ALLE GIJZELAARS ONTKOMEN Lot Philips-directeur na ontvoering onzeker 'uw I I I Palestijnen doden twee leden Israëlische ploeg krant KOELKAST 140 Itr. 198.- Dramatische dag op Olympische Spelen Wellicht ontslag voor 2000 man bij Sabena IN Prinses Irene en prins Carei Hugo in één ziekenhuis In deze krant Inschrijvingsbureau Utrecht even bezet SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Schoten Afgesloten Spanning Meerderheid kamer tegen 'straf in bijstandswet Nieuwe jLeidse Couiramit ^l>AG 6 SEPTEMBER 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 christelijk dagblad voor leiden en omgeving Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is gheblevan mijn hart in taghanspoetl" GRATIS BEZORGEN Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. )e Palestijnse guerrillastrijders en hun gijzelaars in een bus op weg naar het militaire vliegveld bij München. BRUSSEL (ANP) Onder het perso neel van de Belgische Nationale Lucht vaartmaatschappij 'Sabena' is grote on gerustheid ontstaan over sanerings maatregelen die wellicht tot gevolg zullen hebben dat er van de 10.000 per soneelsleden binnen een jaar ongeveer 2000 moeten afvloeien. De maatregelen zijn volgens deskun digen nodig om het bedrijf, dat vo rig jaar 65 miljoen gulden verlies leed weer gezond te maken. Zogezegd Van een onzer verslaggevers BUENOS AIRES ^EINDHOVEN De ontvoerders t an de directeur t an de Philips-t estiging in Bue- fios Aires J. J. van de Panne (55) hebben een losgeld tan een half miljoen dollar van Philips geëist. Aldus is gisteravond door de Argentijnse politie meegedeeld. bJ^Studie kastelenbouw in middeleeuwen Het muziekprogramma van Hil versum 3 is enigszins aangepast aan de situatie. Men heeft al een aantal klassieke platen gereed liggen voor het geval zich meer dramatische gebeurtenissen gaan voordoen. Het ANP in een telexbericht van gis termiddag. Bewolkt Wolkenvelden afgewisseld door zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Temperaturen rond 18 graden. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en noord- Dost. Het weer voor morgen en over morgen: Iets warmer met af en !oe zon, later plaatselijk een bui. Zon op: 06.01 onder: 19.13 maan op: 05.44 onder: 18.43 De directeur werd gistermorgen om half tien op enkele honderden meters van de woning van de familie Van de Panne in Lomas de San Isidro, een voorstad van Buenos Aires, gekid- naped toen hij op weg naar zijn werk was. Volgens ooggetuigen werd de heer Van de Panne, die toevallig zelf ach ter het stuur zat, ingehaald door twee vrachiwagens, waarvan de een voor hem ging rijden en de ander achter hem. Op een modderige zijweg werd hem bevolen te stoppen, waarna hij in een van de vrachtwagens werd ge sleurd. De auto maakte onmiddellijk rechtsomkeert en verdween in de rich ting van het platteland. Bij de ont voering zouden 35 k 40 man zijn be trokken. Losgeld Het is de politie nog niet duidelijk of het hier om een politieke zaak gaat of om een misdaad. Het is in Buenos Aires al meer voor gekomen, dat mensen alleen om het geld werden ontvoerd, zonder dat daarvoor een politieke achtergrond was. Onlangs nog werden zowel een Israëlische als een Italiaanse bankdi recteur gekidnapped. Na het betalen van een losgeld werden zij geruisloos op vrije voeten gesteld. Een politieke zaak was, in maart van dit jaar, wél de ontvoering van de Argentijnse Fi- Hiermede verklaar ik het con gres voor geopend. Van een verslaggever NIJMEGEN Prinses Irene en haar man, prins Carel Hugo, verblijven sinds gisteren in het Radboud-zieken- huis in Nijmegen. Prinses Irene, die in november haar tweede kind verwacht, werd in ver band met een complicatie 'veiligheids halve' opgenomen. Meegedeeld werd dat uit de observatie gebleken is dat er goede hoop is dat de zwangerschap zich in positieve zin zal ontwikkelen. Prins Carel Hugo, die reeds enige tijd in het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort werd verpleegd in ver band met een bii het parachutesprin gen opgelopen beschadiging van de wervelkolom, is gisteren later op de dag naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen overgebracht. Hij heeft een kamer gekregen op dezelfde afdeling als zijn vrouw. Hij is de eerste man die op de afdeling verloskunde van dit ziekenhuis verpleegd wordt. J. J. van de Panne at-directeur dr. Sallustro, die zoals bekend door het revolutionaire volksleger werd vermoord. De heer Van de Panne is sinds begin vorig jaar als bedrijfsdirecteur in Bu enos Aires werkzaam. Daarvoor werk te hij voor Philips o.m. in Portugal en Brazilië. Sinds 1960 is hij bij het Eindhovense concern in dienst. Zijn vrouw was juist vorige week voor een korte vakantie naar Neder- Binnenland Ziekenhuis weer duurder... 11 'Sterke groei dorpen afrem men' 11 Buitenland Kissinger weer naar Moskou 7 Netten stukgevaren voor IJsland 7 Kerk Vervelend rumoer in her vormde kerk 2 land vertrokken. De drie zoons van het echtpaar (10, 21 en 26 jaar oud) verblijven in Buenos Aires en hebben speciale politiebewaking gekregen. Bij het Philips-hoofdkantoor in Eind hoven heeft men verklaard geen di rect contact met de politie in Buenos Aires te hebben. 'Alle contacten lopen via ons Argentijns bedrijf. Hoewel we dag en nacht aleri blijven, kunnen we op dit moment weinig doen'. De Nederlandse regering heeft, vol gens een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken, met be zorgdheid kennis genomen van de; ontvoering. De Nederlandse ambassa deur in Buenos Aires houdt de rege ring op de hoogte van alle ontwikke lingen. UTRECHT Een aantal studenten heeft gistermiddag gedurende enige tijd het bureau inschrijving van de rijksuniversiteit bezet géhouden. Met deze actie onder leiding van de stu dentenvakbond USF wilden de bezet ters demonstreren tegen de duizend gulden collegeld en de volgens hen 'onjuiste en valse' mededelingen van de universiteit over de consequenties van niet betalen en niet inschrijven. Om vijf uur werd de bezetting opge geven. ADVERTENTIE) Boekenclalage Lezers schri)vcu Commentaar Wetenschap en techniek in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad! „SLAAPBANKEN- CENTRALE" Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68. Rotterdam, telefoon 010 -13.80.18. MüNCHEN (l PI. AP. Reuter. AEP, DPA) Vï at de Vrolijke Spelen hadden moeten zijn. is giste ren een drama geworden, dat de hele wereld in de ban heeft gehouden. Gisteravond zagen alle negen Israëlische gijzelaars kans te ontkomen, toen een vuurgevecht uitbrak op hel militaire vliegveld bij München. Daarbij zijn in ieder geval een aantal palestijnse terroristen gedood en gewond geraakt. Het slontl vannacht nog niet vast of de gijzelaars ongedeerd waren. Het drama begon gistermorgen om oageveer vijf uur toen Arabische ter roristen van de terreurorganisatie Zwarte September het Olympische dorp binnendrongen en het Israëlische paviljoen overvielen. Daarbij werd de coach van de Israëlische worstelaars en de gewichtheffer Josef Romano ge dood. De Israëlische ploeg bood heftig tegenstand. Vannacht werd bekend dat één terro rist nog voortvluchtig is. Eén heeft zelfmoord gepleegd en drie anderen zijn in het vuurgevecht gedood. Om 22 uur liet de politie plotseling het plein ontru/mer. cn dwong alle at leten zich nasr de kleine recreatie zaal te begeven. Niemand mocht bui ten blijven, omdat er geschoten kon worden. Toen het plein verlaten lag, vertrok een minibus met 5 terroristen en 9 gijzelaars in allerijl van het Isra ëlische onderkomen in het Olympische dorp. Het busje werd voorafgegaan door een politieeskorte. De terroristen en de gijzelaars zijn naar gereed staande helikopters gebracht. De eoaeh van de Israëlische worste laars. Mosje Weinberg (38)' en de gewichtheffer Josef Roman (31), wer den doodgeschoten toen de vijf terro risten gistermorgen om ongeveer vijf uur kans zagen, verkleed als sport mensen, over het hek van het Olym pisch dorp' te klimmen en het Israëli sche paviljoen binnen te dringen. En kele leden van de ploeg zagen kans te vluchten. Dat was te danken aan het heldhaftige optreden van Weinberg, die een deur probeerde dicht te hou den die door de Arabieren werd ge ramd. Hij moest zijn verzet met de dood bekopen. soef Gotfroind (arbiter), Elizer Sjal- fin (worstelaar), Mark Slavin (worste laar), Zeev Friedman (gewichtheffer), Jacob Springer (arbiter), Andrej Spit- zer (verzorger), Keat Shor (verzor ger) en Amitzoe Shapira (verzorger). Deze namen zijn gistermiddag door premier Meir van Israël in het Israë lische parlement bekend gemaakt Een postbode die om ongeveer vijf uur het Olympisch dorp verliet, waar hij zijn werk had gedaan, verklaarde dat hij vijf mannen over een hek had zien klimmen. Een official verklaarde: 'We hebben dat toen niet ernstig genomen, want we dachten dat het atleten waren die, omdat ze te laat waren, op deze manier het dorp wil den binnenkomen.' Onmiddellijk nadat alarm was gesla gen werd het dorp hermetisch afgeslo ten van de buitenwereld er een grote politiemacht omsingelde het Israëli sche paviljoen. Op de omliggende ge bouwen werden scherpschutters geïn stalleerd. Eerst probeerden politie-au- toriteiten met de terroristen te onder handelen. Zij wilden echter van geen praten weten. Hun eis was de vrijla ting van 200 Arabische gevangenen uit Israëlische gevangenissen en drie vliegtuigen om West-Duitsland te kunnen verlaten. Later op de dag kwam de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Die trich Genscher naar het Olympisch dorp. Hij bood de overvallers een grote som geld en Duitse vrijwilligers die de plaats van de Israëlische gijze laars zouden moeten innemen. De Pa lestijnen, waarvan de leider acht jaar in de Bondsrepubliek heeft gewoond en vloeiend Duits spreekt, gingen daar niet op in. Zij stelden een ulti matum. Als voor twaalf uur in de middag niet aan hun eisen was vol daan, zouden de gijzelaars gedood worden. Het middaguur verstreek zon der dat er iets gebeurde. De Palestijn se overvallers verlengden het ultima tum daarop tot drie uur in de mid dag. ln het Olympisch dorp en voor d3 hekken van het dorp, waar zich in middels een grote menigte nieuwsgie- Mosje Weinberg, trainer van de Is raëlische gewlchtsheffers, die gister morgen door de Arabische terroristen werd neergeschoten. rigen en de wereldpers verzameld had, steeg dé spanning met het uur. Boven het belegerde Israëlische pavil joen hing een helikopter. Nu en dan verscheen een van de terroristen op het balkon van het gebouw. Maar toen het drie uur geslagen had, bleef de situatie ongewijzigd. Alleen ver schenen er steeds meer politieman nen, overvalwagens en pantserwagens in de buurt van het Israëlische pavil joen. In de loop van de middag onderhandelde de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Dietrich Gen scher, weer langdurig met de Palestij nen. Toen die onderhandelingen aan het eind van de middag afgebroken werden, leek het er even op of de spanning wat verminderde. Genscher deelde mee. dat de terroristen geen nieuwe tijd hadden genoemd waarop hun eisen moesten worden ingewil ligd. Maar al spoedig werd duidelijk dat Genscher niets had kunnen berei ken tijdens de onderhandelingen. Toen viel d? duisternis in en leek de ontknoping dichterbij te komen. In sportkleding gestoken mannen, gewa pend met machinepistolen, hielden zich vlakbij het Israëlische paviljoen schuil. De Nederlandse kapitein H. van Delft, die het vervoer binnen het Olympisch dorp organiseert, vertelde gisteravond voor de televisie, dat hij sterk de indruk had dat na zonsonder gang de politie en militairen in actie zouden komen. Mosje Weinberg, de 33-jarige ver moorde coach van de Israëlische wor stelaars was een maand geleden vader geworden. Een van de verslagen Israë lische begeleiders zei gisteren: 'Mosje zei maandagavond nog dat hij zo gauw mogelijk naar zijn vrouw en kind wilde teruggaan'. Zijn moeder woont in München en heeft haar zoon in het ziekenhuis gezien. Zij werd met een shock wegge bracht. De negen gijzelaars die gisteravond bij het ter perse gaan van deze editie nog gevangen werden gehouden zijn: David Berger (gewichtheffer), Yoes- Luis Friedman, een official van de ploeg van Uraguay, die het gebouw met de Israëlische ploeg deelde, was wakker geworden van de schoten die Zie verder pagina 7 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit de drie confessionele partijen en de PvdA, is tegen het opnemen van strafbepalin gen in de Bijstandswet zelf om fraude tegen te gaan. Mevrouw M. H. M. F. Gardeniers Berendsen, die namens de KVP, ARP en CHU sprak, had 'ern stige bezwaren' tegen het wezens vreemde artikel in de wet Zij diende een amendement in, waarin het voor gestelde strafartikel wordt geschrapt, en waarin wel de verplichting wordt opgenomen om alle gegevens te ver strekken die voor het voortzetten van de bijstand nodig zijn. De woordvoerdster van de confessio nele partijen zei, dat de verhalen over fraude zeer overdreven zijn. Het mis bruik zou 1 procent bedragen van de thuiswonenden. Maar 73 procent van de bevolking denkt volgens een recent onderzoek dat echter veel misbruik wordt gemaakt van de wet. De heer C. Egas van de PvdA noemde de voorgestelde strafbepaling een libe raal paardemiddel om tot beperking van de uitgaven te komen ten koste van de armsten van het volk. De PvdA heeft overigens zoveel kritiek op het wetsontwerp dat de partij altijd zal tegenstemmen. Het ontwerp laat na melijk van de gedecentraliseerde uit voering van individuele bijstandsver lening en van het vertrouwen in de lagere overheid niets meer over. OOSTERWOLDE De rijkspolitie van Oosterwolde heeft de 31-jarige Hagenaar C. N. B. en de 19-jarige L. van der W. uit Oosterwolde aangehou den verdacht van beroving onder be dreiging met een broodmes van een 82-jarige alleenwonende vrouw in Ap pelscha. De mannen, beiden werkloos, namen 185 gulden mee. bon noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1