn dan ze is. Wat de moorddadige praktijken van de 'Zwarte September' onder- scheidt van niet geheel onverge- •r u lijkbare excessen in andere delen van de wereld, is niet alleen de doodsverachting waarmee deze Arabische terroristen hun moor den bedrijven, maar ook hun krankzinnige overtuiging, dat dit soort schanddaden de wereld enig begrip zou kunnen bijbren gen voor hun politieke oogmer ken. Krankzinnig is inderdaad het woord om de 'toelichtende verklaring' te kenschetsen, die de 'Zwarte September' gisteren na de aanslag heeft uitgegeven. In jdie verklaring heet het, dat de aanslag gepleegd werd 'om de Israëlische militaire leiders te dwingen tot een humaner op treden tegen de Palestijnen De Israëlische bezetting van Pa lestina is voor het Palestijnse volk een hoogst onmenselijke üJ methode geworden van marteling en kolonialisme'. Huichelarij is in de internationale tolitiek niet ongewoon, maar wat lier aan hypocrisie ten beste vordt gegeven, wordt toch zelden vertoond. Het is vermoedelijk alleen een psychiater gegeven, de perversiteit te peilen van het brein waaraan dit proza is ont- d iproten. De leek kan slechts ver- tdr 1 i va: vi delln I0.M; eraan v» gehe: mafd» it. Ui vi in rt ii he 0| fd, septen festin Nieuwe directeur van de Koepel Breda: Door Leo Kleyn DEN HAAG Ongevraagd zegt de bewaarder die bij het vertrek van de bezoeker met veel sleutelgerinkel de zoveelste deur ontsluit: 'Meneer, met iedereen die we voor hem terugkrijgen, gaan we er hier op achteruit'. Dat mag voor de toekomstige directeur van het jeugd huis van bewaring De Sprang in Scheveningen weinig bemoedigend zijn, de heer W. B. Janssens kan zich geen beter 'getuigschrift' wen sen. degenmoeden, dat de geesten van de eiders van 'Zwarte September' verhel uitermate verduisterd moeten waretëijn om de gedachte te kunnen stee voortbrengen, dat de wereld- bi keï 3P*n*e °°k maar enige waarde .en e sou hechten aan klachten over I inmenselijkheid, afkomstig van Vai lieden die zojuist hun grenzeloze s,®n0 ninachting voor de eerste begin- van humaniteit via miljoe- schoó ien televisieschermen aan heel erichtÉle wereld hebben getoond. oortgMet is te hopen, dat na koning die n' loessein ook andere Arabische lie ulo'^ringen geen twijfel laten be- vooiitaan aan hun afkeuring van wat g< ;isteren in München is gebeurd, leerlt *oor te zw9?en zouhen ze stellig 5>k bij menigeen die in de dis- ooi ussie over het Midden-Oosten ng md ïiet alleen voor Israëlische argu- 2 Ath*nenten ontvankelijk is, alle sym- lathie verspelen. En terecht, want biletui cn regering die de indruk laat sortda lestaan, dat haar politieke oog- leraa nerken ook door moordenaars :unnen worden gediend, kan van d 'een aanspraak maken op ver- ur eei rouwen. sn vei Len curieus bijkomend aspect 'an de aanslag in München is on- letwijfeld, dat de Arabische guer illa's zich nu ook het misnoegen I >p de hals hebben gehaald van ar eeinensen hie nauwelijks in inter- voren 'rtionale politiek geïnteresseerd dat di lijn, maar in sport des te meer. Dfc)e Olympische Spelen zijn voor- sfeeste opi§ voor 24 uur geschorst. Er cht gi s voor gepleit, ze helemaal af te ibreidö jelasten. Maar de organisatoren l°Ihv!fel)ben gemeend, dat dit overdre- 'en zou zijn. Zouden ze hebben ogezien dat de schijn van inter Vai lationale vrede en broederschap !ie heze Spelen beogen op te hou- te ver buiten de werkelijk- >eid staat om vernietigd te kun- ïen worden door het stukje harde realiteit dat gisteren in het Olym- »sch dorp is binnengedrongen? ontm< •enigioi Aken ;eleverl n Vee aandet leen I' ijlingi damt PI '54 unioi ïge. i, waar- t kwi weer en. DJ X Zuid |Pjy-ho|rcri«;r.he hulp Jn zipi^nf-xprisoakket' Per 1 november is de heer Janssens (52) benoemd tot directeur van de strafgevangenis in Breda, de zoge naamde Koepel. In deze zwaarbewaak te gevangenis verblijven de langge straften, onder wie de tot levenslang veroordeelde Hans van Z. Ofschoon hij dat wel had gewild, krijgt de nieuwe directeur geen be moeienis met deze categorie gevange nen. In verband met een reorganisatie bij het gevangeniswezen zullen de meeste langgestraften tegen het eind van het jaar worden overgebracht naar het gevangeniscomplex in Sche veningen; een paar gaan er naar Veenhuizen. Onder het bewind van de heer Jans sens zullen in de Bredase Koepel de kortgestraften worden ondergebracht. Deze gevangenen moeten een straf van ten hoogste vier maanden uitzit ten. De gevangenissen in Arnhem en Hoorn, waar de kortgestraften tot nog toe zaten, zullen worden gesloten. De Koepel, waarin nu ongeveer 50 men sen zitten, biedt plaats aan 160 gevan genen. De heer Janssens, geboren en getogen in Haarlem, begon zijn carrière in 1945 bij de gevangenisadministratie in zijn geboortestad. Anders dan nu, be stond er in die tijd nog geen speciale opleiding voor gevangenisdirecteuren. Na in 1949 genoemd te zijn tot hoofd van de administratie van de jeugdge vangenis in Vught. bracht hij het merendeel van de daaropvolgende ja ren tussen jonge gedetineerden door. Sinds de opening van het jeugdhuis van bewaring De Sprang in 1970, is hij directeur van deze inrichting ge weest. Hoewel hij in zijn nieuwe werkkring met volwassenen (van 23 jaar en ouder) te maken krijgt, zegt de heer Janssens er de voorkeur aan te geven met jonge gedetineerden om te gaan: 'Die zijn makkelijker aanspreekbaar; ze zijn spontaner, openhartiger.' Waarom gaat hij dan toch naar Bre da? Janssens: Toen ik solliciteerde, was er nog geen sprake van die herstructure ring. Ik wilde graag werken met lang gestraften, omdat je een beter contact kunt krijgen; je hebt meer kans om met hen te praten. Hij kwam niet op zijn sollicitatie terug, toen hij hoorde dat de Koepel een andere bestemming zou krijgen? Janssens: Nee, hoewel het aan een kant natuurlijk wel vervelend is dat je weer in een soort duiventil terecht komt. Maar er komt nog niets bij: mijn vrouw en ik wilden erg graag naar het zuiden terug. Nadeel In Breda wordt straks de lengte van de straf het enige criterium bij de plaatsing van de gedetineerden. In het recente verleden was een gemeng de samenstelling van de gevangenisbe volking, zoals je die nu in Breda ook krijgt, vaak een bron van spanningen. Janssens: Ja, dat is een groot nadeel, dat je naast de echte recidivisten de mensen krijgt die voor het eerst in de gevangenis zitten. Maar we gaan het toch maar proberen. Je kunt er wel iets aan doen door bijvoorbeeld de mensen ringsgewijs in te delen, hoe wel je dan moet oppassen dat je niet krijgt van: daar zitten de slechten en daar de goeien. Een mens gedraagt zich zoals hij behandeld wordt. Is er enige tijd geleden niet sprake van geweest dat de Koepel In Breda zou worden afgebroken, omdat het gebouw niet meer aan de eisen vol doet? x Janssens: Kort na de oorlog al zijn de drie Nederlandse koepelgevangenis sen, in Breda, Haarlem en Arnhem, bouwkundig ongeschikt verklaard. Ze stammen uit een tijd waarin het ge vangenisstelsel nog cellulair was. Nu bestaat het stelsel uit een combinatie van cellen en gemeenschappelijke ruimten. Maar afbreken hoeft voorlo pig niet te worden gedacht. Er is te weinig geld om nieuwe gevangenissen en huizen van bewaring te bouwen. Wel zijn ze nu in Maastricht begon nen en in Amsterdam zullen ze ook niet meer te lang kunnen wachten. Maar de Koepel in Breda, die blijft minstens nog tien jaar bestaan. De gedetineerden in Breda brengen dus meer tijd in him cel door dan volgens de nu heersende opvattingen wenselijk wordt geacht. Janssens: Er bestaan minder mogelijk heden voor recreatie en ontspanning. Er zijn eenvoudig geen zalen die het mogelijk maken dat de hele bevolking iedere avond buiten de cellen iets doet. Jammer Vindt hij dat niet jammer? Janssens: Als u in mijn hart kijkt, wel. Maar daar staat tegenover dat de gedetineerden van wie de indruk be staat dat ze een grotere vrijheid aan kunnen, naar Doetinchem worden ge stuurd. Daar heb je het penitentiair vormingsinstituut Nederheide. De mensen brengen daar alleen de nacht in hun cel door. Is hij een tegenstander van cellulaire straf? Janssens: Ja. In de eerste plaats, heel formeel, omdat de wet er niet om vraagt. Maar daarnaast ook, omdat de mens zonder meer een sociaal wezen is, met behoefte aan contact met an dere mensen. Als een gedetineerde zich normaal opstelt, vind ik dat je niet het recht hebt hem dat af te nemen. In een gevangenis zitten de mensen niet alleen hun straf uit, ze moeten, ook /olgens de wet, mede worden voorbereid op hun terugkeer in de maatschappij. Dc heer J. J. A. Zweze- rijnen betoogde kortgeleden in zijn dissertatie dat van dat laatste maar weinig terecht komt. Janssens: Met de strekking van dat betoog ben ik het niet helemaal eens. Het is dus ook je taak ervoor te zorgen dat de mensen beter uit de gevangenis komen dan ze erin gaan. Ik zou willen zeggen: we pogen het te doen. Het zou te arrogant zij nals ik zei dat we er ook in slagen. Kruimel- misdadigers blijven bijvoorbeeld in een klein kringetje ronddraaien. Dan moet je constateren: we hebben geen kans gezien ze beter te maken. Recidi ve komt betrekkelijk vaak voor. zeker onder de jeugd. Thuis Is dat niet frustrerend? Janssens: Van de ene kant natuurlijk wel. Maar van de andere kant, ach, ze voelen zich hier thuis. Voor degenen die hier al geweest zijn, .3 dit huis van bewaring niet afschrikwekkend meer. Een opmerkelijke uitspraak Janssens: Een huis van bewaring is ook niet bedoeld om afschrik te wek ken. In artikel 26 bis van de beginsel- wet gevangeniswezen staat het zo: 'De onveroordeelden worden aan geen an dere beperkingen onderworpen dan die voor het doel hunner opsluiting of in het belang der orde volstrekt noodzakelijk zijn.' Ze hoeven tijdens het voorarrest bijvoorbeeld ook niet te werken, als ze dat niet willen. Gevangenen worden tegenwoordig in de watten gelegd, wordt er in bepaal de kringen toch maar gezegd. Janssens: In Breda zullen straks tame- W. B. Janssens: niet afschrikwekkend. lijk straffe huisregels gelden. Die worden overigens niet door mij vast gesteld, maar door een commissie waarin ik wel zitting heb. Vrij stren ge regels, zowel voor de bevolking als voor het personeel. De gedetineerden willen dat zelf graag; die willen we ten waar ze aan toe zijn. Een echte recidivist wil zijn straf ook onder gaan. die verwacht van mij dat ik straf als hij een overtreding begaat. Hij vindt het maar een waardeloze bedoening als ik dat niet doe. Hier in De Sprang heb ik er ook niet tegenop gezien iemand in een isolatiecel te plaatsen als dat nodig was. Dat lijkt voor een buitenstaander heel. naar; je bent dan ook van alle mensen verla ten. Maar ik moet de eerste nog tegenkomen die daar later kwaad over was. Is hij er in het algemeen voorstander van dat gevangenen grotere vrijheden genieten, wat onder meer tot uiting komt in de inrichting van open en half open gevangenissen? Janssens: Dat gevangenen van je ver wachten dat je ze straft als ze een overtreding hebben begaan, wijst erop dat ze geleefd willen worden. Dat worden ze in de maatschappij ook. Door ze meer vrijheid te geven, kun je proberen ze een grotere zelfstandig heid bij te brengen. Het verblijf in een open inrichting is voor gevange nen ook veel moeilijker dan het ver blijf ih een gevangenis. Ze moeten daar veel braver zijn dan de gemid delde burger. Het gebeurt wel dat ze smeken om terug te mogen naar de gevangenis. gevangenen in Breda een slechtere directeur hadden kunnen krijgen. Voor velen van hen, meent de heer Janssens, zal hij trouwens geen onbe kende zijn. Een kwart eeuw bij het gevangeniswezen heeft hem niet al te veel illusies gelaten. 'In Breda', zegt hij, 'venvacht ik veel vroegere kennis sen tegen te komen.' Van een verslaggever DEN HAAG De Eerste Kamer is gisteren unaniem akkoord gegaan met de invoering van het instituut van de verkeersschout bij het openbaar mi nisterie. De verkeersschouten zullen bij de parketten een speciale functie toebedeeld krijgen en belast worden met de behandeling van overtredin gen in het verkeer. Aanleiding tot invoering van de verkeersschout zijn de tekorten in de bezetting van het openbaar ministerie. Onding Moeten gevangenissen blijven be staan? Janssens: Ik ben het met een heleboel mensen eens dat gevangenissen ondin gen zijn. Opsluiten, dat doe je hoog stens met dieren. Maar er is nu eenmaal een categorie mensen die te gevaarlijk is, waartegen de maatschap pij beschermd moet worden. Die moet je ergens onderbrengen, waar doet er niet toe, voor mijn part op een onbe woond eiland, of in een asiel. Asielen zijn in elk geval materieel en perso neel veel beter geoutilleerd dan ge vangenissen. De gedetineerden zelf zitten liever in een gevangenis, maar dat komt doordat je in een asiel nooit weet hoelang je er moet blijven. De nieuwe directeur van de Koepel in Breda heeft, ondanks alle scepticisme, nooit spijt van zijn beroepskeuze ge had. De omgang met mensen ervaart hij als het prettigste aspect van dat beroep. 'Hier in De Sprang', zegt hij. 'is er weinig afstand tussen staf en gedetineerden. Veel jongens zeggen gewoon 'meneer Janssens'. Vroeger was dat altijd 'meneer de directeur'. Of vroeger, in het gevangeniswezen betekent dat: vijf jaar geleden.' Een korte wandeling aan zijn zijde langs de (lege) cellen toont aan, dat hij geen loze taal gesproken heeft. 'Wanneer gaat u eigenlijk precies weg, meneer Janssens?', vraagt een gedetineerde die ergens in een gang zit te schaken. 'We wilden voor die tijd nog iets organiseren.' Het lijkt erop dat de toekomstige EVEN PUZZELEN In elk vakje een letter plaatsen, die tesamen woorden vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit de zelfde letters als het voorafgaande woord, plus een letter. Na de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaande, minus een letter. 1. jongensnaam, 2. gesloten, 3. schoor- steenzwart, 4. hoog bouwwerk, 4. opge-. wekt, 6. kwelling, 7. wijze leidsman, 8. voorvoegsel. 11 i1111 I I I Hor. 1. lama, 4. lev, 7. sero. 8. made, 9. terra, 11. Dee, 12. etage, 14. k.o., 15. ere. 16. de. 17. plots, 19. lor, 21. netel, 23. idee, 24. eest. 25. gat. 26. smet. Vert. 1. lee, 2 arre, 3. mortel, 4. lade, 5. Ede, 6. veeteelt, 7. stekelig, 10. Aaron, 13. geteem, 17 pret. 18. stee, 20 Oda. 22. Est. geweldig, 9. lof, 10 grondsoort. 11. crp 'an een onzer verslaggevers VMSTERDAM Het Nederlands m- tituut van psychologen dringt er in lpn brief aan de Ziekenfondsraad op 'an hulpverlening door psychologen 7p te nemen im het ziekenfondspakket. »et NIP stelt vast, dat er in Neder- ïnd een groeiende behoefte ontstaat an psychotherapeutische hulpverle- Png. De speciaal hiervoor opgeleide 'sychiaters kunnen niet aan deze faag voldoen. Maar de tot psychothe- 'peut opgeleide psycholoog kan op -Nijkwaardige wijze dit werk doen. üühde Pra^üjk wordt hij ook al inge- •hakeld en door vele instanties volle- lg erkend. De mogelijkheid om ge- jniik te maken van deze deskundigen yordt echter beperkt door het feit, 'at ziekenfondsen en andere verzeke ren psychotherapeutische hulp al en vergoeden als ze wordt verricht 'oor psychiaters. Bezinning over de scheikunde 'Maar al te vaak is een chemicus een in beperkte zin pienter iemand die natuurwetenschap wil bedrijven en die zich vastklemt in een strak om lijnd onderwerp ergens tussen de bio logie en de natuurkunde in, omdat hij niet tegen het zien van bloed kan en omdat hij wiskunde niet begrijpt.' Deze boosaardige omschrijving, in Ca lifornia ontsproten aan het brein van zekere Leonard Stephenson, die ik nu ongezien haat, nperd mij dezer dagen voorgehouden door een prominent chemicus, de Utrechtse prof. dr. G. J. M. van der Kerk. Daar bedoelde hij gelukkig niets persoonlijks mee, hij gebruikte het om in een klein gezel schap van vakgenoten te demonstre ren hoe lelijk er tegenwoordig tegen scheikundigen wordt gedaan. De gelegenheid leende zich uitstekend voor bezinning: prof. Van der Kerk sprak ter gelegenheid van de installa tie van de commissie voor het weten schappelijk onderzoek bij de subfacul teit scheikunde van de Vrije Universi teit, een van die organen die de Wet universitaire bestuurshervorming in zulke indrukwekkende hoeveelheden in het leven riep. Nu de werkloze chemici in tal en onvrede groeien en bijna iedereen boos is over de inderdaad voorname lijk chemische verpesting van het mi lieu, is er inderdaad aanleiding om je bii de geboorte van zo'n toch op de toekomst gerichte onderzoekcommissie af te vragen: hoe moei dal nou ver der. Bij die vraag kan Van der Kerk allijd op een heel speciale manier uitkijken, want hij heeft zoals be kend die werkloze chemici en het afzakken van de industriële research dat hen werkloos houdt, al in 1963 voorspeld. (Jammer genoeg binnenska mers, zodat het tot vorig jaar een geheimpje van TNU-directeuren onder elkaar bleef). Deze keer in Amsterdam citeerde proj Van der Kerk hele stukken uit die fameuze rede van 1963, en daar zaten nog best een paar actuele gedachten in. Hij beschreef de chemische revolu tie der kunststoffen zoals die in 1900 voorzichtig begon en in het midden van de jaren dertig plotseling een vaart kreeg die zij geruime tijd zou behouden. Al die nieuwe ontwikkelingen, signa leert Van der Kerk, waren zonder uitzondering het gevolg van het genie van telkens één man, gesteund na tuurlijk door voortreffelijke medewer kers. Maar de nasleep daarvan was bedenkelijk: 'Men stortte zich met alle beschikbare mankracht op de zo juist geopende gebiedenalle conse quenties van de nieuwe vindingen werden en worden in onvoorstelbaar korte tijd tot in details uitgewerkt; ieder wil er bij zijn en op welhaast elk gebied verschijnt een vloed van- tweede- en derderangs publikaties en patenten, die de wetenschappelijke en industriële hemel verduisteren. Er ontstaat een honger naar akadem'sch opgeleiddende opleiding móet korter en sneller worden en men eist specia listen, dat' wil zeggen lieden met een sterk gerichte en dus beperkte bruik baarheid. die in zogenaamde research- teams worden samengebracht. De maatschappij zit vol met dergelijke resear cht earns, die en dat is mijn stelling in feite slechts bestaan om boven op elke nieuwe ontwikkeling te springen, doch slechts zeiden in staat zijn om zulke nieuwe ontwikkelingen zelf op gang te brengen. Deze situatie bergt een dodelijk gevaar in zich. Ik voorspel u, dat binnen tien jaar dit soort van research onrendabel zal zijn geworden. Aldus prof. Van der Kerk in 1963. En in 1972, nadat hij gelijk gekregen heeft: 'Het verwijt dat men de geza menlijke universitaire wereld mag ma ken is, dat hij gehoorzaam overgespe- cialiseerde chemici aan de lopende band heeft afgeleverd om te voldoen aan de lopend e-band-researchbehoef - ten van een op drift geslagen indus trie. Nu déze categorie van chemici maar ik moet erbij zeggen: mede door de exorbitante salarisontwikke lingen onrendabel is geworden, gaat het masker af en wordt zij aan de kant gezet. En de universiteiten blijven met hun gecorrumpeerde on derwijssysteem zitten. Dit zal door het Posthumus-Veringa systeem aleen nog maar worden verergerd, indien men mèt de invoering van dit systeem niet tevens de doelstellingen van het uni versitaire onderwijs in de chemie fun damenteel gaat wijzigen.' Albert Heyn en De Gruyter liggen met hun advertentiecampagnes op een vriendelijke manier met elkaar in de clinch. Een kleine advertentieoorlog waarover van beide kanten nogal luchthartig wordt gesproken. De affaire begon toen Albert Heyn een nieuwe actie begon onder het motto 'Speel appel en ei bij Albert Heyn'. Een simpel spelletje. De koper vindt aan de achterzijde van de kassa bonnen figuurtjes ivaarvan combina ties gemaakt kunnen worden. Een combinatie van drie figuurtjes inge zonden met een mop over een appel en een ei, leveren de kans op een prijs. De actie verleidde De Gruyter tot een tegenzet. Appelen en eieren vallen bij De Gruyter namelijk onder de catego rie dagverse produkten. Men heeft de laatste jaren veel aandacht besteed aan deze sector van het assortiment. De Gruyter besloot er een eigen ad vertentie tegenaan te gooien. De eer ste verscheen in verschillende dagbla den van 1 september, en luidde- Oké Albert, dit is de eerste inzending. Een appel komt een ei tegen en zegt: 'Hoe kom jij zo bruin, soms aan de Rivièra geweest?' Zegt hel ei: 'Ik kom van De Gruyter, daar hebben ze altijd bruine eiren' We hebben bij Albert Heyn gevraagd nf De Gruyter ook een serie cassabon- nen met de vereiste combinatie had ingeleverd en deswege aanspraak maakte op een al dan niet bescheiden prijsje van de concurrent. Maar zover ging de grap niet. Bij Albert Heyn liet men overigens het achterste van de tong niet zien. Commentaar van de voorlichtings dienst van het bedrijf: Geestig. Ver der liet men doorschemeren dat de tegenzet van De Gruyter het bedrijf geen windeieren zou leggen. 'U moet rekenen dat met deze advertentie* van De Gruyter ook de aandacht op onze actie wordt gevestigd' Bij de Gruyter zelf was het commen taar iets minder luchthartig. Natuur lijk, men had in de eerste plaats aan een grap gedacht, maar we moesten niet vergeten dat niet alleen aan het adrertentiefront. maar ook in de da gelijkse verkooppraktijk een keiharde strijd wordt gevoerd om de gunsten van het publiek. In dit kader mocht de advertentie echt wel gezien wor den. Nu maar wachten op geestige moppen over appelen en al of niet bruine eieren. Gezien de eerste bijdrage ver wachten we geen rage in 'appel-ei- moppen'. Vandaag begint de jaarlijkse verkoopactie ran dc Unicef-wenskaarten ten behoeve van het wereld-kinderfonds. De actie gaat onder het motto 'Groet een vrind en help een kind'. Er zijn 22 series kaarten te koop, waaronder ook lichtgewichtkaarten voor verzending per luchtpost. Behalve de wenskaarten zal Unicef ook een weekagenda aanbieden met 53 kleurenreprodukties van kunst van vroeger. Deze collectie geeft een overzicht van het kind door de eeuwen heen. gekozen uit internationaal museumbezit. Folders en inlichtingen bij Nederlands Comité Unicef, postbus 1857, Den Haag 2011. tel. 070-552000. Stembusijver Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft een onderzoek ingesteld naar de bereidheid van de gemiddelde Nederlander in november te gaan stemmen Daarbij bleek (uit een aselecte steek proef onder 1150 stemgerechtigden vanaf 18 jaar) dat 77 procent stellig van plan is naar de stembus te gaan. Veertien procent wist het nog niet zeker ('misschien'), acht procent ant woordde 'zeker niet' en één procent had geen antwoord. De grootste interesse om te gaan stemmen komt voor in de leeftijds groep van 65-plussers (84 procent). Direct daarop volgen de leeftijds groepen van 35-45 jaar en van 55-65, resp. 81 procent en 80 procent. Onder de kerkelijke scoren de gere formeerden de grootste opkomst (83 procent); de katholieken de kleinste (75 rocent). De aanhangers van de ARP schijnen nagenoeg voltallig hun stem te willen verheffen (96 procent). Aanhangers van de KVP hebben de minste ambi tie (87 procent). Er blijkt verder een duidelijk ver band te bestaan tussen politieke In teresse en hoogte van het inkomen. Van de mensen met een maandsalaris tot 1000 gulden geeft 71 procent te kennen naar de stembus te gaan. In de maandsalarissen van 1000-1500 gulr den is het percentage 75 procent. Van de mensen die het nog rijker hebben gaat 88 procent naar de stembus. Dc toekomstige chemicus, alclus prol. Van der Kerk, zal in verreweg de meeste gevallen toegepaste weten schap bedrijven De tijd dat de zuive re wetenschap in behoorlijke omvang financiën kon krijgen gaat over, nu die zuivere wetenschap met meer be trekkelijk vanzelf tóch lot toepasbare resultaten leidt. Want daarom stopte de samenleving er zoveel in. Wel is het bedrijven van zuivere wetenschap een cultureel grondrecht, maar het is weinig realistisch te verwachten dat dat recht op zulk een schaal kan worden uitgeoefend. De beoejenaren zouden zich trouwens, evenals de kun stenaars. ten rechte bij het ministerie van CRM moeten vervoegen voor hun financiering. De boterhamchemie, waar het heen gaat, zal volgens de Utrechtse hoogle raar niet bedreven moeien worden door super specialisten, maar door veelzijdig (en keurig volgens Posthu mus in vier jaar) opgeleide mensen. De geroepenen onder hen mogen zich (ook volgens Posthumusals assistent- onderzoeker bekwamen tot zelfstan dige wetenschapbeoefening. En de geroepenen onder hen mogen blijven en als wetenschappelijk medewerker 'als het ware het blijvende weten schapsgezicht van de faculteit te re presenteren.' Hoewel ik ook wel weet dat er dingen anders zullen moeten, blijft mij in dit- schema iets tegenstaan. Maar het zal wel doorbijten en wennen worden. Van der Kerk kon negen jaar geleden ook al zo goed voorspellen. Het Unesco-centrum Nederland vraagt dit jaar, (het jaar van het boek) aandacht voor de ABC-dag. De ze wordt vrijdag 8 september gehou den. De nadruk valt op het zorgwek kende tekort aan leer- en leesboeken in de ontwikkelingslanden. De NOS zal vrijdag het programma 'Blik op de wereld' uitzenden. In dit programma komt de strijd tegen het analfabetis me in de wereld aan de orde. Van 1122 september wordt in het Haagse Congresgebouw de zevende conferentie gehouden van de 'confe rence Europeènne des administrations des postes et des telecommunications', het overlegorgaan van de Europese PTT-administraties, waarbij 26 landen zijn aangesloten. Dit is voor filatelisten nieuws, daar in het congresgebouw een tijdelijk postkantoor zal zijn gevestigd. Daar worden aangeboden poststukken voor zien van een bijzonder poststempel. Zittend wachten Het ziet er naar uit dat bejaarden op veel wachtplaatsen voor bus en trams (abris) in het vervolg kunnen zitten. Dat is dam een aardige voorbereiding op de eigenlijke rit, tijdens welke ze dikwijls moeten staan, c.q. in de lus sen moeten hangen. Hoe dan ook, talrijke gemeenten hebben op een verzoek van de Vereniging Bescher ming Voetgangers (VBV) om banken te plaatsen in de abris, gunstig gere ageerd. Voor zover de gemeenten het vervoer niet in eigen beheer hebben, zullen de vervoersmaatschappijen gevraagd worden abris met banken te plaatsen. Overigens werd in sommige gevallen door de gemeenten negatief gere ageerd. Natuurlijk werd het argument 'geen geld' aangevoerd, maar de meest voorkomende verontschuldiging van onwillige gemeentebesturen was dat men vrees koesterde voor vernielin gen. Van een verslaggever VOORTS (Gld) Twee mensen zijn om het leven gekomen en twee ern stig gewond toen zij in hun auto bij het oversteken van een voorrangsweg geen voorrang verleenden aan een vrachtauto met aanhanger. De 58-jari- ge L. Dekkers uit Nijmegen en de 46- jange A. A. L. Honshorst uit Haren (Gr) overleden terplaatse. "Ik zei: Dat is-genoeg, Simpkins."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5