AMATEURWIELERBOND HANDELT VOORBARIG om wereldbeker geforceerde gebeurtenis 'Als ik win is dat geen zege voor Zwart-Afrika' Daved Wottle voorziet opstand van atleten Inclependiente niet sterkste Zuidamerikaanse club 4 rcouw/KWARTET WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 i_ntonv_ SPORT T13/DL15/RH17 Diskwalificatie van Van den Hoek betekent teruggave medailles Van onze sportredactie MÜNCHEN Het protest was te vergeefs. Alle pogingen van chef de mission Bram Leeuwenhoek en van de Nederlandse wielerleiders in Munchen chef d'equipe Arie van Vliet, bondscoach Joop Middelink en dr. Van Dijk om het Olympisch brons nog te redden, waren tot mis lukken gedoemd. De FIAC; de ama teurorganisatie van de internationa le wielerbond, besloot Aad van den Hoek te diskwalificeren. Door dit besluit is de gehele ploeg uit de uitslag genomen en blijft de derde plaats op dit onderdeel maagdelijk leeg in de Olympische annalen. Het feit op zich de inlevering van de bronzen medailles is vol komen juist. Hoe triest ook voor de betrokkenen Fedor der Hertog, Cees Priem, Hennie Kuiper en Aad van den Hoek er is een verboden itimulerend middel gebruikt. In Mexico kon het goud nog worden gered omdat het gebruikte middel duraboline wel op de UCI-lijst voorkwam, maar niet op die van he IOC. Nu is er sprake van een onge- keerde situatie. Het zou onjuist zijn om ook nu de voor de renners voordeligste situatie te kiezen en het brons te laten houden. Niemand twijfelt overigens aan de onschuld van Aad van den Hoek. Vooral dankzij de snelle 'bekentenissen' van dokter Ab Rozijn, kon Van den Hoek van iedere blaam gezuiverd worden. Uiteraard is het toedienen van cora- mine een grove blunder. Dat vond ook chef de mission Bram Leeuwen hoek, die evenwel meende genoeg aanwijzingen te hebben om de inte griteit van de begeleidend arts Ab Rozijn niet in twijfel te trekken. Cees Priem, een van de renners uit de ploeg stelt dan ook terecht: 'Als de dokter er onderuit had willen komen, waren er altijd wel wegen te vinden. Weliswaar ten koste van de renners, maar zijn eigen straatje is dan tenminste schoon. Hoe triest dit ook is, het vertrouwen dat wij in Rozijn stellen is niet beschaamd. Integendeel'. Bram Leeuwenhoek acht het onjuist dat de medaille worden afgenomen.' Het is in strijd met mijn rechtsge voel. Het betreft immers een ren ner, die maar een deel van de rit heeft meegereden. De andere drie zijn ook gecontroleerd en negatief bevonden. Verder is dit een zaak waar de desbetreffende sportman volkomen onschuldig aan is. Mense lijkerwijs gesproken is er reden om de straf te verzachten al zal ik nooit willen goedpraten dat hier een grove fout is gemaakt. Dit is nu precies waarvan je twee jaar lang hoopt dat je dat niet zal overko men'. De maatregel tot diskwalificatie had echter niet van de FIAC maar van het IOC moeten uitgaan. Van den Hoek (beter: dokter Ab Rozijn) heeft immers niet gezondigd tegen de regels van de wielerbond, maar tegen die van het Internationaal Co mité. Dat instituut had om de geloofwaardigheid van de dopings- controle te handhaven moeten ingrijpen. Nu gebeurde dat door de FIAC, die bovendien Van den Hoek een schorsing heeft opgelegd van één maand. Waarschijnlijk liggen er andere motieven aan deze schorsing ten grondslag dan alleen die 'zonde' tegen het IOC-dopingreglement. Wielrennen is immers op de Spelen een uiterst discutabele tak van sport. Ook de Olympische heren zijn ervan overtuigd dat amateur-wiel renners meer vangen dan een onkos tenvergoeding om hun inderdaad dure sport uit te kunnen oefenen. Die twijfel is bij de wielerleiders bekend. Hen is er dan ook alles aan gelegen om de 'geloofwaardigheid' van de wielrennerij zoveel mogelijk te bewijzen. Vandaar die snelle be slissing in de affaire-Van den Hoek, een beslissing, waardoor Van den Hoek veel harder gestraft werd dan nodig is. De Nederlandse ploeglei ding heeft zich tot het uiterste ver zet tegen een mogelijke diskwalifica tie. Gistermiddag kreeg de voorzitter van het Nederlands Olympisch Co mité, Cees Kerdel, echter de monde linge bevestiging van de uitsluiting van Van den Hoek. Hoe en wanneer de bronzen medailles moeten wor den teruggegeven, is nog niet be kend. De tragische affaire rond de Israëlische ploeg is er de oorzaak van dat het teruggeven van medail les voorlopig van ondergeschikt be lang is geworden. tan onze speciale verslaggever MSTERDAM Toen Ajax vorig ar zijn medewerking aan de traditi- nele tweekamp om het wereldkampi- enschap voetbal voor clubteams wei- irde te verlenen, werkte die beslis- ng een storm van protest los. De gumenten die het bestuur van Ajax lar voren bracht - en die zich voor- melijk richtten op een zowel fysiek psychisch te zware belasting voor ploeg - werden onder noemer ngst' geschaard. Ajax zou zich bo- indien schuldig maken aan het ver- aarlozen van publiekbelangen. Want, motiveerden de critici, het verove- n van de Europa Cup is niet het isolute einde - de top. van de pyra- ide-successen heet 'wereldbeker' en jax had de morele plicht ten opzich- van de fans te dingen naar die fel geerde bokaal. ngewild heeft Ajax uestijds door lar besluiten de wedstrijd om de ereldbeker te negeren, de tweekamp zijn juiste waarde gerelativeerd, c confrontaties van de Europese met Zuidamerikaanse kampioen kennen ui volkomen vrijblijvend karakter.- et wordt ook nergens voorgeschre- n, dat de tweekamp een logisch olg op het winnen van de Europa ip is. De FIFA, de alles omvattende oetbalorganisatie, bemoeit zich zelfs et met het gebeuren. Het is een storisch gegroeid verschijnsel, dat gewerkt kan worden onder het iedkeurend oog van de Europese en uidamerikaanse voetbalbond, maar at nergens gereglementeerd is. Toen acional de Montevideo, de ploeg die orig jaar in aanmerking kwam voor tweekamp, bij de UEFA een scha- evergoeding claimde, omdat de on- erhandelingen met Ajax handen vol ild gekost hadden, terwijl de Am- erdammers later afzagen van de du- Is, reageerde de inmiddels overleden oorzitter van de UEFA, Gustav Wi- erkehr: 'Al kunnen we sympathie Dor de eis van Nacional opbrengen, r is geen enkele grond voor een Inctie. De wedstrijden om de wereld ser zijn een zaak die vooledig ge luid wordt door de betrokken clubs" acional, dat zoals zovele partners in e voetbalwereld de opbrengst van de edstrijden om de wereldbeker hard odig had om de gebrekkige financië- positie van de club te versterken, tganiseerde daarop een alternatieve Feekamp, tegen Panathinaikos, de te enstander van Ajax in de finale van e Europa-Cup. Maar, hoe luidruchtig angekondigd ook, die ontmoetingen rokken nog niet de helft van de lelangstelling die de eniige echte wed- trijd ongetwijfeld zou trekken. Het •nbliek, ook niet blind voor de ma- Ajax tijdens de training in Buenos Aires. Ruud Krol jaagt achter de bal terwijl links Suurbier en Gerrie Mühren toekijken. noevres, van Nacional, zag inderdaad de betrekkelijkheid van dat gebeuren in. Vorig jaar lonkten de spelers van Ajax vooral uit sportieve overwegin gen naar de wereldbeker. Hun verlan gen om die wedstrijden inderdaad te spelen werd voornamelijk bepaald door de successen, die Feyenoord een seizoen eerder geoogst had. Die pres tatie, menden de Ajacieden, moest geëvenaard worden. Te meer, daar in de finale tegen Panathinaikos nog geen internationale erkenning was af gedwongen. De spelersraad calculeer de de eventuele, en dooor dokter Rolink regelmatig aangestipte gevol gen zelfs in. Die drang om zich voor het internationale voetbalfront te be wijzen is inmiddels afgenomen. Im mers, Ajax heeft zich al bewezen - de aanpak van het duel tegen Inter was overtuigend genoeg. De komende wed strijden tegen lndependiente worden nu dan ook als één van de vele programmapunten beschouwd. De wens om lndependiente te treffen be rust vooral op het verleidelijke prij zengeld, dat aan de tweekamp verbon den is. Ruud Krol: 'lndependiente spreekt ons werkelijk niet zo aan. De spanning, die je ervaart voor een finale voor de Europa Cup. is niet aanwezig. Het meest aantrekkelijke aspect is voor ons uiteraard de pre mie. Maar onze sportieve ambitie richt zich meer op het officiële we reldkampioenschap voetbal, dat in 1974 in Duitsland wordt gehouden'. Waarom, kun je je afvragen, heeft Ajax ditmaal wel besloten in te schrijven voor de tweekamp. De be zwaren zijn vrij identiek al stelt dok ter Rolink nu. dat de ploeg zo stabiel is. dat de uiterst vermoeide trip in ieder geval psychisch eenvoudiger op gevangen kan worden. Bovendien waakt Rolink. zoals gisteren al werd gemeld, zorgvuldig over het lichame lijk welzijn. Ajax moet gezwicht zijn voor de wensen van de spelers en van het publiek, dat zich vórig jaar zo nuttig gedroeg. Want financieel voor deel valt „t uit de tweekamp nauwe lijks te putten. De reis naar Argenti nië met de ideale verzorging vraagt een enorme investering, terwijl de premies eveneens een behoorlijk gat in de pot recette-inkomsten slaan. Ajax zal bijzonder weinig aan de duels overhouden, waarschijnlijk al leen de toch niet al te kleine som, die de verschillende televisiè-organisaties bereid zijn te betalen om het recht te verkrijgen de wedstrijden uit te zen den. Maar die prijs, - en dat heeft het bestuur nooit verzwegen - zijn de risico's (een terugval in de resulta ten) eigenlijk niet waard. Je kunt je bovendien afvragen of de twee ploegen, die uitkomen in de tweekamp de beste vertegenwoordi gers van het Europese en Zuidamer- kaanse clubvoetbal zijn. Wat Ajax betreft gaat dat op (drie Europacup finales binnen vier jaar), maar bij lndependiente knaagt de twijfel. Want de Argentijnse ploeg heeft in het afgelopen seizoen nauwelijks een dergelijke proeve van bekwaamheid afgelegd. De Coppa Libertadores is na melijk geen equivalent van het toer nooi om de Europa Cup. Het valt meer te vergelijken met de Europa cup III, waar verschillende clubs van één land voor kunnen worden inge schreven. In de voorronden trof lnde pendiente dan ook voornamelijk Co lumbiaanse en Argentijnse tegenstan ders. Bovendien is niet heel Zuid- Amerika gegnteresseerd in dit toer nooi. Het Brazilaanse voetbal, altijd nog het hoogst genoteerd op het zui delijk halfrond, houdt zich enigszins afzijdig van de Copa Libertadores. Toen het beroemde Santos tien jaar geleden aan het toernooi deelnam won het de bokaal prompt tweemaal op een rij. Daarna zijn het steeds vertegenwoordigers van de Argentijn se en Uruguaanse voetbalbond ge weest. De duels tegen lndependiente. waar van de eerste krachtmeting vannacht ten doop wordt gehouden, moge der halve niet geschetst worden als een middel om de wereldkampioenen der clubteams te selecteren. Het is best mogelijk waarschijnlijk zelfs, dat Ajax momenteel de sterkste ploeg be zit. maar dat bewijs werd eerder gele verd, tegen Inter. Ajax zélf heeft vorig jaar aangeduid wat een onzin het is om te spreken over 'wereldbe ker' als er nergens een officieel regle ment bestaat. Daarom: Ajax heeft er goed aan gedaan zijn aanhang tevre den te stellen, maar die aanhang zal zich moeten realiseren, dat de wereld beker een geforceerd instituut is. JOHN LINSE Kipchoge Keino na zijn steeple-triomf. maandag. L inks Jipcliu, rechts Ivantanen. kip keino even popul air als Jonw Kenyatta: MÜNCHEN Kipchoge Hezekaih Keino (32) is eigenlijk de tweede man in Kenia achter president Jomo Kenyatta. Hij is in ieder geval even populair. De verdien sten die Keino voor zijn land heeft gehad, zijn niet te beschrij ven. Kip Keino was de eerste Afrikaan die de westerse wereld duidelijk maakte dat er uit het zwarte contingent grote dingen op komst waren Als reizend sportambassadeur van Ke nia heeft Kip Keino in alle delen van de wereld propaganda voor zijn sport en land gemaakt op zijn eigen laco nieke, maar fabelachtige manier. Hij bezit duizenden foto's, op één daarvan prijkt hij zelfs met paus Paulus. Ook in eigen land legden de successen Kipchoge geen windeieren. Hij bezit een grote farm en is schatrijk. Keino is een van de weinige Kenianen die in het bezit van een eigen auto is. Een voorrecht hem verleend door Jo mo Kenyatta zelf. Toen Kenyatta Kei no dat privilege verleende, ging de laatste snel op zoek en kocht een Volkswagen uit 1966 van een bejaarde Canadese toerist. Kip Keino wint bijna alles wat hij winnen wil. Zijn conditie en uithou dingsvermogen zijn ongeëvenaard. Daarom ook kwam zijn zege op de steeple eigenlijk niet onverwacht. Slechts viermaal had Keino een 3000 meter steeple chase gelopen voor hij naar de Spelen kwam: twee in Japan, één in zijn eigen land tijdens de Olympische selecties en één tijdens de voor-Olympische wedstrijden in München zelf. De vijfde liep hij In de series en de zesde, dë finale, was meteen de beste. Kip Keino: 'Ik was niet helemaal zeker van mijzelf. Ik heb weinig ervaring op de hindernis sen. maar met mijn wedstrijdroutine moest ik een eind kunnen komen.' Keino kwam het verst. Op een manier die erkende steeple-specialisten raar- deed kijken. Als alle Kenianen bezit Keino geen enkele techniek op de hindernissen. Bij elke horde stapt hij er bovenop, sprint er volledig af en versnelt pas weer als hij met beide benen op de grond staat. Keino over zijn techniek: 'Ik spring eigenlijk als een kreupel paard. Ik weet dat ik slecht op die hindernissen ben. daar om stap ik er bovenop.' MUNCHEN De Amerikaan Dave Wottle, die op de 800 meier hardlo pen een gouden medaille heeft ge- Bonnen gelooft dat de atleten wel eens in opstand kunnen komen als het IOC de straffe omschrijving van het woord 'amateur' niet snel her ziet. Op het ogenblik circuleert er een petitie, opgesteld door de Ame rikaanse skiester Suzle Chaffee ook al In Sapporo aanwezig door het dorp met vijf eisen ten aanzien van de gewenste veranderingen. De atleten willen dat de limiet van maximaal zestig dagen, die mag wor den doorgebracht pré-Olympische trainingskampen komt te vervallen, volledige vergoeding voor de tijd, dat ze niet kunnen werken, en de mogelijkheid geld te kunnen vangen voor het werk als coach bij een vereniging of school. Ook een televi sieoptreden, dat niet in direct ver band staat met f,un tak van sport moet beloond kunnen worden. Als laatste els stellen de sportlieden, dat ze volledige medezeggenschap en stemrecht wensen bij nationale, In ternationale cn Olympische organisa tie. Wottle, die de petitie niet tekende, omdat hij vond dat de opstellers te veel In één keer willen, zei dat hij zich wel voor een gedeelte achter de eisen kon stellen. De 22-jarige stu dent uit Ohio vertelde, dat hij een som geld, gekregen bij zijn trouwen heeft moeten aanbreken om het pré- Olympische trainingskamp in Euge ne (Oregon) te kunnen betalen. Wottle: 'Ze moeten de regels her zien, want de atleten kunnen de kosten gewoonweg niet meer dragen. Als alles zo blijft zoals het nu is, zullen we in opstand komen en ik zal In de voorste gelederen strijden'. 'De petitie voor München' gcr.iet echter niet zo'n grote bekendheid onder de atleten. De meesten had den nog niet van het bestaan ge hoord, wat zeker niet aan de blonde Suzy ligt, want zij is volop bezig propaganda te maken voor haar ideeën. Zij heeft het plan in het Spaans, Frans. Duits, Italiaans, Zweeds en Russisch laten vertalen, waarmee zij voor het einde van de Olympische Spelen alle deelnemers bereikt hoopt te hebben. Suzy en haar landgenoot Jack Kelly zijn de leiders van dc nieuw opgerichte World Sports Foundation. Deze stichting, waarin de 25-jarige Suzy 10.000 dollars heeft gestoken en waarvoor zij haar carrière als model en ontwerpster heeft opgegeven, strijdt voor realistische, menselijke en uitvoerbare reglementen voor amateurs. MARK SPITZ Nog geen drie kilometer bedroeg de totaalafstand. Maar op die krappe weg van 3000 meter verzamelde Mark Spitz de afgelopen acht dagen wel zeven gouden medailles en een gelijk aantal wereldrecords. Nie mand zal tijdens dit olympisch toer nooi zoveel succes en populariteit oogsten als de 22-jarige besnorde Amerikaanse zwemmer. Mark Spitz voltooide tijdens de allerlaatste race van het zwemtoernooi in München zijn zevensprong. Als vlinderslag- schakel in de estafette-ploeg op de 400 meter wisselslag eindigde hij zo als hij vorige week maandag is begon nen. Met goud en een wereldrecord. Mark Spitz heeft met zijn gouddel vers-instinct de suprematie van het Amerikaanse herenzweminen nog eens extra reliëf gegeven. Coach Pe ter Daland echter wil desondanks niet alle eer naar het lange feno meen toeschuiven. Daland: 'Achter iedere ovrwinning van Spltz eindig de een andere Amerikaan als twee de. Spltz heeft dc hele ploeg wel geweldig gestimuleerd'. Peter Daland heeft Spitz zeer be wust verantwoordelijkheid gegeven. Hij heeft hem tot aanvoerder van de estafette-teams gemaakt. Daland: 'En dat Is geen loze bezigheid. Spltz moest mij als coach vervangen. Op een afstand van 50 meter kan ik tijdens een race geen aanwijzingen meer geven. Spltz heeft nu gedic teerd. Hij heeft zich zelf voor de ploeg opgeofferd. Direct na de over winning op de 4 x 200 meter weiger de hij naar de persconferentie te gaan als de andere leden In de kleedkamer zouden blijven. Spitz vindt hel helemaal niet leuk. dal alle aandacht op hem gericht is'. Mark Spitz is een begerenswaardig persoon in München. Voortdurend wordt hij door journalisten en be wonderaars belaagd. Spltz veraf schuwt die situatie. Weigert com mentaar en handtekeningen. Daland: 'In de Verenigde Staten Is Spitz momenteel meer populair dan McGovern. Hier in München kan hij zich nauwelijks In het openbaar ver tonen, dan loopt Hij levensgevaar doordat allerlei meisjes en vrouwen hem aanvliegen. Heus, dat is niet overdreven. Een keer wilde hij lo pend van het Olympisch dorp naar het zwembad gaan. Het betekende een verschrikking voor hem. Sinds die tijd werd hij in een prlvé-auto tot de garage van het bad gebracht'. Peter Daland is ervan overtuigd, dat Spltz de zwemsport dc laatste acht dagen een enorme dienst heeft be wezen. Hij zegt: 'Hij heeft wereldre cords van formaat neergezet. Het zijn stuk voor stuk geen tijden, die snel gebroken zullen worden. Ook volgend jaar tijdens de wereldkam pioenschappen zal de naam van Spitz niet van de recordlljsten ver dwijnen. Later zal de zwemwereld pas beseffen, wat voor een unieke prestatie deze man in feite heeft geleverd'. VERVANGEN De Internationale Hockeybond heeft besloten dat de bijzondere vervan gingsregel, die bij speciale internati onale toernooien van kracht is, nu zal worden toegepast bij alle Inter nationale wedstrijden. Volgens deze regel mag een ploeg gedurende de eerste vijftig minuten van een wed strijd één veldspeler vervangen, ter wijl de doelman tijdens de hele wedstrijd gewisseld mag worden. De Hockeybond voegde er aan toe, dat de controle over deze regel bij de officials van de 'in-actie-zijnde' teams zal berusten. Kip Keino en Ben Jipcho (die tweede werd) rekenden eigenlijk volledig af met het fabeltje van het hoogtevoor deel, dat de Kenianen in Mexico zou den hebben gehad. Keino: 'Iedereen kan overal winnen als hij maar de juiste conditie en vorm heeft. In Mexico hebben de doktoren en de pers de atleten uit de laaggelegen landen veel te bang gemaakt. Al die officiële rapporten en verhalen in de pers brachten die mensen psycholo gisch in het nadeel. Met de hoogte *,elf had het niets te maken.' Kip Keino heeft al eens gezegd dat hij eigenlijk alleen maar voor de lol loopt. In München is dat eigenlijk weer bewezen. Keino was van plan op de Spelen de 1500 en de 5000 meter te lopen. Door de indeling van het pro gramma bleek dat niet mogelijk. Daarom koos hij voor de 3000 steeple, in plaats van de 5000 meter, terwijl hij nog nooit iets op de steeple had gedaan. Keino: 'Voor mij is sport een evenement waaraan je voor dc plezier deelneemt om te winnen of te verlie- zpn. Als je verliest is een ander sterker, 'so what.' Als ik win ben ik de sterkste. Het betekent verder niets. Ik vertegenwoordig mijn land; als ik win dan wint Kip of Kenia en niet de vertegenwoordiger van Zwart Afrika of iets dergelijks.' TACTISCH Keino's enorme wedstrijd routine bracht hem de gouden medaille. Hij h eld z.ch bewust achter in het veld op en drie ronden voor he. einde sloeg hij samen met Ben Jipcho toe. Keino: 'De groep was te groot om me daar direct in te mengen. Ik dacht dat het erg snel ging. maar dat kwam aan de finish niet helemaal uit. An ders had ik wel geprobeerd 't wereld record te verbeteren.' Voor Ben Jip cho was het eigenlijk een desillusie. Hij had juist op dit nummer Inge schreven om eindelijk eens verlost te zijn van Keino. die hem bijna altijd verslaat. Toen de programma-indeling voor München bekend was en Keino ook inschreef, moet Jipcho geweten hebben dat hij kansloos was. Vandaar dat Jipcho zich voor de laatste bocht opofferde en naast Keino kwam lopen om een eventuele aanval van Kan ta nen op te vangen. Keino demarreerde en Jipcho hield de Fin lang genoeg op om Keino een gat te laten slaan. De enige die dc twee Kenianen in een lange eindsprint kon bijhouden, was dan toch de ijzersterke Fin Kapio Kantanen. Hij rekende in de slotfase zelfs op zijn eindsprint, maar de dit maal tactisch uitstekend lopende Ke nianen voorkwamen dat. Kantanen: 'Ik had gedacht Keino op de laatste honderd meter nog los te lopen, maar hij was veel sterker dan ik dacht.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15